kwenten een gevoelige en verdiende les te geven. Men weet dat de Maghzen nooit ge tracht heeft de besluiten van de succes sieve overeenkomsten, met Frankrijk betreffende de grenskwesties gesloten, te doen uitvoeren. Men weet ook, dat alle bevelen die de Maghzen heeft ge geven, er slechts toe leidden om nieuwe moeilijkheden voor de Fransche belan gen en den Franschen handel in het leven te roepen. Hoe langer Frankrijk wacht met het doen eerbiedigen van zijn rechten, hoe ernstiger de toestand in geheel Marokko zal worden, waar de bevolking er toe gekomen is te gelooven dat het zijn aanvallen kan voortzetten, zonder vrees voor represaille-maatregelen. Het eerste regiment van het Fransche Vreemdenlegioen te Algiers heeft order gekregen, zich gereed te houden voor den marsch naar 't zuiden (Marokko- tioebelen). Te Jossofka, in het gouvernement Jekaterinoslaf, hebben tien gewapende mannen den kassier van de mijnbouw- maatschappij te Komenskole overrom peld, en hem van 10,000 roebels be roofd. De bandieten ontsnapten, hoewel een hunner door een agent, die den kassier vergezelde, gewond werd. Op het station Élisabetpol is een bom geworpen in een vertrek dat de gendarmes tot woonplaats diende drie gendarmen werden zwaar, twee licht gewond. Een van de manschappen van de ge zonken „Lutin" moet .al een week voor 't vergaan van de boot in een brief, dien hij overal liet lezen, verklaard hebben, dat de commandant ongeschikt was voor zijn taak, en dat ze „den vol gende keer wel voor de haaien zouden zijn". De geheele bemanning had wei- ning vertrouwen in de bekwaamheid van den kapitein en nog minder in den bouw van 't vaartuig. Bij het station Cudermees, zoo wordt uit Wladikawkas gemeld, stortte een goederentrein van den spoorwegdijk. Het getal verongelukten is nog niet vastgesteld. Het voorval is het gevolg van een misdadigen aanslag die een posttrein gold. In den D-trein te Bentheim is giste ren het lijk van een reiziger, vermoe delijk een Engelschman, gevonden. Waarschijnlijk heeft men met een ge val van zelfmoord te doen. massa sneeuw gevallen sedert Zondag ochtend. Haast overal in die staten heeft het spoorwegverkeer daaronder te lijden. De equipage van de Almo", een klein vaartuig, op weg van Riga naar Liver pool, is ter hoogte van Sleeswijk-Hol- stein aan 't muiten geslagen. De kapi tein werd gedood en over boord gewor pen. De tweede stuurman sprong in zee en werd na een uur zwemmen door 'n vischsloep opgepikt. Volgens hem was ook de eerste stuurman afgemaakt.Ver der wist hij te vertellen, dat de matro zen vervolgens de geldkist hebben open gebroken en allen aanwezigen sterken drank hebben verorberd, waarna van koers zou zijn veranderd om naar een onbekende bestemming te stevenen. Hoe de man dat alles, al zwem mende is te weten gekomen, wordt er niet bij verteld. Russische troepen hebben te Abo, in Finland twee honderd zestien revo lutionairen gevangen genomen, te zamen het Russische revolutionnair comité vormend. Het verzet was wanhopig. Volgens de jongste schattingen zou den er, enkel op de kust van Florida, vijfhonderd menschen omgekomen zijn bij den orkaan, terwijl er, voor zooveel bekend, 38 het leven verloren hebben op Cuba, waarvan 20 alleen in de stad Batano. Behalve op de West-Ir.dische eilan den, heeft de storm ook heftig huis gehouden in Mexico. Meer dan hon derd menschen zijn, vreest men, ver dronken te Coatepec. Pimiento en an- d«fre plaatsen zijn overstroomd, schepen zijn vergaan, spoorwegen beschadigd. Tijdens den storm werd een groote hoeveelheid zwavelhoudend water uit geworpen door den vulkaan Chulo, zoodat de stad Panchinalco overstroomd werd, en veel menschen daar verdron