telegram uit Hannover ontvangen, mel dende dat een kind van dezen naam en leeftijd alleen de reis mee zou ma ken, mot verzoek hem goed op den D.-trein te bezorgen. In Osnabrück zouden zijn ouders bij hem komen om samen de reis naar Hamburg te ver volgen. Omstreeks 1 uur is de reddingboot 's nachts weer uitgegaan en Vrijdag ochtend omstreeks zes uur weer terug gekeerd, belaas tevergeefsHet wrak was niet dicht genoeg te naderen Vrijdag in de vroegte kwamen be droefde familiebetrekkingen mee met de treinen, om te trachten hun ver miste verwanten te vinden. Het was ontroerend om aan te zien, zooals vrou wen en mannen, heeren en dames, vele Engelschen ook, de rijen lijken langs gingen en de ge .ichten aanzagen. Onk het bestuur van de Zuid-Hol- landsche Redding Mij. was uit Rotter dam aangekomen. Met dat al was aller hoop nog steeds gevestigd op kapitein Jansen en zijn reddingsboot. Eerst Donderdagavond laat, toen bijna den ganschen nacht weer en Vrijdagmorgen om half acht opnieuw, deden de onver schrokken helden het uiterste om de over' -renden op het wrak te redden Z i zagen eerst het dek leeg, floten, en twee mannon kwamen uit de stuur manskamer op, om in nieuwe wanhoop terug te vallen. Voorbijgaande schepen, alle met de vlaggen halfstok, rapporteerden dat zij hadden hooren roepen van het wrak, mannen gezien hadden die zich tegen het voorhoofd sloegen van razenden angst. Maar de verbolgen elementen gaven geen kamp. Als er een man ter wereld is, die er hen afhaalt zeiden de zeelieden dan is het Jansen. Het mocht niet zijn! Omstreeks 10 uur is Prins Hendrik aan den tioek aangekomen, gekleed in admiraalsuniform (klein tenue). Z. K. H. bracht den burgemeester uit naam van de Koningin oprechte deelneming over. De Prins ging aan boord van het loods- instructieschip Jan Spanjaard, waarmee hij in gezelschap van genoemde heeren den Waterweg uitstoomde en het wrak dicht passeerde. Inmiddels herhaalde de reddingsboot haar pogingen, echter tevergeefs. Z. K. H. zag op het wrak duidelijk enkele menschen. Daarna zwaaide het loodsschip en bracht den Prins naar de rouwzaal, waar hij zichtbaar ontroerd tusschen de haag van lijken doorschreedt. Vervolgens wandelde de Prins door de sneeuwbuien naar de Berghaver.om de reddingsboot te bezichtigen. Jansen en zijn mannen sprak hij moed in en hij beloofde 's middags om 1 uur weder op het loodsschip naar buiten te gaan, als de reddingsboot opnieuw zou trach ten het wrak te bereiken. Nadat de Prins den eenige geredde, kapitein Par- keston, in zijn hotel bezocht had, en even geluncht aan het station, begaf hij zich opnieuw aan boord. Gelijk trok de reddingsboot uit. Er stond veel zee en er woeien woeste sneeuwbuien. Te half vier heeft een jol van de loods boot de pier bereikt, dreigend te ver pletteren. Een oogenblik later zag men een man in den liftopstand klimmen. Deze heeft door een lijn verbinding gekregen met het wrak. Door een andere lijn was hij met de reddingsboot verbonden. Er zijn toen elf schipbreukelingen ge red, onder de oogen van den Prins. 