een motie aangenomen, verklarende, dat zij zich van heeler harte bij hun kameraden aansluiten en deel zullen nemen aan de belastingstaking. Te Montpellier wordt ook een be weging tegen belastingbetaling op touw gezet. De uitdeeling van belasting biljetten lokt daar reeds allerwegen protest uit. Den 26sten dezer zal een groote betooging gehouden worien. Een correspondent van de Matin vertelt, dat in de noodlijdende districten wijn verkocht wordt tegen 8, 5 en zelfs 2 frs. de 100 liters. Tatiana Leontiëf, het revolutionaire Russische meisje, dat eenige weken geleden te Thun wegens den moord in een hotel te Interlaken op een Fran- schen badgast, dien zij aanzag voor den Russischen staatsman Doem wo, tot vier jaar gevangenisstraf werd veroor deeld, is van de gevangenis te Lenz- burg overgebracht naar een krankzin nigengesticht. Haar geestvermogens, waarmee het ook in het voorjaar van 1905, toen zij wegens deelneming aan een aanval op Trepof in de vesting St. Peter en Paul werd opgesloten, niet in orde was, zijn opnieuw gestoord. Bij het Pruisische huis van afgevaar digden is een wetsontwerp ingediend om aan de regeering behalve den reeds goed gekeurden post op de begrooting nog een crediet van 60 millioen te verleenen voor een verbindingskanaal van Rijn tot Weser. Het ontwerp eischt deelname van de Rijnprovincie, Ham burg en Bremen in de kosten, aange zien deze groot belang hebben bij het tot stand komen van het kanaal, daar de waarde van den grond door een der gelijke verbinding belangrijk zal stijgen. Te Tabrits en andere Perzische steden heerscht een oproerige stemming. Ver schillende politieke partijen en de gees telijkheid organiseerden een optocht, waarbij een groote volksmenigte mee liep. Men eischt invoering van een grondwet. De ministers worden met, dreigbrieven lastig gevallen en hebben dientengevolge een bijzondere lijfwacht gekregen. De spanning tusschen de oppositie en de oud-radicale regeeringspartij neemt in Servië nog voortdurend toe. De ver bittering zal waarschijnlijk tot uitbar sting komen bij het weder bijeenkomen van de Skoepsjtina, door een voortzet ting van de obstructie en een hard nekkig handhaven van den eisch, dat de minister van Binnenlandsche Zaken ""ti o-ftT-ni-lon IVTon -71 ot. 7.plf« in ppn ontbinding van de volksvertegenwoor- diging geen uitweg, daar dit tot allerlei nieuwe moeilijkheden zou leiden. Te Odessa is Maandagochtend, dicht bij het hoofd-eommissariaat van politie, een helsche machine ontploft. De in specteur van politie en twee rechercheurs werden gedood, terwijl zeven anderen ernstig gewond werden. De dooden wa ren op een verschrikkelijke manier ver minkt. Over de verdere bijzonderheden loopen de berichten nog al uiteen. Volgens sommigen was de dader een schoenpoetser en is deze er in geslaagd te ontsnappen. Volgens anderen was de dader een zekere Tsjertkof, een befaamd terrorist. Hij en een medeplichtige zouden zei ven gewond en door de politie gearresteerd zijn, terwijl een meisje, dat hen ver gezelde, wist te ontkomen. Maandag heeft de vulkaan Stromboli weder een massa asch en modder uit geworpen, welke vrij aanzienlijke schade heeft berokkend aan de wijngaarden. De bevolking is ongerust. Op een Dinsdagavond te Altona ge houden vergadering van de georgani seerde zeelieden van HamburgAltona welke vergadering door ongeveer 500 personen bezocht werd, is met alge- meene stemmen besloten het werk neer te leggen. De staking omvat het ge- heele dek- en machinekamerpersoneel, met uitzondering van de bemanning der vischstoomschepen, der sleepbooten en lichterschepen. Een telegram van New-York, geda teerd 19 Mei, maakt melding van een brand, op de