begrafenis- en andere fondsen tezamen zoowat 90,000 sulden, is verdwenen en tegelijk daarmee de burgemeester Maar ten Kremanns, een Let. He Standard en de Daily Chronicle hebben telegrammen uit Hongkong, volgens welke Chineesche muiters het Presbyteriaansche zendingestation te Tsjang-poe-si-jen bij Amoi hebben over vallen. De zendelingen zijn heelhuids ontkomen, maar de Chineezen hebben de gebouwen leeggeplunderd en ver brand. De aanvallers moeten nu naar Tsjang-tsoe-foe oprukken. i9Is»iï(«*4>lük HEUSDEN, 10 Februari. Donderdag hield de gemeenteraad eene openbare vergadering, waarin in de eerste plaats werden behandeld de rekeningen over 1904 en de begrootingen over 1906. Op voorstel van de commissie van onder zoek verleende de raad daaraan zonder discussie zijne goedkeuring. Naar aanleiding van eene nota van heeren Ged. St. ten aanzien van de gemeente be grooting over 1906 werd besloten daarop alsnog een bedrag van f 18 uit te trekken wegens jaarwedden aan de plaatsvervan gende ambtenaren van den burgelijken stand. Van den heer H. Potjes te Zevenbergen, was ingekomen een bezwaarschrift tegen zijnen aanslag in den hoofdelijken omslag, waarop gunstig werd beschikt. De raad verleende voorts eene bijdrage van f 10 aan den Ned. Bond van Gemeen te-ambtenaren in de kosten van eene door dien Bond te houden tentoonstelling op gemeentelijk administratief gebied. Van J. Zonneveld en Ant. van Dijk wa ren ingekomen verzoekschriften om vergun ning tot het bouwen van een wachthuis op de Prins Hendrikkade. Besloten werd B. en W. te machtigen het recht tot het bouwen van zoodanig wachthuis publiek te verpachten op eenige vastgestelde voorwaarden. Die verpachting zal bij inschrijving plaats hebben op Dinsdag 13 Febr. a.s. voormid dag 11 uur ten raadhuize. De voorz. deelt mede, dat zijn ingekomen lo. Eene beschikking van den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid waar bij tot wederopzegging vergunning wordt verleend tot het maken van een scheeps timmerwerf nabij het bastion Hollandia. Besloten iB B. en W. te machtigen met den heer Ontvanger der registratie te Wer kendam, te onderhandelen over het in erf pacht verkrijgen van den Staat van een perceel rijksgrond. 2o. Een brief van heeren Ged. St. waar bij werd toegezonden het Kon. Besluit houdende goedkeuring van het raadsbesluit tot heffing van rechten over het gebruik van aanlegplaatsen. 3o. Een besluit van heeren Ged. Staten houdende goedkeuring van het suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag over 1905. 4o. Proces-verbaal van kasopneming bij den gemeente-ontvanger d.d. 28 Dec. j.l. waaruit blijkt, .dat alles in behoorlijke orde is bevonden. De voorz. sloot daarop de vergadering. Op de Rijks-hengstenkeuring voor de Paardenfokkerij in Zuid-Holland, Woensdag j.l. te Rotterdam gehouden, werd o.a. goed gekeurd „Hermes", 8 jaar, Oldenburgsch inlandsch ras, eigenaars de heeren Gebr. OerlemansVan der Schans te Drongelen. Hetzelfde paard behaalde bij de Rijks- premiekeuring, Donderdag daaraanvolgende te Rotterdam gehouden, een prijs van f 300. Omtrent het gezonken schip vernemen wij nader, dat het geladen was met zinkerts en bestemd voor de groote zinkfabriek te Budel. Van het vaartuig komt alleen nog een gedeelte van den mast boven water. Schip en ladig was geassureerd. Een ooggetuige deelt ons mede, dat hij te Aalburg reeds een ooievaar zag neer strijken op een weiland. Al weder een lentebode. Met de stoomtram kwam heden aan een koebeest, verdacht van pokziekte. Na geslacht te zijn werd de ziekte nader ge constateerd door den veearts uit Nieuwkuik, het vleesch afgekeurd, verbrand en begraven. WERKENDAM. Dinsdagavond verga derde de Raad dezer gemeente. Aanwezig waren alle leden, behalve