bon TT is mot dynamiet volkomen ver woedt De buit bedraagt 60C0 roebel. Nog eenige berichten over de aard beving op Jamaica: Naar 't heet, werpt een krater in de Annotta-baai, dien men lang uitgebrand waande, vlammen en rook uit. Men vermoedt nu, dat de aardbeving daar begonnen is. Van Port Royal is een deel onder water. Dit bevestigt dat er ver anderingen in de kust zijn gekomen. Het dorp Richmond is door een brand vernield. Ook Spanish Town heeft zwaar geleden. Uit Havanna seint Reuter, dat schout-bij-nacht Evans, die te Guan- tanarao is, per dradelooze telegrafie heeft geseind, dat een vloedgolf de kustlijn van Jamaica heeft gewijzigd alle inhammen zijn verdwenen en het zuidelijk deel van Kingston onder het water staat. Naar schatting zijn er nu 700 slacht offers van de aardbeving begraven en zijn er nog ruim duizend dooden, wier lijken niet herkend zijn. Telkens blijkt de ramp vreeselijker te zijn dan men dacht. Duizenden arbeiders zijn hierdoor tot het stoomschip Irma, beide bestemd Op den Bigfort-spoorweg zijn, vol gens een telegram uit Sandford (Indi- ania) bij de ontploffing van een lading buskruit in een goederenwagen 19 men- schen omgekomen en 30 gewond, van wie enkelen zwaar. Te Lima, in Peru, is, terwijl het postrijtuig met de pakketten voor de Du'tsche stoomboot gelost werd, een pakket ontploft. Verscheidene menschen vielen door den schok omver. Het pak ket bevatte een slaghoedje en een ont plofbaren inhoud en was gericht aan dr. Oalderon te Berlijn, per adres van den Peruaanschen consul te Hamburg. Uit Tokio wordt gemeld dat op de kust bij Daïni (Liae-toeng) een zware storm heeft gewoed 35 Japansche sche pen en 20 Ghineesche jonken zijn met man en muis vergaan. De Myaka Ma- roe heeft bij Tsjifoe schipbreuk geleden, vijf matrozen verdronken. In een koffiehuis aan de Rambla (boulevard) te Barcelona is een bom ontpioft. De bom was op de trap neer gelegd. Zekere Vives raapte het werk tuig uit nieuwsgierigheid op en hef ontplofte in zijne handen. Hij is zeer ernstig gewond. De berichten over de plotseling in gevallen koude zijn vele. Te Meurs, Trier, id het Moezeldal, in de Eifel enz. heeft het niet altijd even hard gevro ren als hier, maar ook gesneeuwd of geijzeld. Uit Oostenrijk komen berichten over nog feller vorst, sneeuw en ijzige win den. Te Weenen daalde de thermome ter iti den nacht van Maandag op he den 17 graden Celsius onder nul, maar in Calicië was het nog barder. Daar heeft het 34 graden gevroren. Het vrij willige reddingsgenootschap moest daar 93 menschen hulp bieden wier ooren, voeten en handen bevroren waren. Op het platteland in Oost-Galicië vriest het 26 graden. Daar de putten dicht gevroren zijn, is er gebrek aan water. In de steden van Oost-Galicië is gebrek aan brandstof, daar de prijs ervan bui tensporig hoog is. Ook in Rusland heerscht strenge kou de. Te Petersburg wees de thermometer gisteren 24 graden, te Reval 27 graden en te Jaroslaf 40 graden vorst aan. Athene lag gisteren onder de sneeuw, wat daar niet dikwijls gebeurd. Eergis teren en gisteren sneeuwde het te Kon stan tinopel. Ook in Duitschland is de kou ineens uit de lucht komen vallen. In den nacht van Zondag op Maandag viel plotse ling lu graden vorst in met een snij denden Oostenwind. In het Weichsel- gebied is het net zoo. Daar vroor het in denzelfden nacht plotseling 20 gra den Celsius. werkloosheid gedwongen. De goederen in de pakhuizen aan de kaden dier steden kregen veel waterschade. Ook uit Cincinnati en nog andere plaatsen zijn overstroomingsberichten ingekomen. Zaterdagavond om half elf zijn in Alexandrowski Port op Sachalin tame lijk sterke aardgolvingen waargenomen. Eenige uren later