den inspecteur doodgeschoten en daarna zelfmoord gepleegd. Een onderzoek wordt intusschen ingesteld naar het gebeurde. De veld krijgsraad zit ook niet stil te Riga. Ter dood veroordeeld zijn de laatste dagen elf terroristeneen man tot levenslangen dwangarbeid, twee tot 20 jaar, twee tot 15 jaar en een vijfde persoon tot 8 jaar. Van uit Tokio seint men aan de „Times": De verontrustende berichten, die de Russisch-Japansche onderhandelingen verspreidt, wekken in Japan de groot ste verbazing, daar men hier de kwestie geenszins van ernstigen aard vindt. Graaf Alexis Ignatiëf, lid van den Rijksraad en voormalig gouverneur-ge- neraal van Kiëf, Wolhynie en Podolië, is in de koffiekamer van het gebouw van den Raad van den adel door een onbekende met 6 revolverschoten ge dood. De dader trachtte zichzelf dood te schietenmen slaagde er evenwel in hem levend gevangen te nemen. Volgens nader bericht zat de graaf met andere zemstwo-leden in de koffie kamer van het zemstwo-gebouw. Plot seling stond een jonge man, die wat achteraf had gezeten op, naderde graaf Ignatiëf en loste vier revolverschoten op hem. De vier kogels troffen den graaf in den arm en andere lichaams- deelen. Binnen eenige minuten was hij dood. Toen de moordenaar werd gegre pen en onschadelijk gemaakt, riep hij uit: „Ik heb volbracht, waarvoor ik was gekomen". Op den moordenaar vond men een toegangskaart tot de zemstwo ten name Goelikof. In zijn uiterlijk lijkt hij een werkman. Graaf Alexis Ignatiëf was geboren in 1842. Hij was gouverneur-generaal van Irkoetsk, daarna van Kief. Men hecht bizondere beteekenis aan den moord omdat het heet, dat de graaf, een reac tionair, bestemd was in Stolypin's plaats als eerste-minister op te treden, een benoeming, die tot een repressief en dictatoriaal gezag zou hebben geleid. Vorst Ferdinand is met stille trom uit Sofia naar het slot Wiligrad in Mecklenburg-Schwerin vertrokken. Vol- geus een telegram uit Weenen zou deze reis in verband staan met huwe lijksplannen van den vorst. Te beginnen met 1 Januari mag vol gens de wet van 10 Mei luC-3 in Duitsch- land geen witte of gele fosfor voor de vervaardiging van lucifers enz. meer gebruikt worden. Van overheidswege is aan de fabrikanten van dergelijke luci fers een voorschrift medegedeeld, dat hen in staat stelt vuurhoutjes te maken, die op elke wrijfvlakte afgestreken kun nen worden, .maar geen fosfor bevatten. T drijke stammen van het Rif heb ben t ans eveneens een uitnoodiging van Raissouli gekregen om hent hulp troepen te zenden, ten einde een vijan delijken aanval te kunnen afslaan. Het antwoord der Rif-stammen luid de bijna steeds, dat in geval van een dergelijke vijandelijke onderneming ze ker hulptroepen zouden worden gezon den, maar niet om Raissoulli te helpen in een strijd tegen de Maghzen, dus tegen het wettige Marokkaansche gezag, welks vertegenwoordiger óók Moham med el Guebbas is, die thans de rust zal gaan herstellen met zijn troepen maar togen wie dan zou Raissouli mo gen vechten, volgens de Rif-heeren 't Antwoord is nogal duidelijk: tegen de blanke indringers. Wel houden ze 'n slag om den arm, en zeggen dat ze Raissouli in den „Dsje- had" (den heiligen oorlog) slechts dan te hulp zouden komen, wanneer de sultan zelf hen daartoe opriep. Dus schijnen verwikkelingen alléén te vreezen, in geval van een ontijdige landing der troepen, of bij onhandig optreden der thans vier uren van Tan- ger kampeerende troepen. Door den vreeselijken sneeuwval on de onmiddellijk daarop ingetreden vorst is het water, dat de electrische werken der stad Geuève moet voeden, tot