Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden 8. Zaterdag 7 April FEUILLETON 1906 VOOR Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.00, franco per post zonder prijs verhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 50 ct. Elke rege meer 71f3 ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdag avond ingewacht. over de Honnelle, die Frankrijk van België scheidt, bij Quiérrain op te bla zen. De uitbarsting was hevig, maar richtte slechts geringe schade aan. De stakers zouden, naar 't schijnt, het passeeren van een met steenkool geladen trein hebben willen verhinde ren. Meststoffen verkrijgen wij als bloed meel uit het bloed, terwijl uit hoornen, hoeven en klauwen het hoornmeel, een goed soort bemesting voor tuingronden, wordt gemaakt Alle dierlijke producten, zooeven genoemd, dienen tevens tot bereiding van het geelbloed-loogzout, waaruit weder de kostbare cyaanver- bindingen worden verkregen. Voor het winnen van het goud uit de ertsen ge bruikt men de cyanide-installaties, waar voor groote hoeveelheden cyaankalium noodig zijn. De uitvoer daarvan be draagt voor Duitschland alleen jaar lijks ongeveer 311.000 KG. Zoo ziet gij, dat het onooglijke afval der slach terij nog dienst doet om u het kost bare goud voor uwe sieraden te ver schaffen. Maar als we de afval-indus- trie in bijzonderheden volgen, dan komen we in onze onmiddelijke omgeving nog meer voormalig vuil tegen, want de haren, benoodigd voor onze vilten hoe den, hebben vroeger het haasje tot be schutting en sieraad gediend, terwijl vele onzer glacé handschoenen afkom stig zijn van ratten vellen. Alle oude vuile lompen en lappen worden behoor lijk gesorteerd, gereinigd en daarna op nieuw bewerkt. In fabrieken worden zij ontsmet, ontkleurd en dan uiteen gerafeld. Dit vernielingsproces gaat zoo ver, totdat er van de lappen niets anders dan een hoop draden overblijft. Die dralen worden vermengd met een weinig versche wol en zoo heeft men weer de grondstof om laken, cheviot en kamgarens te maken. Door het ge bruik van zulke goedkoope grondstof kan men bij tevens schandelijk lage werkloonen, goedkoope confectie-klee- ding in den handel brengen, waarvan de gebruikers intusschen altijd ervaren, dat alle waar naar zijn geld is. Het eigenlijke vuil ouder het afval wordt niet minder nuttig aangewend, en wel voor de bemesting van lande rijen nadat uit het straatvuil alle voorwerpen zijn weggenomen, die voor verkoop in aanmerking komen, wordt de rest met faecaliën vermengd en als compost in den handel gebracht. Tallooze ledige blikken, meestal aan den binnenkant vertind, worden onder het afval aangetroffen. Tin heeft een hooge waarde en daarom mag zolts het uiterste dunne laagje tin op het blik niet verloren gaan. Door behan deling met zoutzuur en sterk salpeter zuur wordt het tin opgelost, dan wel men smelt de afval met natronloog en salpeter om daaruit tinnatrium te doen graven verkeerde, zooals het kamermeisje haar den eersten avond den besten reeds verteld had, maakte een sterken indruk op haar, al was ook zijn rood, goedhartig ge zicht en zijn vlaskeurig haar gebleven, zooals zij hem altijd gekend had. En haar tante was zoo vriendelijk en goed jegens haar, en Arnold noemde haar nu zeer be leefd zijn lieve nichtje. Als haar werkelijk het geluk ten deel viel zijn vrouw te wor den, wat zou zij den hemel daarvoor danken Waarom had Arnold juist op haar het oog laten vallen? Overal waren toch veel schooner vrouwen en meisjes. Werktuigelijk streek zij met haar hand over het glanzig hoofd en besloot tante te vragen of zij haar niet aan het een of ander kon helpen. Het was donker in de kamer, en er kwamen zulke dwaze gedachten in haar op. Op klaarlichten dag zou het haar zeker niet ingevallen zijn er over te denken hoe lang het nog wel zou duren, eer Arnold naar haar toetreden en haar vragen zou, of zij zijn vrouw wilde