poolvaart begint, een manifest openbaar maken, dat een geweldige opschudding zal veroorzaken. Dit zou dan wel de eerste maal wezen, dat bet mondelinge of schriftelijke woord van dezen Fran- schen troonpretendent eenigen indruk maakt. Te Reggio di Calabria (Italië) is Zaterdagmiddag te half twee door de gansche bevolking een hevige aard schok gevoeld. De beruchte Albaneesche roovers De- mir, Dojafer en Osman, die in Mace donië al heel wat op hun kerfstok had den en sinds langen tijd gezocht werden, hebben zich vrijwillig in handen der overheid gesteld, onder voorwaarde dat zij naar Klein-Azië zullen worden ver bannen. De Spaansche bladen publiceeren een telegram uit Melilla behelzende, dat de opstandelingen onder den Pretendent een aanval hebben gedaan op de leger plaats der troepen van den Sultan van Marokko. Er ontstond een verwoed ge vecht. De troepen van den Sultan leden zware verliezen en moesten terugtrek ken. Het bericht eischt nadere bevestiging. Volgens een bericht uit Hongkong hebben de Chineesche opstandelingen een aanval gedaan op Tsjoenglan en Toen-sjoeng, twee welvarende dorpen in het district Tsjing-ho. De inwoners zijn op de vlucht gegaaan naarSwatow. De opstand wordt toegeschreven aan belastingsdruk. Uit Pretoria wordt bericht, dat onder de stakende mijnwerkers van den Rand velen zijn, die als soldaat den oorlog hebben meegemaakt. Degenen onder hen, aan wie vroeger oorlogsmedailles etc. zijn uitgereikt, dragen die versier- len op in 't oogloopende wijze. Blijkbaar zijn zij er van overtuigd, dat de Brit- sche troepen zullen weigeren eventueel op hen te schieten. Er is in den Vesuvius weder een nieu we scheur ontstaan, waaruit zeer scha delijke gassen ontsnappen. Negen land lieden werden door de dampen verrast een van hen stierf aan de gevolgen. Volgens een bericht uit Weenen zijn te Boryslaw in Galicië elf petroleum- boortorens door den bliksem getroffen. Het gelukte den brand in den aanvang te stuiten. In verscheidene schachten wer den de machines, boorwerktuigen en an der materieel een prooi der vlammen. De stoffelijke schade wordt op een half millioen geschat. De Turksche regeering heeft een plan uitgewerkt ter versterking op groote schaal van de aan zee gelegen vestin gen. De minister van Marine is op het jacht „Izzedia", door twee torpedobooten begeleid, een inspectie-tocht gaan on dernemen door de Zwarte Zee. Men heeft daarbij in het bijzonder het oog op de Bulgaarsche grens. De Bulgaarsche pers uit zich over deze plannen in der mate heftige uiteenzettingen, dat ze een dreigend karakter aannemen. De verhouding tusschen de beide rijken wordt zeer bedenkelijk geacht. De scheeps-officieren van de Cam pania, het bekende reuzenschip van de Cunardlijn, hebben de zeeslang gezien. Het geschiedde jl. Vrijdagmorgen ter hoogte van de Iersche kust. Het beest kwam boven op ongeveer 100 vt. afstand van het schip. De lengte werd door de genoemde scheeps-officieren geschat op 40 vt. Een telegram uit Riga meldt, dat op het station Nordeckshof 5 gewapende gauwdieven in den dienstwagen van een personentrein sprongenzij schoten 4 spoort egbeambten en een baanwachter neer en namen toen wat ze aan waarde vonden met zich mee. In een naburig bosch gelukte het hun uit den trein te springen en te ontvluchten. Naar aanleiding van het bericht over de mémoires van de ex-kroonprinses Stephanie wordt medegedeeld, dat er sedert eenigen tijd in buitenlandsche bladen artikelen verschijnen, die heel wat opzien baren en waarvan men ver moedt, dat ze van de priuses zelf af komstig zijn. Over de geheimzinnige geschiedenis van den vroegeren kroonprins Rudolph, worden o. a. deze