de heer Koonings, die wegens ziekte verhinderd was. Nadat het gebed gedaan was en de notulen ge lezen waren en onveranderd goedgekeurd, werden een 4-tal goedkeuringen voorgelezen van verordeningen enz., waarna tot lid van het Burgerlijk Armbestuur werd benoemd de heer J. J. van Oord, in de plaats van den heer P. H. van Baasbank, die voor de benoeming had bedankt. Vervolgens werd den heer Peijl, onderwijzer alhier, tegen 1 Maart a.s. eervol ontslag verleend. Daarna kwamen aan de orde een viertal aanvragen om verhooging van salaris en wel, van A. van Rijswijk, machinist; L. Verdoorn, onderwijzer; J. Hoegee, nachtwaker en A. Vos, gemeentebode. Met het oog op de financiën werd besloten alleen het salaris van den laatste met f 25 te verhoogen. Op een adres van inwoners van den Biesbosch om vrijgesteld te worden van hondenbelasting werd niet ingegaan, terwijl dat van den vergunninghouder G. B. van der Wiel,inzake de nieuwe verordening op den drankverkoop, werd aangehouden. Tot leden van het stembureau werden benoemd de heeren K. de Boon en G. van Oord. Nadat bij de rondvraag de heer Van Everdingen gevraagd had of er reeds eene aanbesteding van gemeentewerk was ge weest en of allen, die uitstel tot aanslui ting aan de waterleiding hadden verkregen, nu soms reeds waren aangesloten en B. en W. in overweging had gegeven een plan te maken tot vergrooting der school in den Biesbosch en de heer De Waard wilde ver nemen hoe het stond met de aanstelling van een onderwijzer meer in den Biesbosch en verschillende leden over verplaatsing en vermeerdering van straatlantaarns had den gesproken en de diverse vragen waren beantwoord of de vervulling der wenschen was toegezegd, sloot de voorz. de openbare vergadering om over te gaan in eene met gesloten deuren. Morgenochtend te 9£ uur hoopt in de Ned. Herv. kerk alhier op te treden de eerw. heer H. Gerlings, proponent te Utrecht. WOUDRICHEM. Op Donderdag 15 Februari, des avonds ten 7 ure, zal in het lokaal der Chr. Bewaarschool, in het belang van het christelijk onderwijs, een Unie-rede worden gehouden door den weleerw. heer ds. J. L. Pier-on, pred. te Hengeloo (Geld.) ZALTBOMMEL. Aan het behandelde in den Raad dezer gemeente ontleenen wij dat in het afgeloopen jaar hebben opge bracht de aschbelt f 742de kade- en haven gelden f 927.46; de wik- en weegloonen f 193.05; de marktgelden f 2182.74 en dat de visscherij in Waal en haven niet is gegund, wijl slechts voor f 62.26 was in geschreven. MEEUWEN. In verband met de stich ting van het stoomgemaal, ter vervanging van de beide windmolens in ons Water schap, zal op Maandag 12 Februari a.s. de aanbesteding plaats hebben van het graven en verbreeden van verschillende waterlei dingen. GENDEREN. In weerwil van alle vrien delijke tegenwerking besloot de bestaande commissie, in hare vergadering van Dinsdag 6 Febr., tot oprichting eener roomboter- iabriek, welke met handkracht zal worden gedreven. Een woord van lof aan de com missie en aan den heer burgemeester, die het initiatief nam, is hier zeker niet mis plaatst. AALST, 4 Febr. Tijdens de godsdienst oefening van dezen namiddag in de Ned. Herv. kerk alhier ontstond een begin van brand boven in de kachelpijp. Stukken vuur als een vuist vielen uit den nok van het dak op den vloer. De ver schrikte kerkgangers stelden dadelijk alle pogingen in het werk den brand te blus- schen, wat hun dan ook met eenige em mers water mocht gelukken. De godsdienst oefening werd echter niet verder voortgezet. NIEUWENDIJK. Donderdagavond trad hier voor een groote vergadering op de Weleerw. heer J. Douma uit Alblasserdam met het onderwerp „Ken U zelve", 't Was min of meer een propaganda-onderwerp voor de Jongelingsvereenigingen. 