iMEUWSBLID w J Kroon -Domein. Verpachting; alle Dames-, Heeren- en Kinderschoenwerk. II. UiKKUWN, II kleedingmaoaziki HUSSEL, ROTTERDAM. Fantasie, Zwarte en Blauwe Cheviot, Diago naals, Kamgaren en Blauw Laken C-ostn ii in H van Herwaarden. Korte Hoofds Veenendaalsch Magazijn DE LEEFTIJD DOET ER NIETS TOE. f] van Lampen en Nikkel Uiter waards Rotterdam.* Grootste en Oudste Magazijnen Uilgwer L. J. VEERMA.V le Heusden. TWEEDE BLAD ZVTERDtG 19 MEI 1906. BINNENLAND. In het „Bat. Nieuwsbl." van 12 April j.l. komt, naar aanleiding van een ar tikel in de Londensche „Morning Post" over „Het probleem der Stille Zuidzee", een beschouwing voor over Duitsch- Hollandsche samenwerking in Ned.- Indië. Zoo schrijft het „Bat. Nieuwsbl.": „Voor ons is wel van belang wat het blad (de „Morning Post") opmerkt met betrekking tot de mogelijkheid, dat de Filippijnen overgaan in handen eener Europeesche mogendheid, die natuurlijk niet zou nalaten langzamerhand haar gezag ook over den Indischen Archipel uit te breiden. Het schijnt nog zoo dwaas niet te gelooven, zegt het blad dat deze factor in het spel zal komen in geval Neder- landsch-Indië het onderwerp zal vormen van een Duitsch-Hollandsche vennoot schap, dan wel onder Duitschland's protectoraat zal komen. De rudimentaire basis van zulk een regeling bestaat reeds; want de Duitsch- Hollandsche kabel in de oostelijke wateren is geen handelsonderneming, maar een politiek ontwerp. De conventie van 1901 moet een geheim protocol bevatten, dat dei Tweede Kamer der Staten-Generaal in Den Haag niet is overgelegd toen de vergunning gegeven werd tot het leg gen van den kabel. Later werd infor meel de vraag gesteld of zulk een ver drag wel in overeenstemming was met de Nederlandsche grondwet. Dit is natuurlijk dwaasheid, maar wat nu volgt, mogen wij ons voor ge zegd houden „Duitsche samenwerking op Java eu Sumatra zou in één opzicht hartelijk welkom geheeten worden, want de economische ontwikkeling der Neder landsche eilanden is gebleken te zijn een taak, gaande boven de krachten van Holland en iets wat heel veel weg heeft van een koloniaal bankroet, schijnt niet ver af te zijn. Een financieel even wicht kan niet meer behouden worden en gedurende de laatste vijf jaren is het deficit reeds geklpmmen tot het betrekkelijk hooge bedrag van vijf millioen pond sterling, terwijl zelfs de optimistische begrooting voor het loo- pende jaar een debet vertoont van bijna negen honderdduizend pond sterling". Dit klinkt niet erg vriendelijk, maar is het ook onjuist? vraagt het „Bat. Nieuwsbl." Wat hebben wij van Sumatra, Borneo, Celebes gemaakt, om van de kleinere eilanden niet te spreken. En wat is er te zien van een breeden blik in de politiek, die aanstuurt op een ontwik keling dier eilanden? Wij zijn nog ver van een koloniaal bankroet af, zeker. Maar wij gaan er, zonder koersverandering, onvermijdelijk heen. En de „nieuwe koers", hier zoo plechtig ingeluid, doet niets zien van een nieuwe richting Naar men verneemt, gaat dr. Rupert de geneesheer uit Gendringen, die door een half krankzinnigen patiënt met een hamer werd mishandeld sterk vooruit, zoo zelfs, dat hij Dinsdag met het zachte weer geruimen tijd in den tuin van het Gasthuis heeft ge wandeld en gezeten. Indien het, wat te verwachten is, zoo doorgaat, zal dr. Rupert vrij spoedig en volkomen her stellen. In het water van het IJ, bij de Riet landen, te Amsterdam, zijn Donder dagmiddag door de politie gevonden de lijken van een jongen man en een-meisje van circa 25-jarigen