afgesneden, zoodat een nieuwe expeditie tot onzet noodig zou zijn. Uit Wilna wordt gemeld: Door een waarschijnlijk bij toeval op straat ont plofte bom zijn acht personen gewond. Even buiten Keulen is Maandagavond om 8 uur, door een mankement aan een wissel,- een trein van den electri- trischen buurtspoorweg van Keulen naar Bonn op een electrische tram in- geloopen. Onder de reizigers ontstond een paniek. Van de acht zwaar ge kwetsten is er later nog een overleden. Verder zijn er een groot aantal licht gewonden. In Andalusië nijpt de honger. De plaatselijke besturen vragen steeds drin gender om hulp bij de regeering te Madrid. De toestand is onhoudbaar. Op verscheiden plaatsen heeft de hon gerige menigte bakkerijen en kruide nierswinkels geplunderd. De laatste berichten uit Andalusië (Spanje) luiden steeds ongunstiger. In de buurt van Osuna steken de arbeiders boerderijen in brand, en de levensmiddelen nemen zij mee. De plun deringen zijn zoo algemeen, dat de politie er machteloos tegenover staat. De bakkers willen geen brood meer bakken, omdat de bakkerij aanstonds geplunderd wordt zoodra het brood klaar is. De gouverneur van Sevilla wordt bestormd om hulp. De burge meesters der hongerlijdende dorpen en commissies, door do arbeiders afgevaar digd, volgen elkaar op aan zijn deur. De arbeiders die komen klagen, zijn meestal zoo uitgeput, dat de gouver neur bij zich aan huis open tafel houdt, om de menschen in staat te stellen, een maaltijd binnen te krijgen voor zij weer naar hun dorp terugkeeren. Met moeite houdt de politie in de steden de hongerige menigte in be dwang. Menschen, die honger hebben, staan per slot voor niets, en dat maakt den toestand zoo gevaarlijk. Als er niet vol doende hulp geboden wordt, kan men het ergste verwachten. Te Ecija is een bende hongerlijders op een kudde scha pen aangevallen. De beesten zijn op de plaats geslacht, verscheurd en opge geten. nis heeft hij nu ervaren, dat zijn ver moeden juist was: de vrouw vertrok Dinsdagavond met den bij het echtpaar inwonenden onderwijzer Dolezel naar Lundenburg, waar beiden zich hebben doodgeschoten. Een kamerheer en gunsteling van den Koreaanschen Keizer, die oogge tuige is geweest van den Japanschen staatsgreep te Sëoel, heeft aan den cor respondent van de Tribune te Tsjifoe ten volle bevestigd wat de correspon dent reeds geseind heeft. De Koreaan- sche minister van buitenlandsche zaken zegt, dat zijne zegels, die aan de door de Japanners opgestelde stukken wer den vastgehecht, met geweld waren ont vreemd, nadat de minister geweigerd had, ze af te geven. De eerste-minister had eerst gezegd dat hij het tractaat met Japan niet kou teekenen. Daarop liet Ito de keizerlijke zegels door Ja panners weghalen en zij werden aan de stukken vastgehecht. De minister van buitenlandsche zaken verklaarde de heele overeenkomst voor onwettig en nietig. De Times meldt uit Johannesburg: Ofschoon de overheid in het Maritzburg- sche de bloedige botsing tusschen de Natalsche politie en de Zoeloe's naar aanleiding van de heffing van het hoofd geld, als van plaatselijken aard be schouwt, treft de regeering krachtige maatregelen voor het geval de bewe ging onder de Zoeloe's algemeener mocht worden. De karabiniers zijn, evenals de vrijwilligers van de politie, opgeroepen om buitengewonen dienst te doen. De Tribune verneemt uit Johannes burg dat de voortdurende uittocht van Zoeloe's uit die stad wijst op aanstaan de onlusten onder dien stam, in ver band met de heffing van het hoofd geld. Men wist dat alle kaffers in Zoe loe-land tegen die belasting zijn