zaakt te zien, voor haar dood een be roep op de openbare meening te doen. Tatiana Leontiëf, het revolutionnaire Rus&ische meisje, wier overbrengst naar een krankzinnigengesticht wij gemeld hebben, blijkt zich in de gevangenis te Lenzburg met opzet of bij onge luk, dat staat niet vast met een schaar aan een arm te hebben ver wond. Verder weigerde zij de laatste dagen voedsel tot zich te nemen. In Perzië is openlijk een revolutie uitgebroken. In de stad Sjirah heerscht volslagen anarchie; in Resjt beschoten de revolutionairen de douane- en de telegraafkantoren. De broeder van den Sjah heeft zich aan het hoofd der troe pen gesteld en zet de nomadenstammen tegen de opstandelingen aan. Alle Bel gische beambten bij de postadministra tie werden uit hun betrekkingen ont slagen. HGkllüDlIlklK;. NATIONALE 1I1LITIE Inspectie Verlofgangers. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Heusden maken bekend, dat het onderzoek van de in deze gemeente gevestigde verlofgangers der Militie te land zal worden gehouden te Heusden op Maandag, den 17e Juni aanstaande, des voormiddags te 81/2 uren. Aan het onderzoek behoeft NIET te worden deelgenomen door hen, die in het genot zijn van TIJDELIJK verlof en voorts NIET door: de verlofgangers, die in het genot zijn van ontheffing van den wekelijken dienst of van uitstel van eerste-oefening; Nog worden de verlofgangers opmerk zaam gemaakt, dat het niet-ontvangen eener bijzondere kennisgeving hen niet ontheft van hunne verplichting tot deel neming aan het onderzoek, maar dat deze openbare kennisgeving EENIG en ALLEEN als bewijs geldt, dat de ver lofganger behoorlijk is opgeroepen. Aan den verlofganger kan op zijn daartoe aan den Militiecommissaris van zijn District te richten en met redenen omkleed verzoek worden vergund, het onderzoek in eene andere Gemeente des Rijks te ondergaan. Maakt een verlof ganger, aan wien eene zoodanige ver gunning is verleend, daarvan geen ge bruik, dan wordt deze geacht niet te zijn verleend. HEUSDEN, den 23 Mei 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester H. J. VAN EGGELEN. HONCOOP. Plaatsel()k Nieuws. HEUSDEN, 25 Mei. Donderdagavond hield Ds. Alma, alhier voor een groot publiek, circa een honderd tal personen, waarin alle standen, (doch hoofdzakelijk de meer ontwikkelden) ver tegenwoordigd waren, eene volksvoordracht over „tuberculose" op de zaal „Concordia". Spreker sprak namens het Centraal comité tot bestrijding der tuberculose en wist zijn gehoor met zijne voordracht ruim een uur te boeien. Na de pauze werden eenige licht beelden vertoond, door spreker telkens toegelicht. We kunnen de leerrijke voordracht niet op den voet volgen, dit gedoogt onze ruimte niet. We willen alleen hier en daar iets aanstippen, dat tevens een idee geeft van de opvolging van het gesprokene. Zoo vernamen we dat reeds 400 jaar vóór Christus een bekend heelmeester van dien tijd tegen de gevreesde tering en haar besmetting waarschuwde. Ook in de volgende tijdvakken werd steeds daartegen geijverd en omstreeks 1701 werd in enkele landen bevolen het over lijden van een teringlijder door lijkopening te doen volgen, om het verloop der ziekte meer te leeren kennen. In de 2e helft der 19e eeuw is men echter met kracht de tuberculose gaan bestrijden en het was Prof. Robert Koch, die in 1882 daaraan een grooten stoot toebracht door zijn ont dekte entstof „tuberculine". Verschillende proeven zijn daarmede zoowel op dieren als op menschen genomen, niet altijd met hetzelfde goed gevolg; doch door onver moeid voortgaan is men ook daarmede steeds blijven vooruitgaan. Dat