NIEUWSBLAD vnt lel Lai m fl&usdeo en. W. Timmermans Zonen dus nog slechts ééne week, Voor de Schoonmaak. Pianino's Groote Valkenbei'gsche VEItLOTING NIEEUWN. - H. van Herwaarden, Veenendidlsch Magazijn Reeds Maandag April a.s., Quispel Pianino's, Estey Orgels. 1250 BELANGRIJKE PRIJZEN. van Lampen, Nikkel, A. DE GrOU Wvoorheen W. DE GRAUW, Uitgever L. J. VEERMAN te Hensden. TWEEDE BLAD Zt TER DAG 2i MA\RT 4906. Alles 80EDK00PER dan voorheen in het Sehoeneomagaxijn ran Rijwielen, Motorrijwielen, alsooh een Reparatie-Inrichting. Na regen komt zonneschijn. Na de ziekte de gezondheid. "to Waalwijlt, Firma O. JATNTSEKT, V GrORCUM. Rehangselpapieren en Randen, F. LFIJT, C. QUISPEL» Pianofabrikan£f Ie prijs Rijtuig met Paard en Tuig, waard* 2000 gid. 2e prijs Eene Merrie, waarde 1000 gulden. Öe Loten kosten slechts 30 cent. Verkrijgbaar in VEERMAN'S Boekhandel, Hensden. Grootste en Oudste Magazijnen l it ons Parlement. XXIV. Art. 1637, dat bepalingen, omtrent het loon inhield, lokte bij de verdere behandeling van het ontwerp-arbeids- contract ook verschillende amendemen ten uit. Daar was er allereerst een van den heer Aalberse, met de bedoeling om ten aanzien van de wijze van uit betaling van het loon den arbeider te verzekeren de juiste kennis van dan inhoud der door hem schriftelijk aan gegane overeenkomst of van het regle ment, waarbij geregeld wordt de even- tueele uitbetaling van loon in natura, door vrij gebruik van woning, lokaal of stuk grond of in den vorm van werk zaamheden, die hij praesteert of het onderricht, dat hem in rekening wordt gebracht. Dan een van den heer De Waal Malefijt, dat wenschte bij arbeids overeenkomsten tusschen landbouwers en veldarbeiders, de vaststelling van de vormen van uitbetaling van het loon ook mondeling te kunnen doen geschie den en ten derde een van den heer Pierson, voorstellende Nederlandsch geld als gebruikelijke uitbetaling van het loon vast te stellen, behalve wanneer door partijen schriftelijk mocht zijn overeengekomen het in buitenlandsch geld te doen. Ten slotte kwam de heer Van Doorn nog met de mededeeling, dat hij het nut van de heele bepaling van het artikel niet inzag en 't voldoen de achtte te bepalen, dat het loon zal worden uitbetaald op de wijze als is gecontracteerd. Van de genoemde amendementen was dat van den heer Malefijt van de mees te beteekenis, daar het een verzwak king van den grondslag der wetsvoor- dracht ten gevolge zou hebben. Het werd allereerst door den heer Reyne bestreden, die meende dat bij de op komst van de organisatie der landbouw- arbeiders het noodig was mondelinge overeenkomsten uit te sluiten. Daaren tegen werd het door den heer Ter Laan in bescherming genomen, die echter in overweging gaf het bezwaar tegen de schriftelijke overeenkomsten in het landbouwbedrijf te ondei vangen dooi' de bepaling, dat een dergelijke schrif telijke overeenkomst alleen noodig was, bij arbeid, waartoe voor kunstens 3 maan den moest worden gecontracteerd. De heer Drucker, die weer voor een groot deel de verdediging van het ont- werp-artikel op zich nam, begon met het beginsel van dit artikel voorop te stellen, dat is het keeren van het mis bruik van verschillende verdachte vor men van loonbetaling. Daarna verklaar de hij zich tegen 's heeren Pierson's amendement, erop wijzende dat een be taling in vreemde pasmunt dikwijls den arbeider op groot verlies te staan komt. Het amendement-Aalberse vond hij onpractisch en tegen dat van den heer De Waal Malefijt stelde hij, dat schriftelijke contracten beter zijn bij een verschil van opvatting en er toch gemakkelijk gedrukte formulieren kun nen gemaakt worden. Nadat de heeren De Boer en Regout zich nog voor dit amendement hadden verklaard, kwam de minister zijn b 3- zwaren er tegen ontwikkelen na ver klaard te hebben, dat het betreffend wetsartikel niet toepasselijk is op in wonende boeren. Z.Exc. zou liever om de bezwaren te ondervangen, monde linge contracten willen toelaten daar, waar het plaatselijk gebruik en de aai d van