chine zijn maar twee arbeiders en een jongmaatje noodig. De eene arbeider spreidt de kalk ophetmuurvlakuit.de tweede legt de steenen in de machine de derde bedient de machine zelf. De uitvinder beweert dat een geheel onge oefend werkman met zijne machine da gelijks 5000 6000 steenen kan vast- metselen. De Times verneemt uit Petersburg dat het gerucht, dat een vrouw die op het punt was moeder te worden, onlangs terechtgesteld is, ambtelijk gelogenstraft wordt. Maar algemeen slaat men aan deze ontkenning geen geloof. Men ver teld er nu zelfs bij dat haar man, die gevangen zat, krankzinnig is geworden toen hij van de terechtstelling hoorde. SMantaeMfk. nieuws. HEUSDEN, 17 Nov. J.l. Donderdag hield de raad dezer ge meente eene openbare vergadering, waarin alle leden aanwezig waren, behalve de heer Van Heme;t. In de eerste plaats was aan de orde de vaststelling der gemeente-begrooting voor het dienstjaar 1907. De heer Van Everdin- gen bracht namens de commissie van on derzoek, in de vorige vergadering benoemd, rapport uit. Spreker merkte op, dat de commissie tot haar leedwezen in deze be grooting heeft gemist een post voor het maken eener nieuwe pomphet is der commissie echter duidelijk geworden, dat dit gemis echter uitsluitend moet worden toegeschreven aan financieele redenen. Ver trouwd mag worden, dat het ongunstig resultaat, onlangs met deze boring verkre gen, geene reden zal zijn eene nieuwe proef neming achterwege te laten en dat op de begrooting voor 1908 de middelen zullen kunnen worden gevonden om andermaal te trachten eene drinkwatervoorziening tot stand te brengen. Overigens heeft de com missie geene op- of aanmerkingen en ad viseert mitsdien de begrooting vast te stel len, zooals zij door B. en W. is aangeboden. Dienovereenkomstig besluit de raad de begrooting vast te stellen in ontvangst en uitgaaf op f 17919.2l£. Voorts is vastgesteld eene algemeene po litie-verordening, grootendeele gelijklui dende aan de vorige, die echter, ingevolge de Woningwet, moest worden herzien. Van Gedeputeerde Staten was ingekomen een schrijven, houdende het voorstel om de jaarwedden van den burgemeester en den secretaris te verhoogen, respectievelijk met f 175 en f 100, en die alzoo te bepalen op f 700 en f 900. De vergadering verklaarde met algemeene stemmen hare ingenomenheid met dit voor stel. De heer H. Wuijster werd met algemeene stemmen herbenoemd tot lid van het Col lege van Regenten der Godshuizen alhier. Door gemeld College zijn aan den Raad ter goedkeuring ingezonden de rekeningen over 1905 en begrootingen over 1907 van de verschillende instellingen der Godshuizen. Deze werden gesteld in handen eener commissie van onderzoek, waartoe werden aangewezen de heeren Verhoeven, Moster- man en Van der Heijden. Van de firma Brandjes, Dalmeijer en Rogier, te Rotterdam, en E. A. de Bruijn, alhier, is ingekomen een verzoekschrift om thans over te gaan tot eene definitieve re geling van de uitgifte in erfpacht van ge meentegrond nabij het bastion „Hollandia", waaromtrent laatstelijk verschillende malen onderhandelingen zijn gevoerd over den aanleg van een scheepswerf, echter zonder resultaat. Genoemde firma, die thans op bedoelden grond eene werkplaats voor ijzer constructie heeft opgericht, is ernstig voor nemens geleidelijk te komen tot uitbreiding van het bedrijf en den aanleg van een scheepswerf, zij het ook aanvankelijk op kleine schaal. De Raad machtigde het dagelijksch be stuur met genoemde firma nader in overleg te treden. Nadat nog behandeld was eene reclame in zake hoofdelijke omslag, vroeg de heer Prins of den voorz. iets naders bekend was omtrent het tijdstip, waarop de gildegoe- deren van het College van oude schutters van St. Joris, op het gemeentehuis