vrouwelijke huurkoetsiers op de boule vard-» zien verschijnen; zes vrouwelijke ca» .'Haten waren toegelaten tot de rij- 1 Maar nu zijn ze bij 't examen alle t s gezaktde examinatoren stelden een „zenuwachtigheid" vast, die vree zen deed, dat de dames bij groote drukte niet naar behooren een rijtuig zouden kunnen besturen. Er oefenen zich nu zes andere vrouwelijke candidaten. Yoleens Central News heeft het Rus sische ministerie van buitenlandsche za ken sedert twintig jaren te Odessa een plaatselijk agentschap, dat een uitste kend inlichtingenbureau voor Balkan- aangelegenheden blijkt. En dat agent schap verzekert, dat trots alle ontken ningen uit Belgrado van den laatsten tijd, er een wijdvertakt, breedgesponnen kom plot bestaat tot het doen van een plotselingen staatsgreep en verdrijving der Karageorgievitsen. Toonaangevende personen op burger lijk en militair gebied van de voornaam ste politieke partijen doen mee naar het heet. Zoodra de staatsgreep gelukt zal z'in, zal het eerste werk zijn de in stelling van een voorloopig bewind in handelt van zes of acht ministers. De zen zouden dan spoedig een uitvoerige verklaring over den toestand opstellen voor de groote mogendheden, die zij ook zouden raadplegen over de keuze van een vreemden vorst voor den troon van Servië. Zij willen daarbij in 't licht stellen, dat Servië het met de Obrenovitsen en de Karageorgievitsen eerlijk heeft geprobeerd, maar dat zonneklaar ge bleken is, hoe deze twee boerendynas- tiën niet vereenigbaar zijn met Servië's economisch welvaren en toenemende beschaving, die noodig zijn voor een waardige bereiking van 's-lands eigen politieke lotsbestemming. De keizer van de Sahara, Jacques Lebandy, sedert twee jaar verdwenen, en het laatst van Bombay naar het binnenland van Indië vertrokken, laat Frankrijk een vermogen van 20 mil- lioen frank na, te gebruiken ter onder werping van de Faheras-stammen. Generaal Booth heeft te Londen een bureau geopend, waarbij „allen, die tot de slotsom zijn gekomen, dat hun moei lijkheden onoverkomelijk zijn en hun leven liet leven niet waard is, zich om raad kunnen wenden". Het bureau ver plicht zich tot stipte geheimhouding; het zal geen onderzoek naar het ver leden of naar particuliere omstandig heden doen; het belooft geen geldelijke hulp. Het Leger des Heils, die al velen van zelfmoord heeft afgehouden, hoopt er op die manier nog meer te redden. Zondag heeft bij het station Terra cotta (een voorstad van Washington) op de lijn van de Baltimore en Ohio spoor weg-mij. een vreeselijk spoorweg-onge luk plaats gehad. Volgens de laatste berichten zijn er 53 menschen bij omgekomen en onge veer evenveel gewond. Een trein stond aan het station op vertrekken. De wa gens waren vol, tot zelfs in de gang paden. Het waren reizigers naar Was hington. Een leege trein reed toen met een (10 K.M- vaart den stilstaanden trein achterop. Wat er volgde was verschrik kelijk Het in brand raken van de ver nielde wagens verergerde den toestand. En tot overmaat van ramp kwam nog een goederenwagen van een hellende zijlijn op de wrakhoopen inrijden, vele gewonden verpletterende. Vier der grootste katoenspinnerijen te Ledz zijn Zaterdag gesloten en twee anderen zouden 's avonds volgen. We gens den moord door revolutionairen gepleegd op den directeur van Schei- bler's fabrieken, een ingenieur, genaamd Ostrazefski en een voorman Vrijdag avond, weigerden ingenieurs en voor mannen om naar de fabriek te gaan zij trokken de stad uit. De toestand wordt ernstig. Bloedige gevechten heb ben er*alle dagen plaats tusschen werk lieden, nationalisten en