De leden der Doema hebben te Wi- borg besloten, een blijvend bureau te benoemen. Telegrammen uit Petersburg worden weer sehaarscher sedert de censuur weer is ingevoerd. De kanonniers in de vesting Brest- Litowsk zijn aan het muiten geweest. Zij staken de eetzaal van de officieren waarin vele officieren bijeen waren, in brand. Er werden schoten gelost en twee officieren gedood. Het voetvolk omsingelde ten slotte de muiters en ontwapende hen. De oproeping die de leden van de vroegere Doema aan het Russische volk hebben gericht, luidt als volgt: Aan het Russische volk, wanwege de vertegenwoordigers der burgers van ge heel Rusland. De Doema is bij oekas van 22 Juli ontbonden. Gij hebt ons tot vertegen woordigers gekozen en ons als opdracht gegeven te strijden voor het land en voor de vrijheid. Naar luid van uwe voorschriften en ingevolge onzen plicht, hebben wij wetten opgesteld om u de vrijheid te verzekeren. Wij hebben de heenzending geëischt van onverant woordelijke ministers, die de wetten met voeten treden en de vrijheid ver drukken. Eerst evenwel wilden wij een wet maken betreffende de verdeeling van den grond onder de landbouwarbei- ders, een wet die de verdeeling beoogde der kroondomeinen, bezittingen der kloosters en der geestelijkheid en ont eigening der particuliere eigendommen. De regeering beeft die wet als on aanneembaar beschouwd, en toen de Doema opnieuw hare eischen betreffende gedwongen onteigening op dringender wijze stelde, de Doema ontbonden. De regeering belooft een nieuwe Doe ma binnen zeven maanden bijeen te roepen. Rusland moet dus blijven zon der volksvertegenwoordiging gedurende zeven lange maanden, op het oogenblik dat de bevolking op den rand van den ondergang staat, nijverheid en handel wankelend zijn, het land in koortsige gisting verkeert en het ministerie voor goed zijne onbekwaamheid bewezen heeft om voldoening te schenken aan de volksgrieven. Zeven maanden lang zal de regeering naar willekeur hande len en de volksbeweging bekampen, ten einde een buigzame en onderdanige Doema to verkrijgen. En zoo zij er in slaagt de volksbeweging te onderdruk ken, zal er van geen Doema sprake zijn. Burgers, staat op voor de verdedi ging uwer rechten, voor een volksver tegenwoordiging, die men met voeten treedt. Het mag niet dat Rusïand één dag zonder volksvertegenwoordiging blijft. Gij bezit middelen om u die verte genwoordiging te verzekeren. De re geering heeft, zonder goedkeuring der volksvertegenwoordigers, het recht niet lasten te heffen, noch één man onder de wapens te roepen. Gij zijt dus, nu de Doema door de regeering. ontbonden is, in uw recht, noch geld, noch soldaten te geven. Zoo de regeering leeningen sluit om aan geld te komen, zijn die leeningen onwettig zonder de goedkeuring der volksvertegenwoordiging. Het Russi sche volk zal ze niet erkennen of be talen. Bijgevolg, zoolang de volksvertegen woordiging niet bijeen is: geen kopeek aan den troon, geen soldaat aan het leger Weest standvastig in uwe weigering; geen macht op aarde kan weerstand bieden aan den eensgezinden onbuig- zamen wil van een volk. Burgers, in dezen noodzakelijken en onvermijdelijken strijd zullen uwe ver tegenwoordigers aan uwe zijde staan. Van bijzonder belang is het te lezen wat de Fransche pers van de ontbin ding der Doema zegt. De Temps meent dat de raadslieden van den Tsaar hem een fout hebben laten begaan die misschien niet meer goed te maken is. Het is tot een breuk gekomen, naar den wil van een onbe kwaam ministerie, een verblind hof en een zwak heerscher. Het is een hals brekende staatkunde. De hoop om de