voor een gemeenschappelijke onverwijl de tusschenkomst te regelen. Uit Seattle (Veneenigde Staten) werd Maandag geseind, dat de stoomschepen Dix en Jenneny in de baai van Puget met elkaar in aan varing zij n geweest Door een verkeerde manoeuvre liep de Jenny bij kalme zee en heldere nacht op de Dix in. De Dix is gezonken, waardoor 41 menschen zijn verdronken. De Jenny heeft nog 29 schipbreukelingen kunnen redden. Nè, de aanvaring ontstond er onder de passagiers een paniek. Vele vrouwen en kinderen zijn in de hutten omgeko men, waaruit zij niet konden wegkomen. Een merkwaardig incident heeft in Japan plaats gehad ter gelegenheid van de tewaterlating van den nieuwen Ja- panschen kruiser „Satsoema" te Yoko- soeka. Vreemdelingen hadden onder elkaar een weddenschap aangegaan om een millioen yen, ongeveer 1.250 000 gul den over de kwestie of de tewaterla ting slagen zou of niet. Tengevolge hiervan zou de ééne par tij een honderdtal werklieden hebben omgekocht, die de tewaterlating zou doen mislukken. Het komplot werd echter tijdig ontdekt en een werkman gearres teerd. Een onderzoek is ingesteld. Uit Kaapstad wordt gemeld, dat Fer- reira zich met zijne volgelingen zonder vechten heeft overgegeven. Zij zitten thans tijdelijk in de gevangenis te Uping- ton opgesloten. Het blijkt dat alleen gebrek aan wa ter Ferreira genoopt heeft om het be sluit tot overgave te nemen. De Kaapstadsche correspondent van Central News seint, dat Ferreira en de zijnen zullen moeten terechtstaan voor moord, poging tot moord en roof. De prompte maatregelen door de Kaap- sche regeering genomen, hebben zware onkosten noodig gemaakt, maar de ge reedstaande troepen zijn thans oiïtbon- den. De korte veldtocht der Engelschen moet hebben aangetoond, dat de lan delijke bevolking in de noordwestelijke Kaapkolonie voortdurend sterk anti- Engelsch blijft en meer geneigd was de mannen van Ferreira te helpen dan de dezen vervolgende Engelschen. De politie te Warschau heeft de beide daders van den brutalen diefstal op een posttrein van Rogof, en twintig medeplichtigen gevat. Zij behooren allen tot de Poolsch socialistische partij. Maandagmorgen is de ontvanger van een brandewijndepot, die door twee sol daten werd begeleid, door 6 terroristen aangevallen. Een der soldaten werd door een geweerschot gedood, de ontvanger werd gewond. De roovers maakten zich meester van een zak met 20U0 roebel. De ongedeerde soldaat loste 5 schoten, waardoor een voorbijganger gedood en een ander gewond werd. De dieven lie ten daarop de zak vallen, maar wisten te ontkomen. Een Rvu ter-bericht uit Parijs spreekt van een te^Petersburg ontdekt komplot tegen graaf Witte en 17 leiders der con stitutioneel^ democraten. Op Witte's hoofd zou een prijs van 35,000 roebels zijn gesteld. Zaterdag was het 25 jaar geleden dat de door Bismarck ontworpen „keizer lijke boodschap" van Wilhelm I werd uitgevaardigd, welke het tijdperk van sociaal-politieke wetgeving inleidde waardoor nu ongeveer 12 millioen men schen in Duitschland tegen ziekte, on geveer 20 millioen tegen ongelukken en 14 millioen tegen ongeschiktheid zijn verzekerd. Uit hoofde van deze drie ver- zekerindswetten worden elk jaar ruim 500 millioen mk. of eiken dag bijna 1V2 millioen mk. aan wettelijke ondersteu ningen betaald. Ongeveer 2 millioen menschen in Duitschland trekken een uitkeering wegens ongelukken ofblijven- de ongeschiktheid. Uit Portland, de havenstad van den staat Oregon, wordt geseind, dat de Ame- rikaauscho kust van den Stillen Oceaan geteisterd word door een van de gewel digste orkanen der laatste jaren. De storm, welke gepaard gaat met wolk breuken, richt groote schade aan. Een storm, die Zatordagavond in verschillende gedeelten van Alabama, Missisipi en Tennessee heeft gewoed, heeft groote schade aan den oogst en de eigendommen toegebracht. Acht per sonen zijn omgekomen en een groot aantal werd gewond. Vele gebouwen zijn medegesleurd door het water, dat buiten de leidingen trad. De spoorweg en telegraafverbindingen zijn op ver scheidene plaatsen verbroken. Men vreest, dat nadere berichten nog ern stiger tijdingen zullen brengen. 