GBüentBBiiHintt J. F. W. LIMIUW, En-loul-cas en Parasols. Huifsie keuze. lY.iüe prijzen, t' Vaaimacliines. Breimachines. Antoon van Delft, Te Koog Ph. MAYFARTH Co. Frankfurt a|fl, DE JONGH €0., 's Bosch, Schapenmarkt B 362. DRACHEN-QUELLE 0. BOUMAN, Heusden, J\ aaimachinenh nidei, voorheen A. LEWENSTEIN, TWEEDE BLAD ZATERDAG M APRIL 1906. De Pink Pillen. NATUUR BRONWATER Hoogensteenweg C 433, '-Hertogenbosch. Bericht de ontvangst van eene ruime keuze Nouveautés5 Vuchierstraat H 22, 's-BOSCH EEPOÜDI&JÜMTRIJCTIE. UitgCTer L. J. VEERMAN te Heusden. BUITENLAND. De ramp in Californië. Woensdag kwam uit Chicago het be richt van een hevige aardbeving in het Westen van Amerika, die de stad San Francisco grootendeele verwoest en aan duizend menschen het leven gekost zou hebben. San Francisco is de voornaamste stad van den Noord-Amerikaanschen staat Californië en de grootste handelsplaats aan de westkust van Amerika. In een uitvoerig telegram aan de New York Herald wordt de toedracht van de verschrikkelijke gebeurtenissen als volgt beschrevenDe eerste schok werd Woensdagochtend om dertien mi nuten over vijven gevoeld. Hij was zeer hevig en hield drie minuten aan. In de geheele stad werden de menschen, die steenen huizen bewoonden, wakker, terwijl de muren en daken invielen. Wie ongedeerd waren, liepen als ver dwaasd in hun nachtgewaad de straat op. Daar zagen zij de oppervlakte van de straten op en neer gaan in golven, in een opvolging van verschrikkelijke schuddingen, terwijl alle gebouwen in het rond achteruit en vooruit helden met dreigend gekraak of met een dave rend geraas invielen. De bewoners van houten huizen, meest buiten de wijken van de huurkazernes, liepen vrij, maar werden door denzelf den schrik aangegrepen. De bevingen duurden meer dan een uur. De straten waren vol opgewonden menschen, die her- en derwaarts liepen. Op een twaalf tal plaatsen tegelijk brak brand uit, die zich met groote snelheid verspreidde. Daar zoo goed als alle hoofdleidingen gebroken waren, was de brandweer hul peloos. Een stevige bries stak op en bedreigde de geheele handelswijk met verwoesting. In hun vertwijfeling, begonnen brand weermannen, politie en troepen de ge bouwen met kruit en dynamiet in de lucht te laten vliegen, in de hoop dat zij de vlammen zoo tot staan zouden kunnen brengen. Een nieuwe schok om kwart over achten verergerde de paniek in de stad, maar richtte weinig schade aan. Toen men bedaarde, begon het reddings werk in de wijken, die het meest had den geleden. De dooden en gewonden werden uit de ingestorte gebouwen ge dragen, terwijl de politie wanhopige familieleden tegenhield. Verscheidene honderden gewonden werden door een corps vrijwillige dokters behandeld. De gasthuizen waren overvol met slacht offers. In de hotels buiten de stad wer den de gasten door den algemeenen schrik bevangen. Honderden renden na den eersten schok naar de telegraaf kantoren, om vrienden in het Oosten te melden dat zij behouden waren, maar moesten ervaren dat er sléchts een telegraaflijn van de posterijen werkte. Een nieuw gevaar dreigde van het gas uit de hoofdbuizen dat in de hui zen uitstroomde en tallooze branden en ontploffingen veroorzaakte. De brand weer kon niet op kleine gebouwen let ten en trok hare krachten samen tegen de vlammen in het midden van de handelswijk. De overlevenden in de meest geteis terde wijken doen vreeselijke verhalen van de tooneelen