samenstelling van de volksvertegen woordiging door een andere kieswet te wijzigen, zal ongegrond blijken. De re geering die den moed miste, om een nieuwen, moeilijken, maar begaanbaren weg te bewandelen, heeft het land een crisis bereid, waarvan men de gevaren niet afmeten, het eind niet voorzien kan. Het Journal des Débats vraagt zich af, of op den jongsten maatregel het gezegde niet van toepassing isHet is erger dan een misdaad, het is een fout. 1 Het was, na de stemming in de Doema over de oproeping met betrekking tot het landvraagstuk onnoodig geweest,1 haar te begaan. Men heeft echter aan het waagstuk van de tegenomwenteling de voorkeur gegeven. Het komt er nu op aan, of men de troef heeft die noo- lig is om het spel te winnen. Die troef is geweld. Het zal ongetwijfeld een lange en zeer moeilijke strijd wor den, aangaande welks afloop men in West-Europa niets kan voorspellen. De Engelsche pers is ook vrij een stemmig in hare afkeuring. De Daily Telegraph zegt dat regee ringloosheid en een beroep op de ba jónetten niet kunnen uitblijven. De Tsaar heeft gehoor geschonken aan den kwaden geest die hem vervolgt, sedert hij tot den oorlog met Japan besloot. Het Russische volk zal nu over de toekomst van Rusland te beslissen hebben. Het meerendeel der te Berlijn ver schijnende bladen is het er over eens, dat de hoofdvraag is, in hoeverre het Tsarisme nog zeker van de troepen is. Voor het overige is er naar die bladen meenen nu wel weer een ernstig bommentijdperk te vreezen en zullen er politieke stakingen op groote schaal worden beproefd. Uit Manilla wordt gemeld, dat een troep opstandelingen, 600 man sterk; op Leyte een afdeeling Amerikaansche troepen, onder luitenant William heeft overvallen. Luitenant Worswick en 13 anderen zijn gesneuveld. Later werden de lijken opgespoord en begraven. Ge neraal Lee heeft een compagnie van het 24e regiment afgezonden ter verster king van de troepen op Leyte, en nog twee bataljons infanterie zullen volgen. Bij Charlotte, in Noord-Carolina, zijn 23 personen, meerendeels negers, om het leven gekomen bij een spoorweg ongeluk. Een goederentrein en een personentrein waren in botsinggekomen. De Engelsche handel in Perzië aan de oevers van de Tiger, staat aan groote gevaren bloot, tengevolge van de onrust in het land. De Arabieren zijn er ge wapend met Mausers en schieten op de booten, die de Engelsche vlag ir top dragen. De opvarenden moeten zich met balen koopwaar tegen de aan vallen beschermen. Het gilde heeft sir Edward Grey van den toestand op de hoogte gesteld er deze heeft doen weten, dat de regeering de aandacht van den Engelschen gezant te Konstantinopel op deze zaak ge vestigd heeft; naar aanleiding daarvar heeft thans de bedoelde gezant de kwestie ter oore van den sultan gebracht. Het Hamburgsche consulaat van San Salvador heeft een telegram van den president ontvangen, waarin de sluiting van een eervollen vrede tusschen de republieken Honduras, San Salvador er Guatemala ambtelijk bevestigd wordt. Een alleszins merkwaardig geval wordt officieel door den „Reddingsdienst" te Washington meegedeeld. Het betreft zekeren Roberti Morney, wiens boot bij de kust van het eiland Rhode gekan teld was. Morney bleef toen drie en twintig minuten onder water. Het lichaam, dat allen schijn had van dat van een doode, werd gered, de eerste hulp werd verleend en zeven pint watei werd uit Morney's longen gedreven. Daarna werd een tweede behandeling toegepast, waarbij nog één pint water werd verwijderd. Morney was nog steeds schijnbaar dood. Men paste daarop ge durende een uur en 48 minuten de j kunstmatige