uur is er een regen van fijn zand ge vallen, waarover men zich niet verder behoeft ongerust te maken, omdat dit tot het gewone beloop van een uit barsting behoort. Te Ottajano heeft de brandweer uit een huis dat half ingevallen was, nog twee levende oude mannen te voorschijn gehaald. Te San Giuseppe is ook een levende ontdekt. Verder vond men daar Zondag 126 lijken, maar men denkt dat er nog vele onder het puin liggen. Volgens de berekeningen van prof. Zambiena hebben de landerijen alleen een schade van 60 millioen lire geleden. De minister van openbare werken laat de asch en steenblokken uit de bedding van de rivieren wegruimen, om overstroomingen in het geteisterde gebied te voorkomen. Aan het Berl. Tageblatt wordt uit Kiel geschreven dat in dit voorjaar ook aan de Westkust van Slees wij k-Holstein een groot werk tot landwinning onder nomen zal worden. In de laatste jaren heeft men reeds de kleinste halligen (eilandjes bij de kust) door dijken en dammen tegen de stormvloeden van de Noordzee beschermd. Nu zal ook het groote eiland Nordstrand door een dijk met het vasteland verbonden wor den. Met den aanleg ervan wil men het vasteland tegen het geweld van de gol ven beschermen en tegelijk een groote landaanwinning beproeven. Eenige hal ligen die met het vasteland zijn ver bonden, geven de noodige steunpunten voor aanslibbing. De nieuwe dijk zal de zuidelijke grens van de aanslijkin- gen vormen. Men hoopt dat de halli gen na verloop van vijftig, misschien honderd jaar met het vasteland van Sleeswijk-Holstein tot een geheel ver- eenigd zullen zijn en zoodoende het in de stormen van voorbijgegane eeuwen verdronken Noordfriesland op de zee teruggewonnen zal worden. De uiterste hallig, het eiland Hooge, zal vermoe delijk van staatswege door een zeewe ring beschermd worden. Lukt de on derneming, dan zullen drie groote en twaalf kleine eilanden tot vasteland ge maakt worden. Den nacht van Zondag op Maandag hebben booswichten in de kerk van Bourget (Frankrijk) brand gesticht. Zij hebben de sloten der kerkdeuren stuk geslagen en in de kerk op barbaarsche wijze huisgehouden. Eerst hebben zij de kerkbussen open gebroken en het geld er uit weggeno men. Men heeft hier dus blijkbaar te doen met misdadigers, die een misdrijf uit hebzucht plegen. Behalve afgrijzen wekt het dan ook bevreemding, dat de inbrekers de bidstoelen op een hoop gesmeten hebhen boven op het groote altaar, petroleum daarover uitgegoten en er den brand in gestoken hebben. Ook een trap die naar het orgel leidt, hebben zij in brand trachten te steken met petroleum. Men is buiten weldra den brand in de kerk gewaar geworden en na een uurtje was de brandweer er in geslaagd, het vuur te blusschen. De schade is aanzienlijk, er zijn allerlei voorwerpen verbrand, die bij den eeredienst wor den gebruikt, voorwerpen van waarde als schilderijen en heilig vaatwerk. Uit Pieter Maritzburg wordt aan de Standard bericht, dat de stand van za ken weder als ongunstig wordt be schouwd, daar verscheidene Zoeloehoof- den blijken niet van zins te zijn op te treden tegen Bambaata, die zich steeds schuil houdt in de bosschen op de ber gen. De Natalsche militie heeft weder order tot mobiliseeren gekregende toestand is zorgwekkend. Aangaande eene muiterij aan boord der Portugeesche vloot wordt gemeld, dat de bemanning van den kruiser Vasco da Gama een luitenant heeft vermoord. De bemanning moet aan boord blijven, uit vrees dat de mari niers en werklieden van het arsenaal zich bij haar zullen aansluiten, terwijl de scheepvaart op de Taag gestremd is. De werkelijke reden der muiterij wordt streng geheim gehouden. Wegens de weigering van koning Peter van Servië, om de aan den moord op zijn voorganger medeplichtige