Hel Land van Heusden en Allena, de Langstraat en de Bommelerwaard. Door en sclnli Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 2536. Woensdag 13 Juni. FEUILLETON. UNB VAN ALTEN*' VOOR Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f l.OO, franco per post zonder prijsverhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. 1966. Advertentiën van 16 regels 50 ct. Elke regel meer 77s ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdag avond ingewacht. Opmimini m straat- ei Mstéé. Naar gelang de hygiëne als weten schap meerdere vorderingen maakt en daardoor de eischen, die wij uit een hy giënisch oogpunt aan onze levensom standigheden stellen, hooger worden, nemen de zorgen der overheid voor de openbare hygiëne meer en meer toe. Voorziening in goed drinkwater, afvoer van rioolwater en faecaliën, eischen een groot buizennet onder den grond, waar van aanleg en onderhoud, naast groote geldsommen, veel overleg en kennis eischi, en niet minder bezwaarlijk en kostbaar is de verwijdering van het vaste vuilnis van de straten en uit de huizen afkomstig. Voor kleine gemeen ten is dit vraagstuk gemakkelijk op te lossen; in de groote bevolkingscentra doen zich echter tal van moeielijkheden daarbij voor. Men vergete toch niet, dat het heel wat hoofdbrekens kost, die geweldige massa's vuil uit de groote steden tegen niet al te hooge kosten en op de meest hygiënische wijze te ver wijderen. Om dienaangaande de gedach ten te bepalen, zij hier vermeld, dat in Amsterdam dagelijks 27000 K.GL huis- en 70000 K.G. straatafval moet worden opgeruimdtotaal per jaar 200.000 kub. Meter. Da vroeger algemeen gevolgde me thode bestond in het verzamelen van het vuil, dat op eenigen afstand van de plaats werd uitgestort en opgehoopt, de zoogenaamde vuilnisbelt. Dit beltbedrijf is zeker wel de een voudigste wijze van verwijdering van vuil, daar de kosten niet al te groot worden,terwijl de gemeente er nog eenige bate van kan trekken door verkoop van het nog bruikbare afval, dat met veel zorg wordt uitgezocht. Afgezonderd wor den papier, lompen, metalen, leder, beenderen, touw, enz., tot een 40-tal artikelen, die aan de meestbiedenden worden verkocht. Het overblijvende wordt, voor zooveel het daarvoor geschikt is, op hoopen ge stapeld, vermengd met faecaliën, bagger en straatvuil, en nadat het aldus eenigen tijd gelegen heeft, als compost in den handel gebracht tot bemesting van de landerijen. Sedert echter de landbouwers zich meer en meer bedienen van kunstmest stoffen, vermindert het gebruik van compost, dat nog het nadeel had, dat de daarin aanwezige scherven van glas- en aardewerk en puntige metaaldeelen het vee verwondden. 24) Jaren verliepenmijn Arnold was een groote jongen geworden en mijn klein meisje lag op het kerkhof. Op zekeren dag kwam uw moeder opgewonden mijn kamer binnen en verlangde Christiaan te spreken. Zij kwam op een ongelukkig oogenblik, want eenige dagen te voren had ik ontdekt, dat mijn man mij om een danseres be drogen had, zoo ik hoop voor de eerste en eenige maal in zijn leven. Maar het denk beeld dat Marie, zijn eerste liefde, hem nu juist weer kwam opzoeken, bleek, droe vig, in wanhoop, zooals ik haar zag, en dat met medelijden misschien weer een warmer gevoel voor de om mij verlatene in hem zou kunnen ontwaken, was mij onverdragelijk. Ik luisterde nauwelijks naar wat zij mij zeide van vervaldag en wissel; onophoudelijk knaagde in mij de pijnigende gedachte: Zal hij u dan niet minder ge trouw blijven dan tot dusverre, toen ge hem argeloos vertrouwdet? „Ik zond Marie naar huis en beloofde hulp, doch ik zeide er mijn man geen woord van, maar wat ik van mijn geld kon missen, liet ik haar in een verzegeld pakket brengen. Het was te weinigIk schreeft, dat ik niet meer kon geven, en toch waren wij rijk, zeer rijk geworden. „Uw vader vluchtte, om aan de gijzeling te ontkomen, cn liet uw moeder en u in