In de Ardennen heeft het onweer tien minuten geduurd, doch ook daar ia de scha zeer groot. In Engeland heeft het geweldig ge regend. Te Londen is de dienst op de ondergrondsche spoorwegen gestremd geweest. In een deel van de City liepen de huizen onder. De bureau's van de Westminster Gazette en de Sun stonden ettelijke voeten onder water, waardoor deze couranten bij andere firma's ge drukt moesten worden. Te Hackney en te Dalston liep 't station onder en konden geen treinen vertrekken. Te Finchley vielen de muren van een groot aantal in aanbouw zijnde huizen om. Dergelijke berichten komen uit een aantal andere plaatsen van dat land. 127 districten, verdeeld over 27 gou vernementen. De Petersburgsche correspondent van de Times seint, dat de onlusten in het Russische leger met den dag erger wor den. Een bataljon sappeurs weigerde een onderofficier gevangen te nemen die zijn compagnies-commandant geant woord had dat de mannen van het Preo- bazjenski-regiment groot gelijk hadden. De kaptein had deze woorden uitge lokt, door de manschappen aan te spo ren, kameraden die ontevredenheid zaai den, te verklikken. Baron Stackelberg, een jong officier bij datzelfde bataljon, is voor een krijgs raad geweest, beschuldigd, in een brief, aan een wegens zijne politieke uitingen gevangen gezetten vriend, geschreven te hebben dat hij sympathie had met ieder die voor de zaak der vrijheid leed. De brief werd door spionnen onder-i schept. Stackelberg gaf te kennen dat j hij daar niets onbehoorlijks in vinden j kon. Men vroeg hem toen, of hij bij voorbeeld zou gehoorzamen aan een bevel om de Doema uiteen te jagen. Dat zou mijn geweten mij verbieden, antwoordde Stackelberg. De krijgsraad oordeelde daarop dat hij niet waardig was, in dienst te blijven. De gevallen van insubordinatie in het leger zijn zoo talrijk geworden, dat ze als 't ware epidemisch zijn. Telkens weigeren de soldaten op het volk te schieten. Ook de agrarische onlusten nemen een zeer ernstig karakter aan. In Toela is de toestand zoo onrustbarend, dat de geestelijkheid en de grondeigenaars een deputatie naar Moeromtsef gezonden hebben, om de Doema te verzoeken, tusschenbeide te komen. Verscheiden regimenten kozakken ver langen ontheven te worden van politie diensten. Wel is waar gelooft niemand dat al de kozakken, en nog minder dat het geheele leger van een geest van verzet doordrongen is. Als dat zoo was, zou de zaak spoedig opgelost zijn zon der bloedvergieten. Maar het gevaar ligt hierin (zoo zegt de correspondent) dat men voor 't dempen van onlusten slechts kan rekenen op een gedeelte der troepenmacht, en dat gedeelte wordt hoe langer hoe kleiner. Te Koestendzje is een schip vol aan zienlijke Russen aangekomen, die het land verlaten omdat zij een algemeenen opstand in het zuiden vreezen. Het rapport van de commissie, door de Doema aangewezen om een onderzoek in te stellen naar de moordeu te Bje- lostok, bevat ernstige beschuldiging tegen de politie. Het zegt dat de politie booswichten in dienst genomen heeft, als brandweerlieden vermomd, om hen op te hitsen tegen de joden. Dez wer den naar de* politieposten gebracht en verscheiden werden vermoord. Deze voorvallen hadden plaats met toestemming en soms in tegenwoordig heid van Kodarefski, het hoofd der politie. De commissie beschuldigt ook eenige officieren van het leger, de me nigte tot plundering en moord te heb ben aangezet, en zij stelt in het licht, dat overal, waar de militairen hun plicht deden, de moordtooneelen dadelijk op hielden. De Times verneemt uit Petersburg, dat de staat van zaken zich daar da gelijks slechter laat aanzien. Militaire insubordinatiën en boerenonlusten ne men voortdurend toe. Desniettemin onderneemt de Tsaar zijn zeetochtje naar de Finsche kusten. Opmerkelijker