aardtrillir.g waargenomen. De huizen beefden sterk. De trilling bewoog zich van zuid naar noord. Uit Havana werd Zaterdag gemeld De toestand is ernstiger dan hij sedert het uitbreken van den opstand geweest is. Het gerucht loopt in de stad, dat er opstand is uitgebroken in de pro vincie Santander. Dit bericht, hoewel door de pers verzwegen, heeft zich snel door de stad verspreid en daar groote ongerustheid verwekt. De Amerikaan- sche zaakgelastigde beeft zich tot het departement van buitenlandsche zaken gewend om inlichtingenhij kreeg ten antwoord, dat het bericht onjuist was. Inlichtingen van particuliere zijde be vestigden echter de loopende geruchten. De algemeene meening te Havana is, dat een opstand in de Oostelijke provincies van Cuba de grootste ramp zou zijn, die de regeering van presi dent Palma kan treffen. Cardenas, waar het tot dusver kalm was gebleven, is ook al het tooneel ge weest van verschillende gevechten tus- schen de politie, gesteund door de plat telandswacht en de opstandelingen. Griezelige dingen gebeuren er soms in Frankrijk. De bewoners van Fline merkten dezer dagen op dat hun hon den aan beenderen kloven van onge- wonen vorm. Zij volgden de dieren en vonden bij den spoorweg stukken van een lijk, dat door honden en raven ver slonden werd en waaraan men nog het hoofd eener zestigjarige vrouw herkende. Hier moet twee maanden geleden een misdaad zijn gepleegd, vermoedelijk in een spoorrijtuig, waarna het lijk uit het portier werd geworpen. Het parket van Briouda stelt een onderzoek in. Te Antwerpen heeft Maandag een zware brand gewoed op de Ledeganck- kaai, de vroegere aanlegplaats der Har- wichbooten. De brand is ontstaan in de loods no. 11, die de lading van de Corby Castle bevatte, bestaande uit katoen, hout, katoenmeel, spiegels, kunstvoor werpen, enz. Door de hitte van de laatste dagen, die door de zinken daken der houten loodsen drong, is de massa ont vlamd. In een oogwenk was het ge- heele gebouw een vuurzee. Weldra gaf de brandweer, geassisteerd door verschil lende booten met 30 stralen water, doch zonder merkbaar resultaat. Het geheele gebouw is afgebrand, benevens verschil lende bijgebouwen, die belangrijke ver zendingspapieren bevatten. Verschillen de schepen, die in de nabijheid lagen, moesten weggesleept worden, daar ze eveneens dreigden vlam te vatten. Prins Sjachofskoj, een der directeu ren van het bekende officieuze St. Pe- tersburgsche Telegraafagentschap, die bij den aanslag op Stolypin zwaar ge wond werd, is Vrijdagavond overleden. Te Moskou is op de markt een boer in hechtenis genomen, die een groote pompoen vol patronen bij zich had. Te Riga is een bom op de tramlijn gevonden. Revolutionairen hebben in de buurt van Riga het huis van een regeerings- gezinden boer in brand gestoken en 's mans vrouw en vijfjarig zoontje ver moord. Zij hechtten een document aan een boom met de mededeeling, dat deze daad nog slechts een begin was. Te Warschau zijn Vrijdagavond over de 2000 personen gearresteerd. De ge vangenen werden allerbrutaalst mis handeld. Te Czentochowa hebben twintig ter roristen een aanval gedaan op het kan toor van Motte's katoenspinnerijenzij gingen er met 12,000 roebel van door. De kassier van den Wiborgschen spoorweg is blijkens een telegram uit Helsingfors voor 20,000 Marka beroofd, bestemd voor de loonsbetaliug der be ambten. Twee snelvuurkanonnen en één ge woon zijn van een torpedoboot te Se- wastopol gestolen. Ze zijn spoorloos ver dwenen. Op Peterhof is gevangen genomen een lid van de Petersburgsche strijd organisatie, die de politie gewichtige aanwijzingen heeft bezorgd over de aan- leggers van den aanslag op Stolypin. Maar de man heeft die aanwijzingen niet