zijn te Jelisawetpol vrij sterke aardschokken gevoeld. Om streeks denzelfdeu tijd deed hetzelfde verschijnsel zich in het dorp Kasach voor. In het Luiksche kolenbekken aijn 2000 stakers. Te Seraing werden ver scheidene personen wegens het bedrei gen van hen, die tot arbeiden genegen zijn, gevangen genomen. Het Berl. Tageblatt vestigt de aan dacht op de toeneming v in het mond en klauwzeer in Duitschland, vooral in Elzas-Lotharingen en de Rijnpro vincie. Van ambtelijke zijde wordt me degedeeld dat de eerste besmetting van het slachthuis te Bazel afkomstig is, waar een os uit Frankrijk de ziekte onder de leden had. Een Elzasser boer haalde er mest en bracht de smetstof zoo op zijn hoeve. Ook rechtstreeks is de ziekte uit Frankrijk overgebracht, o.a. door het reizigersverkeer. voor Rotterdam, en met ijzererts geladen Het Zweedsche stoomschip Irma, is later vlot gekomen en den Waterweg binnengevaren. Vrijdagmiddag werd er binnenbrand ontdekt op een kamer op de tweede verdieping-achter van pand no. 56 aan den Goudscheweg te Rotterdam. Daar woont de 77-jarige juffrouw A. Heij- broek,weduwe C.Siekman, samen met haar 44-jarige dochter C. Siekman, die dienstbode is. Toen do brand uitbrak, was de oude vrouw, die blind is, alleen thuusde dochter was uit en had voor haar vertrek haar moeder nog een stoof met vuur gegeven. Vermoed wordt dat het vuur uit deze stoof in aanraking is gekomen met de kleeding van het oudje, want toen agenten van politie, burgers en brandweerlieden de woning binnendrongen en het vuur met emmers water bluschten, vonden zij de vrouw geheel verbrsnd en reeds gedeeltelijk verkoold voor de bedstede liggen, ter plaatse waar hare dochter haar achterliet. Naast het lijk was, waar de stoof ge staan had, een gat in den vloer gebrand. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Heusden brengen ter algemeene kennis, dat de, ingevolge art. 17 van het Koninklijk besluit van 16 December 1902 (Staatsblad No. 222), opgemaakte alphabe- ;ische lijst, bevattende de namen der in deze gemeente metterwoon gevestigde eige naars of beheerders van één of meer ter vordering aan te bieden paarden, gedurende de maand Februari, voor een ieder op de Secretarie dezer gemeente ter inzage is nedergelegd. Heusden, 21 Januari 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De SecretarisDe Burgemeester H. J. VAN EGGELEN. HONCOOP. Burgemeester en Wethouders van Heus den brengen ter openbare kennis dat is ingekomen, een verzoek van de directie der Naamlooze Vennootschap „Bergsche Maas", maatschappij voor scheeps- en ma chinebouw, te Rotterdam, strekkende tot het verkrijgen in erfpacht van een stuk gemeentegrond aan de buitenzijde van den Bergschen dijk, nal ij het bastion „Hol- landia" ter grootte van ongeveer 1.14.71 H. A. deel uitmakende van het perceel, kadastraal bekend gemeente Heusden, sectie A no. 1285. Noodigen de ingezetenen, die daartegen bezwaren mochten hebben uit, daarvan binnen 8 dagen ter secretarie der gemeente te doen blijken. Heusden, 19 Januari 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, H. J. VAN EGGELEN. HONCOOP. Men meldt uit Amsterdam Zaterdag den laatsten dag waarop het mogelijk was, heeft jhr. de Geer appel aangeteekend tegen het vonnis der rechtbank alhier, waarbij hij tot visr jaar gevangenisstraf is veroordeeld met aftrek van 6 maanden preventieve hechtenis. De officier van justitie is daarop in hooger beroep gegaan van het vonnis tegen de beide veroordeelden, dus ook wat Le Févre de Montigney betreft, die tot 4 jaar en 6 maanden gevangenisstraf was veroordeeld, eveneens met aftrek van 6 maanden preventieve hechtenis. De geheele strafzaak zal dus opnieuw voor