Ilel Land van Heusden en Allena, de Langslraal en de Bommelerwaard. Volksleger. Getrouw gebleven. Uitgever: L. J* VEERMAN, Heusden. No, 25G5. Zaterdag 22 September, 190G, FEUILLETON. Dit blad yerschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per-3 maanden f l.OO, franco per post zonder prijsverhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 50 ct. Elke regel meer 7ys ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdag avond ingewacht. Zooals men weet, wordt door de voor standers van een volksleger nogal eens naar Zwitserland verwezen, dat het voorbeeld van zulk een leger geeft. Het is daarom van belang eens het deskun dig oordeel te vernemen van een offi cier, die dit volksleger eenige dagen van nabij gadegeslagen heeft. Zulk een oordeel geeft de „Nederlandsche Stem men," die het rapport van bedoelden officier overdrukt. Na eerst een bezadigd en niet gun stig oordeel geveld te hebben over den opperbevelhebber en zijn bevelhebbers, en over den generalea staf, waar het niet aan theoretische, maar zeker aan practische bekwaamheden ontbreekt, zegt de rapporteur over de officiers- korpsen het volgende: Offieierskorpsen bij de regimenten onvoldoende in grootte, waarvan de lei ding, het toezicht en zelf de bloote tegen woordigheid niet in voldoende mate viel waar te nemen. Wellicht hebben zij en dat moet wel, omdat zij na examens tot officier benoemd zijn theorethische begrippenomtrent versprei de orde, de rol in 't gevecht van de moderne infanterie, de uitwerking van artillerievuur en de kracht van geweer vuur. Maar zij missen pratische ken nis en wij hebben waargenomen, dat hun invloed als gezagvoerders over grootere of kleinere troepen, zoo niet nul, dan zoo gering is, dat de manschap pen maar al te dikwijls aan zichzelf zijn overgelaten. Er schuilt geen over drijving in, wanneer men zegt dat de Zwitschersche infanterie niet geënca dreerd is. En ik herhaal het, want ik koester groote bewondering voor het Zwitsersche ras, in deze critiek, even min als in de andere zie ik in dit feit, dat ik op den voorgrond breng, eenige fout, die geweten zou kunnen worden aan de bevelvoering, maar wel een nood wendig gevolg van het zoo onvolmaakte militie-stelsel. Niet minder belangrijk schijnt ons het oordeel, dat de schrijver over de troepen velt: Troepen, die een krachtigen aanblik geven, koelbloedig, goed onder tucht, Baever Cove was een lange, nauwe vallei, ingesloten door rijen hooge bergen, met hier en daar beschutte hoekjes, waar de bergbewoners woonden. In een er van woonden Ephraim Hurd en zijne moeder de bergen beschaduwden hun huisje. Op zijn weg er heen ontmoette hij Elisha Cole, die een danswijsje floot en er heel vroolijk uitzag. Hij bleef staan om een praatje met hem te maken; zijn kwaad geweten deed hem verwijten, hij verlangde er naar Elisha een wenk te geven, van naderend gevaar, zoo onbevangen mogelijk tot hem te zeggen „Ik hoor, dat de douanen er vannacht op uit zullen gaan," maar hij wist, dat hij dit niet kon, zonder de gansche waarheid te verraden. Thuis stond hem het ontbijt te wachten en zijne moeder zat op de stoep, toen hij aankwameen eenvoudige vrouw, geel als saffraan, gerimpeld als perkament en zonder een enkelen tand in haren mond. Haar gezicht helderde op, toen zij hem zag komen hij was voor haar een goede zoon geweest, op wien zij staat kon maken, en zijn weg blijven had haar ongerust gemaakt. „Hemel! dat is een uitkomst!" riep zij, toen hij binnenkwam, na zijn muildier verzorgd te hebben. „Is er iets gebeurd?" „Niets, moeder." „Ben je ziek „Neen." Zwijgend sloeg zij hem gade, terwijl hij maar heel weinig at van zijn ontbijt. Zijn doffe oogen, zijn ontdaan gelaat maakten haar angstig. Hij had geen eetlust, geen zin om te praten. stilzwijgend, correct, zeer