is tot alle manschappen doorgedrongen, z<" «lat een nieuwe uitbarsting van on lusten wordt gevreesd. De revolutionnairen beschikken over rijkelijke geldmiddelen, die zij aanwen den om de soldaten tot muiterij op te wekken. Er gaat geen nacht voorbij, dat in de straten der stad niet verscheidene moorden gepleegd worden. De officieren staan machteloos tegen over de taak om den muitenden geest onder hun manschappen te onderdruk ken. Met groote beslistheid wordt aan genomen, dat een nieuwe bloedige op stand zal volgen. De revolutionnairen hebben een pro clamatie gepubliceerd, waarin wordt ge zegd, dat voor iederen door den krijgs raad ter dood veroordeelden patriot drie ambtenaren zullen worden vermoord en dat om te beginnen de gouverneur- generaal, de hoofdofficieren en de rech- tei8 aan de beurt komen. illeuwR. HEUSDEN, 22 Sept. Klaagt men op Maas en Waal over lagen lagen waterstand, die de scheepvaart be moeilijkt, in de omstreken van Heusden veroorzaakt die geen enkele stoornis. Met het oog echter op het lage water, dat vanaf Hedel zich laat gevoelen, zien we meermalen zwaar beladen stoombooten nabij deze gemeente voor anker gaan, om op inmiddels tegemoet komende vaartuigen de helft van den last over te brengen, om met minder diepgang den weg te vervolgen. WERKENDAM. Dinsdag 1.1. vergaderde de hoepelmakersvereeniging ten herberge van D. L. v. d. Wiel. Ruim 40 personen waren tegenwoordig. De heer De Leeuwerk van Giessendam opende de vergadering, heette allen welkom en zeide, dat 't doel dezer vergadering was een bestuur te kiezen en een reglement vast te stellen. Tot be stuursleden werden gekozen 7 leden (de vereeniging telde reeds 51 leden), die onder ling de diverse functiën verdeelden als volgt: le president J. Vink, 2e pres. D. M. van Andel, le Secretaris T. P. Roubos, 2esecr. C. den Hollander, le penningmeester A. v. d. Lusdonk, 2e penn. W. Ouwerkerk en commissaris A. Pellikaan. Nadat de heer De Leeuwerk 't bestuur met de benoeming had gelukgewenscht, werd een reglement vastgesteld, behoudens eenige wijzigingen, zooals dat bij de vak vereeniging voor hoe pelmakers te Giessendam geldende was. De naam der alhier opgerichte vakvereeniging zou zijn „Samenwerking". DUSSEN. De aardappelenoogst heeft een gunstig verloop. De opbrengst valt over 't geheel feitelijk niet mee. In tegenstelling met verleden jaar is de handel vrij levendig met stijgende piijzen. Besteedde men bij 't begin tot f 2 en minder, thans zijn ze reeds verkocht voor f 2.25 per H.L. Enkele partijen zijn reeds per scheepsgelegenheid verzonden. WIJK. De landbouwer M. M. alhier heeft, gelet op de schaarste aan fruit, zeker niet te klagen over een perzikboom, waarvan hij niet minder dan 1300 stuks plukte. Zelfs in overvloedige jaren nog een zeld zaamheid. De boom bracht hem f 32.50 op. *NEDERHEMERT. Van den lagen water stand op de afgesloten Maas alhier, maakt men thans gebruik, om de kribben af te want Armindy sprak: ,,Nu ga ik naar de bron om een emmer water te halen, dan gaan we ons avond maal eten." „Ik wou, dat Eph'um hier was om het met ons te eten. Denk je, dat hij nooit komen zal, Armindy?" „Dat weet ik zeker," zei Armindy vast beraden, maar er lag een schaduw op haar gelaat en Ephraim zag, dat zij er ouder uitzag dan in vroegere dagen. Maar welk een fraaien, veerkrachtigen tred had zij, wat lenige golvingen in haar gestalte. Zijne oogen rustten op haar vol bewondering, vol wan hoop. Hij beminde haar nog even vurig als ooit te voren. Zij kwam naar buiten en knielde neer bij de bronhij was haar gevolgd en toen zij het water ophaalde, viel zijne schaduw tusschen haar en het zachte maanlicht. Zij keek op en sprong toen half verschrikt op een oogenblik later liep zij naar hem toe en viel hem schreiende