bijzonderheden ge geven De kroonprins zou dan op den bewusten bOsten Januari 1889 in den tuin van het slot Mayerling, 's avonds te 10 uur, rendez-vous gegeven hebben aan barones Veczera. De wacht, die achter e<m bosschage verdekt opgesteld was, zag beiden aan komen en vergiste zich in den persoon van den kroonprins, dien zij voor een der adjudanten hield. Zij wilde de barones in hechtenis nemen, waartegen zich de kroonprins, zonder zich bekend te maken, verzette, door met 'n revolver te schieten, waarop de wacht hem zelf neerschoot. Toen barones Veczera daarop den kroonprins zag neervallen, greep zij diens revolver en benam zich zelf het leven. Uit Innsbrück wordt bericht, dat Zaterdagavond te Sillian en te Innichen ia Tirol sterke aardschokken zijn ge voeld. Er zijn verscheidene scheuren in den grond. De Amerikaansche couranten staan vol met bijzonderheden over een gru- welijken moord. Een dag of vijf geleden Damen te New-York twee Grieken hi n intrek in een pension. Zij brachten een grooten, zwaren koffer mee en lieten dien naar hun kamer brengen. Reeds den volgenden dag verdwonen de man nen, met achterlating van den koffer. De pension-houder die tevergeefs eenige dagen op den terugkeer der bei de logeergasten had gewacht liet eindelijk den koffer openbrekenhij ond daarin het lijk van een man. Uit het medisch onderzoek bleek, dat het slachtoffer nog levend in den koffer moet zijn gestopt. De politie is er reeds in geslaagd de identiteit van den ver moorde vast te stellen. Het is een Ar- meensch priester: zekere vader Kasper. Zaterdag zijn te San Francisco weer anti.-Japansche rustverstoringen voor gevallen. Het gepeupel vernielde ver scheiden Japansche restaurants. Naar aanleiding van het gebeurde heeft de minister van buitenlandsche zaken, Root, zich gewend tot den gou verneur van Californië met het verzoek de Japanners tegen overlast te vrijwaren en er voor zorg te dragen, dat de be palingen van het Amerikaansch-Ja- pansch traktaat stipt worden nageleefd. De Roeskoje Soeanija, het orgaan van de waarachtige Russen, maakt een reeks berichten openbaar uit alle ge deelten van het land, in het bijzonder uit Midden-Rusland, die schrikwekkend zijn. Een groot aantal landgoederen zijn door brand vernield geworden, ter wijl de eigenaars gedwongen werden de vlucht te nemen. De Doema-afge- vaardigden uit de provincie, die met de parlementaire vacantie naar huis zijn zetten de bevolking tot opstand aan. Het is alles het werk der revolutionaire organisaties, die op het land een 900- tal vertakkingen hebben gevormd, om het volk tot oproerige daden op te ruien. De regeering zoo beweert het blad verder heeft aan de telegrafi sche agentschappen en nieuwsbureau's bevel gegeven met geen woord over de gebeurtenissen te reppen. Het blad acht het zich daarom tot een plicht de waarheid openbaar te maken. iMnatselijk lleuws. HEUSDEN, 29 Mei. De metselaar Boeren was bezig, bijgestaan "door den opperman D. Schuijt, om op de Israël, begraafplaats een staande zerk te herstellen, toen de zerk uitgleed en D. Schuijt daaronder geraakte. Het ging niet aan om den zerk alleen af te wentelen, zoodat de getroffene een geruimen tijd in zijn ongelukkige positie moest blijven lig gen, tot er eerst hulp was gehaald. Nu bleek het, dat hij ernstig gekneusd en den schouder ontwricht was, zoodat hij in het gasthuis moest worden opgenomen en onder heelkundige behandeling gesteld. Eene juffrouw, die de Vischmarkt passeerde, viel en kwam zoo ernstig met de straatsteenen in aanraking, dat ze haar been brak en gedeeltelijk verbrijzelde. Denzelfden dag zag men haar weder wandelen, alsof er niets gebeurd was, want ze had