zullen komen. De voorzitter beantwoordt deze vraag ontkennend, waarop do heer Prins den Raad in overweging geeft een schrijven te richten aan Z.Exc. den Minister van Binnenland- sche Zaken, met het doel Z.Exc. te herin neren aan de indertijd gedane belofte, om bedoelde goederen aan de gemeente in bruik leen af te staan. Spr. vreest, dat deze zaak bij den Minister in het vergeetboek is ge raakt. De voorz. meent de vergadering te moe ten ontraden op het voorstel van den heer Prins in te gaan. Spr. merkt op, dat van Regeeringswege de toezegging is gedaan, dat de gildegoederen, speciaal de schilde rijen, zullen worden gerestaureerd, vooral eer die op het gemeentehuis worden ge bracht, een werk, dat uit den aard niet zoo spoedig gereed is, en hetgeen door den Raad behoort te worden geapprecieerd. Aan drang dezerzijds op bespoediging zou wel eens ontstemming bij de Regeering kunnen te weeg brengen. De heer Prins handhaaft zijn voorstel; gaat de raad er niet op in, dan zal uit de burgerij een adres aan den Minister worden gezonden. Nadat door den heer Van Everdingen is opgemerkt, dat zaken als deze door de Regeering niet worden vergeten en ook hij het wenschelijk acht, den Minister den noo- digen tijd te laten, wordt het voorstel van den heer Prins in stemming gebracht en verworpen met 5 tegen 1 stem, die van den voorsteller. De vergadering wordt daarop door den Voorz. gesloten. WERKENDAM. Door het college van notabelen der Ned. Herv. Gem. alhier, is tot Kerkvoogd herbenoemd de heer B. L. Buurman. Deze week werden door het Oude- liedenfonds der Ned. Herv. Kerk verschei dene mudden aardappels onder de ouden van dagen verdeeld. WOUDRICHEM. De uitkomsten der zalm- visscherijen op de Waal en de Merwede waren in de laatste acht dagen zeer onbe vredigend. In het traject van Tiel tot Woudrichem werden gevangen 9 zalmen, te Gorinchem z. en te Hardinxveld 2 z., op de Lek te Ammerstol 2 z. De zalmzegenvisscherij te Tienhoven leverden in den tijd van 14 dagen niet meer op dan 1 winter- en 1 zonaerzalm De prijzen van andere rivier- en polder- visch waren als volgt: Zomerzalm f0.80 fl.20, winterzalm f2.40f3.10, aal 20 25, paling 5055, snoek 2123, snoek baars 3538, zeelt 2630, baars 1619, bliek 1315 en voorn 69 ct., alles per half K.G.; houting 1215 ct. per stuk. Toen A. A. Van Wijngaarden Woens dagavond laat volk wilde overzetten over de Maas geraakte hij te water. Gelukkig was S. A. Otto daar vlak bij en deze wist hoewel 't erg donker was den in levensge vaar verkeerenden man te helpen. Bij de hier plaats gehad hebbende stemming voor notabelen bij de Herv. Gem. zijn herkozen de heeren A. P. Schriek Az. en M. B. van Andel en gekozen de heer Johs. Havelaar. HERPT. De handel in konijnen is te genwoordig zeer levendig. De opkoopers rijden dagelijks de huizen langs en beste den hooge prijzen. Naar wij vernemen zullen binnen kort de dubbele rii Canada-boomen in de Bruggelandsche steeg onder deze gemeente publiek worden verkocht. DUSSEN. Donderdagmorgen keerden twee boerinnetjes van de alhier gehouden botermijn huiswaarts, terwijl zij voor het gemak op de hondenkar gezeten waren, waarop zij hun korven naar de markt ge bracht hadden, Onder groote luidruchtigheid (het was, alsof zij wat te diep in het glaasj e gekeken hadden), reden zij langs den weg. Doch zij hadden te veel pleizier, tenminste te oordeelen naar hetgeen het hondje deed: deze reed op eens, zonder de minste aan leiding, van den weg en kwam terecht met de kar en opzittenden, in de „Dussen". Dadelijk waren er gedienstigen op de plaats van het ongeluk, die de drenkelingen na veel moeite op het droge brachten. Met den schrik en een flink nat pak kwamen de „botermijnders" vrij. De toeschouwers toonden weinig medelijden met de