om den hals. „Eph'um, Eph'um! Ik heb het wel ge zegd, dat je komen zoudt! Ik heb altijd wel gezegd, dat je komen zoudt!" Hij sloeg zijn arm om haar heen; toen trachtte hij haar weg te stooten. „Doe dat nietIk Waar is Lishy stamelde hij. „Ik weet het niet. Wat behoeven we nu aan hem te denken riep zij met vochtige oogen, zijn gezicht naar zich toe trekkend. „Ben je dan Lishy's vrouw niet?" Zij deed een paar schreden achterwaarts. „Dacht je, dat ik met hem trouwen zou Jou had ik lief, Eph'um jou." „Ben je daarom hier bij mijne moeder?" „Ja, ik ben bijna al dien tijd bij haar geweest." Hij stond als versteend. Armindy was vrij, zij had hem lief en was hem trouw gebleven! Weer bruiste 's levens polsslag hem door de aderen. Zij stonden bij den laurierstruik. Hij brak er een bloeiend takje af en stak het in beur haar. (Slot.) breken. De bazalt wordt per motorechip naar Heusden vervoerd, om aldaar deschadt door de hooge watervloeden aan de dijker aangericht weder te herstellen. ALMKERK, 21 Sept. Ned. Herv. Kerk voorm. 9 en nam. 2 uur Ds. Montijn. Geref Kerk: voorm. 9 en nam. 2 uur Ds. Bosch Voor de Uniecollecte is hier in dt Geref. Kerk gecollecteerd f 25. SPRANG, 21 Sept. Ds. J. Visser, pre dikant der Geref. Kerk alhier, die het be roep naar Laar, Graafschap Bentheim, Pruis sen, aannam, hoopt op Zondag 30 deze) van zijne gemeente afscheid te nemen. ANDEL, 17 Sept. Heden werd alhier ten grave gebracht het stoffelijk overschot van den algemeen geachten en beminden ge meente-veldwachter Klop. Een plotselinge dood maakte in de vorige week een einde aan dit zoo welbesteed leven. Vijfenveer tig jaren toch heeft deze man zijn ambt met een trouw en ijver vervuld, zooals men dat zelden aantreft. Werd hij genood zaakt van zijn macht gebruik te maken, dan was hij onverschrokken en deinsde voor niets of niemand terug, maar meestal wist hij door ijverig en voortdurend toe zicht en tactvol optreden, het plegen van strafbare feiten te voorkomen en af te weren. Welwillend jegens iedereen was hij altijd bereid al die hulp te verleenen, welke zijn dienstbetrekking medebracht. Geen wonder dan ook dat zijn verschei den algemeen en diep wordt betreurd. VEEN. Voor den koopman S., welke door een ongeluk zijn hit verloor, heeft men een collecte in de gemeente gehouden, die den man in staat stelt om weer een andere aan te schaffen. Met genoegen kan gemeld worden, dat onze vroegere dorpsgenoot, de heer J. G. van Rijswijk, bij de infanterie te Nij megen in garnizoen, aangesteld is tot Ber- geant-majoor. WAALWIJK. Op de jaarmarkt van Don derdag was de aanvoer weer groot; pl.m. 400 stuks hoornvee o. a. stond aan de lijn terwijl er bovendien reeds vroeg tijdig verschillende pracht-exemplaren kalf bees ten voor buitenlandsche rekening koopers vonden. LAND VAN ALTENA. Bij Kon. besluit zijn benoemdin de provincie Noord-Bra bant, in het dagelij ksch bestuur van hef waterschap het Oudland van Altena, tol voorzitter, B. D. Van Tienhoven, te Gorin- chem, en tot leden, A. Straver, te Andel, A. Zweer Snoek en A. den Dekker, beider, te Almkerk. Kinnenland. Woensdag seinde de correspondent van de N. R. Ct. te Batavia dat een bivak-patrouille te Belawa, in Wadjo. op Celebes, door gewapenden overval len is, waarbij twee inlandsche minderen sneuvelden en vier gewond werden. De redactie schrijft naar aanleiding van dit bericht het volgende: Zooals men zich zal herinneren, werd indertijd aan Wadio een oorlogsschatting opgelegd, nadat het zich had onder worpen. Ging dit betalen daarvan in geheel Wadjo al erg langzaam, Belawa (een aan Wadjo onderhoorig staatje) wierp de „exceptie" op, niet tot Wad jo te behooren en wilde derhalve ook het rechtmatig aandeel in die oorlogs schatting niet betalen. Belawa zoo werd aan den