die zij aanschouwden toen duizenden doodelijk verschrikte menschen de straat opgedreven werden en heen en weer liepen om hun lijf te bergen voor vallende gevelstukken, schoorsteenen en muren. In sommige straten ontstonden scheuren van ver scheidene voeten breed. Latere berichten melden allerlei bij zonderheden, waaruit wij hier en daar een greep doen. De Chineesche wijk in het Noorden van de oude stad, met hare nauwe stra ten en hooge huizen, hare opiumkitten en Boedhistisehe tempels is een puin hoop. Honderden Chineezen zijn onder het puin levend begraven. Ook de Ja- pansche wijk ligt in de asch. Hel deel van San Francisco dat aau zee ligt, is overstroomd. De springvloed die het gevolg was van de aardbeving, heeft vele menschen in zee weggespoeld en vele schepen in de baai doen zin ken. In verschillende straten is do grond 1 tot 3 M. ingezakt. De stad Berkeley is waarschijnlijk geheel ver woest. Men schat het aantal dooden en gewondon in de verschillende steden op 5000, de stoffelijke schade op een half milliard tot een milliard guldens Do pogingen om door middel van draad- looze telegrafie gemeenschap met San Francisco te krijgen, zijn mislukt. Er zijn twee regimenten beschikbaar gesteld om de goederen te bewaken, die op straat gebracht zijn uit de bran dende huizen, welker waarde verschei den millioen bedraagt. Het grootste aantal menschenlevens ging verloren in de goedkoope huur- gobouwen nabij de waterzijde. Een hoog gebouw in de Eddystreet viel op een belendende huurkazerne, waarin een tweehonderd personen waren. Volgens de beriehten is van deze lieden niemand ontkomen. Te Oakland, tegenover San Francisco gelegen, zijn verschillende gebouwen vernield en andere verbrand. Ook zijn er gebouwen verwoest te Salinas, honderd mijl ten Zuiden van San Francisco. Santo Cruz, Monterey, Gilroy, Hollis- ter zijn verwoest, een aantal menschen zijn omgekomen. Vooral te Santa Cruz moet het aantal slachtoffers aanzienlijk zijn. Te Santa Rosa zijn 200 menschen gedood, 10,000 zonder dak. Uit de puin- hoopen van het krankzinnigengesticht van Agnew bij San José zijn 120 lijken te voorschijn gebracht. Generaal Funston heeft aan het de partement van oorlog geseind San Francisco is zoo goed als ver woest; de troepen hebben de politie bijgestaan, die in overleg met de bur gerlijke overheidspersonen handelt. Gij kunt niet te veel tenten en rantsoenen zenden, daar er 200,000 dakloozen en de levensmiddelen zeer schaarsch zijn, doordat de magazijnen alle vernield werden. Alle gouvernementsgebouwen in de stad zijn verwoest. De secretaris van de schatkist heeft machtiging gegeven om telegrafisch 10,000,000 dollars van de hulpschatkist te New-York naar San Francisco te zenden. Generaal FunstoD seinde Donderdag dat de brand te San Francisco over de Van Nes Avenue heen zich westwaarts uitbreidt. De heele stad zal naar alle waarschijnlijkheid vernield worden. Uit het hoofdbureau van politie wordt ge meld dat het gebouw der hulpschatkist geheel vernield is, behalve de kelders waarin het geld ligt; deze zijn brandvrij. Aan de San Fiancisco Chronicle wordt uit San Francisco gemeld, dat de bad plaats op Terminal-eiland, 30 K M. van San Francisco, door een vloedgolf weggevaagd is. Ook andere plaatsen aan de Californische kust zijn op die wijze verwoest; nadere berichten ont breken echter. De Burgemeester van San Francisco meldde Vrijdag, dat men des middags den