nu te doen? Niet antwoorden zou een slecht begin voor de wetgevende aera zijn. Daarom nam Nikolaas II een even origineel als atdoend besluit: bij schafte eenvoudig de ministers van oorlog en marine af. En hij staat nu voortaan zelf, geholpen door twee bizomlere ge nerale staven, aan het hoofd der beide ministeries De Doema mag nu vragen wat zij wil; de zaak is in orde. De moordenaars van generaal-majoor Litwiuof, gouverneur-generaal van Ak- moün.sk, zijn nog niet gepakt, maar men weet, dat het Kaukasiërs zijn. En door die wetenschap kan men ook het motief voor den moord nagaan: wraak. Want Litwinof was een dier militaire pacificators, die voor het goede doel op geen menschenbloed zien .Eenige maan den g deden liet hij meer dan honderd dorpen in het gebied van Koetais te vuur en te zwaard verwoesten, terwijl op vrouwen en kinderen de ergste mis handelingen plaats hadden. Tallooze menschen kwamen toen van honger om in de bosschen, waarheen ze in hun doodsangst voor de bloedhonden van Litwinof waren gevlucht. Naar bij nader onderzoek is gebleken, was de bedrijver van den dynamietaan- slag (zie pagina 1) zekere Robert Steele, uit Garmer. De man verliet genoemde plaats in Iowa in 1899, na aldaar te zijn failliet verklaard. Het jaar te voren was hij er tot lid van den gemeenteraad gekozen. Na Garmer le hebben verlaten begaf Steele zich eerst naar Chicago, later naar Philadelphia. Zijn vrouw woont nog te Chicago; zij had haar man in geen acht maanden gezien. Al len, die Steele gekend hebben, hielden hem voor een half krankzinnig idividu met socialistische neigingen. De ontploffing was zoo geweldig, dat honderden ruiten in de buurt aan stuk ken vlogen. Het bankgebouw werd zwaar beschadigdzelfs de kelders bleken te hebben geleden. Maar er is niets van waarde vernield of vermist. A.s. Maan dag zullen de deuren der bank weer voor het publiek worden geopend. Behalve de kassier, McLear, en de dader is nog een derde aan de gevol gen der ontploffing overleden. Een ne- ger-boodschaplooper die Steele opmerk zaam gadesloeg, wijl deze door zijn vreemd gedrag de aandacht trok, zag hem de hand opheffen, om de bom te gooien. Onmiddellijk wierp hij zich op den man, echter met het noodlottig gevolg, dat de bom-splinters hem beide oogen uit de kassen sloegen, en hem een gedeelte van den schedelhuid af rukten. Na vreeselijk lijden bezweek de on gelukkige. Uit Tandzjer werd Zateidag gemeld Hedenmorgen om 11 uur openden de troepen van den Sultan, onder aan voering van generaal Bagdadi, het vuur op de vesting en de troepen van Rai- soeli te Sinat. Toen de troepen de plaats binnen trokken, bleek dat Raisoelli met zijn aanhang Sinat reeds ontiuimd hadden. Vermoedelijk hadden zij tegen midder nacht, een omsingeling vreezende, de vesting verlaten. De soldaten gaven zich daarna aan plundering over. Ont zaglijke hoeveelheden levensmiddelen, huisraad en patronen vielen in hun handen. Een onafgebroken stroom van zwaar bepakte vroolijke krijgslieden bewoog zich van Sinat naar het kamp. Ook de dorpen uit den omtrek namen aan de plundering deel. Vele muildieren waren met den inhoud van de onder- aardsche graanschuren van Raisoeli be pakt. De waarde van den bnit beloopt vele duizende duros. Er is besloten, dat de regeerings- troepen te Sinat in garnizoen zullen komen, van waaruit in den eersten tijd krijgstochten tegen de omliggende dorpen en tegen Raisoeli zelf onder nomen zullen wor len. De laatste berichten melden, dat de regeeringstroepen 20, Raisoeli's partij 50 dooden in het veld lieten. Een neef van hem moet gesneuveld zijn. Enkele van de aanzienlijkste