jammer en wanhoop achter; in de Nieuwe Uiteen hygiënisch oogpunt is het belt- bedrijf ten eenenmale te veroordeelen. Afvalstoffen van huis en straat zijn gevaarlijk voor de gezondheid en het is dus van belang, dat zij afdoende on schadelijk worden gemaakt, waarvan natuurlijk geen sprake kan zijn, wan neer zij, soms betrekkelijk dichtbij de gemeente, worden opgehoopt. Daar le veren zij een voortdurend gevaar op voor de onmiddellijke omgeving, ter wijl de wind de vuile cn besmettende fijnere en kleine deelen verder verspreidt. Het uitzoeken van het verkoopbare af val, waardoor de vuilnisbelten worden omgewerkt, verhoogt nog het gevaar van verspreiding van besmettelijke of schadelijke stoffen. In alle groote steden, waar nog geen afdoende methode van verwijdering van het vuilnis is toegepast, houdt men zich met de oplossing van dit vraagstuk bezig, terwijl het reeds meermalen een punt van bespreking op de internatio nale gezondheidscongressen heeft uitge maakt. Zeer beslist heeft zich betreffende dit onderwerp het in 1903 te Brussel ge houden Internationale Congres voor hy giëne en demographie uitgesproken. Het congres verklaarde: Straat- en huisafval zijn als schade lijk voor de gezondheid te beschouwen daarom moeten de afvalstoffen zoo spoe- j mogelijk na de verzameling verwijderd worden. De verbranding van die stoffen is tot nu toe hygiënisch de beste wijze van finale verwijdering; het tot waarde brengen van afval voor landbouwge- bruik is dus slechts dan geoorloofd als zulks met de meeste zorgvuldigheid en met inachtneming van alle hygiënische voorzorgsmaatregelen wordt uitgevoerd hierbij moet het omwoelen van huis afval, zooveel maar cenigszins mogelijk is, worden vermeden en hpt sorteeren daarvan behoort verboden te worden. Uit de conclusies van het congres blijkt ook, dat het maken van mest- hoopen van afval en het daarmede op- hoogen van laag liggende stukken grond niet te rechtvaardigen is en behoort verboden te worden. Veischeidene groote steden toch ge bruikten bun huis- en straatvuilnis om laagliggende landerijen op te hoogen. Op groote schaal deed men zulks in Berlijn, New-York en Brussel, doch de ervaringen met dat systeem opgedaan, hebben deze wijze van vuilverwijdering veroordeeld. Meer cn meer komt men daarvan dan ook terug, en gaat men over tot definitieve opruiming van het vuil door verbranding. De verbrandingsinrichtingen zijn geen vindingen uit den laatsten tijdhet allereerst werden zij in Engeland in gebruik genomen; in 1878 vond men daar te lande reeds 2 ovens voor ver branding van vuilnis en sedert is dat getal aangegroeid tot ruim 200. De omstandigheid, dat in het straat- en huisvuil in Engeland veel onverbrande steenkool voorkomt, deed de aandacht vallen op de opruiming daarvan door verbranding. In het algemeen bestaan er 2 soorten van ovens het systeem van afzonder lijke cellen (systeem Horsfall) en dat waarbij verschillende cellen tot ver branding worden bijeengevoegd (systeem Meidrum). De Horsfalloven bestaat gewoonlijk uit 12 cellen, elk met een vuurhaard van 3 vierk. m., die met de achterzijden tegen elkander zijn geplaatstde gassen komen uit de cellen in een afzonderlijke ruimte, waarin zij verbranden, terwijl de gasvormige verbrandingsproducten door een algemeen kanaal worden af gevoerd. Het vuil wordt van boven in de verbrandingscellen gestort; ven tilators door stoom of electriciteit be wogen, blazen een sterke luchtstroom onder de roosters, w ardoor de ver branding buitengewoon wordt bevor derd. De temperatuur in de ovens stijgt tot 2000 gr. C. Yan de gasvormige verbrandingsproducteu wordt partij ge trokken om den oven nog rendabel te maken, namelijk door ze langs of door ketels te leiden, waarin dan stoom wordt gevormd, die voor allerlei doeleinden wordt gebruikt, zooals voor de elec- trische verlichting, electrische tram*, pompinrichtingen voor riool- en Lier- nurstelsels