kade der maatschappij Morgan daar uitgebarsten. Al de han delswaarden zijn er een prooi der vlam men geworden. De schade wordt geschat op zes en een kwart millioen gulden. Over Schmitz, den burgemeester van San Francisco die Maandag voor de rechters zal verschijnen, wordt een scherpe bewaking uitgeoefend. Schmitz heeft zich zoo goed als te ruggetrokken uit het bestier van de gemeentezaken. Dit is overgedragen aan een eommissie van zeven leiders van burgervereenigingen. Een dertigtal roovers overvielen, midden in de stad Lodz, een postwa gen, doodden 2 beambten en verwon den de anderen zij maakten zich daar op van een deel der in de wagen be vindende stukken meester. Er werden troepen ontboden, die een huiszoeking in de naburige huizen instelden. Zij schoten op een aantal arbeiders in een fabriek, waarvan er 20 gedood en ver- scheidan gewond werden. Nadere bijzonderheden omtrent deze schandelijke beschieting vermelden, dat er 21 persoi en bij om het leven kwa men, onder welke de directeur en drie boekhouders, terwijl er 40 gewond wer den. De fabriek werd afgebrokentoen vond men nog zeven lijken in plassen bloed op den vloer. Het ziekenhuis van het Roode Kruis werd door een oproe rige menigte belegerd. In een groote vergadering werd besloten de afge vaardigden van de Doema van de fei ten door de militairen bedreven in kennis te stellen. Betreffende de overrompeling van de postkar te Lodz wordt van ambtelijke zijde bekend gemaakt, dat er voor een waarde van 280.000 roebel gestolen werd. De Rand Mail verneemt uit Johan nesburg dat op een gehouden bijeen komst van afgevaardigden van 27 in exploitatie zijnde mijnen, besloten is de staking af te kondigen voor alle mannen, die werkzaam zijn in de in exploitatie zijnde mijnon, welke toebe- hooren aan maatschappijen en syndi caten, die in betrekking staan tot de Kamer van mijnbouw; het werk zou Dinsdag met de laatste ploeg ophou den. De Robinson groep is niet in het besluit grepen. IMaalNelHk Nieuws. HEUSDEN, 22 Mei. De Heusdensche Harmonie bracht op Pinkstermaandag eene serenade aan haren beschermheer, de heer de Jong Verhagen, tevens om een bewijs te geven welke vor deringen zij in enkele maanden gemaakt heeft. Zij verscheen voor het eerst met uniform-petten, waarvan nu de bescherm heer de kosten op zich nam, dat dankbaar werd aanvaard. Denzelfden dag bracht zij ook eene sere nade aan Ds. Wielandt, na zijn aanvanke lijk herstel uit eene zware ziekte, terwijl het tevens diens geboortedag was; waar voor eene attentie in couvert wederkeerig werd aangeboden. Mag dus de Harmonie zich in meer dan één opzicht in de belangstelling derjHeus- denaren verheugen, dan vertrouwen wij ook, dat de lust tot oefenen hierdoor zeer geprikkeld zal worden. Een muziekgezel schap kan op den duur geen succes heb- Den, zonaer ernstige atuaie en dij ae gueue leiding die haar ten dienste staat, durven we een geregelde vooruitgang dan ook ver wachten. Een kermisbezoeker kwam Zondag avond uit Elshout en geraakte nabij het fort in een diepen sloot. Hoe hij ook spar telde, hij kon maar niet op land komen en zakte geregeld dieper. Vrouwen, die het zagen, wisten geen hulp te bieden, terwijl de drenkeling zich nog slechts met zijn hoofd boven water bewoog. Nu kwam er een heer, met een wit vest aan, die te water sprong en hem met veel moeite op den wal bracht. Nu wat ontnuchterd, vervolgde hij al zwaaiende zijn weg en de mensch- lievende redder (die het niet noodig vond zich nader bekend te maken) vervolgde zijn reis in de richting van het spoor, om met een nat pak huiswaarts te keeren. Een dubbele eer is het zich zooveel ongemak te willen getroosten om een onbekend me- demensch te redden. WERKENDAM. Hedenavond te 7 uur zal er in het Societeitslokaal van de Wed. Wink, alhier, eene vergadering gehouden worden door hen, die door 't opgeven van hun vee getoond hebben genegen te zijn mede te werken tot de oprichting van eene onderlinge veeverzekering. Het -eantal opgegeven runderen bedraagt 500 en dat der paarden 100. Door de stemgerechtigde Ingelanden van het waterschap „de Werkenschenpol der", zal op Woensdag 29 Mei a.s., des voorm. 