een compacte ijsmassa overgegaan. De stad is zonder verlichting en electrische drijf kracht. Daily Telegraph verneemt uit St. Petersburg, dat de Russisch-Japansche onderhandelingen wel nooit geheel heb ben stilgestaan, en zoodanig op het doode punt zijn gekomen, dat arbitrage van een onzijdige mogendheid zou kun nen ingeroepen worden, maar de vor deringen zijn ongetwijfeld allerlang zaamst, terwijl vaststaat, dat Japan on wrikbaar vasthoudt aan zijn voornaamste eischën in zake vrije vaart op de Soen- gari-rivier en vischrecht voor de Ja panners op de Russische kusten, welke puuten do Russische diplomatie even onwrikbaar afwijst. Intusschen be schouwt men het vertrek van den Ja- panschen gezant naar Parijs tijdens de Kerstvacantie als een hoopvol tee- ken. De Times verneemt uit Petersburg dat daar een keizerlijke oekas is afge kondigd, waarbij de algemeene verkie zing in Rusland op 19 Februari is vast gesteld. De pers en het volk begroeten het bericht met groote voldoening. Volgens een bericht uit Petersburg zijn er te Tsarskoje Selo vele soldaten in hechtenis genomen. Den kapitein van Köpenick moet het in de gevangenis te Tegel betrekkelijk goed gaan. Hij werkt er in de schoen makerswerkplaats en gedraagt zich voor beeldig. Voigt moet gezegd hebben dat hij zich nu meer op zijn gemak voelt dan toen hij van de eene plaats naar de andere werd opgejaagd. Hij hoopt ook spoedig gratie te zullen krijgen. Er is ongeveer 5000 mk. voor hem inge zameld en nog altijd komen er pakket ten en postwissels voor hem- Boven dien is er een groote beweging aan den gang, om zijn benadiging te bewerken. Het verzoek oni gratie zal door een groot aantal menschen, onder wie vele hooggeplaatsten, geteekeud worden. De Parijsche bladen maken melding van een gruwelijke ontdekking in een Kinderhuis, dat gehouden wordt door een vroedvrouw. In een muur van het huis zou een oven gevonden zijn, waar pas geboren kinderen werden verbrand. De Journal spreekt van honderd kin deren die daar al zouden zij n omgebracht, de Petite République schat het aantal slachtoffers op tweehonderd. Het gerucht gaat, dat er ook een dokter bij deze kindermoordinrichting betrokken was. Wieuws. WERKENDAM. In het begin van Januari a.s. zullen een tweetal arbeiders uit deze gemeente naar China vertrekken» om aldaar dienst te doen als voorwerkers bij de Rijkswaterwerken. Hedenavond te 8 uur vergadert ten herberge van D. L. van der Wiel de af- deeling „Werkendam" der schippersver- eeniging „Schuttevaêr. De punten van be handeling zijn 1. Opening. 2. Notulen. 3. Rekening en verantwoording van den Penningmeester. 4. Vaststelling van een huishoudelijk reglement. 5. Voorstellen voor de Algemeene Ver gadering. 6. Inning contributie. 7. Rondvraag en sluiten. Zaterdag 1.1. kwam de tijding aan van het overlijden van den Emer. predikant der Ned. Herv. Gem. alhier, J. P. Kerkhoff, die, zooals we weten, nog slechts kort ge leden zijn lOOsten jaardag mocht bereiken. Ondanks zijn verscheiden, zal deze hulp vaardige, algemeen, geachte dominé nog lang blijven voortleven in de herinnering van de bevolking van Werkendam en De Werken. VEEN. De wed. B. alhier ontving van H. M. de Koningin eene gift van f 20. welke was bestemd om haren winkel te steunen. De Rij ksveerpont werd Zaterdag bui ten gebruik gesteld en geschiedt de over tocht alleen per roeiboot. RIJSWIJK. In den laatsten tijd hoort men in deze en de omliggende gemeenten telkens van kleine diefstallen. Hier werd de vorige week bij een paar inwoners waschgoed van de bleek ontvreemd. Men zij dus op zijn hoede. Voor een