geredden, want onder luid gelach moet de reis door het tweetal weer op de hondenkar aan vaard worden. De aardappelhandel is de laatste dagen zeer flauwenkele partijtjes worden nog verkochtEigenheimers f 1.90, Zeeu wen f 2.25 per mud. BRAKEL. Hedenmiddag had G. de Tek, voerman te Brakel, een ongeluk. G. kwam met een kar, volgeladen met zakken knol rapen, uit het veld. Bij de Kommerstraat liep het paard te dicht langs den kant, waardoor de grond aan den slootkant afzakte. De kar zakte over en viel in de diepe sloot, het paard medesleepende. Spoedig was er volk bij de hand, dat het paard eindelijk uit den benarden toestand verlosten. De kar was erg beschadigd, èèn burrie was geheel stuk en ook het paard had kneu zingen opgedaan, daar het juist in een door nenhaag was terecht gekomen, die bij de sloot stond. De voerman kwam met den schrik vrij. MEEUWEN. In tegenwoordigheid van den wethouder, den heer Van Buuren, den architect met zijn dagelijkschen opzichter, den aannemer met zijn werkvolk, benevens het onderwijzend personeel en de school kinderen, wtrd heden door den burgemees ter de eerste steen gelegd aan onze nieuwe school. De burgemeester hield daarbij de vol gende toespraak: „Zoo staan wij dan op dezen schoonen herfstdag gereed om over te gaan tot het leggen van den eersten steen aan de nieuwe school te Meeuwen. Allereerst daarbij mijn gelukwensch voor het onderwijzend personeel en de school kinderen. Gij allen hebt langen of korten tijd in de oude school moeten werken onder zeer ongunstige omstandigheden. En waar gij nu eerlang eene school zult mogen be trekken, die ingericht is naar de eischen des tijds en des kinds, daar zal dat onge twijfeld U en't onderwijs beiden ten goede komen. Ik acht mij gelukkig, dat deze eerste steenlegging onder zulke gunstige omstan digheden kan plaats hebben. Onder welwillende medewerking van het Schooltoezicht en het Gewestelijk Bestuur, heeft de Hooge Regeering aan onze nood lijdende gemeente eene buitengewone sub sidie toegekend, waardoor de bouw kan plaats hebben buiten bezwaar der gemeen te-kas. Het doet mij genoegen den wethouder Van Buuren hier te zien, die reeds vóór mijne komst, als raadslid een belangrijk aandeel had in de voorbereidende werk zaamheden. Onze architect ontwierp met zorg een keurig bestek voor een solied en doelmatig gebouw. De aannemers vergun mij, dat ik hier in het meervoud spreek pakten de zaak aan op eene wijze, die ons met vertrouwen de voltooiing tegemoet doet zien. Onze dagelij ksche opzichter is, als man van de oude garde, op zijn post. En wat ik vooral met groote blijdschap erken, de werklieden onderscheiden zich door orde en vlijt en de verstandhouding tusschen werkgevers en werklieden is voortdurend uitstekend. Het is mij dan ook steeds een waar genoegen hier op het werk te vertoeven. Gij allen kunt U verzekerd houden, dat het gemeentebestuur Uw gedrag op hoogen prijs stelt. En waar ik niets dan lof heb voor allen, die bij dezen bouw betrokken zijn, daar past bovenal een woord van eerbiedigen dank aan Hem, die boven lucht en wolken troont en die tot heden het werk onzer handen voorspoedig maakte!" De architect, de heer Van Gooi, dankte den burgemeester voor zijn waard eerend woord en gaf de verzekering, dat men kon rekenen op eene prompte voltooiing van het aangevangen werk. ANDEL. Het herhalingsonderwijs is alhier aangevangen en wordt daarvan door 10 jongens gebruik gemaakt. Meisjes had den zich niet aangemeld. Het tractement van onzen gemeente secretaris, de heer B. van Andel, is met 150 gulden verhoogd. Zondag 23 December hoopt de wel- eerw. heer ds. A. P. Lanting alhier zijne afscheidsrede te houden. RIJSWIJK. Aan het herhalingsonder wijs in deze gemeenten nemen 13 jongens