langzaam van beweging, slecht voorbereid voor den modernen strijd door een onvoldoende individueele opleiding, samengehecht door het instinct van een strijd zijde aan zijde, weifelend en in hun bewe gingen belemmerd door gemis aan prac tische oefening. Toch hebben die sol daten ontwijfelbaar militaire eigenschap pen; zij zijn stevig gebouwd, bestand tegen vermoeienissen, volkomen onder worpen, verstandig, bijzonder geschikt voor het militaire beroep, dat zij heden evenzeer toegedaan zijn als ten tijde der ruiters en landsknechten, waarvan hun land vroeger een kweekplaats was: de lust om de wapenen te hanteeren is hun aangeboren, kortom zij vormen een militair deeg van hoog gehalte, dat evenwel niet door deskundige handen gekneed is. Met een behoorlijk kader van ervaren onderofficieren, goed aangevoerd door bi roepsofficieren, zouden zij veel meer waard zijn dan thans het geval is. Maar zelfs met dergelijk kader zou de beperkte tijd, aan hun opleiding gewijd, nooit toelaten, dat men van hen maakte vlugge, plooibare en onafhaukelijke in fanteristen. De tijd is voldoende om hen goede militaire gewoonten in te prenten, hen in staat te stellen een zeer goed figuur te maken bij een in- spectiemarschmaar het is niet moge lijk om er soldaten voor den strijd van te maken, d. w. z. om ze veistandelijk en lichamelijk voldoende lenig te maken, opdat ieder man zelf vertrouwen hebbe en in staat zij geheel alleen te mar- cheeren, zonder rechts of links den elleboog van een kameraad te voelen". De schrijver toont zich dan verder een tegenstander, van den verkorten oefeningstijdhij meent dat men bur gers niet in zoo weinige maanden tot goede Boldaten kan vormen. Htiiileitlaiiri. Onderzoekingen in het zuidportaal van den Dom te Keulen hebben aan 't licht gebracht, dat de afbrokkelingen een grooten omvang hebben genomen zoodat bij regen het gebruik van het portaal een groot gevaar zou opleveren voor de bezoekers. Steenblokken van ongeveer 5 kilogram zullen in den ko- Na den maaltijd ging hij naar zijn werk op het land, maar hij had zijne kracht ver loren met de hoop en den moed en na een poosje stond hij te leunen op zijne hark, terwijl zijn oogen de wolkschaduwen volgden, die over de akkers dreven. Het was voor hem een dag vol zonderlinge, elkaar weerstrevende gedachten. In geheel zijn eenvoudig leven had hij nooit zoo iets ondervonden. De vraag van recht en onrecht, die hij over zichzelf had gebracht, kon hij niet meester worden. Na het avondmaal, bijna zwijgend ge nuttigd, nam hij zijn geweer en laadde het zorgvuldig. Zijne moeder sloeg hem gade, tot hij zijn hoed opzette; toen vroeg zij angstig: „Waar ga je heen, Eph'um „Naar de branderij." ,,'tZou, dunkt me, beter zijn, als ie wat gingt rusten." „Dat zal ik ook, later." „Wel, wees voorzichtig met de douanen. Ik ben den heelen dag zoo onrustig geweest het is of u iets gebeuren zal." Zwijgend ging hij heen, maar op den drempel keerde hij zich om. „Als er iets gebeurt, moeder, dan ben je voorbereid." Zij zuchtte en haar gerimpeld gezicht trilde van ontroering. Ephraim hing zijn geweer over den schouder en verdween in de duisternis. Hij volgde den grooten weg een korten tijd, toen begon hij een bergrug te beklimmen, waarbij zijn behendigheid en zekerheid van tred, het geboorterecht van den bergbewoner, hem goede diensten bewezen. Hij was zeker, dat de douanen vannacht zouden komen, en bij die gedachte ver snelde hij den pas. Na een halfuur snel geloopen te hebben, kwam hij aan de hut, waar de Coles woon den, en hoorende, dat Elisha naar de bran derij gegaan was, vervolgde hij zijn weg langs een pad, dat door een hollen weg voerde. Het was een woeste, eenzame weg en zoo donker, dat hij haast geen duim- menden winter zeker afbrokkelen en neerstorten. De