bedreiging ten uitvoer gebracht. De aanvallers legden 30 huizen in de asch. Zeven boeren, o. w. de aanzienlijksten van het dorp, werden vermoord en vijf anderen ernstig gekwetst. De aanvoer der d-r Bulgaarsche bende was Milan T-jirk«>f. Te Ivry noodigde een 29-jarig jong- mensch drie knapen van 16, 11 en 6 jaar, kinderen van buren, tot een roei tochtje uit. De twee eerste jongens wa ren broers. Midden op de Seine kwam het roeibootje in botsing met een sleep- kraan, die een reeks schuiten op sleep touw had. Het bootje sloeg om en alle vier inzittenden geraakten te water. Dit alles gebeurde zoo snel, dat, toen men tot besef kwam van 't onheil en tal- looze vaartuigen zich naar 't midden van de rivier begaven, de drie knapen die niet konden zwemmen, reeds door den stroom waren meegesleurd. Alleen -Ie jonge man, die zich wan hopig a n een der schuiten had vast geklemd, werd gered. Men moet hem op het politiebureau scherp bewaken, uit vrees, dat hij in zijn wanhoop de hand aan zichzelf zal slaan Aan het seismografisch laboratorium te Laibach is 1.1. Vrijdagavond een verwijderde, doch krachtige aardbeving geconstateerd. Professor Belar sprak het vermoeden uit, dat de plaats der aardbeving, welke in het oosten moest worden gezocht, omstreeks 1875 E.M. van het obser vatorium verwijderd is. De mantel van Dowie is gevallen op Wilbur Glenn Voliva, den Australischen apostel die zijn voorganger in Zion negen maanden voor Dowie's dood af gezet had. Evenals Dowie is hij een ontstuimig redenaar en ook telt hij zijne vijanden bij drommen. Zondag heeft hij van het spreekgestoelte in de befaamde tabernakel een ultimatum aan zijne vijanden gericht. Hij zeide dat hij onder leiding van den Almachtige Zion tot het wonder van deze eeuw zou maken. Twaalfduizend bogen de knie voor hem en 300 die niet wilden, werden plechtig verwenscht. Eergisternacht is te Parijs alweer een agent van politie vermoord, de tweede in vijf dagen tijds. Tegen half twaalf had zich een bende van ongeveer 15 verdachte individuen van diefstal en inbraak levend, verza meld in een kroeg op de Place de la République. De schavuiten beklaagden zich bitter over hun „slechten dag", en verlieten, slecht gehumeerd, een uur later geza menlijk het locaal. In de avenue de la République gekomen, zag een hunner in een deurportaal een rijwiel staan, griste het weg en sprong er op. De eigenaar, een soldart, holde hem, onder het honend gelach der overige bandie ten, achterna, onder het geroep van: „Houdt den dief!" Eren later traden twee agenten, Vas- seur en Thézard, den dief in den weg, grepen hem vast en wilden hem naar 't politiebureau brengen. Toen de bende echter op het terrein van den strijd kwam want de gearresteerde weerde zich als een krankzinnige en een dreigende houding aannam, trokken de agenten hun revolvers. Een der schurken echter, een zekere Gailly, wist met een snelle beweging de revolver van den agent Vasseur meester te worden, en loste vijf scho ten op Thézard, die zijn gevangene los liet en levenloos achterover stortte. Een voorbijganger droeg het lichaam naar een nabijgelegen hulpbureau. De moordenaar, die zijn daad hals starrig blijft loochenen, ofschoon men hem de revolver heeft zien wegwerpen en Vasseur hem beslist herkent, zit achter slot en grendel. De vermoorde agent was de kost winner zijner beide bejaarde ouders. De ongelukkige was pas 30 jaren oud. Keuring van Stieren. De Burgemeester der Gemeente Heusden brengt hiermede ter kennis van de inge zetenen lo. dat de Provinciale Commissie voor de ondersteuning van Rijkswege van de Veefokkerij in Noord-Brabant in den loop van de maand April e.k. voor de geheele provincie, tot dat einde verdeeld in twaalf districten, keuringen zal doen houden; a. Van eenjarige stieren, waaronder zijn te verstaan stieren, die de melktanden nog bezitten en voldoende zijn ontwikkeld; b. van stieren met breede tanden en c. van stieren behoorende aan veefokver- eenigingen. 