paar dagen werd de hulp van den Burgemeester alhier ingeroepen door een inwoner van Zuilichem, wien een fiets was ontstolen. Naar men ons meldt, werd bij de huiszoeking bij den vermoe- delijken dader, een inwoner van Andel, het gestolen voorwerp echter niet gevonden. Was het weder in het begin der vorige week nog zoo zacht, dat men hier en daar nog bloeiende rozenstruiken zag, in het begin van deze was de Maas bij een koude van 20° F. reeds over hare geheele breedte met ijs bedekt. Wel een bewijs, hoe afwisselend het weer in deze Streken kan zijn. WOUDRICHEM. Hier is weder een meisje aan typhus overleden; de ziekte schijnt zeer kwaadaardig te zijn. DRONGELEN. De vrouw van G. de Haan had het ongeluk van den zolder te vallen, waarbij ze met haar hoofd op een tonnetje terecht kwam. Met een diep gat in 't hoofd en een gebroken pols moest ze opgenomen worden. Als een bijzonderheid kan gemeld worden, dat bij den heer v. Campen reeds een schaap gelammerd heeft. Ook loopt in diens stal een kalf bij een koe, dat daaraan reeds den heelen zomer gezogen heeft, waardoor het bijna twee maal zoo groot is als zijn soortgenooten van denzelfden leeftijd. ftlnnenlAnd. Blijkens een door het ministerie van koloniën uit Nederlandsch-Indië ont vangen telegram zijn bij een overval ling van de schuilplaats van den radja van Goa in Sidenreng op 21 December onbeduidend gewond een Europeesch en een inlandsch militair beneden den rang van officier, terwijl een zoon van den radja en 18 volgelingen sneuvelden en de broeder van den radja werd ge vangen genomen. Het voorloopig verslag der Commis sie van Rapporteurs uit de Eerste Ka mer over het Arbeidscontract is ver schenen. Het is een zeer lijvig stuk, waarin deze belangrijke wet van alle zijden besproken wordt, doch waarbij de mee ningen zeer uiteenloopen. In het algemeen kan naar veler oor deel van dit wetsontwerp gezegd wor den, dat het in zijn zorg voor de eco nomisch zwakkeren te veel op rechten van den arbeider lette, maar te weinig op rechten van den werkgever. Van andere zijde verklaarde men de stelling ten volle te beamen, dat de arbeidsovereenkomst voor den werk man dikwijls een dwangcontract is, daar hij in zeer vele gevallen geheel afhan kelijk is van den werkgever. De meening van anderen weer kan samengevat worden in deze woorden De kans om eene voor invoering vat bare wet te verkrijgen schijnt grooter, wanneer het tegenwoordig ontwerp wordt ingetrokken of ter nadere overweging aan de Kroon wordt teruggezonden. Op de Waterstaatsbegrootingvoor 1906 wordt een suppletoir krediet aange vraagd ad f 30,000, daar de kosten van herstel van den spoorwegdam van het door den Eersten Bathpolder loopende gedeelte van den spoorweg Vlissingen- Roosendaal in totaal f 60,700,87 bedra gen, terwijl de begrootingspost, waaruit dat bedrag moet worden gekweten slechts f 40,000 groot is, en daaruit ook nog andere bedragen zijn of nog moeten betaald worden. De directeur-generaal der posterijen en telegraphie brengt ter algemeene kennis, dat, met ingang van 1 Januari a.s., worden verkrijgbaar gesteld, uit sluitend voor het binnenlandsch ver keer, postwisselformulieren met aange hecht bericht van uitbetaling. Afzen ders van binnenlandsche postwissels, die een bericht ven uitbetaling wen- schen te ontvangen, zullen met ingang van genoemden datum behooren ge bruik te maken van de nieuwe, voor tweeledig doel ingerichte formulieren, waarvan de prijs evenals van de ge wone postwissels, bedraagt '/s cent per exemplaar. De Directeur van het postkantoor te Amsterdam vestigt er opnieuw de aan dacht op, dat