9*1111*tftelfik Nieuws. HEUSDEN, 17 Nov. De heer H. Th. Chappuis, die circa 30 jaar geleden alhier geruimen tijd als 1ste luitenant in garnizoen lag en in 1881 zich als schrijver van de Ramp bij Nieuwkuik in deze streek algemeen bekend maakte, maar die als schrijver van romantische en geschiedkundige werken en als declamator eene algemeene gunstige bekendheid had, is op 62-jarigen leeftijd, als gep. luitenant- kolonel, te Scheveningen overleden. De heer Walter, candidaat-notaris te Tilburg, vertoefde Zondag 11 November alhier bij zijne grootmoeder, mevrouw de wed. Roomer. Hij kreeg Dinsdagavond, te Tilburg teruggekeerd, eene verdikking aan de lip, waaraan weinig waarde werd gehecht, Woensdag werd de toestand ernstiger en achtte men bloedvergiftiging aanwezig. Wel werd de patient nog met een serum inge spoten, doch niets mocht baten en Vrijdag middag was hij reeds overleden. De over ledene was slechts 29 jaren oud en een veel belovend en algemeen geacht iong- mensch, wiens levensdraad zoo spoedig en onverwacht werd afgesneden. Het departement Heusden van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, zal, voor de eerste keer, op Vrijdag a.s. eene algemeene vergadering met dames houden, waartoe ook niet-leden, zoowel van hier als van elders, kunnen worden geïntrodu ceerd. Het is te verwachten, dat het een ge animeerde avond zal zijn. Als spreker zal optreden dr. A. H. van der Meulen. Het zou te bejammeren zijn, wanneer de leden nalieten ook anderen van dezen avond te doen genieten eD gemakshalve de ontvangen introductiekaarten lieten liggen. Om tot het tegendeel op te wekken, wordt hierop de aandacht nogmaals gevestigd. WERKENDAM. Door den heer C. de Roon is ontslag genomen als notabel der Ned. Herv. Kerk alhier. Hedenavond te 7% uur hoopt de Raad te vergaderen tot vaststelling der be grooting voor 1907 en tot het goedkeuren van eenige af- en overschrijvingen op die van 1906. Zaterdag 11. reed de zoon van de wed. C. Ippel even voorbij de gasfabriek, alhier de kar omver van A. Mouthaan. Die kar was. zooals gewoonlijk, beladen met allerlei winkelwaren, zoodat de eigenaar veel schade leed, welke echter, naar we vernemen, voor een deel is vergoed. De echtgenoote van W. Lensen kreeg de kar tegen de beenen, welke daardoor een kneu zing bekwamen. Maandag 11. hakte M. van Oord zich in een der beenen en moest heelkun dige hulp worden ingeroepen. WIJK. Terwijl de gebr. v. B. Dinsdag morgen bezig waren met een vet kalt op de kar te laden, schrok het paard en ging er, juist toen het kalf er op was, van door, de gebr. van B. verschrikt achterlatend. Na eerst een omgang door de gemeente gemaakt te hebben, ging het op Veen aan en van Veen naar Andel, tot het eindelijk onder Waardhuizen door den landbouwer N. tot staan werd gebracht, alzoo ruim anderhalf uur van zijn stal. Een wonder mag het heeten dat niets aan de kar was beschadigd. Gelukkig dat het nog vroeg in den morgen (omstreeks 6 \mrj was, en er geen kinderen op de weg waren, anders was dit ongeval waarschijnlijk zoo goed niet afgeloopen. VEEN. Zonderling mag het klinken, dat een schip door een kar aangereden werd. Dit toch was alhier het geval. Een geladen bietenkar tuimelde achterover en