11 uur, ten huize van de Wel. Wink, alhier, eene vergadering worden ge houden. De te behandelen onderwerpen zijn 1. Rekening voor het dienstjaar 1905/6. 2. Begrooting voor het dienstjaar 1907/8 en 3. Uitvoering van werken in eigen be heer. SLEEUWIJK. De heeren A. van 't Sant en A. Sigmond zijn dit jaar aan de beurt van aftreding ais leden van den ge meenteraad. Door de landbouwvereeniging „Wer kendam en Omstreken" is de levering van 16300 K.G. Chilisalpeter opgedragen aan den heer Glerum te Vlake tegen f 12.92 per 100 K.G. HERPT. Ter gelegenheid der kermis alhier had heden het vogelschieten plaats. Nadat de harmonie „de Eendracht" het schuttersgilde „St. Catharina" aan het schuttersgebouw had afgehaald werd eene wandeling door de gemeente gemaakt waar bij allereerst den burgemeester (bescherm heer) van huis werd afgehaald en daarna M. Fitters, de Koning van het gilde. Na een heftige kamp schoot C. de Kort de vogel af, werd als koning gehuldigd en ontving bovendien nog een fraaie regula- teurklok. NEDERHEMERT. De op Pinkstermaan dag op het eiland, op den Singel van het kasteel van de Douuir. Baronnesse van Nagell van Nederhemert, gehouden open luchtsamenkomst, is uitstekend geslaagd. Het getal opgekomenen was meer dan drie duizend en er heerschte een opgewekte, doch geen luidruchtige stemmiug. De plaats der bijeenkomst leende zich daarvoor bij uitstek. De sprekers, een ze vental heeren, waaronder een viertal pre dikanten, wisten de schare te boeien en wared tot op grooten afstand verstaanbaar. De muziekgezelschappen uit Nederhemert, Heusden en Genderen accompagneerden het Psalmgezang, dat door duizenden per sonen werd megezongen en een indruk wekkend geheel vormde. In de pauze gaf de zangvereeniging „Nut en Genoegen" van hier enkele nummers ten beste, die statig onder het boomgewelf weerklonken. Deze eerste proefname is buitengewoon geslaagd en we twijfelen niet, of ze heeft algemeen voldaan en wordt door velen als een voorbode beschouwd voor meerdere soortgelijke bijeenkomsten. WIJK. Onder zeer veel bewijzen van belangstelling herdachten Zaterdag 18 Mei d» echtelieden A. v. d. Beek en J. Pullen hun 25-jarige echtvereeniging. Door de fanfare „Oefening en Uitspanning" zal hun Woensdagavond een serenade worden ge bracht. Bij verschillende veehouders heeft met de Pinksternachten de oude gewoonte, met koemeiken weer plaats gehad, zoodat ?s morgens de melksters met ledige emmers weer naar huis konden keeren. Donderdag 16 Mei j.l. herdachten de echtelieden Jacobus Bouman en Johanna v. d. Steenhoven den dag waarop ze voor vijf-en-veertig jaren in den echt waren ver- eenigd. Beide oudjes zijn nog zeer kras en gezond. iftiii nenlaiid. De Bataviasche correspondent van de N. R. Ct. seint: Kapitein Christoffel heeft de schuil plaats van Si Singamangaradja over vallen. De onderneming was echter verraden. De taumler, oon vrouw en twee dochters van dien priester-vorst werden gevangen genomen en veel kostbaarheden vielen in onze handen. De vervolging wordt krachtig voort gezet. De red. teekent hierbij aan Men zal zich herinneren, dat kapitein Christoffel, nadat hij den vorst van Goa door zijn onvermoeide vervolging had achterhaald, aangewezen