deel. Meisjes hebben zich niet aangemeld. De bietencampagne loopt op een eind. Wordt op sommige plaatsen over de opbrengst geklaagd, hier is men nog al tevreden. Gemiddeld brengen zij ruim een halven gulden per Rijnlandsche roe op, wat bij een prijs van f 9.50 per duizend niet weinig is. Een niet van den gewonen corres pondent afkomstig bericht in het vorig nommer van dit blad, waarin werd mede gedeeld, dat een landbouwer alhier op de Hedelsche markt eenige valsche rijksdaal ders had gebeurd, is, naar men ons meldt, geheel bezijden de waarheid. Aanleiding tot dat bericht is waarschijnlijk geweest het feit dat de landbouwer W. alhier een op de Hedelsche markt aaD een buiten- landsche koopman verkochte paard in 's-Bosch moest leveren, omdat de koopman enkel in het bezit van buitenlandsch geld was, waar hij eerst na wisseling met Neder- landsch geld kon betalen. Bij de laatste loting trok J. Smits alhier een vrij nommer. Hierdoor zijn alle vier zoons van P. Smits achtereenvolgens vrijgeloot. ZALTOMMEL. Over den veehandel in Gelderland wordt geschreven Nog altijd blijft de handel in alle soorten van vee rundvee, paarden en varkens zeer levendig en zijn de prijzen hoog. Biggen werden voortdurend in ruime mate aangeboden; de prijs was wel iets vlugger dan de vorige weken, maar kon toch niet zijn vorigen stand hernemen. Men kan zeggen dat de biggen f 2 jt f 2.50 goed- kooper zijn dan half September van dit jaar. In schapen blijft de handel vlug, met stevige prijzen. Ook de kalveren zijn nog zeer willig. De prijzen waren als volgt: vet vee 1ste kwaliteit 69 k 70 ct., 2de kwaliteit 60 62 ct. per K.G., melkkoeien f 130 k f 210. neurende f 125 S, f 230, guste f 140 f 185, pinken f 55 f 105, kalveren f 13 k f 33, vette 57 k 59 ct., vette varkens voor in- landsch gebruik 60 k 61 ct., voor Engeland 58 k 59 ct. per K.G., biggen f7 A f 11, drachtige zeugen f 50 J f 80, drachtige geiten f 40 f 60, schottelingen f 20 f 32, schapen f 15 a f 26, luxe-paarden, f 450 f 700, werkpaarden lsto kwaliteit f 300 f 425, 2e kwaliteit f 190 k f 270, twee-en- een-halfjarige f 200 kf 300, anderhalfjarige f 140 f225 per stuk. KERK-DRIEL, 14 Nov. Heden had on ze gemeente de twijfelachtige eer door een troepje Zigeuners bezocht te worden. Dit lastige volkje maakte het der politie tame lijk druk door zijn gebedel en zelfs hier en daar door zijn brutaal optreden. Als naar gewoonte werden de winkels bezocht door een drietal vrouwen om in- koopen te doen, waarbij zij dan liefst haar gewoon „handwerk" uitoefenden, n. 1. het uitzoeken van guldens en dubbeltjes van een bepaald jaartal. Haar list gelukte ech ter niet en alleen in een slagerswinkel za gen zij de gelegenheid schoon om haar slag te slaan, en weldra was de winkellade van haar inhoud ontdaanvóór men den dief stal bemerkte waren de vogels reeds gevlo gen. Gelukkig heeft de politie, na onder zoek, er een eind aan gemaakt en dat on hebbelijke volkje buiten de gemeente gezet. SLEEUWIJK, Door 9 jongelieden wordt thans het herhalingsonderwijs op de open bare school alhier gevolgd. De Rogge stond rood. „Wat mag er toch aan de rogge haperenklaagden de boeren. „Ze staat heelemaal rood en de groei is er totaal uit." „Och," was het antwoord van een oud, ervaren landman, „laat de maand Mei maar eens in 't land zijn, dan zal 't wel veranderen. Met de warmte komt de kleur." „Zou 't niet aan 't nat kunnen liggen meende een boer, die veel hoog land had, „bij mij is 't niet zoo heel erg." „Ik denk, dat koude en nat elkaar een handje helpen," zoo mengde zich weer een ander zich in 't gesprek. Deze laatste had vroeger op zijn dorp een winter- landbouwcursus gevolgd, en nu wist hij voor verschillende dingen een middeltje, zooals zijn buren vertelden. Hij deed