Hel en lllena. de Langstraat en de Boraineierwaard. Voor ie slectte magen. Tweede Iliad H VAN DlMEUAR, Firma Wed. W. VAMS, ORGELS, Voor ieder! [Charles van Djjck, Bouwartikele Uitgever: Lu J. VEERMAN, Heusden. No. 2501. Zaterdag ÏO Februari. Van der Werffstraat 49, Rotterdam. Spechal adres voor KeArgsls. Haven, WAALWIJK. Landbouwwerktuigen, VOOR IAN3 VAN ALTEN/ - Dit blad verscbijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.00, franco per post zonder prijs verbooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. 1906. Ad verten tiën van 16 regels 50 ct. Elke regel meer 77g ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advfertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdag avond ingewacht. BUITENLAND. In bet groote circus in Lissabon ver- toó'nde juffrouw Mauricia de Tbiers, een Parijscbe kunstenmaakster, „bet rad des doods." Zij zou op een automobiel een recbtop staanden hoepel rondracen, zoo als dat al eenige jaren te doen gebrui kelijk is in groote kunstenmakersgele- genbeden. In bet groote circus t® Lissabon waren wel 4000 menscben. Ook de bertog van Oporto was onder de kijkers. Mauricia is bij deze kunstverrichting met haar automobiel buiten de baan gekomen. Zij beeft baast al baar beenderen ge broken, zoo werd ze tegen den grond gesmakt. Dood was zij niet, maar er is geen hoop, dat zij er bet leven afbrengt. In Amerika hebben de mijnwerkers bet werk gestaakt. Te Pittsburg hebben reeds 450,000 werklieden den arbeid neergelegd. Er is geen hoop, dat bet tusscben de mijneigenaars en de arbei ders tot een vergelijk zal komen. Het stakingsfonds bedraagt 15 milli- oen francs, zoodat men rekenen moet op hardnekkigen strijd van de zijde der mijnwerkers. Het lukt den steenkoolkooplieden niet nog groote boeveelheden op te koopen. Deze staking zal dus de meest ernstige gevolgen voor de industrie na zich sleepen. De overheid van Pennsylvania neemt reeds maatregelen voor onlusten, die worden gevreesd. Er wordt een korps gendarmerie, uit oude soldaten bestaan de, georganiseerd. IJlt ons Parlement. XV. De minister van Justitie beeft, bij de beraadslaging over zijn begrooting, van verschillende zijden zoowel betui gingen van dankbaarheid als van leed wezen moeten in ontvangst nemen en daarbij natuurlijk de gebruikelijke wen- scben moeten aanhooren. De beer Hovy en andere beeren waren dankbaar, dat de minister bet wetsontwerp betrekke lijk bet onderzoek naar het vaderschap bad gehandhaafd, maar betreurden de intrekking der Strafwetnovelle, omdat daarin belangrijke bepalingen voorkwa men in 't belang der openbare zede lijkheid. In verband met dit laatste vroeg, de beer Hovy maatregelen tegen bet Nieuw-Malthusianisme. Maar dit Malthusianisme werd door den beer Van Houten in bescherming genomen, wat den minister aanleiding gaf tot de snedige opmerking, dat men bet daar over niet eens bleek te zijn en dus onderzoek gewettigd was. Wat de Straf wetnovelle betreft, Z.Exc. meende, dat de tijd voor een doorloopende, alge- meene herziening van bet Strafwetboek nog niet is aangebroken en dat, als er sprake van herziening is, andere onder werpen urgenter zijn. Wijziging en aanvulling van het gebeele eerste deel van het Wetboek van Strafrecht, waar in de voorwaardelijke veroordeeling, minimum van straffen enz. een plaats moeten hebben, acht bij noodig en een desbetreffend wetsontwerp is bijna klaar. Daarna zal, zoo bet noodig blijkt, nog gedeeltelijke wijziging van andere dee- len worden voorgesteld. Bij de begrooting van Binnenlandsche Zaken, die hierna aan de orde was, werden vooral art. 245 der Gemeente wet, dat betrekking heeft op forensen belasting en de gemeente-verordeningen naar aanleiding van de Woningwet besproken. Dat dergelijke verordenin gen na 1 Augustus niet meer zouden kunnen worden goedgekeurd, maar dan de Gedeputeerde Statenze voor de ge brekkige gemeenten moesten vaststel len, was-de minister niet met den heer Van der Feltz eens. Naast deze besprekingen werden nog wenschen geuit omtrent tuberculose bestrijding en andere zaken en ontving bovendien de minister een aangenamen steun van den heer Van der Does de Willebois bij zijn pogen tot oprichting van een