tuberculose geen ziekte van den lateren tijd is, is vrij algemeen bekend; maar dat die thans meermalen genoemd wordt, vindt zijn oorzaak hierin, dat ziekte op longen, luchtpijpen, hersenvlies, buik vlies, darmen en ontsteking van l linden- darm, vermeende kanker, lupis en wat al meer, tegenwoordig meer onder tuberculose gerangschikt wordt, alwaar deze ziekten ook thuis behooren of meestentijds mede in verband staan. Dat het procent sterften aan tuberculose groot is, is onbetwistbaar waar. In Europa alleen sterven jaarlijks een millioen per sonen aan deze ziekte. Toch is men vooruitgaande en wordt het sterftecijfer geregeld minder. De erfelijkheid van tering moet en kan bestreden worden. Doode bacillen in zich op te nemen, kan de ziekte onmogelijk voortplanten. Het spuwen op den grond, het niessen en hoesten zonder den mond gedekt te houden is hoogst verderfelijk. Dë ergste vijand van de tering-bacil is lucht, licht, zindelijkheid, ook op het lichaam, vochtige en reine vloeren, krachtdadig voedsel, ver mijding van alcoholmisbruik en vooral vooral voorkoming van opgedroogd spuw- sel dat later als bacillen in de longen dringt. Wij zouden, op deze wijze voortgaande, te uitgebreid worden. We moeten ons dus bekorten en willen nog even aanstippen, dat de spreker met kracht deed uitkomen de heilzame werking der sanatoria. In 1906 toch verlieten van de 100 patiënten de sa natoria als 60 pCt. genezen, 20 pCt. ten deele hersteld en stierven slechts 20 pCt. Het sterftecijfer is dan ook van 2400 tot op 1300 van elk millioen zielen gedaald. De bestrijding kost geld en veel geld. Al wordt er ook veel gegeven, toch is dat nog in verre niet voldoende. Ieder die fl per jaar kan missen, moet zich aansluiten en lid worden van het centraal comité. Een in de pauze circuleerende lijst bracht nog tal van nieuwe begunstigers aanter wijl ieder, die zich daartoe aanmeldt, met graagte als lid door Dr. Alma zal worden opgenomen. Na de pauze kregen we in verschillende lichtbeelden te zien aangetaste en verder ziek geworden longen; maar ook de ver schillende sanatoriums, met hunne ruime en luchtige ligplaatsen en uitspanningen. Ze zien er volstrekt niet schrikverwekkend uit en die het doen kan en vermeent onder den invloed der ziekte te zijn, late vooral niet na, in overleg met zijn arts, aldaar spoedig heil te zoeken. Een algemeen applaus van een dankbaar gehoor viel den geachten spreker ten deel, die, naar wij vertrouwen, met zijne leer rijke rede op den duur veel nut zal gesticht hebben voor Heusden en zijne omstreken. Men moet eerst zijn vijand kennen om hem te kunnen bekampen. We hebben nu met ons aller vijand kennis gemaakt. In de jongst gehouden vergadering van het departement Heusden der Maat schappij „Tot Nut van 't Algemeen", is be sloten alhier een Floralia-vereeniging op te richten. MejufFr. J. Visser, onderwijzeres inde nuttige handwerken aan de Rijksnormaal school alhier, is als zoodanig benoemd aan een der weeshuizen in Zierikzee. De Woudrichemsche visschers had den deze week onder Drongelen een dag van groot succès. In de drijfnetten waren 3 steuren verzeild geraakt. Twee wisten te ontsnappen, maar de derde, die een gewicht had van 233 pond, werd aan wal gebracht en bracht later f144 op. In den zelfden trek bemachtigden ze nog 2 zalmen en 4 elften. LAND VAN ALTENA. Het ongedierte en de koude heeft op sommige plaat sen nadeelig gewerkt op de pas uitgekomen suikerbieten; men heeft ze daarom daar overgezaaid. WIJK. Onder zeer veel bewijzen van be langstelling herdachten Zaterdag 18 Mei de echtelieden A. v. d. Beek en J. Pullen hun 25-jarige