en indien de mogendheden protestee-J ren, zal hij den heiligen oorlog pro- clameeren. Uit Sjanghai wordt gemeld, dat te Nantsjang een gedeelte der bevolking op de vlucht geslagen is, uit vrees voor de naderende oorlogsschepen. Vele menschen worden in hechtenis genomen. In verband met den opzienbarenden moord op een zesjarig meisje te Altona, is daar een zeventienjarig gymnasiast in hechtenis genomen. Bij het verhoor van de leerlingen, was hij de eenige die geen bevredigende antwoorden gaf en met zichzelf in tegenspraak kwam. In den loop van de behandeling der begrooting van oorlog in de Fransche Kamer, heeft de minister van oorlog Vrijdag verklaard, dat Frankrijk gereed was eiken aanval te weerstaan. De be wapening was volledig, de opperbevel hebber aangewezen, het leger getrouw en vaderlandslievendals Frankrijk maar eendrachtig bleef, was het on overwinnelijk, verklaarde een andere spreker. Volgens in welingerichte kringen te Weenen loopende geruchten, heeft Oos tenrijk aan Duitschland gevraagd, of het aangenaam gevonden zou worden, als de Oostenrijksche afgevaardigde te Algeciras een zoodanig voorstel indien de, dat de Fransche en Duitsche ziens wijzen tot elkaar gebracht werden. Het antwoord van Duitschland luidde vrij ongunstig, daar het te verstaan gaf, dat het weigerde het overwicht van Frankrijk in Marokko te erkennen. Volgens een telegram uit Washing ton, zal de Amerikaansche regeering 25,000 soldaten naar China zenden. De Filippijnen zouden 5000 man leveren, de overigen zullen te San Francisco scheep gaan en kunnen in een maand tijds allen over zijn. De regeering ver wacht dat andere mogendheden mee zullen werken. Maar mochten de Ver- eenigde Staten alleen staan, dan zou den zij van plan zijn, een Chineesche haven als steunpunt en duurzaam pand te bezetten. Volgens de ambtelijke in lichtingen van de Washingtonsche re geering, zou het Chineesche leger eer lang op een sterkte van 360,000 man met 464,000 geweren en 1500 veld stukken gebracht worden. Binnen korten tijd zijn in de buurt van Saloniki twee personen verdwenen zonder een spoor na te laten. Een maand geleden is een jonge Turk, die op de jacht was, zoek geraakt; ver moedelijk is hij door roovers opgelicht en weggevoerd. Maar men heeft geen enkele aanwijzing omtrent zijn lot. De andere is Albert Sonnichsen, cor respondent van de Evening Post, die op weg van Saloniki naar Monaster zich te Wodena heeft opgehouden, maar toen verdwenen is. Men denkt, dat hij ook is opgelicht door Grieksche of andere roovers. De Amerikaansche consul te Saloniki heeft om inlichtin gen gevraagd. De Porte zegt, dat zij van niets weet. IMaatNelflk IVicuuN, HEUSDEN, j3 Maart. Als een gevolg der overstrooming in de omstreken van Dinant, Namen, Luik en Maastricht is ook de Maas voor Heusden sterk gewassen. Twee der drie steigers staan weder onder en het veer tusschen Neder- hemert strekt zich weder tot nabij het veerhuis uit. Toch is het niet zoo hoog als de vorige keer en door het vallen van Hij kijkt aandachtig naar de twee zwarte stippen, beurt om beurt. Die aan den linkerkant is eene vrouwdie rechts is een man Hij kan hen al goed onderschei den O, maar wat gelijkt hij op Papa, die rechtsche zwarte stipJa, Papa loopt precies zooEn dan dat dunne wandel stokje met den gouden knop, die blinkt in den zonneschijn Het kan niet anders zijn. 