lil het Engelseh Lagerhuis heeft het lid Kennaway de regeering geïnterpel leerd over de toestanden in den Con- gostaat. Nadat nog andere sprekers over hetzelfde onderwerp hadden gesproten, legde de minister van buitenlandsche zaken Grey, de volgende verklaring af „Engeland, dat steeds de trouwste vriend is geweest van België, is er van overtuigd, dat vroeg of laat het bestuurs systeem, 't welk in de Congostaat van kracht is, zal moeten worden gewijzigd. De Britsche regeering zou gaarne zien dat een verandering zou worden gebracht in bet regeerstelselen de meest aan gewezen weg zou zijn, het bestuur van den Congo-staat over te dragen aan de Belgische regeering. Men zal dienen af te wachten, tot nadere bijzonderheden bekend zullen zijn omtrent het ontwerp- annexatiewet, en het is zaak, de rechten van de Belgische regeering en het Bel gische parlement te eerbiedigen. Voortgaande, zeide Grey, dat België, indien bet zich mocht wenden tot de mogendheden die het Congo-verdrag hebben onderteekend, om medewerking te krijgen, welke zijn taak zou verge makkelijken, ervan verzekerd kan zijn, dat Engeland geduld zal toonen, wat betreft den inhoud van het annexatie- ontwerp. Maar Engeland is niet bereid, daarop onbepaalden tijd te blijven wach ten. En indien België zelf niet tot een besluit komt, zal Engeland gereed zijn, de mogendheden uit te noodigen tot deelneming aan een conferentie, indien, tenminste, kans bestaat dat die uitnoo- diging goed zal worden ontvangen. Engeland koestert, wat den Congo staat betreft, geen zelfzuchtige plannen. De bomaanslag op het bureau van politie te Offenbach a d. Main wordt als een wraakoefening van anarchisten beschouwd. In dit voorjaar had de Of- fenbachsche politie verboden dat daar een anarchistencongres bijeenkwam. Uit Aken wordt gemeld: Dezer dagen is in het naburige dorp Harrourt het in een zak genaaid lijk van een landbouwer gevonden. Het onderzoek bracht aan 't licht, dat de man door zijn eigen vrouw en een man, met wien zij liefdesbetrekkingen on derhield, vermoord, in een zak genaaid •n in het Maaskanaal geworpen is. De rampzalige vrouw en baar minnaar werden op aangifte van een 14-jarig kind van den vermoorde in hechtenis genomen. Beiden hebben bun misdaad bekend. De kust van Durham bij Seaham Harbour heeft holen, waarin menschen gevoegelijk huizen kunnen. In de laat ste drie jaren heeft men driemaal hol bewoners moeten verjagen. Woensdag zijn er weer acht mannen wegens land- looperij tot veertien dagen gevangenis straf veroordeeld. Zij woonden in de holen en gaven overlast; ook hadden zij bijna een stranding veroorzaakt, doordat een schip de kamvuren in de holen voor de havenlichten had aan gezien. Maanden hebben de achtman nen in hun holen gewoond. Een telegram uit Helsingfors van Donderdag meldt: De politie heeft te Koeskala een 1 om menwerkplaats ontdekt. Men vond tal van bommen, twaalf kilogram dynamiet en een groote hoeveelheid materiaal tot vervaardiging van bommen. De politie heeft 11 Russen, tien waarvan studen ten wrren, gearresteerd. Dezen zijn naar Wiborg gebracht. Brazilië zet groote plannen op touw voor een emigratie-politiek op uitge breide schaal, om de uitgestrekte on bewoonde vlakten van het land door volksplantingen te bevolken. Men is ran meening, dat emigratie van Ger manen, vooral van Duitschers, een goeden invloed zal uitoefenen op liet karakter van het land. De Braziliaan- sche regeering heeft reeds een post daartoe op de begrooting uitgetrokken. Zij is nu ook in onderhandeling ge weest met den Duitschen gezant te Rio-de-Janeiro. De resultaten dezer con ferentie zijn naar Berlijn opgezonden. In de westelijke