Het Nowoje Wremia voorziet dat het tusschen Amerika en Japan oorlog wordt, en het einde zal wezen, dat Japan de Filippijnen aan zich trekt. Wat er nu tusschen de twee landen gebeurt, her innert het blad aan het voorspel van den Russisch-Japanschen oorlog. De Times verneemt uit New-York, dat Schmitz, de burgemeester van San Francisco, te New-York bij zijn aankomst uit Europa door politie ontvangen is. Ze zeiden hem, dat zij hem niet gevan gen zouden nemen voor hij weer in San Francisco was als hij gewillig met de mannen meeging. Aan Schmitz en Ruif, een politieken boss, wordt teil laste ge legd dat zij van koffiehuizen sommen van duizend dollar of meer eischten on der bedreiging, dat anders hun vergun ning ing'etrokken zou worden. Men beschuldigt verder den heelen gemeen teraad, dat hij de eigenaar is van een koffiehuis, dat bezocht wordt door een beir'eger onzedelijke vrouwen en waar in giove winsten worden gemaakt. An dere inrichtingen van dien aard werden gesloten. Illlk^MDIV Eil\(a. XiUing van den militieraad. Burgemeester en wethouders der gemeente Heusden maken bekend, dat de zitting van den Militieraad voor deze Gemeente zal worden gehouden op Zaterdag, den 15en December a.s., des voormiddags te 10 uren, te 's-Bosch, ten Raadhuize (ingang Ridder straat). Voor den Militieraad moet verschijnen de loteling, die vrijstelling verlangt wegens ziekelijke gesteldheid of gebreken of wegens gemis van de gevorderde lengte. Tevens worden de t elanghebbenden er uitdrukkelijk op gewezen, dat de opgave van eene reden van vrijstelling tijdens de aangifte ter inschrijving voor de militie of bij de loting, alsmede het doen opmaken en het bij den Burgemeester inleveren van de noodige bewijsstukken tot het bekomen van vrijstelling om eene andere reden dan lichamelijke ongeschiktheid of gemis van de gevorderde lengte, hem, die vrijgesteld wenscht te worden, niet ontslaat van de verplichting om bij den Militieraad de re den van vrijstelling in te brengen, hetgeen in elk geval bij dit college moet worden gedaan op bovenvermeld tijdstip. Heusden, 26 November 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester H. J. VAN EGGELEN. HONCOOP. 3*itialgelijk Nieuws. HEUSDEN, 28 Nov. Het departement Heusden van de Maat schappij tot Nut van 't Algemeen hield Vrijdag 1.1. zijne eerste wintervergadering met dames, in het hotel „Concordia", waar toe ook geïntroduceerden werden toegelaten, die daarvan ook gaarne gebruik maakten. De voorzitter, dr. Alma, opende de ver gadering met een kort woord van welkom aan leden en introducé's, schetste in kleine trekken het doel van het Nut, dat vrij van alle kerkelijke of politieke richting er naar streeft het algemeen volksgeluk te bevor deren en gaf daarna het woord aan dr. A. H. van der Meulen uit Bergen-op-2oom, die, op aanvraag door het Hoofdbestuur ons was toegezonden. De spreker moest jammer genoeg achter een zeer primitieve catheder plaats nemen, n.l. een opgeschoven muzieklezenaar. Een tafeltje met groen kleed met een opzetbaren lessenaar zouden we voor dat doel beter geacht hebben. Nadat echter de redenaar zijn onderwerp „de Reclame" had ingeleid, lette men daar niet meer op, maar was geheel gehoor bij het gemakkelijk te volgen en toch zoo be langwekkende onderwerp, dat, uit alle tijd perken behandeld, ook verschillende lach verwekkende tooneelen weergaf en de ver gadering op onderhoudende en leerrijke wijze wist te boeien. De bijvalsbetuigingen waren dan ook algemeen. Eene bijdrage, waarop de vergadering bleef wachten, hoewel de spreker hem niet op zijne programma had, werd toch nog ten beste gegeven. Deze bestond uit een weêrpraatje, ten deele gevolgd naar een soortgelijke voordracht van dr. Laurillard. Dit geestige onderwerp, zoo opgewekt weer gegeven, was een toegift dat zeer op prijs werd gesteld. Na afloop sloot de voorzitter in goed gekozen woorden deze eerste vergadering met een woord van dank aan den geachten spreker, die met zijne „Reclame" zeker ook