voor meisjes. De politie vond een bom, twintig pond dynamiet en een roode vlag, waarop de woordennationale vrijheid. Er werden acht meisje» ge vangen genomen. De revolutionaire socialisten hebben de officieren van den krijgsraad te Moskou ten doode opgeschreven. Tien gewapende mannen hebben Maandagochtend te Moskou den looper van een staatsslijterij overvallen, die een som gelds naar de bank bracht. De roovers kregen 51.00C roebels in handen, maar verloren bij de vervolging weer een zak met 7000. Met de rest ontkwa men zij. De moord op gouverneur Alexan- drowski te Penza heeft plotseling weer het bewijs geleverd, dat de terroristen in Rusland hun bloedig bedrijf tot vrees- aanjaging en paniekverwekking voort zetten. Verontrustend is daarbij de koel bloedigheid, Waarmee die moorden wor den uitgevoerd. Ook hier weer: Toen de gouverneur na afloop der vooistelling den schouwburg verliet, drong een jonge maar door het publiek en loste een revolverschot, dat den gou verneur op slag doodde. Hierna kon hij zijn wapen nog richten op den ad judant van het hoofd der politie en ook hem neervellen. Toen vluchtte de moordenaar in den schouwburg, waar de directeur hem ver geefs poogde te grijpen. Weer legde de jonge man zijn doodelijk wapen aan, maar in plaats van den directeur trof zijn eerst zoo zeker schot een politie agent, die dood neerviel. De vierde ko gel was bestemd voor den regisseur, die zwaar gewond werd. Ongelooflijk genoeg had de moordenaar toen nog kans om weder de vlucht te nemen, nu naar de damesgarderobe, waar een niets ver moedend kamermeisje hem den weg wees naar buiten langs een naar den beganen grond voerenden trap. Op die trap vond men hem later bewusteloos liggen; hij had den vijfden kogel voor zich zelf gebruikt. Volgens een andere lezing wees de vrouw van de garderobe hem een trap naar boven en toen hij deze opliep sloot zij de deur achter hem. Maar hoe dan ook, de man deed in elk geval een poging tot zelfmoord en bracht zich zulk een zware wond toe, dat hij spoedig na zijn overbrenging in het hospitaal overleed. Bij onderzoek bleek, dat de kogels met cyaankali vergiftigd waren. De moordenaar van miss Lake, welke laatste 2 October j.l. in het Essener stadspark dood gevonden werd, heeft zich te Essen in handen van't gerecht gesteld. Hij heet Alfred Land en is voormalig syndicaatsbeambte. Te South-Shields (Engeland), vond mevrouw Henderson des morgens de deur van het slaapvertrek van haar zoon een onderwijzer gesloten. Na ope ning vond de politie zijn lijk in ©en bloedplas. De keel was doorgesneden, een scheermes lag in de nabijheid. Haar dochter onderwijzeres was den dag te voren eenige visites gaan maken, doch des avonds niet thuis gekomen. Des middags ontdekten eenige vreem delingen haar lijk aan 't strand. De berg Helvi, tusschen de Giieksche provincies Messenië en Tryphalië ge legen, is tengevolge van de vele regens aan het splijten en dreigt de omrin gende dorpen te verpletteren. Op jacht zijnde in een woud bij Szat- mar-Nemeti (Hongarije) ontdekte de commissaris van politie een hol, en na dat hij eenigszins aau de daarin heer- schende duisternis gewond was, vond hij er een menschelijk lichaam, geheel met haar bedekt. Onmiddellijk liet hij eenige agenten aanrukken, die de gedaante een vol wassen man bleek het te zijn met geweld aan het daglicht brachten. De man verdedigde zich als een tijger en best en krabde de agenten onbarm hartig. Ten slotte gelukte het, hem in het hospitaal te brengen. Na langdurige onderzoekingen slaag de men er in te ontdekken, dat hij een zokere Johann Labancz was, die 27 jaar geleden spoorloos uit het dorp verdween. Gedurende al dien tijd heeft hij in het hol gewoond en zich