on der de door Raisoeli gevangen gehouden menschen waren niet onder de invrij- heidgestelden, o. a. Arrar, een bescher meling van Portugal, en drie van zijn bloedverwanten. Men verwacht dat de vermeestering van Sinat in het geheele land indruk zal maken. Volgens .de Spaansche bladen is het zeker dat Raisoeli gevangen genomen is. Ben Mansoer, de vroegere vertegen woordiger van den rooverhoofdman, heeft echter verteld dat de Waldra's Raisoeli gevangen houden en over den uitleve- ringsprijs onderhandelen. Volgens andere berichten, zou Rai soeli in de onschendbare maraboet van Abd el Salem in het gebied 7an de Beni-Aro de wijk hebben genomen. Laffan seint uit Petersburg, dat vier jonge mannen Zaterdagmiddag de wo ning van den ouden Stsjepkin op het Newski Prospekt binnendrongen. Stsjepkin, die een tachtiger is, was on der Alexander II gouverneur van Si berië. De laatste twintig jaar heeft hij veel voor gevangenen gedaan. Zijn zoon is professor en een voorman van de constitutioneel-democraten in de Doema. Een dochter van hem is om haar poli tieke denkbeelden naar Siberië geban nen. De vier mannen bonden den ouden man en zijn vrouw aan hun stoel vast en eischten geld voor „de zaak". Beide oude lieden vielen in zwijm. De mannen braken een kast open en stalen 1590 roebel. Een dienstbode riep om hulp, waarop de indringers vluchtten. Een werd er gevat, en deze schoot zich on middellijk dood. Een dame van 74 jaar is in den trein tusschen Parijs en Rheims van een aanzienlijk bedrag aan geld en effecten beroofd. Een reisgenoot had haar een bonbon of een dergelijk lek kernijtje aangeboden en na gebruik daarvan was ze bewusteloos gjworden. Te Altenrheim is dezer dagen in het meer van Constans oen snoek van on geveer twintig pond gevangen, waarin een halve mannenhand met drie ringen zat. Bij den aanleg van den Hunsrück- spoorweg tusschen Boppard en Caste- laum is een verschrikkelijk ongeluk gebeurd. Tusschen Lamscheid en Lei- ningen, in de buurt van Saurbrunn, werden twee arbeidsrs bedolven. Een groot aantal van hun kameraden was naar de plaats gezonden, om hen te redden. De redders trachtten in de schacht te dringen die verderop inge stort was. Terwijl de werklieden in de schacht waren, kalfden plotseling groote massa's aarde af, die tusschen de 30 en 4G werklieden levend begroeven. Nieuwe reddingsploegen hebben geen levenden te voorschijn kunnen brengen. Wel werd een lijk geborgen en vond men tegen middernacht nog twee an dere dooden, die niet uit de aarde los gemaakt konden worden. De slachtoffers zijn meerendeels uit naburige plaatsen afkomstig. Volgens later bericht is het ongeluk bij Boppard gelukkig minder ernstig gebleken dan het zich eerst liet aan zien. Men schatte Zaterdagavond het geheele aantal dooden op 15 tot 20. Er zijn nog 15 man levend, maar ge wond onder de ingestorte wanden van de schacht vandaan gekomen. De berg dien men voor den spoorweg doorgroef, is ongeveer 150 M. lang. In het midden van de schacht die al ge dolven was, is de oostelijke zijwand, waarschijnlijk ten gevolge van den dooi afgekalfd en op de arbeiders die er bezig waren, neergekomen. Men zegt dat de wanden van de onderaardsche gang te steil waren aangelegd, ze stonden bij na loodrecht, in plaats van schuin. De slachtoffers die dood'te voorschijn zijn gebracht, zijn meerendeels jonge mannen, vooral kostwinners van we duwen. Het Hl'bld. van Antwerpen meldt Een ramp voor de vogelenwereld zijn de laatste sneeuwstormen geveest. Een menigte vogels had schuil ge zocht in het bosch van Heule, bij Kort- rijk. En men heeft er na de vorst zoo vele