't Was een genot dien gevierde spreker te hooren, hoe keurig hij het spreekwoord der Grieken en ook van ons tot in de fijnste bijzonderheden uitwerkte. „Ken U zelve", onderzoek u zelve en sterk u zelve met die wapenen, welke be stemd zijn om den ernstigen levensstrijd met moed en vastberadenheid te kannen strijden, om te overwinnen. De president der Jongelingsvereeniging „de Zaaier" was zeker de tolk dergansche vergadering, toen hij den heer Douma dank zeide voor zijn pakkend en pittig woord. HERWIJNEN. Een landbouwer alhier zou een koe leveren te Rumpt. Twee arbei ders werden met het beest op weg gezon den. Aan den Hellouwschen molen gaven zij het beest te veel vrijheid: de koe rukt zich los en zet het op een loopen in de richting Vuren. Zij loopt zoo hard ze kan tot den Braadaal, zijnde de grens van de gemeente HerwijnenVuren. Door slopen sloot gaat zij terug en belandt in het ach terhuis van den landbouwer H. C. v. A. Daar zet zij den boel te onderste boven, ziet echter haar eigenaar komen, wien zij woedend achterna zet, neemt hem even op de horens, gaat daarna weer haar eigenaar na die onder den berg bij genoemde H. C. v. A. vlucht, de koe ook onder dien berg, de deur valt achter haar dicht en de eige naar was met zijn kwade koe opgesloten. Anstige oogenblikken voor hem. Buiten beraadslaagden de inmiddels saam gekomen menschen hoe te handelen. Aangezien men wel het beest hoorde, maar niet den eige naar, moest m«n daaruit afleiden dat hg i' V niet gedeerd werd. Maakte men een deur open, dan zou vermoedelijk het licht op den eigenaar vallen en het beest hem zien. Daarom opende men eene andere deur, waar van waarschijnlijk niet te vreezen was dat zij licht op den eigenaar zou geven. Dat was ook zoo en toen de deur openging, ging de- koe er uit en kon haar eigenaar voor den dag komen, die zich op een hoop beetwortelen had begeven en daar eene veilige plaats had gevonden. De koe had, onderaan den hoop staande, hem niet be merkt. Onze koe was echter nog niet heelemaal klaar. Van onder den berg komende, liep zij nu den dijk op en naar de boerderij van G. v. Z. Daar wil een der zoons haar grijpen, maar ook hij moest op de vlucht. Veel schrik en ontsteltenis had het beest nog veroorzaakt (iemand b.v. die 't zag aankomen, liet zich zoo maar van den dijk vallen) toen 't eindelijk gelukte 't machtig te worden met behulp van eene andere koe, waar 't, in eens kalm geworden, bij bleef staan. VEEN. Naar men verneemt zullen in onze gemeente nog 2 Koffiesiroopfabrieken worden opgericht. Door den heer J. Dek ker is reeds bij het gemeentebestuur de vereischtte vergunning aangevraagd voor zulk een fabriek te mogen oprichten. NEDERHEMERT. De voordracht voor onderwijzeres aan de openbare school aan de Noordzijde alhier bestaat uit mejuffrou- wen: Van Gelderen te Vught, Vogel te te Breda en Leenheer te Heinenoord. DALEM, 6 Febr. Aan den kant van de Wiel bij de kerk alhier werd heden in de vroegte een manteltje met hoed gevonden. Het vermoeden, dat de eigenares daarvan zich aldaar door verdrinking van het leven beroofd zou hebben, werd na eenige vruch- telooze pogingen bewaarheid. De door mid del van eene dreg opgehaalde drenkelinge werd herkend als een dienstmeisje uit het naburige Gorinchem. Eene woordenwisse ling met haren minnaar moet de ongeluk kige tot deze vreeselijke daad geleid hebben. ALMKERK, 9 Febr. Gisteravond vierde onze jongedochtersvereeniging „Het Mos terdzaadje" haar 8ste jaarfeest, hetwelk door den heer H. Rombout werd geleid. Van wege het zeer ongunstige weder was alleen de vereeniging te Nieuwendijk vertegen woordigd. Volgens 't verslag telt de vereen, slechts 8 leden en 31 begunstigers. Desondanks werkt die vereen, toch uitstekend, want er liggen 85 kleedingstukken, door de leden gefabriceerd, ter uitdeeling gereed. Eere aan zoo'n kleine vereeniging. De avond werd zeer genoegelijk gepas seerd, waartoe de lede» der Jongelingsver eeniging, ook tegenwoordig, het hunne bij droegen. Te ongeveer elf uur ging de feestschaar wel voldaan uiteen. SPRANG, 3 Febr. 