uitsluitend met planten en kruiden gevoed. De eigenaar van de grootste klok kengieterij in Lotharingen, Bour, tevens lid van den gemeenteraad te Metz, is op geheimzinnige wijze verdwenen zoodat men aan een misdaad gelooft. Voor ©en week ontving Bour bezoek van een agent in assuranties die hem mededeelde, dat in Luxemburg zaken voor hem waren te doen. Bour begaf zich den volgenden dag op weg en se dert dien heeft men niet meer van hem gehoord. De recherche doet alle moge lijke moeite dit geheimzinnig geval te ontsluieren; tot nog toe evenwel zon der resultaat. Te Eger Oostenrijk-Hongarije, is de vrouw van een spoorwegbeambte in hechtenis genomen omdat zij haar pas geboren kind in de Eger had geworpen. Bij haar verhoor kwam aan 't licht, dat ze haar vijf vroeger geboren kin deren ook allen heeft verdronken. De vrouw van een daglooner te Glas gow verraste dezer dagen haar echt vriend met drie zoons en een dochter tje. Het gezin gaat wel ©enigszins ge bukt onder dezen kinderzegen. Het kuststadje Catenzaro en het na bijgelegen dorp Marina in Calabrië zijn door een vloedgolf getroffen tijdens een verschrikkelijken storm in den nacht van Vrijdag op Zaterdag. Beide plaat sen zijn voor een deel verwoest. Er zijn talrijke personen omgekomen en velen gewond. De overheid neemt met be hulp van militairen maatregelen om de huizen die wankelen, alsnog te bevei- ligjn- De correspondent te Teheran van de New York Herald, seint dd. 9 dezer, dat de aankomst in de hoofdstad van de volksvertegenwoordigers uit Tabriz, een allerscherpst conflict tusschen den Sjah en de Nationale Vergadering heeft doen ontstaan. H©t schijnt dat de re geering in Tabriz nog op de oude au tocratische wijze haar macht uitoefent. Hierdoor tot groot© opgewondenheid gebracht, liet de Nationale Vergadering den Sjah een kras gesteld schrijven toe komen. Hierin werd den vorst een for meel ultimatum gesteld, waarin de vol gende vijf eischen waren geformuleerd. 1. De Sjah moet jformeel erkennen, een constitutieoneel vorst te zijn; 2. het aantal minister» mag niet meer dan acht bedragen; 3. de ministerieel© verantwoordelijk heid moet erkend worden 4. de plaatselijke vertegenwoordigin gen moeten worden geregeld 5. Naus en de Belgische ambtenaren moeten worden ontslagen. De brief is in uiterst dreigenden toon gesteld. O. m. wordt gewezen op het feit, dat Tabriz op het punt staat in opstand te komen. De Teheransche correspondent van de Daily Mail seinde Maandagavond laat vandaar. Hij meldde toen, dat de Sjah twee boodschappen had gezonden aan de Nationale vergadering, welke hij onredelijk vond. De Sjah verklaarde dat zij nu evengoed de uitroeping van de republiek konden verlangen. De twee de boodschap van den Sjah heette ver- zoenender, ofschoon het de vraag was of hij nog in staat zou zijn de nade rende omwenteling tegen te houden, die de nationale verwachten. Dezen heb ben daarom de vreemdelingen gewaar schuwd uit de woeligste stadswijken weg te blijven. Het is bekend, dat er een revolutionair comité bestaat, dat bommen heeft en uit den Kaukasus versterkingen krijgt. Middelerwijl zijn Tabriz en Ardabil in Noord-Perzië in opstand gekomen. De bevolking van Tabriz verklaart, dat de voornaamste Perzische steden in opstand zullen ko men tenzij de eischen der Nationale vergadering volledig bewilligd worden. De Tabrizers zullen dan tevens een nieuwen Sjah kiezen. De militaire over heid te Teheran deelt ammunitie aan desoldaten uit. Huizen en winkels worden gesloten. Het Telegraafagentschap te Petersburg seinde Dinsdag: Gisterenavond 11 uur is in het huis van graaf Witte een bom gevonden in den haard van een der kamers, die vroeger door de dochter van Witte werden bewoond, maar thans