brand meester geworden washij waarschuwt echter de burgers de voor zorgsmaatregelen op te volgen, om een wederuitbreken te voorkomen. Volgens hem zijn er naar schatting 200,000 dakloozen in het Golden-Gate-park. De politie heeft de hand gelegd op den geheelen voorraad voedingsmiddelen die nu zuinigjes onder de behoeftigen wordt verdeeld. De regeering heeft aan de officieren den last verstrekt te Seattle en Los Angeles groote hoeveelheden levens middelen aan te koopen. Een millioen militaire rantsoenen zijn reeds op weg naar San Francisco.- BINNENLAND. Men schrijft uit den Helder dd. 19 April Hedenmorgen in de vroegte is te Helder een vreemd natuurverschijnsel waargenomen. Omstreeks 4.15 uur, een paar uur na het intreden van de eb, is het water in het Marsdiep plotseling 5 cM. gestegen en terstond daarop, even snel, 17 cM. gedaald, waarna het getij zijn gewonen loop hervatte. Het ver schijnsel is door- de zelfregistreerende peilschaal van het Meteorologisch ob servatorium zeer duidelijk aangeteekend. De veronderstelling \#ordt geopperd, dat het in verband zou staan met de verschillende storingen in de aardkorst, den laatsten tijd. Louisa Wagenaar en Frederika F. E. de HaanWagenaar, de móeder en de zuster der gebroeders Wagenaar, tegen wie ll s jaar en 2 jaar gevangenisstraf werd geëischt, met aftrek der voorloopi- ge hechtenis, wegens het ten geschen ke aannemen en het verbergen van door misdrijf verkregen gouden ringen, enz., zijn door de 4e kamer der recht bank te Amsterdam vrijgesproken, met last tot onmiddellijke invrijheidsstelling. De rechtbank achtte het ten laste ge legde niet wettig en overtuigend be wezen. Ongeveer 13 maanden brachten de bekl. in voorloopige hechtenis door. Dezer dagen overleed te Pijnacker C. L., een 5 -jarig man, die erg armoe dig leefde en bekend stond om zijn gie righeid. Hij was dan ook zoo gierig, dat hij niet eens voldoende voedsel nam, waardoor hij zoodanig is verzwakt, dat hij geen versterkende middelen meer kon verdragen. De steenkolen- verkoopers herinneren zich niet meer den tijd, wanneer hij steenkolen ge kocht had, want hij brandde nooit zijn kachel. Na onderzoek in zijn woning vond men in een kabinet f 6000. Aan de R. K. is, naar men verneemt, f 8000 vermaakt. Neven en nichten zijn de erfgenamen. Ziehier een bewijs onder duizenden ge nomen. Juffr. Betje Langenhuizen, wonende te Oss (Heuvel) provincie Noordbrabant, schrijft ons met machtiging harer ouders. Gedurende eenigen tijd heb ik aan bloed armoede en bleekzucht geleden en op snelle wijze ben ik door de Pink Pillen genezen geworden. Juffr. Betje Langenhuizen heeft tegelijker tijd met haar attest haar portret gezonden, hetgeen ons een genoegen doet hier weer te geven. Juffr. Betje Langenhuizen (portret Brainich Leusink.) Het is onbetwistbaar dat de natuur de vrouwen met meer oorzaken van ongemak ken begiftigd heeft dan de mannen. Mis schien is zij voor de mannen zoo schaarsch geweest omdat de mannen zwaar werk moeten verrichten en het leven der vrou wen moeten verzachten. Zulks verhindert niet dat de vrouwen, als jonge meisjes in den loop van hun leven zeer beproefd zijn. Zulks begint vooral op hun twaalfde of hun dertiende jaar. Als zij op dat oogen- blik niet versterkt woiden bestaat er veel kans voor hen, dat zij gedurende hun ge heele leven aan talrijke ongemakken onder hevig zijn. Zulks is een slecht begin en het overige van hun