was tahept met 't idee, dat zijn gezin lijdende was ahn tuberculose. De emigratie in de Vereenigde Sta ten neemt voortdurend toe. Vrijdag 11. bevonden zich op eenzelfde oogenblik bij Ellis-eiland 21,000 emigranten, die wenschten toegelaten te worden in de Vereenigde Staten. De meeste nieuw- aangekomenen zijn landarbeiders uit Zuid-Italië. Deze lieden waren tot im migratie gebracht door praatjes over de fabelachtige hooge loonen, die hun in *de V. St. te wachten stonden. Het aantal Grieken, dat, wegens de vervolgingen waaraan zij blootstaan, uit Bulgarije is gevlucht, bedraagt thans meer dan vijftienduizend. De ongeluk- kigen moeten een heelen omweg maken en te voet door een groote streek van Thracië trekken, daar de Bulgaarsche overheid hun de toestemming weigert tot het verlaten van Bulgaarsch grond gebied. Het lijden der arme emigran ten onderweg moet vreeselijk zijn. Het vertrek uit Bulgarije 1 eteekent voor de meesten den ondergang, daar de Bul- eaarsche autoriteiten den verkoop van hunne gronden en oogst door allerlei formaliteiten bemoeilijken, zoo niet on mogelijk maken. Bovendien heeft zich onder de Bulgaren een soort van trust gevormd, die zich ten doel stelt de eigendommen der Grieken tegen be lachelijk kleine sommetjes in handen te krijgen. De Bulgaarsche pers betreurt over 't algemeen de emigratie der Grieken. De seismograaf te Jena heeft twee aardschokken opgeteekend, die naar het schijnt, zich in den Indisclien archipel hebben voorgedaan. Volgens een telegram uit Johannes burg zijn Maandagmorgen door een ont ploffing in een mijn te Golderfontein 15 inboorlingen en 3 blanken gedood; er zijn 3 gebouwen vernield. De vier Belgische zaakkundigen die eeu onderzoek hebben ingesteld naar de oorzaak van den dood van Tsjerniak en drie andere reizigers van het stoomschip Olof Wijk, zijn tot de slotsom gekomen, dat er geen misdaad is gepleegd, maar de dood bij ongeluk veroorzaakt is door vergiftige gassen uit een deel der lading. Aan boord was er n.l. ijzerkies, waaruit zich de sterk vergiftige arsenik- en fos- for-waterstofgassen ontwikkeld hebben. Maandagavond maakten te Willows bij San Francisco eenige politieagenten jacht op een man, dien zij voor een voortvluchtigen moordenaar hielden. De onbekendeliep weg en werd neergescho ten zelf schoot hij ook, meenende door roovers aangevallen te worden. De man bezweek aan zijn wonden, en nu blijkt 't, dat het graaf Otto von Waldstein was. Hij was een Oostenrijker, vocht in den Boeren-oorlog aan de zijde der Boe ren, en ging daarna naar Amerika, waar hij zijn eigen brood wilde verdienen. Op den noodlottigen avond wandelde hij van Willows naar San Francisco. Een boek van dr. Karl. Liebknecht, zoon van den grooten en zelf sociaal democraat, is in beslag genomen Hij pleit daarin voor een stelselmatige on dermijning van het "miiitairisme in Duitschland, doorbij monde en geschrif te berichten te verspreiden over de harde behandeling van de soldaten in het leger, de wreedheden van het kazerneleven, het gebruik van soldaten als arbeiders, waardoor de loonen gedrukt worden, en meer van dien aard. Aldus zou de weerzin tegen het leger toenemen. Een vereeniging, met vertakkingen over het geheele land, zou die beweging moeten leiden. Naar 't heet zullen dr. Karl Liebknecht en anderen, die reeds aan de zaak deelgenomen hebben, wegens hoogverraad vervolgd worden. Te Bolutsy in Polen heeft de politie gisterenochtend drie lijken gevonden van joden, die met revolverschoten ge dood waren. Op de borst van elk hunner was een stuk papier bevestigd, waarop geschreven was, dat zij door een comité ter dood waren veroordeeld. De moor denaars zijn onbekend. Zondagavond heeft te Lublin in Polen een jongmensch een bom