is, dat de Tsaar nu juist de Finsche regeering uitnoodigde de socialistische redenaar te Terioki te vervolgen wegens majesteitsschennis. Tot dusverre stelde de Finsche regeering een dergelijke strafvervolging steeds voor, maar de Tsaar wilde er nimmer aan. Ambtelijk wordt het bericht bevestigd dat prins Troebetzkoj en zes andere officieren, waaronder prins Obolenski, ontheven zijn van hun post als vleugel adjudant des Keizers en uit het regi ment Preobazjenski zijn overgeplaatst naar het bizondere bataljon infanterie, dat gevormd is uit wat tot dusver het eerste bataljon van genoemd regiment uitmaakte. De Russische minister van binnen landsche zaken heeft nu bij de Doema een crediet aangevraagd, over de jaren 1906 en 1907 te verdeelen, van 100 millioen roebel, ter ondersteuning van noodlijdenden wegens misgewas en tot aankoop van zaaigranen. De bestemming van dat geld wordt opgegeven voor Een bende terroristen heeft Zaterdag te Warschau den gemeente-ontvanger in zijn rijtuig aangevallen en 3000 roe bels geroofd. Een andere bende heeft 2500 roebels ontroofd aan den kassier van do gasmaatschappijEen derde bende heeft de beddenfabriek van Neufeld voor 750 roebels bestolen. Op haar vlucht wonden de schelmen drie werklieden Maar deze konden toch een der dievei grijpen, die zich echter spoedig daarna van kant wist te maken. De Duitsche „Vorwarts" heeft eer brief uit St. Petersburg ontvangen, waar in onder anderen gezegd wordt: Wij vernemen uit de beste bron, dat wil zeggen, van iemand, die het docu ment met eigen oogen gezien heeft, dat Wilhelm II een brief aan den tsaar geschreven heeft, om hem te doen weten dat, wanneer de Doema een wet aanneemt, waarbij de gedwongen ont eigening van grond wordt goedgekeurd, de Russische waarden van de Duitsche beurs zullen worden verbannen. Wij vernemen uit dezelfde bron, dat groothertog Wladimir Alexandrowitch, die eenigen tijd geleden naar Berlijn is gegaan, de opdracht had ontvangen, pogingen aan te wenden om zich to verzekeren van Duitschlands medewer king voor de onderdrukking van de Russische revolutie. Wanneer 't Duitsche sociaal-demo cratische orgaan hierin gelijk zou heb ben, dan ziet 't er inderdaad voor vadertje tsaar bijster onsmakelijk uit. Met algemeene stemmen heeft Maan dag de Rijksdoema de motie tot af schaffing der doodstraf aangenomen en in handen gesteld van een commissie, die in opdracht had onmiddellijk een overeenkomstig wetsontwerp uit te werken. Het Huis schorste de bijeen komst totdat de commissie het wets ontwerp zou hebben uitgewerkt. Nadat om kwart voor tienen de ver gadering weder geopend was, nam het Huis de wet op de afschaffing der dood straf met algemeene stemmen aan. Uit Petersburg wordt d.d. 2 dezer gemeld Er is eenregeeringscommuniqué open baar gemaakt, hetwelk zegt, dat de re geering ter uitvoering van een keizer lijk bevel bij de Rijdsdoema een ont werp heeft ingediend lot opbeuring en vermeerdering van het grondgebied der boeren en verbetering van de econo mische toestanden onder de boeren bevolking. De regeering is voornemens de boeren op voor hen voordeelige voorwaarden in het bezit te stellen van alle ontginbare kroonlanderijen en bij ontoereikendheid van deze de te koop gestelde particuliere landen aan te koo- pen voor rekening van de schatkist en ze dan voor matige prijzen aan de boe ren te verkoopen onder dekking van een eventueel prijsverschil uit 's rijks middelen. Zij is verder van plan de bij verhuizing naar nieuwe streken en on dersteuning voor landaankoop geldende formaliteiten te vereenvoudigen. Zij wil tevens de landverhuizing naar Siberië en Midden-Azië bevorderen. Om den toestand der noodlijdende boeren zoo spoedig mogelijk te verbeteren, zullen bizondere commissies worden ingesteld, waarin ook