officie ren uit het leger te verwijderen, heeft de minister-president, generaal Groe- itsch, verklaard, zich niet langer met de leiding der zaken te kunnen belas ten, zoodat thans een ministerieele crisis niet kan uitblijven. Wel heeft een der koningsmoordenaars, generaal Atha- naskowitch, vrijwillig zijn ontslag inge diend, maar noch de radicale partij, noch het ministerie acht dat voldoende. Een te Londen ontvangen particulier bericht geeft een omstandig verhaal van eene slachting onder de Armeniërs te Tschugaris, in den Caucasus, door de Tartaren. Terwijl de politie en troe- een zich onzijdig hielden werd de Ar menische wijk gebombardeerd en in brand gestoken. De aangevallenen scho ten uit de vensters der brandende ge bouwen totdat die instorten, terwijl de vrouwen en kinderen de straat op vlucht ten, om daar door hunne vijanden te worden vermoord. Tal van vrouwen verdedigden zich tot het uiterste met revolvers en dolken, maar moesten voor de overmacht zwichten. Alle Armeniërs zijn uitgeroeidhonderden lijken bleven verminkt cp straat liggen. Ook te An- dash en elders moeten gelijke toonee- len hebben plaats gehad. De Engelsche bladen spreken van een wederopleving van de godsdienstige opleving in Wales. Op een dorp in het district Llanelly is een bidstond ge houden, die duurde van 's avonds zeven tot den volgenden morgen elf uur. In die uren waren er oogenblikken van groote zinsverrukking en zinsverbijs tering mede. Mannen en vrouwen wier pen zich biddende ter aarde en rukten zich de haren uit. In dat dorp woont er een jonge vrouw, genaamd Carmel, die men met bovenmenschelijke krach ten toegerust acht. Zij geneest zieken door handoplegging en machtspreuk. Een Baptisten-predikant, zegt men, kwam met een gedeeltelijk verlamden arm bij haar. „Strek uit uw arm en hij zal genezen zijn!" En zoo geschiedde 't. Op 't dorp gelooft men, dat zij nog eens dooden ten leven zal wekken om de ongeloovigen te overtuigen. Er is een drukke bedevaart naar vrouw Carmel De vulkaan Mont Rainier, niet ver van den Grooten Oceaan gelegen in den Amerikaanschen staat Washington, werpt sedert een dag of vier massa's asch en steenen uit. De omtrek is on bewoond, maar de kolenbranders, die zich in den omtrek van den vulkaan ophielden, zijn op de vlucht gegaan. Uit Salonika wordt aan de „Temps" gemeld Men bericht uit het vilajet Monastir, dat in de bergstreken een bende Bul garen van 20 man, waarvan 3 hoofden, en een Grieksche bende van 30 man, waarvan een hoofd, door de troepen in de pan gehakt zijn. Bij Karaferi zijn zes comitadjis van de Koutzo-Wallachen gedood. Bij Serrés zijn een landbouwer en zijn familie, bestaande uit zes personen, die op het land werkten, gegrepen en vermoord. De overheid verklaart, dat men de schuldigen niet kent. Ook heeft men op het Turksche kerkhof bij Saloniki het in stukken gesneden lijk van een Turksch pries ter gevonden. Vier insgelijks Turksche priesters zijn gevangen genomen. De militaire overheid zendt eenige bataljons naar de Turksch-Grieksche grens, teneinde het binnenkomen van de Grieksche comitadjis te beletten. De Bulgaarsche bladen maken mel ding van een nieuw grens-incident, waarbij Turksche soldaten getracht heb ben op Bulgaarsch grondgebied door te dringen. Een geregeld gevecht ont spon zich drie Turksche soldaten wer den gedood en verscheidene gewond. Ofschoon zij deze laatste tijden over het algemeen schaarscher worden, zijn dezegrens-schendingen een voortdurend gevaar voor de betrekkingen tusschen de Porte en het vorstendom. Vrijdag zijn, volgens een bericht uit Lens, nog zeven lijken bovengebracht nit schacht nummer 4 te Sallaumines en vijf uit schacht nummer 2. Waar schijnlijk echter liggen er in de ver