Hel Land van Ileusden en Allena, de Langstraat en de Bomroelerwaard, Saienstellii en eiaenscliappeii van Koemeli. De verwisselde reistasch Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 2502. W oensdag 14 Februari. FEUILLETON. Ml U ALIENS VOOR Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f l.OO, franco per post zonder prijs verhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. 19Q6. Advertentiën van 16 regels 50 ct. Elke regel meer 7Vg ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdag avond ingewacht. Een voedingsmiddel, dat alle voor het onderhoud van het dierlijk lichaam benoodigde stoffen in gemakkelijk ver teerbare vorm bevat en geen vooraf gaande bereiding noodig heett, is zeker wel een ideaal voedingsmiddel. Aan al deze vereischten voldoet de melk, onverschillig van welke diersoort. Voor het gr otste gedeelte bestaat de melk uit water, afwisselend van 85 tot 90 percentde voedende bestand- deelen zijn de zouten, het vet, suiker (dus Koolhydraten) en eiwit. Een droppel melk onder het mikros- koop bezien, vertoont zich aan ons oog als een massa bolletjes van verschil lende grootte; indien men nog andere vormen waarnam dan de zuiver ronde bolletjes, zou dit wijzen op de aanwe zigheid van voor de gezondheid zeer schadelijke stoffen, als ettercoccen of bacteriën. Die bolletjes bevatten het vet en daar zij door de geheele vloeistof uiterst fijn verdeeld en gelijkmatig verspreid voorkomen, geven zij aan de melk de witte kleur. Om zich eenigszins een denkbeeld te vormen van de fijnheid van verdeeling, dient vermeld, dat in een Liter melk van 4 pCt. vet ruim 80 duizend millioen vetbolletjes voor komen. Aangezien zij lichter zijn dan water, zullen zij bij rustigen stand naar de oppervlakte stijgen en zich daar verzamelen, aldus de bekende roomlaag vormend. De in de melk opgeloste zouten, n.l. de phosphorzure zouten van kalium, zijn voor de voeding van veel belang en evenzoo in niet mindere mate de melksuiker, tot eene gemiddelde hoe veelheid van 4 pCt., die de voor onze voeding onmisbare koolhydraten levert. Als eiwitstoffen bevat de melk: het in water oplosbare albumine; de kaas- stof of caseïne, en nog eenige andere verbindingen, waarvan de beteekenis nog niet voldoende bekend is. "Van de genoemde stoffen speelt de kaasstof de belangrijkste rol; zij is in water onoplosbaar en wordt door alka liën on phosphorzure zouten in do melk in oplossing gehouden. Onder inwerking van een zuur scheidt zij zich weder in vasten vorm af. Dit verschijnsel is om meerdere redenen van beteekenis. Ten aanzien van de voeding heeft het tot gevolg, dat de kaasstof van de melk, „Dit" was een lijst van juweelen en kostbaarheden, die vermist werden te Er- lingthorpe, de plaats van Lord Yerbury, nabij Drielington, waar, zooals de inspec teur vertelde, Donderdagavond een goed beraamd rooversplan was uitgevoerd. „U schijnt het partijtje op den kop ge tikt te hebben," vervolgde hij„laten wij stuk voor stuk eens zien of er alles is." Wij bevonden, dat er niets aan ontbrak, behalve natuurlijk het geld, dat ik gewis seld had. „Onze onbekende vriend heeft niet eens zij n reiskosten van het losse geld afgenomen," merkt de inspecteur v op erf sloeg daarop eensklaps een geheel anderen toon aan. „Luister eens," vervolgde hij en keek mij scherp aan. „De zaak is mij niet op gedragen, maar als gij doen wilt wat ik zeg, hoop ik in een paar dagen op het goede spoor te zijn. Er is een aardige be looning voor het terugontvangen der kost baarheden uitgeloofd. Die hebt ge naar mijn opvatting reeds verdiendmaar zijt gij nu de soort van man, die mij den dief wilt helpen inrekenen? Er is ook een be looning op zijn aanhouding gesteld, die ik natuurlijk als politieman niet kan aan nemen en ook niet hebben wil. Mij is 't alleen om bevordering te doen, begrijpt ge „Ja, en ik ben bereid u behulpzaam te zijn." „Goed," sprak de inspecteur weer