geslingerd naar den commissaris van politie, die volgens het eene bericht gedood, volgens het andere gewond werd. Door de ont ploffing werd eeu voorbijganger gedood en een andere gewond. Ook werden de ruiten van een groot aantal huizen in den omtrek verbrijzeld. De dader is er in geslaagd te ontkomen. Naar 't heet hebben de Russen het Noorden van Korea nog niet geheel ontruimd en zal Japan daartegen pro testeeren. Uit New York werd Maandag gemeld De staking van de bootwerkers heeft ernstige afmetingen aangenomen. Een 4000 man in dienst bij de Noordduit- sche Lloyds, de Scandinaafsch-Ameri- kaansche en de Phoenix-lijn, hebben zich bij de stakers gevoegd. Dezen vragen 40 (Am cents per uur voor het vaste werk, 60 cents voor over werk en 80 cents voor werk op feest dagen, hetgeen een loonsvermeerdering van 33 pet. meebrengt. De Standard verneemt uit New York, dat de bootwerkers aan de steigers van de Hamburg-Amerikalijn heden, Woens dag, aan de staking zullen meedoen. De bootwerkers verzekeren, datbinnen 48 uur geen enkel hunner meer aan den arbeid zal zijn, behalve voor firma's die de gestelde eischen hebben ingewilligd. De firma's verzekeren, dat zij niet zullen toegeven. Intusschen wordt op verschillende schepen geladen en gelost door hofmeesters, stokers en bemanning. De havenmeesters beweren dat zij reeds een aantal personen hebben in dienst genomen en dat zij spoedig over voldoende werkkrachten zullen beschik ken. Met het oog op de geuite dreigemen ten is een sterke politiemacht gezonden om in de havens en dokken te Hoboken de orde te handhaven. Een gedeeltelijke verlamming van het Transatlantische scheepvaartverkeer schijnt aanstaande als gevolg van de staking der bootwerkers. Nagenoeg alle maatschappijen, die passagiers- en mail stoomschepen op Europa in de vaart hebben, zijn erbij betrokken. IMttatselUk Nieuws. HEUSDEN, 8 Mei. Bij Kon. Besluit van 20 April j.l. zijn de statuten van de vereeniging „de Heus- densche Harmonie", gevestigd te Heusden, goedgekeurd. Door genoemde Harmonie is in haar jongste vergadering benoemd tot directeur de heer J. C. van Wijk alhier en zulks in vervanging van den heer W. C. van Heus den, die met 1 Juni a.s. Heusden metter woon verlaat. Uit Waalwijk wordt geschreven Naar wij bij geruchte vernemen, zou de vestiging van een vaste normaalschool, voor het geheele distrikt Tilburg in onze ge meente een voldongen feit zijn. Met Mei 1908 zou het in de bedoeling liggen de nieuwe inrichting te openen. Of het waarheid is, wat wij dezer dagen vernamen, nl. dat het oude postkantoor, als inrichting voor dit onderwijs in aan merking komt, kunnen wij natuurlijk nog niet met zekerheid zeggen. Bovenstaand bericht is een vervolg op een eerdere mededeeling, dat de vier nor maalscholen in het distrikt Tilburg, n.l. Tilburg, Waalwijk, Heusden en Geertrui- denberg eerlang opgeheven zullen worden. Wij betreuren dit zeer, zoowel voor de vele jongelieden, die daaraan deelnemen en nu in hun verdere studie bemoeilijkt zullen worden door den grooten afstand, als voor Heusden zelf, dat in de bezoekers van buiten, zoowel als in de daarvoor ge plaatste leeraren ook geregeld terugkee- rende afnemers vond. Het is echter, naar we vernemen, niet uitgesloten, dat de h.h. leeraren, na op heffing, de lessen voor eigen rekening op dezelfde wijze zuilen blijven voortzetten. Terwijl enkele kinderen, onder ge leide, zich Zondag op het eiland Neder- hemert bevonden, kwam een fietser onbe suisd den dijk afrijden en reed het 7-jarig dochtertje van P. van den Oever aan, met het gevolg, dat het zich zoozeer bezeerde, dat het met een rijtuig huiswaarts gereden en onder geneeskundige behandeling moest worden gesteld. De velocipodist, die ook duikelde, keek niet