bijna- alleen van hoorea zeggen. Hare bloedverwanten doen met hun karige middelen voor het oudje, wat zij maar kunnen, maar weelde zal zij wel nooit van baar leven kennen. De hoofdzaak voor haar is dat zij 's ochtends haar koffie krijgt. Een bescheidener wensch voor een vrouw, die in drie eeuwen geleefd heeft, kan men zich moeielijk voorstellen. De ramp in California. Maandag werd uit San Francisco ge meld Hedenmorgen vroeg is de brand opnieuw met hevigheid uitgebroken. Daar de kolenbunkers Noordelijk van Ferry-building in lichte laaie staan, be staat er ernstig gevaar, dat het vuur zich een weg zal banen dwars er door heen naar de dokken Noordelijk van 't Veerhuis, en zoo het groote gebouw zal bereiken. Voor de menschen, die noch in de stad achtergebleven zijn, zij vormen, naar 't heet, nog slechts de helft der bevolking, zoovelen worden er wegge bracht, sedert de treinen weer geregeld loopen is er nu eten en drinken genoeg, ook voldoende water om te ko ken. In het Presidio, in 't noorden van de stad, in de kerken en in verlaten huizen, worden de dakloozen voorloo pig gehuisvest. Te Los Angeles zijn bijna 2300 vluch telingen uit San Francisco aangekomen. Zij verhalen ontzettende dingen. Zoo vertelde een dame dat zij met haar gezin op straat de wijk genomen had, en telkens een voorloopige verblijfplaats had gekozen, maar dat de vlammen hen telkens verder hadden gejaagd. Op een plek had zij de brandweer en soldaten bezig gèzien, een man te bevrijden die in de puinhopen vastgeklemd zat. Zijn hoofd en schouders staken er uit, en met een vrijen arm trachtte hij de menschen, die bezig waren, hem los te hakken, te helpen. Maar de een voor, de ander na moest wijken voor de vlam men ten slotte hield nog maar één van de soldaten het werk vol. Toen ook deze de hitte niet meer verdragen kon, en wilde weggaan, smeekte de on gelukkige, hem dood te schieten. Eerst wilde de soldaat dat niet doen, maar voor hij wegging voldeed hij toch aan den wensch van den gemartelde. Op dezelfde wijze zag de dame op een andere plaats een ongelukkige uit zijn lijden bevrijden. Een der droevigste voorvallen was wel het afbranden van het werkmans paviljoen. Dit gebouw was in een hos pitaal herschapen, waar honderden man nen en vrouwen, die van onder de puin- hoopen der ingestorte gebouwen gered en daar onder dak gebracht waren, verpleegd werden. De vlammen tastten dit gebouw zoo snel aan, dat er geen mogelijkheid bestond om die ongeluk- kigen elders in veiligheid te brengen, zoodat de meesten daar levend ver brandden. Slechts een tiental konden gered worden. De geneesheeren en ver pleegsters moesten door de politie met geweld uit het brandende gebouw ver wijderd worden. Achteraf blijkt dat het volk Donder dagnacht in het noorden van de stad de brandewijn winkels begon te plun deren. Toen traden de militairen op, en vernielden met de geweerkolven de flesschen. Den volgenden morgen moes ten op verscheiden plaatsen de burgers door de militairen geprest worden, gra ven te delven om de slachtoffers te be graven. Het is nu bekend geworden dat meer dan twintig steden in den omtrek van San Francisco min of meer zwaar ge leden hebben van de aardbeving. Te Santa Rosa zijn omstreeks 100 menschen omgekomen, op verschillende andere plaatsen nog 40 of 50. Cliff House, dat vernield heette, blijkt slechts weinig beschadigd te zijn. Het geheele verlies aan menschen- levens te San Francisco wordt nu op ten hoogste 600 geraamd. Geen gering gevaar bestaat echter voor het uitbreken van ernstige ziek ten, ja, zelfs van de pest. Ofschoon alle denkbare en uitvoerbare maatrege len worden in acht genomen, geeft generaal Funston, de commandant van de stad, toe, dat men op dergelijke gevolgen van de ramp voorbereid