vrijwillig gegeven; integendeel, men heeft ze hem met geweld moeten ontrukken. Hij had namelijk, ziende, dat hij gearresteerd zou worden een do cument aan stukken gescheurd en deze doorgeslikt, maar een dokter wist 's mans maag te dwingen de snippers weer omhoog te brengen. Deze gerei nigd en aaneengevoegd, gaven bet spoor aan voor verdere onderzoekingen, die o. m. de namen der bij de laatste po litieke moorden betrokken personen en instructies voor verdere aanslagen aan 't licht brachten. Groot opzien baarde Zondag in diplo matieke kringen te Petersburg de vol gende gebeurtenis: Een dronken persoon vuurde een revolverschot af in de vestibule van het Italiaansche gezantschapsgebouw. De dader werd op de plaats zelve ge vangen genomen. De man bleek een geheim agent van politie te zijn. Het Italiaansche gezantschap richtte een kras betoog tot den Russischen minister van Buitenlandsche Zaken. De Spaansche consul-generaal te War schau is door een patrouille mishan deld en door een slag met 'n geweer kolf aan de hand gekwetst. Ook hiervai is een klacht ingediend. Te Warschau hebben verscheidene personen schoten gelost op generaa Tiemenkoff, die uit het buitenland kwam en zich naar Riga begaf. Hij is zwaar gekwetst. De aanvallers ont kwamen. „Havas" zegt, dat de voorzitter vai 't Hof in het district Toula, Remezofx genaamd, in zijn villa gedood is doo een onbekende, die verscheidene revol verschoten op hem heeft gelost. In den Kaukasus komt het weder tot vechtpartijen tusschen Armeniërs en Tartaren. Vier dorpen zijn verwoes. en een fabriek. Ook in het gouverne ment Kasan, waar het tot nu toe be trekkelijk rustig was, zijn troebelen op het platteland ontstaan. Een telegram uit Nome in Alaska is eergisteren te Kopenhagen ontvangen meldende dat de Gjöa het schip waar mede Roald Amundsen zijn tocht ge maakt heeft tot onderzoek der ligging van de magnetische pool in het noor delijk halfrond aldaar is aangekomen zoodat voor het eerst de noordwestelijke doorvaart volbracht is. De Gjöa vertrok in den zomer var 1903 uit Noorwegen, bereikte in Augus tus Beechey-eiland (Noord-Devon), zetto den tocht voort langs de westkust van het schiereiland Boothia Felix, waar men tweemaal overwinterde, en moes in den nazomer van 1905 het anke- laten vallen te King Point, aan de noordkust van Amerika. Amundsen be reikte in December, ever land, Eagle in Alaska, is in 't voorjaar naar zijn schip teruggekeerd, en heeft dit nu be houden door de Beringstraat heen naai den Grooten Oceaan gebracht. nieuws, HEUSDEN, 5 Sept. Gedurende de maand Augustus isalhiei 36.3 m.M. gevallen. Aantal neerslagdagen bedraagt 12. Aan het postkantoor alhier en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd. gedurende de maand Augustus ingelegd f 17650.02 en terugbetaald t 9468.03. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 4036. Een zeldzaam kras oud man is de 93-jarige S. de Hart te Herpt. We zien hem bijna dagelijks de stad bezoeken, nu, met het warme weder, met den jas onder den arm. Genoemde heer De Hart was tot vóór een paar jaar wagenmaker en had een druk bedrijf. Toch kan hij nu, hoewel zeer be middeld, nog geen rust nemen en zoo heef', hij dezer dagen nog een meubelstuk, eer hoekkastje vervaardigd, dat aan nette uit voering niets te wenschen overlaat. Dit is nog een gelukkige hooge ouderdom. WERKENDAM. In zake het verzoel havenverbetering alhier is door het Hoofd bestuur van de Schippersvereeniging van den Minister van Waterstaat de volgende mededeeling ontvangen: lo. dat, indien aan meerdere havenruimte te Werkendam inderdaad behoefte mocht bestaan, deze toch van zoodanig plaatselijk karakter is, dat het niet op den weg van het Rijk ligt daarin te