de verbintenis dit mogelijk maken. Van de twee andere amendementon moest de minister nog minder hebben, waarop de heer Pierson zijn amende ment zoo wijzigde, dat bepaald wordt, dat voor niet-inwonende werklieden het loon slechts in geld kan worden betaald. Na 'n nacht bedenken had de Minis ter de wijziging ter ondervanging van tie bezwaren van de heeren De Waal alefijt en Ter Laan gevonden en stelde u voor den eisch van een schriftelijke overeenkomst te doen vervallen in alle bedrijven voor zooveel betreft het loon in de bestanddeelen van naturaliën enz. De heer Ter Laan meende echter, dat dit te ver en tot schade voor de arbei ders zou worden en stelde nu met en kele anderen voor het voorschrift van schriftelijke overeenkomst niet toepas selijk te verklaren op overeenkomsten, die niet langer dan zes weken duren. Daarmee was echter de Commissie van Rapporteurs het evenmin eens als de minister en de Kamer, die het amendement per slot verwierp. Voor het amendement-Pierson, dat tot begin sel had, dat, waar een loon van 6 gul dens bedongen is, ook 6 guldens moeten worden uitbotaald voelde de Commissie van Rapporteurs, voor welke de heer Drucker het woord voerde, meer dan de Minister. De Kamer bleek het met de Commissie eens te zijn en nam het amendement aan. Het amendement- Aalberse was door 't gewijzigd regee- ringsartikel vervallen. Het artikel, dat hierna aan de beurt kwam, bepaalde, dat, als bij overeen komst of reglement geen bepaald loon is vastgesteld, het loon zal bepaald worden als bij wet of verordening mocht zijn aangewezen, of bij gebreke daarvan als ten tijde en ter plaatse van het sluiten der overeenkomst voor derge- lijken arbeid gebruikelijk was. Hierop waren door de heeren Aalberse en Tak amendementen voorgesteld. Dat van den heer Tak wenschte het aan de keus van den arbeider te laten, of hij, bij gebreke van overeenkomst of regle ment, het loon naar de wet of naar de plaatselijke gebruiken wenschte ge regeld te hebben, omdat het loon bij de wet aangewezen soms lager kan zijn. De minister had hiertegen enkele be zwaren, waarop de heer Tak een kleine wijziging in zijn amendement bracht overeenkomstig 's ministers bedenkin gen. Nadat de Commissie van Rappor teurs zich voor het amendement had verklaard, brengt de Minister nog eene wijziging in het regeeringsartikel, zoo dat nu de aanwijzing door wet of ver ordening geheel vervalt en de arbeider bij gebreke van overeenkomst alleen met het plaatselijk gebruik zal te maken hebben. BINNENLAND. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan de gemeentebesturen een op gave gevraagd van het aantal door het burgerlijk armbestuur bedeelde personen boven de 65 jaar. Waarschijnlijk staat dit in verband met de te verwachten wetsvoordracht op de invaliditeits- en ouderdomsverzorging. Eergisteren is te Zutphen voor de deur zijner woning door de politie ge arresteerd de handelsreiziger E. J./tegen wien de rechtbank aldaar bevel tot ge vangenneming heeft verleend. J. wordt verdacht op 14 Februari j.l. in een trein van Amsterdam naar Uitgeest eene juffrouw met ongepaste bedoelingen lastig gevallen te hebben, waarvoor hij in eene damescoupé plaats genomen had. De juffrouw deed door aan de noodrem te trekken den trein stilstaan. Uit Lekkerkerk wordt aan de N. R. Ct. geschreven Dinsdag 6 Maart kwam hier iemand van donker uiterlijk, met Duitsch accent sprekende, die voorgaf bediende t e zijn van eene firma Mayer te Gorinchem, handelende in schoolbordenverf, dof zwarte borden enz. Hij vervoegde zich hier bij den burgemeester, wien hij mededeelde de beide wethouders toe vallig gesproken te hebben en dat zij er zeer op gesteld waren, dat de borden der scholen volgens de attesten geverfd werden. Burgemeester gaf toe en de verf ging er op30 bordvlakken binnen twee uur. Het stellige voorschrift werd achtergelaten„Vóór het beschrijven eerst de borden afwasschen." Hiernaar werd gehandeld en het personeel heeft dagen aaneen een vuilen zwart- rommel kunnen wegwasschen. Het kan zijn, dat