nog een duplicaat van haar kunst been, dat nu werd toegepast. In den nacht van Zaterdag op Zon dag 1.1. ontlastte zich boven deze gemeente een hevig onweder. Weldra ontdekte men brand in westelijke richting, hetgeen later bleek de boerenstelling te zijn van den heer Joh. Branderhorst te Genderen. In korten tijd lag aldaar het geheele gebouw met schuur tegen den grond. Ook 2 kal veren kwamen in de vlammen om. Het huis was verzekerd tegen brandschade, doch de inboedel niet. WERKENDAM. Door den Kerkeraad der Ger. Kerk A alhier is beroepen de WelEerw. Heer R. Smeding, predikant te IJsselmonde. Zondag a.s., des vóórm. 9£ uur, hoopt in de Ned. Herv. Kerk op te treden de WelEerw. Heer A. Buurman, predikant te Batenburg. SLEEUWIJK. Het jaarlijksch onder zoek der verlofgangers uit deze gemeente zal plaats hebben Maandag 24 Juni, voorm. te half tien, te Woudrichem. GENDEREN. Een bewijs van gehecht heid aan haar kroost gaf Zondagnacht een ooievaar, gezeten op haar nest met jongen, dat bevestigd was op het dak van het brandende dak van de woning van den heer Branderhorst. Hoewel de vlammen om haar woedden, bleef zij met uitgespreide vleugelen hare jongen beschermen. Toch kon hare moeder liefde niet baten; het nest vatte ook vlam en ooievaar met jongen kwamen allen in de vlammen om. WIJK. Twee zoontjes van den tim merman van A. alhier gingen Zondag een roeitochtje ondernemen, op de Maas. Aliea ging goed, tot er een sleep naderde, dien zij blijkbaar niet tijdig genoeg opgemerkt hadden. Hoe het ook zij, hun roeiboot stiet tegen een der gesleepte schepen aan. Beide knapen hadden nog tegenwoordigheid van geest genoeg om op het schip over te sprin gen. De beschadigde boot werd opgepikt en hierna begaven zij zich huiswaaats. Zondagmorgen omstreeks 3 uur ont lastte zich boven deze gemeente een kort doch hevig onweder. De bliksem sloeg in den kerktoren en nam een oppervlakte leien mee ter grootte van enkele vierkante meters, terwijl ook in den toren enkele balken beschadigd werden. Bij den landbouwer K. sloeg de bliksem door den schoorsteen naar binnen, doch richtte geen noemenswaardige schade aan. Een kanadaboom, staande in de Groene Steeg werd mede door den bliksem getrof fen en totaal versplinterd. Maandagmorgen had de dienstbode van den burgemeester bij het spoelen het ongeluk in de Maas te vallen. Bijtijds werd het ongeval door den veerknecht Smits en den voerman Bouman opgemerkt, die er in slaagden de drenkelinge van een wissen dood te redden. Gisteren is hier een druk begin ge maakt met kruisbessen plukken. Er wordt 9 cent per Kilo besteed. AALBURG. Zondagmorgen werd bij het onweer een koe van den landbouwer de Wilt uit Herpt, door [het hemelvuur getroffen en gedood. ^linnenlaiid. Naar aan de N. Gr. Ct. wordt ge schreven, kunnen de wetsvoorstellen der regeering tot herziening der Grond wet binnen enkele weken, misschien zelfs enkele dagen, bij de Tweede Ka mer worden verwacht. De regeering zal, naar de corr. meent te weten, een drietal wetsontwerpen aanbieden, waarvan 't eene uitsluitend op 't blanco-artikel betreffende het kies recht betrekking heeft, terwijl de beide andere zich zullen aansluiten bij de voorstellen der Staatscommissie. In een breedvoerig adres aan de Twee de Kamer betoogt de commissie voor den graanhandel te Amsterdam dat eene aansluiting aan den M. E. T. op een groot deel van de handelsbelangen, die zij geroepen is te behartigen, alleron gunstigst zou werken wanneer de beurs- uren niet veranderd werden. Deze zou immers onder den M. E. T. afloopen op het uur, waarop zij nu, op de helft der dagen, begint en het noodzakelijk verband met buitenlandsche beurzen zal