meel hebben uitgedeeld in het district waar hongersnood heerscht. De stad Tsjangtsjoe, ongeveer 50 K.M. vm Amoy, is ook in opstand gekomen de inwoners zijn op weg naar Amoy. In de galeienhaven van St. Peters- burg, waar van gemeentewege grond werk is opgedragen aan werkeloozen, zijn Zaterdagmiddag omstreeks 12 uur de hoofdingenieur Behrs en de inge nieur Nuyberg door eenige onbekenden waarschijnlijk arbeiders doodge schoten. Beiden kregen een kogel in het achterhoofd en waren dadelijk dood. De omstanders verloren zoozeer alle tegenwoordigheid van geest, dat nie mand de moordenaars vervolgde, zoo dat deze konden ontkomen. Zaterdagmiddag te 5 uur pleegden zeven gewapende mannen te St. Peters burg een uiterst brutale inbraak in een filiaal van de staatsbank van leening. De roovers drongen het personeel in een achterkamer, roofden 4000 roebel en maakten zich daarna uit de voeten. Een der roovers werd echter op straat n hechtenis genomen. Volgens de Politische Correspondenz gelooft men te Konstantinopel, dat de Nederlandsche gezant van de Porte geen terugbetaling kan vorderen van het losgeld van 6000 Turksche ponden, dat voor de bevrijding van baron van Heemstra betaald is, omdat deze het hem door de bevoegde overheden aan geboden geleide had geweigerd. Een telegram uit Petersburg aan de Nowoje Wremja meldt, dat de trein van Sewastopol, waarin groothertog Constantijn Constantinowitsj zich be vond, te Moskou met 2 uur vertraging is aangekomen. Eenige minuten voordat die trein het station Orel zou binnenloopen, had een onbekende een losse locomotief in de richting van dien trein afgezonden. Dit werd gelukkig ontdekt en eenige beambten, per telefoon gewaarschuwd, hadden nog net den tijd op die loco motief te springen, deze tot staan te brengen en achteruit te laten rijden. Middelerwijl waren de seinen op on veilig gezet, waardoor de aankomende trein gewaarschuwd werd en stopte. Nadat de weg onderzocht was, is de trein met 70 minuten vertraging door gegaan. Uit voorzorg liep er nu een losse locomotief vooruit. Uit het dade lijk ingestelde onderzoek is gebleken, dat men hier met een aanslag te ma ken heeft. Te Riga hebben weer de noodige moorden eu plunderingen plaats gehad. De politie heeft 42 personen in hech tenis genomen. Ook te Lodz hebben tal van arres taties plaats gehad. De politie heeft een aantal personen, die in een café een vergadering hielden, aan den lijve onderzocht. Dertien hunner werden achter slot en grendel gezet, nadat in een kast een mand met bommen en revolvers gevonden was. In verschillende provincies is het landvolk .aan het plunderen en brand stichten geslagen. Edgar graaf Keyserlingk is op zijn landgoed Grossen in Koerland door acht revolutionnairen vati het paard getrokken en onder zulke mishande lingen vermoord, dat zijn lijk volko men onherkenbaar was. De vermoorde heeft vroeger deelgenomen aan de straf expedities in Koerland. Naar het Petersburgsche telegraaf- agentschap meldt, is de directeur van bet seminarium te Pensa door een jon gen man doodgeschoten. Het Noorsche blad Kysten deelt het een en ander mee over proefnemingen gedaan met een nieuw practiscl i reddings toestel. Deze „toestellen" zijn eigenlijk niets anders dan kleeren, verv aardigd van katoen, dat is behandeld met een bepaalde chemische stof, welke aan de katoen de eigenschap schenkt in water te drijven. Menschen, die in deze soort kleeding zijn gestoken, worden er door boven water gehouden, desnoods dagen lang. De geprepareerde katoen is zeer ge schikt voorde vervaardiging van kleeren, dekens enz. In vele landen is patent genomen op deze uitvinding. Te Coruma, in Spanje, is Donder dagavond een locomotief, die