en laakt daarom de overheid, om de wei nige voorzorgen die zij heeft genomen. De bekende vec'ntkolonel Wools-Sampson is naar Maritzburg gegaan, om 5000 gewapende mannen binnen tien dagen tegen de Zoeloe's aan te bieden. De correspondent voegt er aan toe dat de politieke strijd in Transvaal met den dag bitterder wordt. Het onweer, vergezeld van zwaren storm, 't welk verleden week Donder dag boven verschillende plaatsen van ons land woedde, heeft ook in Oost en West-Vlaanderen veel schade ver oorzaakt. Te Wachtebeke sloeg de bliksem in den molen der weduwe David en de twee werklieden, die zich daarbinnen bevonden, werden tegen den grond ge slagen. Hunne kleeren waren totaal verbrand en een hunner bekwam ern stige brandwonden. In dezelfde ge meente werd nog een andere molen, die van Beule, door den bliksem ge troffen. Te Lootenhulle was de storm tot een waren cycloon aangewassen en op het gehucht Molenhoek bleef geen enkel huis ongeschonden. Te Bassevelde werd het dak van toren en kerk erg bescha digd. Erger was het te West-Roosebeke. Daar sloeg de bliksem in de kerk en deze brandde geheel af. Te Gheluwe zijn twee schuren door den bliksem getroffen en verbrand. Te Elsendamme werd eene schuur door een rukwind in puin gelegd, en te Lapscheure brandde er eene af. Nabij Ieperen, te Brielen namelijk, sloeg de bliksem den molenaar Verriest in zijnen molen dood. Nabij Brugge heeft de bliksem twee molens getroffen. Van een werd een wiek afgerukt en weggeslingerd. Te Eecloo is eene vlasmijt afgebrand. Te Maldegem is een gendarm van Etterbeek, die hier bezoek was komen afleggen, door den bliksem tegen den trein geslagen en gewond. Te Moer- kerke deed de bliksem brand ontstaan in de schuur van den landbouwer Jules Claeys. Dit gebouw, evenals al de land- bouwvruchten en 3 varkens werden een prooi der vlammen. De schade is zeer aanzienlijk doch alles is verzekerd. Nabij Flipine is eene groote hofstede door den bliksem getroffen en door het vuur vernield. De Daily Chronicle verneemt uit Washington: De dreigende Chineesche kwestie noopt de Amerikaansche regee ring hare vloot in Chineesche wateren te versterken. Ten minste een slagschip en een paar kruisers gaan er binnen kort heen. Te Edmonton, in Canada, is bericht ingekomen dat er bij Point Barrow op de Noordkust van Alaska 10 walvisch- vaarders met 446 mannen en 2 vrouwen aan boord in het ijs vast zitten. Het schijnt onmogelijk ze te helpen, zoodat men vreest, dat zij den hongerdood zullen sterven. Een echtelijk drama heeft bij Brünn plaats gehad. De te Prerau wonende spoorwegconducteur Dop pier had dezer dagen hoogst ernstige bedreigingen ge uit tegen zijn vrouw, die hij van on trouw verdacht. Doppler werd daarop in hechtenis genomen. In de gevange Terwijl in Noord-Italië over 't alge meen mooi weer heerscht, komen uit het Zuiden nog maar steeds jobstijdin gen. Calabrië wordt nu door zware regenstormen en hagel geteisterd. Sici lië is door een orkaan en een vernie lenden stormvloed getroffeno. a. is het dorp Galati in de provincie Messina volkomen door het water verwoest. Zeshonderd gezinnen zijn dakloos, maar geen manschenlevens te betreuren. In de haven van Portovecchio zijn vijf zeilschepen naar den kelder gegaan. Te Trier is een afschuwelijke mis daad uitgekomen. Het dienstmeisje van den regeeringsraad Seidel heeft voor den rechter van instructie bekend, dat zij het eenige kind van haar meester met zoutzuur vergiftigd had omdat zij met Kerstmis geen vrij-af had kun nen krijgen. BËkllMDMI kIMti. Paarden fokker De Gedeputeerde Staten der Provin cie