het gerechtshof alhier behandeld worden. Aangezien Le Févre de Montigny in zijn veroordeeling heeft berust, is er wellicht kans dat het hooger beroep voor hem dit goede gevolg zal hebben, dat althans de verlengde preventieve hechtenis van zijn straf zal worden af getrokken. Men meldt uit Enkhuizen De krachtige oostenwind heeft het oude ijs, dat nog langs do oostkust der Zuiderzee vast zat, in beweginggebracht; er drijft reeds veel ijs rond, dat door de strenge vorst snel in dikte tooneemt de stoombootdienst van hier op Amster dam is weer gestaakt. De postboot Minisrer Havalaar zit in de Urker haven aan den grondhet zeewater is zeer laag. Naar de Tel. verneemt is de stoom bootdienst tussclien Enkhuizen en Sta voren reeds gestaakt. ^iinienltind. Buffalo is in den loop van Zondag en Maandag door een geweldigen storm geteisterd, den zwaarsten die daar in tien jaar gewoed heeft, zegt men. Blijkens een bij het ministerie van koloniën uit Nedeil.-Indië ontvangen telegram van den civiel- en militair gouverneur van Atjeh en onderhoorig- heden heeft, volgens particuliere, van Sinabang op het eiland Simeuloeë, ont vangen berichten, de vloedgolf, die, zooals in de Staatscourant van 12 dezer werd vermeld, Poeloe Simeuloeë teister de, de Zuidkust van dat eiland gedeel telijk verwoest en het eiland Simeuloeë Tjoet bijua geheel doen verdwijnen. Ver moedelijk zijn er vijftienhonderd doo den. Dagelijks komen daar hevige aarbe- vingen voor. De civiel gezaghebber is met genees kundige hulp naar de plaats van de ramp vertrokken. Men meldt uit Den Haag aan de N. R. Ct.: Naar wij vernemen, is aan den voor zitter van de Tweede Kamer medege deeld, dat het voorstel tot heffing van opcenten op de vermogens- en de be- Men schrijft uit Exloo d.d. 18 Jan. Eén onzer landbouwers is hier vandaag aan een groot gevaar ontsnapt. Juist met paard en wagen op den noordelijken overweg zijnde, omstreeks vijf minuten van het station, vielen de sluitboomen voor en achter hem, neer, terwijl de trein uit Buinen in aantocht was. Hulp was er niet bij de hand en wegens het mistige weer kon men hem van 't station niet zien. In minder dan geen tijd moest hij de paarden afspannen, en kon hij deze, daar er ter plaatse geen afrastering is, langs de zijde van den weg afvoeren. De beladen mestwagen kon blij ven staan, maar de over de lijn liggende disselboom moest uitgenomen worden, waarna de trein onmiddellijk langs den wagen kon passeeren. Zondagmiddag bij een vechtpartij in een logement aan den Vogelenzang no. 16, te Rotterdam, heeft men den glazen- wasscher J. S., die aldaar verblijf houdt, de voorste helft van zijn neus finaal afgebeten. De man is naar het zieken huis gebracht en ter verpleging opge nomen. Als dader heeft de politie ge arresteerd den los werkman A. H. S., in hetzelfde logement thuis behooren- de. Tegen hem is procesverbaal opge maakt. Het afgebeten stuk neus is in het logement zoek geraakt. In den nacht van Zaterdag op Zon- wordt ingetrokken. men zijn en de schade wordt op 2 mil- lioen dollars geschat. Volgens latere berichten, zijn 8 pak ketbooten in de groote meren op het Gisteren zijn te Ede voor lid der strand geworpen, huizen ingestort en Tweede Kamer officieel candidaat ge- bruggen weggeslagen. Het Erie-meer is 30 c.M. gewassen. ateld: jhr. S. van Citters, mr. M. Men- dels en mr. P. Tideman. In het noordwesten van de Vereenigde Staten heeft het de laatste dagen zwaar gesneeuwd. Vooral in de staten Was Er moeten veel menschen omgeko- drijfsbelasting voor het dienstjaar 1907— heeft een huisschildersgezel te - 1908 door den minister van financiën Scheveningen zich toegang weten te verschaffen in een villa aan den van