herstellingen van het zuid portaal alleen kosten reeds 80.000 mark. De Porte heeft verklaard, dat zij on danks de verzekeringen van Bulgarije, maatregelen zou nemen, en zulks als gevolg van de voortdurende vermeer dering van Bulgaarsche troepen aan de grenzen. Te Weenen heeft zich een jong advo caat, een zekere dr. Ehrenschweig, dood geschoten. Hij was de eenige zoon van den bankier Jacques Ehrenschweig, die den jongen man altijd veel geld placht te geven. Dit was echter niet voldoende want telkens .kwamen er schuldeischers aankloppen. De laatste dagen was er een accept van 400,000 kronen verval len: de oude heer Ehrenschweig wei gerde dit te betalen tenzij de zoon zich onder zijn curateele wilde stellen en genoegen nemen met een jaargeld van 10.000 kronen. Dit voorstel lokte eerst een hevige ruzie tusschen vader en zoon uit en toen er 's avonds een groot gezelschap op de villa bijeen was, ging de jonge Ehrenschweig eer^oogenblik den tuin in en schoot zich dood. De onlusten op Creta beginnen een gevaarlijk karakter te vertoonen, ten gevolge van het rondzwerven over het eiland van talrijke gewapende benden. De consuls hebben in hun ongerust heid om nieuwe instructies verzocht. Prins George dringt de Oretenzers om aan de mogendheden te gehoorzamen, en zich aan het nieuwe regime dat zij hebben ingesteld, te onderwerpen. Men vreest voor het vormen van eenige benden uit de regeeringspartij, (partij van prins George). Ook wordt melding gemaakt van onrust onder de gendarmen. Naar luid van een telegram uit New York zou er op de kust een bloedig gevecht plaats gehad hebben tusschen een Russische douaaeboot en zes Japan- sche visscherschuiten, die bezig waren in verboden water. De Japanners ontkwa men, maar hadden 12 dooden, de Rus sen 19 dooden, onder wie een officier. Te Barcelona moeten verscheiden ge vallen van builenpest voorgekomen zijn. Woensdagavond is de sneltrein van Londen naar Schotland nabij Grantham ontspoord en van den dij k gevallen, waar bij de trein in brand geraakte. breed voor zich uit kon zien. Voor zich hoorde hij het breken van takken en hij floot zachtjes. Toen bereikte het geluid van sluipende voetstappen zijn luisterend oor. Hij liep een paar passen voort, niet durvende spreken, toen struikelde hij over het lichaam van een man, die op den grond lag. „Lishy," fluisterde hij en keek hem in het gelaat. „Ben jij het, Eph'um „Ja, wat is er?" „De douanen hebben mij gebonden; ze zijn nu Jed Bishop gaqn zoeken." Het was het werk van een oogenblik voor Ephraim om zijn mes uit te halen en de riemen door te snijden, die Elisha's handen en voeten bonden. Maar deze was nog niet weer op de been, of de douanen waren weer bij hen. Ephraim greep zijn geweer en sprong tusschen Elisha en zijne vijanden in. „Maak, dat je wegkomt, als je kunt riep hij tot zijn vriend en vuurde in den blinde op de beambten. Den volgenden dag zat Armindy 's mor gens in de vroegte op de stoep, bezig met wat verstelwerk, voordat de dagelijksche arbeid buitenshuis begon, toen er een buur man kwam aanrijden en haren vader toe riep „Heb je gehoord hoe er gisteravond ge vochten is?" „Neen," riep deze, naar het hek ijlend. „Wien hebben ze gepakt „Niemand dan Eph'um Hurd." Armindy liet haar werk vallen, terwijl haar gezicht verbleekte en hare opeenge klemde tanden de onderlip vasthielden." „Het schijnt, dat ze Lishy Cole al gepakt hadden en nog aan 't zoeken waren naar Jed Bishop, toen Eph'um er aan kwam en Lishy vrijmaakte. Maar pas had hij het gedaan, of daar kwamen de douanen en Lishy zegt, dat Eph'um vocht als de dui vel zelf en op hen schoot, tot Lishy ont vlucht was." „Wel, welzoo iets heb ik nog nooit ge- Er zijn 11 dooden en 17 gewonden. In 't geheel waren slechts 38 personen, reizigers en beambten, in den