2o. dat die keuring voor het district Waalwijk waartoe deze gemeente behoort, zal gehouden worden op 17 April a.s. te Waalwijk. 3o. dat de keuringen zullen aanvangen, telkens des voormiddags te elf uren; 4o. dat de aangifte van de dieren, waarmee men aan de keuring wenscht te doen deel nemen, moet plaats hebben op het keu ringsterrein, één uur voor den aanvang der keuring. Heusden, 28 Maart 1907. De Burgemeester voornoemd, HONCOOP, Plaat«elf|k Nieuws. HEUSDEN, 3 April. Wanneer het bezoek der aanstaande ker mis alhier, aanvangende 13 April, geëven- redigd is aan het aantal spelen en tenten, waarvoor standplaatsen zijn aangevraagd, zal het aan levendigheid niet ontbreken. Behalve een stoomcareussel, een gewone draaimolen voor de kleinen, een lucht- schommel, een tobogan of glijbaan, wacht ons dit jaar als „noch nicht dagewesen": eene fraai ingerichte danstent van den heer Van Bergen, te Roermond, die de kermis alhier sedert jaren met een stoomcaroussel bezocht. Voorts zijn nog eenige andere „merk waardigheden" in aantocht, waaronder een „Turksch Kabinet", dat zich laat aandie nen als „vermakelijk voor jong en oud," een worsteltent, een wereldpanorama, een „krachtmensch", die 8 schepen optilt enz. Dat de van ouds bekende koek-, banket en galanteriekramen niet zullen ontbreken, behoeft zeker niet te worden gezegd. Aan het postkantoor alhier en de daar onder ressorteerende hulpkantoren werd ge durende de maand Maart ingelegd f 12393.07 en terugbetaald f 16462.31. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 4182. Schipper van Hooff bracht de Paasch- dagen alhier bij zijn gezin door, terwijl zijn schip met de knecht H. P. aanboord te Ammerzoden lag. Deze is er in den nacht van 31 Maart op 1 April van doorgegaan met meeneming van een roeiboot, bed met toebehooren, keukeninventaris, dekkleed, 2 zeildoeken, 1 fokhuik, 2 lijnen, 1 paar rie men en eetwaren. Tevens brengt men met dit geval in verband de verdwijning van een roeiboot (vlieger), een kistje sigaren, een stuk spek en wat eetwaren, toebehoo- rende aan schipper v. d. Oever liggende met zijn schip te Hedikhuizen (Sassluis). De Brigade-Commandant der Marechaussée te Heusden verzoekt in beslagneming van het ontvreemde en aanhouding van den dader. WERKENDAM. De WelEerw. Heer Koers, predikant te Den Helder, heeft be dankt voor het beroep naar de Ger. Kerk A alhier. Eergisternamiddag bevond W. C. Visser Sr. zich op een ladder, die tegen een boom stond. Een der pooten zakte te diep in den grond, de ladder kantelde, Visser viel naar beneden, kwam met zijn rechterbeen op de ladder terecht en be zeerde zich vrij erg. Fop Smit en Co. vervoerde met de Paschen ruim 1200 passagiers van en naar hier. Zondag a.s. hoopt in de Ger. Kerk A, alhier, op te treden de WelEerw. Heer J. van Haeringen, predikant te Katendrecht. SLEEUWIJK. Aan het hulppostkantoor werd in de maand Maart in de Rijkspost spaarbank ingelegd een bedrag van f780, over 39 inlagen. WOUDRICHEM. Aan het postkantoor alhier en de daaronder ressorteerende hulp kantoren werd gedurende de maand Maart 1907 ingelegd f 5170.9H en terugbetaald f 6425.93. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 1997. GENDEREN. Dinsdagmiddag had in deze gemeente een treurig ongeluk plaats. Tegen half vijf uur kwamen de Gebrs. Scherf uit Almkerk met kar en paard door deze gemeente rijden. Door een onbekende oorzaak sloeg het paard plotseling op hol. Een der Gebroeders wist nog bijtijds van het karretje te springen, doch de ander had het ongeluk er af te vallen en kreeg een der wielen over de borst. In bewuste- loozen toestand werd hij bij J. Boll binnen gedragen. Dr. Alma uit Heusden, die ijlings ontboden was, verbood verder vervoer, daar de toestand levensgevaarlijk was. VEEN. Voor een stampvol locaal gaf het fanfarecorps „Wilhelmina", onder lei ding van haren Directeur, de heer v. Heus den te Heusden, Maandag hare uitvoeri ng. Het programma beloofde veel en het heeft de verwachting niet beschaamd. We mogen zeggen, dat de talrijke toehoorders zich goed hebben geamuseerd. De stukken werden correct uitgevoerd en getuigden van flink ingestudeerd te zijn. In de pauze werden ter afwisseling leuke voordrachten gehou den, waarvan vooral uitmuntten het kamer stukje „Wie ben ik" en „Etn lastige over buur".. We danken het fanfarecorps „Wil helmina" voor den aangenamen avond dien we aan haar te danken hadden en roepen haar een spoedig „tot weerziens" toe. NIEUWENDIJK, 2 April. Het concert der fanfare „Crescendo" was ditmaal niet zoo bezocht als anders. Nu is 't ook wel wat laat in 't seizoen voor dergelijke uit voeringen. Wat „Crescendo" gaf, was meer belangstelling waard. Het corps gaat goed vooruit. De directeur de heer C. A. Walraven, heeft eer van zijn werk. HAARSTEEG. Door den raad dezer gemeente is in zijne vergadering van Dins dag, wegens ongesteldheid van den secreta ris, benoemd tot waarnemend secretaris de heer T. W. van Beek. StiuiienlHiid. Het Haagsche correspondentiebureau meldt: Nadat de opdracht tot vorming van een kabinet uit de rechterzijde niet was aanvaard en daarna, zooals gemeld is, de opdracht aan mr. Cort van der Linden tot vorming van een extra-par lementair kabinet door hem was neder- gelegd, is er onder deze omstandigheden thans sprake van reconstructie van het tegenwoordige kabinet op den grond slag van zijne beginselen betreffende de afschaffing, respectievelijk vermin dering van het blijvend gedeelte. Volgens het Vad. moet het buiten twijfel zijn, dat minister Staal niet meer bereid zal worden bevonden, de leiding van het oorlogsdepartement te blijven dragen. Naar men verneemt heeft generaal Staal zijne benoeming tot lid der Eerste Kamer aangenomen. Naar het Centrum verneemt is het ministerie op zijn verzoek om ontslag teruggekomen, met uitzondering van generaal Staal, als wiens vermoedelijke opvolger wordt genoemd generaal G. J. W. Koolemans Beynen, commandant der tweede divisie te Arnhem. Naar men verneemt, is het ontwerp- ouderdomsverzekering thans bij den Raad van State ingekomen. Volgens betrouwbare inlichtingen wordt daarbij aan werklieden, die den wachttijd vervuld hebben, op 65 jarigen leeftijd eene ouderdomsrente verzekerd; eveneens aan hunne weduwen op den- zelfden leeftijd. Tegen invaliditeit wordt op dit ont werp niet verzekerd, doch zij, die wegens invaliditeit de premie-betaling niet heb ben kunnen voortzetten, ontvangen op 65 jarigen leeftijd eene rente, waarvan hef minimum f 104 's-iaars bedraagt. Overigens loopt het bedrag der rente voor de verzekerde werklieden uiteen, naarmate van hun loonklasse eD van het aantal betaalde premiën terwijl de weduwenrente op een vast bedrag van f 104 's jaars bepaald wordt. Door overgangsbepalingen wordt ge zorgd voor hen, die bij het in werking treden der wet den :;eventig-jarigen leef tijd bereikt hebben. Men meldt uit den Haag: Naar wij vernemen, vertrekken H. M. de Koningin en Z. K. H. hedenmiddag omstreeks vijf uur stadstijd per staats spoor naar het Loo. In het Ned. Tijdschrift voor Geneesk. schrijft de hoofdredacteur Dr. H. Bur ger over de kwestie in het Oranje-Nas- sau-Oord