Hel Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. GELD. Uitgever: L. J. VEERMAN, Heustlen. No. 2&QO ffoensdag IQ DecemberÏQOO. FEUILLETON. land van alten/ voor Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.00, franco per post zonder prijs verhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 50 ct. Elke regel meer 77s c^- Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdag, avond ingewacht. Wij vertrouwen weinig tegenspraak te zullen ontmoeten, wanneer wij be weren, dat geld de voorname factor van het leven is. Dat is trouwens heel natuurlijk. Wanneer men bedenkt en wij spreken natuurlijk over de heden- daagsche toestanden der maatschappij dat het geld verkregen wordt, of verkregen is, door zekere hoeveelheid van arbeid, die wij zelf, of andere per sonen voor ons, er voor verricht heb ben, dan ligt het voor de hand, dat het ook weer dient om zich alles te verschaffen wat noodig is om het lichaam en de arbeidskracht, door het lichaam verricht, te onderhouden. Er zijn uit zonderingen, er doen zich Verschillende vormen voor, maar als regel mag men stellen dat het geld eerst wordt ver diend en dan weer verbruikt om op nieuw te kunnen verdienen, en dat het zoo het goheele leven door blijft. Vandaar dat wij niet in verachting op het geld behoeven neer te zien en het „het slijk der aarde" noemen. Wij kunnen even goed in verachting neer zien op onze eigene arbeidskrachten, of op het brood dat wij eten. Iets waar we niet buiten kunnen, omdat de in richting der samenleving dat meebrengt, kan geen slijk wezen. Men ruilt het geld tegen levensbehoeften en, indien men er in slagen kan, door inspanning en vlijt, nog iets meer te verwerven dan voor die levensbehoeften noodig is dan ruilt men het ook tegen wat an ders, iets wat genot of gerief verschaft; men maakt er zijne omgeving wat aan genamer door; besteedt het voor nuttige dingen of tot verzekering van zijn toe komst, iets meer dan men anders zou kunnen doen; doet, zoo het mogelijk is, wel aan anderen of bevordert er goede doeleinden mee. Het geluk dat het geld verschaft is dan ook niet zoozeer gelegen in het bloote bezit ervan, zooals een mooi kwartje of een mooi dubbeltje voor den spaarpot het kind gelukkig maakt. Dat geluk is veeleer daarin gelegen dat wij nu de gezondheid en de krachten kun nen waardeeren, die ons geschonken zijn om te arbeiden, de gelegenheid om onze arbeidskrachten aan te weuden en de mogelijkheid om ons zeiven en de onzen die bevrediging eener natuur lijke behoefte te schenkt n, die wij „ge not" noemen. Wanneer het bezit van geld dan toch wel gejukkig kan maken, dan 8) Heimbold keek verschrikt op. „Hij Hij Ben je waanzinnig „Neen 1 Het is ernsthij leeft, hij is zelfs hier." „Barmhartige Godriep Diet uit en tuimelde verschrikt tegen den wand. „Sergei Ilitsch fluisterde Sture. „Hij Diet haalde vrijer adem. De andere knikte. „Ha, nu begrijp ik allesNu dan is het voorbij Sergei Ilitsch is immers ver moord, niet waar En de moordenares" en hij lag eigenaardig de klemtoon op dit woord is reeds veroordeeld geworden." Sture schudde het hoofd. „Sergei Ilitsch leeft. „Voor den duivel, het is niet mogelijk En,hij was bij de terechtzitting tegenwoordig Wanneer je oogen in je hoofd had gehad, zoo zou je hem moeten gezien hebben." „Hij bij de behandeling over zijn eigen moord Een kostelijke mop Ha ha Ver tel dat aan je grootmoeder, wat zou ze lachen 1" „Spot niet". Ik zeg je, ik heb hem met eigen oogen gezien. En hij was bij mij „Bij jou?" In een geheim vertrek van mijn paleis. Hij zoekt Noral moet het streven naar het, bezit ervan ook wel geoorloofd zyn. Zeker, wij zouden het tegendeel niet willen be weren maar ook hier hangt weer veel van het begrip van de zaak af. 