kreeg door den val zulk een gang dat de kar in het water terecht kwam en het zwaard van het schip hierdoor nog eenig- zins werd beschadigd. Het afleveren der suikerbieten gaat een geregelden gang. Is het weder niet te slecht, dan zal vermoedelijk deze week de campagne nog afloopen. BAARDWIJK. Bij den stortregen, die Donderdagavond plaats had, is gebleken, dat de rioleering op het laageinde een de gelijk werk is. Was dit jaren achtereen een grooten last voor de bewoners in die buurt, nu blijft er geen plasje staan. Hoewel het zeer moeilijk was om die verbetering aan te brengen, daar het water opgaande moest weggeleid worden door middel van duikers, is deze plaag nu flink uit den weg ge ruimd. Dit heeft men voornamelijk te dan ken aan het beleid en toezicht van den heer Wijnands, provinciaal opzichter te Heusden. Een woord van lof is hier zeker niet mis plaatst. WAALWIJK. In den nacht van Zondag op Maandag brak alhier door onbekende oorzaak een brand uit, waardoor twee hui zen tot den grond toe afgebrand zijn. Naast de afgebrande huizen woont de heer Quirijns, wiens echtgenoote op het zien van den brand zoozeer door schrik be vangen werd, dat zij kort daarna ineen zakte en overleed. Bij den brand zijn geen persoonlijke on gelukken te betreuren. HAAFTEN, 17 November. Vannacht had hier een ongeluk plaats, dat ernstige gevol gen voor de betrokken personen had kun nen hebben. Twee visschers uit Hardinxveld wilden, zooals meer de gewoonte is, met hun boot gaan over den draad van een varenden sleep. De boot raakte vast en kantelde, waardoor beiden te water gingen. De een kon zich vastgrijpen aan den draad; de ander greep een riem, waaraan hij zich meer dan een kwartier lang wist drij vende te houden. Beiden werden zoodoende gered. ZALTBOMMEL. De storm van Zaterdag heeft menig huis door het afrukken van pannen schade berokkend. Het veerhuisje aan de Tuilsche haven, waarin een tiental personen beschutting hadden gezocht, werd onverwachts omver geworpen en het dak afgerukt. Ongelukken kwamen echter gelukkig niet voor. VERSLAG der Raadszitting van de ge meente Woudrichem, op Vrijdag 16 No vember 1906. Afwezig de heer De Jong de Bosson. De voorz. opent de vergadering, waarna de notulen worden gelezen en goedgekeurd. Ingekomen stukken: Van den heer J. Waarts te Cappellehet bericht, dat hij zijn benoeming als onder wijzer aan school I aanneemt. Van de afd. „Het Land van Heusden en Altena" van den Ned. Bond van onderwij zers een adres met memorie van toelichting, tot eene herziening en nieuwe regeling van salarissen der onderwijzers. Wegens de schrale gemeentekas wordt het adres voor kennisgeving aangenomen. Op voorstel van den voorzitter wordt zonder hoofdelijke stemming besloten tot het uittrekken van een bedrag, groot f50, tot aanschaffing van een blijk van erken telijkheid voor het jubileum op 2 Januari 1907 voor het hoofd der school, de heer Varossiau. Van Ged. Staten een voorstel tot verhoo ging der salarissen van den burgemeester en den secretaris en respectievelijk te bren gen op f 550 en f 750. Tevens kwam ter tafel een adres van de afd. Noord-Brabant van den Nederl. Bond van gemeente-ambtenaren, tot betere rege ling der salarissen van burgemeester en secretaris. Na eenige bespreking wordt besloten het salaris van den burgemeester te brengen op f 550 en dat van den secretaris te laten op f 600. Hierna kwam in behandeling de begroo ting voor den dienst 1907. Breedvoerig wordt over eenige posten gediscusieerd, zoodat het wat laat begon te worden en de voorzitter zich genoodzaakt zag de vergadering te schorsen. Des avonds om 8 uur waren de heeren weer present, en werd de begrooting nu nog al vrij