reclame gemaakt zal hebben voor „het Nut" en zonder het te bedoelen, ook voor zich als verdienstelijk spreker. Hij hoopte dat, als een volgend jaar de afdeeling weder eens bij het Hoofdbestuur zou aankloppen, ze weder verblijd zal worden met de toe zegging van dr. Van der Meulen als spreker. Een algemeene bijval sloot zich bij het gesprokene aan, waarna ieder wel voldaan huiswaarts keerde. WERKENDAM. Door den kerkeraad der Ger. kerk A alhier is een tweetal op gemaakt van predikanten, waaruit de Gem. eene keuze zal kunnen doen. Het tweetal bevat de namen van de weleerw. S. O. Los te Hilversum en Elshoven te Breukelen. 11 Dec. a.s. hoopt in de Nutszaal voor de Nutsleden enz. op te treden dr. A. van Raalte, van Dordrecht en 20 Dec. a.s. de heer C. Kühn. In Schuttevaêr vonden we, dat aan de firma Ribbens Bakker te Hansweert, is opgedragen het bouwen van een sleep- sehip, groot circa 850 last, voor rekening van schipper C. Troost, te Werkendam. Genoemde schipper is hier ter secretarie niet bekend en ook de post weet de brie ven, die aan dat adres zijn afgezonden, niet te bezorgen. Maandagmorgen had D. Hanegraaff het ongeluk met een zijner vingers der rechterhand tusschen de bietenladder be klemd te raken met het gevolg, dat de vinger er voor het grootste werd afgerukt. Dokter Bresier verleende de eerste hulp. Eergister viel het 3-jarig zoontje van schipper L. Verheij Gz. te 's-Graven- hage overboord en verdronk. SLEEUWIJK. Door de Müitieraad zal voor deze gemeente worden zitting gehouden op Dinsdag 18 December a.s., v.m. 10 uur, op het raadhuis te 's-Hertogenbosch. GENDEREN. Tot onderwijzeres aan de openbare school te Eethen is benoemd en reeds in functie getreden mej. P. M. van der Wilt te Heenvliet. In de Zaterdag jl. gehouden raads vergadering is de begrooting aan ontvang sten en uitgaven der gemeente over het dienstjaar 1906 vastgesteld tot een bedrag van pl.m. f 11000. Naar ons wordt medegedeeld, zal 7 December a.s., 's avonds 6i uur, in het voormalig rechthuis alhier, door den heer Huizinga, landbouwleeraar te Breda, eene lezing worden gehouden over Veevoeding. De Raad benoemde tot lid van het Burgerlijk Armbestuur alhier den heer W. van Wijk P.Lzn. RIJSWIJK, 24 Nov. Het fanfaregezel schap „Apollo" alhier, gaf hedenavond voor donateurs en geïntroduceerden een goed geslaagde uitvoering. Zoowel de muziek stukken als de voordrachten, die ter af wisseling ten beste werden gegeven, vielen goed in den smaak. Om ongeveer 10 uur ginj het publiek dan ook voldaan huis waarts. Stonden andere jaren om dezen tijd de meeste koeien hier reeds op stal, thans is dit anders Door het gunstige herfstweder is het gras lang aan 't groeien gebleven en heeft het vee weinig vertrapt, waardoor tot heden voor het vee nog voldoende voedsel te vinden is. NIEUWENDIJK. 27 Nov. In het In stituutlokaal trad gisteravond, daartoe uit- genoodigd door de Geref. Jongel. Vereen. „De Zaaier", op Ds. Sillevis Smit uit Rob terdam, om te spreken over „zwak en toch machtig", 't Was een pachtige rede vol onmisbare wenken voor het practische leven, waarnaar de stampvolle zaal met de meest onverdeelde aandacht luisterde. De Jongel. Vereen, had succes en 't is te hopen, dat ze meer zulke sprekers zal laten optreden. KERK-DRIEL, 23 Nov. Gedurende een tiental dagen vertoefden alhier twee be ambten der heide-maatschappij en zoetwa- ter-visscherij uit Amsterdam. Zij hielden zich bezig met het inzamelen der kuit van hou ting; in daarvoor bijzonder ingerichte toestellen werd die kuit zorgvuldig bewaard, om daarna naar Amsterdam vervoerd te worden, tot kunstmatige voortteelt van hou- ting. Deze vischsoort komt in de maand November de Maas opzwemmen, om in den loop der volgende maand weder den terug tocht naar zee te ondernemen, indien hij niet reeds in wreede handen gevallen is. In groote scholen bij elkaar zwemmend, zijn de visschers er dag en nacht op uit, deze visschen te bemachtigen, die gemid deld 10 jt 12 cent het stuk opbrengen. Over 't