assitent-resident van Boni gemeld in Februari j.l. bereidt zich op verzet voor en heeft beoosten Salo Tokadek een borstwering opgewor pen. Tevens was gebleken, dat de roo- verbenden, die af en toe Sidenreng on veilig maakten, thuis behoorden in Belawa Loewoe. Eenig machtsvertoon werd dus noodzakelijk geacht; een de tachement vertrok naar Belawa, maar deze excursie liep met een sisser af. Betalen deed Belawa echter nog niet, zoodat op 5 Mei een officier met 30 man van Pampanoea naar Belawa werd gezonden om de inning der oorlogs schatting met meer nadruk te eischen. Dit detachement is te Belawa gebleven en heeft daar een bivak betrokken. Ook voor Belawa schijnt de geldbuidel een zeere plek te zijn, die men daar gaarne gespaard ziet. Waarschijnlijk werd achter de inning der achterstallige oorlogsschatting in den laatsten tijd wat spoed gezet en zullen daarmede patrouilles belast zijn geweest. Een dier uit het bivak te Belawa uitgezon den patrouilles is nu, overvallen, en kreeg daarbij twee gesneuvelden en vier gewonden. Belawa lig! op de grens van Marlo-ri- Wawo, N. W. van den Berg Tjitta. De correspondent van de N. R. Ct. te Batavia seinde Vrijdag: Onze scheepsmacht bombardeerde gis terenochtend een uur lang de poeris te Dènpasar (Bali), dat in vlammen staat. Onze goheele troepenmacht is op marscl daarheen. De Red. teekent hierbij aan: Dènpasar is de hoofdplaats van Ba doeng en ligt hemelsbreed ongeveer 5 K.M. van de kust. De poeris konden dus ruim door het scheepsgeschut be reikt worden. Wanneer het telegram juist is en men in één uur vuren het resultaat bereikte, dat Denpasar in vlammen staat, dan mag wel hulde gebracht worden aan de marine voor het juiste schieten, waar voor onze zeemacht trouwens bekend staat. Reeds dagenlang zag men reikhal zend naar nadere berichten uit. Het blijkt nu, dat de opperbevelhebber stel selmatig zonder overhaasting te werk gaat. Verkenningen zullen hebben aan getoond, dat Dènpasar in sterken staat van tegenweer was gebracht, zoodat een rechtstreeksche aanval te veel offers zou kosten. In dat geval is het zeer goed gezien eerst de machtige scheeps- artillerie aan het woord te laten; de vijand kan het in een brandende kam pong niet uithouden, zoodat Dènpasar zoo goed als in onze handen is. Wij vestigen er de aandacht op, dat, naar men vertelt, de stafkapitein Schut- stal van Woudenberg gemeld had, dat Dènpasar gemineerd was. Ook om deze reden was een voorzichtig oprukken noodzakelijk. s De correspondent te Batavia van het Hbld. seint„Kesiman is genomen. De Baliërs kennen de uitwerking van ons infanterie-vuur niet on loopen met hon derden tegelijk -op de compagnieën in, allen met lansen gewapend. Op een afstand van 150 meter werd het eerste salvo afgegeven, waarbij veertig en meer tegelijk Baliërs vielen. De anderen lie pen door. Bij het tweede salvo vielen weer vele dooden. Daarop vluchtte de vijand op de heuveltjes, zoodat zij een goed doel opleverden. „De rijstvelden vormen zware terras sen, die moeilijk beklimbaar zijn. Be halve soldaten werden veel cavalerie- paarden door randjoes gewond." Kesiman voegt het Hbld. er bij is een kleine kampong halfweg tus- de oostkust van Badoeng en de hoofd plaats Den Pasar. Een wetsontwerp is ingediend met het doel: Bevordering van de voltooi ing van den spoorweg van Gouda naar Schoonhoven. Na een breedvoerige inleiding deelt de minister van waterstaat mede, dat volgens de regeling, waaromtretit thans overeenstemming is verkregen, aan de Mij. tot Exploitatie van Tramwegen, gevestigd te 's-Gravenhage en kantoor houdende te Voorburg, zal worden ver strekt: lo. voor de voltooiing van de lijn Gouda Schoonhoven: a. een som van f355,000 als nieuwe rentelooze voor schotten en wel de helft door den Staat en de