el Land van Heusden en Allena, de Langstraat en de Bommelerwaard. Afleiding. Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No2G03, Zaterdag 2 Februari1007. FEUILLETON. land van alte^^ VOOR Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f l.OO, franco per post zonder prijsverhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 50 et. Elke regol meer 71/» ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdag avond ingewacht. Een geneesheer begint niet altyd met geneesmiddelen. Er kunnen zich ge vallen voordoen, dat hij, om in een zeker orgaan een ziekte of onregelma tigheid te bestrijden, het noodig oor deelt, in een ander orgaan tot afleiding een kleine stoornis te bewerken. Zulk een afleiding kan alleen daardoor reeds gunstig op het gestel van den patiënt werken, dat deze, de pijn in het eigen lijk zieke lichaamsdeel minder gevoe lende, aan wezenlijke verlichting gelooft, en, zooals bekend iswie gelooft aan herstel, is dikwijls op weg n tar beter schap. Wie wel eens kiespijn heeft gehad, en nu doe ik een beroep op de er varing van vele mijner lezers, nam wellicht zonder tusschenkomst van den geneesheer een dergelijke afleiding te baat. Nietwaar, een kiespijnlijder wrikt en morrelt vaak met opzet aan kiezen en kaken, niet om als auto deritiste zich van de pijnlijke kauwinstrumenten te verlossen, maar met het doel een andere gewaarwording van pijn te voor schijn te roepen en daardoor de hevig heid van zijn eigenlijk leed minder te gevoelen. Of, hij bedient zich van eenig scherpbijtend middel, als pain-expeller, welks naam, hoe geradbraakt ook in den volksmond, niets ander beteekent dan pijn-uitdrijver, en waarvan het di- rekte resultaat voornamelijk hierop be rust, dat het tijdelijk een ander smart gevoel opwekt. Het is dus niet noodzakelijk, dat we eene lichamelijke ongesteldheid steeds in al hare hevigheid gevoelenhet is zelfs mogelijk, dat de sterkte der pijn - gewaarwording door opzettelijke midde len wordt verminderd, reeds vóór de eigenlijke oorzaak is weggenomen, of ook wel, zonder dat die weggenomen kan worden. En al kunnen we als leek in deze kwestie nu niet dieper doordringen, we durven toch als onze meening uitspre ken, dat bij ziekte of pijn de afleiding dikwijls nuttig, ja, somtijds noodzake lijk is. Yan niet minder waarde is de aflei ding op ander gebied. Ge hebt een zwaar verlies geleden een ledige stoel aan den eertijds zoo gezelligen disch herinnert u dag in dag uit aan hen of haar, die van u heen ging voor altijd. In de eerste dagen meent ge stellig, dat ge den slag nooit zult te boven komen. Maar zie, daar komen de beslommeringen des levens, 21) „Sture Trull" begon de rechter, „wij zijn verplicht U gevangen te nemen. Zooveel menschen als hier staan, zooveel aanklagers zijn er ook tegen U. Diet Heimbold klaagt U aan omdat U hem wildet vermoorden. Kent U dat Hij hield het bekende fleschje vergif in de hoogte. Sture Trull wilde spreken, maar bracht er geen woord uit. „Graaf James O'Canor klaagt u aan, dat u onder een valschen naam leeft, dat u zijn naam en rang hebt toegeëigend, tevens beschuldigt hij u van een moordaanslag op het leven van zijn kind. Het is gelukkig voor u, dat het kind leeft en teruggevonden is." Met een sprong was Sture Trull Diet naar den keel gesprongen. „Dus je hebt me verraden, jouw hond Je hebt me belogen! Je hebt met mijn vijanden gemeene zaak gemaaktbulderde hij, ,je zult er voor boeten." In minder dan een oogenblik waren eenige politieagenten binnengekomen, die de vechtenden scheidden. „Ik zou meenen," merkte de rechter op, „dat u door deze handeling al een vol ledige bekentenis heb afgelegd, maar