de weldadigheids-postze gels, verkrijgbaar gesteld ten behoeve van de Amsterdamsche Vereeniging tot bestrijding der Tuberculose, uitsluitend gebruikt kunnen worden voor voldoe ning van porten en rechten voor zen dingen per post in het Binnenlandsch verkeer. Indien dus, zooals is gebleken nog veelvuldig te geschieden, ook stuk ken, bestemd voor het Buitenland, van zulke postzegels zijn voorzien, ter ge heele of gedeeltelijke voldoening van het port of recht, dan worden deze stukken behandeld als ongefrankeerd of ontoereikend gefrankeerd. Men schrijft uit Ouddorp: Wegens een hier heerschende ziekte rheumatische aandoening van het hartvlies is onze gemeente door den inspecteur van de volksgezondheid en twee dokters bezocht. Van eenige patiën ten werd een weinig bloed afgetapt, dat bacteriologisch onderzocht zal wor den. Het aantal zieken is reeds boven 70 gestegen. Uit Ter Apel meldt men: Twee mannen, G. B. en F. G., waren voor eenige dagen op de jacht en meen den toen van verre politie te bespeu ren, waarom zij zich snel bukten. Het geweer van G. B. ging daarbij plotse ling af en trof F. G. in de dij. Zwaar gewond werd hij thuis gebracht en reeds den volgenden dag naar het aca demisch ziekenhuis te Groningen ver voerd. Zaterdag is hij daar overleden. waren, op de hoeve terugkwamen, mis ten zij den huisknecht om het paard uit te spannen. Na eenig zoeken werd de man dood in de schuur gevonden, met gebroken hals. Hij was van een hooitas gevallen, op zijn hoofd terecht gekomon en had zoo den dood gevonden. De „inktgooier" te Amsterdam doet weer van zich spreken. Een der lezers van het H.blad schrijft: Van het Concertgebouw thuis ko mende, kwam mijn dochter tot de treu rige ontdekking, dat haar mantel en japon bedorven waren door een zwart vocht. Blijkbaar is dus de inktgooier weer aan den gang. Wanneer zal die ellendeling toch eens onschadelijk ge maakt worden? Men meldt uit Amsterdam: Op de eerste verdieping van perceel Blauwburgwal 18 is Maandagmorgen een bejaard echtpaar dood op den grond uitgestrekt gevonden. Het melkmeisje kreeg op haar schellen geen antwoord en waarschuwde de buurvrouw. Deze opende de deur en vond de oude men schen vreemd genoeg nog in de kleeren bewusteloos bij elkander liggen. In het vertrek hing een sterke gaslucht, zoodat men hieraan de oor zaak van den dood toeschrijft. Men meldt uit Groningen: De rechtbank heeft J. v d. V., wegens vergiftiging te Grauwedijk, veroordeeld tot vijftien jaren gevangenisstraf. De meubelmaker S. L., die verleden week Maandagavond in de Kromboom- sloot te Amsterdam te water was ge raakt, doch gered en naar het Binnen gasthuis overgebracht werd, is Donder dagmiddag daaruit ontslagen. Doch sedert dien heeft men, volgens de Tel., niets meer van hem vernomen, zoodat vermoed wordt dat hem weer een on geluk is overkomen. Te Nijmegen is de vorige week valsch geld in betaling gegeven2 guldens, die dragen den beeldenaar van de Ko ningin en het jaartal 1901 en een rijks daalder dien van Willem III met het jaartal 1866. Het randschrift ontbreekt. De Limb. Koerier meldt Men deelt ons mede, dat de bekende, indertijd op last der justitie te Vaals over de grenzen gezette graaf Stary, stichter en bestuurder der sinds ter ziele gegane speelclub High Life, zich weder dagelijks te Vaals ophoudt in het daar aanwezig speelholja zelfs dat hij bedoeld speelhol weder mede bestuurt. Alleen gedurende de speeluren komt hij te Vaals, steeds per gesloten rijtuig van Aken, waar hij thans zijn vast verblijf schijnt te hebben. Onze goed ingelichte zegsman deelt verder mede, dat er in den laatsten tijd meer dan barbaarsch gegokt wordt in het lieve grensstadje, en tevens dat vooral het vrouwelijk element (en welk er in grooten getale bij vertegenwoor digd is. In 't kort, 't is niet de oude ioestand op speelgebied terug, doch 't is oneindig erger dan 't ooit geweest is. 