't Is waarschijn lijk niet algemeen bekend welke zon derlinge zotte weddenschappen onze voorouders, zelfs in afgelegen boeren plaatsen soms aangingen. Een oud sche penregister dezer gemeente geeft daar van verscheidene staaltjes. Zoo ook letterlijk het volgende; „Dat voer ons comen es Peter Ghertsz. ende heeft verwillecoert soe recht es schuldigh te wesen ende geloeft te betalen Joest Cornelisz. vijf ende vijftich carolus guld. af XX stv. 't stuck op condicie als dat Joest voor- schr. eene reijse gedaen sal hebben tot Romen ofte tot Lisbonen ofte soe verre als Romen es ende brenghen goet bescheijt dat hij daer geweest sal hebben, alsdan sal Peter voirschr. ghehouden wesen te betalen. Ende indien Joest voirschr. niet weeder en comt, soe 't Godt Gelieffde, en bren ghen goet bescheijt van sijn reijse, soe sal Peter voirschr. ongeghouden wesen in der betalinghe van der som ma voirschr. Gheschiet den XVIY dach in Decembris A. D. XVcLIY naer 't schrijven des hoffs van Lu- dich (Luik)." Alvorens de reis te aanvaarden dron ken Peter en Joest met bun „vrunden" een goed glaasje, want onder 't con tract staat: „In den ijersten heeft Peter Ghertsz. verleet voer wijncoep XIY stv." Welke wederwaardigheden Joest op zijn lange reis gehad moge hebben zijn onbekend, maar zeker is het dat hij ongeveer anderhalf jaar later, daaghs na sinte Jans baptisten te mid somer Ao. XVcXIIIY (1544), in levenden lijve voorzien van een „goet bescheijt" zich voor „schout ende heemraders" vertoonde en in dier „bijwesen Peter voirschr. bedanckt der goede betalinghe voer de reijse naer Romen." Men vraagt zich af hoe een eenvou dig ongeletterd boertje zulk een langen tocht dorst ondernemen en volbracht in die veel bewogen tijden over hoogst moeilijke, schier en gebaande en zeer onveilige wegen. Terwijl de heer de K. met zijn fiets Maandagavond met een flinke vaart door ons dorp kwam gereden, had hij het ongeluk met een kar in botsing te komen met het ongelukkig gevolg dat hg van zgn fiets werd geworpen en een arm brak, zoo dat geneeskundige hulp moest worden ver leend. De uitgave in De Noord-Brabantsche Post is van af heden overgegaan aan het aldaar reeds ongeveer 30 jaar ver schijnend blad De Echo van het Zuiden, Waal wij ksche en Langstraatsche courant. liiitnenland. Vanwege het ministerie van buiten- landsche zaken is het volgende bekend gemaakt in de Staatscourant: Groote omzichtigheid wordt aanbe volen aan personen die voornemens mochten zijn naar Canada te emigree- ren en vooral aan hen, die niet bekend zijn met landbouw of veldarbeid, noch in het bezit van voldoende middelen om althans in den eersten tijd in hun eigen levensonderhoud te voorzien. In elk geval verdient het aanbeve ling vóór vertrek naar Canada inlich tingen in te winnen omtrent de streek, waarheen men zich wenscht te begeven en de vooruitzichten aldaar in verband met het door den belanghebbende hier te lande uitgeoefende beroep of bedrijf. Ter verkrijging der bedoelde inlich tingen kan men zich wenden tot den heer A. Nordheimer, consulgeneraal der Nederlanden te Toronto (Canada), aan wien in de Nederlandsche taal kan ge schreven worden. Op den briefomslag alleen te zetten: To the consulate-ge neral for the Netherlands, Toronto, Ca nada. Uit de Consulaire verslagen (no. 6) blijkt dat het aantal Nederlanders te Rosario (Argentinië) sterk toeneemt. De consul aldaar, de heer G. J. van Oppen schrijft „Blijkens den census van 1900 