'I MiUrliik lii'uws. HEUSDEN, 23 Febr. Voor een talrijk publiek trad Woensdag avond alhier op mr, H. Smeenge, lid van de Tweede Kamer, daartoe uitgenoodigd door het dep. Heusden van de maatschappij „Tot Nut van 't Algemeen." Spreker had tot onderwerp: „Verwaar loosde kinderen in verband met de Kinder wetten". Op gemakkelijk volgbare wijze besprak spreker de in verwezenlijking gebrachte drie wetsontwerpen van minister Corth v. d. Linden en betreurde het, dat het 4e ontwerp „Onderzoek naar het vaderschap" ook nog niet tot wet verheven is, maar hoopte dat het ook eerlang zal gebeuren, waardoor aan de verongelijking van het onechte kind een einde zal gemaakt worden. Wij zullen het betoog niet op den voet volgen, de plaatsruimte laat dit niet toe, en bepalen ons er toe met op te merken hoe de geachte spreker de zaak bezag vol gens het burgerlijk recht, het Wetboek van Strafvordering en dat van Strafrecht. We kregen te zien, wanneer en hoe nuttig het was dat, in enkele gevallen, ouders ontzet kunnen worden van het ouderlijk gezag, een en ander toegelicht met grepen uit de ervaring van den spreker, tijdens zijn 10-jarige loopbaan als kantonrechter. Verder hoe de rechtspleging tegen jeugdige boosdoeners, tot eene berisping, in tegen woordigheid van de ouders, kan worden teruggebracht, hoe in andere gevallen de tuchtschool voor eene maand, voor zes en twaalf maanden kan geopend worden, naar mate van den leeftijd, om de misdadige jeugd zoolang mogelijk terug te houden van het on teerend verblijf in de gevangenis. We maakten vervolgens kennis met de Voogdijraden en de wijze waarop die ten algemeene nutte werkzaam zijn en hoe men bezig is, buiten de tuchtscholen om, ver waarloosde kinderen of in gestichten of door partiouliere huisverpleging te trachten als bruikbare menschen aan de maatschappij terug te geven. Velen, zoo niet de meesten, zullen met ons gezegd hebben, dat het een zeer leerrijke avond was en de voorzitter, de heer Alma. bracht terecht in gloedvolle bewoordingen zijnen dank aan mr. Smeenge, die deze Nutsavond tot een zeer nuttigen avond voor de leden heeft gemaakt. Laat ons er den wensch aan toevoegen, dat de leden er ook zoozeer van doordron gen zijn, dat, als hunne particuliere lief dadigheid wordt ingeroepen, om ook van niet-regeeringswege voor het verwaarloosde kind werkzaam te zijn, ook bij hen open beurzen zullen gevonden worden. Op 20 Februari 1.1. overleed te Haar lem op 79-jarigen leeftijd de Emer. Predi kant Ds. R. Hoornsma Cannegieter, die om streeks 1865 enkele jaren alhier als Hulp prediker werkzaam was en de algemeene achting genoot. Dit is de laatste Hulpprediker geweest, die aan de Herv. Kerk alhier verbonden was. Van Heusden vertrok de heer C. als Pre dikant naar Everdingen, later naar Don kerbroek en had nog eene andere standplaats alvorens hij zijn emeritaat nam. Op de heden gehouden Provinciale keuring van twee- en eenjarige hengsten in Noordbrabant geboren werden 5 tweejarigen en 28 eenjarigen voorgebracht. Voor de tweejarigen werden onderhouds bijdragen van f 150 toegekend voor den vos „Max" van J. Snoek te Almkerk a. d. Nieuwendijk en voor den donkerbruinen „Hein"" van D. van Buuren te Meeuwen. In de afdeeling der een jarigen werden bekroond met prijzen van f 150: J. Snoek te Almkerk a. d. Nieuwendijk met den vos „Apollo"D. van Buuren te Meeuwen met den donkerbruinen „Roel" en Gebrs. Oerle- mans-Van der Schans te Drongelen met den zwarten witvoet „Rex". J.l. Woensdag werd te 's-Hertogen- bosch eene druk bezochte algemeene ver gadering gehouden van den Bond van Heng- stenhouders in Noordbrabant, van de 47 leden die de Bond op het oogenblik telt waren er 39 tegenwoordig. Door het Bestuur werd de Rekening over 1906 gedaan met eene ontvangst van f 483,36£ en een uitgaaf van 357,26 en die alzoo sloot met een saldo van fl26,10£. Het periodiek aftredend