boeren-gedelegeerden wor den opgenomen. Een brutaal stuk is te Moskou uit gehaald. Daar werd een zekere Wino- gradof, een politiek gevangene, in een rijtuig door een gendarme naar de ge vangenis gebracht. Plotseling passeert in snelle vaart een ander rijtuig; van daaruit wordt de gendarme naast Winogradof door eenige revolverschoten gedood. De ge vangene springt daarop uit zijn rijtuig stapt in het andere over en is met zijn bevrijders nog zoek. De cholera is op hevige wijze uitge broken in stad en district Manilla. Vier Amerikanen werden aangetast, een hun ner bezweek. Gisteren waien er totaal 47 ziektegevallen, waarvan 41 met doo- delijken afloop. Te Nieuw-Ladoga, niet verre van St-Petersburg, zijn zes gevallen van Si berische pest vastgesteld. Zaterdag heeft de procureur-generaal in de Dreijfus-zaak aangetoond, dat Esterhazy de schrijver is geweest van het borderel. Dat staat onomstootelijk vast, zeide hij. Esterhazy bekent het trouwens zelf. Mr. Baudouin gaf een beschrijving van den persoon van Ester hazy, zijn woede, dat hij niet bevor derd werd, zijn haat tegen Frankrijk. Neemt men dit alles in aanmerking, en voegt men daarbij de geschiedenis van het petit bleu, dat de agent A. aan Esterhazy heeft gezonden, dan wor den de ergste verdenkingen tegen Es terhazy gewettigd. Maar de generale staf heeft liever de zaak in de doofpot willen smoren en een onschuldige la ten smachten dan erkennen dat er een gerechtelijke dwaling had plaats gehad, die met misdadige middelen was voor bereid. Zoo werd Esterhazy vrijgespro ken en Picquart werd de zondebok. De procureur-generaal, gaat na, hoe reeds bij het proces-Zola Esterhazy zijn eerste bekentenissen aflegde. Dan komt het requisitoir op de zelfmoord van Henry en de zoogenaamde bekentenissen van Dreyfus. Wat het proces te Rennes betreft, zeide de procureur-generaal, zal het hof van cassatie hebben na te gaan, of het gedrag van de ondergeschikte officieren ook ter verantwoording komt van hun chefs. De conclusie van den procureur-generaal is, dat niets de re visie van het Dreyfus proces in den weg staat. Integendeel zoo richtte hij zich ten slotte tot het hof hier zijn alle gronden voor revisie aanwezig, wanneer de wet u het middel aan de hand doet om het te gelasten. Uit ons Parlement. XLIV. Eindelijk begon de Kamer er blijk baar genoeg van te krijgen en in de haast en den ijver, waarmee zij de laatste dagen gewerkt heeft, was te be merken, dat zij naar de vacantie ver langde. Een heele rij wetsontwerpen, twee interpellaties en tot slot nog wat ingekomen adressen heeft zij in een paar dagen afgehandeld. En daar tus- schen door heeft ze nog het Arbeids contract goedgekeurd. Dat is er dus nu eindelijk en ligt gereed voor de Eerste Kamer, die het zeker ook wel zal aannemen. Immers bij deze laatste stemming bleek, dat alle partijen be halve de sociaal-democratische, ervoor waren. Er waren maar 8 tegenstemmers, de 7 socialisten, die van den beginne af tegen het staangeld en de opzeggings termijn bezwaar hebben gehad en de heer Van Idsinga, wiens bezwaar er tegen daarin bestond, dat het ontwerp een ongelijk recht schiep voor patroon en arbeider. De partij van den heer Lohman die dit laatste bezwaar ook eenigszins had gevoeld, had vooraf bij monde van den heer Lohman verklaard er voor te zullen stemmen. We kunnen dus thans binnenkort het Arbeidscontract als wet verwachten en deze nieuwe regeling van de arbeids verhoudingen in het maatschappelijke leven gadeslaan. Van de wetsontwerpen, die nog wer den afgedaan, waren er maar enkele, die wat uitvoeriger discussie gaande maakten. Bij dat tot verhooging van de begrooting voor Indië met f184.000 als bijdrage voor de handhaving onzer neutraliteit tijdens den Russisch-Japan- schen oorlog, kwam weer de gewone