veel zaken, niet zooals de landlieden uit den omtrek, maar dat hij verstand had van 't bedrijf, zie je, dat konden ze niet ontkennen. Wel vonden ze 't soms gek, wat hij van een en ander wist te vertellen, eu ze geloofden maar «en heel klein beetje van hetgeen hij zei, ja, ze lachten hem soms uit, achter zijn rug, wel te ver staan. En toch waren ze er op uit, hem de kunst af te loeren, al wilden ze 't dan voor niemand weten. Maar al trachtten ze hem ook vooral in de bemesting na te volgen, ze hadden toch niet dezelfde resultaten als hij, want hem iets vragen, nee hoor, daar waren ze te t^)tsch voor. Maar als de vreemde boer, zooals hij in de wandeling werd genoemd, 't praten was, dan luis terden ze met open mond en ooren, en zoodra ze bij hem den goeden uit slag zagen, probeerden zij ook. „De rogge staat rood en klaagt zoo zijn nood", ging de man voort. „Het voor. jaar is koud en nat geweest, daardoor kon de sutrificatie of salpetervorming niet voldoende plaats grijpen, er zit niet genoeg stikstof in den vorm van salpeter in den bodem en nu lijdt de rogge honger". „Geef haar dan een boterham", grinnikte een ongeloovige, ouderwetsche boer. „Dat heb ik juist gisteren gedaan", was het onverstoor baar kalme antwoord. En allen keken elkaar verwonderd aan, want ze be grepen niet, wat ze er van denken moesten. Maar lachen durfden ze ook niet, al klonk het gezegde nog zoo vreemd. Ik heb op mijn roggeland Ghilisalpeter gestrooid en wel 200 K.G. per II.A., want er zit nog al aardig wat stalmest onder. Hierop kan de rogge vooreerst flink teren, en a^s 't warmer wordt, zal de nitrificatie de rest wel leveren en anders strooi ik nog 100 K.G. Chili. De dorpsgenooten waren erg nieuwsgierig, wat er van die smulpartij komen zou en ze zagen de resultaten een paar dagen later reeds. De rogge van den vreemden boer stond niet langer rood, maar frisch groen en fleurig. Dat had in zoo korten tijd het Chilisalpeter uitgewerkt. Ze konden nu 't kunstje ookGeen enkel jaar had de koopman in kunstmest zooveel Chilisalpeter verkocht als nu het re gende dagelijks bestellingen en de deur stond niet stil van koopers, die vrach ten vol haalden. Overal werd Chili salpeter gestrooid en spoedig stond allerwege de rogge frisch groen. Neen, niet overal. Bij den verstokten, ouderwetschen boer bleef ze rood staan tot in de maand Mei. En zijn oogst viel bitter tegen. Wanneer die kunstmest zal gebruiken Och, laat hem gerust dwarskop blijven. fUiinenland. De regeering heeft zich, blijkens haar Memorie van Antwoord, solidair ver klaard met den Minister van Oorlog ten aanzien van de vermindering van het blijvende gedeelte. „De portefeuille-kwestie is hiermee gesteld" zegt „Het Huisgezin". Treft minister Staal een votum van wantrouwen, dm gaat niet hij alleen heen. maar gaan ze alle negen. Zullen de oud-liberalen, die, naar hun persorganen te oordeelen, met de vermindering van het blijvend gedeelte niet zijn ingenomen, het ministerie er aan wagen of zullen zyj intijds tot de gehoorzaamheid terugkeeren f „Zal de rechterzijde aan een gesloten tegen het ministerie optrekken? „Of zal de Kamer zich laten tevre den stellen door de voorzieningen, welke de Minister van Oorlog heeft getroffen, om de nadeelige gevolgen, welke uit de vermindering van het blijvend ge deelte zouden kunnen voortvloeien te neutraliseeren? „Hoe het zij, de zaak is hoogst ern stig, nu het heele ministerie generaal Staal dekt. „Maar van den anderen kant" zegt het „Huisgezin" ten slotte, staat de Minister van Oorlog sterker, nu de collega's besloten zijn, met hem te staan of te vallen". 