't Behoort dan ook niet tot de zeld zaamheden, dat op één avond aanzien lijke vermogens van eigenaar verwis selen. Het Haagsche Correspondentiebureau meldt ons, dat een kostbare verzame ling geëmailleerde zilverwerken, door de Kon. Utrechtsche fabriek van zilverwer ken, van C, J. Begeer, vervaardigd naar ontwerpen van Jan Eisenloeffel en te Milaan tentoongesteld geweest, is ge stolen. Naar men meldt, is eenige dagen geleden bij notarieele akte de over dracht van het badhuis op het eiland Schiermonnikoog en van pl.m. 200 H.A. duingronden aldaar, door graaf Berndorf aan een Belgisch syndicaat tot stand gekomen. Het Dev. Dagblad meldt, dat een hond, die te Twello wegens zijn woestheid door den burgemeester werd doodge schoten, aan hondsdolheid leed. Het muilkorvengebod is uitgevaardigd. De bakker S. die gebeten werd, gaat naar het instituut Pasteur. Men meldt uit Steenbergen: Toen de landbouwer V. en zijne echtgenoote, die naar de stad geweest Op de Amsterdamsche Beursdrukke- rij stal een zettersjongen uit een lesse naar f 350 en wist zich daarmeê onge merkt uit de voeten te maken. De „ri- chard" zocht aanstonds eenige kamera den bij elkaar, waarna het vijftal boefjes, van wie de oudste 17 jaar telde, goeden sier ging maken. Van alles en alles, tot de onmogelijk ste prullen toe, kochten de jongens. Te gen het einde van den dag hadden ze echter nog twee bankbiljetten van f 40 over. Met zooveel geld thuis komen durf den ze geen van allen, waarom beide bankbiljetten maar verscheurd werden! Kort daarop werden ze opgepikt door eenige agenten, die hun weelderig gedoe verdacht vonden. Naar het bureau aan de Westerstraat geleid, legden de boefjes daar een volledige bekentenis af. Per advertentie werden dezer dagen mijnwerkers gevraagd voor Westemde- Meiderich (Duitschland), tegen een loon van f 2.50 f 3 voor een werkdag van 8 uur. Het Vakverbond heeft, naar het Volk meldt, den Duitschen Mijnwerkersbond om inlichtingen gevraagd en kreeg nu bericht, dat het gebodene onvoldoende is om in die streek van te leven en dat het doel der ondernemers is door het aanvoeren van vreemde werklieden het loon te drukken. De lotelingen van Monnikendam, die de vorige week voor de keuring te Haar lem moesten verschijnen en door vertra ging van den trein met een kwartier en 5 minuten te laat aan het gebouw kwa men, werden, naar het Hbl. mededeelt, allen voor den dienst aangewezen, hoe wel zij niet gekeurd werden. Men schrijft uit Dieren (Geld.) Een arm gezin, bestaande uit man, vrouw en vier jeugdige kinderen, werd dezer dagen wegens het niet betalen der huur de woning uitgezet. Wijl man en vrouw beiden misbruik van sterkedrank maken en zeer vuil waren, wilde niemand ze helpen. Ten einde raad trokken zij in eene woning, die overeenkomstig de Woningwet het kenteeken droeg van: „Onbewoonbaar verklaarde woning". Zij werden toen wegens overtreding van ge noemde wet geverbaliseerd! Zaterdagmiddag wilde een heer van middelbaren leeftijd aan het Amster- damsch Centraalstation nog in een reeds in beweging zijnden trein naar Rotter dam springen, met het treurig gevolg, dat hij onder den trein geraakte en voor dood werd opgenomen. Per brancard werd hij naar het gasthuis vervoerd. Volgens een bericht nit Keulen kruit het ijs op den Rijn en ondervindt de scheepvaart veel last. Alle scheepbrug- zijn, daar zij gevaar liepen, uit de vaar geul weggehaald. Te Utrecht is Vrijdagnacht in den ouderdom van ruim iOO jaar overleden de heer J. P. Kerkhoff, emeritus-predi kant. Het volgende is ontleend aan de N. Harl. Ct: Als Sinterklaas weer naar Spanje is teruggekeerd, moet er rust komen in schoorsteen, turfkoker en andere peper- nootstrooi-apparaten. 