algemeen hebben de houtingvis- schers reden tot tevredenheid, daar ook van tijd tot tijd een zalm in hnnne netten ver dwaald raakte. Zoo o.a. had de visscher v. d. A. gisteren het buitenkansje in één trek twee zalmen te snappen, ter gezamenlijke zwaarte van 41 pond. WIJK. Vrijdagavond gaf ons fanfare corps „Oefening en Uitspanning" harejaar- lijksche uitvoering voor hare donateurs en eereleden, die uitstekend geslaagd mag hee- ten. De muziek voldeed goed en ook de voordrachten vielen zeer in den smaak. Ieder keerde dan ook voldaan huiswaarts. Bij de gehouden verpachting voor den tijd van vijf jaren van het stoomboo- tenveer alhier was R. v. d. Pol de hoogste inschrijver voor de som van f728 per jaar. Door slechts acht jongens wordt al hier aan het herhalingsonder wijs deel genomen. EETHEN. Tot lid van het Burgerlijk Armbestuur is herkozen de heer G. W. J. Branderhorst, alhier. VEEN. Bij het schoonmaken van zijn fiets had zekere D. D. alhier het ongeluk met een zijner vingers tusschen de ketting bekneld te raken, waardoor dit lichaams deel van voren gespleten werd en de hulp van den dokter noodzakelijk was. Itinnenland. Zaterdag werd door de Tweede Kamer het wetsontwerp tot invoering van een nikkelen vijfcentstuk goedgekeurd. Het zal ongeveer de grootte hebben van het kwartje, waarom door enkele leden bezwaar werd gemaakt tegen dezen vorm, omdat het niet gemakkelijk zal zijn te onderscheiden door hen, die een slecht gezicht hebben. De minister zal echter voorloopig een kleinen voor raad laten aanmaken, ten einde er een proef mede te nemen. De Provinciale Staten van Gelder land hebben gisteren generaal C. M. E. van Löben Seis herkozen als lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, met 39 stemmen tegen 20 blanco. Men schrijft van de Belgische grens d.d. 27 Nov. Het mond- en klauwzeer is thans in België officieel vastgesteld in de pro vincie Luxemburg, Henegouwen, Oost en West-Vlaanderen en men vreest, dat het zich over het geheele land zal ver spreiden. Daarom worden door onze re geering matregelen genomen om ons vee voor besmetting te vrijwaren. In de meeste grensplaatsen zijn weiden van Belgische landbouwers, die met verlof van den Commissaris der Ko ningin daarop hunne koeien en schapen mogen laten grazen. Met ingang van heden 27 November zijn echter alle verloven voor onbepaalden tijd inge trokken en mag geen enkel Belgische koe of schaap de Nederlandsche grens passeeren, waardoor ons vee niet met vreemd vee in aanraking kan komen. Als nu ook de landbouwers maar zoo wijs zijn geen Vlaamsche kooplieden in hunne stallen toe te laten en men op de veemarkten voorzichtig is, dan zal men ons vee wel voor besmetting kunnen vrijwaren. In velband hiermede moet het, naar wij vernemen, bij de regeering een punt van overweging uitmaken den wederinvoer van in België geweigerd Hollandsch vee te verbieden. Te Lollum (Fr.) werd een 11-jarig dochtertje door haar moeder uit de kamer gezonden bij wijze van straf. Later werd het meisje vermist, men vond het verdronken in den regenbak. Men schrijft uit Gennip Den lOden Sept. j.l. brandde alhier een pand, bewoond door J. N. P., bakker en logementhouder, geheel af. De oor zaak van den brand kon toen niet worden opgespoord. Thans is genoemde P., als verdacht dien brand zelf te hebben gesticht, in voorloopige hechtenis gesteld, hetschijnt dat de assurantiepenningen bij deze arrestatie een rol hebben vervuld. De „LK." meldt, dat de Roer- mondsche naaktlooper lijdende is aan hondsdolheid. Eenige jaren geleden is de ongelukkige door een hond gebeten. Wel zijn de wonden toen terstond uit gebrand, maar thans heeft zich de vreeselijke ziekte bij hem geopenbaard. De man is naar een krankzinnigenge sticht ter observatie overgebracht. Maandag is de geschorste rijksont vanger te Purmerend in zijn ambt her steld, na aanzuivering van de op raadsel achtige wijze verdwenen f7000. Door den inspecteur van poliitie aldaar wordt 't onderzoek nog steeds voortgezet. Uit