voorzien, hetzij door een nieuwe haven te doen aanleggen, hetzij door de bestaande voorhaven van de schut sluis te doen verruimen; 2o. dat de vooi haven van de schutsluis aan hare bestemming, zijnde het geven van gelegenheid tot doorvaart naar de schut sluis, voldoet en dus ook uit dien hoofde vergrooting van die haven niet wordt ge vorderd 3o. dat vooralsnog niet is gebleken, dat er behoefte zou bestaan aan de verdieping van de ruimte tusschen de kribben XXVI en XXVII daar vooral in het bovendeel, bij niet te lage rivierstanden, genoegzame diepte wordt aangetroffen. Redenen waarom het verzoek niet voor inwilliging vatbaar is. Inzake het verzoek tot het doen verwij deren van de ondiepte in den Oostelijken mond van de doorvaarthaven bij de spoor wegbrug aan den Moerdijk, werd de mede deeling ontvangen, dat het in het voorne men ligt de bedoelde verondieping binnen kort te doen opruimen. Zaterdag 1.1. stampte de metselaar C. van Loon C.Dz. de straatsteenen met een zwaar houten blok wat vast en had daarbij, toen hij onderwijl wat verder liep, het ongeluk de teenen van zijn rechtervoet eenzelfde kunstbewerking te doen onder gaan als de steenen, wat tengevolge had, dat Van Loon een paar dagen zijn gewone werkzaamheden niet kan verrichten. De 22-jarige zoon van B. Visser al hier, die op de Petrusplaat in den Biesbosch werkzaam was, verloor aldaar by het zwem men het leven. Morgenavond te 7 uur hoopt de landbouwvereeniging „Werkendam en om streken" haar 32e algemeene vergadering te houden in het Societeitslokaal van mej de wed. Wink alhier. Punten van behandeling: lo. Huishou delijke zaken. 2o. Rekening en verantwoor ding over 1905 06. 3o. Verslagen over: a. het stierenfonds, b. den coöperatieven aan koop vanlo. hulpmeststoffen, 2o. veevoe der, 3o. sparren, heinhout enz. 4o. Verkie zing van drie bestuursleden. (Aan de beurt van aftreding zijn de heeren: baron Mulert, J. v. d. Sluijs en J. Doedijns.) 5o. Verkie zing van eene commissie voor den coöpera tieven aankoop van hulpmeststoffen. 6o. Uitloting 8 aandeelen in het stierenfonds. 7o. Rondvraag en sluiten. SLEEUWIJK. De heer J. v. d. Sluijs, hoofd der school alhier, hoopt den len November a.s. zijn zilveren ambtsfeest te vieren. Aan blijken van belangstelling zal het hem op dien dag zeker niet ontbreken. HAARSTEEG. Als blijk van belang stelling in de Landbouwtentoonstelling, te houden door de landbouwafdeeling Haar steeg op 11 en 12 September a.s., is het bestuur verblijd met eene belangrijke sub sidie van de gemeente Vlijmen. WOUDRICHEM. Aan het postkantoor alhier en de daaronder ressorteerende hulp kantoren werd gedurende de maand Aug. 1806 ingelegd f 3493.54 en terugbetaald f 3409.95. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 1956. WIJK. De gehouden collecte, ten be hoeve der generale kas der Ned. Herv. kerk, heeft opgebracht f 31.40. NIEUWENDIJK, 4 Sept. De Stoom- zuivelfabriek „Nieuwendijk" is gisteren in werking gesteld; voor zoover bekend, vol doen de machines aan de gestelde eischen. VEEN, 4 Sept. De 31ste Augustus, de Verjaardag van H. M. onze geliefde Ko ningin, was voor onze Gemeente een ware feestdag. Reeds vroeg in den morgen wapperde uit bijna iedere woning de Vaderlandsche drie kleur, hetwelk een feestelijken aanblik gaf. Tegen 5 uur 's avonds maakte ons Fanfare corps „Wilhelmina" met vaandel en ver gezeld door een talrijke jeugd een optocht door het dorp, waarbij het aan opgewekte marschen niet ontbrak. Na eenige rust genomen te hebben gaf genoemde Fanfare onder leiding van haren verdienstelijken Directeur, de heer W. van Heusden te Heusden, in de a la Giorno verlichte Veerpont, daartoe welwillend af gestaan, 'n concert bestaande uit een keurig