NIEUWSBLAD w «M UIL Bruine Mitten, Doktor Vdindeo, H.H. Koffiehuishouders 14 It, Biljard fabrikant, De Zuid-N ederhnidsche Rij wielhandel, >0€>CCCCCC0C$CC0CCi ADRESBLAD Kristal-, Glas- en Aardewerk, RH. Aannemers en TimerMeii! Ijzerwaren, Bouwartikelen, Gereedschappen, Consultatie voor Ooglijders, Repareeren spoedig en billijk. Ontvangen J. SNIJDERS, Vuchterstraat G 6, 's-BOSCH. TWEEDE BLAD No. 2559. ZATERDAG I SEPT. 1906. J§ Stiften, Roper, Tacks, Lijm, Garen Botersloot 45, Keukenstoelen 70 cent. Blijft met coneurreerende prijzen zich aanbevelen; bezichtigt steeds onze étalage. van aanbevolen Firma's. Uilgever L. J. VEERMAN te Heusden. BUITENLAND. Toestand in Etuslaml. Het Russische officieuse regeerings- orgaan, de Rossija, meldt in een hoofd artikel, dat de regeering voldoende macht bezit om de aanslagen en an dere misdadige handelingen den kop in te drukken. Maar daarin ziet zij niet haar hoofddoel en den grondslag vau haar werk. Als eersten plicht beschouwt zij de samenstelling van wetsontwerpen voor de Doema. Kwesties, die geen uitstel kunnen lijden, zal de regeering tot de bijeenkomst der Doema afdoen op de bij de wet voorgeschreven wijze. De revolutionnairen kunnen de regee ring niet belemmeren in haar plichts vervulling, omdat de wisselingen in het samenstel der vertegenwoordigers van het gezag de regeering niet kunnen nopen af te zien van hervormingen, wier noodzakelijkheid reeds lang erkend is door de ordelijke en verlichte klas sen der bevolking. M. a. w. hoeveel ministers en gouver neurs vermoord worden, de koers blijft dezelfdede regeering, die, als zij maar wil, sterk genoeg is om gevalletjes als op Aptekarski-Ostrof, aan het station te Petershof en te Warschau onmoge lijk te maken, zal hervormen, alle her- vormingsgezinden in den lande ten spijt. Maar hervormen op haar manier. Te Kroonstad moeten Woensdag der tig matrozen in hechtenis zijn genomen. Te Moskou schiet men op de politie van uit huurrijtuigen. Te Samara is het tot een botsing ge komen tusschen de politie en een me nigte van een 2000 personen, die revo- lutionnaire vlaggen droegen en opruien de liederen zongen. Verschillende po litieagenten zijn gewond. Het aantal brandstichtingen is enorm ten plattelande. Alleen uit Elisabeth- grad in het gouvernement Cherson, woiden er zestig gemeld in één week. Te Karlovka in het gouvernement Poltawa zijn er verscheiden lieden ge dood en gewond in een botsing tusschen boeren en politie. De laatste dagen zijn te Riga een veertig anarchisten uit Warschau aan gekomen. De treinen worden nu scherp bewaakt, terwijl er vrij willekeurig ge arresteerd wordt. Er is tegelijkertijd een nieuwe revo lutionaire organisatie van anarchisten en communisten ontdekt, op wier re kening men de misdrijven der laatste week stelt. Er is weer een boramen- magazijn ontdekt met een voorraad van 38 reuzenbommende eigenaars zijn onbekend gebleven. De politie te Riga heeft een huis omsingeld, waarin zich revolutionairen bevonden. Ze werd met schoten ont vangen. Men opende toen het vuur op de woning. Binnengekomen vond men de lijken van een man en een vrouw, alsmede een groote hoeveelheid bommen en springstoffen. Een andere groep revolutionairen, ver borgen in een huis in de Mariastraat, werd door de politie aangevallen. Een man werd gedood. De anderen rekende men in. Men ontdekte zeventien vaat jes, die achter 'n dubbelen bodem, on geveer 500,000 revolutionnaire procla maties in onderscheidene talen bevatten. Op het eiland Bornholm heeft de po litie een groote bommenfabriek ontdekt, Er lagen er 160 klaar. Een en twintig Russen, die er werkten, zijn in hechte nis genomen. Men vond voorts een groote hoeveelheid dynamiet. In het lijkenhuis van het Peter én