moet zijn. Door de overheid worden gezond heidsmaatregelen, als het koken van drinkwater, voorgeschreven. Het ge heele park is in sanitaire districten verdeeld, waar soldaten als gezondheids opzichters patrouilleeren. Er heerscht een strenge discipline en personen, die poging tot diefstal doen, worden op staanden voet neergeschoten. Ofschoon het één enkele maal voorgekomen is, dat een persoon onbillijk gestraft werd, keurt men den maatregel algemeen goed, omdat het noodig is op die wijze het schuim in bedwang te houden. Er komen nogal wat gevallen van krankzinnigheid, door de groote over spanning, die men bij de ramp onder vond, voor. Het heeft eenige voldoe ning verschaft, dat de Chineesche wijk verwoest werd. Na den brand van dit district is pas duidelijk gebleken, welk een labyrinth van onderaardsche gan gen, kweekplaatsen van misdrijven, soms wel vijftig meter lang, onder den I grond doorloopend, daar aanwezig was. Elf postbeambten zijn nog levend van onder de puinhoopen van het in gestorte postkantoor te voorschijn ge haald, waar zij drie dagen zonder eten of drinken hadden opgesloten gezeten. Uit San Francisco werd Dinsdag ge meld, dat de brand die Maandag weer uitbrak, alweer gebluscht is door den regen die 's nachts gevallen is. Diezelfde regen heeft echter de dui zenden dakloozen, die nog maar zeer onvoldoende gehuisvest zijn onder ten ten enz. zwaar beproefd, en men vreest voor de gevolgen van longaandoeningen die bij de vele zwakke en toch al erg geschokte menschen haast niet kunnen uitblijven. De doktoren werken echter met de uiterste inspanning om ziekten te voorkomen. Tilden, een van de voornaamste leden van het hulpcomité, is op tragische wijze gedood. Hij kwam met zijn auto mobiel terug waarmede hij zieken en gewonden had weggebracht. Een pa trouille van burgers schoot op de auto mobiel en doodde Tildenzij zagen blijkbaar de roode-kruisvlag niet en bewe ren geschoten te hebben, daar de machine niet stopte toen dat verlangd werd Drie mannen van de patrouille zijn in hechtenis genomen. Van de lijken die men nu nog uit de puinhoopen te voorschijn brengt, worden er een aantal op brandstapels verbrand. Om het gevaar voor besmet ting te ontgaan, is nu aan bijzondere ploegen de opdracht verstrekt, uitslui tend naar lijken te zoeken. Op sommige plaatsen zijn de puinhoopen echter nog te heet om uit elkaar gehaald te worden. Zondag werden een tweehon derdtal lijken gevonden en begraven of verbrand. Militairen houden daarbij toezicht, en ge n burgers, tenzij ze in dienst genomen zijn door de overheid, worden toegelaten. Men is vrij algemeen van oordeel dat een vijfhonderd lijken nu al gevonden zijn, maar van ambte lijke zijde worden geen opgaven verstrekt. De kruisers Chicago en Marblehead liggen nu in de baai van San Francisco voor anker, en de matrozen lossen de soldaten en politieagenten af, die uit geput zijn door den langdurigen dienst. De burgerlijke en militaire overheids personen werken in de beste eendracht samen. In het heele land is een waarschu wing verspreid waarbij iedereen aange spoord wordt, niet naar San Francisco te gaan, daar men toch niet wordt toe gelaten tenzij om zeer bijzondere redenen. In Ohio is Vrijdagavond een lichte aardschok gevoeld. Er schijnt geen scha de van eenige beteekenis aangericht te zijn. Ook uit Folson, in Nieuw Mexico, zijn een paar aardschokken waargeno men. Mt. Cayualin, een hooge berg die als een uitgedoofde vulkaan beschouwd werd, is weer gaan rooken. Het werken van den Vesuvius schijnt sterk te verminderen. De uitbarstingen worden zeldzamer en de hoeveelheid uitgeworpen stof vermindert tevens. De militaire macht is nog steeds hard aan het werk met het opruimen van de versperringen. De wind is