telde onze kolonie destijds 209 personen, waarvan 110 van het mannelijk en 99 van het vrouwelijk geslacht. Sedert is het aantal Nederlanders sterk toegenomen, in de eerste plaats ten gevolge van de welvaart dezer streken en verder van den aanvoer van Nederlandsche werkkrachten voor den havenbouw. Een gedeelte dezer werken wordt toch uitgevoerd door een Nederlandsche onderneming, aan welker ho ffd zich alhier de heer Jac. A. J. van Haaren bevindt. Deze heer heeft meer dan honderd landgenooten (voor 't onderwijs der kinderen kwam een Nederlandsche leeraar mede) laten uit komen voor het maken van rijswerk, evenals voor de bediening van in Ne derland gebouwde baggermolens, hop pers, lichters en sleepbooten. Al deze vaartuigen, achttien in aantal,'voeren de Nederlandsche vlag, hetgeen aan onze haven eene eigenaardige bekoring geeft". „Het aantal Nederlanders mag tegen woordig op 600 gesteld worden, grooten- deels behoorende tot den werkenden stand. Het klimaat bevalt hun, zij ver dienen hooge loonen en zijn dienten gevolge in 't algemeen welvarend. Zij die oppassen, zich van drank onthouden, leggen geld over. Verschillende land genooten wonen in eigen huizen". „Het Nederlandsche Zieken- en Be grafenisfonds „De Eendracht" bestaat een zestal jaren en telt thans 112 leden. Ofschoon deze vereeniging van hare leden slechts een maand elijksche con tributie van f 0,60 heft, werkt zij zeer nuttig. Zij versterkt ook den band tusschen de Nederlanders. Van „De Eendracht", welker eere-president de consul is, ging ook in 1904 de eerste poging uit, om in een bijeenkomst van landgenooten den verjaardag van Hare Majesteit de Koningen feestelijk te her denken. Het succes was zoo groot, dat het feest dit jaar opnieuw werd gevierd en niet minder dan 400 landgenooten namen er aan deel". Uit IJmuiden meldt men aan de O. H. C.: Mochten wij ons Woensdag verbeeld hebben reeds midden in de Lente te zijn, vanwege het prachtvolle weer en de zachte natuur; Donderdagmorgen was de wind weder naar het Z.-W. ge draaid en liet het zich triestig aanzien. Hoe later op den dag hoe meer wind, totdat in den namiddag de wind tot N.-W. geloopen en vrij krachtig was. De barometer daalde, toch gingen de kleine visscherschuitjes, door nood ge dreven, naar buiten om te zien of zij, voordat de week ten einde was, nog iets voor zich en hunne huisgenooten konden verdienen. Tegen schemer was de harde wind in N.-W. storm over gegaan, gepaard met dikke regenbuien. Velen aan den wal tuurden reeds naar die woedende zee of het ook aan een hunner makkers gelukken mocht vei lig de haven te bereiken. Doch O, jammer! daar komt reeds het eerste bericht van KijkduinEen bottertje omgeslagen en drijft naar 't strand. Daar er nog geen nadere berichten zijn, verkeeren vaders, broeders en zoons, welke in de haven bleven, in doods angst over datgene wat de zee nu we der voor treurig nieuws zal brengen. Ook keeren velen na afloop van het doorgestane slechte weer huiswaarts, zonder één cent verdiend te hebben; ja vaak nog met bekomen schade. Arme vi8schers Nader meldt men ons De bij Callantsoog omgeslagen bot ter is Huizen 234, schipper G. Veer man, ook was diens knecht aan boord. Goederen zijn reeds aangedreven en het wrak is bij Paal 15 tusschen Pet ten en Callantsoog aangespoeld. Bij de weduwe H., te Woudenberg (Utr.), kwam dezer dagen een vreem deling, die haar verzocht, of zij hem haren zoon met paard en wagen wi'de meegeven om goederen af te halen aan het station Woudenberg en die te ver voeren naar Zeist. Zij voldeed daaraan, en gaf hem ook nog f 4.50, welke hij voorgaf op dat oogenblik tekort te komen. Aan het station gekomen, verzocht de vreemdeling den voerman even te wachten, omdat hij in de buurt nog een