't Moet ons ook alweer niet zoozeer om het geld zelf te doen zijnanders zouden wij gevaar loopen van minder nauw gezet te zijn in de keuze der middelen en de oude les der staathuishoudkunde te vergeten die, werken en eerlijk zijn, als het begin en het einde van alle economische wijsheid beschouwde; en zeker niet ten onrechte. Maar indien wij het oog vestigen op de onzekerheid en wisselvalligheid van al wat ons om ringt, wij zelf er onder begrepen, dan moet het wel degelijk plicht schijnen, door arbeid en vlijt te trachten voor uit te komen, dus meer geld te ver dienen en te bezitten. Maar, nog eens, niet zoozeer om het geld, maar om de onafhankelijkheid, de zekerheid, de meerdere vrijheid die het schenktin één woord, al wat een zekere mate van behagelijkheid, kleur en voldoening aan het leven kan schenken. Is het waar dat het geld op zich zelf geen geluk verschaft, dan moet het ook noodzakelijk onjuist wezen, wanneer men zegt: „hoe meer geld, hoe meer geluk". De mogelijkheid om wel to doen, om het goede tö bevor deren, d i e wordt door het geld wel geopendmaar de mogelijkheid om al les te koopen wat het hart begeert, die zal ons nooit worden geopend. Een sleutel die overal past zal het geld nooit wezen. Als dat waar was, dan zouden het stoffelijke aan de eene zijde, en het zedelijke en geestelijke aan den anderen kant, geen afzonderlijke dingen zijn; maar dat zijn ze en zullen ze eeuwig blijven; want zoo is de wereld orde; waarvan wij de strekking noch te bepalen, noch te beoordeel in hebben. Al smachten wij naar liefde en vriend schap, nooit zullen wij die h^melsche gaven deelachtig kunnen worden, als wij het vermogen niet bezitten om de sympathie der zielen te kunnen op wekken. Wij willen ons laven aan de bronnen van wetenschap en kunst, maar wij zullen het nooit vermogen, waar de gaven ons ontbreken, waar die bronnen alleen uit voortvloeien. Al de wijzen der aarde zullen te zamen geen wijs rnensch van ons maken, al konden wij ze begraven onder cente naars goud. En zóó is het in vele din gen, veelal in dingen die aan het leven de grootste waarde kunnen schenken. Ten slotte nog dit: veel kan men voor geld niet koopenmaar wat men eenmaal bezit, dat kan men bijna al tijd voor geld kwijt. Een groote waar heid maar ook een zeer treurige, die heel wat rijken arm heeft gemaakt arm ook in zedelijken zin, en dit is de diepste, de meest gevoelde, de meest vernederende armoede. ■Buitenland. Heimbold drukte zijne handen tegen de slapen. „En nu,ik vraag je nogmaals, is Nora dood?" „Zij is doodantwoordde Diet aarzelend en ademde zwaar. Sture Trull hield zijn oogen niet van hem af. „Geef mij geld, ik wil weg 1" zeide Heim bold na eenige oogenblikken. Toen zei Sture Trull: „ziehier, hier zijn dertig pond, meer kan ik met den besten wil niet missen." „Geef hierGoeden dag 1" Diet Heimbotd maakte haast om weg te komen. „Halt, Diet Heimbold!" riep Sture hem achterna. „Hebt ge gelegenheid nog eenmaal hier terug te komen?" „Ik weet het niet. Waarom." „Nu, wanneer het geval zich mocht voor doen, deed je goed eerst het wachtwoord voor de volgende week te vragen. Het kon soms zijn, dat men je niet binnenliet." Diet Heimbold bromde nog iets en ver trok. Nog geruimen tijd stond de zwarte zoo en staarde hem na. Dan liep hij met haas tige schreden de kamer op en neer en sloeg zich een paar maal met de vlakke hand toornig tegen het voorhoofd. „Domheid. Domheid!" siste hij tusschen de tanden; „deze fout zal mijn geheele werk bederven en mij ten gronde richten Nog dieper voren kwamen op zijn voor hoofd, steeds donkerder, onrustiger werden zijn oogen. Hoe, zeide hij