worden, of zij hem liefhad en bereid was alles met hem te deelen. Malwine gevoelde, dat een gloeiende blos haar gelaat overtoog, maar ook, dat zij gaarne en met blijdschap zou toestem men de zijne te worden. Dan zou haar moeder onbezorgd kunnen leven, dan zou den haar zusters goed opgevoed worden; maar niet alleen daarom, dat wist zij, zou zij het doen maar ook om hemzelf; hij had zulke goedige, trouwhartige oogen. Zou hij haar werkelijk willen hebben? Hevig schudde zij het hoofd, om die dwaze ge dachten te verdrijven, en liep snel den corri dor door naar tante Magdalena. Als zij echter heimelijk gehoopt had, Arnold daar aan te treffen, zag zij zich te leurgesteld; hij was reeds lang uitgegaan, vernam zij. Met recht leert ons de staathuishoud kunde, dat de waarde van een artikel niet uitsluitend bepaald wordt door de kwestie van vraag en aanbod, maar dat daarbp ook rekening moet worden gehouden met de nuttigheidsopvatting omtrent het artikel. Wy kunnen ods b.v. voorstellen, hoe men komt tot de waardebepaling van een paar schaatsen, maar die waarde zal in Indië vrij wat geringer zijn dan hier, tengevolge van de mindere nut tigheids-opvatting omtrent een paar schaatsen in een tropisch land. En zoo ziet men ook dagelijks om ons heen, dat sommige voorwerpen in de oogen van de meeste menschen geen waarde hebben, omdat hunne nuttig heidsopvatting daarvan gelijk nul is, maar dat er daarentegen altijd lieden zijn, die gaarne de in onze oogen ge heel waardelooze artikelen koopen. Let ten wij maar eens op het onverkwik kelijke magazijn van een handelaar in lompen, oud roest enz. Wanneer men het zoodje eenigen tijd met dicht ge knepen neus heeft gadegeslagen, dan begrijpt men zoo aanvankelijk niet, dat er landen zijn, die jaarlijks voor een waarde van ruim 40 millioen gulden aan lompen en afval invoeren. En toch is er bijna niets te bedenken, dat geen waarde meer bezit, of dat niet tot waar devolle stof kan worden verwerkt. Vrij wel kan men beweren, dat alles waarde vertegenwoordigt, indien men slechts weet op welke wijze het artikel pro ductief kan w rden gemaakt. Dit laatste is in de laatste jaren, dank zij de groote vorderingen der technologie en chemie, een ware wetenschap geworden. Wat gebeurt er b.v. wel met de beenderen, die wij in het huishouden wegwerpen en die in de slachterijen onbenut over blijven? Zij leveren ons de voor vele doeleinden zoo hoog noodige phospho rus, er wo;dt lijm uit gekookt en het vet er van verzameld. Beenderolie en been dermeel zijn eveneens stoffen van be- teekenis voor de scheikunde en van groot belang is de beenderenkool, door hare opslorpende werking. Daardoor kan zij onaangenaam riekende gassen binden en doet zij dienst als uitstekend klaringsmiddel van drinkwater en van de sappen in de fabrieken van stroo pen, suikers enz. De opstand in Natal is nog lang niet gedaan. Er zijn te Durban een batterij artillerie en een compagnie lichte in fanterie gemobiliseerd, die naar Grey- town vertrekken, om deel te nemen aan een optreden tegen het Kafferhoofd Bambata, wiens volgelingen de tele graaflijnen hebben doorgesneden. Bambata heeft zich schuldig gemaakt aan een aanval op de kraal van zijn oom Magwababa, die gewond en ge vangen genomen werd. Ook heeft Bam bata eene boerderij en een hotel ge plunderd, welker bewoners zich thans in een kamp verschanst hebben. De Tribune verneemt uit Pieter- maritzburg dat de regeering overweegt om Kaffer-huurlingen tegen Bambata uit te zenden, aangezien de ruiterij niet het gebergte in kan. Volgens een telegram uit Greytown hebben de oproerige inboorlingen een afdeeling 1 roepen, die tegen hen in het veld waren, aangevallen en van hun verbinding afgesneden. Vijf man werden er van de troepen gewond. Troepen, die te Impanza een lager hadden betrokken, waren verplicht dat te ontruimen en zijn na een scherp gevecht te Greytown teruggekeerd. Een