bestuurslid de heer E. Bens werd alszoodanig herkozen. Ook in de verschillende functieh der be stuursleden kwam geen verandering. De contributie werd voor 1007 opnieuw bepaald op f 5. Met algemeene stemmen werd besloten het minimum-dekgeld te brengen op f 8. Besproken werd de wenschelijkheia dat er voor de verplichte voorjaarskeuring van dekhengsten meerdere keuringsplaatsen zou den worden aangewezen met het oog op de groote afstanden die nu moeten worden afgelegd. Met het oog op de weinig kans van succes in die richting werd besloten aan de spoorwegmaatschappijen reductie der vrachtprijzen aan te vragen voor het vervoer per spoor bij gelegenheid der keu ringen. Het denkbeeld tot oprichting eener on derlinge verzekeiing van dekhengsten door de bondsleden vond bij de vergadering geen instemming. Met ingang van 26 Februari a.s. zijn de openstellingsuren op werkdagen van het post-, telegraaf- en telefoonkantoer te Wou- drichem en van de hulptelegraafkantoren te Andel, Hank, Meeuwen, Dussen, Alm kerk en Nieuwendijk geregeld als volgt: Woudrichem, 7,30 tot 12,30, 1,30 tot 3, 5,30 tot 7. Andel, 8,30 tot 9,30, 11,30 tot 12,30,1,30 tot 2.3o, 5,30 tot 6,30. Hank, 7,30 tot 12,30, 1,30 tot 3, 5,30 tot 7. Meeuwen, 7,30 tot 12,30, 1,30 tot 3, 5,30 tot 7. Dussen, 7,30 tot 12,30, 1,30 tot 3, 5,30 tot 7. Almkerk, 7,30 tot 12,30, 1,30 tot 3,5.30 tot 7. Nieuwendijk, 7,30 tot 12,30, 1,30 tot 3, 5,30 tot 7. (Alles spoortijd.) Voor Zon- en Feestdngen blijft de rege ling onveranderd. Tijdens den storm op Woensdag 1.1. passeerde de stoomboot „Stad Heusden" op zijn terugtocht onder Werkendam een schip, dat de noodvlag had geheschen. Het schip was door een sleepboot losgelaten en kon met zijn anker geen grond vinden. De golfslag sloeg over 't dek en vrouw en kinderen stonden handenwringend om hulp te roepen. Hoe moeilijk het ook ging stoomde de „Stad Heusden" er terstond heen en had het geluk een tros toe te kun nen werpen en vervolgens het vaartuig op sleeptouw te nemen, na eerst met de sloep de vrouw en kinderen aan boord te hebben genomen. Als nu werd, trots het vreeselijke weer, de reis naar Gorinchem voortgezet en het vaartuig in veilige haven gebracht. Eere aan kapitein en bemanning van de „Stad Heusden", die geen moeite ontzagen, waar het gold de reddende hand uit te steken en mogelijk menschenlevens daar door te redden. WERKENDAM. Zondag a.s. hoopt in de Geref. Kerk Werkendam A, op te treden de WelEerw. heer E. Vonk, predikant te Gameren en Maandag a.s., des nam. 7 uur, in de bewaarschool, de WelEerw. heer Geers, predikant te Scheveningen. De heer F. Kramer C.D.z. heeft voor zijn lidmaatschap van den Raad bedankt, zoodat het aantal aftredende Raadsleden thans 5 bedraagt. De namen der aftreden den zijn: G. van Oord, C. J. Visser, F. D. Kramer C.D.z., B. L. Buurman en J. de Klerk. Door de hooge vloeden is in den Biesbosch veel hout, band en riet gaan drijven. SLEEUWIJK. De herijk der maten en gewichten zal dit jaar plaats hebben te Werkendam op Dinsdag 21 Mei, nam. van 123 uur en Woensdag 22 Mei, voorm. van 912 uur. Dinsdag 26 Febr. a.s. wordt alhier het hulptelephoonkantoor geopend. HERPT, 22 Febr. De oprichting van een stoomzuivelfabriek alhier heeft thans haar beslag gekregen. Het bestuur bestaat uit de heeren A. J. van Grevenbroek, voor zitter, B. Luyken, le seer, en A. van Bok hoven, 2e secretaris, welke zullen worden bijgestaan door 5 commissarissen, welke wonen te Herpt, Oudheusden, Hedikhuizen