schillende ingangen van de mijn nog 760 lijken. Uit Tokio wordt d.d. 14 dezer gemeld Het zuiden van Formosa is hedenmor gen weder door een hevige aardbeving geteisterd. Men gelooft dat er meer schade is aangericht en meer menschen omgekomen zijn dan op 17 Maart. De laatste berichten, te Tokio van Formosa ontvangen, bevestigen de ont zettende verwoesting, te Kagi aange richt door de aardbeving. In één dis trict zijn 1101 huizen geheel, 749 ten deele ingestort. Na Kagi is Doko het zwaarst beproefd. Men heeft reeds 109 lijken gevonden en er zijn veel zwaar gewonden, maar aangezien er uit de verschillende streken nog maar weinig berichten gekomen zijn, vreest men dat het verlies aan menschenlevens veel aanzienlijker zal zijn. Er is ook groote schade aangericht door grondverschui vingen en dijkbreuken; de gedaante van het land is hier en daar geheel gewijzigd. Nog pas een maand geleden zijn in hetzelfde gedeelte van Formosa 1200 menschen gedood en 2300 gewond bij een aardbeving. Te Pjatigorsk, in den Kaukasus, zijn in den nacht van Zondag op Maandag twee sterke aardschokken waargenomen. Plaatselfjk Nieuws. HEUSDEN, 18 April. Een heer uit Middelburg, rijdende op eene motorfiets, waarachter een manden wagentje, waarin eene Dame gezeten, kwam te Oudheusden tot de treurige ontdekking, dat de verbinding tusschen beide voertui gen op het onverwachts brak, zoodat de dame voorover viel en bewusteloos bleef liggen. Het ergste vreezende, werd de pa tiënte in een koffiehuis binnen gedragen en werden in allerijl de beide doctoren alhier ontboden, waarna het bewustzijn wederkeerde en zjj voorzichtig naar haar familie alhier vervoerd werd. Tot ons genoegen vernemen wij, dat de toestand voor het oogenblik, hoewel hoogst ernstig, niet direct gevaarvol is. De kermis is in vollen gang en hoe wel het getal kramen en tenten kleiner is dan andere jaren, heerscht er toch eene vroolijke drukte op Vischmarkt en Boter markt. Op de Vischmarkt trekt een prachtige Stoommolen en een soort Eifeltoren, waar van men in spiraalvorm in vliegende vaart naar beneden glijdt, de grootste attentie. Op de Botermarkt bevindt zich onder de kramen er eene, waarin men met schijven een voorwerp al werpende kan bedekken, waarna bij slaging een premie wordt uit gereikt. Een buitenjongen waagde aan die liefhebberij ook 5 cent en had het geluk een fiets te trekken, die hem dan ook werd uitgereikt. De ondernemer kwam daarbij van een kouden kermis. De heer H. J. van Eggelen, secretaris van Heusden en van de alhier gevestigde gezondsheidscommissie en secretaris-pen ningmeester van het waterschap „Hooge Maasdijk van stad en lande van Heusden", heeft zijn herbenoeming tot eersten secre taris van den Nederlandschen Bond van gemeente-ambtenaren niet aangenomen. WERKENDAM. Hedenmiddag zal ons dorp, volgens voorafgaande kennisgeving, bezocht zijn geweest door Z.Ex. den Heer Commissaris der Koningin in Noord-Bra bant, die op zijne vierjaarlijksche rondreis ia. NIEUWENDIJK. Maandag gaf de fan fare „Crescendo" alhier onder leiding van haar directeur de heer C. A. Walraven, haar aangekondigd concert. Jammer dat er niet zooveel publiek was als anders, want „Crescendo" kwam goed voor den dag, en wat ter afwisseling werd gegeven, gaf blijk van veel studie en vond dan ook algemeen bijval. Het mooie weder hield echter de meesten in de vrije natuur! WAALWIJK, 14 April. Bij de heden morgen gehouden aanbesteding van het bouwen van een lederfabriek voor den heer J. J. Van Dooren, architect de heer Jos. Van Ree, werd ingeschreven als volgt: H. C. Van der Meijs, Bezooien f5990 W. Schoep, Baardwijk -6050 Wed. A. Aarts Zn., Waalwijk -6395 A. Dankers, Heusden -6400 G. Van Huiten Gz., Waalwijk - 6400 W. Van Hees, - 6499 