't Is Papa, wien het verstoppertje-spelen is beginnen te vervelen en die wel heeft geraden, dat zijn kleine George naar hem zocht George vergat geheel en al, dat hij moede was. Hij sprong verheugd op en snelde naar Papa, die nu vlak bij was. „O Vadertje 1 Ik wist wel, dat ik u terug zou vinden 1" Als antwoord hoorde hij twee uitroepen „Ha mijn lieve George! Ben je daar eindelijk 1Maurits! Ben jij daar ook?" „Adrienne, lieveling George ziet om. „Kijk, daar is Mama ook!" De kleine man begreep het wel. Zij wiis óók Papa gaan zoeken: het was we»er een groot mensch, die het altijd beter moet weten. Maar h ij George, had toch het eerst Papa gezien en hem geroepen Hij was opgetogen en lachte luid, tegon „Vadertje" aangedrukt, tusschen de beide echtgenooten in, die elkander omarmden, nu voorgoed verzoend door de kleine schti- kel, die hen verbond en die door zijn lief plannetje had bewerkt, dat zij elkander halverwege te gemoet kwamen. (Slat.) het water te Maastricht, is ook hier spoe dig val te wachten. Opmerkelijk is het, dat het water zoo van kleur veranderd is. Het lijkt geheel met aarde vermengd, zoodat het op de ondergeloopen landen veel slip zal achter laten, dat de uiterwaarden wel ten goede zal komen. De lotelingen der Nat. Militie voor dit jaar zijn opgeroepen tegen 13 Maart e.k., om zicü aan te melden te Waalwijk Van de 24 lotelingen zullen er acht wor den ingelijfd. Gedurende de maand Februari iB alhier 43,3 m.M. regen gevallen. Aantal neeralagdagen bedraagt 20. Onze stadgenoot, de heer J. H. H. Lemmens, onderwijzer aan de Par. Jongens school alhier, is met ingang van 15 April benoemd tot onderwijzer aan deleOpenb. Lagere School te Vlijmen. Mejuffrouw C. E. Jansen alhier, is met ingang van 1 Maart j.l. benoemd tot verloskundige te Wijk c.a. WAALWIJK. Zou er een goedkooper vervoer in de lande zijn, dan tusschen deze gemeente en Rotterdam? Voor een kwartje, of te wel 25 cent, kan men van hier per boot naar Rotterdam varen. VEEN. De heer C. Bouman ouderling bij de Ned. Herv. Kerk, heeft als zoodanig bedankt. AALST. De heer P. Schaap, brieven gaarder alhier, herdacht Donderdag den dag, dat hij 25 jaar geleden bij de Poste rijen in dienst kwam. Talrijke blijken van belangstelling mocht hij bij deze gelegen heid ondervinden. Het fanfare corps bracht hem s'avonds eene serenade. BOMMELERWAARD. De uitkomsten der zalmvisscherijen op de Waal en de Merwede waren in de laatste 8 dagen zeer bevredigend. In het traject van Tiel tot Woudrichem werden 72 zalmen gevangen, bij Gorinchem 28 en te Hardinxveld 35; op de Lek bij Ammerstol 26 stuks. De besomming aan andere rivier- en polder- visch daarentegen was weder zeer slecht loonend. Zalm daalde in prijs en deed f 1.25f 1.50, aal 2025, paling 5060, snoek 2325, snoekbaars 37—40, zeelt 2730, baars 1720, bliek 1316 en voorn 69 cent, alles per i K.G. SLEEUWUK. Predikbeurten op a.s. Zondag: Ned. Herv. kerk (voor- en nam.) ds. H. Visch. Aan het hulppostkantoor is in de maand Februari in de rijkspostspaarbank ingelegd f 39 door 23 inleggers. AALST, 28 Febr. De voerman P. Uiten- bogerd zou d ezen middag zijn paard betui gen. Tegenover de hooipers aan de Riet- schoof werd het dier onwillig en stortte plotseling m.et de kar achter zich van den hoogen dijk: in de Maas. J. Uitenbogerd mocht het nog tij dig gelukken van de kar te springen, en zich van een anders wissen dood te redden. Het paard was vrij ernstig verwond en de kar geheel vernield. WO CJDRICHEM. De reeds vroeger aan gekondigde Unie-rede van ds. J. L. Pierson, pred. te Hengelo (Geld.), welke toen door omstandigheden niet is kunnen doorgaan, zal nu gehouden worden op Woensdag 7 Maart a.s., in het lokaal der Chr. Bewaar school, des avonds ten 7 ure. Aan het postkantoor alhier en de daar onder resfsorteerende hulpkantoren werd ge durende de maand Februari ingelegd f 2626.84 en terugbetaald f 4555.23. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 1913. NIET J WENDIJK, 2 Mrt. De heer W. van Nef) voorheen alhier, thans hoofd der school te Bleiswijk, is benoemd tot hoofd te Groote IJpolder. WUK. Tot directeur van de onderlinge veever zekering „Eigen Hulp" alhier is ge kozen de heer W. F. Fusters. „De Vlijt" alhier is ook in den afge- loopcn winter een zegen dezer gemeente geweest. Hebben tal van arbeiders gedu rende de wintermaanden geen werk op het land en vervallen zij dus tot armoede, in de mandenfabriek „de Vlijt" vinden ook dan vele handen werk en kunnen er een stuk brood verdienen. Het is dan ook onze wensch, dat zij nog steeds in bloei moge toenemen, opdat zij meerderen een bestaan kan opleveren. MEEUWEN. Het graven der waterlei dingen in ons waterschap, in verband met de stichting van het stoomgemaal, is thans aangenomen door den heer J. Monshouwer te Almkerk aan den Nieuwe ndijk, voor f 2100. genomen, uitgezonderd de kornel van Tesnai. De correspondent van De Telegaaf te Batavia seint: De Merapi is in werking. Een vuur zuil stijgt op en een aschregen daalt neer op de koffielanden Baros Tampir, Bangat. Er wordt een zware aschregen verwacht. De leden van de Tweede Kamer zijn ter behandeling van de aan de orde gestelde wetsontwerpen, in openbare vergadering bijeengeroepen op Woens dag den 7en dezer, des voormiddags te elf ure. l&iniienlaiid. Bij hot departement van koloniën is gisteren ontvangen het volgende tele grafische bericht van den gonverneur- generaal van Nederlandsch-Indië Op Timor is de pretendent-keizer van Sonnebait uitgeleverd en zijn alle hoofdpersonen van het verzet gevangen De minister van landbouw, nijver heid en handel brengt in de Staatsct. onder de aandacht van belanghebben den, dat, blijkens bericht van het con sulaat der Nederlanden te Essen-Ruhr, in het Beneden-Rijnsch-Westfaalsch in dustriegebied vraag naar arbeiders be staat in het bouwvak en in de mijn en ijzerindustrie. Tegenover stijgende loonen in deze takken van nijverheid staan evenwel steeds stijgende uitga ven voor levensonderhoud, hetgeen in zonderheid bij de beoordeeling der loon- toestanden in het Ruhrkolengebied niet mag worden voorbijgezien. De rechtbank te Tiel behandelde Don derdag den moord op H. de Widt te Hei- en Boeicop, waarvan de dader A. v. d. Berg door deskundigen toereken baar verklaard werd. Zooals onze lezers zich wel zullen herinneren, had de beklaagde de echt genoot van zijn stiefdochter op 20 Juni 1905 met een zeis zoodanige wonden toegebracht, dat deze daaraan na een half uur in het veld overleed. Het O. M. eischte tegen Van den Berg vijftien jaar. Men schrijft uit Winschoten: W. N., een der verdachten van de mishandeling met doodelijken afloop van den voerman R. Vos. te Onstwedde, (zie ons vorig no.) heeft voor den rech- ter-commissaris bekend de dader te zijn, terwijl de andere verdachte, zijn vader, verklaard heeft het misdrijf te hebben zien plegen. De justitie uit Den Bosch is Woens dag naar Maren, gemeente Alem, ver trokken, alwaar eene vrouw onder ver dachte omstandigheden is overleden. Bedoelde persoon A. v. S., een 36- jarige ongehuwde vrouw, stierf vrij plot seling, Maandag jl. Bij de lijkschouwing meende dr. Wiegersma, uit Lith, tee kenen van vergiftiging te kunnen con- stateeren, waarschijnlijk veroorzaakt door 't gebruik van geneesmiddelen, verstrekt door onbevoegden. De uitslag der gerechtelijke schou wing is niet bekend. Verlof is echter gegeven tot begraven. De kalmte der