werd om Si Singamangaradja, den geheimzinnigen priester-vorst in het Batakgebied, ge vangen te nemen. Dien officier werden 80 marechaussees aangeboden, doch hij zelf vond er 40 genoeg. Hij koos die uit de beschikbare Amboneesche mili tairen van het 4e bataljon infanterie te Tjimahi. Met deze kleine afdeeling vertrok Christoffel den 30sten Maart. Het werd hoog tijd dat aan het drijven van Si Singamangaradja een einde werd gemaakt, want meer en meer bleek 't den laatsten tijd, dat aan alle rustverstoringen in het Batakgebied die man sehuldig was. Ook de brand stichting in de zendinggebouwen te Oeloean, ouderafdeeling Toba, is waar schijnlijk op zijn drijven geschied. Het heeft niet aan pogingen ont broken om Si Singamangaradja met de beschikbare troepen in handen te krij ger», maar steeds werd men misleid. Christoffel heeft daaraan weer een einde weten te maken en in anderhalve maand tijd wist hij, blijkens bovenstaand tele gram, diens schuilplaats op te sporen en te overvallen. Nu hij eenmaal zoo dicht in zijn buurt zit, zal Christoffel hem wel niet meer loslaten. Het is merkwaardig wat deze officier op het gelded van het opsporen van onwillige hoofden vermag. Waar Si Singamangaradja bij een groot deel der bevolking in een roep van heiligheid staat, vervult het ons met bewondering, dat Christoffel ook hier weer zoo spoe dig goede berichten wist te verkrijgen. In zijne toelichting tot eene inge diende nota van wijziging van het ge wijzigd ontwerp van wet, herinnert de minister van Justitie dat hij met het ontwerp, betreffende het onderzoek naar het vaderschap, niet onvoorwaardelijk ingenomen is: slechts een deel van een geheel dat nog volgen moet heeft zijne sympathie. De in rechte bewezen af stamming uit eenen vader behoeft en behoort niet noodwendig tot eenig en en enkel gevolg te hebben een een voudige aanspraak op onderstand. Of- sehoon gaarne bereid zich met de ver dediging van een ontwerp te belasten, dat niet meer doet dan den natuurlij ken vader tot bloote uitkeering ver plichten, schijntden minister raadzaam, dat de wetsvoordracht door hare re dactie niet vooruitloope op helgeende toekomst nog kan brengen. Het tegenwoordig ontwerp onthoudt aan de moeder iedere aanspraak op vergoeding van de kosten der beval ling het neemt ook geen maatregelen, opdat reeds voor de geboorte van het kind eene veroordeeling tot uitkeering kan volgen. De vader, zoo wordt dit standpunt verdedigd, is tegenover de moeder tot niets gehouden. Men kan dit toegeven en toch de daaruit getrokken conclusie afwijzen. De uitkeering der kraamkos ten, enz., is inmiddels niet bestemd om aan de moeder, maar om aan het kind ten goede te komen. De vergoe ding der kraamkosten enz. kan daarom in redelijkheid aan den vader worden opgelegd, niettegenstaande hij aan de moeder zeh e niets verschuldigd is. Maar zal deze verplichting het ver wachte gevolg teweegbrengen, zoo dient hare vervulling reeds voor de verlos sing geëischt te kunnen wordon. Dat aldus een vader tot uitkeering veroordeeld wordt, terwijl zijne gehou denheid nog niet absoluut vaststaat, is waar: het kind komt misschien dood ter wereld. Daarom is het evenwel geenszins onredelijk een vonnis te laten wijzen, dat met die gebeurlijkheid re kening houdt. Overeenkomstig deze overwegingen is het ontwerp aangevuld. Door de heeren Limburg, Smidt en Van Deventer zijn 'n 17-tal amende menten ingediend, waarvan de voor naamste strekken om het verbod van het onderzoek naar het vaderschap ge heel uit het B. W. te doen vervallen; de erkenning van kinderen, in over spel en bloedschande geteeld, toe te laten den rechter bevoegd te verkla ren de vordering op dien