spoedig vastgesteld op een ontvangst en uitgaaf van f 21614.11. Als aanteekening uit de discussie, zij 0. m. vermeld, de aanschaffing van een aanjager voor de brandspuit op den Oudendijk, het welk een uitgaaf vordert van f 500. De heeren Kole en Schaap stemden tegen. Geschrapt wordt een post van uitgaaf voor een armlastige krankzinnige, om reden de vader van deze zich metterwoon in Wer kendam gevestigd heeft. De subsidie aan de ambachtschool te Gorinchen blijft gehandhaafd. Wat de deur voor deze vergadering echter toedoet, en voor een vroeger raadslid nog iets was om van te watertanden, is eene leening, groot f 8000. De Raad wil deze lee ning aangaan met een jaarlijksche aflossing van f 250, of zooveel meer als de gem een te- kas zal toelaten. Voornamelijk zal deze leening gebruikt worden voor een keibestrating op den Visschersdijk, Kerkstraat en Landpoort- straat. Keibestrating en benzinelichtWel, wel! Woerkum wordt nog Amsterdam Rtiiitteiilniid. Volgens een bericht van Celebes, over vielen op 15 dezer de marechaussees van luitenant Christoöel de schuilplaats van La Sinrang in Sawietto. Daarbij werden 31 vijanden gedood; 20 beau- mont-geweren en veel andere buit vie len in onze handen. La-Sinrang is de oudste zoon van den radja Andi Tam ma. Het Koloniaal Verslag van 1906, be helst ten aanzien van dezen La-Sinraug het volgende: „Een marechaussee-colonne welke, ter vervolging van den radja van Goa, naar Djampoea was gezonden, stuitte den 5den Januari 1906 op een bende van ruim 300 man, welke zich bij de kam pong Sawietto versterkt had en aange voerd werd door La-Sinrang, oudsten zoon van den radja Andi Tam ma, bij wien feitelijk alle macht in het land schap berustte. Na een hardnekkig ge vecht werd de kampong schoongeveegd en vluchtte de vijand, met achterlating van 33 dooden, onder wie 3 hoofden, en 50 gewonden, terwijl wij het sneu velen te betreuren hadden van kapitein P. J. de Gruyter." Het Soerab. Hdsbl. schreef de vorige maand hierover o.a. „Woensdag 19 Sept. vertrok luitenant Christoffel naar Paré-Paré met de op dracht om den radja van Goa, omtrent wiens verblijfplaats niets bekend is, op te sporen. De gouverneur toont, door Christoffel naar Paré Paré te dirigeeren, zijn vermoeden, dat de radja zich op houdt in Sawietto, waar La Sinrang baas is. De alg meene opinie is ook, dat het deze beruchte man is, die den radja beschermt. Een controleur als Van Affelen van Saemsfoort, die langen tijd in Langa (Sawietto) zich met het uitvinden van de verblijfplaats het hoofd gebroken heeft, is 't niet mogen geluk ken, iets te weten te komen. De ma rechaussees aldaar hebben zich de groot ste moeite in die richting gegeven, zonder resultaat. Hoe groot moet de bewondering wezen voor Christoffel, als het hem gelukt, den man te vatten of op te sporen. Niettegenstaande zijne onbekendheid met taal en terrein heeft hij echter een goed vertrouwen in de zaak, naar men weet mede te deelen." De directeur-generaal der posterijen en telegraphie brengt ter algemeene kennis Bij gelegenheid van het aanstaande Sint Nicolaasfeest wordt de vergunning om meerdere pakketten aan hetzelfde adres van slechts een enkele adreskaart te doen vergezeld gaan, voor den tijd van 3 tot en met 7 December ingetrok ken en zal derhalve, bij elk gedurende dat tijdvak ter verzending aangeboden pakket, een adreskaart behooren te zijn gevoegd. Voorts wordt ter verzekering van een goede overkomst van de pak ketten, aanbevolen lo. zorg te dragen voor een doel matige en stevige verpakking van de te verzenden voorwerpen, in dier voege, dat deze op afdoende wijze tegen breken of beschadigen verzekerd zijn 2o. zoo mogelijk de adressen op