Pauls-hospitaal liggen nog tien niet herkende lijken, die van de ontploffing in Stolypin's villa afkomstig zijn; er zijn twee kinderen en één vrouw bij. Met Stolypin's zoontje schijnt het be vredigend te gaan. De oekas van den Tsaar, waarbij voor de boeren land wordt beschikbaar ge steld uit de kroondomeinen, heeft vol gens berichten uit Rusland grooten in druk op de landelijke bevolking ge maakt. Zoo groot, dat de regeering hoopt, dat dit deel des volks en het telt meel" nu de omwente lingsbeweging den rug toe zal keeren. De Tsaar gelastte den gouverneurs den inhoud van den oekas zoo snel moge lijk in alle gouvernementen bekend te maken. Bizondere boden snelden de dorpen in met het groote nieuws. In nadere besluiten regelt de Tsaar de verkoopsvoorwaarden, die ten deele zóó gunstig zijn, dat de verkoop bijDa gelijk staat met weggeven der kroon- landerijen. Het gevolg zal zijn, dat de apanages der grootvorsten, die voor een groot deel uit de opbrengst dezer landerijen voortkomen, een belangrijke vermindering zullen ondergaan, terwijl ook de civiele lijst van den Tsaar zelf heel wat zal worden beknot. De liberale bladen te Petersburg en Moskou prijzen mee de grootmoedigheid van den Tsaar, maar wijzen er op, dat het vooral op de ten uitvoer legging van den keizerlijken wil aankomt. Voor het postkantoor te Petersburg, in de Povorskojstraat, is een brieven besteller op klaarlichten dag door twee onbekenden met revolverschoten aan gevallen de roovers wierpen hem ta- oak in de oogen, maakten zich van zijn postzak meester en verdwenen per huurrijtuig. Die hen achtervolgde werd met revolverschoten bestookt. Verder zijn in de provincie drie oud leden van de Doema gevangen geno men, nl. Bibikof, Vitkofski en Koetoe- manof. Te Moskou zijn 135 politiek-verdach- ten gevangen gezet. Op een sneltrein van Moskou naar Petersburg zou eergisteren een aanslag beproefd zijn, die, ware hij gelukt, ver schrikkelijke gevolgen had kunnen heb ben. Onder de rails op ongeveer twee kilometer van Moskou ontdekte een spoorwegarbeider eenige minuten vóór het passeeren van den trein toevallig een vier pond zware pyroxilinbom, dien hij nog ijlings wist te verwijderen. In den trein zaten ongeveer 200 personen, waaronder eenige hoogwaardigheids- bekleeders. BINNENLAND. Donderdagavond is het universiteits gebouw te Groningen door brand ver nield. Ruim half zes zag men rook uit het dak opstijgen en een klein vlammetje langs de dakgoot van den rechtervleugel lekken. De brandweer werd gewaarschuwdeveneens de Com missaris der Koningin, mr. Geertsema, die in de onmiddellijke nabijheid woont en die met enkele burgers het gebouw insnelde om zoo mogelijk den brand in den aanvang te smoren. De in het gebouw aanwezige slangen waren echter niet lang genoeg om de vlam te bereiken. Onbewust nog van den omvang, dien de brand zou kunnen nemen, begonnen mr. Geertsema en bedoelde burgers uit de professorenkamer al de schilderijen af te nemen en uit de kasten, die voor een groot deel in getrapt werden, de boeken en archieven der hoogleeraren te redden. Ook uit de curatorenkamer in den linkervleugel werden het archief van curatoren en andere kostbaarheden, waaronder het academievaandel van 1672, geborgen. Een en ander, en verder kostbare toe stellen en onderscheidene meubelen, werden geborgen in het tegenover staande Roomsch-Katholieke kerkge bouw van den H. Martinus. Inmiddels had de aangerukte brand weer niet kunnen beletten, dat de brand, gevoed door den spiritus, waarin de preparaten van het museum van natuurlijke historie op een der ver diepingen bewaard worden, deze ver dieping in haar geheel aantastte, en toen reeds liet het zich aanzien, dat het geheele gebouw reddeloos zou ver loren