andere afdeeling, die vrouwen en kin deren van Keatesdrift in veiligheid ging brengen, is op den terugweg aan gevallen. Al vechtende over een afstand van 10 K.M. kwamen zij in Greytown weer. Drie konstabels werden daarbij gedood en verscheiden gewond. De Johannesburgsche correspondent van de Times wijt de nieuwe onlusten aan de Natalsche regeering, die om finantieele of politieke redenen de troe pen te vlug ontbonden en den opstand voor gedempt heeft verklaard. Het is voor de kolonie en heel Zuid-Afrika een tijd van spanning. Als de Zoeloes van Zoeloeland opstaan en de inboor lingen elders het hoofd opsteken, zal het er ernstig uitzien. En de Boeren zijn meest allen ongewapend! De Daily Telegraph verneemt d.d. 6 dezer uit Maritzburg: De toestand is zeer ernstig, want Bambata heeft blijkbaar den steun der Zoeloes. Het Oemsintoosch kafferhoofd Fynns doet oproerig. Men is beducht voor een algemeenen kafferopstand, tenzij de kafferbeweging in het Grey- townsche dadelijk onderdrukt wordt. voor u te zijn?" „Waarom niet?" zeide zij vroolijk; ,,'t is me toch al alsof ik u jaren lang gekend had, alsof ge mijn broeder waartIk ben ook wat blij, dat ik nu een geleide heb, en niet meer afhankelijk ben van die andere meisjes, die zooveel drukte op straat maken". „Ja, die zijn geen gezelschap voor u," hernam hij nadenkend„ge kunt u onmo gelijk onder die meisjes op uw gemak ge voelen. Ziet ge, Ilse, ik heb u zoo hartelijk lief gekregen, en zou zoo gaarne een weinig voor u zorgen. Wilt ge mij dat vergunnen Zij zag stil voor zich neder. „Eer ge mij kunt liefkrijgen, moet gij mij toch wat nader leeren kennen. Ik ben over 't geheel een dom, onervaren meisje, mijnheer Schmidt en dan ook als juffrouw Falkenberg wist, dat ik hier in den nacht met een heer wandel, zou ze mij, geloof ik, niet langer in haar huis willen hebben." „Juffrouw Falkenberg heeft wel gelijk," zeide Arnold. „Een schoon, jong meisje als gij, Ilse, is in een groote stad aan allerlei gevaren blootgesteldmaar zij zei er, hoop ik, niets tegen hebben, wanneer ik u als een goed vriend, in alle eer en deugd, over dag bezoek." „De Hemel beware mijriep zij ver schrikt uit, „dat moet ge niet doen, mijn heer Schmidt. Is het niet genoeg, dat wij elkander om den anderen avond zien en spreken Dan kunnen wij immers samen praten zooveel als wij maar willenen boven bij mij is het waarlijk niet mooi de kinderen zijn er bijna den geheelen dag en maken een geweld, dat men zijn eigen woorden niet kan verstaan." HOOFDSTUK II. In een nette kamer ten huize van mevrouw Schmidt, stond een meisje van een rijzige gestalte voor het venster, en zag op straat. Enkele lichte sneeuwvlokken vielen uit de grauwe lucht en blonken als sterren op de pelzen der voorbijgangersen met nieuwsgierige belangstelling aanschouwde Malwine, want deze was het, al dit voor haar onbekende. Uit een kleine stad, uit bekrompen, ja, behoeftige omstandigheden, plotseling hier verplaatst, scheen alles haar een paradijs toe. Van het doel harer overkomst wist zij trouwens ook, en dat had haar eerst tegenover haar neef niet weinig verlegen gemaakt; maar toen zij bespeurde, dat hij zich over 't geheel weinig om haar bekom merde, dat hij vriendelijk jegens haar was, zonder een warmer gevoel te laten blijken of daarop aanspraak te maken, week haar beschroomdheid van lieverlede, en ging zij met hem om, juist zooals neef en nicht met elkaar omgaan, die elkaar dagelijks zien en hun dagen met elkaar verdeelen. Terwijl zij nu voor het venster stond, dacht zij aan de hoop, die haar moeder aan deze reis verbonden haden hoe weinig aan lokkelijk het denkbeeld eerst voor haar geweest was, de vrouw van haar neef te worden, thans was dat veranderd. Defijn- gekleede Arnold, de erfgenaam' van een millioen, die vertrouwelijk met prinsenen Uit het Duitsch (Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1906 | | pagina 1