echtvereeniging. De fanfare „Oefening en Uitspanning" bracht hun Woensdag j.l. een serenade. Donderdag 16 Mei j.l. herdachten de echtelieden Jacobus Bouman en Johanna v. d. Steenhoven den dag waarop ze voor vijf-en-veertig jaren in den echt waren ver- eenigd. Beide oudjes zijn nog zeer kras en gezond. Deze week kwam een fietser uit Heusden in zoodanige botsing met een hondekar, dat de kar met een inzittend meisje boven van den dijk tuimelde, welke het er echter wonderlijk zonder letsel af bracht. De fietser S. daarentegen kon zijn weg met een vrijwel beschadigde fiets ver volgen. AALST. Aangenomen het beroep naar de Nederl. Herv. gemeente alhier door ds. A. Luteijn te Benthuizen. GIESSEN. Ter voorziening eener vaca ture in den gemeenteraad, ontstaan door het vertrek naar elders van den heer J. W. F. Mackaij, is gisteren bij enkele can- didaatstelling gekozenJohannis Nieuwen- huizen Az. VEEN. Waren de verwachtingen, dat de aardappelen door den laatsten vorst aanmerkelijk geleden zouden hebben, dit is gelukkig niet zoo erg. Enkele perceelen werden er door aangetast. De stand der aardappelen is tot heden zeer goed, zoodat verwacht mag worden, dat we vroeger dan andere jaren nieuwe aardappelen zullen hebben. GORINCHEM. Gisterenmorgen viel de loodgieter W. P. Suwijn van eene stelling aan den Kapel toren ter hoogte van de wij zerplaat, kwam eerst terecht op het dak der school en daarna in de Kapelsteeg. Nadat hij naar het Ziekengasthuis was vervoerd, kon voorloopig nog geen inwen dige kwetsuren geconstateerd worden. Zijn toestand is naar omstandigheden uitstekend. Op Zaterdag 1 Juni a.s. zal in de Doelen alhier een partijdag worden gehou den van de vrijzinnige partij in Zuid-Hol land. Binnenland. De minister van landbouw, nijver heid en handel brengt in de St. ct., in verhand met het voorkomen van en kele gevallen van mond- en klauwzeer hier te lande ter algemeene kennis, dat het van het grootste belang is, dat de veehouders bij elk verdacht ver schijnsel van mond- en klauwzeer onder hun vee hiervan onmiddellijk aangifte doen bij den burgemeester. Den landbouwers wordt in hun eigen belang dringend aanbevolen krachtig mede te werken bij de toepassing van de maatregelen, welke mochten wor den voorgeschreven ter voorkoming of bestrijding van deze voor den veestapel zoo schadelijke ziekte. Overtreding der wettelijke voorschrif ten wordt gestraft met gevangenisstraf, hechtenis of geldboete. Uit Helenaveen meldt men: Omtrent de boringen naai kolen te Helder kan nader gemeld worden, dat, na de vorige opgaaf, nog twee lagen, resp. 92 en 86 c.M. gevonden werden. Dit maakt met de vorige 5 lagen eene dikte van ruim 6", M. Op het oogenblik is men op een diepte van ruim 900 M. Uit Amsterdam meldt men: Woensdagmiddag heeft de portret schilder A. zijn vroeger meisje, mej. D wonende Daniël Stalpertstraat 23, door middel van revolverschoten om het leven gebracht, en daarna zichzelf doodgeschoten. Beiden waren onmid dellijk dood. Het meisje had sedert eenigen tijd de verloving afgemaakt, en vandaag heeft A. zich daarover ge wroken. Hij zocht het meisje in haar eigen woning op, onder den schijn dat hij voor goed afscheid van haar wilde nemen, en schoot haar in de keuken neer. De moeder van het slachtoffer was te verschrikt om tusschenbeide te komen. Wegens te geringe deelname zal het door de Harmonie Euterpe te Zaven- bergen tegen 31 Juli en 1 Aug. uit geschreven concours voor harmonie- en fanfaregezelschappen niet doorgaan. Tijdens het onweer, dat eergisteren boven sommige plaatsen van ons land woedde, werd te Beerta eene woning door