op schertsenden toon. „Zoudt ge uw reiskame- in de maag; onder inwerking van het zure maagsap, wordt afgescheiden in den vorm van vlokkende kaasstof uit de koemelk vormt zich tot zware vlok ken of klonters, die door het maagsap minder intensief kunnen worden aan getast, daardoor moeilijk verteerbaar worden en menigmaal ziekte en de dood van het jonge kind veroorzaken. Ezelinnenmelk vertoont dat verschijnsel niet en komt in dit opzicht voor het kind meer met de moedermelk overeen. De stremmende eigenschap der kaas stof is van veel beteekenis voor de zuivelindustrie. Door aan de melk toe te voegen een. aftreksel der lebmaag van een nuchter kalf, stremt de melk d.w.z. de kaasstof scheidt zich in vasten vorm af en levert de grondstof voor de kaasbereiding. Door ha: e samenstelling is melk een bijzonder teer aitikel, d.w.z. er is maar weinig noodig om bij haar afwijkende verschijnselen en afwijking van de nor male eigenschappen te doen ontstaan. De eigenaardige evenwichtstoestand der vetbolletjes; het gemakkelijk stremmen der casëine en de aanwezigheid van melksuiker, die onder invloed van bac teriën verandert in melkzuur, zijn alle oorzaken van de wisseling in samen stelling, smaak enz., die men zoo dik wijls bij de melk waarneemt. Bovendien zijn er nog tal van oor zaken buiten de melk zelve, die op hare samenstelling van veel invloed zijn, n.l. het ras van het vee, de voeding, de tijd na het kalven verloopen, de gezondheidstoestand van het dier, het jaargetijde, temperatuur enz. enz. Al deze invloeden, doch voorname lijk de gezondheidstoestand van het dier; de wijze van melken, en het bewaren en transport van de melk zijn van bolangrijke beteekenis op den aard en zuiverheid van de melk, en daar deze in de eerste plaats het voedings middel bij uitnemendheid is van jonge kinderen, zwakke of zieke, of van ziekte herstellende personen, in een woord van individuen met een gering weer standsvermogen, zoo is een controle op de zuiverheid van melk een volksbelang van de grootste beteekenis, temeer daar geen artikel zich zoo bij uitstek leent tot gemakkelijke vervabcking. Wat is voor den melkknoeier eenvoudiger dan er een goede portie water bij te voegen. En was het nu maar beslist zuiver water, dan bepaalde de vervalsching z:ch tot nadeel in de beurs, maar hne raad kunnen herkennen „Ik vrees van niet. Hij had een baard „Natuurlijk valsch," viel hij in de rede; „maar het doet er niet toe. We moeten ons best doen, dat onze vriend persoonlijk of door bemiddeling van een kennis zijn eigendom komt opeischen. Hij zal wel huiverig zijn om te voorschijn te komen, maar toch zal hij niet graag voor het beetje geld, dat in uw tasch was, zijn buit prijs geven. Met geduld krijgen wij hem wel te pakken." „En wat verlangt gij, dat ik zal doen „Niets, absoluut niets. Ga naar huis, zwijg, let goed op de politieberichten in de couranten en wacht, tot U iets naders van mij hoort. Ik zal die dingen bewaren en u er een ontvangbewijs voor geven. Kijk maar niet vreemd op, als ze nog aldoor als vermist in de courant geadverteerd worden." Een paar dagen later zette de inspecteur zijn knip uit in den vorm van een adver tentie, waarin de heer, die bij' vergissing met G. C. van reistasch verwisselde, ver zocht werd te schrijven aan het adres, op- geteekend in de portefeuille, die in G. C's reistasch te vinden was. Ik voor mij verwachtte niet, dat onze visch aan den haak zou komen, maar mijn vriend de inspecteur had er meer hoop op. „Gelukkig voor ons, mijnheer Corner," zei hij, toen ik bij mijn volgend bezoek aan de mijnen bij hem aanging, „hebben boosdoeners altoos neiging hun medemen- schen van oneerlijkheid te verdenken. Nu is er behalve wij beiden en de hoofdcom missaris niemand, die weet, dat Lady Yer- bury's juweelen zoo goed als op haar kap tafel of op de plaats liggen, waar zij die gewoonlijk bewaart. Voorloopig «.al het groote publiek zich