het microscopisch onderzoek is gebleken, dat de worst te Vaals, welke men aanvankelijk dacht vergiftigd te zijn door een schadelijke bijvoeging van zout of metaal, uit bedorven vleesch gemaakt was. Na Zaterdag nogmaals door de justitie in scherp verhoor te zijn genomen is de wisselwachter D., als verdacht van den moord op den rangeerder Drost, te Amersfoort, des avonds naar het huis van bewaring te Utrecht overge bracht. Toen dezer dagen het stoomschip Prins Willem III van den Kon. West- Indischen Maildienst, te Amsterdam binnenkwam, begaf zich aanstonds po litie aan boord tot het doen van een arrestatie. De salonbediende P. A. G. L werd in arrest genomen en naar het politie bureau overgebrachl. Deze jonge man zal zich weldra voor de rechtbank heb ben te verantwoorden, wegens tal van diefstallen, aan boord van genoemd schip, op zijn reis naar New-York ge pleegd. Verschillende passagiers misten uit hun salon kostbaarheden, papieren en goudgeld. Toen men bij den gezagvoer der zijn beklag indiende, verdacht deze er den genoemden bediende van. Deze werd ondervraagd en onderwijl liet men zijn plunje onderzoeken. En toen kwa men de vermiste voorwerpen te voor schijn. Ze waren zorgvuldig in klee- dingstukken en daarna onder zijn ba gage weggemoffeld. Er was geen ont kennen aan. De ontrouwe salonbediende werd door den kapitein geschorst en aan de po litie overgeleverd. De banaan, tegenwoordig bij wijze van proef op ruime schaal in ons land in gevoerd, is eene vrucht waarin men hapt. Aan welk groot gevaar men zich daarbij blootstelt, leert de volgende waar- echuwing van C. E. P. in de Middelb. Ct. De banaan is een gezonde en zeer voedzame vrucht, die voornamelijk aan gevoerd wordt uit Cuba en Zuid-Ame- rikaansche landen, maar binnen in de vrucht zitten somtijds groote spinnen, de z.g. tarantella's, afschuwelijke, leelij- ke dieren, die ik gezien heb ter grootte van een mansvinger, geheel met haar begroeid en zeer vlug in hun beweging. Een steek van zulk een spin is zeer gevaarlijk, meestal doodelijk. De dieren schijnen zeer lang in die vrucht te kunnen leven, want meenig- maal is in Amerika door zulk een spin iemand gestoken, die in bergplaatsen werkte waar de vrucht, welke groen wordt aangebracht, lag te rijpen en al- zoo vijf of zes weken geleden was ver scheept. Vervoerders en verkoopers dienen dus op hun hoede te zijn en vooral er op te letten dat goed niet in het donker te behandelen. Akke Kobus, het slachtoffer van den moordaanslag aan het Nieuwe Kanaal te Leeuwarden, is uit het Academisch Ziekenhuis te Groningen ontslagen en teruggekeerd in haar ouderlijk huis te Garijp. Haar gezondheidstoestand is be vredigd. Zij moet echter ademhalen door middel van een zilveren buisje, dat in haar hals is aangebracht. Het spreken kost haar eenige moeite, doch het ge schiedt vrij verstaanbaar. Zaterdagmorgen te 6 uur had de werkman S op de stoomsleephelling te Arnhem, bij een der machines op een ladder staande, het ongeluk naar beneden te vallen. Hij greep in zijn val de as der in beweging zijnde ma chine, werd rondgeslingerd en kwam met verpletterden schedel op den grond terecht. De dood trad onmiddellijk in. De man laat een vrouw met drie jeug dige kinderen na. In den avond van den 19en Novem ber jl. ontmoette een 15-jarig meisje een jongen van denzelfden leeftijd in de Reguliersteeg, een zeer smalle en donkere gemeenschapsweg tusschen de Lange Nieuwstraat en de Oudegracht te Utrecht. Laatstgenoemde vond het niet noodig het meisje te laten passeeren. Hij versperde haar den weg en toen zij krachtiger aanhield, viel de slechte knaap op haar aan en stak haar met een mes in het onderlichaam. Hierop ging de aanrander er zoo snel mogelijk van door, terwijl zijn slachtoffer naar het Andreasgesticht werd overgebracht en onder behandeling kwam van dr. Fommer aldaar. De verwonding bleek tamelijk ernstig te zijn, hoewel er geen levensgevaar is geweest. De geschiedenis is aanvankelijk ge heim gehouden, omdat