ademhaling toe, waarna de eerste teekenen van het terugkeer van het bewustzijn zichtbaar werden. Men nam toen zijn toevlucht tot wrij ven en het gebruik van heete steenen, terwijl met de bewegingen der kunst- j matige ademhaling door middel der ellebogen werd voortgegaan. Den vol- genden dag was de patiënt tot volle 'bewustzijn gekomen. BEKEMDHIRl A44. Drankwet. Burgemeester en Wethouders van I Heusden brengen ter openbare kennis, [dat bij hen zijn ingekomen verzoek- schriften voor verlof van alcoholhou denden drank anderen dan sterken drank van: lo. K. van den Berg, voor twee lo- caliteiten in het pand gelegen aan de j Vischmarkt, kadastraal bekend gemeen te Heusden, sectie A, no. 46. i 2o. J. Kuypers, voor een localiteit in het pand gelegen in de Putterstraat. kadastraal bekend sectie A, no. 815. I 3o. A. Janssens, voor drie localiteiten in het pand in de Hoogstraat gemeente Heusden, sectie A, no. 1258. Binnen twee weken na de dagtee- kening dezer bekendmaking kan ieder tegen het verleenen van verlof schrif telijk bezwaren bij Burgemeester en Wethouders inbrengen. Heusden, 23 Juli 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd. H. J. VAN EGGELEN. HONCOOP. j BMaatselfik. iieuws, WERKENDAM. Zondag a.s. des voorm. 9J uur, hoopt in de Ned. Herv. Kerk, al hier, op te treden de WelEerw. Heer Dijk, candidaat tot den H. D., te Burum. Vooral des zomers is goed drink water wenschelijk en verheugt het ons te kunnen melden, dat het oordeel over ons leidingwater de laatste keer weer luidde „uitmuntend". WOUDRICHEM. De Procureur-Generaal bij den Hoogen Raad concludeerde heden tot verwerping van het cassatie-beroep van een ingezetene (de heer W. A. M. Kalkman, Notaris) van Woudrichem tegen een vonnis van den Kantonrechter te Heusden, waar bij ongegrond was verklaard zijn verzet tegen een beslissing van B. en W. van Wou drichem, die afwijzend hadden beschikt op zijn verzoek, om den heer Pieter Verhagen (Burgemeester van Woudrichem) van de kiezerslijst voor den gemeenteraad te Wou drichem af te voeren. BOMMELERWAARD. De hooioogst voor 't grootste gedeelte al achter den rug, is dit jaar bijzonder goed. Veel is er gegroeid en uitstekend gewonnen, zoodat kwaliteit en kwantiteit beide uitstekend zijn. De veldvruchten b.v. haver zijn eveneens zwaar, tarwe en boonen vrij goed, suiker bieten redelijk, aardappelen schappelijk kon beter, ze zullen licht van loof blijven, han del in dit artikel slap, f 1,60 k f 1,80 per H. L. Aan de beurzen Gameren en Bom mel nog geen verkocht, doch wegens de drukte in 't hooi zijn er nog maar weinig ten verkoop opgegeven. Gras voor 't vee is er overal tamelijk wat, door de laatst gevallen regens flink wat bijgekomen. Het vee verkeert over 't algemeen in goede conditie. WIJK. Bij den landbouwer J. d. W. werden deze week door een onbekenden landlooper een paar schoenen ingepikt. Enkele oogenblikken later, doch te laat, werd dit door den eigenaar opgemerkt. Men zij dus met die luidjes op zijn hoede. De vroege peren worden hier dit jaar tegen hooge prijzen opgekocht. Voor de z.g. „Janbazen" wordt f 8,en f 9, en voor de z.g. „Oomskinderen" wordt f 12 per H.L. besteed. VEEN. Met genoegen mag vermeld worden, dat aan onzen gemeente-veldwach ter L. Deurloo eene salaris verhooging is toegekend van f 100.'s jaars. Maandagmorgen kwam de heer J. tot de onaangename ontdekking dat er uit zijn tuin circa 400 mooie perziken gestolen waren. GENDEREN. Ter voorziening in de behoefte van drinkwater zal op den Gen- derschendijk eene Northonpomp worden geslagen. Met de werkzaamheden is reeds een aanvang gemaakt. TTet