MFUVSIILU) «r ■st „N azen burs:" Boxmeer - Metselsteenen en Klinkers, - Als Specialiteit: Gevelsteenen met zandnerf, J. Kuypers- YV illers» Spiegel- en Lijstenfaltriek. BRENNABOR .ui i cmiwiai Veenend talsch Magn Firma Wed. J. B fy E goede keus Uitgercp L. J. VEERMAN le flensden. Bloe darm oed e. Zenuwzwakte. AUG. SMULDERS Lzn., Firma O- A. 1ST 's-Hertogenbosch, Ververstraat A 354. m. Uitgebreide otterda m. i'll li II TWEEDE BLAD No 2539. ZATERDAG 23 Jl'M 1906. BUITENLAND. Te Stekene, een dorp nabij de Neder- landsche gemeente Koewacht is een berucht smokkelaar, die zich tegen de politie verzette, door een gendarme doodgeschoten. Hierover wordt uit Hulst nader ge meld Dinsdagvoormiddag wilde de wacht meester der marechaussee met een zijner manschappen zekeren De Brouwer aan houden, die een straf te ondergaan had en bovendien verdacht werd betrokken te zijn in een plaats gehad hebbenden diefstal. Dit ging echter zoo gemakke lijk niet, vooral toen zijn broeder, een ruwe, sterke kerel, ter hulp kwam. Deze greep den wachtmeester bij de keel en zou hem zeker geworgd hebben, had de gendarme zijn superieur niet gered, door Br. een kogel in het lijf te jagen. Deze viel doodelijk getroffen ter aarde. De andere, die thans de revolver op zijn borst gericht zag, gaf zich over. De kogel was door de dij in den buik doorgedrongen. Spoedig was het parket van Dendermonde ter plaatse, om een onderzoek in te stellen. De gekwetste stierf kort daarna onder hevige pijnen aan zijne wonden, terwijl zijn broeder goed geboeid naar de ge vangenis te Dendermonde werd over gebracht. De verslagene was een berucht per sonage. Hij was gehuwd, doch leefde gescheiden van zijne vrouw. Hij kwam ook meermalen over de Nederlandsche grens en was daar algemeen gevreesd. Tengevolge van zware regens is, blij kens een telegram uit Konstantinopel, Songoeldak aan de Zwarte Zee over stroomd. De kolenmijnen liepen vol veertig personen, meest mijnwerkers, zijn omgekomen. Talrijke huizen en de kerk stortten inde bruggen zijn meegesleurd. Ook in Smyrna en Gumleik heeft het water schade aangericht, met name in de wijnbergen. Omtrent den jongsten militairen op stand te Sewastopol melden particuliere berichten uit. Rusland, dat de le com pagnie vestingartillerie op den Zee boulevard een volksbijeenkomst uiteen moest drijven. De overige compagnieën van het bataljon teekenden verzet aan en verhinderden, dat er uitgerukt werd. Daarop liet de commandant des nachts, terwijl allen sliepen, de weerspannige artilleristen door het infanterieregiment uit Brest omsingelen en gevangen naar de kazematten der vesting brengen. Daar vonden de gevangenen echter hulp bij het 2e bataljon artillerie, dat eveneens aan het muiten sloeg, het kruitmagazijn openbrak, verscheidene stukken geschut op de stad richtte en van- de in de nabijheid voor anker liggende Zwartezee-vloot door middel van seinen verlangde, dat men daar ook aan het muiten zou slaandit ge schiedde echter niet. Daarop werden ook deze muiters door het regiment uit Brest overweldigd. Te St. Petersburg komen voor sta kingen van bakkers, metselaars, druk kers en in andere bedrijven. Op den spoorweg van Viazma is eveneens het werk neergelegd. En men acht de kans op een algemeene spoorwegstaking niet onmogelijk, 't Heet, dat op alle loco motieven soldaten zullen worden ge plaatst, met order, om alle machinisten, die hun locomotief trachten te verlaten, neer te schieten. Militaire treinen staan onder stoom. En de stationswachten zijn versterkt. Uit ons Parlement. XLIII. Bij slot van rekening heeft de Kamer het wetsontwerp van minister Veegens toch