den omslag van de pakketten te schrijven en, waar opplakking of aanhechting van een adres onvermijdelijk is, dit zoodanig vast te hechten, dat voor het verloren gaan daarvan, tijdens het ver voer, geen vrees behoeft te bestaan 3o. in de pakketten een tweede, los adres te sluiten. De Ingenieur meldt het volgende: Na de jongste aardbevingen, waardoor een groot gedeelte van Chili geteisterd en Valparaiso verwoest werd, is door het Chileensche Gouvernement een com missie benoemd om de vraag te over wegen of het wenschelijk is om nieuwe ontwerpen te maken voor havenwerken ter vervanging van de door prof. Kraus geprojecteerde, omdat men thans ge bruik kan maken van verschillende door de aardbevingen beschikbaar ge worden terreinen. Deze commissie noodigde onze land genoot prof. G. H. van Mourik Broek man c. i. en H. L. van Hooff c. i. uit, voor-ontwerpen te vervaardigen, aan welke opdracht bereids is voldaan. Na de aardbevingen ontving prof. van Mourik Broekman tevens de op dracht om als technisch adviseur van den minister van binnealandsche zaken op te treden, ten einde de locale dien sten te Valparaiso met den meesten spoed te herstellen. Door de politie zijn in een slaapstee te Groningen aangehouden twee Duit- schers, die zonder middel van bestaan waren. Op het politiebureau bleek al spoedig dat een goede vangst was ge daan. De beide gearresteerden toch ston den gesignaleerd in het Duitsch politie blad als ontvlucht uit de gevangenis te Lüneburg. De eene heeft nog 21/, jaar, de andere nog 6 jaar gevangenisstraf te goed. Uit Ter Apel meldt men: Zondagnamiddag had in het naburig Rütenbroek (Duitschland) een ernstig ongeluk plaats. De schoenmakersleerling van den schoenmaker Z. alhier, was bij zijn oom den heer S., te Rütenbroek op bezoek. Een oud geweer, waarmee hot zoontje van S. op zijn neefje aan legde, zonder te weten dat het geladen was, weigerde. Toen evenwel de schoen makersleerling met hetzelfde geweer op het zoontje van S. aanlegde, ging het schot af en trof den 13-jarigen jongen in 't voorhoofd. Het kind zakte ineen en gaf oogenblikkelijk den geest. Men meldt uit Druten: Het onderzoek naar de vermoedelijke oorzaak van den dood van den scheeps kapitein L., dien men Maandagmorgen dood op zijn legerstede heeft gevonden heeft, naar de geneesheer meende, aan het licht gebracht, dat er vergiftiging in het spel kon zijn. Te Tilburg is de heer W., candidaat- notaris, aan bloedvergiftiging overleden. Eenige dagen geleden krabde hij eeu puistje aan de lip met den nagelopen, waardoor de vergiftiging ontstond. Wel dra begon het gelaat op te zwellen, en na een paar dagen van hevig lijden is de 29-jarige jongeman bezweken. In de Zandstraat te Rotterdam heeft het Zondagnacht weer gespannen. Om streeks half een is de graancontroleur J. W. G., wonende in de Peperstraat, zoo met een mes in de buik gestoken, dat de ingewanden uit het lichaam puilden. Bovendien bracht men hem nog een diepe steek in den linkerarm toe. De dader is de slagersknecht G. S., een 23-jarig jongmensch, wonende op den Crooswijksche weg. Zij ontmoetten elkaar in de Zandstraat en kregen twist. Al twisten e en elkaar volgende, be reikten zij de hol van de Weste Wa genstraat, waar de slager naar zijn mes greep, nadat de gewonde hem eerst een slag in het gezicht had gegeven. In het daarop volgende handgemeen wer den de verwondingen toegebracht, die zoo ernstig zijn, dat men voor het leven van J. W. G. vreest. Hij wordt in het ziekenhuis verpleegt. De slager G. S. is gearresteerd. Men meldt uit Groningen De gefailleerde kassier Jonkers, we gens verduisteringen gevlucht naar het buitenland, heeft zich heden bij den commissaris van