doode vogels gevonden, dat men twee karren er mee vol geladen heeft. Eu vermoedelijk zal dit ook wel in andere streken het geval zijn. Verschillende teekenen wijzen erop, dat het in het binnenste van den vul- kaat Etna roerig begint te worden. Berichten uit Catania melden, dat de berg ontwijfelbaar bewijzen geeft van nieuw ontwaakte dynamitische werking. In den grooten krater hebben gewel dige instortingen plaats, in de Etna- steden worden locale aardbevingen waar genomen. Dichte rookwolken stijgen uit den kratermond, wat anders nooit het ge val is. De bewoners van Nicolosi, het plaatsje, dat het hoogst tegen den bergwand aanligt, hebben tevens vuurzuilen be merkt, afkomstig van gasontploffingen. Jalsnu "0 jaar in dezelfde familie is en al dien tijd getrouw is waargenomen. Dat het de jagers in het algemeen niet aan waterwild ontbreekt, wordt ge noegzaam hierdoor bewezen, dat te Dussen een z.g. broodjager tusschen Kerstmis en Nieuwjaar niet minder dan 113 eendvogels schoot. WERKENDAM. Zooals we uit achter staande advertentie kunnen zien, zijn A. Visser en L. v. Elzelingen Zaterdag 1.1. op reis gegaan naar China. Maandag zouden ze te Antwerpen scheep gaan. We hopen, dat ze tot op de plaats hunner bestemming eene goede reis mogen hebben en bij 't einde hunner werkzaamheden gezond en wel weer terug mogen komen, hun familie, vrienden en bekenden in denzelfden staat terugvindende. Onze dorpsgenoote, mej. H. A. T. Mussert, die laatst van 15 Nov. tot ulto December te Zutfen als tijdelijk onderwij zeres werkzaam was en no. 2 werd geplaatst op de voordracht voor onderwijzeres te Apel doorn, school no. 9, kreeg gieter het aan gename bericht, dat zij no. 1 was op de voordracht voor onderwijzeres te Warnsfeld en tevens dat zij benoemd was om met 1 Februari a.s. in functie te treden. We wenschen haar en haar familie geluk met deze benoeming. Op de Secretarie dezer gemeente is voor den rechthebbende te verkrijgen eene portemonnaie, bevattende eenig geld. Ons dorp ontving gister bezoek van eenige heeren, die er overdenken concessie aan te vragen voor de exploitatie eener gasfabriek. Of de indruk, die ze hier ver kregen hebben, met 't oog op de levens vatbaarheid der zaak, gunstig is geweest, zullen we mededeelen, zoodra ze ons be kend is. Zondag a.s. hoopt in de Ger. kerk A alhier op te treden de weleerw. heer Van der Sluis, predikant te Varseveld. MEEUWEN. A.s. Zondagnamiddag, den 13 Jan. hoopt de heer J. J. van de Pol, cand. te Amerongen, zijne intrede te doen als predikant bij de Ned. Herv. Gem. alhier, na des voormiddags bevestigd te zijn door den Consulent, Ds. van Asch te Eethen en Drongelen. ANDEL. Loop der bevolking in 1906. Bevolking op 31 Dec. 1905: 523 mannen, 488 vronw, totaal 1011. Geboren in 1906: 16 m. en 10 vr.gevestigd 17 m. en 17 vr. overleden 9 m. en 10 vr.vertrokken 17 m. en 31 vr.vermeerderd met 7 m., ver minderd met 4 vr. Bevolking op 31 Dec. 1906: 530 m., 484 vr., totaal 1014. Levenloos aangegeven in 1906 2. Gesloten huwelijken 2. Bij de Herv. Gem. alhier werden herkozentot ouderling de heer J. van Andel Oz. en tot diaken ne heer A. de Fijter Johz. Woensdag 31 Jan. hoopt de Zang- vereeniging „Crescendo alhier, hare eerste uitvoering te geven, in het gebouw der openbare school. Door het hulptelegraafkantoor alhier werden in het afgeloopan jaar 582 tele grammen behandeld, waarvan 340 werden verzonden en 242 ontvangen. Aan het hulppostkantoor alhier, werd ten behoeve der Rijkspostspaarbank inge legd f 5670.64!:, verdeeld over 149 inlagen; 17 nieuwe boekjes werden uitgereikt. VEEN. Zondagnacht zijn ten nadeele