trein aanwezig. Te Heidelberg zal binnenkort een congres van medici plaats hebben, om de ervaringen van professor O tto Schmidt, op het gebied van kankerbehandeling, te onderzoeken. Toestand in Husland. Woensdagmorgen is de kolonel der artillerie Nikolajef in de Wielkastraat te Warchaudoor revolverschoten gedood. De dader is ontkomen. De Stem der Waarheid, een Russisch blad, heeft uitgerekend, dat er van midden tot einde Juli van dit jaar in Rusland 143 moordaanslagen zijn ge daan, waarvan er 12 mislukten. Daarbij kwamen 65 menschen om het leven, terwijl er 66 gewond werden. In Augus tus kwamen 470 moordaanslagen voor, van welke er 26 mislukten. Daarbij kwamen 179 personen om 't leven en werden er 265 verwond. In de beide laatste weken van Juli noteerde men 115 roofaanvallen, waar van er 8 mislukten, maar 30 de roo- vers een bedrag van 151.319 roebel op leverden. In 77 gevallen kon men het verlies niet bepalen. In Augustus was het aantal 164 met 23 mislukkingen. Maar 90 aanvallen leverden de roovers 340.893 roebel op; in 51 gevallen bleef de geroofde som onbekend. De gouverneur-generaal van den Kau- kausus bericht uit Eriwan, dat in het district Sangesoer vier Tartaarsche dor pen in de asch zijn gelegd. De bevolking nam de vlucht uit vrees van door de Armeniërs vermoord te worden. De lijken der omgekomenen liggen onbegraven tusschen de puin- hoopen. De oogst is vernield en het vee weg gevoerd. De laatste dagen hebben te Riga vele inhechtenisnemingen en met goed ge volg bekroonde huiszoekingen plaats gehad. Vijf-en-veertig man van het comité van het Lettenverbond en op richters van de gewapende rooverbenden, zijn gevangen gezet. Bij de laatstge noemden werden gevondenbommen, ontplofbare stoffen, 115 blanco passen voor studenten en verlofsbiljetten, ver scheidene zegels van boerenbesturen en van het Roode Kruis, ook vele ge wichtige handschriften. Bij zes leiders hoord. Hij had beter op zichzelf moeten passen." „Dat zeg ik ook; hij moet toch voor zijne moeder zorgen. HQ heeft een van de douanen gewond en dat zal hem slecht i bekomen. Je behoeft niet zoo verschrikt te kijken, Armindy," luider sprekend en kij- kend naar het meisje; „Lishy is in veilig heid." „O ja, Lishy is in veiligheid. Ik denk maar wat hem had kunnen gebeuren," en met luiden lach nam ze haar werk op en vloog het huis binnen. Met langzame onzekere schreden kwam een man door Beaver Cove den dorpsweg langs. De kleeren hingen hem los om de eenigszins gebogen schouders, hij leunde op zijn stok. Overal om hem heen vertoonden zich de vreugdevolle teekenen der lente. De bergen schenen omhangen met een bleek groenen mantel, aan de boorden van eiken stroom «bloeiden laurier en rhododendron. De man dronk met diepe teugen de fijne berglucht in, liet den blik rusten over be kende, maar in langen tijd niet geziene streken. Eenmaal boog hij zich om te drin ken uit een klaren, ondiepen stroom, die langs den weg kabbelde, en zijne mouw over zijn mond vegend, mompelde bij zachtjes „Hoe goed smaakt dat. In vier jaar heb ik zoo iets lekkers niet gedronken." Hij ging een paar minuten zitten rusten op een omgevallen boom. Een marktwagen, met witte huif, getrokken door een span ossen, kwam ratelend den heuvel af. In den voerman herkende de wandelaar een ouden buurman. „Hoe gaat het, Davis?" Davis staarde hem aan en sprong toen uit den wagen. „Welweldat is Eph'um Hurd, is het niet?" „Wat er nog van hem over is," zei Ephraim, opstaande en zijn ouden vriend de hand schuddend. „Wat zie je er zwak en mager uit!" „Ik ben ziek geweest." vend men revolutionaire geschriften. Woensdagmorgen zijn te Helsingfors, krachtens vonnis van den krijgsraad 17 matrozen van de Sveaborgsche marine compagnie doodgeschoten. Van de overi ge aangeklaagden zijn er 80 