op 15 en 20 Meter diepte verkregen water is echter afgekeurd, zoodat men ge noodzaakt is tot diepere grondlagen door te dringen. Naar ons wordt medegedeeld zijn ter secretarie dezer gemeente 2 gevallen van febris typhoïdea aangegeven, n.l. 1 ge val te Genderen en 1 geval te Eethen. Nader bericht men ons, dat in den loop der volgende week met den bouw van de roomboterfabriek alhier, een aanvang zal worden gemaakt. Het ligt in de bedoeling met 1 October a.s. de fabriek in werking te brengen. In de onlangs gehouden vergadering van den Raad dezer gemeente is besloten, bij wijze van proef een tweetal arbeiders woningen te bouwen, mits door het Rijk de daarvoor benoodigde gelden worden ge leend en met toepassing van het bepaalde bij de Woningwet aan de gemeente eene bijdrage tot betaling der aflossingen wordt verzekerd. Het voorbeeld, door dit Raadsbesluit ge geven, vinde in andere gemeenten navol ging. GORINCHEM, De verleening van gratie aan den heer H. A., notaris alhier, van de hem ter zake van valschheid in geschrifte opgelegde gevangenisstraf van 7 dagen, ging naar de N. R. Ct. verneemt, gepaard met een verandering van genoemde straf in f 500 boete. f gisteren bezocht, is om halfzes naar Soestdijk teruggekeerd. Dr. Roessingh, die nabij Het Loo zijn vacantie doorbrengt, kon zich ook van het Paleis naar zijn buitenverblijf begeven. De correspondent van de N. R. Ct. te Batavia seint: De Doeri-colonne heeft de sterke berg- bentings bij Pondok en Kadok (Celebes) den 18en dezer de een na de ander ge nomen. De aanval werd door scheeps geschut ondersteund. De vijand bood hevigen tegenstand. Wij kregen 20 doo- den en gewonden, onderofficieren en soldaten. Den 19en werd Bontoe Asoe geno men. Thans ligt Pengala, de hoofdplaats van het Poeang-Tikoe-gebied, voor ons open. Naar het Vad. mededeelt, is de be grooting van oorlog voor het jaar 1907 geraamd op f 26,055,000, dat is ruim f 944,000 lager dan die voor het loo- pende jaar is vastgesteld, en zulks in weerwil, dat verschillende posten ver hoogd zijn moeten worden, ook in ver band met de uitbreiding der landweer in 1907 en met de nog in uitvoering zijnde legeruitbreiding, terwijl ruim een ton meer dan verleden jaar voor nieuwen kazernebouw wordt aangevraagd. Het totaal-bedrag der lagere ramin gen op verschillende artikelen bedraagt f 1,402,000, waarbij echter valt op te merken, dat de bijdrage uit de begroo ting van oorlog ten behoeve van de vestingbegrooting, in verband met de plannen van den minister ten opzich te van de stelling van Amsterdam, voor- loopig ruim f 469,000 lager geraamd is dan het vorige jaar. De minister van Oorlog heeft bepaald, dat de sommen, welke op de Rijks postspaarbank zijn ingelegd ten behoe ve van militairen, die bij het eindigen van de aangegane verbintenis geen graad bekleeden, van hen, die den dienst op niet eervolle wijze verlaten en van hen, die zich aan desertie hebben schul dig gemaakt, vervallen ten bate van het Rijk en zulks voor laatstbedoelden te rekenen van den dag, waarop zij als deserteur uit de sterkte van het korps worden afgevoerd. Vanwege de Organisatie van R.