andere helft door de provincie Zuid-Holland, al dan niet met mede werking van de meer direct belang hebbende besturenen b. het overigens nog voor die voltooiing benoodigde be drag, ad f 135,000, met 2o. voor de uit voering van de noodzakelijk gebleken werken van verbetering en vernieuwing van de bestaande lijnen van de Maat schappij, eene som van f 300,000, als rentedragend voorschot, en wel tegen betaling, gedurende 60 achtereenvolgen de jaren, van een annuïteit van 4 pet. over genoemde bedragen van f 135,000 en f 300,000. Het ligt in de bedoeling bij de met de Maatschappij te sluiten nadere over eenkomst o.a. te bepalen, dat zij uit hare bruto-winst in de eerste plaats zal moeten afzonderen de verplichte stor ting in vernieuwingsfondsen en daarna zal moeten voldoen aan de aan den Staat verschuldigde annuïteit. Men meldt uit Maassluis: Het stoomschip Batavier VI is op zee, ter hoogte van Katwijk, in aanva ring geweest met de bom KW 21, waar door deze zoo beschadigd werd, dat de bemanning, van de bom overging op de Batavier VI. De bom drijft op de lading. Sleepbooten zijn naar zee ver trokken om hem op te sporen en binnen te sleepen. De rechtbank te Rotterdam heeft F. Bland van den Berg, geschorst di recteur der Zuid-Hollandsche Hypo theekbank, en notaris, wonende aldaar, thans verblijvende in het Huis van bewaring, in staat van failliet verklaard. Naar de Tel. verneemt, heeft de heer Bland van Berg belangrijke grondbe zittingen te Loosduinen. Het echtpaar M. van Vaasrade (L.) werd door een hond gebeten, die, nadat men hem had afgemaakt, bleek lijdende te zijn geweest aan hondsdolheid. De gebeten personen zijn naar Parijs vertrokken om zich onder behandeling der geneesheeren van het instituut Pas teur te stellen. Uit Rozsndaal meldt men Op de werken van het nieuwe station alhier heeft gisterenmiddag een ernstig ongeluk plaats gehad. Bij het plaatsen van de ijzeren binten op de machine- loods van de H. IJ. S. M. brak een der stalen kabels, waardoor dat bint naar beneden stortte, in zijn val de reeds staande binten meesleepende en het gebouw geheel uit zijn verband rukken de. Toen het ongeluk plaats had, wa ren een groot aantal werklieden ter plaatse, die echter nog den tijd hadden op zijde te springen. Drie hunner wer den met het vallende bint medegesleept doch kwamen in een stookkuil terecht, zoodat het ijzeren geraamte over hen heen viel. Zij ziju ernstig gekwetst, maar hun toestand is niet zorgwekkend. Donderdag, bij het ontwaken, gevoel de familie T. wonende Koudenhorn, te Haarlem, zich ongesteld, door hevi ge kramp en brakingen, zoodat direct geneeskundige hulp moest worden in geroepen. Bij onderzoek bleek, dat de oorzaak gezocht moest worden in het eten van garnalen. Nader blijkt nog, dat ook in andere gezinnen in de stad zich dergelijke ziekteverschijnselen, ten gevolge van het gebruik van Woensdag gekochte garnalen hebben voorgedaan. Woensdagmiddag vroeg zekere vrouw B. uit de Schuitvlotstraat te Middelburg, die herhaaldelijk ongenoegen met haar echtgenoot heeft, hem in zijn werkplaats om eenige kachelhoutjes. Terwijl de man zulke houtjes onder de schaafbank zocht, stak de vrouw haar met petroleum nat gemaakte klee- ren in brand. Onmiddellijk stond zij in vlam. Haar echtgenoot kon met moeite de vlammen bedwingen. Daar zij deerlijke brand wonden aan haar arm, been en boven lijf had bekomen, en bovendien haar haar was verschroeid, werd zij naar het gasthuis vervoerd. Omtrent de vergiftigingszaak te Grau- wedijk (gemeente Ten Boer) meldt het N. v. h. N„ dat de dienstbode van den overleden heer H. haar bekentenis ten deele weer heeft ingetrokken. Tijdens de kermis te Eerbeek werd een zilveren horloge ontrold aan den rijksveldwachter. Woensdagmorgen kwam in het hotel