en Haarsteeg. Binnenkort zal de rijkszuivelconsulent alhier komen om te dienen van advies, omtrent inrichting en aanschaffing van ma chines enz. WOUDRICHEM. De jongedames W. Varossieau en K. v. Dorth, beiden alhier, hebben met gunstig gevolg het toelatings examen voor de Rijksnormaallessen te Go rinchem afgelegd. RIJSWIJK. Bij het toelatingsexamen voor de Rijksnormaallessen te Gorinchem slaagde o. a. C. Binsbergen alhier. De storm heeft hier nog al schade aangericht. jVerscheidene daken hadden veel te lijden en een hooischelf woei om. Woens dag beproefde de Woudrichemsche boot tevergeefs hier aan te leggen. Had men eerst gevreesd, dat de aardappelen veel door den vorst geleden zouden hebben, nu blijkt dat in behoorlijk verzorgde kuilen geen schade is aangericht. Kleine partijtjes worden f 2.25 per H.L. verkocht. VEEN. Maakten wij in ons vorig no. melding van het braaf 3-tal M B. M. en G. en G. Vos; twee van dat 3-tal hebben zich deze week schuldig gemaakt aan dief stal van een horloge met scheermes door middel van braak met inklimming. De Rijkspolitie uit Heusden heeft een en ander weer tot klaarheid gebracht. WIJK. Woensdagmorgen kwam devis- scher v. R. tot de ontdekking, dat er on- gewenscht bezoek was geweest bij zijne partij visch. Hij miste namelijk uit een zijner korven circa 800 pond visch. De man lijdt hierdoor eene aanmerkelijke schade. Van dit geval is aan de politie kennis gegeven. WOUDRICHEM. De uitkomsten der zalm- visscherijen op de Waal en de Merwede waren in de laatste acht dagen vrij gun stig. In het traject van Tiel tot Woudrichem werden gevangen 27 zalmen, te Gorinchem 9 z. en te Hardinxveld 28 z., op de Lek te Tienhoven 7 z. De prijzen van andere rivier- en polder- visch waren als volgt: Zomerzalm fO.OO f0.00, winterzalm fl.70f2.60, aal 20 25, paling 5055, snoek 2225, snoek baars 37—40, zeelt 2830, baars 1618, bliek 1215 en voorn 69 ct., alles per half K.G.; houting 2023 ct. per half K.G. DOEVEREN. De predikant der Ned. Herv. gem. te Hontenisse, ds. W. N. Coenen, zal 2 Maart a.s. den dag herdenken, waarop hij voor 45 jaar in zijn eerste gemeente (Doeveren) zijn intrede deed. Van Doeveren vertrok hij in 1875 naar Leeuwen en van daar in 1890 naar Hontenisse. GIESSEN. In de Geref. kerk zal a.s. Zondag tot de bediening van het H. Avond maal optreden ds. Goedbloed te Nieuwendijk. ALMKERK. Woensdagavond j.l. had in de zaal bij de Wed. Heijkoop oene ver gadering plaats van den ring van Jongel. vereenigingen. Wijl de voorzitter, de heer Zwart van Sleeuwijk, niet aanwezig was, fungeerde de secretaris, de heer Van Genderen, als pre sident. Er werden twee lezingen gehouden, een door genoemde v. G. over „Waarom eene volksvertegenwoordiging?" en eene door den heer Buizer over „De bibliotheek". Beide werden door de talrijke vergadering met de meeste aandacht gevolgd. In de 14 Februari gehoudene Algemeene Vergadering van de „Handels- en Land bouwbank" te Gorinchem, werd o.m. be sloten tot de uitgifte van de Derde Serie van Aandeelen, groot f 100,000, verdeeld in 200 aandeelen van f 500, waarop bij in schrijving te storten 20 pCt. Inschrijvers zullen vanaf 1 Januari tot den dag der storting moeten bijbetalen 4 pCt. rente. Ter vergadering werd medege deeld, dat reeds voor 56 aandeelen is in geschreven. Inschrijvers in de Derde Serie ontvangen voorzoover deze beschikbaar zijn voor elk tiental aandeelen een oprichters- bewijs. Itinnenland. Men meldt uit den