't Was dus meer dan verdacht, toen in een huis te Har- lingen in den laten stillen avond een ongewoon gerucht werd vernomen. En 't werd nog verdachter, toen het jonge dienstmeisje zich muisstil hield, in plaats van in angst en schrik haar heer te roepen. Maar daar had ze een goede reden voor. Ze had n.l. in stilte den vrijer in de keuken gesmokkeld, en hem, toen de familie onverwacht thuis was gekomen, er even stil ook weer uitgeloodst, naar den donkeren zolder. Daar was de arme jongen in een turf koker terecht gekomen en naar bene den geschoten, 't Meisje hoorde 't wel, gelukkig zij alleen. Zij sloop naar boven, stak een stok in de donkere diepte, haalde met de bovenmenschelijke kracht, welke een verliefd hart aan zwakke handen geeft, den vrijer weder op, en had hem bijna gered, toen ja, als 't noodlot met de liefde speelt, doet men er toch maar niets aan toen de stok brak, en de vrijer weer met zoo'n vaart naar beneden schoot, dat hij in den nauwen koker zoo vast raakte als was hij er in gestampt. Toen moest het hooge woord er wel uit en mijnheer te hulp geroepen wor den. In allerijl werd een timmerman gehaald, die, met behulp van breekijzers en nijptang, „zwarte Piet" verloste. Uit Amsterdam meldt men: Voor eenigen tijd deed de politie een mislukten inval in de sociëteit „zum Löwen", Beursstraat, alhier, waarin, naar vermoed werd, gelegenheid gege ven werd tot hazardspel. De portier dier inrichting wierp toen op het cri- tieke moment de tusschendeur op slot, en vóór die toegang door de politie ge forceerd was, waren boven alle sporen van het spel opgeruimd. Niet ontmoe digd door die teleurstelling heeft de politie Zaterdagmiddag een tweede po ging gewaagd, ditmaal met s-.cces. Daar toe verdeelde zij zich in twee groepen. De inspecteur Pijper ging met zijn man nen, en in gezelschap van een smid naar de voordeur der sociëteit, terwijl de inspecteurs Hulsenboom en Hoogen- boom, beiden in politiek gekleed, met eenige als loodgieters gecostumeerde agenten, door een aangrenzend perceel, op het dak van het bewuste huis klom men, en zóó als vielen zij uit den hemelopeens midden in de speel zaal kwamen. Zóó plotseling gebeurde dit, dat niemand van het gezelschap 15 tot 20 man tijd had zich weg te pakken. Trouwens gelijktijdig storm de de inspecteur Pijper en zijn macht de trappen op. Men legde beslag op de roulette, de fiches enz., terwijl proces-verbaal werd opgemaakt tegen de ondernemers, de croupiers en de spelers. De groote speeltafels werden terstond naar het bureau St. Pietershal gevoerd. Men schrijft uit Zaandam aan de op Opr. Hrl. Ct. In den laatsten trein van Zaandam stapte een paar dagen geleden een rei ziger voor Haarlem. Toen hij zijn ver gissing ontdekte, was de trein reeds de kruising gepasseerd. Aan de halte Hembrug is hij uitgestapt en vermoe delijk op raad van medereizigers heeft hij zijn weg genomen over de brug, om door den IJpolder over Halfweg naar Haarlem te wandelen. Zonder per missie te vragen, is hij over de brug geloopen, doch die wandeling bekwam hem slecht. Bijna aan het einde geko men, stortte hij naar omlaag, circa, 4.50

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1906 | | pagina 2