P. Van Huiten Pz., -6754 G. De Rooij, -6755 G. Van Dijck, -7000 H. Michaël, Vrijhoeven-Kappel - 7700 Vijf dagen beraad volgens bestek. WIJK. Zondagmiddag zagen enkele voorbijgangers een vierjarig knaapje, zoontje van den landbouwer A. v. B., drijvende in een diepen sloot. Na het uit het water gehaald te hebben, dacht men niet anders of het kind was dood. Niettemin werden door anderen direct de bekende middelen voor drenkelingen toegepast, met het gelukkig gevolg, dat het ventje na 10 minuten de oogen opende en thans geheel hersteld is. Al weder een bewijs hoe goed het is, dat bedoelde middelen tot opwekking van de levensgeesten, meer algemeen Dekend wor den. MOERDIJK. Maandag vergaderde al hier in de Geref. kerk de provinciale af- deeling van den Bond van Geref. Jongel. Vereen. Na eene huishoudelijke vergadering, waarin de heer Pontier van Breda tot lid van 't bestuur gekozen werd, volgde eene openbare samenkomst, waarin de voorzitter Ds. Mulder van Klundert sprak over Het Dogma op de J. V.; vervolgens de heerL. van Drimmelen van Klundert over Johanna B vee voort en hare papieren kinderendaar na de bieer Van Genderen van Nieuwendijk over Reformatie en Revolutie. Alleen over 't tweede referaat werd gedebatteerd. GIESSEN, 16 April. In de j.l. gehou den vergadering van stemgerechtigde in gelanden van het waterschap „de St. Rom- boutspolder" is tot voorzitter van dat bestuur herkozen de heer M. de Fijter Johz. De collecte voor de noodlijdenden in. Zeeland, op de openbare school alhier gehouden, heeft opgebracht f 4.77U In de j.l. gehouden raadsvergadering is alhier tot plaatsvervangend ambtenaar van den Burgerlijken Stand benoemd de heer A. van Eeten in de plaats van wijlen den heer H. Verhoeven. GORINCHEM. Ds. Abr. De Pecker, al hier, zal 1 Juni zijn 50-jarige ambtsvervul ling herdenken. H innen land. De correspondent van de N. R. Ct. te Batavia seinde Zaterdag: Ambe Ma, de hoofdleider van het verzet in Loewoe, Celebes, heeft zich aangemeld bij de mobiele collonne. Met. Boeton is op 8 April een poli tiek contract ge teekend. Enkele bespre kingen. zijn nog niet afgeloopen. Het blad teekent hierbij aan: Am be Ma of Arnbe Maa, de door de Posso/-bevolking erkende tussehenper- soon bij hare aanrakingen met de da- toe van Loewoe, had, door te versprei den, dat Loewoe zich niet alleen niet had onderworpen, maar dat de colonne Hoedt zelfs op haar terugtocht bij Wo- toe in de pan was gehakt, dat alle Hol landers uit Loewoe zouden worden ver dreven en dat de Toradja's van Posso zouden worden gestraft indien zij de compenie als heer erkenden of haar ter wille waren, veroorzaakt, dat in een deel der Posso-streek versterkingen wer den opgeworpen, waarvan er twee door de colonne-Voskuil werden genomen waardoor het verzet in die streek ge broken was. Later poogde de colonne-De Laet Am be Ma op te sporen, maar slaagde daar in niet. Volgens een spionnenbericht zou de aanhang van Ambe Ma toen hoogstens 50 man bedragen hebben en hij zelf gewond zijn. Boeton is een der bondgenootschap pelijke landen, behoorende tot het gou vernement van Celebes en Onderhoo- righeden. Het staat onder het bestuur van een Sultan, die bijgestaan wordt door een raad van rijksgrootendeze raad kiest ook den sultan. Het rijkje wordt gevormd door het eiland Boeton (ongev. 