omgeslagen en er worden hevige regens verwacht, die een niet gering gevaar zouden kunnen worden. De beddingen van de stroompjès, die van den berg afkomen, zijn droog en door asch en lava zoodanig ingedamd dat een groote regenval zonder twijfel j hevige overstroomingen ten gevolge zou hebben. De sedert Augustus te keer gaande vuurspuwende berg op het eiland Sawaiï (Duitsch Samoa) is in de laatste weken weer erg aan het rommelen. Bij Toapepe heeft de lavastrooom de zee bereikt. Hij heeft tot nu toe vier dorpen met hunne plantages verwoest. Hoewel er geen menschen zijn omgekomen, zal het Duitsche bestuur toch een hulp verschaffing op groote schaal moeten inrichten, om de onbehuisden aan nieuwe hutten en plantages te helpen. In het Zuiden van Kameroen (Duitsch Z.-W. Afrika) broeien onlusten. Alle dorpen in Assobam en Allaman zijn op het oorlogspad. Het .land van Bezam, dat zelfs in den opstand van de Ntsi- moe's rustig was gebleven, is roerig en het leven van de blanken daar loopt gevaar. Kapitein Scheunemann heeft de faktorij houders van de maatschappij Süd-Kamerun, die in Lome vertoefden, daar laten blijven, omdat hij Bezam niet tegen de boschmenschen kan be schermen. Men vreest dat de menschen- etende stam der Assobams naar Lome, de zetelplaats van het bestuur, zal op trekken, om kapitein Scheunemann in zijn versterkten post aan te vallen. Volgens andere berichten uit het noordelijke gebied, is in de streek Biëme, ten N. van Bertoea, oorlog uitgebroken, tengevolge van de knevelarijen der koop lui uit Jaunde. Vele kooplui en dragers van firma's roepen hun menschen naar de kust terug. De Daily Telegraph verneemt uit Nagasaki, dat de te Óharbin gevangen gehouden Japanner is teruggekeerd en beweert, dat de Russen nog andere Ja panners gevangen houden. Hij spreekt tegen, dat de Russen Mantsjoerije ont ruimen integendeel er ;omen versche troepen voor uit Rusland. Er loopen tien militaire treinen per dag naarNiko- lajefsk, waar geweldige voorraden voed sel en munitie worden opgehoopt. Alle menschlievende protesten der christelijke mogendheden ten spijt, gaat de slavenhandel in Marokko zijn gang. Vlak achter het Engelsche postkantoor te Tanger is een slavenmarktplaats, waar geregeld mannen, vrouwen en kinderen tentoongesteld en verkocht worden. Een verhaal, dat wij onder alle voor behoud weergeven, van den Petersburg- schen correspondent van de Manchester Guardian, breekt niet alleen den be kenden pope Gapon nog eens af, maar vertelt ook, dat hij dood is. De correspondent heeft het van een ooggetuige, zooals hij zegt. Hij begint met te zeggen, dat Gapon spoedig na zijn terugkeer in Rusland als spion in dienst trad bij de politie, maar hij ging nog verder en trachtte ook een revo lutionairen vriend over te halen zijn voorbeeld te volgen. Dit laatste beslis te zijn lot, want de revolutionaire par tij veroordeelde hem deswege ter dood. Maar eerst moest hij openlijk aan de kaak worden gesteld. De vriend, die ook spion moest wor den, deed alsof hij er wel ooren naar had en vroeg Gapon op 10 April voor verdere besprekingen naar een villa buiten de stad te komen. Daaraan gaf deze gehoor. Hij had een lang onder houd met den pseudo-vriend, dat ge heel werd afgeluisterd door vier ande re revolutionairen, die in een naburig vertrek waren verborgen. Gapon ver nam, dat men wist, dat hij spion was en dat hij in 't openbaar ontmaskerd zou worden. „Dan zou ik doodgewoon ontkennen", zei de gewezen pope, „en niemand zou het gelooven." Waarop de ander zei: „Dan moet ik getuigen roepen." Gapon lachte en vroeg spot tend: „Wat voor getuigen zoudt gij willen roepen?" Toen vloog plotseling de deur open en de vier revolutionairen verschenen. En tot zijn grooten schrik bemerkte Gapon