geslikt. Blijkbaar durfde ze de ver antwoordelijkheid niet aan, die de Mi nister haar te dragen wou geven, voor 't geval bij afstemming van de wets- voordracht een deel der provincie Zee land op nieuw gevaar zou loopen. Er was anders genoeg tegen 's Minis ters voorstel ingebracht. Zoowel de heer Lely als de heer Van Foreest traden een tweede maal ter bestrijding in het krijt. En het belang van een strikte handhaving van onze waterstaatswet geving, een wetgeving van welker deug delijkheid het bestaan van ons land afhangt, werd den Minister opnieuw op het hart gedrukt. Was het niet mo gelijk de eigenaren of het polderbestuur tot nakoming van hun verplichting te dwingen, dan hadden de Gedeputeerde Staten moeten ingrijpen. Op hen rustte in dezen een zware verantwoordelijkheid en het algemeene landsbelang vorderde, dat zij zich daarvan ten volle bewust bleven. Maar juist omtrent de verplich ting van de Gedeputeerden scheen de Minister niet zoo heel zeker en hy kreeg daarin steun van den heer Loh- man en van den heer Fruitier, welke laatste de verplichting stellig ontkende. Of deze onzekerheid ten slotte den door slag gaf? Of dat de uitvoerige verde diging van den Minister die ook's hee- ren IJzermans betoog omtrent den spoor- wegdam weerlegde en op deze spoor wegverbinding nog eens den nadruk legde, de Kamer overtuigde? In elk geval zij nam het wetsontwerp aan en maakte dus den Bath-polder met een subsidie van f 250.000 gelukkig. En hierna begon zij weer met allerlei regelingen, die het Arbeidscontract had noodig gemaakt. Door den heer Sohaper was een amendement voorgesteld om den kantonrechter een college voor voorlichting, uit werkgevers en arbeiders samengesteld, voor geschillen omtrent de uitvoering eener arbeidsovereen komst, toe te voegen. Maar de Minister en de heer Limburg bestreden dit amendement zeer kracht dadig. De eerste noemde het een uiting van wantrouwen in de rechtspraak van den kantonrechter en achtte hekboven- dien geheel in strijd met het karakter van het Arbeidscontract, terwijl de laatste meende, dat door aanneming aan het beginsel der leekenrechispraak veeleer schade zou worden toegebracht. En de heer Schaper, van oordeel, dat 't hier toch vechten tegen de bierka zou wezen, trok het amendement in, maar diende mede namens zijn partijgenooten een motie in, waarin de Kamer alb haar oordeel uitspreekt, dat met het oog op de uitbreiding van onze arbeidswetge ving het meer noodzakelijk wordt een afzonderlijke rechtspraak daarvoor in te voeren. Over deze motie besloot de Kamer later haar meening te zeggen. Nu moest zij voortgaan met de rege ling van procedures in arbeidsgeschillen en allereerst het oor leenen aan twee amendementen van de heer Lucasse, waarvan het eerste door den Minister werd overgenomen. Dit strekte om het verzoekschrift tot aanhangig maken van een procedure omtrent een arbeidsge schil, vrij van zegel te verklaren. Het tweede viel in minder goede aarde. Het wen'schte den kantonrechter het recht te geven, zijn medewerking te weigeren als het verzoek tot procedeeren hem op zich zelf geheel ongegrond of niet- onvankelijk lijkt. De Minister vond het geheel overbodig, omdat de kanton rechter dat recht al heeft en de heer Drucker bestreed het als gevaarlijk voor den socialen vrede. Daarentegen voelde de heer Heems kerk er wel iets voor, maar wenschte een kleine verandering, om te voorko men, dat de kantonrechter ook bij on gegrondheid de zaak kan afwijzen, waar toe hij een sub-amendement indiende, dat de lieer Lucasse overnam. Maar nadat ook de heer Lohman een amen dement. had voorgesteld, trokken de heeren het