Carnavalsdagen is in de laatste uren te Dongen nog gruw zaam verstoord door eene ernstige vecht partij, waarbij zekere J. dusdanige hoofd wonden heeft opgeloopen, dat hem on verwijld geestelijke en medische hulp moest toegediond worden. De justitie heeft de zaak in handeD. van 1 dezer de tot dusverre geldende bepaling voor de Pruisische grensbe woners, dat zij verschillende levensmid delen, zoogenaamde Freimengen, uit Nederland onbelast mogen invoeren, is opgeheven. Vleeschwaren mogen enkel ingevoerd worden bij geheele geslachte dieren. Voor de verschillende winke liers te Dinxperlo is deze beschikking een groot nadeel. Bij een huiselijken twist te Leur bij Breda, waarbij de messen danig werden gehanteerd, heeft een meisje van 17 jaar zekeren M. A. zoodanig verwond, dat men voor zijn leven vreest. Het meisje is voortvluchtig. De vorige week keerde mej. S., te Eenigenburg, uit Duitschland, waar zij een familielid een bezoek had gebracht, per spoortrein huiswaarts. Aan het sta tion te Arnhem namen twee reizigers bij haar in de coupé plaats, waarvan een al spoedig begon, zich onhebbelijk tegenover de leizende juffrouw te ge dragen. Zijn metgezel vermaande hem wel, dit na te laten, doch zonder veel gevolg. Te Amsterdam gekomen, neemt de juffrouw een plaats in een dames coupé en op het punt, dat de trein zal afrijden, springt de lastige mede reiziger weer in den coupé, waarin het meisje zich alleen bevindt. Nu heeft zij nog meer van hem te verduren. Hij behandelde haar op erger lijke wijze, houdt haar de handen vast, zoodat zij zich niet bewegen kan, maar heeft het ongeluk zijn lorgnet te ver liezen. Op het oogenblik, dat hij zich bukt, deze op te rapen, krijgt de juf frouw haar hand vrij en weet de nood rem neer te trekken. De trein staat onmiddellijk stil en de conducteur ver lost de juffrouw uit haar benauwde positie. Uit Arnhem meldt men: Frans Rosier zou door de vrouw van een rijkswegwerker op den Amsterdam- schen weg nabij het landgoed Marien- daal gezien zijn, vandaar dat door rijks politie en marechaussee ijverig de bos schen daar in den omtrek doorzocht worden. Op 11 Nov. 1905 werd de Hembrug, door den van Amsterdam opvarenden stoomtrawler Begonia, kapitein C. Blok, zoo aangevaren, dat de brug totaal werd ontzet en een erop rijdende goederen trein derailleerde, waardoor het spoor wegverkeer gedurende 7 dagen gedeel telijk was gestremd. Wijl 't bij de be handeling voor de rechtbank te Haar lem bleek, dat Blok zijn plicht schan delijk had verwaarloosd door te hard te varen en niet te letten op de seinen, requireerde de officier van justitie 2 maanden hechtenis. Donderdagavond omstreeks 9 uur huil de een vrouwestem in de Fellenoord- straat te Breda hulp en moord, terwijl snerpende kinderkreten er doorheen gilden. Het verbijsterend geschreeuw kwam uit de woning van den beruch- ten B een ex-trompetter van de veld artillerie. De agent van politie Van der Mars, die in de nabijheid was, snel de toe, drong de deur open en zag in de woning B., die met een mes zijn vrouw bedreigde. De agent greep den gevaarlijken woesteling aan, maar deze wist met woedende kracht zich los te rukken en vloog op v. d. M. aan. Hij wondde dezen met het mes aan dén hals en aan de linkerhand, waarvan de strekpezen der drie voorste vingers werden doorgesneden. Zeker zou de agent nog meerdere steken en sneden hebben opgeloopen, als niet twee wakkere mannen op het geschreeuw waren toegesneld en den agent hadden ontzet. Met behulp van deze twee werd B. toen naar den po litiepost op den Haagdijk overgebracht, waar dokter