naar het kind om, maar fietste direct door. Toch was hij bekend en toen diens vader er mede in kennis gesteld werd, was hij ierstond bereid om alle kosten van den dokter enz. op zich te nemen. We zullen dus maar hopen, dat de bedrijver, door schrik bevangen, niet wist wat hij deed, toen hij zich zoo liefdeloos aanstelde. Klaagt men in België, Limburg en verschillende plaatsen in Noordbrabant over de nadeelige gevolgen van den jong- stcn was der Maas, alhier werd, dank zij den nieuwen Maasmond, daarvan betrek kelijk weinig gevoeld. Wel gaat er een zeer sterke stroom en wordt het water aan den stroombreker ook zoozeer bemoeilijkt, dat de polderwerkers op heden voorloopig huiswaarts gezonden worden, doch dat is voor slechts korten tijd. Vroeger zou, bij een dergelijken stand te Maastricht reeds het eiland Nederhemert onderloopen. Nu wordt aldaar van den hoogen waterstand boven, niets geen nadeel ondervonden. Het zoontje van B. Bayens, circa 4£ jaar oud, zat gisteren op een goederen- 1 wagen, die van hier naar Waalwijk rijdt, viel er af, bezeerde zich aan het hoofd en brak met den val zijn been. Gelukkig kwam hij daarbij niet onder het wiel terecht, alsdan zouden de gevolgen veel ernstiger geweest zijn. Bij S. van Eeuwijk alhier, is een postduif komen aanvliegen met een ring om den poot, gemerkt 1442a. en op den vleugels 1530 1230 D. N. X. WERKENDAM. Vrijdag a.s. des nam. 7.45 ure hoopt de Raad dezer gemeente te vergaderen. De te behandelen onder werpen zijn: lo. Ontheffing aan G. van Oord van de verplichting bedoeld bij de laatste alinea van art. 8 der bouwverordening; i 2o. Beslissing op het verzoek van B. van Laren e. a. tot aansluiting aan de water leiding 3o. Idem inzake plaatsing urinoirs; 4o. Af- en overschrijving begrooting 1906. 5o. Adres van de h.h. van Everdingen en C. J. Visser, inhoudende verzoek het aschhok in huur te mogen ontvangen; 6o. Missieve Gezondheidscommissie; 7o. Geldleening, Schoolbouw en 8o. Conceptie-aanvrage tot het exploitee- ren eener gasfabriek. HERPT. J.l. Zondag hield in den Doele „Ons Genoegen" de aldaar gevestigde hand boogschutterij haar jaarlijks feest van ko- ningschieten. Het mooie weder werkte er toe mede, dat er veel belangstelling was. Na een langdurige kamp kwam M. Fitters als overwinnaar uit het strijdperk met 109 punten in 30 schoten. Nadat de nieuwe koning plechtig gecomplimenteerd was, had een gezellig samenzijn plaats, na afloop waarvan allen voldaan huiswaarts keerden. GAMEREN. Op de j.l. Zaterdag gehou den Centrale Hengstenkeuring te Eist, werd de prijs van f 200 toegekend aan den heer M. B. de Geus voor zijn schoone hengst „Has", Belgisch ras, rood-schimmel. Niet alleen deze keuring is een bewijs, dat Has een schoon exemplaar is, maar door paar denkenners wordt hij ook ten zeerste ge roemd. Met „Has" en Garibaldi", beide hengsten van 't Hengstveulen-depót te Bergen-op- Zoom, wenschen wij den heer De Geus veel geluk. Ook de „Garibaldi" is een schoon dier en wordt om zijn afstammelingen zeer gezocht. ♦NIEUWENDIJK. Zondag a.s. hoopt in de Geref. kerk alhier Ds. G. Wielenga uit Delft op te treden. Maandagmiddag wierp de vrouw van den arbeider M. v. d. Wiel warme asch op een mesthoop, waardoor deze in brand geraakte; de vlammen deelden zich ter. stond mede aan een bij het huis staand rie ten schuurtje. Dank zij de goede werking van de spoedig aanwezige spuit, was men het vuur gauw meester. Er is echter heel wat schade aangericht. Ook heeft het huis van J. v. d. Stelt, doordien het dak dier woning vlam vatte, eenige schade geleden. Evenwel mag v. d. W. van geluk spreken, dat er direct zoo veel hulpvaardige handen met de spuit aanwezig waren, want naar we vernemen was zijn woning noch inboedel verzekert, en