gaan. Want al spoedig deelde het vuur zich mede aan het veel hooger middengedeelte. Imposant 'was het schouwspel toen de vlammen hoog op sloegen uit het indrukwekkende ge bouw. En het vuur breidde zich maar steeds meer uit; het scheen, alsof de vele slangen op de waterleiding en ook de stoomspuit totaal niets vermochten tegen het vernielend element. Toen dan ook de rechtervleugel met donde rend geraas ineenstortte en het midden gedeelte in rossen gloed stond, brandde ook reeds de linkervleugel. Het stond nu vast, dat de geheele verzameling van het museum voor na tuurlijke historie vernield was. Wee moedig was het prof. van Ankum te zien staren naar de vuurzee, die zijn arbeid van 34 jaren verslond. De waar de van dit verlies is niet te schatten. Er was in deze verzameling onder meer het embryo van een witsnuitdolfijn, een unicum in de geheele wereld er was het skelet van zulk een dolfijn, zooals er alleen te Hamburg en New York zijn en er waren vele andere merkwaardige zaken. Dat alles is verloren, onherstel baar verloren. Bovendien zijn het che misch laboratorium van professor van Wisselink en het pharmaceutisch labo ratorium van den lector, Boseken, wel ke in het gebouw gevestigd waren, ge heel verwoest. Slechts enkele instrumen ten zijn daaruit gered. Toen de brandweer inzag dat van het academiegebouw niets meer te red den was, wijdde zij haar aandacht in de eerste plaats aan het hygiënisch laboratorium van professor Fokker, dat op een paar meter gescheiden ten wes pen van het academiegebouw staat en aan het physiologisch laboratorium van professor Hamburger, dat een paar me ter verder af ten noorden van de aca demie staat. Beide gebouwen werden nat gehouden, en van hunne daken werd nu water gegeven. Ook aan de achterzijde dreigde gevaar. Het ge bouwtje, waarin ontplof pare stoffen worden bewaard, werd ontruimd en hier gewaakt tegen het overslaan naar particuliere gebouwen. Over de oorzaak van den brand ver neemt men, dat hij zeer waarschijnlijk moet worden toegeschreven aan den arbeid van ververs, die bezig waren met benzine- of spirituslampen. Opmer kelijk is, dat geen der werklieden niet eerder een brandlucht geroken heeft. Zij, die het eerst rook en een vlam metje gezien hebben, hebben den in druk gekregen, dat, indien in het ge bouw voldoende bluschmiddelen aan wezig waren geweest, de brand binnen seer kleine afmetingen zou zijn gehou den. Ook scheen het, dat de brand- bluschmiddelen der gemeente niet be rekend waren voor het stuiten van zulk een ontzettenden brand. Daarbij kwam, dat het publiek de taak van brandweer en politie niet vergemakkelijkte. Inte gendeel, en een paar keer zagen politie en militairen zich genoodzaakt met de blanke sabel te dreigen om ruim baan te krijgen. Zoo eerst was het mogelijk de toegangswegen behoorlijk af te zetten. Het gebouw dateert van de jaren 1846 1852 en was vooral in de laatste jaren werkelijk verfraaid. Het gebouw en de goederen waren niet verzekerd. Buiten het niet te schatten verlies van het museum van natuurlijke his torie wordt de schade op een millioen gulden geraamd. Het was den geheelen avond windstil, indien er wind ware geweest, zou de ramp niet te overzien zijn geweest. Woensdagmiddag is te 's-Gravenhage een man geboeid naar het politie-bureau gebracht, die aan de Prinsengracht aan een huis aangescheld had en toen de meid opendeed, een mes te voorschijn haalde en daarmede dreigde te steken. Toevallig kwam een melkboer aan, die hem vasthield en aan de politie over leverde. Enkele weken geleden verliet de on derwijzer D., werkzaam aan een der buitenscholen der gemeente Barneveld, zijn woonplaats, zonder dat iemand wist waarheen hij zich begeven had. Bij onderzoek is thans