leeftijd. Zij waren door middel van riemen aan elkander gebonden, en verkeerden in verre staat van ontbinding. Blijkens hunne klee ding behoorden de jongelieden tot een- voudigen stand. Op het lijk van den man werd eene portemonnaie met f 12 gevonden, op dat van de vrouw een beursje, inhoudende f 3.50. Aanwijzin gen omtrent de reden van deze wan hopige daad werden niet aangetroffen. Echter kan de omstandigheid dal in de kleederen retourbiljetten naar Haar lem werden gevonden, en dat de ver lovingsring van het meisje de letters M G bevat, de politie misschien op het spoor brengen. Uit Amsterdam wordt later gemeld, dat de lijken door de familie zijn her kend. Zij wTas een dienstmeisje, afkom stig uit Sneek en te Amsterdam in be trekking; hij was ketelmaker te Haar lem. Een zekere L., van Onder-Spekholz, werd door de politie in het huisje van bewaring gezet. Dit scheen hem echter niet te bevallen. Daarom beproefde hij te ontsnappen. Eerst beproefde hij zich met het hoofd door de tralies van een vensterluik heen te werken. Toen dit niet gelukte, wilde hij zich met de bee- nen een uitweg zoeken. Hij had zich reeds tot aan de heupen doorgewerkt, doch kon toen niet meer verder en moest in dezen toestand den nacht door brengen. Meer dood dan levend werd hij door de politie 's morgeus gevonden, die hem met de grootste moeite wist te bevrijden. lil ons Parlement. XXXIV. Het amendement, dat de heer Van Doorn op art. 1638g van het Arbeids contract had voorgesteld, strekkende om de verplegingskosten van inwonende arbeiders te doen betalen zoolang de dienstbetrekking duurt, bracht het even min als dat van den heer Zijlma tot een stemming. Nadat de commissie van rapporteurs en de minister zich tegen beiden hadden verklaard en de heeren Ter Laan en Roodhuijzen nog dat van den heer Zijlma hadden bestreden, trok ken deze voorstellers hunne amende menten in. Daarentegen hadden de heeren Heemskerk en Schokking er ieder' weer een op de proppen gebracht. De eerste wenschte de nietigheid van afwijkende bedingen te doen vervallen, maar de Kamer was het hiermee niet eens en verwierp zijn voorstel. De heer Schokking vond het beter de verple ging in een ziekenhuis uit het artikel te doen vervallen. De minister had wel gezegd, dat dat geen verpleging in de eerste klasse behoefde te zijn, maar als men dan toch overal de verpleging kon doen plaats hebben, als de minister ook had opgemerkt, kon dit ook wel uit het artikel. Nu, de minister had er niet veel bezwaar tegen en nam het amen dement evenals ook dat van de com missie van rapporteurs over. Hij ver dedigde voorts het artikel en eischte met nadruk handhaving van het dwin gend karakter, terwijl hij opmerkte, dat de verplichting van den werkgever na tuurlijk vervalt als de arbeider deel- gerechtigd is in een ziekenbus. Maar de heer Lobman wilde er toch niet aan. Hij meende, dat het niet opging deze verplichting tot verpleging den werkgevers op te leggen en deelde dan ook mee, dat hij tegen dit artikel zou stemmen. Dit beloofde met andere woor den ook de heer Roessingh, die juist de aantrekkelijkheid van dit artikel in het ethisch-humanistisch beginsel zag, waarvan het uitgaat, en daarom tegen het dwingend karakter der bepaling was. Er bleken er nog meerderen te zijn, die op het artikel tegen hadden, want 28 stemmen werden er tegen uit gebracht. Maar de meerderheid wenschte het dwingend karakter gehandhaafd te zien en keurde het artikel goed. Hierna kwam art. 16 8a in behan deling, hetwelk bepaalt* dat