aan het rangeeren was, op een door ossen ge trokken wagen geloopen. In die wagen waren zes vischvrouwen. Alle zes wer den gedood. Het bericht wekte groote opgewondenheid in de stad. Een woe dende menschenmassa heeft het station bestormd. De Sjah van Perzië heeft een gezant- schap gezonden naar den oproerigen gouverneur van Loeristan (een zoon van den in Teheran in boeien geslagen Rahim Khan), die, zooals bekend, van koninklijken bloede is, om dezen mede te deelen, dat de Sjah genegen is den prins onder gunstige voorwaarden weer in genade aan te nemen. De gouverneur weigerde echter beslist zich te onder- weroen. schandaal te wachten. Uit het rapport der deskundigen blijkt n.l., dat van de 154 blikjes, uit verschillende fabrieken onderzocht, slechts een paar voldeden aan de voorschriften der wet, uitgege ven na de jongste onthullingen en waarbij bepaald werd, dat geen vleeseh van verdachte kwaliteit en geen schei kundig procédé bij de conserveering van levensmiddelen gebruikt mag wor den. In noordelijk Mantsjoerije is, volgens den Sjanhaische correspondent van de Köln. Ztg., een rooverhoofdvrouw, die „nieuwe handen" genoemd wordt. Haar aanhang van amazones moet 5000 stuks zijn, die meerendeels vrouwen van roo vers zijn. De overheid heeft een prijs van 1800 gulden voor hare gevangen neming uitgeloofd. De werkstaking onder de Frai sche zeelieden breidt zich, volgens een bericht uit Parijs, voortdurend uit. In Marseille hebben de officieren van de mailbooten, het werk neergelegd. De regeering heeft, behalve transportschepen, 5 torpedoja. gers en verscheidene torpedobooten voor den postdienst met de koloniën uitge rust. In Texas werd een tot de Standard Oil Trust behoorende maatschappij, we gens overtreding van de anti-trustwet- ten veroordeeld tot 1,623.000 dollar. Alle leveranties in Texas werden de maat schappij bovendien verboden. De „National Review" heeft jegens de Engelsche regeering een beschuldi ging geuit, die een zekere opschudding heeft verwekt. Het blad beweert, dat aan generaal Botha een leening van 5.000.000 pond is toegestaan door lord Elgin, den minister van Koloniën, tegen de belachlijke rente van 1 pet. op voor waarde, dat de 8000 Chineezen, wier contract dezen zomer eindigt, naar hun vaderland zullen worden teruggevoerd. De „Observer" merkt op, dat deze beschuldiging dient te worden onder zocht. Te Moskou is een nieuwe revolution- naire bond van militairen ontdekt. Zestig militairen, onder wie drie offi cieren, zijn in hechtenis genomen. Gisteren heeft John Brinsmead, de oprichter van een groote Engelsche pi- anofabriek, en zijn vrouw te Londen hun zeventigjarige bruiloft gevierd. Bei den zijn 93 jaar oud. De koning en de koningin zonden ieder een hartelijk te legram. Nathansen, een Deensch tooneelspe Ier, heeft, in een vlaag van ijverzucht, geschoten op zijn vrouw, een operette zangeres, die in de Vroolijke Weduwe veel opgang maakt met een dans, dien zij met een man uitvoert. Nathansen schoot op beiden, verwondde zijn vrouw zwaar, miste den ander, maar raakte ook nog den schouwburg-directeur. Daarna schoot hij zichzelf dood. De Daily Mail publiceert een telegram uit Johannesburg, waarin wordt beves tigd, dat de mijnmagnaten niet bereid zijn Britsche mijnwerkers in dienst te houden. Zij willen voortaan enkel blan ke Afrikaanders of Boeren in dienst nemen. O]een Maandag te Fordsburg ge houden protestvergadering werden hef tige redevoeringen gehouden. Vele spre kers gaven den raad, over te gaan tot het plunderen van winkels. Dan werd aangeraden den Kaffers de laarzen af te nemen, indien die beter moenten zijn dan de laarzen die men zelf droeg. De Italiaansche minister van justitie