van zekeren J. door forceering uit een schuurtje een 7-tal volwassen konijnen gestolen. De Marechaussee uit Heusden werd met het feit in kennis gesteld, doch heeft de dader nog niet kunnen opsporen. Aan het hulptelegraafkantoor wer den over het jaar 1906 behandeld 552 tele grammen. waarvan er 312 werden verzon den en 240 aankwamen. tram woont en waarin tevens het sta tion met wachtkamer gevestigd is. Al geruimen tijd prijkt in die wo ning een bordje, op grond van de Woningwet daar aangebracht, met de woorden„Onbewoonbaar verklaarde woning". De Naardensche Bouwmaat schappij blijft nl. weigerachtig in die woning de meest noodzakelijke repara ties te doen, zoodat in 't huis „lekt als een mandje". Naar het Handelsblad mededeelt, wil de G. S. nu geen huur betalen, doch zij laat, vreemd genoeg, haar chef met zijn gezin maar in zoo'n onbewoonbare woning verblijf houden. Natuurlijk wekt dit dikwijls den lachlust op van het publiek dat de wachtkamer bezoekt en voor den chef is het verre van aan genaam. Sfiinnenland. BËkËMDlIIKHVCi. Hond- en klauwzeer. De Burgemeester van Heusden, ontvan gen hebbende eene circulaire van den heer Commissaris der Koningin in Noord-Bra bant, no 6, Noodigt de veehouders in deze gemeente uit, om zoodra zich onder hun vee een geval van mond- en klauwzeer mocht voor doen, daarvan onmiddellijk aangifte te doen aan den burgemeester der gemeente, waar het vee zich bevindt, terwijl voorts ge melde veehouders worden gewaarschuwd tegen het vervoeren van melk van een be smetten koppel naar centrifuge-inrichtingen. Heusden, 7 Januari 1907. De Burgemeester voornoemd, HONCOOP. Pltiatüielijk iHleuws, HEUSDEN, 9 Jan. In 1857 werd de heer G. Needt benoemd tot Stads-Omroeper en later opgevolgd door zyn zoon W. Needt zoodat die fujactie Staatscourant No. 6. bevat de wet van den 31 en December 1906 tot wij ziging der Muntwet 1901 ter vervanging van het zilveren door een nikkelen 5-centstuk. De minister van binnenlandsche za ken overwegende, dat ten g'evolge van het ontslag van den heer dr. M. A. Brants een verkiezing moet plaats heb ben van een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal in het kiesdistrict Edeheeft goedgevonde nte bepalen, dat die verkiezing zal plaats hebben op Dinsdag 22 Januari e.k., de stemming, zoo noodig, op Donderdag 31 Januari e.k., en de herstemming, too noodig, op Dinsdag 12 Februari e.k. Men meldt uit Haarlem: Lena V., die zich de vorige week zoo deerlijk brandde, is in h et gasthuis overleden. De „Naardensche Bouwmaatschappij heeft in 1905 aan de Gooisohe Stoom tram maatschappij een woni.ng in de Vrouwenstraat te Na.ardem verhuurd, waarin de chef van de Goois( ihe Stoom Te Hulst is onder het rundvee van den landbouwer P. Bórm een geval van mond- en klauwzeer voorgekomen. De besmetting is waarschijnlijk uit het na burige België overgebracht. Gisterenmorgen heeft te Amsterdam het personeel van de Nederlandsche stoomvaartmaatschappij Oceaan, onge veer tweehonderd man, het werk gestaakt. In den nacht van 4 op 5 Januari is er ingebroken in de Ned. Herv. Kerk te Apeldoorn drie offerbussen, die na nieuwjaar door kerkvoogden worden geledigd, zijn geplunderd. Een aanzienlijk bedrag aan contanten, in de kast der consistoriekamer, waar onder de nieuwjaarsgiften, is vermoede lijk niet ontdekt. Zaterdag zijn de officier van justitie en de rechter-commissaris van de Arn- hemscbo rechtbank te Dinxperlo ge weest om een onderzoek in te stellen naar de aldaar op 2 Januari gepleegde zware mishandeling op den timmerman Th., te Beest. Na verhoor werd de zwa ger van den mishandelde gevankelijk