Chineesche provin cies neemt de hongersnood schrikba rend in omvang toe. Het wekelijksch sterftecijfer bedraagt ongeveer 3000. Er werden gevallen van menschen- eterij geconstateerd. De versterkte on dersteuning is te eenenmale onvol doende. Op vele plaatsen léven de be woners van een soort leem, wat het sterftecijfer doet toenemen. Duizenden hongerlijders leven van planten en w irtels. BËkE^IDMikim SCHOUW TOERINO. Burgemeester en Wethouders van Heusden brengen ter kennis der inge zetenen, dat op Zaterdag den 25 Mei 1 0/, des namiddags, schouw zal wor- <m .eroerd over straten en gaten in deze gemeente, zullende deze alsdau behoorlijk moeten zijn gereinigd en van gras en onkruid gezuiverd, op straf bij de algemeene politieverordening be paald. HEUSDEN, den 16 Mei 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, H. J. VAN EGGELEN. HONCOOP. Plaatselijk Nieuws. HEUSDEN, 18 Mei. Eene volksvoordracht, waarbij ieder vrij en toegang heelt, behoort niet tot de dage lij ksche zaken alhier. Toch zullen we die op Donderdag 23 Mei kunnen bijwonen en naar we hopen (als dat succès heeft) zal deze mogelijk door meerdere gevolgd worden. Dr. Alma, praktiseerend geneesheer alhier, hoopt zijn auditorium alsdan te vergasten op eene voordracht over tuberculose, een onderwerp, waarvan we allen nog niet te veel weten en hoe meer kennis we daarvan dragen, hoe meer we op onze hoede kunnen zijn, zoowel voor ons zeiven als voor de ons omringende personen, om de zoozeer gevreesde ziekte te helpen bestrijden of te voorkomen. Op 23 Mei, 's avonds ten 8 ure, worden alle belangstellenden, zoowel dames als heeren, of vrouwen als mannen, genoodigd om op de zaal Concordia de voordracht te volgen, die uitgaat van het centraal comité ter bestrijding der tuberculoseeen en ander toegelicht met lichtbeelden. Eene opwekking om deze leerrijke bijeen komst bij te wonen, waartoe Dr. Alma, geheel belangloos, zich beschikbaar heeft gesteld, zal, naar we hopen, wel overbodig zijn. Bij den secretaris der Chr. Jong. Ver. „Ebenhaëzer" alhier, den heer C. Kraai? Wijkschestraat, is ad 15 cent verkrijgbaar het programma, tevens bewijs van toegang, van de openluchtsamenkomst, te houden D. V. 2de Pinksterdag door den Ring van Chr. Jong. Ver. „Heusden en Altera." Daarop komen voor de volgende onder werpen en sprekers: 2 uur. I. Opening door den Voorzitter Ds. Koolhaas te Genderen. II. Openingswoord van Ds. Panne bakker te Nederhemert. 2.30. III. Een strijdbaar volk, door den Heer J. van Bommel, Alg. Secr. van het Ned. Jongelingsverbond. 3.IV. Pinksteren, door Ds. ten Bokkel Huinink te Well c. a. Pauze met uitvoering der Zangvereeniging te Nederhemert. 3.45. V. Der jongelingenkracht, door W. Kievit, Evang. te Z.-Bommel. 4.15. VI. Toekomstverwachting, door Ds. Klaassen te Dussen. 4.45. VII. Slotwoord en sluiting door den Voorzitter. Voor het examen van brigadier bij de marechaussees zijn geslaagd de mare chaussees Van der Aa, geboren te Heusden en Van Wijnen, geboren te Aalburg. Beiden genoten hun opleiding aan den cursus te Breda. Door J )h. Hexspoor, uit Heusden, beambte bij de staatsspoor te 'sBosch, is met gunstig gevolg examen afgelegd voor arbeid er-telegraphist. Dinsdag had alhier de gewone voor jaarstoelating van springstieren plaats. Er werden 12 stuks aangeboden, waarvan er 8 werden gebrand, n.l.een zwartb. van het Klooster der Eerw. Zusters te Engelen een zwartb. van J. G. van den Heuvel te Genderen; een zwartblaarkop van D. Vos te Doeveren; een vaalb. van de wed. A. Verhoeven te Doeveren; een zwartb. van L. van Engelen te Vlijmen; een zwartb. van J. H. de Haas te Engeleneen zwartb. van L. G. v. d. Beek te