onbewoond waren. De houten kist, waar in zich de bom bevond, was met wit linnen overtrokken. Voor de vulling van den bom had men een zeer zwakke ontplofbare stof gebezigd. De veronder stelling, dat de kist door den schoor steen in den haard is neergelaten, wordt weersproken door de omstandigheid dat het linnen, waarmede de kist overtrok ken was, niet bevuild was. Heden vonden schoorsteenvegers in een anderen schoorsteen een touw; er werd om politie gezonden, die in den haard van de kamer van een dienst bode, een tweede bom van dezelfde sa menstelling vond, als gisteren werd ontdekt. Terwijl het uurwerk van de gisteren gevonden bom op half zes was gesteld had men dat van de heden gevonden bom op 8 uur gesteld. Ook het linnen, waarmede deze bom evenals de eerste was overtrokken, vertoonde geen vlek ken. Uit New-York komt bericht van een ernstigen scheepsramp. Het stoomschip Larchmont, van Providence naar New- York, is Maandagnacht, na in aanva ring te zijn geweest met een schoener in de zeeëngte van Block Island ter hoogte van Rhode Island gezonken. De gezagvoerder van de Larchmont zegt, dat er tusschen de 150 en 200 passagiers aan boord waren, waarvan er slecht enkelen gered werden. Velen zijn aan dek of in de booten van koude omgekomen, voordat zij den vasten wal konden bereiken. De bemanning telde dertig koppen, van wie er eenigen ge red werden. Een later bericht meldt: Vijf booten en vier vlotten met 19 overlevenden van den ramp der Larch mont, en de lijken van 11 dooden, zijn •r in geslaagd na een vreeselijken strijd methooge zeeën en hevigen wind, Block- eiland te bereiken. De Times verneemt uit Kingston, dat daar gisterenochtend weer een schok gevoeld is. Er zijn er na de aard beving van 14 Januari nu reeds in de tachtig geweest. Een deel van de West- Indische troepen wordt binnenkort van Jamaica naar Bermuda verplaatst. Door de vernieling van het fort is er geen plaats voor hen. Er wonen oog vier duizend menschenin deopenbare parken. In de kolenmijn Petromariëf te Bach- moet, prov. Jekaterinoslaf, is een brand uitgebroken, waarbij een groot aantal personen is omgekomen. Tot dusverre zijn 40 lijken gevonden. Op een hoeve in Essex heeft een gezelschap van hoenderfokkers een proef genomen om te zien welke kippen 's winters het meeste eieren leggen, die welke buiten in de kou, of die welke warm binnen worden gehouden. De proef duurde zestien weken en werd genomen met tachtig kippen binnen en tachtig buiten. Zaterdag liep de proef af. De buitenkippen hebben het verre gewonnen. lieuw». HEUSDEN, 13 Febr. Het carnaval en het ijsvermaak behoor©n beide weder tot de geschiedenis en hadden een rustig verloop. Op de Bergsche Maas is sinds 2 dagen geen drijfijs meer. Heden morgen stoomde de boot „Metta" in de richting Gorcum; vandaag wordt een ijs- breker verwacht, zoodat de vaart morgen vermoedelijk geheel hersteld zal zijn. WERKENDAM. Maandag a.s. des nam. 7 uur hoopt de vereeniging „Samenwer king" te vergaderen ten herberge van J. B. Zwets. De punten van behandeling zijn: 1 Ope ning; 2 Notulen; 3 Bespreking loonlijst; 4 Benoemen van een afgevaardigde voor de Bondsvergadering5 Rondvraag en sluiting. Zaterdag a.s. des nam. 6£ uur hoopt de Hakkers- en Bandsnijdersvereeniging eene vergadering van leden te houden in de Nutszaal. Voor hen, die van 't vak zijn en lid willen worden, bestaat dan gelegen heid zich aan te sluiten tegen 10 cents entrée. Naar we vernemen, is een onzer vroegere dorpsgenooten een leelijk ongeval overkomen. We bedoelen Johs. de Kleijn, machinist op het zenuwlijdersgesticht „Oud- Rozenburg" te Loosduinen. Door een gas ontploffing werd hij tegen eeD muur ge slingerd en brandde zich deerlijk het ge laat. Hedenavond