het tusschen boeren en dragonders tot een gevecht gekomen, waarbij eenige boeren gedood en verscheiden dragon ders gewond werden. Volgens een be richt, behielden de boeren de overband. In het district Noecha, in het gou- verment Jelisawetpol, heerscht volko men anarchie. De heele buurt is vol roovers. In het distrist Gori, in het gouver nement Tiflis weigeren de boeren belas ting te betalen. Afdeelingen van de Roode Honderd verjagen de veldarbei- ders van de landerijen der grondbezit ters. De bevolking is een belasting ten bate van de revolutie opgelegd. Uit Tiflis wordt gemeld, dat de stad Sjoesja in brand staat en men daar in de buurt sedert een paar dagen kanon gebulder hoort. Te Odessa heeft het militaire revo- lutionuaire comité een oproeping laten aanplakken, waarin de Kozakken aan gespoord worden zich niet door de antisemitische pers te laten opruien. Het comité zal de bevolking bescher men, wanneer er weer onlusten komon. Ziedaar eenige berichten uit de vele die wijzen op den staat van oproer, waarin het land verkeert. Het maritiem gerechtshof te Sewas- topol heeft vonnis geveld over de ma trozen, betrokken bij de onlusten van het vorige najaar. De vier voornaamste beschuldigden zijn ter dood veroordeeld één tot levenslangen dwangarbeid, 32 anderen tot verbanning voor verschil lenden tijd, 50 tot gevangenisstraf; slechts 6 beklaagden zijn vrijgesproken. Zekere Sawenkof, die gevangen zat we gens een bommenaanslag, in 't laatst van Mei gericht tegen generaal Neploe- jef, commandant der vesting Sewasto- pol, is ontsnapt met behulp van een soldaat, die zelf ook gevlucht is. De correspondent van de Matin te Odessa seint het gerucht dat het be kende keizerlijke paleis Liwadia, in de Krim, in brand zou staan. Uit Petersburg wordt dd. 31 Juli gemeldGisterenavond is in de vesting Sveaborg bij een pioniercompagnie een oproer uitgebroken, waarbij zich een aantal artilleristen aangesloten. De op roerlingen maakten zich meester van drie torten en openden een kanonade op de vesting, waarbij dooden en ge wonden vielen. De bezetting van de vesting werd met twee compagnieën versterkt. Hedenmorgen drongen een groot aan tal particuliere personen de bureaux van de haven van Skatoeden binnen. Zij waren door matrozen van wapens voorzien. Spoedig begon ook het op roer onder de bemanning van de vloot. Met spoed ontboden troepen sloten het door muiters bezette fort Shatoeden af van de stad. De gebouwen, waarin de oproerlingen zich verschanst hadden, werden door drie kruisers en mitrail leurs onder vuur genomen. Hedenmid- .dag drongen de troepen de haven bin nen en ontwapende de oproerlingen. In Helsingfors heerschte in den voor middag groote onrust, die echter wat bedaard is. Onder de arbeidende be volking bleef zij bestaan. Arbeiders, die met den trein van Helsingfors ge komen waren, maakten zich meester van het station Rechimjaki en ver klaarden geen militairen trein te zullen laten voorbijgaan. Het districtshof te Chicago heeft uit gemaakt dat de ziener Dowie de stad Zion en hare nijverheid niet in eigen dom heeft en geen recht heeft er naar welgevallen over te beschikken. In Sep tember zal door het hof een algemeen bewindvoerder benoemd worden. Dr. Dowie zal echter als medebeheerder aangesteld worden. Een treffend ongeluk is Zondag op de Theems bij Marlow gebeurd. Vijf heeren gingen Zaterdag in twee wherry's van Londen een tocht maken de rivier op. Zondagochtend ging het gezelschap baden. Een jongmensch van 22 zonk en kwam niet boven. Zijn vader, een schoolmeester, en een broer van 20 trachtten hem te redden, maar zonken Ook. De twee anderen deden ook hun best, en bijna was ook een hunner om gekomen. De vader en zijn