-K. Miliciens, Verlofgangers, Landweerman nen en oud-Miliciens is op verzoek der afdeeling Zeeuwsch-Vlaanderen O.D. de i volgende missive naar den Minister van Oorlog gezonden In onderscheidene gemeenten schijnt nog geen sprake te zijn, om over te gaan tot het uitkeeren der schadeloos stelling, als bedoeld bij artikel 15 bis der Landweerwet. Vooral in de kleinere gemeenten is dit het geval. Een groot aantal landweerplichtigen, v.n. zij die reeds den 14 Mei zijn opgekomen, ver keert hierdoor in zeer geldelijke ver legenheid, wijl zij, als moetende van de eene week in de andere leven, in niet weinige gevallen, de week van opkomst i hun gezin op crediet hebben moeten laten leven. Wij verzoeken Uw Excellentie be leefd, dien maatregel te willen nemen waardoor aan genoemden toestand een einde wordt gemaakt en hopen dat het Uwe Excellentie moge behagen, dit ver zoek in te willigen. beurd, dat betrekkelijk nog goed is af- geloopen. De milicien v. d. B., van de le comp. 3e bat. 2e reg. inf., werd door een noodlottig toeval met zijn eigen geweer nog al ernstig aan aangezicht en oogen gewond; onmiddellijk werd hij per brancard naar het hospitaal ver voerd, alwaar werd geconstateerd, dat spoedige overbrenging naar Utrecht noodzakelijk werd geacht. Voor den aanvang van den arbeid kregen Maandagmorgen om zes uur twee wevers te Eindhoven, D. W. en V. d. L., twist. Eerstgenoemde, onge veer 50 jaar oud, bracht den anderen met een mes een steek in de buik toe. De dader is door de rijkspolitie gear resteerd. De toestand van den getroffene is ernstig. De uitslag van de worstelwedstrijd te Amsterdam is Van den Berg le prijs van f 1500, waaraan de titel van kam pioen van Nederland verbonden was. De neger Anglio ontving den 2n prijs van f 1000. Dumas, de Franschman, kreeg den ün prijs f 600. Den 4en prijs f 400, kreeg Pierard le Colosse. Als prijs voor hun flinke verdediging tegenover hun ster kere tegenstanders, ontving Sauer f 75 en Jackson f 50. Uit Zetten meldt men: Naar wij vernemen, zijn ook de Hel dringgestichten alhier, na conferentie met den minister van Justitie, der re- geering aangeboden voor te harer be- schikking gestelde kinderen. Het Delftsche comité voor zondags rust zal een adres tot de Tweede Ka mer richten, met verzoek: herziening van de Zondagswet, om te komen tot beslist verbod van allen overbodigen Zondagsarbeid, beperking van Zondags- arbeid in het algemeen en voor zoover re de maatschappelijke verhoudingen dit gedoogen en voorzoover de aard der industrie algeheel verbod niet in den weg staat. Het adres zal in geheel het land ter teekening circuleeren. Het Delftsch comité voor Zondagsrust bestaat uit 12 zelfstandige vereenigingen of afdee- lingen van landelijke organisaties. Zondagmorgen half twee werd door de politie op de straat in de Pretoria- laan te Rotterdam gevonden het lijk van een man, dat later bleek te zijn dat van den bootwerker E. van Dijk, 30 jaar oud, gehuwd en vader van vier kinderen, wonende aan den Langen Hilleweg no. 152, aldaar. Zaterdag voormiddag, omstreeks 11 uren, had Van Dijk de echtelijke woning verlaten om ziekengeld uit te betalen en sedert is hij door zijn vrouw en kinderen niet weder gezien. Men vermoedt, dat hij op den weg huiswaarts, Zaterdagavond laat, ruzie gekregen heeft met tot nog toe onbekende lieden en dat het ver volgens in de Pretorialaan, een zeer stille wijk, waar nog geen huis staat, tot een handgemeen is gekomen, waarbij men elkander op boot werkers wij ze ge ducht heeft aangepakt, zonder misschien juist het opzet tot dooden te hebben gehad. De man is blijkbaar geworgd. Rond de keel vertoonen zich blauwe plekken van vingerafdrukken. Op de plaats waar de politie het lijk aantrof zijn ook een aantal afgestreken lucifers gevonden, die de politie in be slag genomen heeft. Van den dader of de daders is tot dusverre geen spoor gevonden. Men meldt aan de Ned. uit Utrecht: Zaterdagochtend heeft hier ter stede een diep treurig ongeluk plaats gehad; de 16-jarige zoon van het gemeente raadslid, den heer P. J. H., leerling van het christelijk gymnasium, had