laboratorium met administra tiegebouw voor den Centralen Gezond heidsraad, van welk laboratorium de Tweede Kamer niets bad willen weten. De minister van Marine, die hierna voor de heeren kwam, bad minder aan gename woorden te booren. De beer Van Wassenaar van Rosande bleek al weinig met hem op te hebben en kon niet nalaten het uit te spreken, dat deze minister niet de rechte man op de rechte plaats is en dat hij geen juist doel schijnt te hebben. De andere bee ren betreurden het, dat 't rapport om trent het ongeval met de „Evertsen" niet was openbaar gemaakt of opperden allerlei van 's ministers voornemens afwijkende denkbeelden omtrent de in richting van de vloot. Alleen over 't verbieden van de courant „'t Anker" aan boord der oorlogsschepen kreeg Z Exc. een pluimpje. In zijn antwoord wees hij erop, dat bet rapport van de Commissie van Onderzoek ten opzichte van de „Evertsen" bestemd is opgeno men te worden in bet Jaarboekje voor de Zeemacht cn dus zoo ook onder de oogen van het publiek zal komen. 't Is natuurlijk, dat de dubbeltjes weer veler belangstelling vroegen en dus bij de begrooting van financiën weer allerlei vragen ter sprake kwamen. De heer Van Zinnicq Bergmann be gon met de vraag of de tegenwoordige Loterij wet de geconverteerde Brussel- sche loten toeliet. Er was gezegd, dat er tegen de regeling geen bezwaar be stond, maar de spreker vond bet een beetje naïef ze nog ter verregeling toe te laten, maar ze dan verder aan bun lot over te laten. Daar de minister van Financiën gezegd bad deze vraag niet te kunnen beantwoorden, had hij den minister van Justitie verzocht fiier te zijn. Maar ook deze bleek geen bevre digend antwoord klaar te hebben. Ge noemde loten behooren tot toegelaten premie-leeningen, die van de invoering der Loterij wet worden geconverteerd en omtrent de toepasselijkheid der over gangsbepalingen van de Loterij wet op deze loten bestaat verschil van opvat ting; daarom moet de justitie de vraag beslissen. De heer Waterschoot van der Gracht vroeg verandering van bet registratie recht als belasting en een niet te boog boekingsrecht voor alle akten en be pleitte herziening van de kadastrale wetgeving om te komen tot een kadas ter met bewijskracht. De beer Van den Biesen, die bet hiermee niet heelemaal eens bleek, acht te een surtaxe op suiker gewenscbt, maar verlaging van het invoerrecht en de heer Waller praatte over protectie. De minister van Financiën moest van dit laatste evenmin iets hebben als van een surtaxe op suiker. Over het kadas ter en de daaraan te geven bewijskracht beloofde hij eens te zullen praten met zijn ambtgenoot van Justitie en her ziening van het registratie-recht achtte hij ook noodig. De heeren namen met deze toezeg gingen en verklaringen genoegen en keurden de begrooting goed. BINNENLAND. Een dezer dagen zegt de Leeuw. Ct. waren we in de gelegenheid een merkwaardige klok te zien, die alweer een nieuw bewijs is voor den iugenieuzen knutselgeest der Friezen. „Salomo's Eerste Recht" van Elzinga, de inge wikkelde machine, die zooveel bekijks had, heeft een opvolgster in deze klok, wier vervaardiger, O. Koopmans, tot dusver werkzaam was bij de beeren Faber en Zeilinga. Zij is gemaakt in den vorm van een kerk met boogen toren. De gebeele voorgevel der kerk is een glazen deur en daar doorbeen ziet men de wonderen der fabricatie. Allereerst de wijzerplaat met baar cijfers en wijzers. En dan verschillende bewegende figuren; Op den voorgrond in een rivier een boot, die langzaam schommelt als door de golfjes gewiegeld, een ophaalbrug, die open- en dichtklapt, ligt over bet water, terwijl een molentje rustig zijn wieken laat draaien. 