alras, dat zij niet alleen getui gen, maar ook zijn rechters en beulen waren. In een oogwenk was hij gegre pen, veroordeeld en gehangen aan de zoldering van de villa, waar hij volgens den correspondent waarschijnlijk nog hangt. Uit Petersburg wordt aan The Tri bune gemeld, dat het bericht, als zou Gapon door de revolutionairen opge hangen zijn, belachelijk is. De verdwij ning van Gapon wordt eenvoudig als een misleiding beschouwdmen maakt er zich niet meer bezorgd over. Uit Antwerpen wordt gemeld Als een loopend vuurtje verspreidde zich Zondagavond het gerucht, dat het Belgische stoomschip „Comte de Smet de Naeyer" was vergaan, hetgeen na tuurlijk overal een geweldige ontroe ring teweeg bracht. Zooals men weet, hoort dat schip toe aan een naamlooze vennootschap, te Antwerpen gesticht op 30 December 1903, ten kapitale van 500.000 fr. en bestaande uit 123 personen, behoorende tot de politieke wereld, de financiën, den handel en de nijverheid. De staat kent eene toelage toe, uitgetrokken op de credieten voor het beroepsonderwijs. Het schoolschip had een dubbel doel de jongelieden in staat stellen de vaart te doen, vereischt door de Belgische wet, ter verkrijging van het brevet voor de lange omvaart; de jongelieden, die zich voor den handel bestemmen, in staat te stelleua met den vreemde kennis te maken en uitvoerwegen na te speuren. Het schip vertrok voor de eerste maal uit onze haven den 12 Februari 1905 in bestemming naar Valparaiso en keerde tegen het einde des jaars terug. De tweede reis had voor bestemming Port Natal, in Zuid-Afrika, met aanleg te Las Palmas en te Kaapstad. Het schoolschip kapsijsde (kantelde) Woensdag in de Golf van Gasconje; 26 man redden zich in de booten en werden door de „Dunkerque" opgepikt. De commandant Fourcault en 32 leden der bemanning verdronken. Ook de officieren baron Von Zuylen, Wen- maeckers en Celis van Essche en de scheepsdokter Molitor kwamen bij de ramp om. De ontroering hier in de stad is on beschrijflijk. De bureelen der „Associ ation Maritime" werden letterlijk be legerd door familieleden van degenen, die zich aan boord bevonden. Twee beheerders, Schwenn en Ort- mans, hebben de stad verlaten. Meer en meer wint de meening veld, dat het ongeluk te wijten is aan onvol doende bemanning. Deze gebeurtenis zal voor de toekomst vérstrekkende gevolgen hebben. Immers is het zeer waarschijnlijk dat deze wreed mislukte poging om een nationaal schip te creëeren, dat als 't ware de voor- looper van een Belgische vloot zijn moest, voorshands ten minste door geen nieuwe zal kunnen gevolgd wor den. 't Is, voor wie onzen eigenlijk maar weinig naar de zee gedrongen landaard kent, zoo goed als uitgemaakt, dat weinige ouders er nog zullen toe over te halen zijn hun jongens aan de nukken van ons al te weinig ver trouwde zilte element over te leveren. Een officieel communiqué van de reeders van 't schip bevestigt het on geluk, maar voegt erbij, dat, ondanks de bekendmaking van deze schipbreuk en van het getal der geredde drenke lingen, de hoop niet uitgesloten blijft, dat de door de Dunkerque niet opge- nomenen, ook door andere schepen kunnen „opgepikt" en gered zijn. iMtwilMeliili \ieu«s. HEUSDEN, 25 April. Een dienstmeisje zou aan de Prins Hen drikkade goed gaan spoelen, ging op een aldaar liggend vlot staan, met nog een ander dienstmeisje, en bemerkte te laat dat als alle last op één punt komt, zoo'n vlot overhelt en voor ze het wist lag ze in de Maas, kopjeonder. Het andere dienstmeisje, dat nog staande bleef, bood haar direct de behulpzame hand integendeel, die liep, z.g. verschrikt, terstond weg en zou haar kameraad maar laten verdrinken. Gelukkig was G. Sluymers in de buurt, die bracht ze op het drooge, zette het spoelen zelf door