't Is aan de Duitsche politie mogen gelukken om Bastiaan, den laatste van het beruchte drietal, dat vóór eenige weken het ontzettende moorddrama te Heerlen afspeelde, te arresteeren. Zooals men weet werd Heuser, de hoofddader, nog denzelfden nacht, dat de moord bedreven werd, door de ma rechaussee te Heerlen aangehouden. De instructie in deze zaak is reeds te Maastricht begonnen. Bussmann, die te Bottrop in West- falen aangehouden is en Bastiaan zul len, daar zij Duitsche burgers zijn, niet uitgeleverd worden. Men zal zich herinneren, dat Bastiaan de persoon is, die op den marechaussee De Klerk geschoten heeft. Woensdagmiddag te kwart na vijf brak er in het rijwielmagazijn van den heer J. M. Smits Kerkstraat 189 te Amsterdam een brand uit. Men schrijft de oorzaak toe aan een lek in de gas leiding. In een oogwenk stond de ge- heele winkel in lichtelaaie. Het knechtje en de dienstbode vluchtten, maar de heer Smits holde naar boven, Waarschijnlijk om geld en kostbaarheden te redden. Daar schijnt hij door den rook bedwelmd te zijn, althans de brandweer vond hem later dood op den grond uitgestrekt. De vlammen, die ook weldra de tweede verdieping en den daarboven gelegen zolder, benevens de vliering hadden aangetast, hadden het lijk voor een groot gedeelte verkoold. Het stoffelijk overschot werd in een deken gewikkeld, en naar den stal van den heer Stephanus aan de overzijde der straat gedragen. Met een brancard werden de overblijf selen van den jongen man hij was pl.m. 33 jaar naar liet Binnen-Gasthuis vervoerd. De overledene laat een jonge vrouw en een kindje achter. Zij waren op het oogenblik van den brand buitens huis, en ontkwamen dus aan 't gevaar. De materieele schade wordt door ver zekering gedekt. De werving van koloniale troepen is nog steeds onbevredigd. Hoewel door het Rijk het toe te kennen handgeld is bepaald op f200 (voor geoefende ar tilleristen op f 300) en het aanbrengen op 20, ook voor miliciens en landweer- plichtigen, die voor 2 jaren bij het O.I. leger gedetacheerd kunnen worden, wer den bij het Koloniaal Werfdepot tot nu toe in dit jaar slechts ruim 600 personen aangenomen voor den Indischen dienst, terwijl het contingent voor Oost-Indië werd bepaald op 1450 en voor West- fndië op 75 man. Uit Veendam meldt men, dat de ge failleerde kassier Jonkers, te Groningen uit Athene aan zijn familie te Veendam Leeft geschreven, dat hij zich wegens gebrek aan middelen aan de justitie zal overleveren. Dus de 4 ton gouds waarop het tekort geschat werd zouden naar de maan zijn. Donderdag heeft de directeur der Kon. Dev. Tapijtfabriek te Deventer aan het niet stakend personeel meege deeld, dat Vrijdagavond 7 uur de fabriek werd stop gezet, dat er na dien tijd nog wel werk voor eenige personen is te verrichten, maar voor het gros geen arbeid is te vinden. Uit Amersfoort meldt men: Vrijdagmorgen om half zeven is ach ter de wagenwerkplaatsen der H. IJ. S. M. in een boschje het lijk gevonden van den rangeerder H. D. Deze had Donderdagavond om vijf minuten voor zes zijn woning verlaten. Toen hij om zeven uur nog niet in dienst was werd een boodschap naar zijn huis gezonden, waar men echter niets anders kon mededeelen, dan dat D. op tijd was weggegaan. Direct werd een onderzoek ingesteld, echter zonder resultaat. Vrijdagmorgen vonden twee machi nisten, van hun werk naar huis gaande hem op genoemde plaats. Ongetwijfeld moet hier aan een moord gedacht wor den. De rechterhelft van de hersenpan is geheel ingeslagen, terwijl het jukbeen aan die zijde ook verbrijzeld is. Bij 't linker oor bevindt zich een diepe snede. De ongelukkige was 30 jaar oud en ongehuwd. Hij stond als oppassend aan geschreven. De politie heeft direct een onderzoek ingesteld, waarvan de Hitkomsten nog niet bekend zijn. Men meldt uit Amsterdam Het is de laatste dagen weer erg

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1906 | | pagina 2