Weimar op de Spaanschekade te Rot terdam een vreemdeling, die kamers bestelde, een re§u afgaf van zijn koffers, welke aan het Beursstation stonden, en zich A. de Lima noemde, te Para in Brazilië woonachtig. Kort na aankomst in het hotel schreef hij een telegram, bestemd om naar Brazilië te worden verzonden. Daarna begon hij een ge sprek in het Fransch met den portier van het hotel, gaf te kennen geen klein geld te bezitten, doch wel een biljet van honderd dollar bij zich te hebben. Welwillend bood de portier hem een bedrag van f50 aan, opdat hij zich voorloopig zou kunnen helpen, welk bedrag werd aangenomen. Een huis knecht, die met den vreemdeling werd meegezonden, wist hij door allerlei praatjes kwijt te raken; het telegram verzond hij niet en van de hem opge geven gelegenheid om het biljet van honderd dollar (dat niemand zag) te wisselen, maakte hij evenmin gebruik. Sedert is hij niet in hotel Weimar te ruggekeerd, zoodat de portier gelooft voor het bedrag van f50 te zijn opge licht. Naar de Tel. verneemt, zal in de op 2 October a.s. te houden vergadering van het bestuur van den Ned. Bona van Vereenigingen van den Handel- drij venden en Industrieelen Midden stand de samenstelling worden bekend gemaakt van de commissie voor de in ternationale Middenstandtentoonstel ling, in 1908 te Amsterdam te houden. Deze commissie krijgt tot taak de tentoonstelling voor te bereiden en vol ledige plannen te ontwerpen. Zij dient vervolgens deze plannen in aan het middenstandscongres van 1907, welk congres in hoogste gezag de beslissing krijgt, of de internationale tentoonstel ling in 1908 al dan niet zal worden gehouden. De minister van buitenlandsche zaken maakt bekend, dat, blijkens van het consulaat-generaal der Nederlanden te Hongkong ontvangen telegraphisch be richt, bij den aldaar gewoed hebbenden hevigen wervelstorm door Nederlanders noch lichamelijke noch stoffelijke schade is geleden. Uit Osch wordt gemeld Woensdagavond gebeurde op den Litherweg een treurig ongeluk. Toen de koetsier van den rijtuigverhuurder van H. uit Lith een Lithsche familie naar huis reed, kwam hij in aanraking met een hondenkar, waardoor het rijtuig kantelde en een der inzittenden, de 16-jarige van der A., er onder geraakte met het treurig gevolg, dat hij eenige oogenblikken later overleed. De honden kar was totaal verbrijzeld. Woensdagavond ruim half zeven ge beurde te Zeist een vreeselijk ongeluk. De milicien J. G. Suiker, van de 4e compagnie, 3e bataljon, in garnizoen te Gouda, viel bij het waterputten voor over in een 16 M. diepen put. Dadelijk meldde zich een korporaal aan om hem er uit te halen. Na zich aan een touw te hebben laten zakken, mocht hij er met veel moeite in slagen hem te vatten. Naar boven gehaald zijnde, kon de geneeskundige echter slechts den dood constateeren. Nek en schedel waren door den val gebroken. Omtrent den laagwaterstand wordt uit Tiel geschreven: Grootscher illuminatie van de Waal dan thans heeft men niet gekend. Door den maatregel, dat voorloopig alleen afgevaren mocht worden, houdt men wel is waar de smalle vaargeul te Leeuwen vrij, maar veroorzaakt men eene opeen- hooping van schepen, even beneden Tiel, welke even storend zal gaan wer ken als nu te Leeuwen. Sleepen in het vak DreumelTiel is reeds onmoge lijk en passagiersbooten kunnen er slechts met moeite door. Minister Kraus overtuigde zich Vrij dag persoonlijk van den toestand ten gevolge van het lage water te Leeuwen. Hij arriveerde aldaar tegen elf uur. Te Horn, bij Roermond, was men bezig een oude woning voor den nieuw benoemden veldwachter in gereedheid te brengen. Donderdagmiddag, toen deze naar Nederweert, zijn vroegere standplaats was gegaan, om aldaar zijne meubels te halen, brandde de woning tot den