86 vierk. geogr. mijlen groot) met eenige nabijliggende eilanden, van welke Moena, Kambaëna en Wowoni de grootste zijn, en uit de landschappen Poléjang en Roembia, die aan de zuidpunt van het zuidooste lijk schiereiland van Celebes liggen. Het Haagsche correspondentiebureau meldt aan de Tel.: Met zekerheid meenen wij thans te kunnen mededeelen, dat de tweede vredesconferentie nog niet in den loop van dezen zomer zal gehouden worden. Het aantal ontwerpen Zondag 15 April was de termijn verstreken in antwoord op de prijsvraag voor een Vredespaleis ingekomen, moet in de hon- deiden loopen. Het aantal inzendingen is intusschen nog niet op te geven, daar de op het uiterste oogenblik verzonden kisten vermoedelijk eerst heden aan het adres: paleis Kneuterdijk zullen bezorgd zijn. De openbare expositie in de zalen van het paleis zal gehouden worden in de maand Juni,, na de uit spraak van de jury die tegen 't laatst van de maand Mei kan worden tege moet gezien. Het N. v. d. D. schrijft. In de kraaminrichting, verbonden aan de Rijkskweekschool voor Vroed vrouwen in de Camperstraat te Amster dam, beviel den 7den dezer de vrouw van den heer W. van een kind, dat dienzelfden dag door den vader bij den Burgerlijken Stand werd aangegeven als te zijn een meisje. Toen Vrijdag de man zijn vrouw in de inrichting be zoeken kwam, werd hem een kind als het zijne getoond, dat een jongen bleek te zijn. Vader en moeder houden beiden vol, dat dit kind het hunne niet is, terwijl het verplegerspersoneel even pertinent het tegendeel beweert. De vader heeft het geval bij de jus titie aangegeven. In een later bericht meldt het blad Aan het vermelde omtrent hot ge beurde met het kind van den heer J. Weyl kan nog worden toegevoegd, dat de geboorte plaats had 4 April en dat de aangifte bij den Burgerlijken Stand 7 April geschied is. Die aangifte is niet, zooals wij abu sievelijk schreven, door den vader ge daan, maar zooals gebruikelijk is, door de directrice van d Kraaminrichting. Door het personeel van deze inrichting was dan ook het geslacht van het kind vastgesteld. Drie dagen later werd, even eens door het personeel, geconstateerd, dat een vergissing had plaats gehad. Het kind had men echter toen reeds officieel de meisjesnamen Maria, The- resia, Antonia gegeven. Zondagavond kregen in de Bagij ne straat in den Haag twee polderwerkers twist. De een smeet den ander op den grond en trapte hem op zijn lichaam, met het gevolg, dat hij dood bleef lig gen. De dader vluchtte over het dak van een huis, maar werd toch ingere kend. Maandagavond begaf zich een schip per, die te Delft met zijn vaartuig in de Schie ligt, even aan den wal om voor zijn vrouw een boodschap te doen. Toen hij aan boord terugkeerde was zijn vrouw verdwenen. Hij stelde in het water een onderzoek in en haalde spoedig het lijk zijner vrouw op, die, zoo wordt vermoed, door een duizeling overboord moet zijn geslagen. Uit IJmuiden werd Dinsdag geschre ven Hoe gevaarlijk en ondoordacht som mige ouders met vuurwapens omgaan bleek hedenmorgen. Het vierjarig zoontje van den heer L., een caféhouder alhier, had van de beddeplank weggenomen een revolver en kwam daarmee op straat. Door on benulligheid werd de haan overgehaald, een schot weerklonk en een in de on middellijke nabijheid spelend knaapje van de familie M. zakte ineen. Bij onderzoek werd een schot in den buik geconstateerd, waarin vermoedelijk de kogel diep was doorgedrongen. Na een ingesteld politie-onderzoek bleek •le revolver, die door het kind op straat geworpen was, nog te bevatten vier scherpe en één losse patroon. Een dok ter legde een verband, doch achtte ver voer naar het Ziekenhuis te Haarlem dringend noodig. De toestand van den knaap is hoogst zorgelijk. Zaterdagmiddag had op de ijzergieterij en emailleerfabrieken „Vulkaansoord" te Etteu een droevig ongeval plaats. De werkman L. V. kwam in aanraking met een der drijfassen, waardoor hij eenige malen werd rondgeslingerd, met het ongelukkig gevolg dat zijn linker arm werd afgerukt eu zijn rechterbeen gebroken, terwijl hij verder nog eenige kneuzingen bekwam. Na voorloopige behandeling door de doctoren