en bracht later de mand met gespoeld goed te huisalwaar de zwemster juist was aangekomen. Hedenavond ten circa half negen brak er brand uit in het huis, bewoond door M. van den Besselaar, einde Putterstraat. Naar men zegt zou die van uit een be lendend perceel zijn veroorzaakt. Door de brandweer, die eerst met de kleine spuit en daarna met eene grootere water gaf, bleef alles tot die woning be paald, die slechts ten deele afbrandde. WERKENDAM. Maandag 1.1. vertrok ken van hier weer 19 personen naar Rus land, alwaar zij, evenals verleden jaar, weder voor scheidene maanden werk hebben. Morgenavond hoopt de Raad dezer gemeente te vergaderen om 7£ uur. De onderwerpen ter behandeling zijn: lo. Onderhandsche verhuring van een woonhuis. 2o. Aanvrage tot goedkeuring eener geld- leening. 3o. Af- en overschrijving op de begroo ting over 1905. 4o. Benoeming van een onderwijzer; en 5o. Vaststelling van het kohier op den Hoofdelijken Omslag over 1906. NIEUWENDIJK, 24 April. De collecte voor de ramp in Zeeland heeft hier f98.75 opgebracht. HERPT, 24 April Bij den landbouwer J. Verhoeven alhier is een postduif komen aanvliegen, welke een metalen ringetje aan een poot heeft, gemerkt, 12,05 S 38. Het diertje schijnt nog geen lust te hebben ver der te reizen. De grond, die door wind en zonne schijn tot kluiten zeer verhardde, zal na de gevallen regen wel weer handelbaar worden, waarom de regen zeer welkom was. Ook op de graslanden heeft de regen merkbaar nut gedaan. Het aardappelpoten is voor verreweg het grootste gedeelte afgeloopen. Thans wordt het land weer gereed gemaakt voor de zaai van mangelwortelen en suiker bieten. DRONGELEN. Als een bewijs, dat in deze gemeente uitstekend fokvee geteeld wordt, kan dienen, dat door de provinciale commissie tot ondersteuning van Rijkswege van de veefokkerij in Noord-Brabant 3 van de 4 prijzen zijn toegekend aan 2 jonge stieren, toebehoorende aan veefokkers uit deze gemeente. De heer D. Vos verkreeg den len prijs met 49£ punt, de heeren gebrs. Oerlemans- v. d. Schans den 2en prijs met 47i punt en de heer D. van Campen den 3en prijs met 46| punt. Bij laatstgenoemde veefokkers en bij den heer D. van Buuren te Meeuwen zijn ook eenige prachtexemplaren van 3 jonge stieren te zien, die verleden jaar door bovenge noemde commissie met een Rijksprijs be kroond werden, wel een bewijs, dat de veefokkerij op hoogen trap staat in onze streek. GAMEREN. De collecte, gehouden langs de huizen, ten bate der noodlijdenden in Zeeland, heeft ongeveer f 80 opgebracht. De vorige week slaagde te 's-Herto- genbosch voor onderwijzer, onze dorpsge noot J. H. Ekelmans. AALBURG. Heden arriveerden hier weer eenige ijmkers uit het Zuiden, hunne bijenkorven herwaarts overbrengende. Daar deze nijvere diertjes in deze streek, vooral van de bloeiende vruchtboomen volop hun voedsel kunnen genieten, is de ijmker in goede gelegenheid zijne ko-rven, na verloop van tijd, goed gevuld met honig weder terug te halen. WIJK. De reeds boven den grond staande aardappelen zijn Dinsdagmorgen totaal af gevroren, alweer geen goed vooruitzicht voor den landbouwer. Vrijdag a.s. zal alhier e<ene stemming plaats hebben voor twee schaarmeesters van het „Wijkerzand". Aftredende zijn de heeren: J. Bouman Jr. en W. Blijenberg Dz. Innen In De correspondent van de N. R. Ct. te Batavia seinde Zaterdag: Tot 20 April was er geen openlijk verzet in Boeton. De Sultan teekende het Celebes-con tract, erkende de heffing van rechten op den invoer en uitvoer en op het opiumdebiet, maar weigerde halsstarrig de overdracht te teekenen. De gouverneur acht grooter machts vertoon van marine en landmacht noo dig. Dinsdag seinde dezelfde correspondent De overdracht van de heffing der rechten in Boeton is