Noord-Brabant; Gelet op de artt. 2, 3 en 4 van het reglement tot het van provinciewege toekennen van premiën en bewarings- prijzen ter bevordering van de paarden fokkerij in de provincie Noord-Brabant van 20 November 1901 (Provinciaalblad van .902 No. 15). Mede gelet op het besluit van 27 Februari 1902 (Provinciaalblad No. 16). Hebben besloten te bepalen als volgt Artikel 1. In het jaar 1906 heeft keuring plaats van b. eenjarige hengsten in de provin cie geboren; te Oss, op Maandag 26 Febuari van hengsten en op Dinsdag 27 Februari van merriën te Heusden, op Zaterdag 10 Maart van hengsten en op Maandag 12 Maart van merriën; te Zevenbergen, op Vrijdag 16 Maart van hengsten en op Zaterdag 17 Maart van merriën; te Bergen op Zoom, op Maandag 19 Maart van hengsten en op Dinsdag 20 Maart van merriën; te Eindhoven, op Maandag 26 Maart van hengsten en op Dinsdag 27 Maart van merriën. De keuringen zullen aanvangen, tel kens des voormiddags te 11 uren. Art. 2. Belanghebbenden, die hunne heng sten en merriën ter keuring wenschen aan te bieden, zijn gehouden daarvan 14 dagen vóór de keuring aan den se cretaris-penningmeester der provinciale keuringscommissie, den heer C. J. J. Daniels te 's Hertogenbosch, schriftelijk en vrachtvrij aangifte te doen in on- derstaanden vorm. Eigenaar van den hengst of de merrie. Naam Woonplaats Beschrijving van den hengst of de merrie. Naam Kleur Kenteekenen Ouderdom Hoogte -o warmbloed Kas koudbloed 's-Hertogenbosch, 25 Jan. 1906. De Gedeputeerde Staten voornoemd, A. VAN VOORST TOT VOORST. De Griffier, W. VAN LANSCHOT. I'laatNeHjk üieuws. HEUSDEN, 14 Februari. Het gezonken schip, met zinkerts, zal gelicht worden. De firma Trap te Rotter dam heeft dat op zich genomen. Nog heden wordt de aannemer verwacht met een twee tal vaartuigen, waartusschen het wrak zal geplaatst worden. Om de kettingen daar onder te brengen zal vermoedelijk de hulp van een duiker noodig zijn. Een événement nog nooit alhier beleefd, zoodat het wel niet aan publiek zal ontbreken, wanneer de duiker te water gaat. De brug biedt daarbij een mooi terrein tot waarneming; als het dan maar niet te veel waait. Het vaartuig is niet alleen den kop in gedrukt, maar is ook in het midden ge broken. De lading kan door het water niet beschadigd worden. 13 Febr. Heden is door het gemeente bestuur bij publieke inscnrijving verpacht het recht tot plaatsing van een wachtlokaal op de Prins Hendrikkade, alhier. Ingeschre ven werd door: Ant. van Dijk, alhier, voor. f 505. J. Zonneveld, - 501. B. van Rijswijk, te Wijk, voor - 311. De plaatsing is aan den hoogsten inschrij ver gegund. Naar wij vernemen moet behalve deze pacht, die slechts voor eenmaal verschul digd is, betaald worden het gewone recht van f ü.35 per Mz. in te nemen grond. De vergunning geldt tot wederopzegging, terwijl voorts is bepaald, dat het wacht lokaal eene grootte moet hebben van 30 M2., terwijl geen sterke drank mag worden verkocht. Verleden Zondag speelde „onze" voetbalclub „Quick" tegen die van Waal wijk; er was veel animo in 't spel en vele toeschouwers trotseerden het gure weer. „Waalwijk Vooruit" werd geslagen met 1 tegen 3; hoewel „Quick" voor eenige dagen werd geslagen door „Olynipia" uit Vlijmen, kunnen we toch met genoegen vooruitgang en succes constateeren. Bij de Staatsspoorwegen is aangesteld tot Conducteur-Remmer de metselaar D. Schuijt Jr., alhier. VEEN. Maandagnacht hebben twee personen getracht eene deur open te bre ken bij den landbouwer K. De nachtwacht was toevallig in de buurt en op diens komst namen zij de vlucht. Op een andere plaats zijn in denzelfden nacht aardappelen ontvreemd. HEDEL. Op de voordracht voor onder wijzer aan de openbare school te Hensbroek (N.