's Nachts om twaalf uur grijpt een klokkeluider naar een touw en luidt de klok, doch daar het een man van de wereld is, weet bij dat op dit uur de groote meerderheid der menschen slaapt. Hij is dus bescheiden met zijn geluidoch 's middags om twaalf uur, dan baalt bij zijn schade in en beiert hij er lustig op los. Elders zien we een smid, die met krachtige, knoestige armen bet ijzer hanteert en op bet. aanbeeld slaat. Maar een verrassing is bet volgende. Boven de rivier zit een violist, een Joachim van de straat. Op een bepaald uur laat hij den strijkstok over de snaren gaan, een lustig liedje weerklinkt, terwijl tevens uit een tunnel een trein komt aansnorren en dwars over de rivierkade loopt om in eeu anderen tunnel te verdwijnen. Het geheel, behalve de glazen voor gevel, is van ijzer en koper. En misschien is niet het minst merkwaardig bet feit, dat ook bet uurwerk dat volgens den maker met zeldzame nauwkeurigheid loopt, betgeen we natuurlijk niet in staat waren te controleeren door hem zelf, hoewel bij geen horlogemaker is, is vervaardigd uit koper en ijzer. Er is heel wat nadenken, combinatie vermogen, geduld en vaardigheid noo dig geweest om deze kerk-rarekiek te bouwen. „Ik ben er in mijn vrije uren vijf jaar mee doende geweest", zeide ons de vervaardiger. De Groenmarkt te Zutphen is eer- gisternacbt in rep en roer geweest door een gelukkig zeer ongewoon voorval. Door de politie werd moord, en hulp geschreeuw geboord, dat van een der daken scheen te komen. En werkelijk ontdekte men daar een jongen, die in nachtgewaad op den nok van een dak zat, en uit alle macht om hulp riep. Het was een gevaarlijke positie, waar in zich de jonge man bevond, en de taak van de politie om dezen behou den naar beneden te .crijgen, vereischte veel beleid. Het mocht haar met de inmiddels uit den slaap gewekten vader evenwel gelukken den jongen man vei lig en behouden van het dak naar be neden te krijgen, waar al spoedig bleek, dat men met een slaapwandelaar te doen had. Toen hij wakker gemaakt was, kon hij zich van net gebeurde niets herin neren; geplaagd door akelige droomen had hij de vlucht genomen op het dak. Door zijn noodgeschreeuw waren vele der omwonenden wakker geworden. Dinsdagavond is de smid A. G. be wusteloos en zwaar verwond op den grond liggende gevonden nabij den in gang in zijn smederij aan de Wiek- straat no. 7, te Rotterdam. Achter in deze smederij heeft hij een slaapgele genheid, waar hij gewoon is den nacht door te brengen in plaats van in zijn gezin. De deur van de smederij werd door de buren en een vrouw die met couranten loopt open gevonden, en toen men den zwaar gewonden man vond, werd onmiddellijk de politie gewaar schuwd, die hem naar het Ziekenhuis liet overbrengen. Bij de zware verwondingen, die den smid A. G. aan voor- en achterhoofd blijken toegebracht, vermoedelijk is ook zijn schedel gebroken, heeft men waar schijnlijk gebruik gemaakt van een hou ten hamer, die aan weerszijden met bloed bevlekt, nabij den verwonde op den grond liggende gevonden is. Hoe wel nagenoeg vaststaat, dat hier aan een aanslag op het leven van den smid A. G. gedacht moet worden, is diefstal de drijfveer niet geweest. Er wordt niets vermist en de verwonde had zijn hor loge op zak toen men hem aantrof. Tot dusverre is er niemand gearres teerd, maar er zijn verschillende lieden gehoord. De justitie te Maastricht, gesteund door eene sterke politiemacht, heeft andermaal een inval gedaan in de speelclub te Vaals en op heeterdaad een veertigtal spelers betrapt, die zich aan hazardspel door middel van de roulette schuldig maakten. De roulette werd in beslag genomen en de leider van het speelhuis, de Hongaarsche graaf Szary, krachtens de vreemdelingenwet, over de grenzen ge bracht. Krachtige politie-maatregelen zijn door den procureur-generaal te 's-Her- togenbosch genomen, ten einde herha ling te voorkomen. Naar de L. K. verneemt, zijn de drie dames, speelsters der Club de Bienfaisance, te Maastricht, aan wie een nacht vrij logies was verschaft gewor den ten'politiebureele, omdat zij dron ken waren, over de grenzen gezet. Te Oudepekela (Fr.) is dezer dagen in een herberg tusschen twee bezoekers en den kastelein twist ontstaan. De kastelein schijnt daarbij met een flesch zoodanig geslagen te zijn, dat men voor zijn leven vreest. Hoewel men het ge val eerst verzweeg, heeft de politie thans een onderzoek ingesteld. Als ver moedelijke dader wordt zekere J. K., aldaar, verdacht. De Pink Pillen. Zie hier het attest van een te Schiedam wel bekend persoon, de heer J. J. Hoender kamp, Broersvest 145. „Ik verkeerde sedert langen tijd, zoo schrijft de heer Hoenderkamp, in een be- treurings waardigen