zich op het dak van zijns vaders woning, in de Nobelstraat, begeven, met het doel daar te gaan lezen. Vermoedelijk is de knaap, bevangen door de gloeiende zonnehitte, slaperig geworden, in wel ken toestand hij op een gegeven oogen blik omlaag stortte, door eenige glazen lantaarns heen, om terecht te komen bij de buren. Met een gebroken rib en twee gebroken armen werd de arme jongen opgenomen. Denzelfden avond ongeveer half negen is de knaap, na eenige uren buiten kennis te zijn ge weest, gestorven. Uit Scheveningen wordt aan het Vad. gemeld: De visschersvloot moet 't laatst van de vorige week veel met stormweer te kampen hebben gehad. Bij den reeder C. v. d. Toorn Jz. kwam Dinsdag tele grafisch bericht in, dat een zijner log gers met verlies van een man, die over boord is geslagen en verdronken, te Lerwick binnenkwam. Rinnenland. HEUSDEN, 2-5 Juli. Door Ged. Staten van N.-Brababant is de heer M. F. Plankée, Rijks-Veearts te 's-Bosch, tot wederopzegging toe belast mei de waarneming der betrekking van Prov. Veearts in het district Heusden. De Staatscourant van gisteren bevat i het volgende Bulletin. Een lichte ongesteldheid van Hare Majesteit de Koningin gedurende eenige dagen heeft aanleiding gegeven tot ver ijdeling der hoop, welke gedurende korten tijd werd gekoesterd. De toestand van Hare Majesteit geeft geen reden tot ongerustheid. Dr. Roessingh. Arts Pot. Uit Den Haag wordt gemeld Wij vernemen, dat Hr. Ms. toestand zeer bevredigend is; het laat zich voor zien dat de Koningin spoedig herstellen zal. Men verwacht dan ook geen ge regelde bekendmaking van bulletins. De Koningin-Moeder, die haar dochter Omtrent de Havenwerken te Valpa raiso bericht het Vaderland Door de Chileensche regeering is een wetsontwerp ingediend tot verhoo ging van het bedrag, beschikbaar voor de havenwerken van Valparaiso, ten einde de machtiging te verkrijgen, om, hetzij met de inschrijvers, hetzij met andere huizen in onderhandeling te treden. De inschrijvingen, 3 in getal, toch, zijn vervallen; de Engelsche en Nederlandsche, omdat ze boven de door de wet toegestane gelden waren, en de inschrijving der Chileensche firma, hoewel ze beneden de begroo ting was, omdat de inschrijver de ge- I eischte certificaten van bekwaamheid miste. Bij de op de Vugtsche heide gehou den schietoefeningen is een ongeluk ge Men schrijft uit Gemert d. d. 24 Juli: Hedenmorgen verspreidde zich als een loopend vuurtje het bericht van den plotselingen dood van vrouw v. d. Kerkhof, een gezonde, robuste vrouw, die gisteren tegen den avond van Koks- kermis thuis kwam en om 12 uur over leed. Omtrent de oorzaak verkeert men nog in het duister, maar den heelen nacht zijn op last van den betrokken geneesheer de rijks-en gemeentepolitie in touw geweest. Ook is het parket te Roermond er van in kennis gesteld. Uit Rotterdam wordt geschreven: Maandagavond brachten een paar man op een handwagen, naar de aanlegplaats van de Amsterdamsche pakschuit aan de Maaskade O. Z. alhier, een groote pakkist, die als vrachtgoed met die boot naar Amsterdam moest verzonden worden. Op de kist stond: Voorzichtig behandelen, glaswerk. Een groote en veloppe, die later een reclamebiljet bleek te bevatten, was door de bezor gers van de kist achtergelaten als daar bij behoorende. Toen de kist daar op den wal stond en de bezorgers ervan reeds lang ver trokken waren, hoorde een van de werk lieden van de Amsterdamsche pakschuit, langs de kist loopende, gestommel en vreemde geluiden. Hij riep er andere De Secretaris, De Burgemeester

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1906 | | pagina 2