NIEUWSBLAD Een naam op alle lippen. TE KOOP Lees dit! „Oefening en Uitspanning", Sla dit niet over. i KT.lliEV Voor de t ORGELS. te consulteeren Sneeu wklokj es H fill MMEUAl, mmrn St.Carolus Gesticht 's- Hertogenbosch. Uilgever L. J. VEERMAN te Heusden. TWREDE BLAD ZATERDAG 7 APRIL 1906. Pink Pillen. F. L l) IJ T, Van der Werffstraat 49, Rotterdam. Speciaal adres voir Herkirgals. Heel-, Mens en Oorarts, Jj( t mn BUITENLAND. Woensdagmorgen is weder een mijn werker te Conrrières levend te voor schijn gekomen; 25 dagen heeft hij alleen in de duisternis vertoefd, een enkele maal bedwelmd of ingeslapen. Hij zeide een enkele maal zoo ontmoe digd, uitgehongerd en verkleumd ge weest te zijn, dat, zoo hij een bijl ge vonden had of niet getrouwd geweest was, hij getracht zou hebben zich van kant te maken. Hij schijnt niet te veel geleden te hebben van zijn verblijf in de mijn. Hij heeft in de zakken der gedooden genoeg levensmiddelen gevonden om zich te voeden. Volgens zijne verkla ringen zou hij nog de eenige overle vende zijn geweest in de mijn en men heeft geen hoop er nog meer te vinden. De Petit Parisien maakt nog melding van het te voorschijn komen van een levend paard. Verder heeft de mijn werker Simon, die Woensdag den gan- schen dag de mijn doorkruisd had, verteld, dat hij op een punt negen lijken gevonden had in geheel goeden staat, van menschen dus, die nog slechts zeer kort gestorven konden zijn. Volgens een nader bericht uit Lens, waren de 9 lijken die Simon en zijne metgezellen vonden, nog heelemaal warm. Toen de menigte die bij de mijn wachtte, voornamelijk vrouwen, hiervan hoorde, geraakte zij in een schrikkelijke opwinding en stiet woedende kreten uit. Simon vertelde nog dat de maatschap pij hem op den dag van de ramp (toen hij 17 mannen hielp redden) voor zijne afdaling een stuk liet onderteekenen, behelzende dat de maatschappij, als hem iets mocht overkomen, niet ver plicht zou zijn, aan zijn nagelaten be trekkingen pensioen te betalen. Men begrijpt dat dit alles de stem ming der mijnwerkers en der openbare meening tegen de ingenieurs niet ver zacht. Te Heinin-Liétard is het huis van een mijnopziener door de ontploffing van een dynamietpatroon sterk geha vend. In Noord-Frankrijk breidt zich de mijnwerkersstaking steeds uit. In Pas- de-Calais staken nu 43 44,000 man. Die nog doorwerken zijn bijna uitslui tend opzichters en bazen. Het gewone werk kan niet meer doorgaan. De man nen, die nog bereid zijn, af te dalen, heeft men noodig voor het onderhou den van stukwerk en dergelijke. De mijnwerkers van de maatschappij van Bruay zijn de eenigen, die nog door werken. Ook de arbeiders van Maries, die zich lang tegen de staking hebben verzet, doen nu grootendeels mede. In het Noorderdepartement is de staking ook zoo goed als algemeen. Do maatschappijen laten de mijnpaarden naar boven halen, de ovens laat men uitgaan, hetheele mijnbouwbedrijf komt stil te staan. Naar wij vernemen is er een alge meens werkstaking uitgebroken onder de havenwerkers van Rouaan. De haven werkers willen den aanvoer van En- gelsche steenkool bemoeilijken en zoo de stakende mijnwerkers van Noord- Frankrijk helpen in hun strijd om loons- verbooging. De verhouding tusschen Italië en Oostenrijk wordt met den dag meer en meer gespannen. Oostenrijk gaat voort met zijn positie in Tirol en aan de Adriatische zee te versterken. In Italië heeft dit de ge moederen zoo verontrust, dat een voor stel van de regeering uitgegaan is om een militaire haven aan te leggen in Mezzano vlak tegenover de door Oosten rijk geprojecteerde haven van Sibenico op de kust van Dalmatië. Alle pogin gen, die keizer Wilhelm aanwendt, om het gevaar te bezweren en Italië over te halen van zijn plannen tegenover het Drievoudig Verbond af te zien, schijnen zonder resultaat te blijven. Wat er van worden moet is niet te voorzien. De feiten spreken niet veel goeds. Twee van de drie bondgenooten zien elkaar hoe langer hoe meer vijan dig in de oogen. Zou de Oostenrijksche regeering werkelijk in zin hebben de binnenlandsche moeielijkheden, die van dag tot dag grooter worden, te willen bezweren door de aandacht op een van buiten komend gevaar te leiden? En zou ze werkelijk, om dat doel te be reiken, uit eigen beweging dat gevaar opzettelijk vergrooten? 