gebleken, dat hij niet wel bij het hoofd was en in een krankzinnigengesticht in den Haag is opgenomen. ADVERTENTIEN. EEK 4. It t» O I i: PAHTI.I alsmede: een prachtige sorteering aan coneurreerende prijzen. POTTERSTRAAT, HE«JS»EN. In den Ijzerwinkel aan de haven vindt ge tegen scherp coneurreerende prijzen een uitgebreide collectie CZ2 O fiÖ enz., enz. Ieder stuk gereedschap, wat in ge- 05 bruik niet voldoet, wordt ingeruild. H Verder voor H.H. Schoenfabrikanten S groote voorraad en alles wat verder tot het vak be hoort. Beslist voordeeligst adres. ca WAALWIJK, 'j a. d. Haven. OOGARTS, Ververstraat, 's-BOOCH. 1—3 ure. Kosteloos voor minvermogenden 11—13 ure. Deze aanbieding zal of kan nimmer orertroffen worden. B1LLARDS met toebehooren f 275 Contant. Ook in huur en op afbeta ling (meer dan 100 stuks in huur sl f 1.50 per week). Reusachtige groote voorraad eikenh«uten Spiegelbuffetten met rijk ge- heeldhouwde Toonbanken, bijna voor niets. Eiken Leestafels 175, 70 en f 10 bladdikte naar verkiezing en Cafétafels 85, 55 en - 5 geheel van Eikenhout. Nieuwe ijzersterke Stoelen van f 1,65 per stoel, van onder met schroe ven verbonden, kosten bij anderen voor een koopje f 1,90. Ook nieuwe ijzersterke Stoelen voor f 1,25, f 1,65, f 1,75 f 2,enz. Ook eenige gebruikte Inventarissen zullen door mij voor elk aannemelijk bod worden van de hand gedaan. Achtend, Minderbroederstraat B 352, den Nieuwen Winkel idem B 343. Meubelen, Bedden, Matrassen, Kapok, Veeren, Zeegras, Wol. Spiegels, Schilderijen. Stoelen, Tafels. Luxe Spoormanden. Sport- en Kinderwagens. Vogelkooien en Standaards. Waschdoek, Zeildoek enz. Cioedkoopste prijzen. En gros» en detail. 1 Verhuren voor Dames en Heeren Rijwielen. Steeds voor handen Onderdeelen voor Motors en Automobielen. Biljartfabrieken. J. A. v. Etten, Biljard fabriek, Oosterhout. Leverancier voor Oost-Indië. Filialen te 's-Boscli, Bergen-op-Zoom en 's-Hage. L. van Tetterode, Dordrecht. Iloiiwvakken. J. Kraai, Gorinchem. Alle soorten Houtwaren. P. Dolk Zoon, Rotterdam-Dordrecht. J. M. Schaaf, Rotterdam. Fabriek van geornamenteerd Glas. lissehersgareni. J. B. van Catz Zoon, Gouda. Brandstoffen. Henri van der Meulen, Sint Jozefstraat, 's-Bosch. Groothandel in Brandstoffen. Speciaal Anthraciet-nootjes voor Vulkachels. Genees-, Verband- en On tsniettiiigsmiddelen. K. G. W. do Bossou, Apoth. Dordrecht. Chemisch-, Bacteriologisch Laboratorium. Earners en Indemans, Apothekers. Vuchterstraat II 16 en Hinthamerstraat A. 41, 's-Hertogenbosch. Groothandel in Chemicaliën en Drogerijen Verbandstoffen en verdere Zieken- verplegings-Artikelen. Chemisch-Technisch Laboratorium. N. C. Keukenschrijver, 's-Bosch. Stoomkoffiebranderij en Theehandel. L. J. Verhagen Van Oorschot,"'s-Bosch. Muziekinstrumenten enz. J. van der Tak Co., Rotterdam. Fabrikanten van Amerikaansche Orgels. Hotels. Hotel „Lion d'Or" - Café Restaurant, J. J. Wagner, Kruisweg 36, Haarlem. Telephoonnummer 281, intercomm. Plat du jour van 113 uur 5J ct. naar keuze met inbegrip van Soep. Diners vanaf één gulden LogiesOntbijt f 1.75. Fotografie Artikelen. De Amateur, Steenstraat 4, Arnhem. Gramofonen, Plastografen. Brandkasten. F. J. Trousselot, Rotterdam. Weste Wagenstraat 26. Gepantserde Brandkasten en Kluisdeuren. Woor deelneming aau dit adresblad wende men zieli tot den Uitgever. Aanbevelend M10, tas Job. Dijtsïin flen Tenlii, 's-Boscö. Biljard en Qeuenfabriek. Machinale Houtzagerij Spiegel- en Vensterglas. Stoom-glasslijperij Spiegel- en Vensterglas. Groothandel in Chemicaliën en Drogerijen Verbandstoffen en Ontsmettingsmiddelen Carbolzuur en CreolineJ bij fust en bij kleinere hoeveelheid. Koekfabrikan ten.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1906 | | pagina 5