twee zoons verdronken. Te Emden (Oost-Friesland) is giste renmorgen een vreeselijk ongeluk ge beurd. Op een overweg werd een daar passeerende wagen door de locomotief gegrepen en aan splinters geslagen. Het paard was reeds over de rails en bleef ongedeerd. Een der mannen werd direct gedood, de andere vreeselijk ver minkt aan hoofd en borst, tengevolge waarvan hij eenige oogenblikken later overleed. Een jongen, die mede op den wagen zat, werden beide been en afge reden. Zijn toestand is zeer ernstig. De instructie tegen de ingenieurs, die het reddingswerk van Courrières hebben geleid, is met een „non lieu" geëindigd. Tot den 25en werden er 1064 lijken bovengebracht; er moeten er nu nog een dertigtal liggen. Onweders en wolkbreuken hebben niet alleen in Tirol, maar ook in Salz burg en Stiermarken groote verwoes tingen aangericht. De bergstroomen in Salzburg zijn sterk gezwollen. Uit Gra? wordt gemeld dat het zwaar gehageld heeft en ook daar de schade groot is IMaatselfik üieuws. HEUSDEN, 1 Aug. De katholieke jongens- en meisjesschool werd gistermiddag om drie uur gesloten, aangezien de hitte meer dan 80 graden F.H. was. De stuurman C. K. van de stoom boot „Stad Heusden", die Maandagmorgen om half twee van hier vertrok, had het ongeluk onder Aalburg, terwijl hij de zonnetenten vastmaakte, buiten boord te vallen. Door het aanhoudende fluiten van de- boot kwam de veerman met een roeiboot, doch toen deze ter plaatse kwam, was K„ die raaklings langs de schroef van de boot was gegaan, reeds aan wal gezwommen. Wel een bewijs, dat hij zijn tegenwoordig heid van geest niet verloren had. WERKENDAM. In de eergisteren ge houden raadsvergadering werd den Raad de rekening over 1905 aangeboden, waarna een adres van mej. de wed. S. v. d. Wiel werd behandeld. Besloten werd daarop aan adressante te berichten t onder intrekking van een vorig raadsbesluit, dat zij op 't Slik zou mogen bouwen in de richting van het huis van Versluis, mits betalende als erf pacht f 2.50 per jaar, voor den te dempen sloot. Ten slotte werd nog een adres voo~ gelezen door den M. v. B. Z. den Raad om advies toegezonden, waarna daarover in vergadering met gesloten deuren werd beraadslaagd en besloten. In de Geref. kerk A alhier hoopt Zondag a.s. op te treden de weleerw. heer Dekker, predikant te Kollum. BIESBOSCH. Gisteren, vlak op den middag, ontstond er op den polder „Kijf hoek" brand in de keet van 't werkvolk, die zoo snel om zich heen greep, dat er aan blusschen niet viel te denken. In een minimum van tijd stond de geheele boeren- stelling in lichte laaie. De hoog opslaande woeste vlammen, die in de talrijke hooi schelven telkens opnieuw voedsel vonden, vertoonden uren ver in den omtrek een verschrikkelijk schouwspel. Een woord van lof komt toe aan het werkvolk, dat, on danks de ondragelijke en verzengende hitte van de z8n en het woedend element zijn uiterste best deed om nog te blusschen en te redden, wat te redden viel. Des ondanks bleef er weinig gespaard. DRONGELEN. Verleden week Donder dag hebben de vier hoogste klassen onzer school, met de meisjes die de herhalings school bezoeken, onder geleide van hun onderwijzers, een schoolreisje gemaakt per s.s. Thor II naar Rotterdam, waar ze de diergaarde bezocht hebben. Onnoodig te zeggen, dat bij het aan boord gaan voor velen het nieuwe reeds begon en dat op deze wijze werkelijk het nuttige met het aangename is vereenigd. Hopen we, dat meerderen in 't belang van 't onderwijs dit voorbeeld navolgen, waarvan de moeite rijkelijk beloond wordt in de vreugdevolle gezichtjes der kleinen. EETHEN. De aardappeloogst belooft voor dit jaar niet veel goeds. Op verschei dene plaatsen komt het bederf er reeds zoo