hunne in. Dat van den heer Lohman viel beter in den smaak en werd zonder stemming aangenomen, nadat de voorsteller, de beteekenis er van had verduidelijkt. Het bedoelde den verzoeker, die een verzoekschrift terug krijgt, omdat 't niet in den haak is een gemotiveerde beslissing van den kanton rechter dienaangaande te geven, waar door hij in staat zal zijn zijn verzoek, in den juisten vorm ingekleed, te her halen. Er kwamen hierna nog een paar amen dementen aan de orde in betrekking met het inwinnen van advies van een kamer van arbeid, 't Eene was van den heer de Ridder en wenschte bij den rechter de zelfstandige beslissing te laten of het advies van een kamer van arbeid zal worden ingewonnen, 't andere van den heer Van Idsinga, dat inplaats van „advies" „bericht" wilde lezen, iets waartegen de Minister geen bezwaar had, en bepaald wilde zien, dat waar borgen worden gegeven, dat partijen van het advies kennis zullen krijgen. Dit laatste amendement werd door den Minister overgenomen, het eerste door de Kamer verworpen. Kostelooze procedure, die den arbei der met minder dan f 4 loon werd aan geboden, wenschte de heer Okma ook voor den patroon bereikbaar te stellen, iets waartegen de heer Troelstra en ook de Minister bezwaar hadden, maar waarmee de heer Lohman nogal op had. En de Kamer hield het met den laat ste en nam het amendement-Okma en daarna het geheele artikel aan. BINNENLAND. De politie te Scheveningen stelt een scherp onderzoek ter plaatse in naar de vermissing van een bedrag van f 4500 aan bankbiljetten van duizend, drie honderd en honderd gulden uit een brief, door een Rotterdamsche firma verzonden aan een reedersfirma te Sche veningen. De brief, welke op 't reeders- kantoor onder getuigen is geopend, is Zaterdag uit Rotterdam verzonden. De postambtenaren en beambten, die tijdens de aanwezigheid van den brief ten postkantore aanwezig zijn geweest, zijn allen gehoord. Het bedrag is ver zekerd. Volgens een nader bericht is het vrij wel zeker, dat diefstal is gepleegd, al is het dan ook niet ten postkantore 's-Gravenhage of Scheveningen. De brief draagt bij nauwkeurige beschouwing wel degelijk de sporen dat hij geopend is geworden. Aan de onderzijde name lijk is de brief blijkbaar over de ge heele lengte opengesneden en daarna met een kleefstof zeer behendig dicht geplakt. Het heeft de aandacht getrokken dat door of van wege den afzender te Rot terdam de brief is aangeboden aan het hoofdkantoor en een postwissel, die als complement van 't verschuldigde moest dienen, aan een bijkantoor, en wel eenige uren vroeger. Uit Amsterdam meldt men: Het voortgezet onderzoek van justitie en politie heeft aangetoond, dat het Dinsdagavond op de Looiersgracht af gespeelde drama inderdaad zijn oorzaak vindt in teleurgestelde liefde en minne nijd. Gevonden brieven leverden o. a. een bevestiging van dit vermoeden. Ook staat het vast, dat de overledene op den verwonde heeft geschoten en daarna het wapen tegen zichzelf keerde. De overledene heet Leijds, terwijl de naam van den gewonde, welke reeds het Gasthuis heeft verlaten, F. Boddé is. Deze is musicus, geeft zanglessen en liet zich ook eenige malen op con certen hooren. Hij fa gehuwd, heeft een kind van ongeveer vier jaren, doch woonde in den laatsten tijd bij zijn familie in de Bosboom Toussaintstraat. Meikvoedsel yoor KinderenenZieken, „Ik verklaar, dat ik gedurende zeer lan gen tijd aan bloedarmoede, algemeene zwakte geleden heb, gepaard gaande met een groote zenuwuitputting. De behande ling met de Pink Pillen heeft mij^ veel goed gedaan. Dank deze goede Pillen ben ik weder sterk geworden, ik