Genderen en een zwartblaarkop van Gebrs. OerlemansVan der Schans te Drongelen. In de j.l. Woensdagavond gehouden vergadering van de Protestantsche Kies- vereeniging „Eendracht maakt Macht" zijn als candidaten voor de ophanden zijnde verkiezing voor de Provinciale Staten, ge kozen de aftredende leden, de Heeren: P. L. Honcoop te Heusden, P. Snoek te Alm- kerk, G. Branderhorst Johz. te Genderen en Mr. Loeff te 's-Bosch. Voor de verkiezing van leden van den gemeenteraad is candidaat gesteld, het af tredend lid, de heer C J. de Jongh en in de opengevallen plaats door het vertrek van den heer Mosterman is candidaat ge steld de heer L. J. Veerman. WERKENDAM. Zondag a. s. hoopt in de Ger. kerk Werkendam A. op te treden de WelEerw. heer van der Velden, predi kant te Kralingen. DUSSEN. Zondag 19 Mei v. m. 9 uur, hoopt voor onze gemeente op te treden Ds. Klaassen; n. m. 2 uur in lokaal Z.-H. Pol der Ds. Hage van Doeveren, 's morgens en 's middags tevens collecte voor de zending. 20 Mei, 2de Pinksterdag v. m. 9 uur hoopt Ds. v. d. Pol van Meeuwen op te treden. Tot onderwijzer aan de openb. lag. school in wijk B, alhier, is benoemd de heer C. Nos, te Driewegen, en aan de openb. lag. school in wijk C, de heer A. v. d. Ploeg te Geertruidenberg. Aan den treuri- gen toestand, die hier langen tijd aan die scholen bestaan heeft, zal dan spoedig voor het grootste deel een einde komenslechts een vacature is nog onvervuld. Op de papierfabriek alhier gebeurde dezer dagen een ernstig ongeval. Door on voorzichtigheid der arbeider Ch. K. geraakte chloor-kalk in de oogen van den arbeider v. D. Werd aanvankelijk gevreesd, dat de getroffene het gebruik zijner oogen zou moe ten missen, thans is hierin eene gunstige verandering gekomen. Bovengenoemde ar beider is terstond van de fabriek ontslagen. WIJK. Alhier is benoemd tot onder wijzer aan de O. L. school de heer B. v. d. Steenhoven te Nederhemert. BABILONIENBROEK. De heer S. R. Hermanides, candidaat bij het Provinciaal Kerkbestuur van Groningen, heeft de be roeping naar onze Hervormde Gemeente aangenomen. ALMKERK. Ter voorziening der vaca ture, ontstaan door het overlijden van het raadslid B. Koekkoek, had eergisteren alhier stemming plaats voor een lid van de ge meenteraad. Op den heer G. J. Koekkoek, broeder van het overleden raadslid, werden 117 stemmen uitgebracht, en op den heer C. Koekkoek 123, zoodat laatstgenoemde gekozen is. Op de heden alhier gehouden tus- schenkeuring van springstieren, werden 25 aangeboden, waarvan 10 werden toegelaten, toebehoorende aan: Een zwartbonte oud 13 maanden Jac. Vink te Almkerkeen vaalbonte, oud 15 maanden van M. M. van Baasbank te Alm kerk een zwartbonte, oud 16 maanden van P. de Wilt te Dussen; een zwartbonte, oud 13 maanden van A. van der Pluijm te Dussen; een vaalbonte, oud 14 maanden van L. van der Pluijm te Dussen; een zwart bonte, oud 12 maanden van wed. R. van der Pluijm te Dussen; een zwartbonte, oud 13 maanden van H. Dekker te Dusseneen roodbonte, oud 15 maanden van B. van Kruchten te Dewerkeneen zwartbonte, oud 12 maanden van P. A. Vermeulen te Dewerken en een zwartbonte oud 15 maan den van A. Kant te Woudrichem. Verleden week Maandag heddenwe het genoegen in den tuin een nachtegaal te hooren slaan, doch sedert hebben we er niets meer van vernomen. AALBURG. Tot onderwijzer aan de O. L. school alhier is benoemd de heer M. Mans te Wijk. Voor de benoeming van onderwijzer aan de O. L. school is door den heer G. v. d. Heuven te 's-Bosch bedankt gewor den; zoodat hierdoor weder een vacature is ontstaan. Door Ds. G. L. Bolkestein is het beroep naar de Ned. Herv. gemeente te Kortgene, aangenomen. Door