naar Arnhem overgebracht. De mede gearresteerde vader en broeder van den aangehoudene werden vrijgelaten. Toen Zaterdagavond de laatste stoom tram van Amsterdam te Diemen bij den wissel aankwam, wilde de vrouw van K., te Diemen, uitstappen, terwijl de tram niet geheel stilstond. Zij had het ongeluk te vallen en kwam onder den laatsten wagen. Haar hoofd werd geheel afgereden zij was terstond dood. Zondagmiddag is te Ooi (gem. Her ten, Limb.) de stalling van den land bouwer R. Theunissen, waarin zich veertien stuks rundvee bevonden, inge stort. Een jonge stier en een kalf moes ten afgemaakt worden. Het overige vee was nagenoeg ongedeerd gebleven, De dochter des huizes, die zich op het oogenblik des onheils in een hoek van den stal bevond, kon zich gelukkig redden door uit een nabijzijnd raam te springen. Eenige dagen geleden stierf, volgens de N. Arnb. Ct. bij een landbouwer onder Didam een varken. De boer liet het dier een paar dagen liggen, alvorens het te begraven, en toen hij het in den grond wilde stoppen, kwam bij tot de ontdekking, dat de hammetjes er waren afgesneden. Later bleek, dat deze door een buurman ter markt te Doesburg waren verkocht. Smakelijk eten Uit Tiel meldt men: De klompenmakerij verkeert tenge volge /an de duurte van het hout in een drukkende malaise. Enkele zaken hebben zelfs sedert jaren met verlies gewerkt en dit is aanleiding, dat dezer dagen een van de flinkste zaken hier ter stede is gesloten. In een plotselinge vlaag van krank zinnigheid verdronk een vrouw van een voerman te Richmond haar zoontje van vier maanden in een bad, poogde een ander kind van zestien maanden te verstikken en hing zich zelf ver volgens op. De misdaad werd ontdekt door den echtgenoot toen deze thuis kwam tegen het etensuur. Hij kwam juist op tijd om het oudste kind te redden, dat met een touw den hals was toegehaald. Men meldt uit Steenbergen Vrouw v. M. uit de kerk thuis ko mende, wilde een kind dat schreiende op den vloer lag oprapen, doch strui kelde en viel zoo ongelukkig op het hoofd, dat zij onmiddellijk dood was. Te Zaandam zou eeu jongen, die hoogstens een jaar aan het werk is, een overweg van 't spoor passeeren, toen juist van twee zijden treinen na derden. Het scheen, dat hij beslist door een van beide zou worden overreden. Gelukkig zag een voorbijganger het gevaar en riep: „Laat je vallen, jon gen!" De jongen deed het en ontkwam op die wijze aan het dreigend gevaar. Hij was echter zoodanig verschrikt, dat hij eenige oogenblikken bewusteloos op de baan bleef liggen. Men meldt uit Wageningen: Het water op den Rijn is de laatste dagen ongeveer 3 meter gewassen. De uiterwaarden staan wat de lagere stuk ken betreft, reeds onder water ook som mige binnenwegen zijn overstroomd. Op de steenfabrieken heeft men het werk moeten staken. Te Winterswijk heeft zich een geval van hondsdolheid voorgedaan. Men schrijft uit Veenbuizen aan de Ass. Ct. Van tijd tot tijd kon men in 't af- geloopen jaar in de verschillende dag bladen berichten vinden als: „In de afgeloopen week zijn te Veenhuizen personen ontvlu< ht". Ongetwijfeld zullen slechts weinige lezers zich de vraag gesteld hebben „Waar blijven de menschen?" En toch is de vraag wel de moeite van het stellen waard. Een groot gedeelte dier deser teurs tracht zon spoedig mogelijk over de grenzen te komen. Velen hunner worden echter reeds weer geknipt voor ze zoover zijn. Anderen zweven door ons land of houden zich op in de groote steden. Menigeen, niet vindende wat hij zoekt, meldt zich na verloop van lijd bij de politie aan of wordt onverwacht inge pikt en daarna