ken. Het booze weer houdt in de Vereenig- de Staten nog aan. In Wyoming, Co lorado, Kansas en Minnesota is een de wonden van Frankrijk heelen en het de verloren provinciën terug zou geven. Vurig had de schoenlapper gehoopt, dat die be gaafde knaap, de geestdrift zijns vaders ervende, ook de ontwikkeling zou hebben verkregen om te volvoeren wat zij hem in gaf. In den bloei van zijne mannelijke jaren,' zou hij naar Parijs zijn gegaan, niet om te morren over het lot, maar om ongelooflijke hinderpalen te overwinnen. Vol krachtige overtuiging zou hij aan de vage verlangens van het volk naar wraak vasten vorm heb ben gegeven en misschien zoo verbeeldde zich de vaderliefde zou hij zich aan het hoofd hebben gesteld van den aanval tegen den erfvijand. De dood van haren broeder, dien Victo- rine nooit gekend had, was het eenige mid del, waardoor zij zich eene voorstelling ma ken kon van het hoofddenkbeeld, dat haars vaders ziel beheerschte. In alle andere op zichten was La Revanche onbegrijpelijk voor haar. Meer dan vijf jaren na den oorlog geboren, had zij onwillekeurig de Duitsche overheersching aangenomen als een deel van de geregelde orde van zakeneen Fransche Elzas behoorde reeds te lang tot de historie van het verleden om nog vurig begeerd te worden. Waarom liet men de zaak niet rusten? dacht zij. Evenals hare moeder, die bij hare geboorte gestorven was, deed het denkbeeld van oorlog tusschen de natiën haar beven. Uiterst practisch van aard, beschouwde zij het als een soort van zinsverbijstering, dat haar vader liever in bekrompen omstan digheden schoenen zat te lappen dan het huis te laten herstellen, dat door de bom verbrijzeld was. In het kort, Victorine had niets over zich, dat aan La Revanche deed denken, behalve haar naam, die als het ware de belofte inhield, dat haars vaders hoop nog eens vervuld zou worden. (Siot volgt.) Het is thans zekerheid geworden, dat de bemanning van de Fransche onder zee-boot reddeloos verloren is. Het deksel van den ingangtoren stond half open, en een der duikers, die trachtte de sluitplaat met geweld vorder open te duwen, zag zijn pogingen mislukken, daar twee lijken in de opening zaten vastgeklemd. De onge lukkige hadden waarschijnlijk getracht op deze wijze naar buiten te komen, maar zijn door het plotseling met ge weld binnenstroomende water met kracht teruggeworpen. In ieder geval was de dood der be manning een minder gruwzaam lijden dan dat van de mannen der „Farfadet", die een langzamen verstikkingsdood stierven. Men is nu nog steeds bezig met te trachten het vaartuig te lichten. Onder den achtersteven, die 80 centimeter in het zand is weggezakt, wordt een geul gegraven, waardoor men een tros van groote sterkte zal brengen en een ketting. De gewezen Kroonprinses vanSaksen zal op weg naar Cannes hare twee oudste zoons ontmoeten. Dat is de eerste maal sedert hare geruchtmakende vlucht met Giron. Het prinsesje Anna Monica Pia zal aan het hof overgegeven worden, zoo dra zij gewend is aan de gouvernante die haar voortaan onder hare hoede moet nemen. Uit New York wordt omtrent de wer velstorm (zie ons vorig no.) nog gemeld, dat deze ook groote schade in San Sal vador, Guatemala en Honduras heeft aangericht. De aanblik van vele plaat sen in San Salvador is volslagen ver-; anderd. Er zijn tal van menschenlevens verloren gegaan. Het Salvadoraansche I oorlogsschip Izalco is gezonken. Een telegram uit Key West meldt: De Oosten rij ksche stoomboot Jennie heeft 49 werklieden op zee bij de kust van Bahama gered. Zij behoorden tot een ploeg van 150 die werkzaam waren aan boord van een barge, die dienst deed bij de werken tot uitbreiding van de haven van