politie alhier aange meld en is na verhoor aan de justitie overgeleverd. Men schrijft aan het Vad.: Te Nijmegen zijn weder velden ont dekt, waaraan de oudheidkundigen hun hart weer kunnen ophalen. Tusschen Nijmegen en Weurt zijn toch weder een aantal voorwerpen gevonden, be trekking hebbende op den tijd der Ro meinen in ons land, echter van 200 jaar lateren datum dan de vroegere vondsten aan den Berg-en-Dalschen weg. Verschillende graafcombinaties heb ben zich gevormd ten einde verdere nasporingen te doen in die oude be graafplaatsen naar de voorwerpen, welke bij de dooden werden nedergelegd. Tot nu toe zijn de vondsten, van het standpunt van den verzamelaar gezien, nog niet belangrijk en bestaan zij hoofd zakelijk uit kruiken en urnen, maar men vermoedt, dat nog andere voor werpen gevonden zullen worden, welke meer de kosten loonen. De bekende oudheidkundige, de heer G. Kam, is met 5 man aan het speu ren, terwijl ook enkele pachters, met toestemming der eigenaars, van het tijdelijk braak liggen hunner akkers ge bruik maken om hun tijd productief te maken. De oudste inwoner van Amsterdam, de heer Arend Van Willes, is Vrijdag in den ouderdom van honderd-en-vier jaar overleden. Men schrijft uit Cuyk aan de Tel. Evenals in verschillende andere plaatsen van ons land, begint ook hier de zoogenaamde vuil handel in bedorven vleesch welig te bloeien. Dit vleesch wordt meestal naar de grootere steden van ons land verzonden, ten dienste voor de worstfabricatie. Onder anderen de stad Nijmegen ontvangt, naar men hier uit goede bron verneemt, ruim haar deel. Niet alleen wordt hier veel tuberculeus rundvee, door dergelijke vuilslachters geslacht verzonden, maar men gaat zich zelf tebuiten door rund vee, dat aan de een of andere besmet telijke ziekte is gestorven, en begraven, wederom op te delven, en dergelijk vleesch voor de worstfabricatie in den handel te brengen. Zoo werd dezer dagen bij een landbouwer, onder deze gemeente woonachtig, op last van den veearts, een koe begraven des nachts werd echter het gestorven rund weder om door tot nog toe onbekend geble- venen opgegraven, en wie weet, prijkt niet op de tafel van den een of anderen deftigen burger, te Nijmegen, de worst, gefabriceerd van het vleesch afkomstig van dit rund. Wanneer zullen er toch eens wette lijke bepalingen komen, die dergelijken vuilhandel onmogelijk maken Zondagavond tusschen 5 en 8 uur is ingebroken in de woning van den heer Spoor, rijksontvanger te Muiden, terwijl de bewoners afwezig waren. Een schrijftafel en een brandkast zijn open gebroken en het daarin aanwezige be drag, groot f 2500, is verdwenen. Door openschuiving van een raam aan de straatzijde schijnt men zich toegang verschaft te hebben. Omtrent dezen inbraak deelt men nader aan het Hbl. mede Het mocht den inbreker gelukken een geldkist met dynamiet of ander springmiddel te openen om den inhoud in handen te krijgen. Een schipper, die met zijn vaartuig voor het kantoor lag, heeft de ontploffing gehoord. De inbreker is blijkbaar gewond en heeft zijn bebloede vingers aan een laken van een bed afgeveegd. In den avondsneltrein Arnhem-Zwolle is Maandag, van een slapenden veekoop man, die naar de veemarkt te Groningen ging, een portefeuille gerold, inhoudende f 29.0 aan bankpapier. De nummers zijn bekend, de daders onbekend. De N. Pr. Gr. Ct. meldt dat men haar heden op het politiebureau te Groningen omtrent deze zaak geen nadere inlich tingen kon verstrekken. Het blad ver moedt, dat de veehandelaar wellicht dezen diefstal heeft verzonnen. Men schrijft aan het Hdbl. Te St. Annaland werden op 12 en

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1906 | | pagina 2