program, dat, begunstigd door een pracht- vollen avond, door een groot publiek aan dachtig werd gevolgdnatuurlijk ontbra ken daarbij de Vaderlandsche liederen niet. Op een door meer genoemde Fanfare ge zonden telegrafischen gelukwensch aan Hare Majesteit de Koningin, werd daarop volgend antwoord ontvangen: „Koolhaas, President Fanfarecorps, Veen. „Hare Majesteit de Koningin draagt mij „op Uwe Vereeniging Hgogstderzelver dank „te brengen voor aangeboden gelukwen- „schen. „De Adjudant, (w. g.) Von Mühle". Een aangename verrassing was het voor de schoolkinderen toen zij door den heer Aaldijk uit Streefkerk op zijn hier aan den wal liggend schip genoodigd en onthaald werden. Hulde aan dien Kindervriend. Na afloop keerde ieder hoogst voldaan en tevreden huiswaarts. Over den veehandel in Gelderland wordt geschreven Beter nog dan in de vorige week ging het met den handel in de laatste dagen. Er werd veel verkocht voor hooge prijzen, ook was de aanvoer aan de verschillende markten zeer belangrijk. Aanmerkelijk groot was de uitvoer naar België; hier en daar was de markt ruim voorzien vaD Belgische kooplieden, die belangrijke inkoopen deden. De biggen gingen in prijs weder omhoog; de vette varkens handhaafden den ouden prijs, welke tot verhooging neigde. Met de schapen ging het goedniet min der met de paarden. Kalf- en melkvee werd veel gevraagd en vooral in de eerste qualiteit ging heel wat om. Vette kalveren waren hooger in prijs. Graskalveren werden veel gevraagd voor export naar Frankrijk; nuchtere kalveren trokken zeer naar Engeland. De prijzen waren als volgt: vet vee 1ste kwaliteit 70 72 ct., 2de kwaliteit 60 62 ct. per K.G., melkkoeien f 140 f 210. neurende f 130 a f 230, guste f 140 a f 185, pinken f 55 H f 110, kalveren f 14 f 34, vette 58 59 ct., vette varkens voor in- landsch gebruik 57 a 58 ct., voor Engeland 55 56 ct. per K.G., biggen f7 A f 11, drachtige zeugen f 50 a f 70, drachtige geiten f 45 f 60,schottelingen f20 a f 30, schapen f 15 a f 25, luxe-paarden, f 425 a f 625, werkpaarden lsto kwaliteit f 300 a f 410, 2e kwaliteit f 190 f 260, twee-en- een-halfjarige f 200 f 300, anderhalf jarige f 150 f210 per stuk. Rinnenland. Maandag 17 dezer, aldus meldt de Avondp., komt de Koningin voor een drietal dagen naar de Residentie. H. M. zal de zitting van de Staten-Generaal persoonlijk openen. Daarna gaat de Koningin eenigen tijd naar 't buitenland. Men meldt uit Den Haag: Het voornemen is de afdeelingen der Tweede Kamer nog in de week van[de opening van het nieuwe zittingjaar te doen bijeenkomen voor het begrootings- onderzoek, allereerst van de Indische begrooting. De Staatsbegrooting voor 1907 zal in de eerste vergadering na de opening ingediend worden. De Eerste Kamer, die in de gewoonte van het beantwoorden der Troonrede met een adres geen verandering heeft gebracht, zou het bij haar aanhangige arbeidscontract niet voor de maand Oc tober in de afdeelingen onderzoeken, daar het plan niet bestaat deze rege ling naar eene voorbereidingscommissie te verzenden. Volgens De Standaard, heeft De Ve- luwe, christelijk weekblad voor Apel doorn en omstreken, de volgende mede deeling gedaan: Naar ons ter oore kwam, heeft onze Vorstin de vorige week een huis-order uitgevaardigd, waarbij wordt bepaald, dat er in een der zalen van het paleis dagelijks des voormiddags huisgods dienst zal worden gehouden voor allen, die op Paleis of Domein een dienstbe trekking vervullen. Deze huisgodsdienst zal worden geleid door het Koninklijk Echtpaar, en bestaan in gebed, lezen van een gedeelte der II. Schrift, en gemeenschappelijk gezang. Ieder, wiens dienst dit gedoogt, wordt tot bijwoning uitgenoodigd, terwijl niemand gedwon gen wordt. Eenerzijds gaan