den bliksem getroffen, waarin alles kort en klein werd geslagen zonder ech ter brand te veroorzaken. Te Hoogeveen werd in de touwbaan van den heer H. van Raalte een knecht zekere Smit hedenmiddag getrof fen, doch niet gedood. Bij de Wijkbrug (de Wijk) te Meppel, werd het huis van den landbouwer Jan Mos getroffen. De bewoners waren op het veld bezig; alleen een oude vrouw was thuis, die met moeite eenig goud en zilver kon redden. Het huis brand de af, met al wat er in was, ook een paard en eenig ander vee kwamen om. In de omstreken van Deventer ging het onweer vergezeld van een hagelslag, waardoor veel schade weid veroorzaakt. Men meldt aan de Tel.: Mejuffr. B. te Krommenie zou eenige dagen voor Pinksteren, bijgestaan door haar ruim 70-jarige moeder, den afvoer van een riool, dat verstopt was, ver beteren. In dat riool scheen zich een groote massa gas verzameld te hebben, hetwelk plotseling ontsnapte en de vrouwen in 't gezicht sloeg. Eenige dagen later vertoonden zich bij beiden ernstige verschijnselen van bloedvergiftiging, of althans veel over eenkomst daarmede vertoonende, aan de gevolgen waarvan de oude juffrouw reeds is overleden, terwijl mejuff. B. zelve er schier onkenbaar uitziet en ook haar toestand bezorgdheid baart. Voor het gerechtshof te Amsterdam is behandeld het hooger beroep in de bekende strafzaak de Geerde Mon tigny. Beklaagde de Geer verklaarde in hooger beroep te zijn gegaan omdat hij nooit de bedoeling heeft gehad valsch- heid in geschrifte te plegen en omdat hij met het oog op zijn hoogen leeftijd de clementie vrn het hof wilde inroe pen. Beklaagde de Montigny had niet in hooger berotp willen gaan met het oog op zijn familie, aan wie hij een nieuwe openbare behandeling van de zaak wilde besparen. Verschillende getuigen werden daarop gehoord, waarna het O. M. aan het woord kwam. Het requisitoir strekt tot vernietiging van het vonnis der rechtbank en opnieuw ïecht doende, tot veroordeelidg van beide beklaagden tot 4 jaar en zes maanden gevangenis straf met aftrek voor de Geer van 8, voor de Montigny van 10 maanden pre ventieve hechtenis. Door de rechtbank waren zij vroeger veroordeeld: De Montigny tot 4 jaar en 6 maanden en De Geer tot 4 jaar gevangenisstraf. Uit Gendringen meldt men: Dank zij de oplettendheid van den rijwielhandelaar Bulten alhier, is ons dorp en zijn waarschijnlijk de omstreken gespaard gebleven voor een groote serie valsche bankbiljetten van f 25. Woensdagmiddag kwam per autofiets 'n 23jarig Emmeriksch jongmenschonze gemeente bezoeken en maakte in het hotel Knaven een kleine vertering, welke hij met een valsch biljet betaalde. Zijn weg van Emmerik naar hier voert over het dorpje Netterden, waar hij ook bij den winkelier Bolwerk met succes zulk een biljet gewisseld had. De winkelier B., die hem scheen te kennen, had er hem reeds zijn verwon dering over te kennen gegeven, dat hij met zooveel bankpapier ongeveer 40 stuks op reis was. Een uitvlucht was hier spoedig op gevonden. In Grendringen na het bezoek in Hotel Knavenbegaf de Emmeriksche jonkman zich naar het rij wiel magazijn Bulten, om een kleinigheid ter waarde van een gi Iden te koopen, en ook hier betaalde hij met een biljet. De kleur van het papier, de vochtig heid er van en de ongewone dikte trok ken de aandacht van den heer B., die voorgaf het aan den „overkant" even te zullen wisselen, doch het eveneens aan den overkant met andere biljetten van 1908 ging vergelijken. De uitvoering der valsche biljetten is grof enhetzooveel waarde'„ watermerk" ontbreekt. De heer B. zette zijn tocht om het biljet te „wisselen" voort naar