o. a. Diep ingrijpend in het wezen van het sanatorium als inrichting tot gene zing van zieken, is de gebleken scheeve verhouding tusschen de beheerende per sonen onderling... Op deze plaats is het waarlijk overbodig uiteen te zetten, dat voor het herstel van longzieken frissche lucht en goede voeding niet de eenige noodzakelijke factoren zijn. Niet minder belangrijk is, naast lichamelijke, vooral ook geestelijke rust. Een kalme, vreedzame toon, een harmonische stem ming geven aan een herstellingsoord voor longlijders eerst de ware wijding. Zij vormen de geheimzinnige genees kracht, die bij overigens gelijke ver houdingen van materieelen aard, aan het welslagen der inrichting in groote mate ten goede komen. Deze weiding ontbrak, enkele jaren geleden nog, in het koninklijk sanato rium niet. De nog slechts korte geschie denis van Oranje-Nassau's-Oord leert, hoezeer de bloei van een sanatorium afhangt van het karakter en het beleid der vrouw, die aan het hoofd der ver pleging staat. Ziehier een ambt, voor welks vervulling buitengewone eischen moeten worden gesteld. Het is onmogelijk over de crisis van heden te spreken, zonder de personen- kwestie aan te roeren, want in deze ligt al het onheil opgesloten. Om uit den onhoudbaren toestand te geraken hoeft het bestuur een aantal „maatregelen" genomen. Al deze maatregelen van tucht en orde zullen, naar ik vrees, den goeden geest niet terug tooveren. Er werd daar bij het onderzoek, door het bestuur op Oranje-Nassau's-Oord ingesteld, door de gehoorde leden van het personeel en door patiënten niets „positiefs", geen „feiten" tegen de ad junctdirectrice te berde gebracht, slechts vage klachten als „minder sympathiek", „minder betrouwbaar", "wel wat hoog van toon". Maar dit alles juist is vol doende om een persoon, met welke voor treffelijke eigenschappen overigens ook bedeeld, ongeschikt te maken om aan het hoofd van een sanatorium te staan Een bestuur, dat in Den Haag zetelt en betrekkelijk zelden het sanatorium persoonlijk bezoekt, moest den genees heer-directeur zóóveel vertrouwen schen ken, dat het geen beambten handhaaft, die door hem ongeschikt voor hun werk worden geoordeeld. Acht het be stuur den geneesheer directeur dit ver trouwen niet waard, dan behoort het hem te ontslaan. Van gemis aan ver trouwen van liet bestuur jegens dezen directeur is echter te voren nooit iets gebleken. Ik meen te weten, dat het sfeeds hoogelijk zijn voortreffelijke eigenschappen heeft gewaardeerd en oprechte dankbaarheid heeft gevoeld voor al hetgeen het sanatorium aan hem heeft te danken. Ook is door niemand beweerd, dat de mening van den directeur omtrent de ongeschikt heid der adjunct-directrice op onzuivere motieven zou berusten. In gemoede overtuigd, dat de terugkeer van deze beambte in het nadeel was van de ver pleegden, kon en mocht dr. Donath in een nieuwe, voor hem overbodige proef neming niet toestemmen. Bij het be stuur niet de medewerking vindende, waarop hij recht had, heeft hij vrij willig een ambt neergelegd, dat hem lief was, een werkkring vaarwel gezegd, dien hij, met opgewektheid, met toe wijding en met kunde, slechts zeven jaren heeft mogen vervullen. Hij gaat, met groot leedwezen, zonder nog te weten waarheenmaar hij gaat als een man van karakter. Helaas met hem verdwijnt, voor vele vrienden van Oranje-Nassau's-Oord, ook het vertrouwen, dat de oude bloei weldra zal terugkeeren. Het bestuur meent, „dat het rustig dezen abnor- malen toestand moet laten uitzieken". Ik ben niet zonder vrees, dat de ziekte bezig is in een chronischen vorm over te gaan. Niet omdat ik zou denken, dat de oorzaak der kwaal nog lang zal worden bestendigd. Een adjunct-direc trice, die