Haag, dat do ministerraad Donderdag is gehouden nadat minister De Meester door H. M. de Koningin was ontvangen. Vrijdag is de ministerraad wederom bijeengeweest. Bij Kon. Besl. van 20 dezer is aan den minister van oorlog, den generaal- majoor H. P. Staal, laatstelijk sous-chei van den generalen staf, op zijn verzoek een eervol ontslag verleend uit den militairen dienst, en is aan voornoem den ópper-officier dank betuigd voor de veeljarige en belangrijke diensten, door hem aan den lande bewezen. Het Vaderland schrijft naar aan leiding hiervan: Het bericht, dat generaal Staal den militairen dienst, waarin hij een zoo eervolle positie bekleedde, gaat verlaten, kunnen wij niet laten passeeren zonder een woord van waarachtige en harte lijke waardeering voor hetgeen generaal Staal in het belang van het leger heeft verricht. Dat de hervormingsmaatregelen, die hij als minister had voorgesteld en zoo wakker verdedigd, hem den terugkeer in het leger voor de toekomst hoogst moeilijk maakten, was duidelijk. De sympathie die hij zich iu den lande door zijn optreden verworven had, zal er door dit offer niet minder op worden. Begrijpen wij den toestand goed, dan is zijn ontslagaanvrage uit het leger tevens te beschouwen als een voorteeken, dat zijn aanblijven als minister niet waarschijnlijk is. „Het Volk" schrijft onder opschrift „Is dat waar?": „Op een plaat van den „Spectator", geredigeerd door den Handelsblad "- redacteur mr. Israëls, wordt generaal Kofl, de chef van den generalen staf, aangeduid als de Mefisto, die den Faust der Eerste Kamer bijstond om Valentijn- Staal overhoop te steken. Volgens het onderschrift zou de lieer Kool de „des kundige voorlichting" gegeven hebben aan de commissie van rapporteurs uit de Eerste Kamer of aan haar voorzitter, het anti-revolutionnaire lid 't Hooft. Zou dat nu maar een losse insinuatie zijn of heeft de heer Israëls goeden grond tot deze aanduiding? Ons dunkt, nu het eenmaal gezegd is, mag dat niet onopgehelderd blijven. Wanneer inder daad de chef van den generalen staf in 't geheim gestookt heeft tegen den minister van Oorlog, dan is er in ons militairisme een Augiasstal te redderen waarvan wel niemand nog besef had." In dit verband herinneren wij aan het bezoek door Prins Hendrik, ge bracht aan genereal Kool, op diens bu reau aan de Kalvermarkt. Een bezoek, dat later door het Haagsche correspon dentie-bureau als dood-onschuldig is voorgesteld. De Prins had eenvoudig met den chef van den staf tactische oefeningen op de kaart gehouden Hierbij zij opgemerkt, dat die tacti sche oefeningen al sinds geruimen tijd waren afgeloopen, voor zoover ons be kend is 's winters nooit gehouden zijn, dat de Prins aan den achterkant van het gebouw verscheen en door één der genestelde heeren op den bok van het rijtuig gezeten, liet vragen of de generaal hem ontvangen kon. Misschien wil het Haagsche corres pondentiebureau ons ook wel even mede- deelen, waarom het ons eerst bericht zond. van het bezoek van den Prins aan generaal Kool en kort daarop ons telegraphisch verzocht het niet te plaat sen. En dat bij zoo'n dood-onschuldig be richt Donderdag is ter hoogte van Wasse naar een boot gestrand. De Katwijksche reddingsboot heeft 5 man van de equi page afgebracht. De kapitein wilde echter niet mede, omdat de positie van de boot niet gevaarlijk is. Nader wordt nog gemeld, dat het vaartuig ligt een paar honderd meter benoorden strandpaal 93, dit is onge veer 7 