daardoor worden verbroken. De beursuren zullen dus later en in geen geval op vervroegden tijd gesteld moeten worden, om hetzelfde interna tionale verband te houden als nuen inplaats van een vervroeging zoude eene verlating van de levenswijze, het onaf wendbaar gevolg wezen van den door den minister voorgestelden maatregel, eene verlating die men vreest, dat van invoering van den West-Europeeschen Tijd eveneens het gevolg zoude zijn, en die bij invoering van dien tijd naar het oordeel van adressanten evenmin zoude uitblijven en voor de handelsbelangen dus even bezwaarlijk zoude zijn. Daarom verzoekt de commissie het daarheen te willen leiden, dat met lo. Mei 1908 voor geheel Nederland de Amsterdamsche tijd als wettelijken tijd worde aangenomen. Zaterdagavond is te Rotterdam gear resteerd de 25-jarige brievenbesteller A. J. O., die uit een brief, bestemd voor eene dame, wonende aan den Stations weg, een 10-rittenboekje Rotterdam Dordrecht had ontvreemd en te gelde gemaakt. Het boekje werd in beslag genomen toen een reiziger er gebruik van wilde maken, waardoor de diefstal uitkwam, wat tot de arrestatie leidde. Men meldt aan de Tel.: Te Delfzijl is verdacht van valschheid in geschrifte, in hechtenis genomen C. v. d L., directeur der volksverzekerings bank „Oldambt". Te Valkenburg doet sedert eenige dagen het gerucht de ronde, als zoude zich binnenkort in het Pavilioen, na bij het Odapark, eene speelbank komen vestigen. Dat het gebouw aan zulke personen verhuurd is, beweert men reeds voor zeker te kunnen aannemen. Men meldt uit Gendringen Met het inrekenen van het jong- mensch Holtkamp uit Emmerik, die hier Woensdag valsche bankbiljetten uitgaf, schijnt men een goede vangst gedaan te hehben. Zijne ouders te Emmerik schijnen ernstige medeplichtigen te zijn, want ook zij zijn beiden gearresteerd. Reeds lang werd de familie te Em merik verdacht op oneerlijke wijze aan geld te komen. Door de politie aldaar zijn nu reeds 28 vrlsche biljetten opgespoord, die in kleine Duitsche plaatsjes aan de Hol- landsche grens zijn in omloop gebracht en men vreest dat nog vele zullen vol gen. Het is der Emmeriksche politie nog niet gelukt op te sporen waar de bil- jetten vervaardigd worden; men meent eenig spoor te hebben, dat dit in Neu renberg zou geschieden. Zekerheid be staat echter nog niet. Naar hot Vad. verneemt is de heer B. K., tot voor korten tijd directeur van „De Effectenbank" te 's-Graven- hage, welke bank onlangs in staat van faillissement werd verklaard, gearre steerd als verdacht van oplichting of verduistering van aan hem in die qua- liteit toevertrouwde waarden. Men meldt uit Ochten: In de Waal bij Ochten werd bij on weder een schipper met een groot ge deelte der deklast van het schip door een windhoos van het vaartuig geslin gerd. Met veel moeite werd hij gered. Een gedeelte der lading en vele luiken van het dek gingen echter verloren. Men meldt uit Haarlem: De aannemer Verzijlbergh had een familielid zekere Z., pas uit de gevan genis ontslagen, in zijn dienst genomen. Doch in plaats van te arbeiden, ging hij kroeg in kroeg uit en toen de heer V. hem daarop Zaterdagmiddag in de Hoofdstraat aanmerking maakte, sloeg Z., hem met een hamer zoodanig op het hoofd, dat V. bewusteloos neerviel. Z. wierp zich toen nog op hem en beet V. in duim en been. V. is naar het ziekenhuis gebracht en tegen Z. werd proces-verbaal opgemaakt. Uit Nijmegen meldt men: Aan de boterfabriek van den heer Salomonsky, is Maandagmiddag om 4 uur de 30jarige stoker F. H., om 't le ven gekomen tengevolge van het sprin gen van een flesch vloeibaar koolzuur, die hij zou brengen in de ijsmachine, welk werk geregeld door hem werd ver richt. Ook bekwamen verwondingen de hulpstoker de Br. en de fabrieksknecht B., die naar het r.