hoopt in de Nutszaal als spreker op te treden de WelEerw. Heer Mulder, predikant te Zwartewaal. Het onder werp der bespreking zal zijn „Japan". Het een en ander zal met lichtbeelden worden verduidelijkt. Ieder kan er heen, die aan de zaal een kaart haalt, welke gratis is te bekomen. Z iterdag 23 Febr. a.s. des avonds te half acht zal in de Nutszaal alhier een algemeene vergadering worden gehouden tot definitieve oprichting van een kolen- bond. De vergadering is ook toegankelijk voor niet-leden. Een ontwerp-reglement ligt van af heden ter inzage bij den heer L. v. Everdingen. ALMKERK. Bij den landbouwer H. Holleman heeft een koe drie voldragen kalveren ter wereld gebracht, maar dood. GIESSEN. Zaterdag j.l. had de vracht rijder M. Colijn uit Almkerk alhier een ongeluk, dat ernstige gevolgen met zich had kunnen slepen. Terwijl hij met een kar hout de stoep zou oprijden sloeg het paard tegen den grond en kreeg een gedeelte der lading op zich. Door gedienstige handen werd de kar met den meesten apoed ontladen en de viervoeter uit zijn. hachelijke positie ver lost. Noch de voerman, noch het paard be kwam eenig letsel. Ook de kar bleef onge schonden. Colijn kwam er dus fortuinlijk af, alleen was hij, zooals men begrijpen kan, geen klein beetje verschrokken. GENDEREN. Vrijdag is hier voor het eerst sinds menschenheugenis een ijsfeest gevierd, opgeluisterd door het Gendersche fanfarekorps. Dit laatste bracht Zaterdag een serenade aan J. van den Heuvel bij de viering van zijn zilveren huwelijksfeest. WOUDRICHEM. Zaterdagavond hield de vereeniging „Hou en Trou" een buiten gewone vergadering, waarin als spreker op trad de heer P. Verhagen, burgemeester van Woudrichem. De Voorzitter der vereeniging, de heer A. C. Ha velaar, opende met een kort woord de vergadering, wees op het neutraal stand punt der vereeniging en zeide, dat de heer Verhagen zou spreken over Huwelijkszorg; daar in het huwelijk vele zorgen zijn, zal het onderwerp zeker onzer aller aandacht waardig zijn. Hierop betrad de heer Verhagen het po dium en begon te zeggen, dat hij gaarne eens voor de vereeniging optrad, ook om op deze wijze de vereeniging te steunen; hij moest echter aan de vergadering doen opmerken, dat hetgeen hij te zeggen ha geen aanspraak kon maken op een geleerde verhandeling of een gezegeld betoog van zijn onderwerp, doch hij wenschte in allen eenvoud eenige losse gedachten, hier en daar bijeengegaard, alsmede eenige dichter lijke ontboezemingen van hemzelf aan de vergadering voor te houden, aan de verga dering overlatende het gesprokene aan te nemen of er voordeel mede te doen. Als van zelf is het voor den verslaggever moeielijk een helder overzicht te geven van het gesprokene, te meer daar hij verzuimde aanteekeningen te makenwat de heer Verhagen echter mededeelde, besprak of voordroeg, werd met de grootste aandacht aangehoord. De vereeniging, die hoofdzake lijk uit visschers bestaat, hoorde op de meest aangrijpende wijze hun bedrijf schet sen en telkens de huwelijkszorg zoo liefde rijk gedragen door vrouw en man, op scho me wijze voorstellen. Voornamelijk deed echter de spr. de moederlijke huwe lijkszorg op kernachtige wijze uit komen en waren ook vrouwen te dezer vergadering geweest, zij zouden er bepaald hoogmoedig op geworden zijn, zooals spr. hen in hun huwelijkszorg roemde. Zeer schoon was het tooneel, hetwelk de heer Verhagen schetste met de redding van een visscher (haar man) en door den visscher opgepikten schipbreukeling (haar vader). Ademloos werd de moed der visschersvrouw aangehoord, doch meer nog dan de moed, was de liefde tot haar man de drijfveer, zich met doodsverachting in de golven te werpen om haar lieven man te redden toen