gezondheidstoestand en zulks kwam alleen voort uit een slechten maag. Sedert langen tijd inderdaad was ik na eiken maaltijd zeer benauwd, mijn maag zwelde zoo op dat ik mijne kleeren moest los maken. Ik had een moeilijke spijs vertering, die mij vreeselijk deed lijden. mEMW Heer Hoenderkamp. Ik leed zoo erg dat ik slechts vruchten kon eten, aardappelen noch groenten kon ik verdragen. Zoo was mijn leefregel ge durende een tamelijk langen tijd. Ik was natuurlijk zeer mager en zeer zwak gewor den. De geneesmiddelen die men mij voor geschreven had hielpen niets voor mijn maag, en besloot ik de Pink Pillen te nemen, die mij, om zoo te zeggen, een nieuwe maag gegeven hebben. Thans eet ik alles met gemak en de spijsvertering is ook goed. Een van de door den heer Hoenderkamp aangeduide verschijnselen is bijzonder eigen aardig en dat wel bewijst hoe slecht de werking van zijn maag was. De heer Hoenderkamp zegt inderdaad dat hij zoo opzwelde dat hij zijne kleeren moest los maken. Zijn voedsel, in plaats van door de maag sappen verteerd te worden, blijft in de maag, daar begon het te bederven en ont stonden er terstond gassen die de maag zoodanig deden zwellen dat de heer Hoen derkamp verplicht was zijne kleeren los te maken. Zulks komt bij de meeste menschen voor die onaangenaam uit de mond ruiken. Het voedsel dat de maag niet verteerd heeft, bederft er, laat gassen ontsnappen die de adem vergiftigen. De maag is een zeer teer orgaan, verricht een zeer samengesteld werk; zij doet zulks verscheidene malen per dag en zulks zeer dikwijls onder bijzonder betreuringswaar- dige condities. Men vraagt aan de maag haar raad niet, men noodzaakt haar onver schillig welk voedsel en onverschillig op welk uur te eten. Als Uw maag niet goed werkt neemt de Pink PilleD, gij zult te vreden zijn, zij zullen U, gelijk de heer Hoenderkamp zegt, eene nieuwe maag ge ven, dit is eene wijze van spreken. Het is evenwel zeker dat de Pink Pillen, die aan het lichaamsgestel een nieuw, rijk en zui ver bloed geven, terstond alle organen versterken en opwekken tot een zoo vol maakt werk, dat het den lijdenden persoon voorkomt als of de organen veranderd zijn geworden, alsof hij een nieuw mensch is. Prijs f 1.75 de doos, f 9 per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger 27, Rot terdam, hoofddepóthouder voor Nederland en Apotheken. Franco toezending tegen postwissel. ADVERTENTIEN. te llei'kenilam, biedt aan HEESTERS, VRUCHTB00MEN, ROZEN, CONIFEREN, Een groote partij LigiiKtriim en Besseiiboomen, zeer billijk. Hoo&stam .Appelboomen, vanaf f I.per stuk, zwaardere vanaf f 2.50, tot en met f3.per stuk, Pyramidepereboomen, vanaf f 0.30 p. st., enz. echte Amerikaanschein grooten getale voorhanden bij De toon der Packard's trekt ieders bewon dering. Hoort de liefelijke Harp en den heerlijken Pijptoon. Aan de Schoeuonkramen van JOH. SMITS 's Maandags op de Markt, achter het Stadhuis, te Gonnchem, koopt men het voordeeligst zijn schoenwerk. Afdingen niet mogelijk, daar niets overvraagd wordt. Wat niet past kan geruild worden, ook door de week met boden of vrachtrijders, die men ook reparatiewerk kan meegeven. IKaiiszolen en Hakken f 1.15. En voorts alle grootere of kleinere reparatiën zeer billijk. JOH. SiVilTS, Schoenhr del, P.S. Loop niet verkeert. De krame.n staan schuin over elkaar. De kraam waar geen kaart met mijn naam aan ophangt is van mij niet. Aan mijn kramen hangen kaar ten met duidelijk adres. G0RINC4EM, Knipsteeg C, 317. Ijzerwaren en JiuisJjoudel. artikelen. Zeer concurreerend adres voor Heeren AANNEMERS en TIMMERLIEDEN. STEEDS GROOTE VOORRAAD Stalen Balken, Dakgoten, Dak- en Stalramen, enz., enz. Prima Gereedschappen. als: Stroosnijders, Wortelsnijders, Graanmolens, enz., worden 8 dagen op proef geleverd. Lage, doch beslist vaste prijzen. Vraagt Prijzen. Wed. VAAC1S. sr I I Prijzen vanaf f 45, f 60, f 80, f 100, f110, f 125 en hooger. Gratis boek, waaruit men direkt 4-stem- mig kan spelen. Prijzen beneden alle concurrentie. Vrouwen n - O.J5. Aanbevelend, Yischmarkt, GORINCHEfl. Solied en billijk adres Vraa g t prijso ngaaf. Hoogachtend,

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1906 | | pagina 5