de man elders goede verf hadmaar hier was ze be paald slecht. We achten ons dan ook verplicht te waarschuwen tegen zulk eene verschaffing van vuil werk aan onderwijzend personeel. Aan den Varkenoordschendijk te Rot terdam, op het terrein van de Firma W. van der Lugt Zoon, was men Woensdagavond bezig met het halen van heipalen uit de Maas. Om dio palen uit de rivier te trekken bezigde men eene heimachine, welke machine be diend werd door den heier J. Fongers, een 25-jarig gehuwd man, wonende te Gouda. Plotseling viel Fongers van de heimachine, waarop hij stond en raakte beklemd tusschen het touw, waarmede de heipalen uit het water gehaald wer den, en de spil van de machine waarom dit touw gewonden werd. Na eenige malen rondgedraaid te zijn, sloeg hij met het hoofd tegen de ijzeren spil, waardoor zijn schedel is verbrijzeld en de dood terstond intrad. Te Maarssen (Utr.) is overleden de oudste ingezetene dier gemeente, de wed. C. F. Klein, geb. Stroom, oud 102 jaren en 8 maanden. Woensdag vertrok van Utrecht we derom een detachement genietroepen ter sterkte van 1 onderofficier en 10 genie soldaten naar Rilland-Bath ten einde een barak op te slaan tot onderbrenging van de door overstrooming zonder on derdak geraakte bewoners uit de omlig gende plaatsen, terwijl bij het le regi ment vestingartillerie te Utrecht een detachement ter sterkte van 1 officier, 4 onderofficieren en 50 kanonniers is geconsigneerd om zoo noodig terstond naar Zeeland te kunnen uitrukken. De sedert eenige dagen op het sta tion te Utrecht voor onmiddellijke ver zending gereed staande wagon, beladen met een der groote rijksziekenbarakken, teneinde naar Zeeland te worden ge stuurd, zoodra daartoe door een burge meester aanvrage werd gedaan, is ver zonden. Wat de financieele hulp betreft; het fonds van de Watersnood-commissie te Amsterdam heeft de beschikking over f 440,000, een collecte in Middel burg bracht reeds f 9050 op, een te Krabbendijke f 1160, een te Kruiningen f 676, een te St. Philipsland f 1000. Te Ierseke heeft zich een watersnood comité gevormd, dat zich met de comi tés te Rilland en Krabbendijke in con tact zal stellen, om een centraal comi té voor Oostelijk Zuid-Beveland te stich ten. Op initiatief van de Handelsreizi gers-Vereeniging „Noord-Brabant" te Tilburg is in de wachtkamers van de stations der Staatsspoorwegen te Til burg een bus geplaatst, waarin giften voor de noodlijdenden in Zeeland kun nen worden gestort. Verder zullen goe deren voor de slachtoffers in die stra ten bestemd, door de S. S. en de N. C. S. kosteloos worden vervoerd. Engstraat, HBl SDE.li, Aan coneurreerende prijzen alle Dames-, Heeren- en Kinderschoenwerk, Dames-, Heeren en Kinderoverschoenen, alsmede alle soorten eenveudiserwerk en Winlerartikelen. Soliede en niet met papier opgevuld. Tevens beveelt hij zich beleefd aan voor alle Maat- en Reparatiewerk. Ook voorhanden alle soorten Lederappretuur en Ledersmeer. M. M. Bij deze bericht ik UEd. dat ik bij mijne zaak SMEDERIJ en handel in Haarden, Kachels, Ijzerwaren, Sportwagens. Kinder wagens, enz. heb gevoegd een handel in Alle bekende merken worden spoedig en tegen de meest con eurreerende prijzen onder de gestelde garantie geleverd. Voor Kteparatiën zal het mijn streven zijn door solied werk en spoedige aflevering het vertrouwen waardig te worden. Iliniien- en Buitenbanden, alleen eerste construc tie, onder garantie. Voorhanden zijn alle RIJWIELBENOODIGDHEDENalsmede CAHBII), HEXZI^K enz Inmiddels vestig ik Uwe aandacht op de Rijwielen, merk Gazelle en IBeugot, in prijzen vanaf f 65,tot f 200,met 2 jaar garantie. Als gij de natuur helpt die onein dige levensbronnen bezit zal de ziekte ^oor de gezondheid gevolgd worden, èii wel even zoo snel als het mooie weder na den regen. Men moet de na tuur ter hulpe komen. De Pink Pillen zijn merkwaardig in dit geval. Zij geven terstond schoone kleuren en krachten aan het jonge bleeke en uitgeputte meisje. Zij geven den eetlust terug aan hen die niet meer eten, alsmede eene