etc. etc. In Engeland leveren 63 verbrandings ovens de noodige warmte tot het ver schaffen van stoom voor electriciteits werken en voor 40 pompwerktuigen. Ook de vaste verbrandingsproducten worden nuttig aangewend. Zij bestaan uit asch en slakken, die gebezigd wor den voor ophooging van terreinen, ver harding van wegen en trottoirsen ter vervanging van zand en grind in metselwerken van beton. In Liverpool vermengt men de vaste overblijfselen met cementaldus wordt het mengsel verwerkt tot kunststeen, die zoowel gebiuikt wordt voor het bouwen van huizen als voor bestrating, terwijl in Dresden verbrandingsovens zijn opgericht, waarvan de vaste ver- Wereld wilde hij voor de zijnen werken. Het stoomschip, waar hij op was, verging, gij bleeft hulpeloos achterDit alles ver nam ik eerst veel later, en toen ontwaakte mijn geweten, ik had geen rust meer. Wat ik ook deed, ik kon toch niet meer goed maken wat gebeurd was, en eindelijk be leed ik alles aan mijn man. Hij zag mij lang treurig aan. „Magdalena," zeide hij eindelijk, „wij hebben beiden een fout be gaan, laten wij het ook weer goedmaken," en hij riep Arnold, die in een hoek speelde, legde hem de hand op het hoofd, en sprak „Hij en Malwine zullen vereenigen wat wij vaneengescheurd hebben, laten wij van die twee een paar maken 1" Hij had u altijd zoo lief, mijn kind, en ik ook. Hoeveel was mij er dus aan gelegen door uw ver bintenis mijn schuld uitgedelgd te hebben Hoe het anders is uitgevallen, weet gij zelve, Malwine. Maar ik had niet zoo streng moeten zijn, niet altijd alles naar mijn wil moeten buigen. Nu sterf ik verlaten, en eenzaam zal ik ten grave gedragen worden. „Deze brief is mijn laatste groet aan u, kind. Breng mijn zoon de verzoening over, en gedenk mij in liefde, ondanks mijn be kentenis. Ik had u nog zooveel te zeggen, maar het gaat niet meerlaat u dus in den geest zegenen." Grauw schemerde het ochtendlicht door het breede venster en kampte met de schaduwen van den nacht, toen de oude vrouw opstond. Uit een kastje nam zij een portret in pastel, dat Arnold als kind voorstelde, drukte op een onmerkbare veer, aan de eene zijde, en het portret sprong uit. zijn lijst; in deze holte stak Magdalena den brief, waarna zij alles weer in orde bracht. „Hiervan vermoedt Justine niets", dacht zij, terwijl zij, huiverend van koorts, weer in haar bed sloop, „en als zij werkelijk in haar eigenzinnigheid mijn jongen niet mijn vergiffenis overbrengt, zal Malwine het doen". Eenige weken later, toen de warme lente zon voor de eerste maal de kale, blader- looze boomen bestraalde, werd mevrouw Schmidt naar haar laatste rustplaats ge dragen. Zij was alleen gestorven, zonder iets van haar zoon gehoord te hebben. Maar het verbleekte portret in pastel lag in de hand der predikantsvrouw, om als gedachtenis aan haar nicht overhandigd te worden. Toen de dragers de lijkkist op de schou ders namen, kwam de brievenbesteller, en bracht een brief met het postmerk Florence. Het was te laatJustine legde dien echter met een schuwen, angstigen blik, zonder hem open te breken, op de schrijftafel. Zij was bevreesd voor dat zwart op wit, dat reeds de geheele verloopen maand in vlam mend schrift op haar ziel gebrand had, en wilde er niet meer mee te doen hebben. Maar zij, die er zoo vurig naar verlangd had, wier oogen er onophoudelijk naar hadden uitgezien, was dood en begraven. HOOFDSTUK XI. De laatste straal der gloeiende zon was zooeven van het balkon van een huis in Florence verdwenen, maar de lucht bleef nog onafgekoeld; bedwelmend was de atmos feer met den geur der oranjeboomen ver vuld, en Ilse, die op het balkon zat, opende slaperig de oogen en zag op de straat neder, waar het eerst tegen den avond levendig brandingsproducten tot zeer harde pla ten worden samengeperst, die een uit stekend materiaal leveren voor het be leggen van trottoTs, stoopen en gangen lluiteiilaiid. Aan de „Times" wordt uit St. Peter burg gemeld: Er komen telegrammen met berich ten van ernstigen aard uit den Kau- kasus, die aan den vooravond schijnt te staan van een nieuwe revolutie. Ook j in de Krim doen zich kenteekenen i van een oproerigen geest voor. En ten slotte heeft zich in Polen een ware moorden-epidemie geopen baard. Toch werken de krijgsraden hard en talrijke doodvonnissen zijn te Warschau, Riga en St. Petersburg uit gesproken. Zelfs heeft te Warschau een terechtstelling plaats gehad, en dat na het plechtige protest van de Doema tegen alle nieuwe terechtstellingen. Al die feiten, benevens de houding van de Doema, de interpellaties goed keurende betreffende de officieele mis bruiken, strekken tot het verwijderen der Doema van de regeering en tot het aantoonen van de onmogelijkheid om den huidigen toestand te bestendigen. Men zegt dat Goremykine den ge- heelen nacht van Vrijdag op Peterhoff is gebleven. Zijn bezoek heeft tot re sultaat gehad het zenden van instruc ties aan alle gouuerneurs, waarbij hun uitdrukkelijk gelast wordt, al hun krach ten in te spannen om de revolution- naire propaganda den kop in te drukken. De gouverneurs maakten daarop pro clamaties openbaar, waarin het onlangs door 14 afgevaardigden geteekende ma nifest wordt bekend gemaakt, en waar in wordt verklaard dat de regeering den wensch koestert om zich met het welzijn der werklieden bezig te houden en dat, ofschoon zij de agrarische voor stellen, bij de Doema ingediend, afkeurt, men daaruit niet moet besluiten, dat zij ongeneigd is, haar best te doen om aan alle belanghebbenden voldoening te verschaffen. Maar bet land is te lang met belof ten gepaaid en men moet niet verwach ten, dat dergelijke verzekeringen vol doende zijn om een crisis te voorkomen, die onherroepelijk zou volgen, wanneer het bureaucratisch kabinet aan het be wind bleef. De zaken verwikkelen nog meer ten gevolge van alarmeerende berichten ten aanzien van de ontevredenheid, die in het leger veld moet winnen, en zelfs onder de troepen van de garde, te Petersburg in garnizoen. Ook de Odessasche correspondent van de Standard seint verontrustend nieuws. Dagelijks nemen de boeren- begon te worden. In de openstaande bal kondeur vertoonde zich Arnolds forsche gestalte; hij schilde een oranjeappel, en tusschen hen beiden in stond een Italiaan- sche vrouw, met zwart haar en vurige oogen en schommelde zacht neuriënd een wit, langwerpig kussen voorzichtig heen en weer. Ilse, trad naar haar toe, lichtte den sluier, die over het kussen gespreid was, op, en beschouwde het kleine gezichtje, dat er onder verborgen was. Dat deed zij eiken dag ontelbare malen, en telkens kwam het haar voor als een nieuw wonder, haar kind, haar zoontje! Maar de kleine wereldburger sliep, met de handjes op zijn gezichtje ge drukt; hij liet volstrekt niets van zich zien, en Ilse trad naar het balkon terug. Intusschen had Arnold den oranjeappel geschild en kwam naar zijn vrouw toe, om haar de smakelijke vrucht aan te bieden. Zij wendde het hoofd om, zonder haar gemakkelijke houding, over de balustrade leunende, te veranderen, dankte hem met een vriendelijken glimlach en zag -toen weer op de straat neder, waar een rijtuig in langzamen draf aankwam. In het rijtuig zaten een heer en een dame.( Ilse zag het Aziatisch geelachtig gelaat van den heer, met zijn breeden, platten neus, en daarnaast een lief kopje, met donkere lokken en het elegantste reishoedje van de wereld, een grijzen handschoen, waarachter zich juist de geeuwende mond verborg, en toen de hand zakte, aanschouwde zij het gelaat van Ina. Na een oogenblik van verbazing en aan gename verrassing, leunde Ilse verder over het balkon en riep luid juichend haar naam. Do heer en de dame zagen tegelijk op, en eer nog de koetsier tyd vond om het rij- onlusten toe in Zuidelijk Rusland. De plaatselijke overheden en de grond eigenaren aldaar vragen om