een familie uit B. werd deze week een rij toertje gemaakt. Onder deze gemeente gekomen werd eensklaps het rij tuig tot staan gebracht; om de eenvoudige reden, dat de as heet geloopen was, en dus het eene wiel niet meer kon draaien. Goede raad was duur. Na het noodige geduld van eenige uren, was de as weer koud, en gesmeerd en konden ze hun reisje naar B. weer voortzetten. WOUDRICHEM. De uitkomsten der zalmvisscherijen op de Waal en de Mer- wede waren in de laatste 8 dagen minder bevredigend. In het geheele traject van Tiel tot Wou drichem werden gevangen 35 zalmen en 925 elften, bij Gorinchem 16 z. en 191 e. en te Hardinxveld 20 z. en 630 e. De besomming aan andere rivier- en polder- visch was zeer loonend. Zalm bracht op f 1.30 f 1.60, aal 20 25, snoekbaars 37 43, zeelt 28 30, baars 16 20, bliek 13 15 en voorn 6 9 ct„ alles per half K.G.; elft f 1.60 f2.30, finten 9 20 ct. per stuk. De stemgerechtigde Ingelanden van het waterschap ,,'tOudland van Altena" zullen, alhier, ten herberge van P. Kieboom, vergaderen op Vrijdag 31 Mei, des middags om 12 uur. De te behandelen onderwerpen zijn: 1. Vaststelling rekening 1905 06. 2. Vaststelling begrooting 1907/08. 3. Machtiging tot uitvoering van werken in eigen beheer en 4. Voorstel tot verkoop van een stukje grond aan Dewerkenschen dijk. Btinnenland. De correspondent van de N. R. Ct. te Batavia seinde Woensdag: Er is herhaaldelijk aanraking ver kregen met de bende van La Sinrang. In het moeras aan de monding van de Sadang (Celebes) zijn zeven van diens volgelingen gesneuveld, zijn vr< >uw werd gevangen genomen, al zijn lijf goederen, zijn paard en kris zijn buit gemaakt. La Sinrang zwerft met nog slechts weinig volgelingen rond. De red. teekent hierbij aan: La Sinrang is een onechte zoon van den vorst van Sawietto, die zich er weinig gesticht over heeft betoond, dat die zoon als bendehoofd tegen het Nederlandsche gezag zich blijft verzet ten. Reeds generaal van Kooten zeide als zijn meening in zijn bekend rapport over den toestand in Celebes, dat hij het zeer noodzakelijk achtte La Sinrang onschadelijk te maken. Ook in het politiek verslag van 26 April tot 21 Mei 1906, heet het: „Het wordt ge biedend noodzakelijk, dat aan het bedrijf van dezen La Sinrang, die reeds sedert begin Januari in openlijk verzet tegen net gouvernement is, een einde worde gemaaktrapporteur acht zulks nood zakelijker dan de achtervolging van den vorst van Goa, enz." De marechaussees hebben al het mogelijke gedaan om dien La Sinrang in handen te krijgen, doch tot nu toe te vergeefs, hoewel reeds meermalen in gevechten met onze patrouilles vol gelingen van La Sinrang werden neer gelegd. Al vroeger werd gemeld, dat de moeder en de vrouw van dat bende hoofd gevangen werden genomen. Thans schijnt dat nog met een levensgezellin van La Sinrang gebeurd t.e zijn. We brengen in herinnering dat het was in een gevecht tegen een bende van meergenoemd hoofd, dat de kapi tein P. J. de Gruyter sneuvelde en dat het ook La Sinrang was, die gelastte den kapitein-Wadjo, welke steeds be richten omtrent de verblijfplaatsen van den vorst van Goa en La Sinrang ver schafte, te dooden, hetgeen den 23sten Mei 1906 nabij Allitta geschiedde. Men schijnt na de zware verliezen, die kapitein Christofïel in het begin van dit jaar aan de bende van La Sin rang wist toe te brengen, het spoor niet meer te hebben losgelaten, tan minste sedert dien tijd lazen wij her haaldelijk van gevechten, waarin een aantal leden van de bende van La Sinrang werden neergelegd. Het is ook gegaan als met andere hoofdeneerst oefende La Sinrang een schrikbewind, de bevolking durfde niets omtrent hem mede te