dus nog wel bezighouden dikwijls wordt de melk niet aangelengd met onzuiver, besmet water. Herhaalde malen is men in staat geweest het uit breken van typhus te vefklaren door het gebruik van melk, die klaarblpke- lijk was aangelengd met typhus-bacillen bevattend water. Is men niet in staat zich melk aan te schaffen, die door betrouwbare be handeling, of door pasteuriseering, dan wel steriliseering, de noodige waarbor gen voor zuiverheid oplevert, dan is het in ieder geval bepaald aan te raden, de melk vóór het gebruik te koken, als zijnde de eenige methode om de aan wezige bacteriën te dooden. De melk verandert door koken niet in samenstelling, doch wel eenigszins in smaak! Ook neemt men algemeen aan, dat de verteerbaarheid van de melk na koken minder groot is; een en ander kan echter geen beletsel zijn om het koken als afdoend middel tegen ziekte veroorzakende bacteriën na te laten. Ten slotte nog een enkel woord over karnemelk. Zooals hierboven is gezegd, ontstaat door gisting onder in vloed van de bacillus uit de melksuiker het melk zuur, dat weder de afscheiding van casëine veroorzaakt. Na afscheiding van den room blijft dan de karnemelk als dikke vloeistof over, bevattende dezelfde hoeveelheden melksuiker en alle eiwitstoffen, doch aanmerkelijk minder vet. Karnemelk is echter goedkooper dan de volle melk en omdat zij slechts zeer weinig in voedingswaarde met deze laatste verschilt en aanmerkelijk ge makkelijker verteerbaar is dan de ge wone melk, is karnemelk een uit stekend voedingsmiddel, zoowel door hare eigenschappen als door de gerin gere prijs. De aanwezigheid van het melkzuur geeft een friesche smaak en werkt zeer gunstig op de spijsvertering. andere achter den trein. Bij de kromming, op 1 kilometer van Vaux-sous-Chèvremont zag de machinist van de voorste locomotief met schrik, dat in de tegenovergestelde richting vier wagons in duizelingwekkende snel heid afgereden kwamen. Alvorens hij eene beweging had kunnen doen, had er eene vreeselijke botsing plaats. De locomotief werd over de spoorbaan ge worpen en verbrijzeld door den vol genden wagen die er op viel. Al de wagons van den trein zijn beschadigd. De stoker werd teruggevonden onder de machine, afgrijselijk verbrand aan den buik, de borst en de armen. Zijn toestand is zeer erg. De machinist werd gekwetst aan het hoofd en beenen. Vier treinwachters werden gekneusd. De stof felijke schade is aanzienlijk. IBiiitn» l&irtd. Over een ernstig spoorwegongeluk bij Luik meldt het Hbl. v. Antwerpen Een erg ongeluk gebeurde Zaterdag morgen tusschen de stations van Vaux- sous-Chèvremont en van Bois-de Breux. Alle dagen rijdt er een trein met ledige wagons naar den plateau om de wagons te verdeelen tusschen de stati ons, die er noodig hebben. Die trein was Zaterdagmorgen samengesteld uit een groot getal wagons die gedreven werden door twee locomotieven eene voor, de Volgens de Daily Mail gaat Enge land voort om de vloot in de Noordzee te versterken. Thans zullen weer vier linieschepen en vier gepantserde krui sers aan het Middellandsche-Zee-eska- der onttrokken worden. Een linieschip is reeds na de jongste manoeuvres uit de Middellandsche Zee naar de Noord zee overgeplaatst. De vloot in de Noord zee zou verder nog versterkt worden met vier schepen van het Atlantische smaldeel. Na deze veranderingen zal de Kanaal- vloot bestaan uit 25 linieschepen en 10 gepantserde kruisers. Deze vloot zal vermoedelijk weer gesplitst worden in een smaldeel voor de Noordzee en een voor het Kanaal, elk van 12 slagsche pen en 5 of 6 gepantserde kruisers. Volgens de Daily Mail, is de vermin dering van de vloot in de Middelland sche zee te beschouwen als een eerste stap tot de ontruiming van die zee in een niet te verre toekomst erf zou ook het gros van de Fransche vloot naar het Noorden verplaatst worden. Tn Duitschland gevoelt men zich hier over niets op zijn gemak. Een zekere