Florida. Velen hunner zijn gedood of verdronken. Negen an dere barges vol werklui worden ver mist. Men vreest dat de verliezen aan menschenlevens zwaar zijn. Een keizerlijke oekas bepaalt dat on verwijld alle Russische onderdanen, zon der verschil van afstamming, echter met uitzondering van de vreemde vol ken in Siberië, ten aanzien van den staatsdienst gelijke rechten krijgen. V erder wordt het voorschrift afgeschaft dat boeren bij hun inschrijving op in richtingen van hooger onderwijs en hun intrede in den staatsdienst uit de boeren- gemeente uitgesloten worden. De boe ren mogen hunne woonplaats vrij kiezen en krijgen passen voor onbepaalden ter mijn. Ook andere beperkende bepalin gen worden voor den boerenstand opge heven. licht op de punt van de Anna Jacomine van wit in sterk rood. Hierop werd aan het Hoofdbestuur me degedeeld, dat dit vermindering van (licht sterkte zou tengevolge hebben en werd de vraag gesteld of de Vereeniging een zwak rood licht verkiest boven het tegenwoor dige witte licht. Aangezien het Hoofdbestuur meent, dat ook een rood licht op tamelijk verren af stand zichtbaar is, werd in bevestigenden zin geantwoord, zoodat de kans groot is, dat ook dit verzoek zal worden toegestaan. In deze gemeente zijn de mazelen, zoo ze er niet reeds geweest zijn, te gast in bijna alle woningen waar kleine kinde ren zijn. Nu ze bij de wet niet meer onder de besmettelijk verklaarde ziekten voorko men, wordt er door vele ouders te licht over gedacht en loopen sommige kinderen reeds na een paar dagen weer buiten, wat toch door deskundigen zeer wordt afgekeurd. Is het wellicht tot nu toe door het zachte weer vrij goed afgeloopen, toch bestaat de vrees, dat vele dier kinderen over een poosje weer ziek worden. Men zij toch voorzichtig Door mej. Houtgraaf, onderwijzeres aan de openb. lagere school in den Bies- bosch, alhier, is tegen 1 November a.s., wegens ziekte, eervol ontslag aangevraagd. AALST. Ds. Moorrees alhier is voorne mens om 28 Oct. e. k. zijne afscheidsrede te houden. VEEN. Het rooien der suikerbieten is in vollen gang. Gaarne wilden de boeren met deze werkzaamheden niet beginnen, doch wijl de tijd er is, worden zij door de agenten aangezet. Een paar schepen werden reeds door den agent Vervoorn en bestemd voor de Suikerfabriek, afgeladen. GAMEREN. In den nacht van Zondag op Maandag zijn bij den heer G. J. de Geua pl.m. 20 kippen door vermoedelijk losloo- pende honden letterlijk verscheurd. WAALWIJK. Het beroep, uitgebracht op ds. A. Fetter te Oosterwijk, is door Z.Eerw. aangenomen. BOMMELERWAARD. Het rooien en afleveren van suikerbieten is in deze streek in vollen gang. Het weer werkt er bijzonder op mee. Er wordt echter wel naar wat hooger water verlangd, daar, vanwege den lagen waterstand het verschepen groote vertraging ondervindt. Aan de „Kluit" te Gameren waar duizenden kilo's jaarlijks worden afgeleverd kunnen nu geen schepen, grooter dan 10 last uitkomen, de haven is diep genoeg, jdoch vlak voor den mond zit een zandplaat wélke nu door een bag germolen (de vorige week gearriveerd) ver wijderd wordt; was dat niet 't geval dan zouden vele verbouwers zich genoodzaakt zien, wat sommige reeds doen, hun bieten te Nieuwaal te brengen, waar de gelegen heid uitstekend is. Handel in aardappelen stil, Hooi tamelijk le kw. f14 2e kw. f12 f 12£ per 100 kilo. Suikerbieten middel matig sommige beneden 't middelmatige. GIESSEN. De Commissaris der Koningin in deze provincie heeft voor deze gemeente tot Zetters voor 's Rijks Directe Belastingen benoemd de h.h. N. Garstman en G. Jun- gerius, die met 1 Januari e.k. aan de beurt van aftreding zijn. DE WERKEN. Door den heer T. den Dunnen, alhier, is