't Is een ge vaat lijk spelletje. De particuliere correspondent van de „Temps" te Weenen, seint aan zijn blad Men hecht hier groote betoekenis aan het bericht van een aanstaand on derhoud tusschen koning Edward en koning Victor Emanuelmen vat het op als een persoonlijke poging van den Engelschen koning, groot mededinger van keizer Wilhelm, om Italië's afschei ding van den driebond volkomen te maken, en teneinde om Engeland heen een systeem van allianties te groepee- ren, dat ten doel heeft Duitschland te isoleeren, aan welk rijk alleen Oosten rijk-Hongarije en Turkije trouw blijven. Uit Dresden wordt bericht, dat de waterstand in de Elbe een grootere hoogte heeft bereikt dan sinds jaren het geval was. Door den druk van het water braken op verschillende plaatsen de zomerdijken door, zoodat landerijen en weiden mijlen ver onder water zijn geloopen. En als het nu, zooals te ver wachten is, binnenkort warm gaat wor den en de ijs- en sneeuwmassa's op de bergen beginnen te smelten, dan dreigt er ernstig gevaar voor orerstrooming. Hans Fromm te Willenberg (Oost- Pruisen), „de zwaarste man van Euro pa", is overleden. Hij woog 525 pond. De Standard verneemt uit Odessa: Er is een enorme uittocht van Joden, uit vrees voor een Jodenmoord met het Russische Paaschfeest. Tengevolge van de verbanning van Rebvan Pascha's moordenaars met hun families heerscht onder de Koerden te Konstantinopel sterke opgewondenheid. Voordurend hebben gevangennemingen plaats om een uitbreken van onlusten in de stad te voorkomen. Ook is de versterking van de garnizoenen in Koeodestan bevolen. Eergisterenochtend heeft een uit barsting van den Vesuvius plaats ge had. De lava stroomde in de richting van Pompeji. De telegraaf en de in strumenten van het observatorium zijn gestoord. Volgens latere berichten breidt de uitbarsting van den Vesuvius zich snel uit. De bevolking uit de kleine dorpen, het dichtst bij den krater, vlucht. De rook en asch vliegen tot in de straten van Napels. AVoensdagavond viel er een regen van grauwe en zwarte asch in de stad. Men zag menschen als bij een gewone regenbui met parapluies op loopen. Er is echter geen spoor van vrees. De lavastroom uit den nieuwen kra ter, die in de richting van Pompeji vloeit, heeft reeds het restaurant Fio- renza in het gebied van Bosco tre Case bereikt en ten deele den rijweg naar den krater vernield. De directeur van het nieuwe observatorium, die op de plek der uitbarsting is geweest, seint, dat de lavastroom de particuliere be zittingen van Bosco tre Case en Torre del Greco met veinietiging dreigt; de lava heeft een afstand van 2 K.M. bedekt. De Daily Telegraph verneemt uit New York dat de belasting op land verhuizers die in Noord-Amerika aan wal komen, tot 10 dollars verhoogd zal worden. Daar er nu jaarlijks onge veer een millioen aankomen, kan dat een zoet winstje voor de schatkist geven. Telegrammen uit Chicago berichten, dat de befaamde dr. Dowie, die zich uitgaf voor den profeet Elias en tien jaren lang vorstelijk geleefd heeft van de ruime gaven, die uit de zakken van zijn aanhangers in de zijne vloeiden, eergisteren te Sion-city, de „heilige stad", die hij heelt gesticht, onttroond en krankzinnig is verklaard. Zijn vroe gere volgelingen hebben alle betrekkin gen met hem afgebroken. Een vreeselijk ongeluk heeft Zondag middag te Falkenstein in Neder-Oosten- rijk plaats gehad. In den tuin van het gemeentehuis was de luchtschipper Ha ring bezig zijn ballon te vullen. Een aantal personen, waaronder een der tienjarige jongen, hield de ballon bij de touwen vast. Op een gegeven sig naal werd de luchtbal