Bossers den gewonden agent verbond. B. werd Vrijdagmiddag overgebracht naar het Huis van bewaring. Uit Dinxperlo schrijft men: Aan de Pruisische grenzen bij Dinxper lo is berioht ontvangen, dat met ingang Woensdagmiddag geraakten de klee- ren van een 4-jarig jongetje, dat door zijn moeder even alleen was gelaten in een woning aan het Groenewegje in den Haag, in brand, doordien het kind te dicht bij de gloeiende kachel was gekomen. Een agent van politie, op het geschrei van het kind toege sneld, doofde de vlammen, waarbij hij zelf aan de handen werd verwond. Met brandwonden overdekt werd het knaap je naar het gemeenteziekenhuis ver voerd, waar het spoedig overleed. Uit een dorp in Noord-Holland ver trok, volgens het N. v. d. D., ongeveer tien jaren geleden, een ambachtsman naar Transvaal, zijne vrouw en kinderen achterlatende. In de eerste jaren ging het hem daar goed. Geregeld zond hij, volgens zijne belofte, aan zijn gezin in Holland geld doch allengs liet hij minder van zich hooren, totdat, in en na den oorlog in Zuid-Afrika, volstrekt niets meer van hem vernomen werd. Hij werd dood geacht door de wereld en eindelijk ook door zijne vrouw, die vóór ongeveer een jaar een nieuw huwelijk aanging. Dezer dagen echter ontving de pre dikant van dat Noord-Hollandsche dorp een brief van een ambtgenoot uit Trans vaal, die hem mededeelde, dat tot zijne gemeente o. a. behoort de man, die in zijn vaderland sinds lang niet meer tot de levenden was gerekend. In dien brief werd, namens dezen man, drin gend gevraagd om eenig bericht aan gaande zijne vrouw en kinderen, naar wie hij met groot heimwee zegt te verlangen. De predikant heeft den uit Afrika pondentie met België is ingesteld. De stations Ravenstein, Grave, Cuijk, Megen, Ooijen en den Bosch zijn door de ambtenaren van den waterstaat bezet. De Beersche overlaat werkt met 22 c.M. Het seinschot „om" is gelost. De verschillende polders loopen on der water. De was van het water blijft aanzien lijk. Men schrijft aan de Stand.: Op de Surhuisterveenscheheide in Friesland, waar legio hutten slaan, is geen de minste gelegenheid voor betamelijke uitspanningen. Men houdt er nu zoo genaamde danshuizen met „stille ver gunningen" op na. Als men op Zon dagavond een bezoek aan die heide brengt, hoort men in één of meer hut ten vreeselijk gejoel en geschreeuw, zoowel van jongelingen als van meis jes, die onder de muziek van een kras sende harmonica of oude viool dansen en daarbij niet weinig sterken drank gebruiken, zoodat de danshuishouder goede zaken maait. Is de woeste dans partij in 't holst van den nacht afge- loopen, dan worden bij het naar huis gaan allerhande baldadigheden gepleegd die de rust der andere heidebewoners verstoren. Door de politie wordt moeite genoeg gedaan om de danshuishouders te verbaliseeren, maar tot nog toe is dit niet gelukt, want de danshuishou der houdt er een hond op na, die, zoodra hij mannen hoort aankomen, door zijn geblaf den danshuishouder waarschuwt. Komt dan de politie de hut binnen, dan zijn alle glaasjes ver dwenen en is nergens meer sterke drank te vinden. VERBETERING. In de noot van ons hoofdartikel staat: 1 Desjatine is ongeveer Vio Heet., dit moet zijn tVÏO Hectare. itur#;eHUk.e ittind. Werkendam, van 23 Febr. tot 2 Maart. Dewerken en Sleeuwijk, van 20 tot Z7 Februari. Aanbestedingen. %floo;i Aanbestedingen. Marktberichten. ontvangen brief naar waarheid beant- ttadJf i^pkoeken f af Lijnkoeken woord, met bijvoeging van het portret van twee lief opgegroeide oppassende dochters, die de vader indertijd als per half kilo en