boodschap had te doen. Hij is ech ter niet teruggekeerd; men meent, dat hij in de richting van Scherpenzeel is verdwenen. Men zal zich den moordaanslag her inneren, onlangs op den leeraar der Rijkslandbouwschool, te Wageningen, den heer S., gepleegd, door zekeren D. F. Kraay. Deze K., een oudleerling van den heer S., loste eenige revolverscho ten op zijn vroegeren leeraar en ver wondde hem vrij ernstig. De instructie in deze zaak is thans gesloten. De rechtbank te Arnhem heeft K. buiten vervolging gesteld, zijn on middellijke invrijheidstelling gelast en zijn plaatsing in een krankzinnigen gesticht bevolen voor ten hoogste één jaar. Zwaar mishandeld, over het hoofd en in het gelaat vreeselijk door mes- sneden gekorven en bloedend, kwam Woensdagavond om 7 uur vrouw H. R., wonende in de Zwanensteeg te Rotter dam, het politie-bureau in de Pauwen- steeg binnenloopen. Dadelijk liet men de vrouw, wier oogen bovendien dicht geslagen waren, naar het ziekenhuis brengen, waar zij verbonden is. De dader, zekere P., heeft de vlucht ge nomen, volgens hare verklaring een bedrag van f 25 van haar medenemende. De man stond vroeger in intieme ver houding tot de mishandelde vrouw. Dezer dagen had de zestienjarige zoon eener bekende familie te Nijmegen een puistje aan het gelaat. De jonkman krabde het open, met het gevolg dat zich kort daarna bloedvergiftiging open baarde, in die mate dat, niettegenstaande professorale hulp uit Leiden en Am sterdam, binnen twee dagen eene doo- delijke ontknooping volgde. Men meldt uit Haarlem Naar wij vernemen, is een onderzoek ingesteld naar de levenswijze hier ter stede van mejuffrouw S., thans te Arn hem gedetineerd als beschuldigd haar man te hebben willen vergiftigen. Zij is van hier afkomstig en was hier gehuwd met een ambtenaar ter secretarie, die in het gasthuis overleed. Destijds was zij zeer aan den drank verslaafd. Door den Bond van Nederlandsche en Belgische suikerfabrikanten is be sloten vóór 20 Februari a.s. geen beet wortelen te koopen. Eergisteren stonden voor de recht bank te Groningen vijf boerenknechten uit Pieterburen terecht, die voor eeni- gen tijd op een avond een dienstbode uit die plaats gruwelijk mishandelden en bovendien onzedelijke handelingen met haar pleegden. Tegen twee van hen eischte het O. M. 3 iaar en tegen de anderen elk 8 maan den gevangenisstraf. Onder de aankondigingen van ver schillende uitgaven, die bij gelegenheid van de a.s. Rembrandt-viering reeds uitgekomen zijn of verschijnen zullen, misten wij tot heden nadere berichten betreffende de boeken, die ingevolge opdracht van de Rembrandt-Commissie het licht zullen zien. Het is ons daarom aangenaam thans te kunnen melden, dat van de Biographie, welke de heer Jan Veth ingevolge opdracht der com missie schrijft onder den titel: Kort begrip van Rembrandts Leven en Kunst", twee uitgaven zullen verschij nen en wel lo. Eene octavo uitgave, ongeveer tien vellen druks beslaande en versierd met 50 afbeeldingen naar etsen en tee- keningen. Deze uitgave zal slechts f 1.75 kosten. 2o. Eene mooie kwarto uitgave, met eenigszins meer uitgebreiden tekst wel ke 100 afbeeldingen van werken van den meester zal bevatten n.l. 50 afbeel dingen van etsen en teekeningen en 50 Photogravures naar zijne schilderijen. De laatste zullen wekelijke Photogra vures zijn, stuk voor stuk met de hand op de platenpers gedrukt en wel te onderscheiden van de surrogaat-procé dés welke van de snelpers komende, als photogravures in den handel wor den gebracht. Dit prachtwerk zal in tien afleverin gen het licht zien, zoodat iedere afle vering behalve den geïllustreerden tek/ït De Rembrandt herdenking op i5 Juli a.s.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1906 | | pagina 2