heeft dertien leden der rechterlijke macht in de provincie Catanzaro naar den raad van tucht verwezen. In de Kamer waren die rechters van allerlei onwettige en onwaardige handelingen beschuldigd. Een commissie van onder zoek bracht de juistheid ervan aanheb licht. Het ontuig, dat men in Frankrijk Apaches noemt, wordt tegenwoordig steeds driester. Zondag heeft een ben de een aanval gedaan op de leerlingen van een Room sche school te Parijs, die een dag buiten hadden doorgebracht; en 's avonds in jan-pleziers terugkeerden. De bende wachtte de rijtuigen op en bestookte ze toen met revolverschoten Een jong-mensch werd gedood, een priester zwaar gewond en nog twee jongens ze waren een tweehonderc sterk -- wisten vijf van de kerels te grijpen, de overigen ontkwamen. Inde rijtuigen vond men meer dan veertig kogelgaten en een paard werd ook nog gewond en moest afgemaakt worden. Gisteren werd uit Brussel gemeld Een bankier uit Gent werd, op het oogenblik dat hij wilde vertrekken, daarin door de politie verhinderd, die hem een verhoor deed ondergaan, dat verscheiden uren duurde. Het schijnt dat die bankier verdacht wordt van meer dan 2,000,000 frs. in bewaring gegeven gelden verduisterd te hebben. In Chicago staat waarschijnlijk bin nenkort een tweede vleeschpakkers. IMdHlwHjfk \i<iuus. HEUSDEN, 5 Juni. Aan het postkantoor alhier en de daar onder ressorteerende hulpkantoren werd ge. durende de maand Mei 1907 ingelegd f 13097.60 en terugbetaald f 10014.84. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 4238. De vrouw van een kermisreiziger, die met een woonwagen deze gemeente passeerde, had een puistje aan de kin, dat ze openkrabde en waardoor bloedvergifti ging ontstond. Zaterdag 1.1. in het gasthuis opgenomen, bezweek zij heden, Dinsdag, aan de ge volgen. Gedurende de maand Mei is alhier 67.5 mM. regen gevallen. Aantal neerslagdagen bedraagt 22. WERKENDAM, 1 Juni. Naar aanlei ding van de ingekomen aanvragen tot deel name met vermelding van het aantal run deren en paarden, dat men wenschte te doen inschrijven, heeft het Bestuur der Landbouwvereeniging alhier besloten, tot de oprichting eener onderlinge vee- en paar den ver zekering over te gaan. Ongeveer 30 deelnemers traden toe met ruim 400 stuks runderen en ruim 100 paarden. Om aan den wensch van velen te voldoen, zal het Bestuur der Landbouw ver eeniging voorloo- pig ook het Bestuur der verzekering uit maken en zullen als taxateurs voor de run deren optreden de heeren 't Hooft, veearts te Almkerk en M. J. Meyer te Werkendam, terwijl zich met de Landbouwschatting der paarden zullen belasten de heeren 't Hooft, voornoemd, en J. Pellikaan te Werkendam. Als secretaris-penningmeester werd be noemd de heer P. A. Schouten te Almkerk. Wij willen hopen, dat ook deze spruit van de Landbouwvereeniging frissche groei kracht zal bezitten en dat binnen korten tijd geconstateerd mag worden dat zij, die door hun talmen zooveel jaren het tot stand komen dezer verzekering tegenhielden, groot ongelijk hadden, want dat er waarlijk voor den vee- en paardenhouder nu weder eene gelegenheid meer geopend is, om den veelal zwaren strijd om het bestaan manmoedig het hoofd te kunnen bieden en eventueele verliezen door eendrachtige samenwerking tot zoo geringe afmetingen mogelijk terug te brengen. Eere den mannen, die weer gedurft hebben en die hier weer den eersten stoot gavenIn den loop der maand Juni zullen heeren taxateurs hun zeker niet ge makkelijke taak aanvaarden en hunne taxa ties een aanvang nemen. Mogen, om te beginnen, eigenaars en taxateurs elkander wel verstaan en een ernstig streven bij bei den voorzitten, om n 1. in het belang van eigenaars en verzekering