revolutionairen. De laatste drie dagen zijn er 12 per sonen gedood en een 20 gewond. Te Odessa is door een bende onbe kenden vergeefs een stoutmoedige po ging gedaan om een Atlantische boot van de Russische stoomvaartmaatschap pij in de lucht te laten vliegen. Tegen middernacht wisten de kerels aan boord te komen, maar de waker ontdekte ze weldra en maakte alarm. Een aantal matrozen kwam aan dek en poogde *de schelmen gevangen te nemen. Na een hevig gevecht, waarin de waker en verscheiden matrozen doodgeschoten werden, wisten de aanvallers te ont komen. De brandende lont van de bom die op de kade werd gevonden, was spoedig gedoofd. In de kliniek te Krakau zijn ver scheiden patiënten na de inspuiting met een nieuw kwikzilverpreparaat on der bedenkelijke vergiftigingsverschijn selen ziek geworden. )rie patiënten zijn reeds overleden. Verdere toepassing is van overheidswege verboden en tegen den leider der kliniek, professor Reis, is een instructie geopend. John. D. Rockefeller, die, volgens de laatste berichten, dit jaar 'n inko men van 300 millioen francs had, is niet meer de rijkste man op aarde. Volgens een Amerikaansch blad heeft hij in een zekeren Veyorhauser zijn meester gevonden. Deze multimilliardair beschikt over meer dan twee milliarden dollars. Frederik Veyerhauser werd in 1834 ergens in Duitschland geboren en emi greerde al zeer jong naar het land van den dollar. Hier begon hij zijn loopbaan als spoorwegwerker. Later kreeg bij een aanstelling aan een houtzaagmolen, dien hij na verloop van tijd kocht, 't Gelukte hem langzamerhand groote wouden tot spotprijzen te koopen. Het hout liet hij in zijn fabriek bewerken, en in betrekkelijk korten tijd gelukte het hem een fortuin te verzamelen. Op het oogenblik bezit hij uitge strekte bosschen in alle deelen van Amerika. Deze dollarkeizer leeft als een kluizenaar, heeft betrekkelijk wei nig noodig en kan, als het zoo voort gaat ten minste, bij zijn dood een on schatbaar kapitaal achterlaten. Op den Chicago Rockisland Pacific spoor weg heeft er W oensdagmorgen nabij Altavista een botsing tusschen twee per sonen-treinen plaats gehad. Volgens een bericht zijn er 20 per sonen meest Mexicanen gedood en 20 gewond; vele wagens werden geheel vernield, en verscheidene geraakten er in brand. Volgens een ander bericht zijn er 29 Mexicanen in een rijtuig levend ver brand. Te Boedapest is op Oudejaarsdag een deftig oplichter in hechtenis genomen: de 41-jarige Karl Szabo, die den Rijks dagsafgevaardigde dr. Michael Laszlo voor 307,000 kronen moet hebben op gelicht. Karl Szabo noemde zich valschelijk dokter en stond in 1905 aan het hoofd van een geneesinrichting. In den zomer van dat jaar verloofde hij zich met Martha Laszlo, die haar zieke moeder in zijn inrichting gezelschap hield. Dr. Laszlo wist hij wijs te maken, dat er veel menschen van zijn goedheid had den misbruik gemaakt, en hij kreeg in drie termijnen 117,000 kronen van hem los. Later kwam Szabo zijn aanstaanden schoonvader verhalen, dat hij weinig vertrouwen meer had in de toekomst van zijn sanatorium, maar dat hij de zekerheid had prachtige zaken te zul len maken, als hij voor twintig jaar het badhotel op het Margareteneiland ging huren. Daarvoor had hij evenwel een som van 190,000 kronen noodig. Na eenige aarzeling stelde dr. Laszlo dit bedrag te zijner beschikking. Herhaaldelijk werd er in 1906 een datum vastgesteld, waarop het huwelijk tusschen Szabo en Martha Laszlo vol trokken zou worden. Telkens echter werd de bruiloft op verzoek van Szabo weer uitgesteld; hij had dan geen tijd voor een huwelijksreis, kon zoo moei lijk