erg in, dat met recht gevreesd wordt, dat de aardappelen dit jaar van niet beter hoedanigheid zullen zijn dan het vorige jaar. Bij Koninklijk Besluit is de heer P. W. Boll te Eethen benoemd tot heem raad van het waterschap „de Eethensche en Meeuwensche zeedijk. GENDEREN. Voor de betrekking van Hoofd der openbare school alhier, vacature wijlen den heer Braams, hebben zich slechts twee sollicitanten aangemeld. MEEUWEN. Bij de paardenmonstering door de h.h. Wichers en Heilbron, gisteren gehouden, werden hier aangeboden acht stuks en aangekocht geen. WIJK. De dekknecht op de motorboot „ïïendrika", W. M. alhier, had deze week het ongeluk van een zekere hoogte in de machinekamer te vallen, waarbij hij zich zoodanig bezeerde, dat direct geneeskundige hulp werd ingeroepen. DUSSEN. De 13-jarige zoon van P. v. d. Pluijm had de onvoorzichtigheid een zoogenaamde graaf (waarmede men de mest vaalt doorsnijdt) op zijn schouder te dragen en met een rietpijl vast te houdende riet pijl brak, de graat viel, en verwondde hem zijn hiel. Ontzettend bloedend, en eenigen tijd bewusteloosheid was 't gevolg, toch is dit voor dien jongen hoogst leerzaam on geluk nog buitengewoon goed afgeloopen. VEEN. Bij den korenmolenaar A. alhier is een postduif neergestreken. Om een der pooten was een ringetje bevestigd, waarop stond: 2512 B D 19C6. BOMMELERWAARD. De handel in aard appelen gaat nog niet vlug; de ingevallen ziekte is mede van invloed, dat geen groote hoeveelheden worden aangekocht, ofschoon nog slechts sporadisch besmette knollen voorkomen. De daling van prijzen is aan merkelijk; van een rijksdaalder per mud voor enkele dagen tot fl.75 heden. Aan enkele beurzen in de Waaldorpen werden ze verhandeld voor fl.65 met bestemming voor de Hollandsche steden. Hoe rijk vele appelboomen met jonge vruchten waren beladen, toch valt het thans nog niet mee, zoozeer hebben vele hunne vruchten laten vallen. Naar het zich laat aanzien, zullen deze niet geven wat er van verwacht werd. Itiiineiilund. De Staatscourant bevatte Maandag het volgende bulletin Daar de toesland van Hare Majes teit de Koriingin thans als geheel be vredigend kan worden beschouwd, zul len door ons geen bulletins meer wor den uitgegeven. Dr. ROESSINGH. Arts POT. Bij geruchte verneemt de Avp., dat volgens het nieuwe plan der inkomsten belasting van minister de Meester, wat de belastingheffing betreft, onderscheid zal worden gemaakt tusschen inkom sten uit kapitaal en die uit andere oorzaken verkregen. Volgens den Haagschen kroniekschrij ver van de N. Gr. Ct. is de commissie voor de grondwetsherziening reeds zoo ver met haar arbeid gevorderd, dat haar advies en voorstellen denkelijk nog in dit jaar aan de regeering zullen worden aangeboden. Hij verzekert, dat de commissie de erfopvolging niet in haar rapport en voorstellen zal aanroeren en dat ook de regeering dit punt in geen geval in de aan te bieden wijzigingsvoorstel len zal opnemen. Een Duitsche knaap van nauwelijks 14 jaar is in de bosscben te Winterswijk zwervende aangetroffen. In verhoor ge nomen, bleek, dat hij thuis behoorde te Bremen, en uit vrees voor straf, we gens slechte vorderingen op school, de wijde wereld ingegaan was. De jeugdi ge avonturier had nog 4 mark op zak. De ouders van den knaap zullen met zijn verblijf in kennis gesteld worden. Zaterdagnamiddag ongeveer 2 uur waren aan de artillerie-inrichtingen te Zaandam een paar jongens uit Amster dam aan het stoeien. Daarbij trof de een den ander zoo ernstig met een driekante vijl in de borst, dat men voor het behoud van het leven van den getroffene vreest. Het jongmensch is 18 jaar oud. Onder de gemeente Woensel (N.Br.) is op een spoortrein geschoten. Een kogel