den ge meente-ontvanger, die ook de valsch- heid constateerde, waarna men spoedig de politie requireerde en het jonge- mensch, die nog steeds stond te wach ten, inrekende. Hot jongemensch, genaamd v. H., en naar verluidt van goede burgelijke fa milie uit Emmerik, is naar Arnhem overgebracht. De politie in Emmerik is onmiddellijk op omzichtige wijze van de feiten in kennis gesteld. Er zal een streng onder zoek plaats hebben. Men meldt uit den Haag: Naar men mededeelt, is baron van Heemstra, die in de buurt van Smyrna door roovers gevangen was genomen, den 23sten dezer in goeden welstand bij zijne familie aldaar teruggekeerd, nadat een losprijs aan de roovers was uitbetaald. Naar het Vad. verneemt, bedroeg de losprijs aan de roovers, 70,000 gulden. Men schrijft aan de N. R. Ct. Grootmoedertje v. S., te Och ten, wacht te in spanning met Pinksteren bezoek want behalve haar dochter uit Emme rik zouden twee kleinkinderen over komen. Niemand kwam; wel een brief, mel dende, dat beide kinderen bij het baden in den Rijn verdronken waren. Te Wageningen wordt verinistde heer W. J. L. die Maandagavond uit Purme- rend naar zijn woonplaats vertrok. Daar hij tot heden niet is thuisgekomen, ver moedt men een ongeluk. De stranding van het stoomschip Berlin heeft den heer J. M. Senf, bouw en werktuigkundige bij de H.IJ. S.M., op het denkbeeld gebracht een redding- brug te ontwerpen voor den Hook van Holland, waarmede, naar hij meent, de woeste elementen getrotseerd kunnen worden en het wrak, tot vernietiging veroordeeld, kan wrorden bereikt. Aan de beschrijving ontleent het Hbl. het volgende Het geheel bestaat uit een jour geconstrueerden toren met machiueruim tot plaatsing van een verticaal werken den benzinemotor, dynamo, zoeklicht lantaarn en transmissie voor vóór- en achterwaartsche en ronddraaiende be weging van den toren, welk ruim tevens kan dienen tot berging van redding gereedschappen. De vloer van het machineruim ligt 4 M. boven spoor staaf of 4.o0 tot 6 m. boven A P. en daar de tot dusver voorgekomen hoogste stormvloed, December 1894, 3.52 M. boven A. P. is geweest, blijft er nog pl.m 2.50 M. over voor eventueel voor komende hoogere vloeden, golfslag of opbruisend nat. In den toren hangt de reddingbrug, die door een lanceerboom, draaibaar op het wagenplateau, aan het einde wordt gedragen en door kettingen, gaande om een windas, wordt in- en uitgebracht. Naarmate het zwaartepunt van brug on lanceerboom zich verder uit de as van den toren verplaatst, werkt aan de tegenovergestelde zijde, om het even wicht te bewaren, een equilibreerarm, draaibaar eveneens op het wagenplateau en aan het einde voorzien van perma nent en veranderlijk tegenwicht. Door vóór- of achterwaartsche en ronddraaiende beweging over het ge heels hoofd en door het uitbrengen van de brug in elke gewenschte rich ting en tot een meer dan voldoenden afstand van 24 M. uit het midden van het spoor kunnen, zoo aan de binnen- als buitenzijde van den dam, door daar toe geoefende menschen binnen den tijd van een half uur, bij eene even- tueele stranding schipbreukelingen, naar des ontwerpers vaste overtuiging, gered en in veiligheid worden gebracht. De kosten van het eigenlijke toestel zouden f180.000 bedragen. De heer Senf merkt op, dat onder dezen prijs niet alleen de z.g. redding- brug begrepen is, doch ook de werken en inrichtingen, o. a. een breed, ver ankerd spoor. De Prins der Nederlanden heeft met belangstelling kennis genomen van het ontwerp des heeren Senf. Een commissie zal worden benoemd om na te gaan in hoeverre deze red dingbrug aan het doel kan beanl