beide werkzaam te zijn. Die nog van verre bleven zullen verstandig handelen, zich nu maar zoo spoe dig mogelijk aan te sluiten; het bestaan der verzekering is nu een feit geworden, en hoe meer er toetreden, hoe meer de draag kracht versterkt en de kansen op succes verhoogd wordt. Zondag a.s. hoopt in de Ger. Kerk A alhier op te treden, de weleerw. heer De Boer, predikant te Grijpskerke. WOUDRICHEM. Aan het postkantoor alhier en de daaronder ressorteerende hulp kantoren werd gedurende de maand Mei 1907 ingelegd f 53/7.69 en terugbetaald f 2121.05L Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 2010. SLEEUWIJK. Den 25en Juni a.s. zal alhier de verkiezing plaats hebben van twee leden van den gemeenteraad, wegens periodieke aftreding der heeren A. Sigmond en A. van 't Sant. Tusschen 9 en 4 uur zal dan gelegenheid zijn ter secretarie can- didaatslijsten, onderteekend door minstens 9 kiezers, in te leveren. VEEN. Voor lid van den Raad alhier zijn dit jaar aan de beurt van aftreding de heeren C. Blankers Az. en C. Blankers Jz. De grasverpachtingen worden reeds aangekondigd. Over 't algemeen hoort men dat de uiterwaarden matig gegroeid zijn. Het mooie weer kan evenwel nog veel tot den groei bijdragen. Zaterdag werd door den landbouwer I. den Dekker de eerste vijfkop aardappe len gerooid welke tamelijk groot van stuk waren. ttt i ii ii e n 1ii d. Onder het opschrift: „Hoe goed men in het buitenland ingelicht wordt", schrijft de N. R. Ct. Het Handels Museum, een te Weenen uitkomend blad, aan handel en industrie gewijd, weet mede te deelen, dat het plan tot droogmaking der Zuiderzee, zooals dat door de regeering was ont worpen, door de Staten-Generaal is aan genomen. De onderneming zal in 32 jaar uitgevoerd worden, en 302 mil. mark kosten. Als alles klaar is, zullen, met vrijlating van een zoet-water-bin- nenzee, 4050 vierkaute mijlen onder de bescherming van een afsluitdijk van 40 K.M. lang zijn gesteld. Van het herwonnen land wordt eene afzonderlijke provincie gemaakt. Dus nu maar aan het bouwen Ingevolge de door de afdeeling Rot terdam van den Alg. Nederl. Zeemans bond voor de zeelieden geproclameerde staking voor schepen in de algemeene vrachtvaart en van week- en beurt booten zijn, naar de N. R. Ct. verneemt, de bemanningen van de verwacht wor dende stoomschepen Katwijk, Kinder dijk, Ameland en Selano voornemens niet opnieuw te monsteren op de tot dusverre geldende bepalingen. Ook op het stoomschip Saturnus zou geweigerd zijn te monsteren. Dit zijn alle schepen onder Hollandsche vlag. De zeelieden te Rotterdam hebben in een Maandagavond gehouden huis houdelijke vergadering met algemeene stemmen besloten niet in te gaan op het door de reeders gedane voorstel van verhooging der gage met f 2 en het in uitzicht stellen van arbeidsre geling. De toestand is daardoor gelijk aan dien toen de staking geproclameerd werd en de zeelieden blijven in hun eischen volharden. De vleeschhouwer D. G. v. d. S te Rotterdam kocht den 21 Mei j.l. op de veemarkt aldaar van een hem on bekend landbouwer een koe voor f 280. Toen hij den verkooper wilde betalen, was de man verdwenen en ondanks alle pogingen is het hem niet gelukt dien landbouwer uit te vinden. De koe nam hij natuurlijk mede, maar het geld is hij tot dusverre nog niet kwijt kun nen raken. Uit Zaandam meldt men In tegenwoordigheid van enkele autoriteiten is Dinsdagmorgen de nieuwe Hembrug beproefd. De brug was voor dat doel belast met een gewicht van 514 ton. Daarbij bleek, dat de brug slechts elf m.M. was doorgebogen, zoo dat de proef volkomen geslaagd kan worden genoemd. Het „Leidsch Dagblad" schrijft: De prins van Bentheim, die eenigen tijd geleden