dan ook de redding volbracht was, scheen er een zucht van verlichting bij de hoorders op te stijgen. Met een schoon ge dicht, waarin op aangrijpende wijze de liefde geschetst werd van man en vrouw tot hun kinderen, ook zelfs in kommervolle omstandigheden, sloot de heer Verhagen zijn rede. Een luid applaus bewees dat het gehoorde zeer werd gewaardeerd. Door d#n voorzitter werd nu den heer Verhagen dank gezegd en de vergadering gesloten. GAMEREN. Bij A. v. E. ontdekte de vrouw een niet alledaagsche diefstal in de stal. De geit, welke zij gewoon was op ge- zetten tijd te melken, werd op eens bijna droog, gaf hoegenaamd niets meer, wat voor haar een raadselachtig verschijnsel was te meer daar het dier in uitstekende toestand verkeerde. Weer op gewonen tijd het beest willende melken betrapte zij den dief en wie was't? Een big, welke met de geit in 't zelfde hok liep, deed zich te goed aan de heerlijke melk. Vanwege het polderbestuur Game ren werd Donderdag j.l. bij inschrijving aanbesteed het leveren en plaatsen van een ijzeren heining op een zeer gevaarlijke bocht in de kom der gemeente en een leu ning op een brug. Uitgenoodigd waren H. v. Kuyl en G. Nieuwenhuizen Tz., smeden, alhier. Inge komen een biljet van G. Nieuwenhuizen Tz. voor den som van f 175 aan wien 't werk is gegund. Geen ijsclub bezit ons dorp, toch is er de afgeloopene week op het kleine baan tje veel genoten. Door K. v. Maren netjes in orde gebracht trok het ontzettend veel liefhebbers(ters) tot zich. Eiken avond en Zaterdagavond niet 't minst ijsverlichting lampions en fietslantaarns prijkten op de baan en daartusschen het gekrioel. Door de zorg van voornoemden Van M. liep alles uitstekend van stapel. Ook werd de jeugd door een paar nota bele ingezetenen op chocolade onthaald. VERSLAG der Raadszitting van de ge meente Woudrichem, op Zaterdag 9 Fe bruari 1907. Afwezig de heer De Jong d® Bosson. De voorzitter, de heer Verhagen, opent de vergadering, waarna de secretaris de notulen der vergaderingen op 10 en 17 Jan. voorleest, welke onveranderd worden goed gekeurd. De voorzitter zegt dat nog geen praeadvies kan worden uitgebracht, aangaande het voorstel verzekering gemeente-gebouwen, alsook over het voorstel stembureau in wijk B, daar voldoende gegevers nog ont breken. Voorlezing wordt gedaan van het verslag der comm. tot wering van schoolverzuim, hetwelk met dank voor kennisgeving wordt aangenomen. Hierna wordt voorgelezen een schrijven van Z.Exc. den Minister van Waterstaat, waarin hij bericht, dat door peilingen is gebleken, dat de diepte van de rivier voor de monding van het Oudendijksche gat dieper is dan het gat zelf en er dus geen termen bestaan tot uitdieping voor de mon ding en het gat zelf aan de zorg van het waterschap „Oud Land van Altena" blijft overgelaten. B. en W. vragen machtiging tot uitgifte van een bedrag van f 35.tot aankoop van boekjes, behandelende en voorstellende het leven van Neerlandsch grootsten zee held Michiel Adr. De Ruiter, waarmede de schoolkinderen op diens geboortefeest zullen bedacht worden. De raad heeft geen bezwaar tegen deze uitgaven. Ingekomen een dankbetuiging van den heer L. W. Varossieau voor de hem ver leende gratificatie. Op zijn daarto© gedaan verzoek wordt aan den heer J. A. A. Blankw&ard, onder wijzer aan school 1, eervol ontslag verleend tegen 16 Februari. 