deelen en offerde hetgeen van haar geëischt werd. Toen het de Com pagnie echter ernst bleek, aan het be drijf van dien bastaardvorstentelg een einde te maken, toen keerde de kans voor La Sinrang. Er is een tijd geweest, dat men steeds den naam van La Sinrang kon lezen als er iet3 ernstigs gebeurd was. Hier bij is overdrijving niet uitgebleven; immers later bleek dikwijls dat La Sinrang er heelemaal onschuldig aan was. Ofschoon dezen dus meer ten laste is gelegd dan hem toekomt, blijft er toch nog genoeg ovei om hartelijk te verlangen naar de tijding, dat hijzelf goed en wel tusschen Nederlandsch bajonetten naar een rustiger verblijf plaats wordt overgebracht. Naar „Het Centrum" verneemt, zal het wetsontwerp, waarbij de instelling van een fonds tot spoedige afwerking voor de stelling van Amsterdam wordt voorgesteld, voorloopig niet in behan deling komen, niettegenstaande het reeds geiuimen tijd voor openbare be raadslaging gereed ligt. De op til zijnde Statenverkiezingen zouden de oorzaak van dit talmen dor regeering zijn, verklaart het blad. Men meldt uit Vlaardingen Woensdagmorgen vroeg, terwijl de echtelieden d. R., wonende op den Bovendaijer, nog te bed lagen, heeft d. R. zijne echtgenoote, zonder eenige oorzaak, onverwachts een steek met een zakmes in de hals toegebracht, waar door zij levensgevaarlijk gewond in het ziekenhuis moest worden opgenomen. De R., die zich zelf daarop aan hand en pols elf messteken heeft toegebracht, is eveneens ter verpleging in het zie kenhuis gebracht. Men meldt aan de N. R. Ct: Mevrouw A. Graafland, adjunct-di rectrice van Oranje Nassau's Oord, heeft om gezondheidsredenen ontslag ge vraagd. Mevrouw Graafland was reeds van den aanvang van dit iaar tot har- stel van gezondheid met verlof. In verband met dit bericht meldt de Avondpost o. a. het volgende: Nadat dr. Donath aan het bestuur had te kennen gegeven, niet langer met mevr. Graafland te kunnen samen werken, omdat hij haar een ge\ aar voor de patiënten achtte, vroeg het bestuur tegen welken datum dr. D. zijn ontslag wenschte te zien bepaald, waarop deze antwoordde, dat aan 't bestuur over te laten, daar dit toch het best kon weten, wanneer mevr. Gr. terug kwam. Het ontslag werd toen bepaald op 1 Mei. Dr. Huinink vroeg ontslag op den datum, dat mevr. Gr. zou terugkomen het werd hem eveneens op 1 Mei ver leend. Terugkomst van mevr. Gr. scheen dus toen wel vast te staan. Tevens kan de Avp. nog mededeelen, dat de resultaten van het onderzoek der Nederl. Maatschappij van Genees kunde spoedig kunnen worden tegemoet gezien. Begin Mei is door het hoofd bestuur aan het bestuur van O. N. O. toegezonden het rapport, vergezeld van een lijvig dossier, bevattende de steno grafische verslagen der verhooren van beambten, patiënten en oud-patiënten, en door dezen onderteekend. Het moet volgens de inlichtingen van het blad o. a. tot de conclusies komenle dat mevr. Gr. ongeschikt is voor adj.-di rectrice, waarbij de verwondering wordt geuit, dat door het bestuur der stich ting vóór hare benoeming niet beter hare geschiktheid is onderzocht; 2e dat dr. Donath de man is, om het sa natorium weder op te heffen uit den tegenwoordigen toestand. Men meldt uit Tiel: De substituut-officier van justitie eischte gisteren tegen de gebroeders v. R. en v. d. F., beiden te Zaltbommel, thans gedetineerd to Tiel, vier jaar gevangenisstraf wegens diefstal van mais uit een op stroom liggend schip voor Neerijen in den nacht van 26 Februari. Tegen de helers van het gestolene D. C. N. en de thans in Amerika ver toevende A. K., beiden te Zaltbommel, werd 4 maanden gevorderd. Een eigenaardig staaltje van opvat ting van