zich in twee jaren de liefde en het vertrouwen der verpleegden niet heeft weten te verwerven, kan niet worden gehandhaafd. Geneeskundigen en zieken zullen een sanatorium mij den, waar een aldus ongeschikt geble ken persoon aan het hoofd der ver pleging staat. Maar chronisch zouden kunnen wor den de averechtsche beheers-verhou- dingen in dit sanatorium. Een directeurschap, gebreideld door tal van tuchtvoorschriften, van Ion Haag uit afgekondigd, kan voor een hoogstaand geneeskundige ternauwer nood een aanlokkelijk ambt worden geacht. Te minder wanneer daarbij de kans bestaat, dat samenwerking met ongeschikt gebleken beambten van be- stuurskant wordt opgedrongen. Werkelijk herstel tot een duurzaam gezonden toestand acht de schrijver alleen mogelijk, wanneer het direc teurschap weder wordt omgeven met de macht en met het vertrouwen, daar aan vroeger geschonken. Uit Renkum wordt gemeld, dat aan dr. A. Donath met 1 Juni ontslag is verleend. Mocht mevrouw Graafland terugkeeren, dan gaat ook dien dag het verlof van dr. Donath in. Men schrijft uit Naarden Van Zaterdag op Zondag overnacht te in deze gemeente Albert Brochart, Fransch voetganger, die als gevolg eener weddenschap te voet Europa rond zou wandelen (30.184 K.M. in S1/^ jaar) Brochart werd uitgezonden door het dagblad van Verviers en ving zijn reis aan te Amsterdam op 1 October 1903, waar hij 1 April 1907 moest terugkee ren. De weddingschap is gewonnen, want reeds 31 Maart kwam Albert Bro chart te Amsterdam aan. Hij had een dik boek bij zich, waarin stempels van postkantoren, commissarissen van po litie of besturen der gemeenten, die hij op zijn reis doortrok. De laatste stempels waren van 's-Hertogenboseh, Utrecht en Naarden. De tippelaar zag er welvarend uit. Men meldt uit Eindhoven: De eerste tram, Dinsdagochtend ko mende van de Belgische grens, is tus schen Eersel en Steensel gederailleerd. Eerst kwam de machine en daarna de eerstvolgende personenwagen, die \ol zat, in een sloot terecht. Zeven reizi gers zijn meer of minder ernstig ge kwetst; een heeft er een arm gebroken. De reizigers van den tweeden wagen bleven ongedeerd, evenals het tram personeel. Spoedig waron do genees- heeren van Eersel en Veldhoven ter plaatse. De treinloop is gestoorder is van Eindhoven onmiddellijk materieel gezonden om den weg vrij te maken. Uit Helenaveen schrijft men: Omtrent de boringen naar kolen te Helden-Panningen kan nader vermeld worden, dat er na 2 kleine lagen van 12 en 18 c.ni. een derde laag van goede kolen is gevonden en wel van 82 c.m. dikte. Op het oogenblik is men bezig met een vierde laag. Men is gekomen tot eene diepte van ruim 800 M. Men meldt uit den Haag aan de N. R. Ct.: Men verzoekt ons mededeeling te doen van het volgende: Nu door de voortdurende contröle bij de aankomst en het vertrek der treinen aan onze groote stations de handel in meisjes en vrouwen ten zeer ste wordt bemoeilijkt, zijn de hande laars er op uit niiuwe wegen te be denken om hun doel te bereiken. In het belang van allen die jonge vrouwen onder hun toezicht hebben wordt daarom het volgende voorval ge publiceerd Verleden week kwam een jonge vrouw uit een der vrij ver van den Haag gelegen kleine steden, op het perron van de Hollandsche Spoor. Zij vroeg waar de stationsdame te vinden was, en verhaalde deze dat in het plaatsje harer inwoning zich ten haren huize een dame had aangemeld, die voorgaf de gevolmachtigde te zijn van een der bekende adelijke familiën wonend nabij den Haag. Nu had zij toevallig vernomen dat de jonge yrouw wel een betrekking als huishoudster op het mooie buiten van de familie X. zou willen aanvaarden. De aanbiedingen waren prachtig; de dame had de vol macht