bij zijn patiënten vandaan, enz. Eindelijk echter werd de ware reden bekendSzabo was reeds getrouwdde laatste drie jaar woonde hij niet meer met zijn vrouw samen, maar hij was niet wettig van haar gescheiden. En nu is er nog meer aan den dag gekomen. Szabo heeft nog verscheidene andere vrouwen beloofd haar te zullen trouwen; in 't geheel schijnt hij ongeveer dertig slachtoffers gemaakt te hebben. Sommigen harer hadden hem haar geld toevertrouwd. Volgens een bericht van Woensdag is niet Raisoeli, doch zijn Kadi (rechter) gevangen genomen. 't Waren de vroegere vertegenwoor digers van Raissouli te Tanger, bene vens twee van zijn oude partijgangers, die de gevangeneming bewerkstelligden. Deze drie heeren hebben voor een paar dagen gratie bekomen en blijkbaar ge meend, op deze minder faire wijze van hun oprechte trouw te moeten blijk geven. Sultanstroepen hebben Tanger ver laten om in naam van hun souverein bezit te nemen van Arzila, voor kort door Raissouli ingepalmd. Afgevaardigden van verscheidene stammen zijn te Tanger aangekomen, om den eed van trouw aan den sultan af te leggen. Plaatselijk Nieuws. HEUSDEN, 3 Jan. We hebben winter gehad en flink ook; maar „strenge heeren regeeren niet lang" zegt het spreekwoord, en hij behoort dan ook al weder tot het verledene. Zondag werd er druk schaatsen gereden op de Wiel of Oudehaven. Bij zoo'n gele genheid moet er ook gedronken worden en worden de lui dronken, dan worden ze ook baldadig. Zoo gaf A. Br. zonder aan leiding J. M. een zoo hevigen slag met zijn schaats op het hoofd, dat een.e wonde van 3i o.M. op het voorhoofd werd- toegebracht. De politie heeft de zaak in handen en hij zal er wel voor moeten boeten. Maandag zagen we op de Maas tusschen het drijfijs een 12-tal tamme eenden, die niet tegen den stroom opkonden. Zij zullen vermoedelijk wel in handen vaneenstroo- per gevallen zijn. Alle stoombootendienst staat nog heden, Woensdag, stil; doch het drijfijs is bijna niets meer en vermoedelijk zal de vaart allerwege wel binnen een paar dagen ge opend worden. De sneeuw is in den nacht van Dinsdag op Woensdag geheel opgeruimd; dank zij den Westenwind en de regen. Voor de bediening van de nieuwe Rijksregistreerende peilschaal op de Bergsche Maas is benoemd de heer J. C. Verdonk te Heesbeen. Aan het postkantoor alhier en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand December ingelegd f 7306.45 en terugbetaald t 14136.90. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 4099. WOUDRICHEM. Aan het postkantoor alhier en de daaronder ressorteerende hulp kantoren werd gedurende de maand Dec. 1S06 ingelegd f 5054.10 en terugbetaald f 6303.04. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 1972. In het afgeloopen jaar werd in dat kan toor ingelegd f 64620.11 en terugbetaald f 45704.22. Het aantal uitgegeven boekjes bedraagt 80. ZALT-BOMMEL. De stamboek- en pre- miehengst „Hector" van A. Maas te Aalst, die in October wegens ongesteldheid uit gesteld werd, is 28 December alhier voor een extra-keuring goedgekeurd. ALMKERK, 29 Dec. De uitvoering op den 2en Kerstdag van de zangvereeniging „Excelsior" was zeer druk bezocht. Het slechte weder was oorzaak dat velen hun toevlucht zochten binnen de wanden der openbare school om tevens te profiteeren van wat Excelsior bieden zou. De vereeniging gaf blijk van flinke studie en dat ze onder flinke leiding is. De direc teur, de heer H. A. Schouten, heeft eer van z'n werk. Wat Excelsior ter afwisse ling ten beste gaf viel algemeen in den smaak, zoodat de uitvoering in alle op zichten als wel geslaagd mag heeten. Bij de gehouden verkiezing van twee ouderlingen en een diaken zijn her kozen tot ouderlingen W. N. de Leeuw en H. Rombout en de diaken H. Koekkoek. Aan de met April a.s. te openen Chr. school alhier is benoemd tot hoofd A. C. van Veelen, thans hoofd te Hoek bij Terneuzen. 