militaire hulp aan generaal Kaulbars, maar deze wijst die verzoeken geregeld af, omdat hy slechts over reservisten beschikt en dezen onbetrouwbaar zijn. Zij toch heu len met de oproerige boeren in plaats van de bevelen hunner officieren te gehoorzamen. Te Bjelostok is het hoofd der politie op straat doodgeschoten. In Siedice zijn de burgemeester en het hoofd der kanselarij van den gouverneur levens gevaarlijk gewond. Als gewoonlijk zijn de daders ontsnapt. Tusschen vijven en zessen Zaterdag avond hebben te Warschau tegelijker tijd overrompelingen van 28 staats- brandewijnwinkels plaats gehad. Overal werd het geld geroofd en de drank vernietigd. In sommige winkels bedraagt de schade 15.000 roebels. Ongeveer 90 jonge mannen namen aan de over rompelingen deel; het kwam tot een treffen met de militaire macht, die twee der roovers neerschoot. Een sol daat en een politieagent werden ver wond. Slechts een der roovers kon men in handen krijgen. Vijf drankwinkels werden in brand gestoken, van welke twee geheel uitbrandden. Thans door kruisen sterke patrouilles de stad. Men ziet in de daad een wraakneming der socialisten voor de terechtstelling op Zaterdag van den socialist Maczefski. Op den molenaar Thomas te Nieder- faulheim (Rijn-Hessen) die zich al meer malen tegen de openbare macht heeft verzet, waren acht gendarmes afgezon den om hem in hechtenis te nemen. Thomas verschanste zich, toen hij de gendarmes zag aankomen en schoot er een dood. Hij heeft zich tot Zaterdag avond laten belegeren, maar zich daar na aan de gendarmes overgegeven. De 82-jarige man zal naar een krankzinni gengesticht gebracht worden. Zijn zoon zit daar al. De Amerikaansche kruiser „Mar- biehead" is van Panama vertrokken om het s.s. „Empire", dat onder Ame rikaansche vlag vaart, op te vangen, daar dit schip wapenen en ammu nitie vervoert voor de opstandelingen te Guatemala. In een plechtige vergadering ter opening van een vakschool voor bak kers-knechts te Parijs heeft de direc teur de verzekering gegeven, dat er op de 400.000 bakkersknechts 280 000 tu- berculosen zijn, die het brood besmet ten, dat zij behandelen. De directeur beval het gebruik aan van kneedmachines om zuiver brood te krijgen. tuig behoorlijk te doen stilhouden, sprong Ina vlug er uit, en verdween terstond daarop in de vestibule, zonder zich om haar metgezel te bekommeren. Eenige oogenblikken hielden de vrien dinnen elkaar omarmd. „Ilse, lieve Ilse, hoe kom je hier zoo verzeild?" en „Lieve, lieve Ina!" was het eenige, wat men aanvankelijk hoorde toen maakte de schoone danseres zich snel uit Ilses omarming los, om haar hoed recht te zetten, en een vorschenden blik om zich heen werpende, wendde zij zich lachend tot Arnold, zeggende: „Neem me niet kwa lijk, dat ik u overval, mijnheer Schmidt, maar de verrassing van mijn kleine Ilse zoo plotseling en onverhoopt weder te zien, was te groot. Vertel nu hoe het je gegaan is". Met een eenigszins stijve buiging, om de vriendinnen niet in haar wederzijdsche vertrouwelijke mededeeling van haar weder varen te storen, trok Arnold zich in de kamer terug; hij zag dus ook niet den blik, dien Ina hem nazond, en evenmin hoorde hij den toon harer stem, toen zij zeide: „Dat is dus je man, Ilse?" De jonge vrouw bloosde tot over haar slapen. „Ja, hadt je een andere voorstelling van hem gemaakt?" Toen daarop niet da delijk antwoord kwam, liet zij er op vol gen: „O, Ina, mooi is hij niet, maar innig goed. Je hadt eens moeten zien hoe hij mij verpleegd heeft, toen ik, na de geboorte van onzen kleinen Felix, zoo lang ziek bleef, dat de dokter de terugreis niet wilde vergunnen. Dag en nacht zat hij aan mijn bed, zoodat ik hem niet genoeg voor zijn liefde kan danken. En hier zie je mijn lieven kleinen jongen; is hij niet allerliffst? Hij is mijn trots". Uit het Duitsch. „Magdalena" (Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1906 | | pagina 1