losgelaten en steeg zij snel omhoog. Tot ontzetting der omstanders bleek echter, dat be doelde knaap in de touwen was ver ward geraakt en mee de lucht inging. Op een hoogte van ongeveer 200 me ter begaven den ongelukkigen jongen de krachten; hij liet los en viel op het dak van den herbergier Barth «n van daar op straat. De jongen was natuur lijk op slag dood. De moeder stond in de nabijheid en zakte toen zij haar kind de lucht in zag gaan bewusteloos ineen. Uit ons Parlement. XXVIII. Na het boete-artikel kwam een artikel aan de beurt, dat daarmee zeer nauw samenhangt. En de vraag waarover bij de behandeling van het boete-artikel was uitgeweid, kreeg dan ook hier weer een bespreking. Het artikel, zooals het was voorge steld en ook werd aangenomen luidde „Ter zake van een zelfde feit mag de werkgever niet boete heffen en tevens schadevergoeding vorderen. Elk beding, strijdig met deze bepaling of met eenige bepaling van het voorgaande artikel is nietig". De heer Tydeman had voorgesteld het artikel als volgt te lezen: „Het heffen van de boete, gesteld op over treding van eenige bepaling van over eenkomst of reglement, doet geenszins het recht des werkgevers teniet, te dier zake schadevergoeding te vorderen. Indien echter bij het boete-beding is afgeweken van de bepalingen van het 3de, 4de en 5de lid van artikel 1637n, dan mag de werkgever ter zake van eenzelfde feit niet boete heffen en tevens schadevergoeding vorderen". En het was naar aanleiding van dit amendement, dat de vraag weer ter sprake kwam, of de boete van het vorig artikel ook tevens het karakter van schadeloosstelling had. De heer Tydeman meende v*n niet en achtte het daarom noodig de actie tot schade vergoeding afzonderlijk te regelen. Deze meening en het amendement werden door den minister bestreden, die op merkte, dat men het begrip van schade vergoeding niet per se ontzeggen kan aan elke boete, die niet in 't voordeel van den werkgever komt. De heer Drucker, ofschoon wel iets voelend voor 's heeren Tydeman's ju ridische redeneering was om practische redenen al evenmin voor het amende ment. Door den heer Heemskerk werd daarop in het amendement-Tydeman een kleine wijziging voorgesteld, waar door het bedrag eener boete in min dering komt van het bedrag der schade loosstelling. Maar ook zoo mocht het niet in den smaak van minister of commissie van rapporteurs vallen, terwijl ook de Kamer aan het regeeringsartikel de voorkeur bleek te geven. Op het hierop volgend artikel was ook al weer een amendement voor gesteld. Het artikel luidde„Indien een der partijen opzettelijk of door schuld in strijd heeft gehandeld met eene harer verplichtingen en de dientengevolge door de wederpartij geleden schade niet op geld waardeerbaar is, zal de rechter naar billijkheid eene som gelds als waardeerbaar voorstellen". De heer Z. van den Bergh wenschte voor „niet op geld waardeerbaar" te lezen„niet voor berekening vatbaar" en om aan het artikel toe te voegen „Eene aanspraak op gelijke schade vergoeding heeft de arbeider tegen den werkgever, indien de arbeidsovereen komst een ongeoorloofd beding bevat als in art. 1737m bedoeld. In dat geval zal het schadecijfer op niet minder worden vastgesteld dan het tweevoud van het bedrag, waarop des werkgevers belang bij het ongeoorloofde beding door den rechter naar billijk heid wordt gewaardeerd." Deze veranderingen werden door den Helderschen afgevaardigden voorname lijk als uitbreiding van het regeerings artikel beschouwd. Maar de commissie van rapporteurs achtte het beter hier over thans geen stemming uit te lok ken, waarop de voorsteller zijn amen dement introk, wat het eerste deel be trof, terwijl het laatste verplaatst zou worden tot later. Over het regeeringsartikel waren ook niet allen het eens en noch de heer Van Doorn noch de heer Lohman zag de noodzakelijkheid van een dergelijk artikel in. Maar de Kamer bleek van een andere meening en nam het aan. Hierop kwam een