Bruuts en Wasman werd de ongelukkige per raderbrancard naar het ziekenhuis te Terborg vervoerd. Men meldt uit Ochten: Gedurende den laatsten hoogen wa terstand in de Waal is een zandplaat ontstaan, juist waar de pont tusschen Druten en Ochten aan den noordelij ken oever moet aanleggen, wat nu met veel moeite gepaard gaat. De massa zand zal verwijderd worden; de kosten daarvan zijn door deskundigen geraamd op f 12,000. Uit Wij denes meldt men: Zaterdag deed zich hier het ont zettende geval voor, dat een flinke, normale jongen van 14 jaar, het eenig kind zijner ouders, zich door ophanging van het leven beroofde. Men meent aan een ongeluk te moeten denken. Het schijnt, dat hij een bij hem lo- geerend neefje heeft willen bangmaken. Uit Oostmahorn wordt het volgende bericht: Talrijke pogingen zijn in het werk gesteld om het schip, dat door visschers van Moddergat op zee is drijvende ge vonden en alhier is binnengebracht, met behulp eener sleepboot te doen kantelen. Alles is echter tevergeefs ge weest. Het schip blijkt een driemaster te zijn, thuis behoorende t© Marstal op Arrö (Denemarken) en is genaamd Clara. Er is telegrafisch bericht gezonden naar den reeder. De assuradeur wordt verwacht en dan zal wel verder ge handeld worden. Het schip heeft in de kiel een lengte van 95 voet. Verondersteld wordt dat het in volle zee is omgeslagen, want de deklast, bestaande uit planken, delen en battings is nog in ongeschonden staat aanwezig en bemoeilijkt het kan telen zeer. Vermoedelijk zijn er nog menschen in d© kajuiten, natuurlijk niet meer levend, want de schipbreuk heeft al te lang geleden plaats gehad. Wat in het ruim verborgen is, weet men nog niet, maar waarschijnlijk hout. Volgens mededeeling van den te Oostmahorn gearriveerden Deenschen assuradeur is het vaartuig in 1902 ge bouwd en dus zoo goed als nieuw. Het is 5 Maart j.l. te Drammen in Noor wegen uitgezeild met een lading plan ken en een bovenlast van battings met bestemming naar Engeland. De beman ning bestond uit kapitein, stuurman en 3 matrozen. Uit Philippine schrijft men aan de Middelb. Ct.: Vrijdag was de dag dat men door versterking der overgebleven ringkade den Isabellapolder van de zee zou af sluiten. 't Was prachtig weder; een zacht zuidenwindje blies over den dijk en reeds was men met 80 werklieden van af tien uren in den morgen aan dat werk bezig. Ongeveer kwart voor drie uur in den namiddag kwam de vloed kalm opzetten en vóór het vier uren sloeg, was de ringkade zoo goed als op hoogte. De vaartuigen met vletzoden konden reeds de ringkade bereiken en nu was alle man in de weer om deze nog meer te versterken en te verhoogen. Om vijf uur had het water zijn hoogste toppunt bereikt. De burgemeester van Philippine en ook de opzichter va,n den waterstaat constateerden dat de eb was ingetreden. Schepen, die gelost waren hadden reeds de kleine vlag in top, ten teeken dat het doel bereikt was. Doch wat gebeurt? Er komt een scheur in de ringkade, die zich gaande weg verbreedt. Vlucht! vlucht! wordt geroepen. Alle werklieden haasten zich om de gevaarlijke plaats te verlaten en onze handige visschers hebben in een oogenblik hunne vaartuigen los. Daar stort zich de vier meter hooge vloed in den polder en alweder is het werk van dien dag vernietigd. Een wonder is het, dat er geen menschenlevens zijn te betreuren. Op het landgoed, bewoond door den heer Vertholen de Salve de Bruneton, het Frieswijk bij Deventer, ontstond Maandagmorgen, 2e Paaschdag, te on geveer half elf brand in een perceel dennenbosch. De droogte der laatste dagen was oorzaak, dat de brand spoedig nogal ernstig woedde. Een detachement cavalerie uit Deven-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1906 | | pagina 2