we zijn nog niet klaar. Deze jongeling klaagt u aan, dat u door hypnotischen invloed op de zorgen voor nering of bedrijf en ze blijken voor u een heilzame af leiding te zijn, waardoor ge wordt terug gegeven aan werkkring en aan maat schappij. Ge hebt een zwaren strijd te strijden tegenspoed verlamt uw streven, tegen werking brengt u der wanhoop nabij. Het „toeval" geeft u een boek in de handen, dat oogenschijolijk niets kan bevatten, wat op uw omstandigheden betrekking heeft: een boek over de sterrenwereld. Ge verdiept u in de won- dersn van het heelalge leest van zon nestelsels, van planeten, duizend maal zoo groot als de aarde, en al hetgeen om u heen is en gebeurt, komt u zoo nietig en onbeduidend vooruw aan dacht wordt zoodanig geboeid door het geen de schrijver over die sterren mede deelt, dat uw leed bijna geheel op den achtergrond van uwen geest geraakt en zelfs na het eindigen van de lectuur u niet half zoo dreigend, niet half zoo onoverkomelijk toeschijnt. Ge helst de macht ervaren van ge paste afleiding. Ook bij de opvoeding der jeugd is afleiding soms het beste tuchtmiddel. Men zegt wel eens, dat het kwaad voor komen beter is dan het kwaad straf fen welnu, geen geschikter middel ter voorkoming van het kwaad, dan het kind afleiding te geven. Dat dit niet altijd gemakkelijk is en ook niet steeds gelukt, zal ieder opvoeder toestemmen, doch deze omstandigheid doet niets af aan de waarde van hot middel en mag allerminst een reden zijn om de toe passing ervan achterwege te laten. Hoe voorzichtiger men daarbij te werk gaat en hoe minder de kleine het opzettelijke van des opvoeders handelwijze doorziet, des te gunstiger zal de uitkomst wezen. Op deze wijze zullen vele ouders tot de ontdekking komen, dat zelf een tal rijk gezin kan worden groot gebracht en degelijk opgevoed, zonder dat de moeder van den morgen tot den avond zich het leven verzuurt door standjes geven en klappen uitdeelen, zonder dat de vader, het „eeuwig" gejank en ge kijf moede, in zijn vrijen tijd zijn ge luk gaat zoeken buiten de echtelijke woning. We spraken boven van gepaste af leiding. Of er dan ook ongepaste afleiding bestaat Maar al te veel, helaas! Want ook zij, die het slechte willen, kennen de macht der afleiding. On willekeurig denken we hierbij aan de zijn meisje, haar tot slechte handelingen noodzaakte. Ik zelf, mijnbeer Sture Trull moet u zeggen, dat de moord, die vroeger op den echten graaf O'Canor is bedreven, niet door Erika Waldon, maar door u zelve is gedaan. Gij hebt het meisje van haar verstand beroofd." „Dat is een leugenDat is niet waar Dat moet men mij eerst bewijzen" grijnsde Sture Trull. „Breng dat meisje bij mij We zullen zien, of zij nog bij haar beschuldi ging blijft." „Dat zullen we niet doen, mijnheer. Wij mogen haar niet meer blootstellen aan den invloed, die U op haar uitoefent." „Heeft ze dit praatje zelf niet opgedischt, dan heeft men haar zooiets ingeblazen, om zich te verontschuldigen." „Ha, ha, du» U zijt reeds met de zaak op de hoogte „Ik ben nooit in het huis van Sergei Ilitsch geweest." „Nooit? En Erika Waldon beweert ten stelligste, dat u op den avond van den moord in Ilitsch's huis waart." „Ik zeg u, het is een leugen! Men ver zint hier dingen, om mij in 't verderf te storten." De rechter zag den graaf aan. Deze trad vooruit en zeide „U zegt, Sture Trull, dat u nooit in mijn huis zijt geweest, in het huis van Sergei Ilitsch? „Nooit". „Ik zal u bewijzen, dat u niet alleen tij dens den moord in mijn huis, maar ook in mijn kamer zijt geweest. Nauwelijks was ik dien dag uitgegaan, of een inbreker, die reeds lang mijn gewoonte om op dien