het lijdt geen twijfel of heel de dicht bebouwde buurt zou zonder deze hulp af gebrand zijn. DRONGELEN. Door den visscher J. v. Rijswijk werd in den Nieuwen Maasmond op elft gevischt, waarbij hij gedurende den geheelen dag bemachtigde: 140 elften en 6 zalmen. OUDHEUSDEN. Maandagmiddag ont stond brand in het huis, pas 3 weken betrokken door van der Staak, afkomstig uit Elshout. De brand is ontstaan aan het dak, terwijl alleen de vrouw en een kind thuis was. Toen de brandweer uit Elshout kwam, was niets meer te redden. Een geit en een hit kwamen in de vlammen om; ook eenig papiergeld, doch door een der omstanders werd nog f24 en een horloge uit het puin gehaald. Het huis behoort aan den heer Holl te Ginneken. De inboedel was niet geassureerd, zoodat de man tot volslagen armoede vervalt. NEDERHEMERT. Door den bond van de Christelijke Jongelingsvereeniging uit Werkendam, Genderen, Heusden, Well en Nederhemert wordt een zendingsfeest voor bereid alhier op den tweeden Pinksterdag te houden, in het plantsoen de z.g. „Schans", toebehoorende aan de Douairière Baronesse van Nagell van Nederhemert. Verschillende sprekers zullen worden uitgenoodigd, alsook de fanfare-gezelschap pen en zanggezelschappen uit den omtrek- Wanneer het weder medewerkt, kan op dat keurig terrein eene groote bijeenkomst worden tegemoet gezien. Kleine oorzaken hebben dikwijls groote gevolgendit had ook heden een waarheid kunnen worden. De zoon van den landbouwer H. v. Os te Aalst, die met zijn hooiwagen ter her stelling naar den wagenmaker te Well moest, brak op de hoogte van den molen alhier de burrie van den wagen, zoodat de wagen van den dijk en in de Maas viel. Gelukkig kwam de voerman met den schrik vrij en waren er spoedig hulpvaardige handen ter plaatse, om den wagen, hoewel geheel stuk, op het droge te brengen. WIJK. In de gehouden vergadering van Schaarmeesters van het „Wijkerzand", is roor dit jaar besloten de prijs per koeschaar op f28.te bepalen. De kruisbessen en aalbessen welke in deze streek zwaar beladen zijn, hebben het de vorige week, vanwege den storm en hagelbuien, taai te verantwoorden gehad. Op sommige plaatsen lagen ze als gezaaid onder de bosschen. In den nacht van Zaterdag op Zondag hebben enkele kwaadwilligen een heining, toebehoorende aan F. W. alhier, vernield. De eigenaar heeft hiervan aangifte gedaan bij de politie, die onderzoek doet naar de daders. WOUDRICHEM. De uitkomsten der zalmvisscherijen op de Waal en de Mer- wede waren in de laatste 8 dagen zeer bevredigend. In het geheele traject van Tiel tot Wou- drichem werden gevangen 220 zalmen en 5622 elften, bij Gorinchem 87 z. en 343 e. en te Hardinxveld z. en e. De besomming aan andere rivier- en polder- risch was vrij loonend; vooral was er tame lijk veel snoek. Zalm bracht op fl f 1.20, aal 20 25, snoekbaars 36 38, zeelt 26 28, baars 17 20, bliek 13 15 en voorn 6 9 ct., alles per half K.G.; elft f0.77 f 2.60, finten 11 35 ct. per stuk. Onder den naam „Nederland en Oranje" is hier een Anti-Revol. kiesvereen. opgericht. Het bestuur bestaat uit Pres. S. A. Otto, Secr. M. D. van Wendel de Joode, Penningm. J. A. Kentie. SLEEUWIJK. Door eenige hoepelma kers van hier en uit Dewerken is tegen a.s. Vrijdagavond een vergadering uitge schreven, te houden bij den heer J. Zwets te Dewerken, tot oprichting eener Vereeni ging. GENDEREN. De rietdekker W. Dek kers alhier, die bezig was het dak te her stellen bij den landbouwer L. Verbeek, had het ongeluk daarvan te vallen en zich aan de lendenen te kneuzen. Overigens kwam hij er vrij gelukkig af, daar er geen ernstige verwonding heeft plaats gehad. De broodbakker A. Vos alhier, die te Doeveren met paard en wagen was om brood te venten, bemerkte, nadat hij