-H.) komt voor de heer L. J. A. van der Heijden, alhier. Op het zestal voor predikant bij de Ned. Herv. gem. te Leiden is geplaatst ds. G. A. Slagmolen, alhier. NEDERHEMERT. Benoemd tot onder wijzeres aan de openbare school alhier mej. J. H. van Gelderen te Vught. DUSSEN. De heer A. C. de Veth alhier, is aangewezen tot onderwijzer 3e kl. in Neerl. O.-Indië. HAARSTEEG, 12 Febr. De afdeeling Haarsteeg van den Christelijken Boeren bond besloot in hare vergadering van he denavond tot het oprichten eener leenbank. Bereids traden 23 leden toe. SLEEUWIJK. Door eene of andere oor zaak ontstond Maandagavond brand in de landbouwerswoning van C. v. P. Geluk kig konden de vlammen nog gedoofd wor den voor zij groote schade hadden aange richt. AMMERZODEN. Voor de betrekking van onderwijzeres aan de openbare school in de kom dezer gemeente hebben zich 8 sol licitanten aangemeld. Door den raad dezer gemeente is aan den gemeente- en onbezoldigd rijksveld wachter D. J. van Offeren alhier eene gra tificatie van 20 gulden toegekend wegens betoonden dienstijver. ALMKERK. In de jongst gehouden vergadering van aandeelhouders is besloten tot den bouw eener Roomboterfabriek. Door het bestuur der Chr. School- vereeniging is een geschikt terrein aange kocht, zoodat den bouw eener school kan worden tegemoet gezien. GAMEREN. Na afloop der huishou delijke zaken werd in de Raadsvergadering van gisteren besloten, wegens de sterke ver meerdering der bevolking, de noodige stap pen te doen tot vergrooting van het Openb. Schoollocaal. Vooraf was het nieuw benoemd lid den heer F. A. Mooij geinstalleerd ge worden. BOMMELERWAARD. Op sommige plaatsen hebben in deze tijd gewoonlijk onderhandsche verhuringen plaats van landerijen om te betelen met suikerbieten. Daar deze echter nog niet gecontracteerd worden, wordt er veel land klaargemaakt voor aardappelen, te meer daar deze zoo stijgen in prijs. Mochten de suikerbieten minder in prijs zijn dan 't vorige jaar, worden er ongetwijfeld veel aardappelen verbouwd. Uit ons Parlement. XVI. De begrooting van Oorlog bracht verschillende heeren in 't geweer in figuurlijken zin altijd voor onze nationale onafhankelijkheid, die in de stelling van Amsterdam haar laatste bolwerk moet vinden en voor de be waring van onze neutraliteit. De heer Bultman drong erop aan die stelling Amsterdam zoo spoedig moge lijk te voltooien, veronderstelde, dat er water genoeg in ons land was om ter rein te doen onderloopen, iets wat vooral in de laatste weken zeker wei nigen hem zullen betwisten en vroeg inlichtingen omtrent de bewapening der forten en het voorzien in drink water. De heer Van Löben Seis, die het al eerder met den Minister aan den stok had gehad, sprak opnieuw zijne geringschattende meening uit over de verdediging van onze kusten. En de heer Reekers betoonde zich met bezui nigingscommissies maar matig ingeno men. Over dit laatste was de Minister het nogal eens. Maar onze kustverdedi ging vond hij nog zoo heel slecht niet en de bewapening van de forten uit de stelling Amsterdam ging ook nog al. Bij de begrooting van Waterstaat bleek al evenmin van bijzondere tevre denheid der heeren. En vooral de toe stand van de Maas scheen velen niet naar den zin, zoo min die van de Bo ven-Maas in Limburg als die van den Nieuwen Maasmond. Voor verbetering van de Boven-Maas vroeg de heer Brou wers geld, omdat daarvoor nog zoo weinig gedaan was in vergelijking met andere waterwerken. En van den