teruggezonden. Een be trekkelijk gering aantal weet zich, on danks alles, staande te houden. Wanneer 2 jaren sedert hunne de sertie zijn verloopen, is de straf ver vallen. De meesten dergenen, die het zoolang volhouden, bevinden zich in Duitschland. Wat ze dan gedurende dien tijd heb ben uit te staan, is dikwijls verschrik kelijk. Het gelukt immers maar een heel enkele zich in het bezit te stellen van papieren, die hem bet rustig ver blijf in een plaats mogelijk maken. De meesten, zonder papieren zich in Duitsch land ophouden, worden door de politie van de eere naar de andere plaats op gejaagd, zonder ooit zeker te zijn hun hoofd ergens rustig neer te kunnen leggen. Bewonderen moet men de energie, die ben desondanks bezielt, om toch vol te houden. Dat dit nog al een be duidend aantal bedraagt bewees het jaar 1906. In dit jaar toch warden aan de 3 gestichten resp. II, 17 en 7, to taal 35 personen afgevoerd, sedert wier desertie 2 jaren waren verloopen, ter wijl dit getal over 1907 rlleen voor het 2de gesticht vermoedelijk 21 zal be dragen. Zaterdagavond is de trein, die om 9.12 van Rotterdam naar Amsterdam vertrekt, nabij Delft op een gedeelte van een goederentrein geloopen. Een ooggetuige deelde hieromtrent aan de Tel. mede: „Ik was te Rotterdam D. P. ingestapt om mij naar Amsterdam te begeven. Aan den trein van 9.12 had ik spe ciaal de voorkeur gegeven, daar deze een zoogenaamde bliksemtrein was en alléén te Den Haag stopte; voor mijn doel dus als geknipt. Het aantal pas sagiers was gering en aangezien ik een coupé voor mij alleen had, maakte ik het mij zoo comfortabel mogelijk en legde mij languit op de bank. Ik was een weinig ingedommeld, toen ik plotseling door het hevige remmen, bet piepende geluid van krachtig aan gedrukte remschoenen tegen de wielen der wagens, gewekt werd. Juist toen ik mij overeind richtte, ontving ik zoo'n geweldigen schok, dat ik van de bank af op den vloer tuimelde, gelukkig zonder mij ernstig te kwetsen. Men begrijpe mijn ontsteltenis. De trein was inmiddels door den schok geheel tot stilstand gebracht. Ik begreep, dat er een ongeluk bad plaats gevonden en wierp zoo spoedig mogelijk mijn portierraampje open, om zoodoende de coupé-deur te openen. Toen ik mij goed en wel op den schaars verlichten spoordijk bevond, zag ik, dat reeds velen mijner mede-reizi gers op onderzoek uit waren. Onze eerste gang was natuurlijk naar de locomotief, die door den schok uit de rails was gelicht en bijna dwars over den weg stondde rails zelf waren ge heel en al verwrongen. Later bleek mij, dat onze trein was gestooten op een twaalftal goederen wagens, behoorende tot een trein welke vóór ons had gereden. De aankoppe ling had zich blijkbaar begeven en dientengevolge waren deze wagens aan hun lot overgelaten. Aangezien, nu op het gedeelte vau den spoorweg, waar het ongeluk plaats had, zich eeu lichte helling bevindt, die naar de richting van Rotterdam afdaalt, waren de wa gens vanzelf op hun weg teruggekeerd en steeds vlugger hun verderf tegemoet gereden. Wel was er een remmer op den achtersten wagen aanwezig geweest en had deze uit alle macht geprobeerd de zware wagens tot staan te brengen, doch het mocht hem niet baten. Naar ik vernam, had de man zich, om nog te trachten een ongeluk te vermijden, zoo spoedig mogelijk naar het naastbij- zijnd blokhuis willen begeven om van daar uit bet sein voor den aankomen den sneltrein op onveilig te zetten, doch het was helaas te laat. Al mijn medereizigers waren vol lof over het kordate optreden van den

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1907 | | pagina 2