majoor, Karl van Bruckhausen, schrijft in een vlugschrift o.a., dat hij een oorlog tusschen Duitschland en Enge land onvermijdelijk acht. Binnenkort, zegt hij, zullen de drie Engelsche vloten uit het Kanaal, den Atlantischen Oceaan en de Middelland sche Zee zich vereenigen en hij vraagt zich af, of zij zich dan niet toevallig in de richting van Cuxhaven of Kiel zullen begeven een zenuwachtige bezorgdheid die herinnert aan den tijd toen het bezoek van de Engelsche vloot in de Oostzee werd aangekondigd. Maar al wordt de oorlog met Enge land vroeg of laat onvermijdelijk, hij kan toch wel uitgesteld worden. Duitschland moet alle wrijving ver met dien diefstal, en onze onbekende vriend zal denken, dat gij van plan zijt ze ten eigen bate aan te wenden, zooals dat bij ons in 't vak genoemd wordt, maar dat gij als nieuweling niet weet hoe er meer voor te maken dan de uitgeloofde som bedraagt en dus wel te vinden zult zijn. Begrijpt ge?" Ik begreep, maar was niet overtuigd, 't Bleek echter, dat de inspecteur goed had ingezien. Een maand lang adverteerde Lady Yerbury tevergeefs om haar juweelen; en een maand lang riep G. C. tevergeefs zijn ouden reismakker op, toen eindelijk zijn geduld beloond werd door het voorkomen eener advertentie, waarin hijzoo hij werke lijk onderhandelen wilde, gezegd werd onder letters B. H. aan een opgegeven adres te schrijven. Den brief, dien ik schreef, werd mij door inspecteur Bland voorgezegd en was uiterst voorzichtig gesteld; maar toen er een ant woord op kwam, dat den inspecteur wel aanstond, werd hoe langer hoe meer los gelaten, totdat ik mij eindelijk verbond, om tegen twee duizend pond persoonlijk de gestolen juweelen te overhandigen aaneen .zekeren Benjamin Hurst, dien ik in een kroeg zou ontmoeten. Ik zal niet beweren moediger te zijn dan een gewoon vreedzaam mensch, en toen ik zag wat voor soort kroeg de Gevlekte Hond was, kreeg ik berouw, dat ik mij ooit met inepecteur Blands plannetjes had ingelaten. Het troepje ongunstig uitziende leeg- loopers achter het groene gordijn keek mij, bij mijn binnenkomst, nieuwsgierig aan en toen ik den baas vroeg, of mijnheer Hurst thuis was, ging er een algemeen ge lach op en bood men mij aan, mijn ba gage naar hem toe te brengen. „Geen gekheid, Piet," zei de baas ern stig. „Marie' wijs mijnheer de kamer van mijnheer Hurst." Mijnheer Hurst bleek te zijn een slecht gehumeurde boef. Hij begon met mij uit te schelden over mijn inhaligheid en voer daarna heftig tegen zichzelven uit, omdat hij zoo stom was geweest niet beter op zijn tasch de letten. Zeker aangemoedigd door de gedweëe houding, die' ik maar 't best vond aan te nemen, probeerde hij eerst mij vijfhonderd pond op de vastgestelde som te beknibbelen en stond er per slot op, dat van mijn twee duizend pond afge trokken zou worden het bedrag, dat ik er afgenomen had om het volk te betalen. Inspecteur Bland had mij een kwartiertje toegestaan om te onderhandelen. Na afloop daarvan was hij van plan een inval in het huis te doen. „Zorg vooral, mijnheer Corner," had hij op zijn gewonen sarcastischen toon gezegd, „dat wij het goedje niet in uw handen vinden, 't Zou een gekke boel wezen, als wij u moesten inrekenen, omdat gestolen goed in uw bezit werd gevonden, hé? Gedachtig aan die waarschuwing strib belde ik eerst wat tegen en gaf mijnheer Hurst eindelijk zijn zin. Na zich overtuigd te hebben, dat niets van den buit werd achtergehouden, betaalde hij mij negentien honderd pond in papier, die later kunstig nagemaakte bankbiljetten bleken te zijn. „U verlangt zeker geen quitantie?" brom de hij. „Neen, dank u. We kunnen 't, dunkt me, wel buiten die formaliteit stellen. Goe den morgen." Onderwijl liep ik naar de deur, die eens klaps van buiten af werd opengeworpen en, ongelukkig voor mij, niet door de politie, maar door den man, dien de kroegbaas' met Piet had aangesproken, 't Was een pootige vent, die