1 Jan. Gedurende het jaar 1906 werden aan het hulppostkantoor alhier uit gegeven 27 spaarbankboekjes. lugelegd in de Rijkspostspaarbank werd f 15452.08 in 337 inlagen en terugbetaald 10128.42. NIEUWENDIJK, 2 Jan. Bij de gehou den verkiezing voor een diaken door de Geref. Gem. alhier, is gekozen de heer A. de Bok, die er evenwel reeds voor heeft bedankt. 29 December. Aan den avond van den 2en kerstdag gaf de fanfare „Crescendo" een druk bezocht concert. De verschillende muzieknommers liepen zeer goed van stapel en wat ter afwisseling ten beste werd ge geven trof doel, een stuk duurde zelfs een uur en bewees dat de leden van „Crescendo" goed voor den dag kunnen komen. Tweeden Kerstdag hield de afdee- ling Noord-Brabant en Limburg van de Bond van Jongelingsvereenigingen op Ger. Grondslag hare gewone najaarsvergadering. Ds. Mulder, van Klundert, heeft bedankt als voorzitter der afdeeling. In de openbare vergadering hield ds. Mulder een lezing over „de jongelingsvereeniging en het licht"; daarna hield ds. Hage uit Ridderkerk een rede over „Geroepen tot ernstige voorberei ding". Beiden werden met de meest on verdeelde aandacht gevolgd. Vanwege den sneeuwstorm was er niet veel publiek, hetzelfde geldt voor de afgevaardigden van elders, al hoewel er van verre eenige tegen woordig waren. ttinnenland. In den loop van 1907 moeten er periodieke verkiezingen plaats hebben voor de Eerste Kamer der Staten-Ge- neraal. Aan de beurt van aftreden zijn de volgende leden In Noordbrabant: mi*, van Zinnicq Bergmann, mr. Sassen. Gelderland: baron van Lamsweerde, gen.-maj. van Löben Seis. Zuidholland: Van Waterschoot van der Gracht, mr. Bevers, J. P. Havelaar, dr. Woltjer. Noordholland mr. Kist, J. Breebaart Kz., J. A. Laan. Utrecht: jhr. mr. van AschvanWijck. Friesland: mr. S. van Houten. Overijsel: Th. Heerkens. Groningen: J. E. Scholten. Drente: baron van der Feltz. Limburg: J. S. H. Brouwers. De burgemeester van Schiedam, dr. M. A. Brants, lid der Tweede Kamer voor het district Ede, heeft zijn ontslag als lid der Kamer ingediend. Volgens de Schied. Ct. maakten de vele werkzaamheden die beide betrek kingen met zich brengen, het dr. Brants op den duur onmogelijk ze beiden te blijven vervullen. Naar de Avp. verneemt, zijn er op het Noord-Willemskanaal zes personen verdronken; onder wie de predikant en de dokter van Zuidlaren (Dr.). Het N. v. d. D. zegt dat bericht ge heel te kunnen tegenspreken. Er is al daar niemand verdronken. Als streng-historisch wordt aan De Geld. medegedeeld Oom Driek was over. Oom Driek „lust 'm graag". Vader, hoofd van 'n huisgezin van 11 perso nen óók. Daar werd dus gauw „voor 20 cent" gehaald. De flesch wordt in de keuken zoo lang op de tafel gezet; en de heele fa milie, de kinderen incluis, behalve 't jongste zoontje van 6 jaar, volgt vader naar de voorkamer, waar oom Driek 't een en ander moest bezichtigen. Dat is afgeloopen. Moeder, die de glaasjes gauw klaar zet, wil inschenken, maar.daar is geen druppel meer in do flesch. „Wa 's dat nouSakkerloot nog toe, daar het me dat smjonk al die jenever leeggez. Ons ventje van 6 jaar (zegge zes jaar) had „bier willen drinken", zoo kon-ie nog even uitbrengen. Daarna viel zijn hoofdje als dat eener doode musch op zij en met een bons op tafel. „Gauw, gauw, maak 'm maar nat!" „Nee, ga d'r maar mee naar buiten En onze arme