is terechtgekomen in een com- partement, zonder ongelukkig gevolg. De kogel ging rakelings langs den nek van een reiziger die het hoofd gebogen hield. Men meldt aan het Vad.: Door de doctoren Verbeek, te Veg- hel, en Timmer, te Beek-en-Donk, is op last der justitie het lijk van vrouw v. d. K.. te Gemert, geopereerd. Men zal zich herinneren, dat genoemde vrouw dezer dagen onder verdachte omstandigheden bezweek. Bij die operatie is gebleken, dat hier van eenig misdrijf geen sprake is en de vrouw is overleden ten gevolge van een hartkwaal. Reuter seint uit Trornso: „Het toeristenschip Ile-de-France is hier van Spitsbergen teruggekeerd. Het was in de Roodebaai gestrand en is gered door den Nederlandschen krui ser Friesland. Aan boord van de Ile-de France is 18,000 frank voor de matro zen van de Friesland opgehaald." De Roodebaai ligt aan de Noordkust van het hoofdeiland van Spitsbergen. Uit Stavenisse (Zeeland) meldt men aan het N. v. d. D. Niettegenstaande de warmte overdag, heeft de laatste nachten der vorige week zoodanig gevroren, dat des mor gens vroeg velden en weiden als met een wit kleed overtogen waren. Te Eek en Wiel heeft een 12-jarig meisje haar moeder per ongelijk dood geschoten. Met ongeval heeft zich als volgt toe- gedrogen A. v. R., werkzaam op een steenoven, had een geweer gekocht, dat hij, om dat zijn werkzaamheden hem riepen, overgaf aan zijn zoon om het thuis te brengen. Deze zegt het donderhoedje er af genomen en het daarna aan zijn zusje gegeven te hebben. De moeder, een 43-jarige vrouw, liet er haar 12- jarig dochtertje mee spelen en zei schert send, op een buurvrouw wijzend: „Schiet vrouw v. T. maar dood." Even daarna legde het meisje op haar moeder aan, die zij met een hagelschot in het voor hoofd trof. De dood trad bijna onmid dellijk in. Acht kinderen betreuren de moeder. Er wordt nader gemeld, dat de schrij ver van een brandbrief aan de dames v. O., te Zoelen, P. de K. is, molenaar te Drumpt, die als handlanger had S. B., uit Zoelen, wien hij f 25 had be loofd voor het in ontvangst nemen der geëischte som. Men vermoedt, dat ja loezie over een onlangs gedeelde erfe nis de reden tot het schrij ven van den brief is geweest. Te N. Scbans verwekt het volgende algemeene deernis. Een zekere S. woonde daar met vrouw en kinderen sedert 1 Mei in een tent, waarin men in het vuil omkwam. De man zette hetgeen hij verdiende in sterke drank om. Nu is S. met zijne vrouw er stilletjes van door gegaan, de arme kleinen zonder eten of drinken achterlatende. Een der stumperdjes is ongeveer 1 jaar oud. Natuurlijk zijn verschillende moedefs met het lot der kinderen begaan en zet ten zij haar medelijden ook in daden om, maar lang kan dat ook niet duren. Mogen de arme schapen daarom spoe dig afdoende worden geholpen? Voor den voogdijraad is hier wel wat te doen. Vrijdagmiddag j.l. bij het binnenko men in de Scheveningsche haven van den logger „Sch. 226", schipper P. de Ruiter, gingen dadelijk eenige agenten van politie aan boord, die twee Duit sche matrozen, op dit schip aangemon sterd, mede naar het politie-bureau na men. Zij werden verdacht naar wordt me degedeeld, door middel van zwavel de bemanning te hebben willen doen stik ken. Door het ontwaken van een der ma trozen werd dit plan verijdeld.. De politie van Lerwick had die van Scheveningen gewaarschuwd. Dinsdagmorgen geraakte de Duitscher J. P., in een café aan de Nieuwehaven te Rotterdam, in aanraking met een paar kwartjesvinders, die hem een be drag van 100 kronen wisten af te winnen. Toen de Duitscher zijn porte feuille voor den dag haalde om te be talen, bleek het, dat daarin wel een bedrag van 1000 kronen was. Een der kwartjesvinders rukte ze