Hel Land van Heusden en Altena, de Lanffslraal en de Bommeierwaard. Tweede Klad. De Gorinchemsdie Orgelhaudcl Naaimachines, breimachines. Maaglijden. Hoek tiree- en Eng straat, Heusden Delflandsche Hypotheekbank, WAM KM Oli. Rotterdam. JXaaimachinenhandel voorheen A.LEWENSTEIN, Fabriek en Map® Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 2587. Zaterdag 8 December. 1900. Botersloot 121. Nieuwe Markt 19. Vucht er straat H 22, s-BOSCH Ü\w0 VAN ALTEN/ voor Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.00, franco per post zonder prijsverhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 50 ct. Elke regel meer 7l/a ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdag avond ingewacht. BUITENLAND. De laatste berichten uit San Fran cisco zijn treurig. Er blijkt uit dat het gebeurde met de Japansche schoolkin deren slechts een onderdeel is van het oeconomische vraagstuk. De vakveree- nigingen beheerschen den toestand. Hunne buitensporige eischen beletten den wederopbouw van de stad. Tntus- schen trekken Japansche kapitalisten van de twisten tusschen de werkgevers en de werknemers te San Francisco partij, om de beste terreinen op te koopen. Die Japansche kapitalisten her bouwen nu vele vernielde huizen op dien grond met behulp van Japansche werklieden. De Tribune verneemt uit New-York dat Roosevelt Japan wil uitnoodigen de landverhuizing van Japansche dag- looners te verbieden. Roosevelt zou van meening zijn dat een dergelijke land verhuizing de betrekkingen tusschen de Vereenigde Staten en Japan in ge vaar brengt. Indien Japan bereid is een nieuw verdrag met Noord-Amerika in dien geest aan te gaan, is Noord- Amerika bereid, een wet in te voeren op de naturalisatie van Japanners. Op de eilanden Sint Vincent, Bar bados en Santa Lucia is er op Sint Nikolaasavond aardbeving geweest. Op Sint Vincent duurde zij een halve mi nuut. De „Deutsche Kabelgramm Gesell- schaft" heeft een dezer dagen een tele gram ontvangen uit Peking, waaruit schijnt te blijken, dat aldaar in regee- ringskringen desorganisatie en verwar ring hand over hand toenemen. Als oorzaken worden genoemd, de naijver van de Keizerin-Moeder op de macht van Joean-tsi-kai, wien plotseling alle buitengewone bevoegdheden zijn ont nomen en het gebrek aan samenwer king tusschen de hoofden der verschil lende regeerings departementen. De mi nister van oorlog en Joean-tsi-kai doen niets dan elkaar zoo krachtig mogelijk tegenwerken. Uit alles blijkt, dat op het oogenblik te Peking geen krachtige persoonlijk heid is aan te wijzen, die den toestand beheerscht. Te Herkomer, in den staat New-York, is Woensdag uitspraak gedaan in een moordproces, dat buitengewoon veel sen satie heeft gewekt. Een jongmensch van goede afkomst en zeer gefortuneerde familie, had in de plaats zijner inwo ning, Cortlandt, betrekkingen aange knoopt met een fabrieksmeisje, Grace Brown. Dit meisje ging in haar ver eering voor den jongen man, Chester Gillette, zoover, dat zij zich bereid ver klaarde, zijn trouwbelofte te vergeten, om hem moeilijkheden en vernederin gen van den kant zijner verwanten te besparen. Grace Brown, die moeder zou worden, zag zich genoodzaakt haar woon plaats te verlaten, en ging naar de Adi- rondacks, waarheen Gillette haar volgde. Van een roeitochtje op een meertje in de buurt keerde Gilette alleen terug. De boot zeide hij was omgesla gen het meisje had hij niet meer kun nen redden. Maar lieden, die bij het meer woonden, hadden kreten gehoord, en vonden later Gilette's tennisracket, welke geheel met bloed bespat was. De jonge man werd in hechtenis genomen en verzwaarde de tegen hem gerezen verdenkingen door allerlei tegenstrij digheden in zijn verklaringen. Het lijk werd ook gevonden en toen bleek dat de ongelukkige vrouw op wreede manier was doodgeslagen, vóór haar lichaam in het water was geworpen. Woensdag nu de«d de gezworenen rechtbank uitspraak, welke aldus luidde: „schuldig zonder verzachtende omstan digheden." Dit beteekent, dat Gillette ter dood gebracht zal worden door elec- triciteit. In den tunnel onder de Eastriver te New-York, die door de Pennsylvania spoorwegmaatschappij wordt gegraven, is