tot zich zeiven, wanneer er een ontmoeting plaats heeft tusschen het vreesverwekkende mensch, die zich voor De Petersburgsche correspondent van de Tribune verneemt, dat de Tsaar definitief het plan van hervormingen ten behoeve der Joden heeft verwor pen. De Russische anti-Jodenpartij ju belt. Volkomen in harmonie met het bo venstaande is een bericht van de Bir- zjewija Wjedomosti, dat het ministerie van Openbaar onderwijs besloten heeft, dat ook de bepalingen op onderwijsge bied dezelfde blijven. Joodsche leerlin gen op de inrichtingen van middelbaar en hooger onderwijs mogen ook in de toekomst niet het percentage te boven gaan, dat door de bestaande beperkende bepalingen als maximum is gesteld. In het bij Graslitz gelegen dorp Schönau heeft de 19-jarige zoon van den melkverkooper Riedl met een bijl een met zijn vader in concubinaat le vende vrouw en haar 18 maanden tel lende kind doodgeslagen. Daarna stak hij het huis in brand, ging naar den zolder en hing zich op. Zijn lijk werd halfverkoold teruggevonden. In het noorden en noordwesten van Spanje, vooral in Asturië en Biscaye, is het boos weer geweest. De rivieren zijn buiten hare oevers getreden, heb ben huizen weggeslagen en spoorweg- dijken beschadigd. Op de noorderlijn zijn treinen door aardstortingen tegen gehouden. In Zuid-Beieren, vooral in de Allgau, ligt de sneeuw meters hoog. Het ver keer van goederentreinen tusschen Mun- chen en Lindau is gestaakt. Voor pas- sagierstreinen zal men beproeven den weg vrij te maken. In de Allgfiu zijn alle dalen ingesneeuwd en van de buiten wereld afgesloten. Te la Garde, bij Bourg d'Oisons in Frankrijk, zijn verscheiden gebouwen door een sneeuwval meegesleept. Een man is omgekomen onder de puinhoo- pen van een molen. Zijn lijk is niet teruggevonden. Ook te La Valette is een sneeuwval neergekomen. Een huis, bewoond door de Guigniers, vader en zoon, werd mee gesleurd. Men heeft later de lijken van beiden van onder het puin gehaald. Volgens een bericht uit Kassei, is er in het Sauerland veel sneeuw gevallen. Een trein die op weg naar Paderborn was, is in de sneeuw blijven steken, zoodat de weg voor hem vrij moest ge maakt worden. Prof. Kolle, hoogleeraar in de bac teriologie aan de universiteit te Bern, moet volgens een bericht van daar samen met een van zijn Duitsche colle ga's, Wassermann, een serum tegen meningitis cerebro-spinalis (cersenvlies- ruggemergontsteking) bereid hebben. Hij heeft aan het Geneeskundig Ge nootschap te Bern een mededeeling toegezonden, volgens welke de toepas sing van zijn serum zeer goede uitkom sten zou geven Op admiraal Doebasof, den gewezen gouverneur-generaal van Moskou, is toen hij Zaterdagmiddag om een uur naar den Taurischen tuin reed in de Serajefskajastraat een bomaanslag ge pleegd. De admiraal werd licht gewond. De twee daders zijn gepakt. De correspondent van de Times te Tandzjer heeft van goede zijde verno men, dat de vertegenwoordigers van den sultan te Tandzjer, onder den in druk van de stemming onder de berg stammen, met Raisoeli onderhandelin gen hebben geopend. Zij zouden dit met hem willen afspreken De omstre ken van Tandzjer blijven onder het gezag van den gouverneur daarRaisoeli blijft gouverneur over eenige stammen op grooter afstand van Tandzjer en misschien ook over de stad Arzila. Het Magzen staat voor de veiligheid van Raisoeli in en deze helpt de hervor mingen, te Algeciras besloten, invoeren. De Berlijnsche correspondent van de Frankf. Ztg. verzekert dat, indien de nieuwe Rijksdag geen meerderheid voor de koloniale politiek van de regeering niet voor een tweede ontbinding terug zal deiazen. Volgens een telegram uit Petersburg, is voor den