Stolkweg, aldaar. Zijn bezoek :-,ou het dienstbodenxamertje gelden. Op het gerucht van onraad door de huisgenooten gehoord, ijlde de heer des huizes met het eerste het beste hard voorwerp dat hem in handen kwam, De minister van waterstaat brengt in gewapend, naar de hooge sferen der de Stct. ter kennis van belanghebben- V1^a* J^aar 8bet hij op den indringer den, dat het witte licht op de punt van en Saf hT een opstopper met het hington en Oregon is geweldig veel I de Anna Jacominaplaat, op de schei- V0PrwerP at ^0 hanteerde. De in sneeuw gevallen Daardoor wordt het ding der vaarwaters naar de Nieuwe (|fmger V1®| bewusteloos, met verwon- spoorwegverkeer op de lijnen van de Merwede, den Amer en het Hollandsch .V?& "00^- De hulp der po- Great North. Pac. zeer belemmerd. Se- Diep boven de spoorwegbrug, op 15 16 v,ercl ingeroepen, dert Zaterdag 1.1. heeft nog geen trans- Januari 1907 is vervangen door een rood continentale trein Seattle kunnen be- licht van grootere sterkte, reiken. De artillerie-milicien Gorter heeft te den Helder voor de derde maal geweigerd dienst te doen en is weer naar den In den staat Kentyckie zijn door het Maandagmorgen werd uit Goedereede krijgsraad te Haarlem verwezen. Hij wassen van de Ohio groote overstroo- gemeld, dat in het Bokkegat twee was pas verleden week Dinsdag uit de mingen ontstaan. De rivier is buiten booten waren gestrand. gevangenis ontslagen, haar oevers getreden en tal van fabrie- Volgens te Maassluis ingekomen be- ken te Louisville, New Albany en Jef- richt zijn de gestrande stoomschepen Met den winterdag blijkt het Wan onbezocht en is het aantal bezoekers niet gering. En sterk is toegenomen de liefhebberij om te visschen. Dagelijks komen er die de lijn in zee uitjver- pen en met goede vangsten huiswrarts keeren. Meestal wordt er bot en schar ren gevangen, en niet zelden bedraagt 't zoodje van den visscher wel 100 stuks. Niet alleen liefhebbers, maar ook z.g. broodvisschers leggen er zich op toe, zoodat deze piervisscherij al meer en meer in zwang komt. Hoofdzakelijk zijn 't menschen uit Scheveningen, maar ook Hagenaars en vreemdelingen doen aan die vischvangst, waarbij als aas wordt gebezigd het weekdier, dat in de schalen van groote schelpen aan 't strand wordt gevonden. Maandagmorgen ongeveer zeven uur had er aan de Prins Hendrikkade O.Z. te Rotterdam een ontploffing plaats, zoo hevig in haar gevolgen, dat er een paniek onder de rondom-wonenden ver oorzaakt werd. Men hoorde, ver in het rond, een hevigen slag, voelde beving en schudding in de huizen en hoorde hoorde de ruiten kletterend op de straten vallen. Hier en daar ontvlood men, ten deele slechts gekleed, de huizen. Wat was er gebeurd Nadat om zeven uren de passagiers boot van de Nederlandsche Stoomboot- Reederij van den wal aan de Prins Hendrikkade O.Z. stroomopwaarts ver trokken was, aan welke kade gemeerd ligt de ijzeren lichter ef ponten dier reederij, begaf zich de schilder J. P. Hoos, wonende aan de Rosestraat, in het achteronder van dazen lichter om zijn "werkzaamheden te gaan beginnen Hij stik licht aan, bemerkte een oogen- blik het flikkeren van een gioote vlam zag als 't ware de wand van den lichter wijken en voelde zich opgenomen en door de in den zijwand ontstane ope ning in de Koningshaven slingeren. De man bleef bij kennis, riep om hulp en werd spoedig door bootwerkers op het droge gebracht. Hij had brand wonden aan hoofd en handen gekregen en zijn haar was verschroeid. Men bracht hem naar dr. M. P. Schütte, in de Van der Takstraat, die den man verbond, waarna deze zich te voet naar zijn huis kon begeven. De kwetsuren die hij opliep zijn niet van zeer ern- stigen aard. Terwijl