het huis heeft gehuurd aan den straatweg van Den Haag naar Lei den, waarin vroeger de heer Van der Oudermeulen beeft gewoond en voor wien en kele leveranciers al gewaarschuwd werden bij zijn vestiging om toch vooral geen te grooten dunk te hebben van zijn portemonnaie, is thansfailliet. Wanneer men het rijtuig zag, waar van koetsier en palfrenier gekleed wa ren met tressen alsof men een konink lijk rijtuig zag aankomen, daar de kroontjes op de rijtuigen ook niet ont braken, en wanneer men dan ook nog bedenkt, dat het een eigen neef van onze Koningin is, dan kan men zich zooiets bijna niet voorstellen. Uit Rotterdam werd Dinsdag ge schreven De sigarenmaker W. B., te Schiedam woonachtig, had Maandagavond ten huize van een vrouw in d© Korte Lijn- straat no. 18 twist. Dit zag haar over buurman de koopman J. W. K., die in de Korte Lijnstraat no. 17 woont en om haar zoo noodig van dienst te zijn begaf hij zich naar haar woning. Daar ontmoette hij op de trap de sigarenmaker W. B. Men kreeg woor den, tot de sigarenmaker eensklaps zijn mes trok en daarmede de koopman een por in zijn buik gaf. De dader nam dadelijk de vlucht en de koopman J. W. K., die zwaar verwond werd, sleepte zich voort tot aan de Kipstraat, waar hij ineenzakte. Zoo vond hem een politieagent, die hem naar het zieken huis deed overbrengen, waar men zijn toestand levensgevaarlijk achtte. Dins dagmorgen is de vermoedelijke dader te Schiedam door de politie gearresteerd en herwaarts gebracht. Uit Woerden meldt men Een treurig ongeval is hier Maandag middag gebeurd. Een in de vorige week gehuwde vrouw, die bij een sloot bezig was met waschgoed spoelen, is vermoe delijk door een windvlaag te water geraakt met het gevolg, dat even later haar lijk werd opgehaald. Naar de Stand, mededeelt, is vergeefs gepoogd voor de Provinciale Statenver kiezingen samenwerking te verkrijgen tusschen de coalitie en de groep-Staal- man De onderhandelingen zijn afge sprongen. Maandagmiddag is in de gieterij der Deventer Ijzergieterij en Machinefabriek voorheen Nering Bögel Co. bij het keeren van het bovenste gedeelte van een vormkast, door onbekende oorzaak de ketting waarin de kast hing, los ge schoten, waardoor het zware gevaarte op een werkman viel, die terstond dood was. Twee anderen zijn zwaar gekneusd en in het ziekenhuis opgenomen. Uit Amsterdam meldt men: Wederom is bij de politie valsch geld gedeponeerd, dat aan personeel van de gemeentetram in betaling was gegeven. Ditmaal waren het een rijksdaalder en een kwartje. Door de marechaussee te Staphorst is proces-verbaal opgemaakt tegen J. Stegeman te Rouveen, broeder van het z.g. Staphorster boertje, wegens het on bevoegd uitoefenen van geneeskunde. De man, die op het Damrak te Am sterdam, dezer dagen drie schoten loste op een meisje, dat hij in de bijeenkom sten van bet Leger des Heils had leeren kennen, maar dat van zijn aanzoeken niet ingediend was, heeft zich in het Huis van Bewaring van kant gemaakt. Men meldt aan de N. R. Ct. Een der woningen der Oldenzaalsche Bouwmaatschappij te Oldenzaal werd de vorige week door een gezin ontruimd. De woning was zoo vervuild, dat de directeur de directie der waterleiding verzocht het gebouw met een slang op de waterleiding even uit te spoelen. Men meldt uit Delft: Van de 160 glasblazers, die aan de flesschenfabriek alhier werken, en behoo- ren tot de 400 man die het bedrijf telt, zijn er, in de drie weken van de staking, 42 vertrokken deels naar Engeland', meerendeels naar Duitschland. De rechtbank te Utrecht deed Za terdag uitspraak in de zaak van den gewezen notaris A. N. J. V03 van Amersfoort. Bekl. werd schuldig ver klaard aan één misdrijf van diefstal door