artikel in behan deling, het beding, dat de arbeider in zijne bevoegdheid om na het eind der dienstbetrekking werkzaam te zijn op andere wijze enkel geldig verklarende als het schriftelijk of bij reglement met een meerderjarigen arbeider is aange gaan, en voor zooverre het niet in- druischt tegen de redelijke belangen der arbeiders. Voorts kan, naar dit arti kel, de werkgever zich er ook niet op beroepen, als hij de betrekking onrecht vaardig heeft doen eindigen of den arbeider door opzet of schuld dringende reden heeft gegeven. En ten slotte kan de bedongen schadeloosstelling door den rechter werden verminderd. Er was op dit artikel een ware stroom van amendementen neergeregend. Er was er een van den heer Tak om elk bedrag tusschen den werkgever en den arbeider, waarbij de laatste beperkt wordt in zijne bevoegdheid om na het einde der dienstbetrekking op zekere wijze werkzaam te zijn, nietig te ver klaren. Dan een van den heer De Klerk, dat het bedoelde beding alleen rechtsgeldig wilde doen zijn als de arbeider minder dan 6 gulden daags verdient; een van den heer Verhey, dat in plaats van het onrechtmatig doen eindigen van de dienstbetrekking door den werkgever wilde spreken van het doen eindigen zonder dat de arbei der daartoe aanleiding heeft gegeven een van den heer Van Idsinga, waarop de heer Limburg weer een sub-amen dement had voorgesteld en een van de heeren Lohman en Van Veen, dat in de eerste plaats voor „en zooverre het niet indruischt tegen de redelijke be langen des arbeiders" wenschte te lezen „voor zoover 1 1 rkir :et verder gaat dan door i "ddeiijke b<? tngen des werkgevers w< en in de tweede plaats strekte om te bepalen, dat als door den werkgever een scha deloosstelling is bedongen voor 't ge val, dat de arbeider in strijd handelt met eenig beding, gelijk bedoeld, deze steeds bevoegd zal zijn op zijne kosten de schadeloosstelling op een kleinere som te doen bepalen. Deze verschillende amendementen werden door hunne voorstellers meer of minder uitvoerig toegelicht. De naam der Pink Pillen ligt op alle lippen en zulks is zeer natuurlijk. Denkt aan de talrijke genezingen die zij gegeven hebben. Denkt aan de bevrediging door al diegenen ondervonden, die na zoo vele geneesmiddelen geprobeerd te hebben, op eind der rekening toch nog even zoo ziek waren en die na de Pink Pillen gebruikt te hebben een goede gezondheid hebben terug gevonden, waarop zij niet meer re kenden. De naam der Pink Pillen ligt op alle lippen, gelijk de naam van een groot geneesheer die de eigenschap zou hebben gehad de bewoners van geheel Nederland te verzorgen en verlichting te geven. De naam der Pink Pillen is op alle lippen en vooral op dit oogenblik. Men hoort dikwijls de volgende samen spraak „Hoe komt het toch mijn waarde vriend, gij- die altijd eene volmaakte gezondheid hebt, gij op wien de leeftijd geen vat heeft, zeg mij je geheim. Mijn geheim? De Lente- kuur die ik alle jaren met de Pink Pillen volg. Ik neem ze gedurende eenige weken, ik put er bronnen van bloed en krachten zulks is voldoende om eene goede gezond heid tot aan de volgende lente te bewaren, 't Volgend jaar met de lente begin ik weer en ik hoop op die wijze nog lang voort te gaan. Doet gij ook uw lentekuur met de Pink Pillen. Gij kunt u niet voorstellen al het goede dat gij er van ondervinden zult. Het zal u toeschijnen alsof er een nieuw bloed in uwe aderen loopt, alsof er een nieuw sap in uw lichaamsgestel verspreid wordt. Al de onzuiverheden, die uw lichaam gedurende het slechte jaargetijde verzameld heeft, zullen langs de natuurlijke wegen verwijderd worden, dank zij de goede wer king der nieren, lever en ingewanden. De personen, die in het gezicht of op de han den eczema of zweren hebben, zij die roode vlekken of bloedzweren hebben, bij die personen worden de slechte sappen niet verwijderd. Hunne nieren, hun lever, hunne ingewanden werken slecht en deze personen hebben zekerlijk de kuur met de