aangaande den dader niets bekend was en ruchtbaar- making de kansen van opsporing slechts zou kunnen bederven. Alle gegevens ontbraken nagenoeg. Niemand kon eenige nadere inlichting geven en het meisje was zelfs niet in staat een vaag signalement van haar aanrander op te geven. Desniettemin is de ijverige recherche er in geslaagd den schuldige te ont dekken. De jongen bleek te Utrecht thuis te behooren en gedomicilieerd te zijn in het Geuzengesticht in de Hee renstraat. Van beroep was hij schoen makersleerling. Na een streng verhoor bekende hij zijn schuld. Een verklaarbare reden wist hij voor zijn handeling niet op te geven. Hedenmorgen is de jongen ter be schikking van de justitie gesteld. Uit Rotterdam wordt geschreven Al eenigen tijd had het de aandacht der politie en justitie getrokken, dat in een huis aan den Oostzeedijk alhier onder den naam „Maison van Brienen" een handel werd gedreven in Nieuw- Malthusiaansche middelen, en het ver moeden was gerezen, dat de beheerder van dit huis, zekere P. H. van V., wo nende aan den Schermweg te 's-Graven- hage, zich schuldig maakte aan abortus provocatus. In verband hiermede deed de justitie gisteren een inval in bedoeld huis, waar zij, bijgestaan door een arts, een nauw keurige huiszoeking deden. Dit heeft ten gevolge gehad, dat P. H. van V. is gearresteerd en naar het Huis van bewaring alhier overgebracht is. Een groote hoeveelheid instrumenten, ge neesmiddelen, enz., zijn bij de huiszoe king in beslag genomen. De laatste dagen worden verschrik kelijk veel misdaden gepleegd. Te Wouw (N.-Br.) is een man doo delijk verwond in den nacht van 25 op L'6 dezer. De dader is gearresteerd. Uit Dongen wordt aan de Br. Ct. gemald Zondag is mej. W., onder 't Hoefke, doodgeschoten. Arrestatiën hebben nog niet plaats gehad. Op den grooten Bosschen Keiweg bij Udenhout, werd Maandagochtend zwaar verwond gevonden zekere Hobbe, werk man aan een steenoven aldaar. De ge wonde staat bekend als ruziemaker. De dader is gepakt. De marechaussee van Tilburg heeft daar gevankelijk binnengebracht O., te Varen, die H. met een bijl op het hoofd en den rug geslagen en hem levensge vaarlijk verwond had. Door de rijkspolitie te Axel zijn aan gehouden twee opgeschoten jongens uit die gemeente, verdacht een zekeren L. van Overslag levensgevaarlijk met een mes gestoken te hebben bij een vecht partij, die Maandagnacht onder Zuid- dorpe heeft plaats gehad. Zondagnacht heeft te IJmuiden zekere K. door onvoorzichtigheid den vletter- man Lak doodgeschoten. Het lijk is naar het gasthuis te Haarlem gebracht. De dader is in hechtenis genomen. Zondag werd uit Dordrecht geschre ven De 16-jarige M. M. en de 18-jarige H. v. V. waren Zaterdag den geheelen dag, al samen uit geweest, de eene herberg uit en de andere weer in. Maar de onderlinge verhouding was er niet beter op geworden, naarmate het later werd. Tusschen acht en half negen in het bierhuis van Pols aan den Rie- dijk kregen zij ten slotte ruzie. Daar echter beduidde men hun, dat men daarvan minder gediend was en zette hen zelfs buiten de deur, toen de twist al te hoog liep. De twee besloten toen, het zaakje op de Merwekade te gaan uitvechten. De 22-iarige A. D. en de 19-jarige A. v. H. wilden wel getuigen zijn van die kloppartij en gingen mee. Op de kampplaats gekomen, vielen de slagen natuurlijk onmiddellijk. Toen het A. D. te erg werd, trok hij partij voor een der vechtenden, wat A. v. H. niet geedkeurde. Die twee moesten de geschiedenis zelf maar uitmaken. Het gevolg was dat A. D. en A. v. H. in korten tijd ook handgemeen waren. Midden in de worsteling trok A. D. uit een schede een mes te voorschijn en bracht zijn tegenstander daarmede eerst een steek in zijn been en vervol gens een snede over de borst toe. Daarna stelde hij zich, in schuin ge bukte houding, met het mes in de hand in verweer, om den aanval van A. v. H. af te wachten. Deze wierp zich op hem, en toen schijnt A. D. volgens verklaring van getuigen in zijn eigen mes te