heb een goe den eetlust terug bekomen, alsmede uit muntende spijsvertering, de zenuwen zijn kalm, de slaap verkwikkend, eene vol maakte gezondheid". De slechte werking der zenuwen is zeer begrijpelijk bij de zwakken en bloedarmoe- digen. Het zenuwgestel werkt niet meer of slecht omdat het te veel gewerkt heeft. Het is gelijk de dieren of de personen die te veel gewerkt hebben, zij zijn versleten en men kan op hun werk niet rekenen. Het zenuwgestel werkt niet meer zooals het moest, want het wordt slecht gevoed. Het zenuwgestel neemt zijn voedsel in het bloed en het bloed der lijders aan bloed armoede is niet voedzaam. Op dat het voedzaam zij, moet het eene normale samen stelling hebben en het bloed van de lijders aan bloedarmoede is niet van deze samen stelling. Deze volmaakte, deze voedzame samenstelling wordt door de Pink Pillen aan het bloed gegeven. Tegelijkertijd dat gij uwe bloedarmoede geneest, nemen de krachten toe en de ziekten verdwijnen die slechts de zwakte der organen tot oorzaak hadden, zenuwuitputting tengevolge der zwakte van het slecht gevoedde zenuw gestel, maagziekten tengevolge van de zwakte der maag, die niet meer in staat is de maagsappen af te scheiden, nierziekten. De behandeling met de Pink Pillen, dank de eigenschap die deze Pillen heb ben om een rijk en zuiver bloed te geven, is onovertrefbaar tegen de bloedarmoede, bleekzucht, neurasthenie, algemeene zwakte, maagkwalen, rheumatiek, zenuwzwakte, schele hoofdpijn, zenuwpijnen. Prijs f 1.75 de doos, f 9 per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger 27, Rot terdam, hoofddepóthouder voor Nederland en Apotheken. Franco toezending tegen postwissel. ADVERTENTIEN. Het BESTUUR der afd. Noord-Bra bant maakt bekend, dat de Keiuinp voor '1 StamM dit jaar o.a. zullen gehouden worden: te HEUSDEN, op 10 Juli, v.m. 10 uur, bij het „Wapen van Am sterdam" en te ALMKERK, op 10 Juli, n.m. 2 uur, bij de Wed. J. Heijkoop. B. SNOEK, Voorzitter. levert alle soorten van (in Waalformaat,) van bizondere prachtkleur, met metaalklank en zeer meskantig. Ligging der Fabriekaan de Maas. Hollandse he, Dnitsche en Eng else he Garens HandSujettenKramer ij en enz. Sponsen. Zeemleer. Dweilen. Lucifers. r if. -- v.' Jjjr2 Horstel werk. 8*oets<*xtract. ToiletzerpeH. Sclirij I behoeften. Opgericht 1860. Speciaal adres voor tl ederv rkoopers Q SPECIALITEIT IN: O I Kindergoederen, Tricot-Tailles, Handschoenen en Kousen. Groote sorteering in CORSETTEN. Magazijn van Garen, Band en Sajetten, Hinthamerstraat A 44, 'js- €m J. H1ETTROP, Specialiteit in Jget encadreeren van Gravures en ^PJ/otograpJgi'énfj| en? doet men. wanneer men zijn Rijwielen laat konten uit de Magazijnen van Men is dan verzekerd een sterk le klas machine te krijgen. Vanaf I Vff,in alle maten en monteering voorradig. Vraagt ziebtzendingen met opgaaf van groote, middel of kleine per sonen met gewenschte monteering en tot welken prijs. Beslist het meest gesorteerde en vertrouwbaarst adres. Hoofdkantoor: St. Janstraat 3 en 5, Telefoon 3967, ROTTERDAM. Leest de advertentiesgij zult er even zoo belangrijke dingen vinden als die welke in de andere gedeelten van de courant gepubliceerd worden. Hier duidt men u een geneesmiddel aan, dat u van de ziekte zal genezenwaaraan gij lijdt. Mejuffrouw E. L. Bentschop Knook, DelftwegyRijswijk, schrijft: Namens het Bestuur, f V «f N Overhemden, Fronts, Boorden, Manchetten, Dassen en Sporthemden. Ruime keuze in gebreide en gemaakte Ondergoederen. •- Aan soliede personen op gemakkelijke conditiën onder strikte discretrie.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1906 | | pagina 5