mij met een enkelen slag j tegen den grond wierp en zijn knie op mijden en zich middelerwijl onophou delijk wapenen voor den beslissenden strijd. Met Frankrijk wil Bruchhausen in vrede leven, hij wenscht zelfs een toenadering. „Want het spreekt van zelf, dat bij de eerste vijandige daad van Engeland een ultimatum uit Berlijn naar Parijs geseind zal worden, om Frankrijk tot partijkiezen te dwingen." Ten slotte gaat hij na, wat de beste manier zou zijn om Frankrijk binnen te vallen en verklaart zich dan voor de streek tusschen Epinal en Toul, die volgens hem onvoldoende verdedigd is. Naar luid van berichten, te Hong kong uit Kanton ontvangen, moet de zeer vijandelijke houding van de be volking in zuidelijk China tegen de vreemdelingen, in den laatsten tijd, vooral toegeschreven worden aan de houding van den onderkoning, die de vertoogen der consuls in den wind slaat. De onderkoning moet het vooral op de Amerikanen gemunt hebben. Volgens een bericht van de New- Yorksche Sun heeft Wan Yong, een Chinees van invloed, te San Francisco, een telegram van vrienden uit China gekregen, dat op den 25en dezer een vreemdelingen moord op groote schaal in China te verwachten was, daar de hervormingspartij alsdan alle vreem delingen zal verjagen. Barones Vaughan, van wie verteld wordt, dat zij met koning Leopold ver bonden is in een morganatische echt- vereeniging, heeft te Cap Ferrat aan de Riviéra, een zoon gekregen. Te Leicester, in Engeland, is een man in het gasthuis gebracht, die, toen hij achttien jaar geleden zijn vrouw ver loor, de gelofte aflegde om, als rouw over haar dood, twintig jaar lang niet op een bed te slapen en zich niet te wasschen. Achttien jaar heeft hij dat volgehouden, slapende in schuren en stallen, zich voedende voor een stuiver daags, met droog brood en soms wat boter er op. Hij had zijn gelofte wel twintig jaar volgehouden, als een hond hem niet gebeten had. De wond ont stak, het been werd stijf en hij bleef aan den weg liggen. De politie braoht hem naar het gasthuis. Daar ging hij eerst vijfmaal in het bad, waarbij de sterkste ontsmettende zeep werd ge bruikt. Het Engelsch departement van ko loniën weigert te bevestigen de sensatie- berichten, volgens welke het kleine garnizoen te Giantse in Thibet door vijandige bergbewoners is omsingeld en mijn borst zette. „Gauw, Ben, pak je biezen!" schreeuwde hij. 't Is een doorgestoken spel. Neen, neen Ben je gek, het raam uit," vervolgde hij, toen mijnheer Hurst, met de reistasch in de hand, naar de deur liep. „De politie is al beneden." Vloekende en razende schoof mijnheer Hurst het raam op en deed nog erger, toen hij op het plat ervoor stond. „Verroer geen vin, Piet," riep hij en zijn vriend gehoorzaamde. Ik spartelde om op te komen, maar viel onmiddellijk weer neer, in den schouder getroffen door een kogel uit mijnheer Hursts pistool. Na eene groote worsteling gelukte het echter hem te arresteeren. 't Was een zegen, dat mijnheer Hurst op mij schoot tenminste volgens inspecteur Bland, daar het gemakkelijker was hem veroordeeld te krijgen voor poging tot moord dan om te bewijzen, dat hij werkelijk de diamanten gestolen had, en in elk geval, meende de inspecteur, zou hij dan geen vijftien jaar hebben gekregen. Toch had ik maar liever gehad, dat hij niet op mij ge mikt had. Tot vergoeding, dat mijn wond nog wel eens steekt, heb ik de voldoening, dat mijn heer Hurst de inrichtingskosten van mijn huishouden met zijn vrijheid betaalde, want Lord Yerbury houdt hem wel degelijk voor den dief en betaalde mij de extra belooning uit, die hij voor diens aanhouding had uit geloofd. Inspecteur Bland maakte de begeerde promotie en kreeg bij zijn huwelijk een eigenaardig geschenk: een zwarte reistasch met mijne initialen in reusachtige letters op de beiden zijden. lanb van Uit het Engelsch. (2- A (Slot.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1906 | | pagina 1