krijgsraad de doodstraf ge- i ëischt voor admiraal Nebogatof en vier zijner onderbevelhebbers wegens de overgave van hun schepen in den slag van Tsoesjima. Zij hebben, zeide de aanklager, hun land oneer aangedaan. Ook de officieren, die tot de overgave hebben aangespoord, behooren streng gestraft te worden. De overigen kunnen vrij uitgaan. De verdediger pleitte ver zachtende omstandigheden, trouwens I door den aanklager erkend. Admiraal Nebogatof, zeide hij o. a., heeft de be manning van zijn schepen willen spa- ren voor de gevolgen van het wanbe heer van de vloot. De Daily Chronicle verneemt uit Chi- geeft, niet meer Ilitsch te zijn, en Diet Heimbold? Wanneer Heimbold niet op recht tegen hem, den graaf O'Canor was? Zoolang de vreemdeling in de hoop leefde, Nora te vinden, zoolang was hij niet ge vaarlijk. De vreeselijke schuld, die op hem drukte, snoert hem den mond. Gevaarlijk kon hij eerst worden, wanneer hij het kind werkelijk vond. Misschien kon de vreem deling evenzoo gevaarlijk worden in het oogenblik, dat hij overtuigt moest zijn dat Nora dood was. Voor hem was er dan geen hoop meer, en hoopeloosheid en wanhoop zouden hem tot het uiterste brengen. Deze zekerheid kon hij zeer goed krijgen door een ontmoeting met Diet Heimbold, zijn vroegere bediende en vertrouwde. In alle gevallen moet dat vermeden worden, voor alles moet een ontmoeting onmogelijk ge maakt worden. Maar hoe dat te doen Diet Heimbold verwijderen Zou daarmee alle gevaar voor altijd uit den weg geruimd zijn. Kan zij niet altijd weer te voorschijn komen En danzou Diet Heimbold dan nog altijd blijven ontkennen. Sture Trull wiste het klamme zweet van zijn aangezicht en stond een oogenblik diep nadenkend voor het venster stil. Zenuwachtig draait hij zich om en begint zijn onrustige wandeling weer door de kamer. „Het is niet mogelijk," zeide hij. zijn alleenspraak voortzettende. „Het is niet mogelijk. Plotseling stond hij weer stil en liet zich in een leuningstoel vallen. „En tochEn tochWanneer de snaak mij vroeger werkelijk bedrogen heeftWan neer Nora in der daad nog leefde Vroeger werd mijn argwaan reeds opgewekt. Hij kou mij haar lijk niet aanwijzen. Hij was zoo onzeker in zijn bewijzen En nu Hij scheen zich niet meer als medeschuldige te gevoelen. Het is waar, het is waar, wat ik al zoo lang gevreest heb. Nora leeft, leeft, en dat zal mij in 't verderf storten. Hij stond op en drukte op den knop van de elektrische bel. In geheel onderworpen houding trad Mary Gleenor met haastige schreden binnen. Zijn gezicht was weer als gewoon. Zijne oogen stonden vriendelijk en zijn stem klonk teeder en zacht toen hij zeide: „Nu, Mary?" Laat jij je vriend geheel alleen?" „O", antwoordde het meisje, eq. bedekte zijn hand, die hij naar haar had uitge strekt, met kussen; „ik wilde je niet storen, mijn beste." „Zoo, zoo, haal nog een flesch en breng ook een glas voor jou mee. Ik wou graag nog een beetje met je praten." Zij ging en een grijnslach vloog over zijn gezicht. Ongeveer een uur later verliet Sture Trull het vertrek. „En je zal alles doen, wat ik je opge dragen heb?" „Ja beste, wanneer alles is zooals jezegt „Hij moet razend op je verliefd worden. Je moet hem tot eiken prijs nog eenige dagen vasthouden. Jij moet weten, hoe je hem moet aanpakken; alle mannen zijn niet gelijk. Jij moet dit alles weten. En weet je zeker dat hij morgen zal terugkomen „Hij heeft het ten stelligste beloofd. Hij was erg vriendschappelijk tegenover mij en hij sprak alleen met mij. Dat is goed zoo. Zorg er voor, dat hij cago, dat de steenkoleunood in de noord westelijke staten allerscherpst wordt. De noodlijdenden seinden met nadruk aan president Roosevelt, er