zijn gevallen en zich de groote slagader van het rechterbeen te hebben doorgesneden. Bijna onmiddellijk zakte hij tengevolge van het ontzettende bloedverlies bewusteloos op den grond. Hij werd naar zijn woning in de Wijn gaardstraat gebrachtdaar aangekomen bleek hij reeds te zijn overleden. Ook den gewonde vervoerde men naar zijn huis in de Torenstraat. Later echter werden, zoowel de gewonde als het lijk naar het ziekenhuis geëxpedieerd, met het oog op het justitieele onderzoek. Een stuitend tooneel was het zeker, dat de broeder van D. verlangde diens lijk nog in de woning zijner zuster te mogen zien, maar de politie dat moest weigeren, aangezien hij onder den in vloed van sterken drank verkeerde, ter wijl ook zijn moeder en zijn stiefvader P. G. in hunne woning aan de Toren- straat zoo dronken waren, dat zij den geheelen nacht door hun gekijf en ge tier de buurt in opschudding brachten en eerst den volgenden ochtend, na hun roes te hebben uitgeslapen, zich van het droevig voorval bewust werden. De toestand van den gekwetste is niet ernstig. Men meldt uit Amsterdam: Op verscheidene wijzen is reeds in het buitenland beproefd het te snelle rijden van chauffeurs, waardoor zoowel het leven der inzittenden als dat van het publiek bedreigd wordt, te voor komen. Het nieuwste toestel op dit ge bied is een Hollandsche uitvinding. Een oorspronkelijk plan van den heer H. J. Rutters is door de naaml. ven nootschap Fabriek van Stoom- en an dere Werktuigen H. K. Jonker en Zn., op het Bickersplein alhier, verder uit en omgewerkt, en vanmorgen waren wij in de gelegenheid het resultaat van dien arbeid te zien. Het toestel, dat beknopt is en niet zwaar, zoodat het gemakkelijk vóór op elke automobiel kan worden aangebracht, vertoont aan de voor- en aan de achterzijde een wij zerplaat. De voorste is voor het publiek, in casu de politie bestemd, en zóó groot, dat men haar op grooten afstand kan zien. De cijfers, loopen tot 60 kilometer, zijn eveneens duidelijk en flink. De achterste kleinere wijzerplaat, is voor den chauffeur. De groote klok nu bevat een wijzer en een steller. Men gelast dus den chauffeur den steller te plaatsen op laat ons zeggen, 40 kilometer en ver zegelt de klok. Maar de man houdt zich niet aan de aangegeven snelheid de zucht om lange wegen in een mi nium van tijd te verslinden, doet hem het tempo al meer versnellen. Dan be gint, korten tijd vóór de chauffeur het aangegeven maximum heeft bereikt, een schel of toeter te waarschuwen. Remt hij oogenblikkelijk, dan gebeurt er verder niets, maar blijft hij voort jakkeren, dan wordt en dit is de ziel van het toestel mechanisch het contact verbroken, zoodat de wagen stilstaat, en de inzittenden zoowel als politiebeambten op de wijzerplaat kun nen constateeren hoeveel er te hard gereden is. Ten overvloede kan dit nog op een bij het toestel hoorend, vernuf tig werkend register-apparaat worden nagegaan voor den geheelen duur van de reis. Het toestel kan ook gebruikt worden op de locomotieven of door den rijks waterstaat voor het opnemen van wa terstanden. De firma Jonker heeft bereids patent aangevraagd in Duitschland en andere landen. Naar zij verzekerde, zullen bij massa-fabricage de kosten van de aan schaffing voor den automobilist niet al te bezwarend worden. Vrijdagavond werd te Leiden officieel medegedeeld,dat de staking der timmer lieden opgeheven werd, en dat ieder gezel weer naar werk kon zoeken. De reden hiervan is, dat de Nederlandsche Bond van Vakvereenigingen, die gedu rende ongeveer zes maanden de gezel len onbekrompen heeft gesteund, waar mede duizende guldens zijn heengegaan met het oog op de werkeloosheid en de slapte in de bedrijven over het ge heele land geen vrijheid vond daarmede langer door te gaan, wat toch niet tot eenig resultaat zou leiden, tenzij men volhield tot het voorjaar. De staking is 28 Mei begonnen en de stakers zijn al dien tijd elkaar trouw

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1906 | | pagina 2