dus de deu ren voor eiken belangstellende open, terwijl aan den anderen kant de per soonlijke vrijheid gehandhaafd blijft. De directeuren 'Ieraardewerkfabrieken te Sphinx en de Céramique te Maastricht hebben een adres gericht aan den mi nister van landbouw, handel en nijver heid, aan den commissaris der Koningin in Limburg en aan den burgemeester van Maastricht, waarin zij wijzen op de onuitvoerbaarheid van het Kon. besluit van 13 Juli jl., betreffende de werkzaamheden van vrouwen en jeugdige personen in de aardewerkfabrieken, en op het noodlottig gevolg, dat door de storing, die in eenige afdeelingen der fabricatie zou ontstaan bij uitvoering van het besluit, de fabrieken zouden moeten gesloten worden en duizenden werklieden zich daardoor broodeloos zouden bevinden. Gistelennamiddag had, naar aan de Middelb. Ct. wordt bericht, in het Zuid- Hollandseh Koffiehuis in Den Haag een bespreking plaats over de wijze waarop de 300-jarige herdenking van den geboortedag van Michiel Adriaansz. de Ruijter zal worden gevierd. Uit verschillende deelen van ons land waren door het bestuur van de ver eeniging Het Nederlandsch Zeewezen onderscheidene heeren uitgenoodigd om aan die bespreking deel te nemen. Omtrent den uitslag zullen spoedig eenige mededeelingen worden, gedaan. Op de kermis te Zaandam was o.m. tentoongesteld het dwergenechtpaar Bos. De man, Hendrik Bos genaamd, oud 59 jaar, lang 79 c.M. en wegende 48 pond, is Vijdagnacht aldaar plotseling overleden. Het dwerg-moedertje verliest met hem dus niet alleen haar man, maar ook hare broodwinning. In den Haag zijn aangehouden een man en een vrouw, verdacht van het vervaardigen en uitgeven van valsche kwartjes. De waardel ooze geldstukjes waren slecht nagemaakt. Beide aangehoudenen hebben bekend. Trouwens, de vrouw werd beslist herkend als de persoon die de „kwartjes" in winkeltjes in be taling had gegeven; hetgeen alleen tusschen „licht en donker" met kans op succes kon geschieden. Beide personen zijn naar het huis van bewaring overgebracht. Men schrijft uit Sittard Bij gelegenheid der kermis in het naburige Geleen heeft op den Rijksweg naar Sittard een hevige vecht en snij- partij plaats gehad, waarbij een mijn werker uit Kerkrade zoodanig werd toegetakeld, dat men voor zijn leven vreest. Vijf personen werden spoedig door de politie uit Sittard in hechtenis genomen, doch later weder ontslagen, behalve M. S., ook mijnwerker, van Sittard, bij wien een bebloed mes werd gevonden. Uit Goedereede meldt men: In tegenwoordigheid van den burge meester is Zaterdagnamiddag omstreeks drie uur de onbewoonbaar verklaarde woning, plaatselijk geteekend no. 7, ont ruimd. Het gezin bestaande uit de echte lieden en vier jeugdige kinderen, werd met den inboedel op de openbare straat gezet. Nauwelijks was dit echter afge- loopen, of het gezin bracht den inboe del weder in het huis en keerde in zijne verblijfplaats terug. Vrijdagavond heeft te Wageningen een ernstige mishandeling plaats gehad. Na een korte woordenwisseling tusschen burgers en militairen werden G. v. A. door een infanterist uit Ede vier steken, waarvan drie in den rug, toegebracht. De getroffene, die veel bloedverlies had, moest in het ziekenhuis worden opgenomen. Den dader heeft men nog niet in ban den. Zaterdagmiddag om 12 uur werd te Ede, in verband met deze vechtpartij, onverwachts een appèl gehouden over den troep, hetwelk werd bijgewoond door een inspecteur van politie en een rechercheur uit Wageningen. Volgens een schrijven van den cor respondent te Assen van Het Volk zou Hendrikus Theodorus Winters te Bar- ger-Oosterveen, die wegens het smok kelen van twee kan jenever tot een maand gevangenisstraf veroordeeld werd in het begin