bevordering der volksgezond heid levert, volgens de D. Ct., het gemeentebestuur van Dordrecht. Tot dusver werden de afvalproducten van het gemeentelijk slachthuis geborgen op het terrein der mestvaalt aan den 's-Gravendeelschendijkmaar zij ver oorzaakten daar een zoo ondragelijken stank, dat van verschillende kanten klachten werden geuit. Besloten werd daaraan tegemoet te komen door het euvel over te brengen naar het na burige Dubbeldam. De gemeente Dordt bezit nl. aan den Reeweg nabij het Kromme Zand wegje een hoekje grond. Daar liet zij een put graven van ongeveer 40 k 50 meter, op slechts een paar meter afstand van den watergang, waaruil een groot deel van Dubbeldam zijn drinkwater krijgt en daarin wordt thans de walgelijke rommel gestort, den ganschen omtrek verpestend, den bodem en het water vervuilend en de gezondheid in groot gevaar brengend. Natuurlijk is dit aan de aandacht van het Dubbeldamsch gemeentebestuur niet ontgaan en reeds moeten van die zijde maatregelen worden voorbereid om daaraan een eind te maken. Ten kantore van de firma Nieuwland en Zop het Singel te Amsterdam, werd Woensdagmiddag de 17-jarige be diende L. H. uitgezonden om een bedrag van f 1300 te betalen bij een commis sionair op de Leliegracht. Een andere bediende, de 20-jarige L. F. K, verliet eenigen tijd daarna, ouder eenig voor wendsel, mede het kantoor. Beiden keerden niet terug en bij na vraag bleek, dat het geld niet was uit betaald. Op vermoeden, dat beide jonge lieden er met het geld van door zijn gegaan, na van te voren daartoe de af spraak gemaakt te hebben, is van het geval de politie kennis gegeven. Te Finsterwolde hebben twee land bouwers, die aanvankelijk toegaven en de eischen der stakende veldarbeiders inwilligden, hun personeel ontslagen. De arbeidersvereeniging is hierover ten zeerste verbolgen. Verschillende dienst boden hebben hunne diensten met in gang van 19 dezer opgezegd. In eene Woensdagavond gehouden vergadering van knechten en meiden werd beslo ten te staken als op 19 dezer nog geeue schikking tusschen de strijdende par tijen is gekomen. Weder hebben twee landbouwers toegegeven aan de eischen der arbeiders. Ongeve er 60 arbeiders zij n naar Duitsch- land gegaan. De suikerfabrikanten, die met land bouwers in 't Oldambt hebben gecon tracteerd voor den verbouw van bieten, hebben aan hunne agente te Finster wolde gevraagd, of de bieten aldaar worden geschoffeld, gewied enz. Zoo lang geene schikking is getroffen tus schen landbouwers en veldwerkers, zal ook de arbeid op de bietenvelden blijven rusten, tenzij fabrikant of agent, de werkzaamheden, die de landbouwers anders moeten laten verrichten, over neemt natuurlijk tegen vergoeding. In dien geest is reeds gesproken en zal het zeker niet onmogelijk zijn dat straks tal van stakers weder aan den arbeid komen. De landbouwers zouden anders misschien genoodzaakt zijn, de bieten om te ploegen, als tenminste de fabrikant daarvoor toestemming wil geven. Want hij heeft het zaad geleverd en spreekt in dezen ook mee. Deze week heeft de Utrechtsche recht bank een begin gemaakt met de be handeling van de zaak tegen notaris A. N. J. Vos van Amersfoort, beschul digd van verschillende verduisteringen en valschheden in geschriften en ge bruikmaking daarvan. Nadat door verschillende getuigen de feiten waren bewezen, vroeg het Open baar Ministerie veroordeeling van bekl. voor de volgende feiten: 1 misdrijf van diefstal, 10 misdrijven van verduistering, 2 misdrijven van verduistering als ie- windvoerder, 3 misdrijven van valsch heden in geschriften, en 3 misdrijven

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1907 | | pagina 2