mijlen van het Wandelhoofd af. Het schip strandde op circa 50 meter uit de kust en bij ebbe kwam 't geheel droog op het strand te liggen. Voor de bemanning bestond geen gevaar. Thans kon worden geconstateerd dat het is een Duitsch stoomvaartuig, ge naamd Venus. Uit Twijzelerlieide meldt men aan de Leeuw. Ct. Eergisteren werd, liggende tegen een hooischelf van den landbouwer v. d. L. alhier, hevig bloedende en bewusteloos gevonden de persoon van P. V., woon achtig onder Zwaagwesteinde. De on gelukkige overleed al spoedig. Naar men ons mededeelde, had hij een wonde in de zijde boven de heup, waarschijn lijk toegebracht met een mes of ander scherp vooiwerp. Algemeen wordt dan ook a in moord gedacht. De politie doet ijverig onderzoek. Men meldt uit Enschedé, dato 19 dezer Heden deed de justitie uit Almelo onverwachts een inval in de socialisti sche drukkerij „De Samenwerking" al hier, alwaar o. a. ook het blad „Recht door Zee" wordt gedrukt. Een onderzoek werd ingesteld en naar verluidt, staat zulks in verband met het anti-militairistisch jaarboekje van 1906, dat door gemelde „Samenwerking" ge drukt werd. In dit boekje nu, destijds voor het grootste gedeelte samengesteld door ze keren Hildebrand, die thans niet meer behoort in het rijk der levenden, moeten n.l. artikelen voorkomen, welke blijk baar een volgens de wet strafbaar ka rakter dragen. Er werd echter niets in beslag genomen. Toen Woensdagmiddag om 2 uur 't personeel van de diamantslijperij aan de Rechtboomsloot te Amsterdam van schaften terug kwam, vond men de buitendeuren opengesloten, terwijl in de werkplaatsen verschillende kasten opengebroken waren. Hieruit bleken te zijn ontvreemd 70 doppen, waarin groote bijna afgewerkte diamanten waren ge vat. Voor een groot bedrag aan diaman ten is hier dus gestolen. Aangifte bij de politie volgde, maar van de daders geen spoor. Men heeft zelfs niet het flauwste vermoeden, wie deze misdaad bedreef. Uit Bochum wordt aan de Köln Ztg. gemeld, dat daar door toedoen van twee Nederlandsche politieambten de fa brieksarbeider Heyer is in hechtenis genomen, die er ernstig van verdacht wordt, in Den Haag een anderen werk man van het leven te hebben beroofd. In het gesticht Calvarienberg te Maas tricht is overleden de arbeider 11. C., tengevolge van bloedvergiftiging, ont staan door het openkrabben van een onbeduidende wond. De redding. De corresp. van de N. R. Ct schreef gisterenavend aan dat blad Om u van de kloeke redding bericht te doen, vertel ik u Let onderhoud na, dat ik onmiddellijk na aankomst had met den stoeren kapitein van de stoom- loodsboot Hellevoetsluis, den onver schrokken J. Berkhout, die, met Jan sen van de reddingboot samen het werk der helden heeft geleid. „Ik was uit zee binnengekomen vertelde mij deze scoipper in zijn hut terwijl de dankbaarheid om het dappere doen van zijn jongens hem uit de oogen glom omdat ik een signaal van het loodswezen had gekrej en. Toen ik in de Berghaven aanlag, kwam daar nie mand minder dan Prins Hendrik aan boord, en aanstonds op de brug staan aar hij niet afging, al zetten de sneeuw vlagen ook nog zoo fel op, en al was bet buiten ook nog zoo bruin, een on verschrokkenheid voor 'een vorst, die daar niet aan gewend is, waarvoor wij allen den grootsten eerbied hebben. Dapper bleef hij tot het einde toe staan en goed in orde, want Z. K. H. rookte nog smakelijk zijn sigaar. „De bedoeling was, dat de Prins bij ons de stoomreddingboot zou