in den nacht van Maandag op Dins dag weer een ontploffing voorgekomen. Een arbeider liet een brandende kaars vallen in een blikken trommel met ont plofbare stoffen. De man, wien dit on geluk overkwam, werd evenals twee an deren gedood. Veertien, anderen, die in de buurt werkten, werden door den schok tegen den grond geworpen en be liepen min of meer ernstige kwetsuren. Op den tengevolge der gruwelen te Bjelostok naar Petersburg overgeplaat sten politieambtenaar Sjeremetief is een aanslag gepleegd op de openbare straat. De man werd zwaar gewond. De dader schoot zich terstond dood. Sjeremetief's vrouw had kort geleden een pakje gekregen, waarin een dolk met het opschrift: „Den organisator der slachting te Bjelostok ter herinne ring"; daarbij den naam van den ver moorden admiraal Koesmitsj. Een Japanner van een stoomvaart maatschappij te Honoloeloe verklaart, dat er 100,000 Japanners klaar staan om naar Hawaï te trekken. De Japan ners zijn nu op de Sandwich-eilanden al verreweg de talrijkst vertegenwoor digde natie. De aankomende Japanners blijken bij na allen met militaire zaken vertrouwd te zijn. Uit Hannover en het Oosten van Westfalen komen berichten over zware sneeuwbuien, die het telefoonnet ont redderd hebben. De Pink Pillen bezorgen verlichting en genezing aan een jong meisje. De Pink Pillen zijn een geneesmiddel bij geheel een menschengeslacht goed bekend. Zij geven altijd mooie genezingen en de volgende is daarvan een bewijs: „Ik ondergeteekende, Mej. Adriana Mos- terdijk verklaar dSt ik genezen ben door de Pink Pillen. Ik heb lang en veel aan ernstige maagpijnen en moeielijke spijsver tering geleden. Ik heb geen verlichting ge vonden bij de behandelingen die mij waren voorgeschreven. Ten einde raad, en niet meer willende lijden en verkwijnen, heb ik een proef genomen met de Pink Pillen, waarop ik mijn laatste hoop gevestigd had. Dat is een goede inval geweest. De Pink Pillen hebben mij dadelijk een betere spijs vertering bezorgd. Zij hebben mij eetlust gegeven, waardoor mijn voedsel, gemakke lijk en snel opgenomen, mij sinds dien veel versterkt heeft, en zoo ben ik er spoedig beter gaan uitzien. Nu bevind ik mij heel wel." Mejuffrouw Mosterdijk woont Haarlem merstraat 80, te Hellevoetsluis. De Pink Pillen genezen de maag op de eenige wijze waarop zij genezen kan worden. Het is toch niet de maag genezen door er een verkerend gistmiddel in te brengen dat in plaats van de maag het voedsel verteert. Zulk een middel is een drogmiddel, waar van gij u spoedig zelf kunt overtuigen. Daarvoor behoeft gij maar met de behan deling op te houden en de kwaal komt onmiddellijk weer terug. Het eenige middel de maag te genezen is haar te versterken, want indien zij slecht haar werk doet, is dit omdat zij zwak is. Zij is zwak omdat gij zelf zwak zijt, omdat uw bloed arm is. De Pink Pillen geven bloed, verrijken het bloed; zij versterken ook geheel het orga nisme en de maag bevindt zich krachtig geworden. De Pink Pillen genezen ook bloed armoede, bleekzucht, algemeene zwakte, neurasthenie, rheumatiek. Prijs f 1.75 de doos, f 9 per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger 27, Rot terdam, hoofddepóthouder voor Nederland en Apotheken. Franco toezending tegen postwissel. BINNENLAND. Woensdagnacht is het fraaie kasteel te Wijchen afgebrand, dat aan douai rière van Andringa de Kempenaer be hoorde, die het bewoonde. De brand moet om halftwee in de bibliotheek zijn ontstaan. Oorzaak onbekend. Op drie dienstbodenkamertjes na is het geheele gebouw uitgebrand. De mu ren staan nog recht, doch vertoonen scheuren. Ook de vier hoektorens staan nog, doch de groote middeltoren is slechts tot halver hoogte, wat de muren betreft, behouden gebleven. Volgens latere berichten, was dien avond om 6 uur het Sint-Nikolaasfeest met de kinderen van het dorp gevierd. Om half twaalf begaf men zich te ruste. Geen kachel, geen lamp brandde meer. Het was misschien 2 uur toen een der vrouwelijke dienstboden wakker werd en tot eene andere zeide: „Wat is 't hier licht!" Deze keek uit het venster en zag de vlammen uitslaan bij de bi bliotheek. Mevrouw, die in een anderen vleugel van