woorden. Te Lisse hebben hoogstwaarschijnlijk betaalde lafaards in de nacht van 4 op 5 Mei 1.1., een fraaie boomenrij van 900 meters lengte, die de firma M. Veld huizen van Zanten Zoonen op de nieuw aangelegde Zwarte Laan had ge plant, totaal uitgerooid en aan den kant gesmeten, en nadat de boomen direct door genoemde firma wederom waren geplant, in den nacht daaropvolgende voor een gedeelte half door midden ge hakt. De politie heeft een onderzoek inge steld, doch zonder succes. De heeren Veldhuizen van Zanten Zonen hadden intusschen de beschadig de boomen met hars besmeerd en ge spalkt, in de hoop ze nog in leven te kunnen houden, en eiken nacht een wacht geplaatst, die echter van Zaterdag op Zondag voor het laatst heeft gewaakt. Baldadigen hebben terstond van het niet meer aanwezig zijn van de wacht gebruik gemaakt en alle boomen, 196 in getal, met bijlslagen geheel door midden gehakt. Het eenige wat de vernielers hebben achtergelaten, was een leeg jeneverglas. Bij een goudsmid te Aarlanderveen meldde zich een eenvoudig gekleed meis je aan, voorgevende als nicht te logee- ren bij een familie te Oudshoorn, den goudsmid wel bekend. Namens „tante" verzocht ze om een paar gouden ket tingen met kruis en een paar gouden strengen. Tevens overhandigde ze een gesloten briefje waarin „tante" om een en ander verzocht. De niets kwaad vermoedende goud smid gaf nu een tamelijk groote collectie gouden sieraden mede, onder meer een gouden broche met knoppen, een gou den rolketting met tonnetje, een gou den kruis met corpus, en een langen gouden kstting. Na informatie bleek eenige dagen later, dat „nichtje" een sluwe oplicht- ster was, aan de familie in Oudshoorn ten eenenmale onbekend. Rechtzaken. Men meldt uit Tiel De rechtbank veroordeelde gister W. M. v. R., J. W. v.d.F., wegens graan- diefstal uit een schip, ieder tot 2 jaar, en H. A. v. R., ter zake van hetzelfde feit, tot een jaar en drie maanden, allen onder aftrek der voorloopige hechtenis. De eisch voor allen was 4 jaar. Wegens heling waren in deze zaak betrokken D. C. N. en A. K. Zij werden veroor deeld tot 6 maanden. Eisch 4 maanden. Alle personen wonen te Zalt-Bommel. Burger 1 like Stand. Dewerken en Sleeuwijk, van 7 tot 14 Mei. Getrouwd: Gerrit Versteeg, 26 j., met Heiltje van Noorloo», 23 j.Joost a. de verlofgangers, aan wie vergun ning is verleend tot uitoefening van de zeevaart of de zeevisscherij buitens lands of toestemming tot verblijf in het buitenland, en aan wie hetzij gelijktij dig met die vergunning of toestemming, hetzij in verband daarmede later af zonderlijk, vrijstelling van het onderzoek is verleend, dan wel is toegestaan dat onderzoek in de maand November of December van het loopende jaar te ondergaan b. de verlofgangers, aan wie ter zake van de uitoefening van hun beroep of bedrijf dan wel wegens andere bijzon dere omstandigheden vergunning is verleend het onderzoek in een der hier- voren onder a genoemde maanden te ondergaan c. de verlofgangers, die in het loopende jaar, vóór den dag hierboven als dag van onderzoek aangegeven, uit anderen hoofde dan voor straf onder de wapenen zijn geweest d. de verlofgangers, die bestemd zijn om in het loopende jaar voor herha lingsoefeningen onder de wapenen te komen e. de verlofgangers, die bestemd zijn om met 1 Augustus van het loopende jaar eenen verlengden militiedienst bij de Landweer te volbrengen; g. de adspirant-militie-officierenen h. de verlofgangers van de Exploi tatie-Compagnie der Spoorwegafdeeling van het Regiment Genietroepen.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1907 | | pagina 2