middel van een valschen sleutel, één misdrijf van diefstal, acht misdrij ven van verduistering, gepleegd als ambtenaar, twee misdrijven van ver duistering door een bewindvoerder, vijf misdrijven van valschheid in geschrif ten, acht misdrijven van valschheid in authentieke acten, vijf misdrijven van gebruikmaking van een valsch geschrift, acht misdrijven van gebruikmaking van een valsche authentieke acte, alle die misdrijven van valschheid en ge bruikmaking gepleegd door een amb tenaar met gebruikmaking van macht, gelegenheid of middel hem door zijn ambt geschonken. De rechtbank heeft hem deswege veroordeeld tot 5 jaar gevangenisstraf met aftrek der voorhechtenis vanaf den dag der aanhouding (29 September 1.1.) tot aan den dag van het uitspreken van het vonnis. De eisch van het O. M. was vi.f jaar, zonder aftrek der voor hechtenis. Men meldt uit Delft: Uit de gebouwen der Technische Hoogeschool zijn in de laatste veertien dagen niet minder dan vier microsco pen, ten nadeele van studenten ont vreemd. Zaterdag is de kotter Cosmopoliet, thuis behoorende te Rotterdam, op de Z.-W. kust van Ierland, opgepikt en naar Skibberen gebracht. Bij doorzoeking bleek, dat er 400 pond Engelsch geld aan boord was, en verder een hoeveelheid sigaren, reuk werk en andere belastbare waren. De beschuldiging, tegen de nu in hechte nis zijnde bemanning (den schipperen vijf man) ingebracht, is, dat zij binnen de territoriale grens van Engeland onwettelijk een hoeveelheid tabak en ander belastbaar goedje aan boord hadden. Men meldt uit Finsterwold: De Zaterdag gehouden vergadering van stakende veldarbeiders, vrouwen en dienstboden te Finsterwold, was be zocht door ongeveer 375 personen. Besloten werd geen loonlijst over'tge- heele jaar aan de landbouwers over te leggen, doch te blijven bij de eerst- gestelde voorwaarden, zijnde een loon tot den zicht- en bindtijd voor de mannen van f 1, voor de vrouwen van 60 cent. Later kan wel met de land bouwers worden gesproken over een loonlijst, hoewel de arbeiders die voor zich niet wenschelijk achten. Aange raden werd later een overeenkomst per uur aan te gaan en dan te vragen 12 V8 cent per uur en 20 cent voor overuren. De arbeiders zijn dan altijd vrij het werk neer te leggen. Medegedeeld werd dat de zetboer op de boerderij van de stad Groningen contracten met arbeiders heeft aan gegaan, waarbij in sommige tijden van het jaar gelden op het loon zullen worden ingehouden om zekerheid te krijgen, dat de arbeiders zich niet schul dig maken aan contractbreuk. Het aan gaan van soortgelijke overeenkomsten werd ten sterkste ontraden. De staking duurt nu reeds bijna vijf weken en gedurende dien tijd hebben vele arbeiders niets verdiend, terwijl anderen, bijv. vele slijkgravers, bijna doorloopend aan 't werk waren. Wel dragen dezen per dag 25 cent aan de stakers af, doch wenschelijk werd het geacht, dat de slijkgravers nu eens een poosje rusten en anderen laten werken. Twee ploegen slijkgravers hebben hierin toegestemd. De regeling hier omtrent zal het bestuur op zich nemen. Door den heer C. J. N. L., uit de Vijverhofstraat, te Rotterdam, is bij de politie gedeponeerd een valsch bank biljet van f40, door hem van een zijner huurlingen in de Tweede Lombardstraat in betaling ontvangen en waarop door hem f 15 is teruggezonden. Bij den eersten oogopslag is door kleur, uiterst gebrekkige afwerking enz. te zien, dat het biljet valsch is. Men schrijft uit de Streek (N.-H.) 4 Juni: Het rooien der vroege aardappelen heeft thans vrij algemeen een aanvang genomen. Gisteren bedroeg de aanvoer reeds 110 halve H.L. Prys(groote muizen)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1907 | | pagina 2