kwestie, wat Nederland voor Indië te betalen had, op het tapijt, doordat de heer Van Kol meende, dat wij ook hier verplicht waren alle kosten, die ter handhaving der neutraliteit gemaakt waren, zelf te voldoen. En bij het ont werp tot herziening van de wet op de heffing van invoerrecht naar de waarde, verzocht de heer Plate wijziging van de bepaling,'die aan de factuur bewijs kracht toekent, eene wijziging waartoe des te gereeder basloten werd, omdat naar 's Ministers meening een geregelde bewijskracht der factuur niet bedoeld was. De twee interpellaties, die behandeld werden, waren die van den heer Verhey omtrent de onzeewaardigheid van zee schepen en die van den heer Troelstra over de knoeierijen bij naamlooze ven nootschappen. De onzeewaardigheid van vele zee schepen, waarover de heer Verhey het had, bleek tamelijk wel vast te staan. Nadat de interpellant op de berichten uit de pers daaromtrent gewezen had en gevraagd, of de Minister in afwach ting van een wet een nauwkeurig on derzoek wou instellen, deelde deze mee, dat een reeds plaats gehad hebbend onderzoek reeds drie feiten bewezen had, maar dat de bestaande wetgeving de regeering geen middel gaf om pre ventief in te grijpen. Verschillende le den gaven nu voor later middelen aan de hand, maar de heer Schaper wenschte thans reeds strafrechterlijke vervolging van de moordenaars, die drijvende dood kisten in zee sturen. De Minister ver telde daarop, dat in het najaar, na den afloop der haringvisscherij, een onder zoek naar do zeewaardigheid der be staande visschersschepen zal plaats heb ben door experts onder toezicht van den inspecteur voor de zeevaart, en dat een algemeene wettelijke regeling voor alle schepen zoo snel mogelijk ont worpen wordt. De knoeierijen bij de naamlooze ven nootschappen, die de heer Troelstra ter sprake bracht, ontlokten dezen af gevaardigde heel wat woorden van ver ontwaardiging dreef hem tot zulke scherpe woorden tegen mede-afgevaar- den, die zich zijns inziens als commis sarissen van vennootschappen gecom- primitteerd hadden, dat hij een paar maal door den Voorzitter tot de orde moest worden geroepen. Uitvoerig werd verder, in deze rede door hem aange toond, waarin de knoeierijen bestonden, hoe lichtvaardig men bij de oprichting te werk ging, hoe geheel onvoldoende het toezicht van commissarissen was en hoe er in één woord een bepaalde zwen del gedreven wordt door zwendelaars van professie, die vennootschappen op richten, waarvan men vooruit weet dat ze geen levensvatbaarheid kunnen heb ben, en nog mannen van aanzienlijk# positie gebruiken, om als lokmiddelen dienst te doen. Met cijfers toonde spr. verder aan, hoeveel geld er wel door die vennootschappen aan de aandeel houders ontnomen is. Namen van maat schappijen werden genoemd, die nog nooit een cent dividend hadden uit gekeerd en over de nalatigheid van commissarissen der Hollandsche Hypo theekbank en der Maatsch. van Zeker heidsstelling uitvoerig uitgevoerd. Ten slotte stelde de heer Troelstra een motie voor om uit te spelen, dat ingrijpende wijzigingen in het Wetb. van Koop handel en in dat van Strafrecht noodig zijn om bedoelde knoeierijen tegen te gaan. Deze motie vond bij niemand tegenkanting, na de mededeeling van den Minister van Justitie, dat reeds binnen enkele weken een wetsontwerp tot regeling van dit een en ander zijn departement verlaten zou. Over eenige adressen en de daarop door de commissie gegeven inlichtingen, die de Kamer nog ter behandeling kreeg, werd nog wat gediscussieerd. De aan nemers van rijkswerken, die vergoeding van verzekeringskosten gevraagd had den, zullen die per slot van rekening niet krijgen en de officieren der schut terijen moeten nog wat op een beslis sing wachten. De Kamer bleek geen lust te hebben, ten hunnen