het kasteel sliep, werd ter stond gewekt en allen hadden nog juist den tijd, het leven te redden. Alles is verloren gegaan: fondsen, geld, de prachtige meubels, de schilde rijen, de oude familie-portretten en ar chieven enz. Algemeen heerscht het gevoelen, dat het tegenwoordig kasteel (op dezelfde plaats moet een Romeinsche burg heb ben gestaan) door Don Emmanuel, zoon van Don Antonio, den rampspoedigen door Philips II onttroonden koning van Portugal, gesticht zoude zijn, en dat deze aldaar eenigen tijd met Emilia van Nassau, de zuster van Prins Mau- rits zoude hebben gewoond, daar toch kennelijk eenige der zinnebeelden en spreuken, in den voorgevel geplaatst, op de lotgevallen van dien Prins be trekking hebben. Vermoedelijk echter zal deze stichting in het begin der 17e eeuw en niet vroe ger te zoeken zijn, daar het eerst in 1609 aan Philips Willem van Nassau gelukte Emilia met Maurits te verzoe nen en zij, tot zoo lang, zich buiten lands moet hebben opgehouden. De in richting van het kasteel getuigt voor den bouwmeester, ofschoon het een zon derling idee mag heeten, 't getal beelden gelijk te doen zijn aan dat der maan den, dat der vertrekken te doen over eenstemmen met het aantal weken, zoo veel ramen erin te stellen als het jaar dagen telt en de vensterruiten met de uren in aantal te doen overeenstem men doch dit viel in den smaak dier tijden en hot schijnt dat de Prinses, die uit liefde hare hand reikte aan den als balling omzwervenden wettigen erf genaam van den Portugeeschen troon, er ettelijke jaren de genoegens dor hu welijks- en moederliefde heeft mogen smaken, hoezeer ramp op ramp haren gemaal vervolgde, die bij de Algemeene Staten in geen goeden reuk stond. De stichter van het kasteel was de eenige in de geschiedenis vermaarde persoon die er zijn verblijf hield. Naar de Zw. Ct. verneemt, is het der justitie mogeu gelukken de verblijf plaats op te sporen van J. L. v. d. G., vroeger wonende te Kampen, die bij vonnis der rechtbank te Zwolle van 14 Juni j.l. werd veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf wegens bedrieglijke bankbreuk. Hij werd te Borgerhout bij Antwer pen aangehouden en zijn uitlevering aan de Nederlandsche regeering door de Belgische toegestaan. Dinsdag werd hij overgebracht naar de strafgevange nis te Zutfen. ADVERTENTIEN. Alom verkrijgbaar. f=3 <33 _!sej s OQ <33 i j e» c=s Opgericht 1884. Groot Magazijn van UUR WHO ftUEN en R<»l>araii«'i irichting. Langdurige garantie. Ph. vVAN WIJK, Hoogstraat JB 653, Gorinchem; ma gevestigd te 's-ORAVENHACE. De Bank geeft 4 pLt. Pandbrie ven uit aan toonder en op naam, in stukken van f IOOO.f 500.en f IOO.—. Verkrijgbaar bij P. P. A. van de Wiel Co., voorheen DE JONGH Co., Effecten- en Wisselkantoor, 's- Hertogenbosch, Schapen mar kt R 326- Uit Zenderen, gem. Borne, wordt aan de Zw. Ct. geschreven Een diep treurig ongeluk valt van hier te melden. De landbouwer H. ten Have op Houwer was Dinsdagavond bij zijn buurman W. Olthof te Hertme bezig een geslacht varkon af te snijden, dat met de ladder op twee stoelen lag. Bij het doorsnijden van den rug schoot het vlijmscherpe mes te ver door en trof den man hoog in het bovenbeen. Een slagader werd doorgesneden, glu- pend spoot het bloed naar buiten en binnen eenige minuten was de onge lukkige een lijk, badend in zijn bloed. Een weduwe en kinderen blijven achter. GOEDKOOPSTE Solide KACHELS, HAARDEN, FORNUIZEN, MANGELS, Vee-voederketels, Wasch- en Wringmachines. Zeer solide vanaf f 36. (WOVE RTREf BAAiq Desverkiezende betaling op termijn. 15 cent per Liter. CO —3 GO C3 C3- CO Houdt steeds in voorraad groote keuze ie klas Amerikaansche ORGELS, waar onder de wereldberoemde ES TE IJ en PACHARD ORGELS met de beroemde l'ijpdiaposon en Angelicaharp, in prijzen van f 30, 45, 65, iOO, i35, i50, i70, i90, 220, 250, 275, 290, 400, 450 en hoog er. Een ieder, die bij mij een Orgel koopt, krijgt drie maanden grafts onderricht. Ondergeteekende houdt zich tevens beleefd aanbevolen voor het reparcercn en stemmen van Piano's en Orgels. Levert ook op termijnbetaling. Aanbevelend, VAN

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1906 | | pagina 5