de arbeider zijn aanspraak op zijn loon behoudt, wanneer hij bereid was te arbeiden, doch de werkgever daarvan geen ge bruik heeft gemaakt, hetzij door eigen schuld of zelfs tengevolge van, hem persoonlijk betreffende, toevallige ver hindering. De heer Aalberse had hierop als amendement voorgesteld de toevoeging van een tweede lid luidend: De arbei der heeft gedurende betrekkelijk korten tijd aanspraak op het halve loon, indien hij bereid was den arbeid te verrich ten, doch de werkgever daarvan door- overmacht geen gebruik heelt gemaakt. De heer Van Nispen bestreed het amendement als te bezwarend voor den werkgever, die met de risico, die het oplegt, geen rekening kan houden en de minister was het daarmee eens. Het amendement werd dan ook verworpen en het artikel goedgekeurd. Het artikel, dat nu aan de orde kwam, bepaalde o.a., dat als het loon geheel of gedeeltelijk bestaat in een bedrag, dat afhankelijk is gesteld van eenig gegeven uit des werkgevers boek houding, de arbeider het recht heeft van den werkgever mededeeling te verlangen van zoodanige bewijsstukken, als voor hem noodig zijn om tot de kennis van dat gegeven te komen. Hierop had de heer Plate een amen dement voorgesteld, strekkende om af wijking hiervan bij beding mogelijk te maken ingeval tantièmes van de winst bedongen zijn. Men bleek het hierover of het artikel een dwingend karakter moest hebben ja of neen trouwens lang niet eens. De heer Lohman, die de bepaling zelve billijk achtte, vond van niet. Men kon een contract maken, waarin de ar beider verklaart op de verklaringen van den patroon te vertrouwen. De Minister daarentegen van wel, waarom hij ook tegen het voorstel van den heer Plate was. Deze verklaarde daarop nog eens, dat hij alleen een weg wenschte open te houden voor de patroons oiii hen zelf te doen bepalen in de arbeids overeenkomst op welke wijze hij, die tantièmes krijgt, zijn deel zal kunnen controleeren. De heer Drucker, als voorzitter van de commissie van rap porteurs, kwam evenals de Minister tegen dit amendement in verzet en meende, dat het artikel van dwingen- den aard moest zijn. Er waren er echter ook, die uit het artikel zelf niet begrepen of dit nu al dan niet dwingend recht bevatte. Onder hen was de heer Van Idsinga, die voor de stemming dit wel wenschte te weten en daarom schorsing van de beraad slaging voorsloeg. Daar had blijkbaar ook de heer Limburg wel ooren naar, die ook op de verschillende opvattingen van het artikel wees en verduidelijking noodzakelijk vond, waartoe hij een re dactie aan de hand deed. De Kamer scheen ook te vinden, dat er voor het verschil in meening omtrent het al of niet dwingend karakter van het artikel reden bestond en besloot dus de be raadslaging te schorsen en de vergade ring te verdagen. De afgevaardigden konden daarna ter verdere overdenking naar huis gaan. De Pink Pillen genezen de ouden gelijk de jongen. Te gelijkertijd dat zij ons haar portret zond dat wij hier onder weergeven, schreef Mej. J. v. d. Spoelv. Nispen, wonende 9 Fort Kijk in de Potstraat te Nijmegen ons het volgende: „Sedert jaren leed ik op vreeselijke wijze aan de maag, vooral had ik zeer hevige krampen, had hoegenaamd geen trek in eten, zelfs het lekkerste stond mij tegen, ik at zeer weinig. Mijne spijsvertering was bovendien zeer slecht en tengevolge daarvan was ik zeer verzwakt. Vele malen heb ik een geneesheer geraadpleegd, men heeft mij verscheidene geneesmiddelen voorgeschre ven, maar zonder eenig resultaat. In de dagbladen dikwijls