Vrijdag 1.1. te Breda, met gunstig gevolg examen gedaan voor de vrije- en ordeoefeningen gymnastiek. MEEUWEN. Aangenomen het beroep tot predikant der Herv. Gem. alhier door den heer J. J. van de Pol, cand. te Ame- rongen. HERPT. De landbouwer Jac. de Wilt te Bern, leverde een varken af, dat schoon gewicht 479 pond zwaar woog. Het dier bracht ruim f140 op. Dat is nog de moeite waard. overstroomd is. Verscheidene kleine i vaartuigen werden op het strand ge worpen, drie ervan zijn geheel vernield De opvarenden zijn gered. Het Hbld. schrijft: i Naar wij vernemen, hebben de interna- tionale spoorwegovereenkomsten, waar- j door onze Nederlandsche spoorwegmaat schappijen gedwongen waren hetzij Greenwichtijd, hetzij Middel-Europee sehen tijd voor haar tijdstabellen te bezi gen, niet meer zulk een dwingende kracht als vroeger het geval was. Door de beide groote spoorwegmaatschappijen wordt daarom zeer ernstig overwogen den Amsterdamschentijd voorde dienst regelingen in te voeren. Daardoor zou het wetsontwerp tot invoering van den Middel-Europeeschen tijd overbodig wor den. Wij behoeven niet te zeggen, hoezeer wij deze oplossing zouden toejuichen. Men schrijft uit Winschoten: Op den straatweg naar Vachtwedde is het lijk gevonden van den timmer man Haverkamp, uit Bellingwolde. De marechaussee van de brigade Vach twedde deed Zondagmiddag aangifte bij den j officier van justitie alhier, daar ver- j moed wordt, dat H is overreden door den wagen van den varkenshandelaar T. en dat deze geen hulp heeft ver leend. heid afgespeeld. Door tot heden nog onbekend gebleven personen is een kalf- koe de hals afgesneden, terwijl het ge- geheele lichaam opengereten werd en ook hot kalf afgetrokken is, dat mede gedood werd. De marechaussee heeft dadelijk een uitgebreid onderzoek inge steld. De officier van justitie te Zierikzee heeft mede hooger beroep aangeteekend van het vonnis der rechtbank aldaar, waarbij H. Th. KI., ontslagen gemeente veldwachter, te Dreischor, thans gede tineerd in het huis van bewaring te 's-Gravenhage, wegens doodslag is ver oordeeld tot een gevangenisstraf van zes jaren. Uit Vreeswijk wordt gemeld: De sluisknecht van den Hoek is gisteravond waarschijnlijk door te strui kelen in de sluiskolk gevallen en ver dronken. Den ganschen nacht heeft men naar hem gezocht; hedenochtend werd zijn lijk opgehaald. Men meldt uit Roozendaal: De smokkelhandel in varkens naar België neemt in de laatste dagen in deze omgeving een grooten omvang aan. Dagelijks, vooral des nachts, wor den een groot aantal krulstaarten de grens overgevoerd, en het gelukt veelal deze op een veilige plaats te brengen. Verleden week echter zijn de smokke laars er minder goed afgekomen. Door de Belgische douanen zijn Vrijdag niet minder dan drie aanhoudingen gedaan, waarbij 26 varkens, benevens een paard en kar in beslag werden ge nomen. Ifinnenlaiid. BMaatfteliik üieuns. HEUSDEN, 24 Oct. Het besluit van eenige koffiehuishouders en tappers, om op lotingsdagen aan lote- lingen niet te tappen, werkt zeer gunstig. Zoodra de loting afgeloopen is, vertrokken de lotelingen in goede orde naar hunne gemeente en des middags ten 2 ure reeds bemerkte men niets meer van zingende en joelende personen van elders. WERKENDAM. Door de Schippersver- eeniging „Schuttevaêr" werd verleden jaar aangevraagd op verzoek der afdeeling Wer kendam het plaatsen van meerpalen aan het Kanaaltje en wie nu de fabrieksdijk langs gaat kan zien, dat aan het verzoek daarom, dat gunstig werd ontvangen, door den Waterstaat is voldaan. Dit jaar was ook aangevraagd, op ver zoek dezer afdeeling, verandering van het Het wetsontwerp tot aanvulling van de marinebegrooting