hem spoedig uit de handen en maakte er zich ijlings mee uit de voeten. De andere volgde hem. De Duitscher heeft de politie met het gebeurde in kennis gesteld. Maandagmorgen is te Zonnemaire door den veldwachter van Dreischor op zijne vrouw, welke aldaar vertoefde, een moordaanslag gepleegd. Nader wordt hierover uit Zierikzee gemeld Th. Klooster, gemeente-veldwachter van Dreischor, oud 33 jaar, leefde met zijn vrouw Pieternelia Klooste, geboren Van Nieuwenhuijze, voortdurend in onmin. Deze, de gestadige huiselijke twisten eindelijk moede, verliet Zater dag de echtelijke woning, en zocht en vond bij haar ouders, die te Zonne maire wonen, een toevlucht. Hij zocht haar daar Maandagochtend op en schoot, terwijl zij achter de deur stond, een revolver op haar af. Terwijl een broe der van den man, die opzettelijk uit Amsterdam was overgekomen, om den vrede tusschen het echtpaar te herstel- Jen, met behulp van een ander hem het moordtuig ontrukte, liep de doo- delijk gekwetste vrouw naar de woning van den gemeente-veldwachter Jacob van der Velde, die evenwel niet tehuis was. De vrouw van dezen liet de ster vende op een stoel plaats nemen, waar zij, na zich bekend gemaakt te hebben, zeide, dat haar man op haar geschoten had. Hierop gaf zij den geest. De da der had inmiddels zich zeiven bij den burgemeester aangegeven, die hem in verzekerde bewaring nam. Het lijk der gedoode vrouw werd naar de consistoriekamer gebracht, waar het door doctoren geschouwd werd. De dader is naar het Huis van bewaring te Zierikzee overgebracht. Uit het ongelukkige huwelijk zijn drie kinderen voortgesproten. Een brugwachter heeft Zondagavond naar het politie-bureau aan de Nassau- kade gebracht de wed. A. H., wonende in de Noorderstraat te Rotterdam, die in een vlaag van waanzin haar drie jarig zoontje, dat zij in een doek had gewikkeld, over de leuning van de Willemsbrug in de Maas vilde werpen. Ze is onder toezicht van politie naar haar woning teruggebracht. Men schrijft uit Delft: Even geheimzinnig als voor acht maanden een 12-jarig meisje alhier ver dween, dat door een kinderloos echt paar als pleegkind was grootgebracht en toen door de moeder werd opge vorderd, even geheimzinnig is het kind thans weer teruggekeerd tot haar pleeg ouders. Het merkwaardigste is, dat het kind zegt, zelf niet te weten waar het in de acht maanden die verliepen, verbleef, iets wat de pleegouders, naar hun zeg gen, evenmin kunnen ophelderen. Uit Amsterdam meldt men Maandagmorgen 7 uur vertrokken van het station Weesperpoort alhier 407 werklieden naar Duitschland. Zij zijn door vertegenwoordigers van den heer Gerhard Kühner, uit Neumuhl, aan genomen voor bovengrondsch werk bij de kolenmijn Deutscher Kaiser te Bruck- hausen aan den Rijn, voor een gemid deld dagloon van f 2.50f 3, bij een 10-urigen arbeidsdag. Typeerend voor den toestand hier ter stede is, dat deze ruim vier honderd man in minder dan geen tijd konden worden bijeengebracht, en er een evengroot cijfer moest wor den afgewezen. Ook in den zomertijd blijkt dus de werkloosheid onder deze categorie van arbeiders hier ter stede groot te zijn. Onder de aangenomen werklieden zijn 16 bankwerkers en 391 personen zon der vakkennis. De reiskosten worden voor hen door den ondernemer betaald. Daarentegen verplichten zij zich ten miste een half jaar in dienst te blijven, en hebben zij zich schriftelijk bereid moeten ver klaren de reiskosten terug te betalen of van hun loon zooveel te laten in houden als zij vóór den tijd weggaan. Te Bruckhausen zullen de Amster- damsche werklieden onder dak worden gebracht in een groot cantine, welke duizend man kan bevatten. Zij slapen met hun vieren in een kamertje, twee aan twee