grond al dan niet af te wijzen; de vaderschapactie te doen instellen, niet bij de rechtbank, doch bij den kantonrechter van de woonplaats van het kind, dat van rechts wege verlof neeft tot gratis-procedure verhaal van de uitkeering op verschul digd loon van den vader te vergemak kelijken de kosten van de bevalling en het onderhoud 4 weken vóór en 6 weken né, de bevalling door den vader te doen vergoeden; veroordeeling bij voorraad, reeds vóór de bevalling, van den vader mogelijk te maken als de rechter oordeelt, dat de toewijzing der vordering na de bevalling aan geen twijfel onderhevig is. Bij de regeering is door de staatscom missie voor de waterstaatswetgeving een ontwerp van wet, met memorie van toelichting, betreffende overzetveren en veerrechten ingediend. De minister van waterstaat wint thans omtrent dit wetsontwerp van de bevoeg de autoriteiten adviezen in. Dezer dagen hebben een aantal land bouwers in de provinciën Noord-Hol land en Utrecht zich tot de Tweede Kamer der Staten-Generaal gewend met een rekest, waarin zij te kennen geven „dat zij zich beslist verklaren ten gun ste eener aanneming voor Nederland van Midden-Europeeschen tijd; dat de verandering vele voordeelen voor hen zal opleveren, terwijl eene aanneming van Greenwich tijd hen in hunne belan gen zeer schadelijk zou zijn". De Middenstandsbond wekt alle ver- eenigingen op om zooveel mogelijk pro paganda te maken vóór de aanneming der voorgestelde wet tot invoering van den Midden-Europeeschen tijd als de officiëele tijdregeling in Nederland. Men meldt uit verschillende plaatsen van ons land, dat het in de nachten van Zaterdag en Zondag zeer hard ge vroren heeft, waardoor de te velde staan de gewassen veel geleden hebben. Men meldt uit Nieuwerkerk a'd IJsel Maandagmorgen werd in de kom van het dorp door een automobiel een zes jarig meisje van J. P. B. overreden, met het ongelukkig gevolg dat het na een paar uren overleed. Een 100 M. voorbij het station Boven- karspel is op den Eersten Pinksterdag de gecombineerde sneltrein Amsterdam Rotterdam naar Enkhuizen, die 8.45 uit Hoorn vertrekt, uit de rails geloopen naar alle waarschijnlijkheid tengevolge van een verzakking. Machinist en stoker sprongen nog bijtijds van de locomotief, waarbij de eerste in de naastliggende spoorsloot terecht kwam. Beiden bleven echter ongedeerd. De locomotief woelde een diep gat in den grond en sihoof voort tot de sloot, waar zij tot de helft in 't water liep. Een le klasse rijtuig werd een weinig beschadigd, de daaropvol gende 3 rijtuigen kwamen ter zijde der rails te staan, zonder noemenswaardige materieele schade. De reizigers kwamen met den schrik vrij, enkelen vielen in zwijm. Men meldt uit Overschie: De eerste gevallen van mond- en klauwzeer hebben zich weder in onze gemeente geopenbaard onder het vee van C. Klapwijk Johz. en A. Klein- hesselink. Een twintigtal koeien van genoemde veehouders zullen worden af gemaakt. Het Chineesche Hof voor de visscherij ?n ft 6j sc^eePvaart op de Wang-hoe, heelt de aanbieding van de Nederland- scne syndicaten betreffende baggerwerk aangenomen, ofschoon zij de hoogste in prijs w-as. Ook van Fransche en Duitsche zijde waren aanbiedingen in gekomen, van Engelsche zijde niet. De ingenieur de Rijke besliste, dat de Nederlandsche gegadigden, wat gereed schappen en bevoegdheid betrof, de voorkeur verdienden, en dat dit van meer gewicht was dan de kwestie van den prijs. Naar de N. R. Ct. verneemt staat dit sijndicaat onder leiding der heeren S. ten Bokkel Huinink te Ubbergen, Jac. Korthals Altes te Heemstede en G. van Thiel de Vries te Gorkum. Het tekort in kas van den heime lijk naar Amerika vertrokken