te handelen en engageerde het meisje. Dinsdag aanst. zou zij naar den Haag vertrekken, en aan net station door de bewuste dame worden afge haald. Toen deze vertrokken was, be gon de zes-en-twintigjarige, dus geen kind meer, na te denken. Zij besloot een retour naar den Haag te nemen en te trachten informatiën in te win nen. De stationsdame vergezelde het meisje naar de bewuste adelijke familie, doch hoe groot was haai verontwaar diging, toen het bleek dat alles bedrog was en men van niets afwist. Nu is in dit geval van het ingaan op een advertentie geen sprake. Waarschijnlijk heeft dus de handelaarster in een hotel op slimme wijze inlichtingen ingewon nen, in welke gezinnen knappe jonge- dochters wonen. Men zij dus op zijn hoede. Dat de handelaarster verder ieder die maar alleen op de perrons te vin den is, van haar gading vindt, leert het geval van oen nagenoeg blind meisje, dat door haar van Rotterdam naar den Haag werd meegetroond. Het meisje was op weg naar Amsterdam. Er werd terstond getelefoneerd en toen de trein in den Haag aankwam, werd het kind uit de handen van het vrouwspersoon gered. Het is dus van het hoogste belang dat ieder deugdelijke informaties inwinne, om kind of pupil niet aan de bitterste ellende bloot te stellen. Zondagmorgen ontstond er een hevi ge boschbrand in het Nyreesbosch, ge legen aan de lijn Almelo-Hengelo, onder Ambt-Almelo, toebehoorende aan den heer A. F. L. graaf van Rechteren Lim- purg. Daar de brand ontstond na het pas- seeren van den sneltrein van halftwaalf, vermoedt men dat de brand ontstaan is door vonken uit de locomotief. Een oppervlakte van naar schatting 4 H.A. boich is vernield. Te Zwartemeer (Dr.) heeft bij enten gevolge van het uitdeelen van gereed schap, noodig voor het turfgraven, een woedende vechtpartij plaats gehad. Ze kere S. met zijn kameraden, van Barger- Oosterveld, sloeg daarbij M. de V., van Barger-Compascuum, zoodanig met een scherpen stikker in 't hoofd, dat men voor zijn leven vreest. Tegen de daders is proces-verbaal opgemaakt. Naar aanleiding van loopende ge ruchten is te Gouda een onderzoek in gesteld naar een geval van kindermis handeling, door een stiefmoeder. De geruchten, die spraken van ergerlijke wandaden, bleken zeer overdreven. Toch zal het onderzoek waarschijnlijk tot gevolg hebben, dat de voogdijraad zich het bij de kwestie betrokken 5-jarig kind zal aantrekken. In zake de werkstaking bij de firma Vriesendorp te Dordrecht meldt de D. C. o. a. Dinsdagochtend zijn aan de werf der firma een 59-tal arbeiders uit Fijnairt en Klundert onder geleide van rijkspo litie per stoomboot aangekomen. Aan gezien er toen overvloed van werkkrach ten was, zijn de hulpkrachten uitGorkum ontslagen. De broodbakker D., die onder poli- tiegeleide brood voor de aibeiders naar de werf bracht, werd door een troep stakers derwaarts gevolgd en later weer stadwaarts geleid, waarbij de stakers op een paar tondeksels een helsch lawaai maakten. De bakker achtte het 't best een schuilplaats te zoeken op het hoofd bureau van politie, waarna de mannen eon ovatie brachten aan zijn woning aan de Lange Breestraat. De stoomboot van W. Busch uit Haar lem, op weg naar Rotterdam, moest bij de Gouwebrug te Gouda wachten voor de spoorbrug, daar deze was gesloten. De stuurman zag dit en gaf naar de machinekamer bevel achteruit te stoo- men.De machinist was niet op zijn post, zoodat het bevel niet direct werd uit gevoerd, met het gevolg, dat de boot met kracht tegen de brug voer, zoodat deze eenige c.M. uit zijn ruststand werd verzet. Met geen mogelijkheid kon men de rails tegenover elkander krijgen, zoo-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1907 | | pagina 2