op aandringende, dat deze maatregelen tot leniging zou treffen, door de onwillige spoorweglijnen te dwingen een goedkoopen kolentrei- nendienst te orgauiseeren. Anders, zeg gen zij, moet de Unie-regeering zelf on verwijld kolentreinen laten loopen. Uit Konstantinopel werd Zaterdag gemeld Tweehonderd uitgediende Turkscbo matrozen en zeesoldaten trokken het marinetuighuis uit op een betooging voor afdanking en om achterstallige soldij op te vragen. De betooging duur de bijna drie uur. Twee officieren, die de muiters poogden tot bedaren te bren gen, werden met steenen gegooid; een derde officier maakte gebruik van zijn sabel en wondde drie man. Ten slotte kwam er een aide-de-camp van Jildiz, die de mannen beloofde dat bun eischen zouden worden ingewilligd, waarop zij kalm uiteen gingen. Op Jildiz heerschte groote beweging. De sultan werd van de zaak in kennis gesteldhij was zeer ontsteld en zond telkens andere bevelen. Naar uit Genua geseind wordt, heeft het uitvoerend comité der zeelieden al daar de algemeene staking afgekondigd, waarvan het uitbreken onmiddellijk uit Livorno, Napels, Bari en Palermo be vestigd werd. In het Saksische stadje Siebenlehn zijn de burgemeester Barthel en 13 an dere burgers, onder verdenking van uit winstbejag verschillende branden ge sticht te hebben, in hechtenis genomen. Te Moskou heeft de politie weer een uitgebreide bommenfabriek ontdekt. Er zijn een vijftigtal personen, onder wie studenten gevangen genomen zijn. Als men een bericht uit Singapore gelooven mag, wenden de 180,000 Chi- neezen in de Straits Settlements den blik van het verleden naar de toekomst. Zij hebben nl. besloten, als 't waar is, om geen godsdienstige feesten ter eere der dooden meer te vieren, en het geld dat zij dus uitsparen men zegt een f240,000 in 'tjaar aan het onderwijs hunner kindereD te besteden. De Engelsehe stoomboot „Arlington" en de Belgische stoomboot „Gap Juby" zijn in de nabijheid van Dungenessin het Kanaal in aanvaring gekomen. De Belgische stoomboot zonk. 12 man zijn omgekomen, 5 werden gered en te Dover ontscheept. De aanvaring geschiedde Maandag avond bij mistig weer. nog eenige dagen hier blijft en zooveel mo gelijk dikwijls terug keert. Ik zal komen en je het noodige brengen. Verdere wenken zal ik je dan wel geven. Wees niet be zorgd over de uitwerking, er gebeurt niets. Ik zeide je reeds, dat hij een uur daarpa zal inslapen en dat ik hem zoo uit Dublin zal laten brengen naar een plaats, waar heen hij vrijwillig niet zou vijn medege.- gaan." --f „Ik vertrouw op U geliefde. Het zal alles gebeuren, zooals ge bevolen hebt." Hij kuste haar en verliet dan het huis, en weder kwam er een grijnsenden lach over het donkere gelaat. HOOFDSTUK V. Nieuwe raadselen. Lag het in het belang en was het 't oog merk van Sture Trull, dat zijn vriendin en tevens zijn werktuig Diet Heimbolds hartstochten zou wekken, van de eene kant om den voor hem zoo gevaarlijk sch ij - nenden Diet nog een korten tijd in de hoofdstad te houden en in zijn macht te hebben en van de andere kant, om hem in slaap te zingen, hij had er toch niet op gerekend, dat het een gevaarlijk spel was, waartoe hij Mary Greenor genoodigd had. Het was een spel met vuur. Zij zou een liefde huichelen en zijn hartstochten op wekken, hoe licht kon dit spel bittere ernst worden. Dat, waaraan Sture Trull in het geheel niet gedacht had, gebeurde. Oorspronkelijk van goeden huize, met goede beschaving, maar behebt met een losbandig, onafhankelijk gevoel, waardoor zij tot dezen stand was afgedaald, begon zij veel voor Diet te gevoelen. - - Naar het Duiisch. (Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1906 | | pagina 1