tot reorganisatie van het korps mariniers is door de Tweede Kamer met 33 tegen 27 stem men verworpen. Een uit Nederlandsch-Indië bij onze regeering ontvangen telegram meldt, dat met de zelfbesturen van de Balische landschappen Kloengkoeng en Bangli nieuwe politieke contracten zijn geslo ten en voor de tot het gouvernements- gebied behoorende landschappen Ka- rang Asem en Gianjar nieuwe regelin gen worden getroffen. Geheel Bali is rustig en de expeditie kan als geëin digd worden beschouwd. Blijkens een Reuter-telegram uit New-York is aldaar uit Willemstad^ op Cura9ao, het volgende telegrafische bericht ontvangen: Elf dagen achtereen zijn op de Ne derlandsche Antillen zware regens ge vallen, het ergst op 11 en 14 dezer, vergezeld door storm. Schade is toe gebracht aan huizen, zeeweringen en aanplantingen. Kleine schepen in de haven zijn gezonken. De schade be loopt 300.000 dollar. Van het eiland 1 Bonaire komt bericht dat de hoofdstad Terwijl bij de Rotterdamsche cata strofe notaris B. v. d. B. en bij de Amersfoortsche malversatie notaris V. dadelijk failliet werden verklaard, heeft hetzelfde daarentegen niet plaats gehad bij den inboedel van Le Fèvre de Mon- tigny. De Tel. verneemt, dat een regeling getroffen werd met de grootste kredi- teurende Holl. Hypotheekbank en de Mij. van Zekerheidstelling en eenige anderen, krachtens welke de boedel van den heer de Montigny door mr. Kappeyne van de Coppello vereffend wordt, als ware het een faillissement. De jager A. Eker te Dwarsgracht onder Giethoorn, had een half pond kruit op de kachel te drogen gelegd. Dat vatte vuur en ontplofte met een geweldigen knal. Hij zelf werd deerlij k in 't aangezicht gewond, zoodat het hoofd geheel is opgezwollen. Ook een 2-tal zijner kinderen, die in 't vertrek aanwezig waren, werden gewond, doch niet in zoo'n erge mate als de vader. De gezondheidscommissie te Ginne- ke had bij haar systematisch woning- onderzoek in de kom der gemeente verschillende perceelen gevonden die niet beantwoordden aan een der eischen van de nieuwe woningverordening, na melijk voldoende drinkwater-voorzie ning. De commissie stelde het bestuur der gemeente biermede in kennis, en B. en W. haastten zich den eigenaars der perceelen te verzoeken in dit ge mis te voorzien, maar, voegden zij er aan toe, indien de huiseigenaars daar aan geen gevolg gaven, waren zij toch niet van plan hen te dwingen of verder lastig te vallen. „Verder zouden zij niet ingrijpen", luidde letterlijk de slotzin van het schrijven van B. en W. I In de gemeente is een uitmuntende drinkwaterleiding aanwezig. Te Waningen bleef Zaterdagmorgen de woning van mevrouw M. ongewoon lang gesloten. De politie werd gewaar schuwd, die de deur openbrak, en de slaapkamer gevuld vond met kolendamp, I ontstaan door het te ver sluiten van de vulkachel. Mevrouw M. en de dienst bode lagen bewusteloos te bed. De da delijk geroepen geneesheer kon de le vensgeesten weder opwekken bij me- vrouw M., maar de 20-jarige dienstbode mej. L. bleek overleden. In een weide van den veehandelaar L. Cockx te Roosendaal heeft zich Zon dagnacht een ergerlijk geval van wreed Nu de tijd van het bietenvervoer is aangevangen, levert de waterstand op de Linge reden tot klachten aan de schippers. Deze hebben thans van de betrokken autoriteiten gedaan gekregen dat onder opzicht van de genie de sluizen van het inundatiekanaal geopend zijn, waar door het Waalwater op de Linge kan komen. Voor eenigen tijd was aan de pol derbesturen bericht, dat de regeering alleen tegen een vergoeding van f 1200 daartoe kon overgaan. Men schrijft aan de Tel. uit Zeeuwsch- Vlaanderen Alhier zal spoedig een begin gemaakt worden