eene woning was ingegaan, dat het paard er met den wagen vandoor was gegaan. Na eerst een paal te hebben aangereden, liep het te Drongelen met de kar met brood in de Maas. Die opfrissching werkte blijk baar gunstigwant nu werd het dier kalm en liet zich al zwemmende naar de haven voeren, alwaar het op den dijk werd ge richt. Alleen de burrie was ontzet en het brood nat; doch verder liep alles goed af. BOMMELERWAARD. Op de 4 Mei te Eist gehouden centrale hengstenkeuring werd de luxe hengst Hector, van A. Maas te Aalst, bekroond met eene premie van 250 gulden. Een belangrijke tak van nijverheid in verschillende gemeenten dezer streek, als: Ammerzoden, Hedel, Driel, Zuilichem e. a. is het mandenmakersbedrijf. Tal van werklieden verdienen er hun brood mede. Niet alleen door het maken van manden, maar vooral de losse arbeiders door het snijden van banden, het sorteeren en binden van hout en thans weder door het schillen der dunne teenen. Voor withoutwerk moeten de banden van hun bast zijn ontdaan. Gedurende den winter en het voorjaar wordt het afgehakte hout in bundels ter weeking in het water gezet. Als de lentezon het vernieuwde leven in de planten brengt, zwellen de knoppen der afgesneden banden ook, ontplooien hun blaadjes en vertoonen zich de „katjes". Dan is het hout geschikt om geschild te worden. Die arbeid levert thans aan honderden handen werk. En dat in een tijd, waarin weinig te verdienen valt, wegens gebrek aan arbeid op akker en veld. Vooral jeugdige arbeiders, jongens en meisjes, worden voor het schillen der banden in het werk gesteld. Met handigen zwaai trek ken zij de banden door een kerijzer en met één of twee rukken is de teen van zijn schors ontbloot. De verdiensten worden berekend per bos geschild hout. Daarvoor wordt 1 dubbeltje betaald. Met eenige vaardig heid en de meesten zijn er behendig in wordt van 0.75 gld. tot 1 gld. per dag verdiend; sommigen maken zelfs 25 stuiver daggeld. Een aardig sommetje, doch ook vaak zuur verdiend. Want het werk moet buiten geschieden. En bij de koude, onder regenvlagen en hagelbuien, is het nu juist niet zoo heel aanlokkelijk. Zoo ooit dan is nauwlettend toezicht onder de gemengde meestal jeugdige werk krachten noodzakelijk en werken jongens en meisjes zooveel mogelijk gescheiden. Rfinnenlnnd. Men meldt aan de N. Ct. Door het legerbestuur is aan de chefs der korpsen van het leger, wien het aangaat, opgedragen rapport uit te bren gen over eventueele stagnatie, die de vermindering van het blijvend gedeelte in verschillende takken van dienst heeft teweeggebracht. Door de politie te Utrecht is een spi ritusdrinker, die in door en door ver liederlijkten en vervuilden toestand verkeerde, aangehouden. Aan galgen humor ontbrak het den man niet. Als antwoord op de vraag naar zijn beroep, beweerde hij althans „rijksaannemer" te zijn, hetgeen zooveel wil zeggen als bedelaar. Hij bleek te Utrecht nog 3 weken en te Hoorn nog 1 jaar te goed te hebben. Een kleine restauratie voor het uitgeputte lichaam mag dan ook wel. Zelfs iu nuchteren toestand kon hij nauwelijks op zijn beenen staan. Een bewoner van de Haarlemmerstraat te Amsterdam is Yrijdag in zijn woning op bed liggende, overvallen door een insluiper, die daarna twee gouden hor loges, een gouden ketting waaraan dito munt, een gouden ring met brillant en een portemonDaie inhoudende f 5 van de tafel weg nam. Zaterdagavond is de dader een 19-jarig persoon, door twee rechercheurs aangehouden. Deaangehou- dene heeft reeds bekend. Een der ge stolen horloges werd o.m. op hem be vonden. Te Hurwenen had Donderdag aan 't veer een ongeval plaats, dat betrekkelijk goed is afgeloopen. De veerman met zijn broeder zouden een passagier bren gen aan de Nijmeegsche