levensloop zal door dat slechte begin er onder lijden. De Pink Pil len ondersteunen de krachten der jonge meisjes op den leeftijd der vorming. Zij beuren ze op, zij geven hun wat zij noodig hebben, bloed, krachten, eetlust, goede spijsvertering. Als zij niet versterkt worden, neemt de groei te veel van hunne krachten en alsdan komt de bleekzucht, de bloed armoede. Later zullen het dezelfde ziekten zijn, maar erger en de bij zondere storingen die van tijd tot tijd het bestaan der vrouw vergiftigen en haar verhinderen haar deel van vreugde te nemen. Laat Uwe jonge dochters dus de Pink Pillen nemen, zulks zal een goeden maat regel zijn, waarover gij ouders geen berouw zult hebben, want gij hebt slechts eene zorg, het geluk Uwer kinderen. De Pink Pillen zij n onovertrefbaar tegen bloedarmoede, bleekzucht, neurasthénie, algemeene zwakte, maagkwalen. Prijs f 1.75 de doos, i 9 per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger 27, Rot terdam, hoofddepóthouder voor Nederland en Apotheken. Franco toezending tegen postwissel. ADVERTENTIEN. Te koop aangeboden voor f S.50 een van liet ontzet van Heusden op (len 91 Sept 1989. Te zien en te bevragen bij den Uitgever van dit Blad, alwaar hij ten verkoop is gedeponeerd. HET AANGENAAM EN OPWEKKEND TAFELWATER;TEVENS HEILZAAM VOOR LEVER-EN MAAGZIEKTEN [KOST PER ^LUERFLESCHISCENT] Verkrijgbaar te Heusden bij ADR. SPIERENBURGH. Handel in Commestibles Bericht dat hij heeft ontvangen alle soorten Hieuwe Groenten in blik. Snijboontjes, Spersieboontjes, Doperwten, Spinazie, Tuinboonen, Kropsla, Andijvie, Postelein, Worteltjes, Slierasperges, Stoof- asperges, en Soepgroenten, Londondèrysoep, Schildpadsoep, Juliène- soep en Erwtensoep. Alle soorten Jam. Truffels en Schampignons. Gember. Annanas, Perziken, Abrikozen in bus. Verder: Zalm, Sardine, Lunchtong, An sjovis, Paling en Garnalen in Gelei. Raggfs. Nieuwe witte en Bruine Hoonen, Erwten, Spliterwten, €apuct]uers. Vraagt AMANDELTJES-PUDDING. Aanbevelend, C. ROEMAN. Fabriek en Magazijn van PARAPLUIES, PARASOLS en WANDELSTOKKEN. e* Desverkiesende betaling op termijn. Rijtuig- en Zadelmakerij Waalwijk- Besoijen. Een geheel nieuw elegant N.-B. Karretje; twee gebruikte Karretjes en twee gebruikte eenspan Borsttuigen. lAieuw Tuigw erk wordt door mtf ge- leverd onder twee Jaar garantie. Amerikaansche Grasmaaimachines )).\()\OM Munten uit door: Kort maaien. Gemakkelijke bediening. Goede vertegenwoor digers gevraagd. Aprilcoupons en lossingen worden door ons tot voordeelige koersen gekocht. Verschaffen inlichtingen omtrent alle •i- Amerikaansche Shares en bonds; ook omtrent minder courante soorten. N.B. Houden eiken Zaterdag zitting van 10 tot 12 uur, in het Hotel HET WAPEN VAN AMSTERDAM te Heusden. De Heusdensche Rij wiel hand eV\ A. SWAGEMAKERS. Steeds voorhanden groote voorraad le klas R1JAATEEEA' en Onderdeeleil, met en zonder Clokkenlager. Blijft steeds voortgaan zijne Cliëntèle degelijk en goedkoop te bedienen met reparatiën zoowel als bij levering van nieuwe Rijwielen. Aanbevelend, A 8WAGBMAKEHS, R E 1 R E V mm FABRIEKEN VAN LANDBOUWWERKTUIGEN, leveren met liet meeste succes: - -'v-. Y -y - Wegens plaatsgebrek worden zoolang de voorraad strekt ZOStig gebruikte Rijwielen, tegen elk aannemelijk bod van de hand gedaan. ie klas Bonds-Rijwielhersteller, Wittebroodstraat Z 148. 144, 151,

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1906 | | pagina 5