kleine, die smoordron ken is, wordt door twee andere broers 't huis uitgezeuld naar buiten in de koude lucht. Z'n dunne beentjes slepen 'm ach terna, 't gloeiende hoofdje hangt slap voorover Intusschen is er opnieuw voor 20 ct. gehaald Gisterenmorgen is te Wevershoof, een dorp gelegen tusschen Enkhuizen en Medemblik, de kastelein Berkhout ver moord gevonden. Het parket uit Alkmaar is derwaarts vertrokken. In verband met deze mis daad is aangehouden een zekere Ente- zwam. De vrouw van den vermoorden kastelein is onder bewaking van de po litie gesteld. Het Hbld. meldt hieromtrent o. m. De heer J. B., kastelein in de her berg De Korenbeurs, leefde in den laat sten tijd op niet te besten voet met zijn ecbtgenoote. Hoe de moord gepleegd is en door wien, is nog niet bekend. De heer B. werd 's morgens met gespleten schedel voor zijn woning gevonden. Hij was deerlijk toegetakeld. Een commen saal is aangehouden. De verslagene stond bekend als een oppassend huisvader; het echtpaar heeft 3 kinderen. De echtelieden V., Duitschers, ver dacht van het maken van valsch geld, zijn Maandagmorgen van Nijmegen naar Arnhem overgebracht. Zij bekenden zich in de eerstgenoemde plaats aan het uit geven van valsch geld te hebben schul dig gemaakt. Zaterdagmorgen werd er ontdekt, dat een begin van brand heeft plaats gehad op de eerste verdieping van no. I36A in de Schoutenstraat te Rotterdam, waar is gevestigd een fabriek van meubelen van de heeren A. Boels Zoon. Bij een onderzoek door den inspecteur van poli tie, den lieer J. Postmus, ingesteld, bleek, dat men vermoedelijk te doen heeft ge had met een poging tot brandstichting. Stukken trijp, die in het kantoor hadden gelegen, waren zorgvuldig langs de meu belen uitgespreid en aan het einde daar van was eenig papier opgestapeld en in brand gestoken. Door de omstandig heid, dat het trijp niet heeft willen bran den en het vuur vanzelf doofde, is deze poging mislukt. De heer Boels denkt aan een wraakneming, omdat in zijn fabriek een paar lintzagen gebroken en op zijn kantoor de correspondentie ver nield is. Vermist wordt er niets. Te Oostburg had Maandag een vree selijk ongeluk plaats. Toen een gehuwde doch alleen wo nende vrouw zich 's morgens, ongeveer tusschen half tien en half twaalf, ee- nigen tijd buiten hare woning ophield, moet een van hare drie kinderen, die ze alleen thuis gelaten had, door eene of andere oorzaak in brand geraakt zijn. Althans bij hare thuiskomst vond de vrouw het lijkje van haar 3-jarig meisje verkoold te bed liggen, het bed nog brandende. De beide andere kinderen, waarvan het jongste een half jaar en het oudste zes jaar is, waren ongedeerd. Men vermoedt, dat het kind eenig papier heeft willen doen branden in de bijna uitgedoofde kachel, daarbij inbrand geraakt is en van angst in de bedstede moet gevlucht zijn met het gemelde ongelukkig gevolg. Eenige jaren geleden is nog een kind van die vrouw op de zelfde wijze omgekomeneen ander was toen deerlijk gebrand. Staatscourant no. 2 bevat de wet van den Sisten December 1906, houdende goedkeuring van de op 18 Mei 1904 te Parijs, namens Nederland, Duitschland, België, Denemarken, Spanje, Frankrijk, Groot-Brittannië en Ierland, Portugal, Rusland, Zweden en Noorwegen en Zwitserland, onderteekende regelingmet bijbehoorend proces-verbaal van onder- teekening, strekkende tot bestrijding van den zoogenaamden handel in vrou wen en meisjes. Zaterdagavond vervoegde zich bij den consul-generaal van Nederland te Brussel, den heer Ruys, in de Rue Joseph II, een persoon, die volgens zijn beweren een Hollander was. Hij vroeg den zoon van