Pink Pillen niet gevolgd. De kuur met de Pink Pillen geeft u geene onmiddellijke verlichting. De goede uitwerking dezer kuur houdt aan en stelt u in staat zonder ver moeidheid het lange afmattende tijdperk der hitte te verdragen. De Pink Pillen geven bloed, zij geven eetlust, zij bevor deren de spijsvertering, versterken het zenuwgestel. Gij kunt geene betere behan deling vinden voor de verbetering van uwen algemeenen toestand. De behandeling past aan een ieder. Zij is niet nadeelig onverschillig voor welk lichaamsgestel, zij doet goed aan alle lichaamsgestellen. Zij is evenzoo gunstig voor de kinderen, meisjes en jongens, als voor de volwassenen en bejaarde personen. Wij weten wat de Pink Pillen waard zijn. Wij zien beter dan iemand anders, door de brieven die wij ontvangen, hoe groot het aantal personen is aan wie de Pink Pillen goed gedaan hebben. Wij kunnen u niets beters toe wenschen, dan j te zien dat u de weldoende behandeling begint en wij zijn zeker dat als gij begon nen zult zijn, zult gij van u zelve verlangen dezelve voort te zetten. Prijs f 1.75 de doos, f 9 per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger 27, Rot terdam, hoofddepóthouder voor Nederland en Apotheken. Franco toezending tegen postwissel. ADVERTENTIEN. door het Fanfarecorps in de nieuwe School ie WIJK, op Woensdag 18 April 1906. DIRECTEUR DE HEER T. JONKER. AANVANG 7 UUR. Kntréc: te SltlG 50 Cent. 2e HET BESTUUR. ONTVANGEN een prachtvolle collectie voor zijden en wollen Damesstoffen, fijne fantasie-, katoenen-, witte Goe deren, Vitrage, Linnen voor Lakens, Tafellakens, Servetten, Vingerdoekjes, Letter-ZakdoekenHeeren-Artikelen Manchester, katoenen en wollen Buks kins, Cheviot, enz., enz. Prima EAPOE en VEEREN voor GtfilIHHvV alles aan concurreerende prijzen. Onder beleefde aanbeveling Firma SOESMArN, „IN DE KLEINE WINST", Breestratftt, HEU»DË\ een uitstekend loopend 2J p.k. Br. fr. Bureau dezer Cour., lett, D. lrVegens opheffing der Marmer en Steenhouwerij van J. B0LSIUS, Ortheneinde C 400, 's-Bosch, Ontvangen eene zeer groote keuze in: Behangselpapieren en Randen, vanaf de fijnste tot de minste soort. Be hangsellinnen, zinken Deurbelegsels, Papier stuk-Artikelen voor Plafond en Wandver siering, alsmede vele soorten Wasdoek voor Tafelkleeden. Loopers en Vloerzeil, Linoleums (Duitsch en Engelsch), Linoleum Wrijfwas, Unicum. Voorts Schilder en lirhangcr. HEUSüEN, Wijksche Straat 14. echte Amerikaanschein grooten getale voorhanden bij De toon der Packard's trekt ieders bewon dering. Hoort de liefelijke Harp en den heerlijken Pijptoon. Prijzen vanaf f 45, f 60, f 80, f 100, f 110, f 125 en hooger. Gratis boek, waaruit men direkt 4-stem- mig kan spelen. IS des Woensdags en Zaterdags van 11i21/2 uur, Plein Verrassend zijn de uitkomsten.' verkregen met hét V VA\ DE1I HOEK, opvolger CCO* 1)E 1111» 1»KR. Leuve n. 3- Onovertroffen lidflel on BIGGEN ei KALVEREN vlni en wrüeelii te Verkijgbaar bij JAN BEEKMANS Jz., Gorinchem, die tevens Agenten vraagt. Generaal-Agent voor Nederland en Kolo niën Jb. BLOK, Camperstraat 26, Amster dam. Te koop gevraagd: of z.g. vastenavondjes, 't liefst bij groote partijen. Tevens nog aangeboden: Vruchtboomen en Vruchtstruiken, waaronder ook tamme Kastanjes. Kunstmest voor Kamerplanten, HO ets. per K h. Werkf (iGoedgekeurd bij Kon. besluit enz.) V) Motor-Rijwiel, worden, iot I Hei ,».s. alle voorra dige Marmer en Hardsteen PlatenZuilen enz.] benevens eene groote partij marmeren Schoorsteenmantels. Naamsche Vloertegels, eenige afgewerkte Graf monumenten en ver dere Bouwartikelen, I» e 11 d en in koopsprijzen opgeruimd. alle soorten van Drooge en Bereide Verf waren, Vernissen, Oliën, Kwasten, Bronzen, Bladgoud en Zilver, Witkwasten, plat en rondVenster- en Sp egelglas, glazen Deur platen, Brandspiritus en meerdere Huis houdelijke Artikelen, aan concurreerenden prijs, bij Kalfnoedsel.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1906 | | pagina 5