direc teur der Coöperatieve Zuivelfabriek te Heeg (Fr.) bedraagt plm. f 10.000. Maandagmiddag heeft op den Ouden Scheveningschen Weg, ter hoogte van de Kerkhoflaan, een ernstige botsing plaats gehad tusschen een electrische tram en een rijtuig, waarin een heer en dame en twee kinderen zaten. De tram reed met groote kracht op het rijtuig, dat geheel werd vernield. De koetsier viel van den bok en geraakte tusschen tram en rijtuig bekneld, waar onder hij vandaan werd gehaald met vreeselijke wonden aan armen en schou ders. De inzittenden kwamen met den schrik vrij. De trambestuurder en een passagier bekwamen verwondingen in het aangezicht door de glasscherven van het voorbalcon, dat geheel werd ingedrukt. Uit de landbouwers in de gemeenten Beerta en Finsterwold heeft zich eene commissie gevormd, met het doel eene organisatie van landbouwers in het Oldambt in het leven te roepen. Vele zoons van landbouwers elders bieden zich aan om het werk te ver richten bij landbouwers, die tengevolge van de staking der arbeiders en nu ook van de dienstboden, in ongelegenheid verkeeren. Twee heeren namen dezer dagen te Delft hun intrek in een koffiehuis en deden daarna in de stad verschillende bestellingen. Een winkelier bracht het gekochte, doch wilde slechts afleveren tegen betaling, waarin de kasteleines geen zin had. De heeren kwamen terug, hoorden wat gebeurd was en waren niet weinig verstoord over zooveel wan trouwen. Zij waren nog meer goederen wachtende, waarop de kasteleines het raadzaam achtte de politie te waar schuwen. Deze deed een rechercheur in het koffiehuis plaats nemen en toon de heeren dit bemerkten, trokken zij, erg beleedigd, af. Vrijdagavond werd door de Arnhem- sche recherche in een hotel te Arnhem aangetroffen een Duitscher, die in het bezit van veel geld was en wiens ge drag hem verdacht maakte. Hij werd verzocht op het politiebureau te komen waar het bleek, dat hij in het bezit was van 1200 Mark geld en verschil lende nieuwe luxeartikelen. Eerst ver klaarde hij S. te heeten, boekhouder te zijn op een bierbrouwerij te Essen, dat hij het geld geërfd had en naar Holland was gekomen om eene betrek king op een handelskantoor te zoeken. Deze beweringen vonden geen geloof en den anderen morgen gaf hij een anderen naam en herkomst op. Toen ook dit onwaarheid bleek te zijn, be kende hij eindelijk te heeten O. S., en dat hij zich te Bochum (D.) ten na- deele van zijne patroons, de firma Schulze Co., had schuldig gemaakt aan ver duistering van 13,000 mark, waarvan hh 10,000 mark op een bank te Em merik geplaatst en 1000 mark aan eene nicht gestuurd had. Hij is daarna in verzekerde bewaring gehouden, om na verzoek van de Duit sche justitie te worden uitgeleverd. Men schrijft uit Volendam aan de Tel. d.d. 20 Mei: Hedenmorgen had alhier een voorval plaats, dat ernstige gevolgen had kun nen hebben. Omstreeks half elf, terwijl de R.-K. kerk stampvol was met kerk gangers ongeveer een 1600 personen geraakte door het spelen met luci fers door kinderen een hooiklamp in brand, waarvoor alarm werd gemaakt. In de kerk werd daarvan iets gehoord, ©n daar men aan de kerk aan 't ver bouwen is en buiten om het kerkgebouw veel ontgravingen hebben plaats gehad, kwam bij velen plotseling het denkbeeld op, dat de kerk op instorten stond, waardoor een paniek ontstond, daar ieder overhaast de kerk wilde verlaten. De schrik zat er zoo in, dat eenigen zich zelfs van de gaanderij lieten vallen, wat de ontsteltenis nog meer deed toe nemen. Het duurde dan ook geruimen tijd eer de geestelijken de gemoederen tot kalmte hadden gebracht en de ker-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1907 | | pagina 2