den consul te spre ken, maar daar deze ziek was, werd hij ontvangen door den consul zelf. De on bekende vertelde aan den consul, dat hij voor diens zoon een wissel had van 100.000 francs en waarvan hij de be taling eischte. De vader weigerde hier aan te voldoen. De vreemdeling trok een revolver en richtte die op zijn hart. De kogel ging bij het hart langs en de gewonde werd onmiddellijk naar het hospitaal gebracht. Daar verklaarde hij, dat de wissel niet bestond, doch dat hij op deze wijze geld trachtte te krijgen om zijn ouders te redden, die in geldverlegenheid verkeerden. Voor loopig zal hij in het ziekenhuis blijven om zich later voor den Brusselschen rechter te verantwoorden. Uit Amsterdam meldt men Toen Zaterdagavond te ongeveer half acht een echtpaar op de Rozengracht geritsel hoorde in hun voorkamer, en zij een onderzoek instelden, werd door hen een man gevonden, die smeekte hem niet ongelukkig te maken. De bewoners sloten evenwel de kamer af, zoodat de onbekende opgesloten zat, en riepen de hulp der politie in. Voor deze echter ter plaatse was. wist de in sluiper inmiddels met een breekijzer de deur te forceeren en uit te breken. Hij werd echter intijds op het portaal vastgegrepen en door een agent naar het politiebureau overgebracht. Daar gevisiteerd, bleek hij voorzien te zijn van een breekijzer, 35 loopers, 14 sleu tels en een electrischen zaklantaarn. Ofschoon hij aanvankelijk een valschen naam opgaf, vond men vrij spoedig uit dat men met een recidivist te doen had. In de woning werd niets vermist. Men schrijft aan „Het Volk" Voor het loket van een der Twentsche postkantoren staat een arme fabrieks arbeider met een der kommiezen in druk gesprek. Commies: Ja man, zonder de 30 cent strafport mag ik den brief niet afgeven. Arbeider: Zol .ie um dan veur mi willen opbargen tot Donderdagovond, eerder beuren wi geen geld. C.: Zeker man. Donderdagavond, klokke zeven, was de man weder op het kantoor, nu met het karig loon in den zak, om den brief in ontvangst te nemen, waarnaar hij in de Kerstdagen zoo had verlangd. C.: En u? A.: Ik wol den brief wal hebben maar meneer zol ik um zoo neet ken nen kriegen, wi verdeent zoo weinig en 30 cent is zoo vuilezolt veur de helft neet kennen? Ik hebbe zeuven kiender en verdeen maar 8 gulden. C.: (Houdt onder zijn kollega'a een kollekte, zoodat de 30 cent vrij spoedig bij elkaar zijn en zich met den brief naar den man wendend): Ziedaar man, 't is nu in orde. A.: Dank oe wal meneer. En ver heugd verlaat de man het kantoor met den brief (misschien van zijn jongen) uit Ned. Indië. Het Handelsblad meldt: In een gemeente moest w.egens de verplaatsing van de opslagplaats eener stoomvaartmaatschappij een afsluithek aan de spoorbaan worden gemaakt. De gemeente nam het volvoeren 7an deze taak op zich voor rekening van die maatschappij. Na drie maanden arbeid was dit eenvoudige werk eindelijk ge reed gekomenen wat bleek nu, toeu men er een lading steenkolen wilde rangeeren, die in een stoomboot moes ten geladen worden? Dat het hek niet ruim genoeg was om de kolen wagens door te laten Dit geval komt niet voor in de ge meente Kampen maar als wij juist zijn ingelicht te Amsterdam, aan de Handelskade. De postboot „Minister Havelaar", kap. E. de Groot, Dinsdagmorgen om 7 uur van Enkhuizen naar Kampen vertrokken, is in het ijs op de Zuider zee, dicht bij de Friesche kust, bekneld geraaktde boot was vanaf Urk zicht baar. Van dat eiland werd Woensdag daar van telefonisch bericht gezondeu naar den heer G. de Groot te Kampen.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1907 | | pagina 2