van Augustus, ofschoon zijn vrouw vertelde, dat hij niet ver voerd mocht worden, door marechaussees van zijn ziekbed gelicht en eerst naar het arrestantenhok gebracht zijn, waar hij een nacht verbleef, daarna naar de gevangenis te Assen overgebracht, waar hij na een verblijf van 14 dagen op 28 Augustus overleed. De Ass. Ct. heeft omtrent deze zaak inlichtingen ingewonnen en meldt: De bedoelde man was wegens ziekte uit Duitschland, waar hij werkzaam was, naar zijn huis teruggekeerd, waar hij door de marechaussees werd gevan gen genomen, omdat hij voor boven genoemd feit nog de straf moest onder gaan. Zijn huisgenooten verzetten zich tegen de overbrenging, die echter toch plaats had, daar er geen attest van een geneesheer voorhanden was. De man werd naar de gevangenis te Assen overgebracht, werd daar ziek bevonden en overleed daar na 11 da gen aan eene longontsteking, gevolgd door typhus. Voordat hij was overleden werd zijne vrouw van den toestand in kennis gesteld; deze kwam over en vond hem nog in leven. Des middags, voor de vrouw vertrok ken was, stierf de man, na van de laat ste sacramenten der stervenden, over eenkomstig zijnen godsdienst, voorzien te zijn. Aan de vrouw is toen het lijk van haren echtgenoot ter begraving aange boden, hetgeen echter geweigerd werd. Daarop is het lijk van rijkswege begra ven. Uit Rotterdam werd Maandag ge schreven In perceel no. 5 in de Zandstraat alhier woont de Griek Telemachos Ty- ropoulus, een man die gunstig bekend staat en daarom ook in het bezit is gesteld van de vergunningen tot ver lof en het houden van een logement, gelijk bij de nieuwe drankwet is voor geschreven, daar zijn inrichting geheel aan de gestelde eischen beantwoordt. Vannacht omstreeks half één kreeg een Roemeensch kwartiermeester, van het in de Rijnhaven liggende stoom schip Dobrogea, die in dit café met een meisje aan het dansen was, daar over twist met eenige Spaansche en Grieksche zeelieden, die daar ook ver toefden. Het kwam tot een vechtpartij en al vechtende gingen allen de deur uit en de straat op. Dit was het begin van een groot tumult. Naar men zegt, hebben toen een aantal bewoners van de Zandstraat, afgunstig dat aan den Griek /ergun- ningen zijn verleend, die aan hen, om hun gedrag, werden geweigerd, van dit relletje onder zeelieden gebruik ge maakt om hun haat tegen den Griek te koelen. Het café van dezen Griek, aan de straatzijde flinke spiegelruiten vertoonende, moest het allergeduchtst ontgelden. In een ommezien waren een aantal keien voor den dag gehaald en vlogen tegelijk met de roosterijzers, die men opnam, door de ruiten. Niets bleef heel. In haar angst snelde Tyro- poulos' vrouw de straat op om politie te gaan zoeken, maar toen deze ter plaatse verscheen, was de verwoesting reeds volbracht. De politie, aanvankelijk slechts een paar man met een hoofdagent, zag zich geplaatst tegenover een joelende menigte, die van geen wijken wilde weten. Het regende steenen en allerlei vuil. Er werd bovendien met een re volver geschoten uit het publiek, waar van de sporen in de ruiten in het ver woeste front van het café zichtbaar zijn. Eindelijk kreeg de hoofdagent hulp van een inspecteur, die hem, zoodra hij vernam wat er plaats vond, met een drietal agenten te hulp snelde. Het was meer dan tijd, want reeds had de agent van politie 3e kl. J. J. v. Burk een messteek in een schouder en was de hoofdagent zelf zwaar getroffen, door groote moppen steen die hem tegen de maag en overal op het lichaam troffen, zoodat hij onpasselijk werd. Op aanwijzing werd door den inspec teur gearresteerd de Roemeenschen De noordwestelijke doorraart Tolbracht.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1906 | | pagina 2