schroefboot, en kwamen door den stroom zoodanig tusschen deze boot en een geladen schip bekneld, dat de veerboot in elkaar werd gedrukt. Gelukkig werden de inzitten den gered door op de boot te komen. Alleen de fiets dreef met het wrak der veerboot weg, maar werd ook nog door de Rossumsche visschers opgepikt, waar na de roeiboot zonk. Toen J. de Raad en H. de Vrij op de Jan Gijzenvaart te Velsen liepen, viel de Raad eensklaps door een schot getroffen neer. De kogel werd door den dokter verwijderd. Omtrent den dader is nog niets bekend. In het dorpje W. in Leeuwarderadeel woont, volgens de Leeuw. Crt., een landbouwer, die een paar mooie jonge paarden heeft. Hij was lang niet onge negen dezen voor een goeden prijs van de hand te doen. De gelegenheid daar toe deed zich spoedig voor, want hij kreeg bezoek van een heer, die voor gaf handelaar in paarden te zijn en bezig jonge paarden op te koopen. De paarden werden bezichtigd, in alle opzichten uitstekend bevonden en de kostende prijs gevraagd. De vraag was den handelaar te hoog; hij van zijn kant deed den boer een bod, dat dezen weer te laag was, totdat men eindelijk van beide kanten wat toegaf en de paarden voor f 180 per stuk van eige naar verwisselden. De koopman bepaalde, dat de paar den nog een zekeren tijd bij den boer moesten blijven en dat hij ze verlang de afgeleverd te zien met nieuwe, eer ste qualiteit dekken. Hoewel niet van harte, stemde de landbouwer daarin toch toe. Hij moest dus nieuwe dekken koo pen. En alsof het geluk hem diende, vervoegde zich den volgenden dag een koopman in dat artikel ten zijnen huize. Hij had eerste qualiteit, anders niet. De voorraad werd uitgespreid, bezien, gemeten en ten slotte kocht de boer twee dekken voor hoogen prijs. Nu kon de koopman zijn paarden op- eischen. Evenwelhij deed dit tot nog toe niet en zal het zeer zeker ook niet doen. Ongetwijfeld is er verband tusschen den koopman in paarden en dien in paardedekken. Men schrijft uit Amsterdam Uit het Zaterdagavond verschenen Koninklijk Besluit zijner herbenoeming tot burgemeester van Amsterdam valt op te maken, dat mr. W. F. van Leeu wen over zijne bedenkingen omaante blijven is heengestapt en het lastig ambt opnieuw aanvaardt. De Limb. Koer. meldt: In Maastricht doet de laatste dagen een verhaal de ronde, dat met de noo- dige fantasie opgesmukt, niet nalaat vele ouders de schrik om het hart te slaan. Tot juiste beoordeeling der feiten hebben wij ons gewend tot iemand, die in de allereerste plaats zelve de ware toedracht der zaak kent en ons met de meeste bereidwilligheid inlichtte. Wij geven hieronder het relaas van het onderhoud weer: Zaterdag vóór 14 dagen speelden het zesjarig dochtertje Anna, van het ar beidersgezin K., vóór de deur harer woning buiten de voormalige Brussel- sche Poort, aebter Rutten's bierbrou werij gelegen, met een jonger zusje. Er kwam toen een man voorbij de spelen de kinderen, die het oudste meisje vroeg om een pakje voor hem te dragen, waar voor het kind een paar centen zou ont vangen. Het kleintje ging daarna met den onbekende mede. Ondertusschen stelde het achtergebleven meisje de moe der op de hoogte, die direct den man achtervolgde in de haar aangeduide richting. In de Kommen (exercitie-ter rein der militairen) achterhaalde zij den man, die het kind nog bij zich had. Terstond wendde zij zich tot den per soon, zeggende: „Ben jij de man, die mijn kind een pakje moest laten dra gen?" „Neen", antwoordde deze, op een boerenman wijzende, die zich in hunne nabijheid bevond, „daar gaat de pl Tegelijkertijd sloeg de man op de vlucht achtervolgd door de moeder. En nu ging het door verschillende straten der stad

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1907 | | pagina 2