dit aan boord voorviel hoorde men aan den wal, waar van de voor bijgangers ineens hoeden en petten af vlogen, het gerinkel van honderden ge broken spiegel- en vensterruiten. Dit geschiedde in de huizen op de Prins Hendrikkade O.z., van de Van der Tak straat af tot aan de De Ruijterstraat. Ook in zijstraten, als de Feijenoordstraat, voorts op den hoek der Prins Hendrik kade Wz, en Van der Takstraat, verder aan de overzijde der Koningshaven in het hulpziekenhuis aan de Nassau iade en in een café op den hoek dier kade en Stieltjesplein scheurden of braken ruiten. Het grootst is de verwoesting op de Prins Hendrikkade O.Z., tegenover de ligplaats van den lichter. Ten kantore der directie van de Ned. Stoomboot- reederij, bij de firma Schlesing Co. zijn de ruiten er ten deele met spon ningen en al uitgevlogen verder op, in oostelijke richting, is het of gewel dige luchtdruk zich in golvende bewe ging langs de huizen heeït gespoed. Een enkel huis heeft niets geen schade, daar naast is b.v. op de tweede etage alles kort en klein, en weer een huis verder is dit in het benedenhuis of op de le etage het geval. Zoo gaat dit voort bijna huis aan huis, tot aan de De Ruyterstaat. Weer in een ander winkelhuis zijn de ruiten heel gebleven, maar is de etalage op een gruwelijke manier door elkander geschud en zoo meer. De spoorbrug, waar de lichter heel nabij ligt, bekwam geen schade. Hoe groot de kracht van de ontploffing was, blijkt ten duidelijkste op den lichter zelf, waar een groote ijzeren dekplaat met ijzeren bolders als een veertje is opgenomen en aan dek geslingerd, en verwondering wekt het, dat een douane huisje, vlak bij den lichter op den wal geplaatst, heelemaal onbeschadigd is ge bleven. De ontploffiing moet een gasontplof fing geweest zijn. De lichter was met de gasleiding op den wal verbonden en vermoedelijk heeft door een defect, ver zuim of wat ook het geheele achteron der zich met ontsnapt gas kunnen vul len, dat natuurlijk ontvlamde toen de schilder J. P. Hoos licht maakte. Vol- j gens verklaring van de directie was er geen benzine of andere ontplofbare stof aan boord. Behalve van de verwondingen, die Hoos opliep, hoorde men van geen meer dere persoonlijke ongelukken. De mate- rieele schade is daarentegen aanzien lijk en geruimen tijd nadat de ontplof fing had plaats gehad, zag men de man nen van de gemeentereiniging nog bezig hoopen glasscherven bijeen te vegen en op te ruimen. De schilder verklaarde geen gaslucht bemerkt te hebben, toen hij het achter onder binnenging. 'reeds geëxploiteerd worden door een Frankfurter consortium, dat een eerste klasse variété ervan zal maken, met daaraan verbonden palmgarten. Daartoe zou het terras aan de zeezijde geheel bebouwd worden, waarmede bin nenkort reeds een aanvang zal worden gemaakt. In eenige gezinnen te Rotterdam zijn pokken uitgebroken. Als gewoonlijk zijn de leden dezer gezinnen, die zelf nog niet aangetast waren, ter isoleering en observatie overgebracht naar de opservatie-inrichting in de Noord Mo lendwarsstraat. Deze inrichting bleek evenwel te klein om allen te herbergen, waarop toen ijlings en niet zonder veel moeite, een gedeelte van het voormalige Armhuis op den Schiedamschendijk is ingericht om een gedeelte van deze lie den onder dak te brengen. Men meldt uit Amsterdam: Maandagmorgen zijn door de maat schappij Oceaan ongeveer 520 losse werklieden aangenomen. Onder hen be vonden zich al de stakers die door de Vereeniging van Werkgevers ob Scheep vaartgebied weer tot den arbeid zijn toegelaten. De Gorkumsche werklieden zijn weer naar hun woonplaats terug gekeerd. Een der z. g. onderkruipers wordt sedert Zaterdag vermist. In de buurt