-k. ziekenhuis zijn vervoerd. Hun toestand is redelijk wel. „Het Volk" ontving uit Genéve de mededeeling, dat dr. H. Gorter zich uit de mondelinge propaganda voor de so- ciaal-democrotische beginselen terugge trokken heeft. Eenige toelichting van dit besluit ontving het blad niet. Dr. Gorter heeft ook bedankt voor de benoeming tot lid van de program-her- zienings-commissie van de S. D. A. P. Men meldt uit Oosterhout dato 27 Mei: Heden heeft zich alhier bij een meisje van 10 jaren een geval van hersenvlies ontsteking voorgedaan. Binnen een uur tijds was het meisje overleden. In het zelfde huisgezin deed zich jl. Zaterdag een zelfde geval voor bij een jonger broertjede behandelende geneesheer wist het kind echter in het leven te behouden. Men meldt uit 's-Gravenhage De wethouder de Wijs, die van zijn reis tot herstel van gezondheid uit Duitschland hier was teruggekeerd, vond bij zijn thuiskomst zijn woning in de Balistraat geheel leeggeplunderd aan al wat zilvergoed en kostbaarheden van waarde betrof. Er zijn niet minder dan pl.m. 160 stuks medegenomen, grootendeels van goud en zilver. De inbraak moet onder volkomen rustige omstandigheden zijn gepleegd, want de voorwerpen en sie raden die niet van edel metaal waren, zijn blijkbaar nauwkeurig onderzocht en ter zijde gelegd. Hoewel de bewoner tegen inbraak verzekerd was, bevinden zich onder het ontvreemde verschillende kunst- en andere voorwerpen, waarvan het blij vend bezit voor de familie meer waard was dan de daarvoor te ontvangen essurantie-vergoediïig. Tot dusver is de politie er niet in geslaagd eenig spoor van de daders te ontdekken. In verband met de vele gevallen van mond- en klauwzeer, welke zich voor doen bij het vee van boeren in den omtrek van Overschie, zijn gisteren morgen voor de rechtbank te Rotter dam een 20tal korporaals en sergeants van het korps mariniers beëedigd, ten einde procesverbaal te kunnen opmaken tegen personen die mochten willen trachten door die ziekte aangetast vee te vervoeren. De schrijnwerker Wesseling te Hee renveen, die bij het tramongeval te Beesterzwaag op 1 Maart jl. vreeselijke brandwonden kreeg, is thans zoover hersteld, dat hij kleine wandelingen kan maken. Op den rug heeft hij nog vier open wonden. De andere drie gekwet sten zijn, zooals men weet, overleden. Zaterdag werd uit Rotterdam ge schreven Op een voorkamer van een tweede verdieping van een dier krotten in de Wijde Broedersteeg no. 12, woonde sedert eenigen tijd Anna B., door haar man, P. d. R., een zeeman, verlaten. Deze /rouw, ieman 1 van omstreeks 26 jaar, onder haar kennissen bekend als Blonde Anna, had o. m. kennis aan den 23-jarigen stoker P. P., van het stoomschip Noordam. Deze stoker kwam Blonde Anna Vrijdagavond op zoeken, omdat hij Zaterdag varen moest. Bij haar trof hij toen aan den 21- jarigen stoker A. F., die in de Nadorst- straat no. 95 woont, en een kennis van haar is. Deze F. had nog een ander, onbekend gebleven, zeeman medege bracht. De afspraak was gemaakt om met Blonde Anna naar het Casino te gaan, doch hiervan is niets gekomen. Toen P. omstreeks tien uur kwam, bleek hij slecht te spreken over de trouweloosheid van Blonde Anna, die thans F. blijkbaar boven hem voortrok. Het eene woord volgde al spoedig het andere, zoodat men hooggaande woorden en twist kreeg. Dit duurde zoo eenigen tijd. Daarna heeft P., meer en meer opgewonden, plotseling zijn mes, een groot model en zeer scherp knipmes, getrokken en daarmede Blonde Anna in de volle linkerborst ter hoogte van de hartstreek een forschen