boven elkander. In de cantine wordt hun van alles verstrakt op afkorting op het per 14 dagen uitbetaalde loon. Voor ligging en eten (twee middagmalen met vleesch en koffie wordt 55 cent per dag afge trokken. Het brood is hier niet onder begrepen. Het Duitsche stoomschip „Secunda" dat Zaterdag van IJmuiden naar zee vertrokken is, heeft op zee, tijdens den mist den IJmuider vischkotter „Puck no. 20" aangevaren, waardoor dat vaar tuig gezonken is. Drie man zijn door dat stoomschip gered en naar loods- kotter no. 1 gebracht. Een man is ver dronken. Toen het s.s. „Secunda" den visch- kotter midscheeps inliep, werden van den boeg onmiddellijk lijnen uitgewor pen, waaraan de vier manschappen zich vastklemden, twee aan stuurboord en twee aan bakboord. Dadelijk daarop stoomde de „Secunda" met volle kracht achteruit in den kot- ter, zoodat deze omsloeg en twee der aan lijnen hangend© mannen met het want medesleepte. Een daarvan, de schipper Aldert Kooper, ofschoon zwaar gekneusd, kon nog worden gered; de andere, Jan Kooper, broeder van den schipper, oud 19 jaar, zonk in de diepte weg. Men zag niets meer van hem terug. Zaterdag is te Kethel door de rijks politie van de brigade Schiedam tegen een gezelschap hooggeplaatste personen proces-verbaal opgemaakt, wegens het jagen op de jacht van den heer W. C. Teurlings te Rotterdam, zonder dat zij voorzien waren van een schriftelijke vergunning. Het eigenaardige van het geval is, dat de jagers, waaronder personen wa ren uit de eerste kringen van ons land, den gemeente-veldwachter en een nacht waker, tevens onbezoldigd veldwachter hadden meegenomen om als dragers dienst te doen en tevens om hen den weg te wijzen. Ook tegen den gemeente-veldwachter en den nachtwaker is proces-verbaal opgemaakt wegens stroopen. Zondagmorgen is de heer B., een zenuwlijder onder behandeling te Nij megen, te Lent (gem. Eist) door een locomotief met goederenwagen overre den. De ongelukkige werd zeer zwaar verminkt en was direct dood. Het lijk. is naar Nijmegen vervoerd. Uit Vlissingen wordt gemeld: De Engelsche stoomschepen Monte zuma, van Montreal via Londen naar Antwerpen bestemd, en de Kilmore, uitgaande van Antwerpen in Ballast naar Liverpool Zijn Zondagmorgen 6 uur, nabij het vuurschip van de West Hinder, met elkander in aanvaring ge weest waardoor de Kilmore is gezonken. Het volk werd gered en aan boord der Montezuma opgenomen. De Montezuma is met twee gaten in den boeg doorgestoomd naar Ant werpen. In een stal aan de Zuilingstraat in den Haag waren eenige kinderen aan het spelen, wat hun door de knechts eenige malen verboden was. Om schrik aan te jagen werd door een der laatsten met een hooivork geworpen, waardoor een 4-jarig kind, dat zich onder het hooi verstopt had ernstig werd ver wond. De kleine werd in het R. K. Ziekenhuis opgenomen. De toestand van het kind is thans redelijk. Als verdacht van deze verwonding te hebben toegebracht zijn twee man nen door de politie gehoord. Door de politie te Gouda werden Zondagnacht twee inbrekers gesnapt. Vóór het kantoor der stoombootreederij Van der Garden en Co.. aan hetVeer- stal bij de Mallegatsluis, stond één der heeren op den uitkijk, wat een surveil- leerend politieagent verdacht voorkwam en den man meenam naar 't politie bureau. Hierop gingen andere agenten een onderzoek instellen in het kantoor, waar ze een man bezig vonden een kast open te breken. Hij werd natuur lijk direct gearresteerd en naar 't bu reau gebracht. Door het stuk slaan van een ruit had hij zich toegang tot het kantoor verschaft. Uit het verdere onderzoek bleek, dat er nog niets was gestolen en dat de

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1906 | | pagina 2