waar hij woont brengt men de verdwij ning in verband met tegen den man geuite bedreigingen. De politie stelt een onderzoek in. Volgens een later bericht heeft dit onderzoek aan het licht gebracht, dat hier iedere gedachte aan misdaad kan worden buitengesloten. Hoogstwaar schijnlijk is de man de grenzen over getrokken om zich aan een knellenden huwelijksband te onttrekken. Naar de Resb. verneemt, heeft men met Seinpost, te Scheveningen, groote fersonville moesten worden gesloten, i het Spaansche stoomschip Amboto en delhoofd te Scheveningen bij lange niet plannen. Het zal den volgenden zomer De 's-Bossche Crt. meldt: In den nacht van Vrijdag op Zater dag is op het Boschpad te Den Dungen een boerderij, bewoond door den heer Groenendaal, afgebrand, waarbij twee kinderen zijn verbrand en eenig vee in de vlammen is omgekomen. De brand brak omstreeks kwart voor elven uit. Groenendaal was er in ge slaagd zijne beide kinderen te redden en was weer het brandende huis binnen gegaan om ook zijn vee nog te trach ten te redden. De kinderen zijn hun vader, zonder dat deze het wist, toen na geloopen en hebben den dood in de vlammen gevonden. Algemeen vermoedt men in het dorp, dat de brand het werk van een brand stichter is geweest, waarvan de knecht van den heer Groenendaal wordt ver dacht. Deze was den vorigen dag weg gejaagd en men denkt, dat hij uit wraak het huis in brand heeft gestoken. De schunrdeur was open; men zegt, dat die niet geopend is kunnen wor den dan door iemand die er goed mee op de hoogte was. Toen de brand was uitgebroken werd er, zoo vertelt men, aan de deur van de boerderij geram meld en geroepen„Eruit!" Toen men buiten kwam was er niemand te zien. Eenige Dungenaren gelooven, dat de brandstichter door deze waarschuwing de bewoners zelf nog de gelegenheid heeft willen geven zich te redden. Zaterdagmorgen is bovenbed >elde knecht met de stoomtram uit Schijndel naar Den Dungen gekomen. Er werd door personen in de Iram over den brand gesproken en het vermoeden ge uit, dat hij de schuldige was. Hij zeide daarop, „dat hij gerust naar Den Dun gen durfde komen". In Den Dungen zou hij zich naar het raadhuis hebben begeven, en de deur zou achter lietn gesloten zijn geworden. Volgens later bericht is hij ter be schikking van de justitie naar Den Bosch overgebracht. Men twijfelt aan zijne verstandelijke vermogens. Na langdurig verhoor door den rech- ter-commissaris is hij in vrijheid ge steld. Een vrouw liep te Arnhem te bede len. Zij trachtte het medelijden van voorbijgangers op te wekken o. m. door te wijzen op een kind dat zij op haar arm droeg. Toen iemand eens wat beter toekeek, bemerkte hij dat het kind een pop was, vrij kunstig samen gesteld uit lompen. INttateeltfk. Hieuw». WERKENDAM. Vrijdag 1.1. was er een vergadering bij de wed. Wink alhier van belangstellenden en belanghebbenden inzake werkverschaffing, waarmede zou vereenigd kunnen worden een arbeidsbeurs. De heer Albers die den stoot tot deze vergadering gegeven had, was niet erg tevreden met de opkomst, omdat hij niet genoeg men schen zag, die aan zulk een zaak steun konden verleenen. Wat is er toch soms gebrek aan werk, zei hij en hoe moest men zijn best niet doen om de handen in elkatlr te slaan om den arbeider het noodige te laten verdienen, 't Zou toch zoo gemakke lijk gaan, als men eendrachtig wilde samen werken, maar steeds ziet men overal leeu wen en beren, net zoo als bij de Boeren- Alphabetische lijst >an de in deze metter woon gevestigde Eigenaars of Beheerders van Paarden. 'li I <XCXL YT UOüi l, O UL1C/A-1. vp vt. v/ vyxo. v*. w VPJ. 1_ 1_ 1 J 1

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1907 | | pagina 2