grond af. Oorzaak onbekend. Donderdagavond kreeg de 19-jarige roeier B. W. H., wonende Delistraat 22 te Rotterdam, twist met zijn meisje, waarmede hij zich bovond in een bier buis op den Sumatraweg. Met die twist, die nog al hoog liep, bemoeide zich eene andere vrouw, die op een gegeven oogenblik den roeier met een zwaar voorwerp ter hoogte van de rechter slaap tegen het hoofd sloeg. De roeier, die tamelijk ernstig ver wond werd, is naar zijn huis gebracht. Vrijdagochtend nog verkeerde hij in be- wusteloozen toestand, werd in den loop van den dag op advies van dr. Wolfson naar het Ziekenhuis gebracht en is al daar kort na aankomst overleden. Door de politie is een vrouw, die verdacht wordt den slag te hebben toegebracht, gearresteerd, en naar het politiebureau aan de Nassaukade overgebracht. Voor de derde maal binnen zeer kor ten tijd heeft de politie te Amsterdam door middel van een onverwachten in val een berucht speelhol aan den dag gebracht. Met tien agenten in uniform en vijf in burgerkleeding werd Woens dagavond omstreeks half zeven, onder leiding van een inspecteur van politie de Prinsenhofsteeg, een nauw verbin dingsstraatje (naast het stadhuis) tus schen Oudezijds Voorburgwal en O. Z. Achterburgwal, plotseling afgesloten. Nagenoeg tezelfder tijd werd perceel no. 2 in deze steeg binnengedrongen, waar het café gevestigd is van A. Brink, meer bekend onder den naam van Al- bertje Brink, wiens inrichting werd geëxploiteerd door zekeren Vogelaar. Dat de bovenverdieping speciaal voor „speelhol" was ingericht, was der politie reeds langen tijd bekend; men wachtte evenwel met een inval, tot daartoe het oogenblik het gunstigst werd geacht. Het uur van den slag bleek goed te zijn gekozen; toen men het cafétje binnentrad, werd niet alleen boven, maar ook beneden gespeeld. Natuurlijk was het eerste werk der politie-ambtenaren den spelers in het café te beletten eenig sein naar de bovenverdieping te geven, zoodat men ook daar werd overvallen. Beneden was men druk aan het kaarten, het z.g. mijn en-dijn"-spel; boven was het gezelschap vereenigd rondom een roulette van klein formaat, waarbij de bekers met dobbelsteenen van hand tot hand gingen. De spelers zagen zich iedere gelegenheid tot ontvluchten af gesneden, zoodat niets anders overbleef dan zich te laten arresteeren. Tien per sonen werden onder behoorlijk geleide naar het bureau St. Pietershal gebracht. Behalve de zoo juist genoemde voor werpen werden nog twee speelbanken in beslag genomen, welke speciaal voor deze inrichting waren vervaardigd; te vens werd de hand gelegd op al het aanwezige geld, een niet onaanzienlijke som. De tien gearresteerde spelers onder gingen een langdurig verhoor, waarna allen weder in vrijheid werden gesteld. In de buurt van Nijkerk op de Ve- luwe woont, volgens het H.blad, op een boerderijtje een familie v. S., die in den laatsten tijd nog al eens van zich liet spreken. Het oudste lid ver klaarde zich de zoon van God. Zijn woord gold als evangelie voor zijn on- middellij ke omgeving, gevormd uit broe ders en zusters van „den Christus". Op zijn gezag trok men Zondags naar het hooiland, wat in die streken nooit geschiedt, tal van wonderen worden en zouden nog door hem worden verricht. Zoolang die dwaasheid beperkt bleef binnen eigen woning, kon men er de schouders glimlachend over ophalen, doch 't werd gevaarlijk voor de buiten wereld. Het scheen op Kokkeveld zoo heet het boerderijtje van de familie V- s, besloten, dat er een offer moest vallen. Herhaaldelijk werd in de nabij heid der woning geschoten o.a. opeen militair met verlof en op den voorbij snellenden trein en al die gevallen kan men slechts toeschrijven aan de zucht

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1906 | | pagina 2