die der eieren f 1.1 de 26 stuks. kinderen had achtergelaten. Twee adressen, voorzien elk van een,- - v ----- 0 tweeduizend handteekenmgen, zijn uit pert) fs j Klaverhooi f L- if U"0. Wit Walcheren aan H. M. de Koningin en strojo f af Geel dito f hf aan de Tweede Kamer verzonden, met verzoek tot opheffing van den vaccini- dwang. De Rotterdamsche rechtbank gelastte gevangenhouding en de opening van DUSSEN 1 Maart. De prijs der boter was heden van 5 a a- a n t» i n 1.11 ƒ1.34. Aanvoer 34 K.G. Zetting 1.28. de instructie tegen C. D. O., 17 jaar f 0.85 de 26 .tuks. en M. V. R. 19 jaar verdacht van mis-1 handeling met doodelijken afloop op J. Balvert te Reeuwijk, in den nacht van 15 Febr. 11. A L te Tubbergen geboren, die in ia I^-^per H.L-, Boter f 0.60 a ƒ0.75 per half K.G. de nabijheid van Almelo zijne 4 kin- -* deren aan hun lot overliet, is door de per stuk de gemeeute-politie van Almelo opge-1 spoord. IWaterhoogte Maas tri eh t (brug). Maart Uit Maastricht meldt men: De Maas en de Jeker zijn onrust barend gewassen. Het stadspark is ge deeltelijk overstroomd, evenals de weg naar Maarssen, Heugem, Borgharen en 28 Febr. 2.02 M Scharn. Rivierstand 8.50 boven A. P., 1 aMaart 2.35 was in 't etmaal 1.16. De riviercorree- 2 2.50 M. boven 0. Waterhoogte Heusden. Hoog Water Laag Water. 1.75 M. 1.90 2.29 N.A.P. Getrouwd: Adrianus Visser, 25 j. met Agatha Cornelia van Zante, 21 j. Geboren: Anna, d. v. J. W. van Doesburg en A. v. d. Giessen. Overleden: Elisabeth Cornelia van Brakel, 15 j. Ondertrouwd A. H. Versluis, 23 j. met M. Schaddelee, 23 j. Overleden: Wiliielmina v. Vuuren, 16 m.; Teunis Jan Verhagen, 67 j., echtg. v. Jannigje Johanna Verhagen. 7 Maart. Min. van Waterstaat enz., het nitvoeren van bijsgerwerk in de rivier de Boven-Merwede boven Oorinchera en nabij Wondrichem. Raming f 14600. 22 Maart. Prov. beatnnr van Noordholland, het onder houden der diepte in de Noordzeahaven met het buiten kanaal. enz. te IJmuiden, gedurende l Juli 1906 tot en met 30 Jnni 1911. Raming f 4 )8.000 per jaar. 26 Maart. Pr or. beatunr van Zuid-Holland, lo. het heratellen van atormachade aan het Zuiderhoefd van de buitenhaven te Scheveningen. Raming f 24.000. 2o. Het nitbreiden en veraterken der onderzeeache verdediging en der atrandbekleeding langs de haven hoofden van de buitenhaven te Scheveningen. Raming f 10.' 00. 27 Febr. Het bestuur der waterkeering vaa den ca- lamiteuzen Suzannapolder, het maken van werken tot verdediging van den onderzeeschen oever, benevens het aanleggen van nieuwe steenglooiing. Minste inschrijver J. Roskam, Dordrecht, voor f 16.873. HEUSDEN, 3 Maart. Op de botermijn varen heden aangevoerd kilo. De prijs varieerde van f 1.21 tot f 1.26. Eieren van 4 tot 41/s et- Granen Tanoe f 6.80 a f 7.20, Rogge f 5.20 ƒ5.60, u-s? j v. a Gerst f 4 8 af 5 30 Haver f 8.">U a f 4.5'\ Kool- «f SLEEUWIJK. De zetting der boter bedraagt 67 ets. LAND VAN ALTENA. 2 Maart. Aardappelen. Vroege f f Blauwe f 2.40 a f 2.40; Zeeuwen, f 2.2 a f 2 75, Jammen f h f j. jujti -i' Hoot, }e quad, f 11 h t 13.00, le qual. voor de Varkens tot een gewicht van 75 K.G. 46 h 48 ets. zwaardere 48 a b2et, Boter f 1.2 i a 1.40 per K.G, Meren f .90 1 1" per 26. Hf.SOOIJEN, 27 lebr. De prijs der Boter was t-v T> aa J l i ai i i 1.17 tot ƒ1.28 ver Kilo. Aangevoerd 609 Kilo's. 1AL IJ 1 Maart. be uriis d*r Hot#r r v 1 2s 29 «-v A®lo. EALTBOMMEL Op de gehouden weekmarkt werden de volgende prijzen besteed Tarwe f 7.50 af ,90, Haver f $.50 a 4, Garst ƒ5.50 3.38 3.44

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1906 | | pagina 2