met de uitkeering van de gel delijke vergoeding wegens de schade veroorzaakt, door den watervloed van 12 en 13 Maart j.l. De verschillende schade-rapporten van de plaatselijke comités zijn ingekomen en nagezien. Voor Hontenisse wordt de schade geraamd op f 120,000, voor Graauw op f 48,400, voor Ossenisse op f 3600, voor Philippine op f 5300, voor geheel Zeeland op f 467,000, dus circa een half millioen. Naar wij vernemen zal, dank de mild gevloeid hebbende bijdragen, de uitkee ring zóó plaats hebben, dat de slacht offers zeer tevreden zullen zijn. Zaterdagmiddag sprong te Oudenbosch een 7-jarig knaapje op een tramwagen met bieten. De jongen viel er af en kreeg de volgende wagons over het lichaam, dat als 't ware middendoor werd gesneden. Het kind was onmiddel lijk dood. Men schrijft aan de N. R. Cf.: Hoe noodig het is de vleeschkeuring bij de wet te regelen en niet over te laten aan het gebrekkige toezicht vol gens goedvinden van gemeentebesturen, blijkt uit het volgende. In een niet onbeduidende gemeente van N.-Brabant is o. a. keuring van rundvleesch, vóór het in consumtie ge bracht wordt, bij politieverordening ver plicht gesteld en is een gesalarieerd keurmeester daarvoor aangewezen. Onlangs wordt aan dezen kennis ge geven door een veehouder, dat bij hem een koe op stal gestorven was; zonder het beest te zien, gaf de keurmeester een gestempeld bewijs af, dat het vleesch mocht worden uitgeslacht en in con sumtie gebracht. Deze koe was gestor ven aan miltvuurtrouwens, al was de keurmeester het cadaver gaan zien, zou hij vermoedelijk toch evenzeer een be wijs van onschadelijkheid hebben afge geven de man toch heeft er geen ver stand van. Enkele dagen later stierf bij denzelf den veehouder nog een rund en in de onmiddellijke buurt stierven kort daarop nog twee beestenhierbij was een vee arts tegenwoordig geweest, die kon zien, dat zij door miltvuur waren aangetast en die alle maatregelen heeft genomen om verdere uitbreiding tegen te gaan. Intusschen was het eerste beest, zoo als op dorpen gebruikelijk is, tegen lagen prijs bij de buren rondgevent en verkocht; gelukkig is er niemand ziek geworden door liet eten en kon een groot gedeelte van het vleesch later nog vernietigd worden. Toch is vrij zeker alle gevaar nog niet verdwenen, wanneer men bedenkt, dat de huid van een aan miltvuur ge storven dier nog langen tijd haar be smettingsvermogen behoudt en het niet meer mogelijk is na te gaan, waar deze gebleven is en dat ook vooral het bloed en andere afval hier en daar in den bo dem gedrongen, de smetstoffen nog na weken en maanden verder kan versprei den. Looiers en werklieden, die soms maar het geringste wondje aan handen of ar men hebben en daarmede bij het han- teeren in aanraking komen met de huid of andere deelen van zulke aan milt vuur gestorven dieren, kunnen zeer ge makkelijk besmet worden. Trouwens vol gens geruchte hebben ook een paar per- I sonen, die het gestorven dier hebben afgehaald en afgehakt, zweeren aan ar men en vingeis gekregen. Uit Amsterdam meldt men: Gisterennacht is uit de Warmoesstraat een 22-jarige jongeman naar hetpolitie- i burau geleid, die in nachtgewaad rond- liep, en aangesproken wordende, geen antwoord gaf. Aan het bureau gekomen bleek hij een slaapwandelaar te zijn. Na wakker geworden te zijn, en zich gekleed te hebben, is hij vertrokken. Terwijl men Zaterdagnamiddag te Rot terdam bezig was de Jan Kuitenburg voor de scheepvaart te openen de hekken van die brug waren reeds ge sloten, kwam er een motorwagen van de Electrische Tramwegmaatschappij aangereden van de zijde van de Gelder-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1906 | | pagina 2