tot dwang arbeid van verschillenden duur en plaat sing bij straf bataljons veroordeeld. Vrij gesproken zijn er 11. Agenten, die door soldaten vergezeld waren, hebben een paar dagen geleden een rondgang door Odessa gemaakt. Zij hakten in alle boomen, staande voor de door joden gehouden winkels, een keep, ieneinde het deelnemen aan ko mende militaire jodenvervolging ge makkelijk te maken. Een door den burgemeester ingesteld en door de vertegenwoordigers der jo den verzocht onderzoek heeft dit feit bewezen. Er heerscht in Odessa een ontzetten de paniek. Aan het Duitsche bureau van de „Alliance Israelite Universelle" wordt van betrouwbare zijde uit Warschau ge schreven: Ofschoon de daden van re volutie volstrekt niet in de Joodsche wijk waren voorgevallen, wordt de hier heerschende staat van beleg in de stra ten, waar de Joden zich bij voorkeur ophouden, met buitengewone strengheid en op zeer eigenaardige wijze gehand haafd. Terwijl in andere straten slechts af en toe straatpatrouilles komen, huis zoekingen en arrestaties van politieke verdachten plaats vinden, trekken sinds verscheiden weken avond aan avond sterke patrouilles dooi de Joodsche ste gen en straten, die ieder, dien zij tegen komen mishandelen, 't zij man of vrouw, de woningen binnendringen, daar ge heel onschuldigen afranselen en stelen en rooven. Het gebeurt niet zelden, dat de ramp zaligen met hun leven moeten boeten. In de laatste drie weken werden bij deze uitspattingen der soldatenhorden niet minder dan 10 Joden gedood en ongeveer 60 verwond. De Warschauer bladen mogen hier niets van zeggen, willen zij niet on- middelijk in beslag worden genomen. Het is een sluipend jodenvervolgen dat dagelijks in 't klein wordt bedreven, om eindelijk in zijn vollen omvang uit te barsten. In Sebastopol heerscht onder de troepen van het garnizoen de grootste ontevredenheid. De geest van muiterq „En je haar is grijs." „Dat komt van het leven in de gevan genis." „Je hebt zeker heel wat doorgemaakt?" „Ik wil er niet meer aan denken, als ik vroeg hij op medelijdenden toon. 't laten kanriep Ephraim uit. „Ze hebben me niet zoo slecht behandeld, maarO, ik dacht, dat het mij den dood zou doen." Davis schudde deelnemend het hoofd. Een oogenblik liet Ephraim het hoofd op de borst zinken. Er waren een paar vragen, die hij verlangde, maar toch vreesde te doen. Eindelijk vatte hij moed. „Hoe hoe gaat het met moeder?" „Vrij goed." „Dishy Cole iB getrouwd, nietwaar?" „Ja, meer den twee jaar geleden." Natuurlijk had hij dat antwoord verwacht, maar toch scheen zijn mager, afgevallen gezicht zich samen te trekken van pijn, toen hij het hoorde. Ijlings nam hij zijn stok op. „Ikik zal maar liever verder gaan." Getrouwd! Ja, waarom zouden zij niet trouw.en Daarom had hij Elisa Cole gered. Hij had het geweten, van den avond van de danspartij af; hij had al den tijd, dien hij in de gevangenis had doorgebracht, ge worsteld om er in te kunnen berusten, maar toch had hij nooit kunnen denken aan Armindy zittend aan Elisha Cole's haard de vrouw van Elisha Cole zonderde hevige pijnen der ijverzucht. Het begon al te schemeren, toen hij de oude hut bereikte. De luiken waren nog niet voor het kleine venster geplaatst. Hij sloop den tuin door om zelf ongezien naar binnen te kijken. Een klein vuur brandde in den haard; in het hoekje er naast zag hij zijne moeder zitten breien, terwijl eene andere vrouw zich over het vuur heenboog. Eensklaps richtte hij zich op en zijn adem stokte, want het was Armindy Hudgins, Elisha Cole's vrouw, blozend, schooner dan ooit. Wat beteekende dat? Lieten zij zijne moeder bij zich inwonen? Het denkbeeld deed hem sidderen. Hij boog zich voorover, Een Amerilcaansch verhaal. 2)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1906 | | pagina 1