geteexend. Een bedenktijd is gevraagd ten aanzien van het opiumdebiet. De gouverneur acht thans machtsvertoon onnoodig. Men meldt uit den Haag De cemmissie van rapporteurs van het bij de Tweede Kamer in behande ling gebleven Arbeidscontract heeft weer eenige bijeenkomsten gehouden. De leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal zijn thans tot hervat ting der werkzaamheden bijeengeroepen tegen Dinsdag 1 Mei, des namiddags ten 2 ure. Een nieuw voorloopig ontwerp eener Vogel wet is dezer dagen vanwege de directie van den landbouw bij het ministerie van landbouw, nijver heid en handel, toegezonden aan ver schillende deskundigen in Nederland, die reeds vroeger, bij een vorig ont werp, waren uitgenoodigd om hun meening en opmerkingen te doen ken nen. Men meldt uit den Haag: Door den minister van landbouw, nijverheid en handel, mr. Veegens, is Zaterdag de zalmcommissie geïnstal leerd. Deze staatscommissie, bij koninklijk besluit van 22 Februari 1906 ingestelt, heeft in opdracht een onderzo ik in te stellen omtrent de middelen tot be vordering van den zalmrijkdom der Nederlandsche rivieren, omtrent den uitslag van dit onderzoek rapport uit te brengen en daarin met name te ad- viseeren over de vraag, of het wensche- lijk is te dien einde weder jonge zalm- pjes in de benedenrivieren uit te zet ten. Dat deze commissie eerst thans ge ïnstalleerd werd, is toe te schrijven aan de omstandigheid dat sommige le den der commissie tot vóór kort in het buitenland vertoefden. In Friesland circuleert een adres aan den minister om de verlotingen op St. Nicolaasavond voortaan weer toe te laten. Het ondervindt bij de nering doenden veel steun. De Nederlandsche Vegetariërsbond heeft zich gericht tot den minister van Oorlog met een adres waarin wordt medegedeeld, dat, volgens bij den Bond ingekomen berichten, zich vegetariërs als milicien onder de wapenen bevin den, die niet in de gelegenheid zijn hun vegetarische leefwijze te volgen. Na er op gewezen te hebben, dat een rationeele vegetarische leefwijze tot langdurige krachtontwikkeling in staat stelt, verzoekt de Bond den mi nister met aandrang maatregelen te willen nemen, opdat aan miliciens, die zich onder de wapenen bevinden, de mogelijkheid niet worde benomen, de vegetarische leefwijze te volgen. Maandagochtend omstreeks half ze ven deed de kolenwerker J. D. S., wo nende aan den Hilledijk te Rotterdam aan boord van het stoomschip Potsdam, liggende aan de Wilhelminakade aldaar dienst als voorhouder aan de wins. Plotseling raakte hij met den rechter arm in het winstouw verward, werd me degetrokken on een paar malen rond gezwaaid, waarbij hij met het hoofd beklemd geraakte en ten slotte tegen een opstaande luchtkoker geslingerd werd. De man werd op slag gedood. Door den Wieringer schipper Wagen maker, van de schuit W. K. 25 is Zondag te Nieuwediep aangebracht een kleine sloep, waarin een 14-jarige jongen, die door hem hulpeloos op den Zuidwal van Wieringen was aangetroffen. De knaap was 's morgens met het sloepje van Nieuwediep vertrokken om een tochtje ter reede te maken, maar de stroom bleek hem te sterk en deze voer de hem mee, tot schipper Wagenmaker hem gelukkig oppikte en bij zich aan boord nam. In de gemeente Ooststellingwerf kreeg de vrouw van den arbeider Hof een puistje in het gezicht. Zij krabde het open, en het gezicht zwol erg op. De dokter constateerde bloedvergiftiging. Na hevige pijnen is de vrouw bezweken. Een tunnelpoetser, sedert eenige we ken van zijn vrouw gescheiden, heeft zich eergisterenmorgen aan het Cen traalstation te Utrecht onder den trein geworpen. Hij werd onmiddellijk gedood. Vaak is er over geklaagd, dat by na

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1906 | | pagina 2