stoot toe gebracht, onmiddellijk daarop A. F. met dit mes aan linkerhand en knie, hoewel niet ernstig, verwondende. Dadelijk na het toebrengen van de messteek is P. P. de trap afgeloopen, met achterlating van het mes en zijn pet; de onbekende zeeman, bevreesd voor moeilijkheden, volgde zijn voor beeld en ook F. deed hetzelfde. Blonde Anna, die zij in elkander zagen zakken en op den grond vallen, lieten zij stil liggenalleen heeft F. nog aan een buurvrouw gezegd, dat zij wel eens naar Anna mocht gaan kijken, want die was er slecht aan toe, meende hij. De drie mannen zijn daarop zoo spoe dig mogelijk ieder afzonderlijk de stad ingegaan. De gewaarschuwde buurvrouw trof Anna aan, badende in haar bloed, op den vloer liggen. De ernst van den toestand inziende, er was inmiddels al eenigen tijd verloopen, werd de politie er bijgehaald. Blonde Anna werd nu weldra per brancard naar het ziekenhuis vervoerd, doch was bij aankomst aldaar, waarschijnlijk tengevolge van het hevige bloedverlies, reeds overleden. Zaterdagmorgen is de stoker P. naar het huis van bewaring gebracht. Het reeds enkele dagen geleden op gevatte voornemen tot oprichting eener coöperatieve sigarenfabriek der uitge sloten tabaksbewerkers te Eindhoven, heeft thans vasten vorm verkregen. De oprichting eener zoodanige fa briek is vastgesteld en reeds is eene oproeping gedaan voor gegadigden naar de betrekking van directeur. De Bossche correspondent van de Maash. meldt: Tegen een huisvader op een dorp in den omtrek, die de komst van een kleinen wereldburger verwachtte, werd door den dorpsveldwachter proces-ver- baal opgemaakt, omdat hij verzuimd had op den bepaalden tijd aangifte te doen van.... den jonggeborene. De eerzame huisvader, die eerst dacht, dat de man der wet niet wel bij het hoofd was, zei niets, doch toen hij bemerkte, dat het den veldwachter ernst was, deed hij alle mogelijke moeite hem aan het verstand te brengen, dat hij of zij (dat wist hij nog niet) nog zijn of haar intrede op het wereldtooneel moet doen. Doch de veldwachter liet niet met zich spotten. Toen bleef den plicht- vergeten huisvader niets anders over dan moeder de vrouw te roepen, die nader de verklaring van haar echtvriend bevestigde. Zoo had een a.s. wereldburger den veldwachter van het dorp reeds parten gespeeld nog vóór zijn geboorte. Men meldt uit Delft Sedert eenige dagen doen zich hier ter stede vrij veel gevallen van typhus voor, die over het algemeen van goed aardig karakter zijn, maar niettemin toch reeds den dood van enkele personen tengevolge hadden. Men heeft de bron van besmetting gevonden bij eene melk boer, die, onbewust, met slecht water spoelde, maar zich thans bij de water leiding deed aansluiten. Maandagmorgen had te Muntendam een droevig ongeluk plaats. De ruim 30-jarige arbeider T. Werkman, die bezig was met zandvlotten, geraakte onder een zwaarbeladen kar, die hem over het hoofd reed. De ongelukkige stierf eenige oogenblikken later. Hij laat een vrouw met drie jeugdige kin deren achter. Het oude Beuisterrein te Amsterdam. Men weet, dat twee jaren geleden door een combinatie een bod van 7 ton is gedaan voor het oude Beurster rein, te Amsterdam, om daarop een groot hotel te zetten. Van de zaak is toen niets terechtgekomen, omdat in middels onderhandelingen waren aan geknoopt met het rijk over het plaat sen van een nieuw post- en telegraaf kantoor op het terrein. Nadat ook die onderhandelingen waren afgesprongen is bovenbedoelde combinatie, in het begin van dit jaar op haar aanbod teruggekomen, waarop van gemeente wege is geantwoord dat men bereid

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1907 | | pagina 2