tallooze met succes „bekroonde" pogin gen van valsche spelers en dergelijk gespuis, om de aandacht hunner slacht offers van hunne handgrepen af te lei don. We staan versteld over de wel bespraaktheid, die ons de ooren doet suizen, maar die niet te min ons zoo danig tot luisteren dwingt, dat we ver geten op hunne vingers te lettenen we laten ons met open oogen beetne men. En hoeveel misdaden zouden er niet straffeloos zijn gebleven, voornamelijk doordat de misdadiger de aandacht van justitie en politie heeft weten af te leiden, zoodat eerst de verdenking viel op een onschuldige en later op niemand? We maken er geen mensch een ver wijt van, maar vestigen er slechts de aandacht op om te bewijzen, dat voor een, die het slechte wil, ook de macht der afleiding een wslkom middel is om zijn doel te bereiken en tegelijk zijn vrijheid te behouden. Dit feit zij ons een aanmaning tot voorzichtigheid want het leert ons, dat ook op dit gebied voetangels en klem men liggen. De waarheid echter, dat van iets misbruik wordt gemaakt, behoeft ons niet noodzakelijk van 't gebruik af te schrikken. Wel moet die waarheid ons aanspo ren toe te zien, dat wij zelve noch ons schuldig maken aan dat misbruik, noch anderen gelegenheid geven ons daar door tot hunne slachtoffers te maken. Wie de beteekenis der afleiding heeft leeren kennen, óf tot zijn voordeel, óf tot zijn schade, zal de waarde ervan niet onderschatten: zijn ervaring heeft hem die waarde, om zoo te zeggen, voorgerekend. Toch schijnt onze kennis die een gevolg van die ervaring is, zoo nu en dan in ons te sluimerenzoodat ieder van ons, zelfs de meest ervarene van tijd tot tijd ook in dit opzicht eens moet worden wakker geschud. We weten het wel, zeker, maar toch houdt ons doen en laten niet al tijd verband met dat „zekere" weten. Indien we dus elkaar een dienst wil len bewijzen, en dat willen we immers gaarne, dan moeten we elkander behal ve vele andere nuttige lessen, ook eens deze les in herinnering brengen„Zoek afleiding van het kwade, zoowel voor U zeiven als voor uwe naaste; maar duld niet, dat iemand, die het goede wil, daarvan wordt afgeleid. En boveu- dien, zorg er voor, zooveel in uw ver mogen is, dat noch gij, nochuwmede- mensch, van misdadige afleiding het slachtoffer wordt." Kuitenlancl. tijd uit te gaan, had opgemerkt, meende zijn kans gemakkelijk te vinden. Hij was van mijn lengte, leek wat op mij en trachtte zoodoende binnen te komen. Dat het een inbreker geweest is bewijst, dat de bankbiljetten, die ik in mijn schrijf bureau had neergelegd, ontbraken. „Ongeveer twee uur na den moord keerde ik terug, vernam oogenblikkelijk, dat de moord eigenlijk mij gegolden had, en ik hield het voor 't beste, spoorloos te verdwijnen en u en de wereld in het ge loof te laten, dat Sergei Ilitsch dood was. Daarbij vond ik nog een eigenaardig ge slepen robijn, die uit een ring moet zijn gevallen. Hij liet een klein maar prachtig afge werkt steentje zien. Sture Trull wierp er een schuinen blik op, verbleekte geheel onopgemerkt en zeide overmoedig „Nu?" „Deze steen behoorde niet tot mijn eigen dom; hij moet daarom door iemand ver loren zijn in mijn huis." „En wat zou dat nu?" „De steen behoort aan u, ik sta er voor in." „Onzinviel Sture Trulle den graaf in de rede. „Niets daarvan Sture!" kwam Diet Heim bold tusschenbeiden. „Ik ken het horloge, 't welk je altijd droeg wanneer je als Sture Trull uitgingt. Je weet toch, dat we eens over dien steen spraken. Hij was achter op het werk vastgemaakt." De zwarte drukte de lippen op elkander. „Men zal huiszoeking doen, het horloge moet natuurlijk gevonden worden," merkte Donderdag werd