goede spijsvertering. Aan een ieder zullen zij een rijk en zuiver bloed geven, hetgeen voor Uw lichaam is wat de zon voor de aarde is. De Pink Pillen genezen bloedarmoede, bleekzucht, neu- rasthénie, algemeene zwakte, maag ziekten, rheumatiek. Mej. A. Knoef, Almeloosche straat te Borne schrijft: Ik heb het genoegen U mede te deelen dat de Pink Pillen mij genezen hebben. Sedert langen tijd leed ik aan bloedarmoede. lederen dag werd ik al zwakker en zwakker en ook bleeker, ik leed ook vreeselijk aan hoofdpijnen overdag en des nachts kon ik niet slapen. Den eetlust had ik ge heel en al verloren. De Pink Pillen hebben al mijne ongemakken doen verdwijnen, terwijl dat al de andere geneesmiddelen onmachtig zijngebleven om mij eenige verlichting te geven. Prijs f 1.75 de doos, f 9 per 6 dooien. Verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger 27, Rot- terdam, hoofddepóthouder voor Nederland en Apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Deze zijn van sterke constructie, licht en snelloopend en met prachtige monteering. Aanbevelend, Br. Smid en gediplom. Hoefsmid. HEUSDEN, OUDHEUSDENSCHE POORT. Hor respondenten JEerste Klasse der JJfedcrlandscfye JBank, Kassiers en Commissionairs in Effecten. Kantoor-uren op alle werkdagen van 9 tot 6 uur, en voor de Verwisse- lingskas der Nederlandsche Bank van des voorm. 9 tot des nam. 1 uur. Buitenlandsche Wissels, Coupons, Bankpapier en vreemde Muntspeciën worden steeds tot de hoogste koersen uitbetaald. Wissels en andere waarden up 't Buitenland worden ten billijkste gefourneerd. VAN HollandscheDuitse he en Eng else he Garens Hand, SajettenKramer ij en enz. Sponsen. ïeemliM'p. Dweilen. Lucifers. Borstelwerk. Portsrxtract. Toilr f zee pe 1». Sclirfil behoeften. Opgericht 1860. Hessen. Scharen. Lepels. Vorken. ADVERTENTIEN. Speciaal adres voor IVcderverkoopers. trekt de soliede en gewaarborgde by Kon. Besluit, dd. 15 \ov. 1905, No. 51, goedgekeurde Ontvangen eene zeer groote keuze in: vanaf de fijnste tot de minste soort. Be hangsellinnen, zinken Deurbelegsels, Papier stuk-Artikelen voor Plafond en Wandver siering, alsmede vele soorten Wasdoek voor Tafelkleeden. Loopers en Vloerzeil, Linoleums (Duitsch en Engelsch), Linoleum Wrijfwas, Unicum. Voorts Schilder en Behanger. HEUSDEN, Wijksche Straat 14. Schniedmayer Soehne, Bechstein, Ibach, Rich. Lipp Sohn, Steinweg, Carl Mand, Uebel Lechleiter, Gors en Kallman, Lu- bitz, Sponnagel, Th. Mann. Krausse, Leh- mann, enz. Nieuwe kruissn. Pianino's vanaf 275 gulden. Twee spel Orgels 135 gulden. Verhuren, repareeren, in ruilen, stemmen. Oostve»tnl«l>« 1 - in bet Lokaal „Falcobergia" <e Aalkenherg. De trekking heeft plaats onder politietoezicht en is dus derzelve eerlijkheid gewaarborgd. Groote Winstkans! Het paard is aangekocht in België en is op de tentoonstellingen te Hannut bij Landen, te Hoei en te Luik op de groot» tentoonstelling in het afgeloopen jaar met de le prijzen bekroond. Dit paard heeft op de tentoonstelling te Luik den 2en prijs behaald. D» overige 4 PAARDEN zijn mede van Belgisch ras en aangekocht bij een der beste fokkers. Zie op de biljetten de overige pryzen. Haast UHaast IJ! Tegen toezending van postwissel groot 3 gld. worden 11 Loten door de Vereeniging „Falcobergia" toegezonden, en zijn mede Tslefoon 2845 Opgbbicht 1723. Steeds het Nieuwste!! Chocoladeketels enz. enz. Ziet de Etalage!! alle soorten van Drooge en Bereide Verf waren, Vernissen, Oliën, Kwasten, Bronzen, Bladgoud en Zilver, Witkwasten, plat en rond; Venster- en Spiegelglas, glazen Deur platen, Brandspiritus en meerdere Huis houdelijke Artikelen, aan concurreerenden prijs, bij en laat de gelegenheid om een der waarlijk belangrijke prijzen te winnen, niet roorbijgaan. Hoek Lamsteeg 'm tn 2a. Kaasmarkt. met garantie, en UliSlIOlDELIJKl! ARTIKELEN. Wiaterartikelen, als: Petroleum-Kacbels, Bedkruiken, (tin en koper) Heet- waters roven, Boterwarmers, Tafelcomforen, Warm waterborden,

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1906 | | pagina 5