1907. Aangezien het aantal leerlingen aan school 1 thans 298 bedraagt, ontheft de wetgever de gemeente een zesde onderwijzer te benoe men; hoofdzakelijk uit financieel oogpunt besloot de raad geen benoeming vooralsnog te doen. Hierop wordt de vergadering gesloten. VtinnenlHiid. De begrooting van oorlog is Zaterdag door de Eerste Kamer met 27 tegen 17 stemmen verworpen. Uit de stem mingslijst blijkt dat de geheele rech terzijde met den heer Van Houten tegen stemde. In de vergadering der Tweede Kamer heeft minister De Meester Dinsdag me degedeeld, dat de ministers, naar aan leiding van het door de Eerste Kamer omtrent de Oorlogsbegrooting genomen besluit, aan H. M. de Koningin hun ontslag hebben aangeboden. Hij ver zocht schorsing van de werkzaamheden der Kamer, die daarop uiteenging. Hei Haagsche Correspondentiebureau meldt Naar men verzekert, heeft H. M. de Koningin den voorzitter van de Eerste Kamer, baron Schimmelpenninck v. d. Oye, in audiëntie ontvangen. Een kenteeken van de ministerieele crisis is, dat de ministers de gewone audientiën hebben doen afzeggen en deze voorloopig niet varleenen. Dinsdagochtend ontving de minister van financiën, de heer De Meester, tij delijk voorzitter van den ministerraad, het volgende telegram uit Winschoten: De vergadering ten getale van twee honderd ingezetenen, gehouden té Win schoten op 11 Februari, zeer teleur gesteld over de verwerping van de Oorlogsbegrooting door de Eerste Kamer betuigt sympathie met het streven en optreden van minister Staal, en hoopt, dat deze minister met het geheele mi nisterie aan het bewind moge blijven. Namens het comité, (get.) Mr. BOSCH, (get.) H. EDELMAN. Men meldt aan de N. R. Ct: De invoer in- en de doorvoer door Duitschland van melk (ook gesterili seerde en gepasteuriseerde) uit Neder land is door de Duitsche regeering ver boden. Door de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Rotterdam, is oen adrea gezonden aan den minister van Land bouw, Nijverheid en Handel in zake het ontwerp tot aanvulling en wij iigi- ging van de Boterwet. Daarin wordt gezegd, dat de Kamer tegen de algemeene strekking van het ontwerp geen bezwaar heeft, daar de margarine-industrie er niet door ge fnuikt wordt. Alleen heeft de Kamer bezwaar tegen enkele artikelen van het ontwerp. Zoo wordt o.a. in art. 3 een lijst aangege ven van vetten, welke niet aanwezig mogen zijn in een bereidplaats van boter. Practisclier zou zijn een lijst te maken van vetten, die wel aanwezig mogen zijn, met uitsluiting van alle andere. Verder heeft de Kamer er bezwaar tegen, dat toezicht op de bereid- en bewaarplaatsen voor margarine eener- zijds en boter anderzijds, komt ten laste van den bereider, wat zij onbillijk acht. Zeer ernstig bezwaar heeft zij tegen art. 4 dat aan de inspecteurs-visiteurs en dergelijken het recht geeft, te allen tijde de margarinefabrieken binnen te treden. Elke fabrikant heeft zij n fabrieks geheim, en zou dit dus door de con- troleerende ambtenaren ontdekt worden met al de gevolgen, die daaruit zouden kunnen voortspruiten. Daarenboven is toezicht op het be reiden van magarine ook niet noodig. Het eenige, waarvoor gewaakt behoeft te woiden, is, dat de margarine, die de bereidplaats verlaat, voor export of voor binnenlandsche comsumptie, voldoet aan de bepalingen der wet. Contröle bij het verlaten der fabriek is dus vol doende. Uit Helenaveen schrijft men: Met de boringen naar steenkolen te Panningen, bij Helden en station He lenaveen, is men resp. gevorderd tot 500 en 550 meter. Tot nu toe ging ook op dez© plaatsen alles naar wensch. Men hoopt te Panningen het eerst steenkolen te vinden, daar aardlagen als krijt en kalk op een vondst doen hopen. Bovendien gaat het boren hier sneller, dan bij het station Helenaveen, daar het boorgat kleiner genomen is. De arbeider F. de R. te IJzendijke, buurt 't Molentje, wondde zich verleden. erder komt nog in bespreking het al of niet vervullen der vacature, ontstaan door het vertrek van den heer Blank waard.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1907 | | pagina 2