volgen, die gelijktijdig uitging, om een nieuwe poging te wagen. En zoo gel eurde het. Jansen had nu een jol achter zich, be mand met vier matrozen van het loods wezen. En waarachtig, die jongens heb ben het begin mee gemaakt, al was de zee ook nog zoo moeilijk en spaarden de kwade buien hen allerminst. Die jol kreeg verl inding met Noorderhoofd waar net wrak zit. Werd tegen'de pier gesmeten, zoodat wij dachten dat zij le pletter zou slaan. Maar in plaats daar van gaf Klaas Ree zichzelf een gooi en joempte op de sleenen, waar de branding overheen liep. Half loopende half zwemmende, tot den l.als in de golven en het water is koud schar relde hij voort naar den kop. Ieder oogenblik vreesden wij hem te zien wegslaan. Maar hij bereikte een paal, kroop erop, en bleef er wel een half uur op zitten. Met een lijn zat hij aan de reddingsboot vast. „Inmiddels volgden zijn drie kame raden uit de jol zijn dapper voorbeeld, joempten ook op de keien, waarover heen de branding raasde. De reddingboot was intusschen voor anker gegaan. „Toen grepen de vier jongens elkan der vast, om steun te hebben tegen het geweld van de zee, en zwemmende, loopende, gingen zij al verder naar buiten, tot zij allen het hoofd bereikten, op een 50 meier van waar het wrak zat. En het geschreeuw en gewuif van de schipbreukelingen misschien ook wel de Prins die hen gadesloeg maak ten de jongens zoo dapper als leeuwen. „Nu wilde het geluk dat er van de Berlin nog een tros afhing in zee, op gewaaid door den storm naar hen toe. Telkens werden de jongens door de sneeuwvlagen en de bruiskoppen aan onze oogen onttrokken. En toen ik zag" zei de kapitein van de loodsb )ot „hoe die vier arme jongens daar tobden met de zee, dacht ik: Ze moeten en ze zullen hulp hebben. En ik vroeg aan booord: „Kom jongelui, wie wil er Meteen kreeg ik er veel te veel. En daar zaten er alweer vier anderen van mijn loodsboot in de tweede jol, de leerlin gen C. de Gorter, Harm van der Meulen, L. Braam en J. de Geus. Hun hulp is het geluk gewrest. Want op dezelfde wijs kwamen zij aan de Noorderpier, sprongen op de overspoelde keien, ploe terden arm in arm door de branding naar de keien, tot er daar acht jongens samen waren aan het hoofd, vaak tot de halzen in het koude bad." „Ja" vervolgd® een van de „jongens", die er bij was geweest, simpelweg „want schipper, de zee ging zoo bul derend te keer. Maar we pakten den tros van de Berlin en bonden er een nieuw eiud aan, tot we het op een paal van de pier vast konden zetten. En zoo konden zij komen. „Het wrak lag 5 meter boven ons uit, de tros in de schuinte naar de pier zal een 20 M. lang zijn geweest. Op het wrak was een steward, die begreep ons. En hij maakte het zijn verkleumde gezellen duidelijk. Toen eerst kwamen er twee stokers naar voren; zij bonden zich een lijn om hjt middel en lieten zich glijden; dan kwam de steward zelf, dan twee vrouwen en de anderen, tot tien in het tal, allemaal met de handen glijdende langs het eftnd. Wij met ons achten, arm in arm, kwamen zoo ver mogelijk in de branding vooruit, grepen de stumpers bij armen en beenen om hen vast te vatten, want ze waren zoo slap door al die ellende. Een enkele sloeg te water, kwam weer op, en we grepen hem. Twee aan twee zwemmende brachten we ze stuk voor stuk eerst naar een droogte op de pier. Die arme (Zie verder onder Binnenland Handels- en Landbouwbank, Gorinchem.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1907 | | pagina 2