uit Berlijn geschre ven Van gisterenavond af is er een ge weldig pak sneeuw gevallen, zoodat Berlijn er ongehoord diep insteekt en hier en daar den indruk maakt van een geheel ingesneeuwd oord in het gebergte. Daarbij kwam in den vroegen morgen een angstwekkend schoon on weer met bliksem en donder. De door dichte sneeuwwolken snel verschietende bliksemstralen riepen wonderbare licht effecten te voorschijn, en de donder gromde in de dikke lucht somber ge dempt. Het onweer duurde een rijkelijk uur, waarbij vijftien sterke bliksemont- ladingen geteld werden. En nu staat het geheele verkeer hul peloos stil. Vrachtwagens, huurkoetsen, trams, alles zit reddeloos vast en dik ingesneeuwd. Door de straten graaft men mollegangen. Alleen de groote autobussen weren zich eenigszins en snuiven eenige straten door, zoover de sneeuwploeg hun den weg gebaand heeft. In winkels en kantoren is het werk in de war; ook op het gerecht, daar het personeel en de stukken niet op tijd komen. Sedert Woensdagmiddag valt ook te Boedapest de sneeuw in ontzaglijke hoeveelheid. Het spoorwegverkeer kan slechts met de uiterste inspanning en dan nog in zeer geringe mate in gang worden ge houden. Het tramverkeer is gestaakt. Donderdag zijn er in de buurt van Mittelbach in het kleine Walser-dal (Beieren) twee sneeuwstortingen voor gekomen. Twee huizen met menschen erin, werden bedolven. Tot vanmiddag 12 uur zijn acht menschen als lijken gevonden, twee anderen bleken zwaar gewond. Volgens een telegram uit Saloniki heeft een talrijke Grieksche bende te Gratsjaan, Kasa Sichna in Macedonië, twee huizen van Bulgaren verbrand, waarbij alle bewoners in de vlammen omkwamen, daar de Grieken er niemand uit lieten. Duitsche bladen maken melding van de aanhouding aan de Duitsch-Neder- landsche grens van een internationale bende veesmokkelaars, die met valsche papieren vee zouden hebben vervoerd. De hoofdschuldige moet een veekoop man uit Waldenrath zijn. Er is op tien ossen beslag gelegd. Men verzekert, dat de broeder van den caid Zellal van Raissouli in opdracht heeft, eens uit te visschen, of de bandiet in Tanger zou worden opgenomen, in de rechter op. „Dat is niet noodig!" stootte Trull uit. „Ik bezit geen ander horloge dan dit Hij liet een kostbaar werk zien, dat hij uit een der vestzakken te voorschijn haalde. „Dat is het grafelijke horloge," riep Diet Heimbold uit. Hij haalde uit een andere zak weer een horloge. „Dat is het," riep Diet uitgelaten. Men bekeek het horloge. De steen sloot zoo op het gezicht in de holte. Nu echter was hiervoor een groene Onyx in de plaats gekomen. „Deze Onyx", verklaarde Diet, „is eerst later er in gezet. Ik ken den robijn veel te goed, om niet te weten, dat hij bij dit werk behoort." „Gij hebt hem verloren en een nieuwen gekocht. Kon u niet meer tegen rood?" vroeg de rechter. „Nu, en wanneer dat alles zoo is kon ik dan den steen niet veel vroeger verloren hebben? Moet dat juist in dien nacht gebeurd zijn?" „Wacht even", riep de graaf, „nu hebt u de onvoorzichtigheid gehad, uwen kamer heer met het horloge naar den goudsmid te zenden. U liet, volgens de boeken van den juwelier, het horloge den 25en Juli brengen. In den vorigen nacht was de moord gebeurd en de steen daar gevonden Zijt gij overtuigd?" „En jij, jij ellendeling!" schreeuwde Sture Trull den graaf als een razende toe, „jij waagt het me aan te klagen? Jij, moordenaar van Salvatore Suigi?" „Wees gerust! Salvatore Suigi leeft en zal binnen enkele weken mijn schoonzoon geval hij naar die stad zou trekken om zijn onderwerping aan te bieden. Intusschen hebben de stammen uit de omstreken van Tetan beloofd, Rais