wille haar vacantie uit te stellen. B'IaatselUk Mieinvs. HEUSDEN, 4 Juli. Treurig stemde ons het bericht, dat de heer R. Braams, hoofd der school te Gen- deren en onderwijzer aan de Rijks-Normaal lessen alhier, in den nacht van 1 op 2 Juli is overleden. Eene kwaal, die langzaam maar zeker zijne krachten sloopte, maakte een einde aan een leven, dat nog veel voor de toekomst had kunnen geven en dat een groot verlies is voor de familiebetrekkin gen, die zoo gelukkig met elkander waren. Wij mochten hem, met zijn eerlijk ka rakter zoo goed lijden. Hij schonk ons ook enkele malen hoofdartikelen voor ons blad, die zeer gewaardeerd werden. Hij was bekend als een ijverig onder wijzer. die met hart en ziel aan zijne be trekking verbonden was en de gemeente Genderen verliest voorzeker zeer veel in een zoo rechtschapen medeburger. De aardappelkoopman J. d. W. uit Aalburg kwam met zijn hondenkar, bela den met aardappelen naar Heusden en wist ze allen in korten tijd te venten. „Een voordeelig zaakje, dat kan een borrel lijden" sprak hij tot zich zelf en nam ten slotte zooveel Schiedammernat dat hij zijn roer niet meer recht kon houden. In de Peltserstraat werd het zoo erg, dat hij tel kens langs de kar viel en niet het besef had op zijn wagen te gaan zitten en stil letjes naar huis te trekken. De politie zag het spectacle en wilde hem medenemen, maar de patient kon ook, flink gesteund, niet loopen. Nu trad men practisch op, zette hem op zijn kar en reed met karen hond naar het arrestantenlokaal. De hond begreep, dat er iets met zijn baas niet in orde was, want hij wilde aanvankelijk met zijn vreemde bestuurders niet vooruit. Hij moest echter voor overmacht bukken en hielp tegen zijn wil de baas in arrest te brengen; natuurlijk tot groot vermaak van het jonge volkje. Gedurende de maand Juni is alhier 37.8 m.M. regen gevallen. Aantal neerslagdagen bedraagt 10. In het naburige Elshout werd 2 Juli begonnen met den aankoop van frambozen voor den groothandel. Men besteedt 10 en 9 cent per kilo. Het Schuttersgilde „St. Blasius" alhier ontving, bij bericht van 2 Juli, het voor haar verblijdend bericht van de Admini stratie van het Kroondomein, Rentambt Oosterhout, dat haar is toegestaan een Schuts- of Gildenboom te plaatsen op het Noorder Bastion, (zijnde het grasland op de stadswal nabij de Wijksche poort ge legen). Naar wij met zekerheid kunnen mededeelen zal de groote bouwhoeve „Het Klooster", vroeger Abdij van Bern, te Bern, groot met aanhooren 51.40.00 hectaren, in den loop dezer maand publiek geveild wor den. WERKENDAM. Zaterdag 7 Juli, des nam. te 7 uur, zal ten gemeentehuize alhier worden aanbesteed: 1. het uitdiepen en schoonmaken van de Binnenhaven vanaf de sluis tot aan de schoeiïng bij den heer M. M. van Baasbank. 2. Het schoonmaken van de Kasloot vanaf de hooipers tot aan het erf van den heer C. A. Koonings. 3. Het uitgraven en baggeren van de paddensloot. 4. Het uitbaggeren van de sloot bij het kerkhof nabij den brandput. Inlichtingen geeft de opzichter der ge meentewerken. WIJK. Op verzoek van vele veehouders zal eene pont in werking worden gesteld, tijdens den hooibouw, welke uitsluitend zal dienen tot overtocht voor het hooi van Nederhemert naar hier. Dat vele veehou ders daar groot belang bij hebben, laat zich wel begrijpen; daar men anders een omweg moest maken van ruim 2 uren, terwijl dit nu in den tijd van 10 minuten zal afgelegd zijn. De knecht van den bakker De K. had deze week het ongeluk met paard en zwaar beladen wagen van den dijk te tui melen, waarbij hij verschillende wonden en kneuzingen opliep. Een in de nabijheid zijnde verpleegster verleende hem de nood zakelijke hulp, waarna hij later door dr. Alma is oftderzocht en hem geneeskundige hulp is verleend geworden. De wagen is vrijwel gehavend en het paard kwam er wonderlijk zonder letsel af. WOUDRICHEM. Aan het postkantoor alhier en de daaronder ressorteerende hulp kantoren werd gedurende de maand Juni 1806 ingelegd f 11145.58 en terugbetaald f 6368.45. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 1943. DUSSEN. Hier is weder een geval van typhus geconstateerd. Op eventueele ver ontreiniging van 't drinkwater in boezems en gantels wordt een streng onderzoek in gesteld. Een bijenzwerm zoekt dikwijls eene vreemde plaats uit, om zich neer te zetten, dat bleek hier dezer dagen weer. Dicht hij een bijenstal op het erf van H. d. R. stond een geit, vastgebonden aan een paal. Dit dier werd plotseling gestoord in zijne rust door een troep bijen, die zich op zijnen rug neerzette. Deze, niet gesteld op zulk een gezelschap, ging uit alle macht te keer. De vrouw, aan wie de geit toebe hoorde, kwam op dat geweld toeloopen en wenschte de geit uit zijne benarde positie te redden, maar hoe? Plotseling krijgt zij een goeden inval: zij springt pardoes in een naastbij zijnde sloot en trekt het geitje met zich mee, dompelt het onder en moet, nadat de bijen van het dier verdwenen zijn, door een ander persoon gered worden. Bij het kasteel, tegenwoordig kloos ter, zal een kerk gebouwd wordendaartoe zal een gedeelte der gracht gedempt wor den. DEWERKEN. De heer A. H. B. van der Stelt, alhier, is bij Kon. besluit van 27 Juni j.l. met ingang van 1 Juli benoemd tot tijdelijk onderopziener der domeinen op en bij het Bergsche Veld. *GIESEN, 3 Juni. Op de heden gehou den paardenmarkt varen 60 paarden aan gevoerd en eenige hitten. Men besteedde vanaf f 100 tot f 200 per stuk. De handel was vrij levendig. ItimienlMitcI. Blijkens een van den Gewestelijken Militairen Commandant te Makasar aan het Dep. van Koloniën ontvangen tele gram zijn bij de vermeestering van een bergbenting nabij Baroepoe, in de To- radjala op 27 Juni j.l. gesneuveld drie Europeesche militairen beneden den rang van officier en gewond een officier en zes en twintig mindere militairen waaronder een Europeesche. Te Rotterdam is een voorloopig co mité gesticht van landweermannen, dat besloten heeft zich te wenden tot de Rotterdamsche Kamerleden om gedaan te krijgeu, dat de volgende lichting zal komen te vervallen. In de grensplaats Bocholt heeft de 27-jarige arbeider J. Huse in een twist zijn 20-jarigen broer Otto met een mes doodgestoken. De dader is in hechtenis. Te Tilburg is het gezin van den fabrieksarbeider M. na het gebruik van soep zoodanig ongesteld geworden, dat men het ergste vreesde. De in allerijl ontboden geneesheer constateerde ver giftiging, ontstaan door het loslaten van het émail van den pot, waarin de soep gekookt was. De toestand der lij ders is thans beterende. De ruim 17-jarige jongeling J. L., van Wemeldinge, werkzaam aan den Tweeden Bathpolder, die Donderdag avond, ais lijdende aan een hevigen aanval van cholera nostras, in de rijks ziekenbarak te Rilland-Bath werd op genomen, is Zondag aan de gevolgen overleden. Vrijdag heeft tijdens een hevigen stormbui een hoogaars, thuisbehoorende te Breskens, schipbreuk geleden ter hoogte van Nieuwersluis. Tweepersonen van de uit 3 man bestaande equipage, zijn verdronken. Door een visscher te Eernewoude (Fr.) is een spierwitte aal gevangen, ruim een half pond zwaar. Het dier is naar Artis te Amsterdam opgezon den. Zondagavond omstreeks half negen werd de Boezemsingel te Rotterdam in rep en roer gebracht door den rijwiel hersteller A. J. M., vroeger woonachtig te 's-Gravenhage, die in half beschon ken toestand in een café aldaar de weddenschap had aangegaan boven in den omstreeks 50 M. hoogen toren te zullen klimmen van de in aanbouw

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1906 | | pagina 2