Nieu wen Maasmond scheen het Westelijk deel van Noord-Brabant niet veel ple zier te beleven. Men had daar nu her haaldelijk last van hoog water en wenschte, dat de regeering daarin zou voorzien. Deze meende echter, dat de hooge waterstand met de verlegging van den Maasmond niets te maken had. Maar voor de verbetering van den Boven-Maas zal iets worden gedaan, wanneer die zaak beter is voorbereid. Aan de drooglegging van de Zuiderzee, waarvoor sommige heeren ook nogal wat schenen te voelen, zal de Minister eveneens zijn aandacht wijden en, als het mogelijk blijkt en voordeelig, een wetsontwerp voorbereiden. En dat en kele heeren niet erg voor Staatsexploi tatie van de spoorwegen zijn, beloofde de Minister eveneens te zullen ont houden. De heer Veegens, die het eerst is opgetreden als Minister aan het nieuw gevormde departement van Landbouw, Nijverheid en Handel, scheen nogal in den smaak der heeren te vallen en kreeg dan ook zooveel goede woorden te hooren, dat hij niet kon nalaten zijne gevoeligheid daarvoor uit te spreken. Toch bleef er, wat de zaken voor zijn departement betreft, nog wel het een en ander te wenschen over. De heer Regout had bij de algemeene beschouwingen al eens zijn wensch uit gesproken naar een afzonderlijke afdee ling Arbeid en deze wensch werd nu door hem nog eens herhaald en door anderen overgenomen. Maar bovendien wenschten nu de heeren Doyes en Bult man ook een afzonderlijke landbouw- vertegenwoordiging, iets wat de heer Michiels van Kessinich, die zich als practisch landbouwer voorstelde, niet noodig vónd, omdat het bestaande Landbouw-comité de regeering veel beter kon voorlichten. Het bleek dus, dat de Minister volkomen recht had met te beweren, dat omtrent het wen- schelijke van een landbouw-vertegen- woordiging niet zoo'n groote eenstem migheid heerscht als men wel eens meende. Ook omtrent de Ongevallen wet, de ziekteverzekering en de in uitzicht gestelde ouderdoms- en invali- diteitsverzskering bleek de eenstemmig heid niet groot. De Minister zelf scheen ook wel wat op de Ongevallenwet tegen te hebben, maar prees toch het begin sel. Eindelijk besprak de heer Regout nog de te Bern gehouden arbeidscon- ferentie, waar besluiten genomen waren, waarmee onze wetgeving niet geheel in overeenstemming was en wel niet op het punt van den nachtarbeid van vrouwen in de fabrieken. En de spre ker vroeg dan ook of de Minister geen wijziging 2ou willen voorstellen, waar door die wetgeving aan dat besluit aansluit, iets, waartoe Z.Exc. niet onge negen bleek. Tot slot kreeg de Kamer bij de be grooting van Koloniën nog Dr. Paasche, den vice-president van den Duitschen Rijksdag ter behandeling. Deze mijn heer had in den Rijksdag onze Indische ambtenaren leelijke beschuldigingen naar het hoofd gegooid, als zouden ze er wonderwel de kans toe zien in een paar jaren rijk te worden. Tegen deze beschuldigingen kwam nu de heer Van Wassenaer van Rosande op en de Minister van Koloniën viel hem na tuurlijk bij en deed een krachtig pro test hooren met de verklaring, dat onze Indische ambtenaren de vergelij king met de koloniale ambtenaren van alle andere landen glansrijk konden doorstaan. En na deze goede woorden ging de Eerste Kamer, die het zoo druk gehad had, tot nadere bijeenroeping uiteen. Slinnenland. keten in de Grienden. Men schrijft aan de N. R. Ct. De Patroonsvereeniging van het hoe pel- en stokkenbedrij f te Werkendam, die eerst verklaard had met de Patroons- en de Werkliedenvereeniging te Slie- drecht te willen samenwerken tot het verkrijgen van betere toestanden be treffende de