de attesten gelezen heb- ADVERTENTIEN. te Veen en te Hedikhuizen in 6 perceelen en in massa. Breeder bij biljetten omschreven. op Vrijdag 8 *111111 1906, 1 ii uur v.m. te II eusden, in de Herberg „CONCORDIA", van Alles G0EDK00PER dan voorheen in het Schoenenmagazijn van E ii g s t r a a t, 91 E IJ S II E V. Van concurreerende prijzen Alsmede alle soorten eenvoudiger werk en Z IIII E It RTIkELIl V. Soliede en niet met papier opgevuld~"lÜfJ Tevens beveelt hij zich beleefd aan voor alle Maat- en Reparatiewerk. Ook voorhanden alle soorten Ecdernpprctuu en Eeder«*mrei'. met garantie. IIUl$IIOUl»EEI.II4E tit TII4EEEV Speciaal adres voor Lampversiering, zijden en papieren Kappen, Lam penbeeldjes, Groen enz. enz. Mej. J. v. d. Spoel v. Nispen. (Portr. Smit Co., Nijmegen.) bende die de heilzame uitwerking der Pink Pillen bewezen, heb ik besloten dit genees middel ook eens te probeeren. Na het ge bruik der eerste doos bemerkte ik reeds eene. zekere beterschap. Het kwam mij voor alsof ik een nieuw leven begon en toch heb ik reeds den zestig jarigen leeftijd be reikt. Ik heb de behandeling voortgezet en al mijne pijnen zijn verdwenen. Ik kan bevestigen dat ik na het gebruik van eenige doozen genezen ben geworden. Ik gevoel mij ook opgeruimder, vroolijker en sterker dan voor mijne ziekte. De Pillen door hunne krachtige werking op het bloed en het zenuwgestel onderhou den al de organen in goeden staat van werking. De vertraging der werkingen is afhankelijk van den ouderdom, bijna alle grijsaards zijn inderdaad onderhevig om aan verstopping te lijden, alsmede aan ver lies van eetlust, slechte en trage spijsver tering, aan koude handen en voeten, aan benauwdheid. De Pink Pillen bevorderen de werking zonder te vermoeien. Zij geven krachten, wekken den eetlust op, bevorde ren de spijsvertering. Hun gebruik ver zekert aan de grijsaards een gelukkigen ouden dag, vrij van deze kleine en groote ongemakken, waaraan zij over het algemeen aan lijden. Zij zijn onovertrefbaar tegen bloedarmoede, bleekzucht, neurasthénie, algemeene zwakte, maagkwalen, pijnen. Prijs f 1.75 de doos, i 9 per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger 27, Rot terdam, hoofddepöthouder voor Nederland en Apotheken. Franco toezending tegen postwissel. ziet men ze, hoewel met een huivering, die groote zaken binnen gaan, om daar het zuur verdiende geld te mogen besteden, niet wetende die goede lobbissen, dat zij daar zulke verhoogde prijzen moeten geven en ook mede mogen betalen aan die reuzen-onkosten, welke zoo oen zaak heeft te dragen. Weet ge dan niet, Mede-Arbei ders, dat gij zonder uw weten het kapitaal steunt, om zelf later den kop ingedrukt te worden Weest hiervoor gewaarschuwd, steunt hen alleen, die u steunen. Als gij nuarde voor uw geld wilt hebben, koopt dan uw uitsluitend in het eenvoudig doch rijk. ge*rteer dfe (l»U den Steiger), Uitgebreide sorteering: Alle Costuums met I en II rij vesten Cost. geh. compleet 5.50, 6.75, 8.25, 10.50, 14,-, 16.50 en hooger. HollandscheDuitsche en Dngelsche Garens HandSujettenKramerijen enz. Sponsen. Zeemleer. II «veilen. Eucifers. filorstelwerk. ■Moetsextraet. Toilet zeepen. Schrijf behoeften. Hessen. Scharen. Eepels. Vorken. Firma O- JAlVjÖEiKr, Speciaal adres voor Wederv* rkoopers. De Rentmeester, FALCK. Lamsteeg 2—2a. Hoek kaasmarkt. Opgericht 1721. Telefoon Interc. 2845. Ziet Etalages!! Steeds het Nieuwste! f? "C-. -Ta-* op klompen VAN Opgericht 1860.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1906 | | pagina 5