souli dood of levend uit te leveren, wanneer hij 't onverhoopt in zijn hoofd mocht krijgen, om bij hen zijn toevlucht te zoeken. De Beni Saur en de caid Zellal zelf, benevens nog andere stammen, hebben afgezanten naar Tanger gezonden, ten teeken hunner onderwerping. Maandagochtend zag men te Newcastle met verbazing het water van de Tyne plotseling meer dan een meter rijzen, en even plotseling, in enkele seconden weer dalen. Men schrijft het toe aan een vloedgolf. Gudima, directeur van de gevangenis Dersjabin te Peters burg, waar grooten- doels politieke gevangenen zitten op gesloten, is door een onbekende dood geschoten in de hoofdstraat van de wijk Wassili Ostrof. De moordenaar wondde ook nog een cipier en wist toen te ont snappen. Gudima stond op een aanklacht van mishandeling van politieke gevangenen bij de revolutionairen op het lijstje der veroordeelden. Te Lützelsachsen, in Baden, heeft Woensdag een wagenmaker zijne vrouw en zijne vier kleine kinderen om hals gebracht. Ook in de Vereenigde Staten heeft een mijnongeluk plaats gehad. In de Stuartmijn bij Charleston, in We3t Vir- ginië, heeft in den nacht van Dinsdag op Woensdag een steenkoolstofontplof fing plaats gevonden. Tachtig mijnwerkers, die 500 vt. on der di n beganen grond aan den arbeid waren, worden vermistmen vreest dat zij verloren zijn. Het werk der reddingsploegen wordt zeer bemoeilijkt door de bedorven at mosfeer in de gangen. Bij de ontploffing is n.l. het toestel 70or de luchtverversching in de mijn vernield. Een later bericht luidt Alle hoop om de 80 of 90 mijnwer kers, die bedolven zijn, levend boven te brengen, schijnt te zijn opgegeven. De directeur van de mijn gelooft, dat allen zijn omgekomen. De staking op de naphtawerken te Bakoe neemt een ernstig karakter aan. Tot dusver hebben 7000 arbeiders zich er bij aangesloten. De speciale correspondent van de „Daily Mail", te Teheran, weet aan zijn blad te berichten, dat tusschen den nieuwen sjah en bet Perzische parle ment een ernstig conflict ontstaan is. De sjah zoekt, gesteund door zgn mi nisters, de macht van het parlement to zijn en wonen op het slot O'Canor." Met ontzette blikken staarde de zwarte den spreker aan; toen barstte hij in een hatelijk schril lachen los. Zonder dat iemand het verhinderen kon, haalde Sture Trull een revolver uit zijn zak en schoot zich in het hart, uitroepende „Heer Graaf, je hebt je rol meesterlijk ge speeld, maar ik ook". Na deze woorden was hij dood. „Nu!" zeide de graaf, „zie hier de schul dige, er blijft ons niets meer over dan het onschuldige meisje het leven weder te geven". Nog denzelfden avond hield Erik Stratton overgelukkig zijne verloofde in de armen, terwiil de beide anderen reeds op de stoom boot naar Londen zaten, Graaf James, om zijn dochter en Salvatore als zijne kinderen naar het slot 'OCanor te voeren, Diet, om te samen met Mary Gleenor hunnen nieu wen heer naar het oude grafelijke slot te volgen. Alles was nu op het kasteel veran derd. Er heerschte den ganschen dag vroo- lijkheid. Iedereen werd gastvrij ontvangen zelfs voor de armen stond de tafel gedekt! Nora trouwde met den ongelukkigen en toch zoo gelukkigen vioolspeler Salvatore Luigi, Mary Gleenor werd de vrouw van Heimbold en bleef in bijzonderen dienst van de jonge gravin Nora, Lallah nu, be vrijd van groote zorgen, huwde den edel man, dien zij liefhad. Het dorp nabij het slot kreeg van Graaf James een nieuwe prachtige kerk, tot eere van God, die alles zoo wijs bestuurd had en tot herinnering aan de verlossing van een vreeselijke schuld. Naar het Duiisch.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1907 | | pagina 1