keten in de grienden, heeft al spoedig haar medewerking onthou den en thans zelfstandig een anderen weg ingeslagen door de bemiddeling in te roepen van de heeren Heems kerk, Loeff, Van Vuuren, Van Gijn en Pierson, de Kamerleden die voor deze streken zitting hebben. Zaterdagavond is ook de tweede der voortvluchtige gebroeders Driessen in de bosschen bij Didam gearresteerd. Thans is nog alleen Anton op vrije voeten. Men schrijft uit Zeeland aan de N. C. Dezer dagen kwam op een der groo- tere postkantoren in deze provincie een dienstbode een inlage in de Rijkspost spaarbank doen. Toen zij bij thuiskomst haar boekje nakeek, vond zij daarin een bankbiljet van f 25. Zij bracht het onmiddellijk op het postkantoor terug en kreeg als belooning van den dienst- doenden ambtenaar een onheusche bejegening. De dienstbode heeft nu des wege een klacht ingediend bij de supe rieuren van bedoelden ambtenaar. Men meldt uit Haarlem:. De gepensionneerde O. I. militair W. S., wonende in de Oronjéstraat te Scho ten, had reeds geruimen tijd ongeoor- loofden omgang met de gehuwde vrouw V.T., die met haar man woont in de Kerkhofstraat aldaar. Telkens en telkens was er echter ruzie tusschen hen. Dinsdagmiddag was Slenters bij vrouw V. Er ontstond toen weer on genoegen en de man van vrouw V. gooide den minnaar de deur uit. Die behandeling griesde S. zoov dat hij uit riep: ik zal je wel krijgen! Zaterdag avond liep vrouw V. op het Staten- bolwerk bij de Baljuwslaan, een stil plekje Bolwerk en toen kwam ipeens S., die haar blijkbaar had gevolgd, op haar af en verlangde haar te spreken. Zij wilde daarin niet toestemmen, en zonder nu verder iets te zeggen, deed S. zijn jas open, trok een revolver en schoot, vlak voor haar staande, twee maal op vrouw V., raakte haar in den mond, zoodat de tanden eruit vlogen en daarop nogmaals in den nek en liep, toen de vrouw neerviel, weg, het Schoterkwartier in, den weg op naar zijn woning. Doch voor daar te zijn, haalde hij weer de revolver te voor schijn, bracht zich een schot toe in de keel en viel neer. Twee mannen, die daar even later passeerden, vonden hem, badende in zijn bloed, en droegen hem in een drogistwinkel, waar door een dokter een verband werd gelegd, waarna hij naar het Gasthuis werd overgebracht. Door het schieten op het Bolwerk waren eenige bewoners toegeschoten, die de gewonde vrouw vonden. Zij werd overgebracht naar het hulpbureau van politie, daar verbonden en toen ook naar het Gasthuis gebracht. Haar toe stand is niet levensgevaarlijk. Die van S. is echter zorgwekkend. Vrouw V. is moeder van drie kinde ren. Niettegenstaande dat, leidde zij een ergerlijk zedeloos leven, waarvan haar man volkomen op de hoogte was. Omtrent Slenters verneemt het Haarl. Dagblad, dat hii„ niet bijster gunstig bekend stond aangeschreven. Tot het midden der vorige week woonde hij bij een broer in de Pres. Steinstraat, in het Schoterkwartier. Daar hij nog al eens misbruik maakte van sterken drank, wanneer hij zijn pensioen ont vangen had, en dan bij zijn broer den boel kort en klein sloeg, wilde deze hem niet langer in huis houden en liet hem met behulp der politie op straat zetten. Toen de hem toebehoo- rende boel ook op straat werd gezet, maakte Slenters aanstalten om zijn hebben en houden maar in brand te steken, want hij had geen lust om zijn toebehooren mee te sjouwen, naar hij zei. Na veel praten heeft hij den boel a. tweejarige hengsten in de provin cie geboren c. merriën, minstens 4 tot hoogstens 8 jaren oud; en wel:

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1906 | | pagina 2