herbewouding van de westelijke staten op groote schaal. Uit Brussel werd Donderdag geschre ven Aan de zijlijn, die een mouterij te Lon- derzeel met het station Mechelen ver bindt, is het gewelf van een gebouw ingestorter zijn 2 dooden en 1 gewonde 5 personen werden onder het puin be dolven. De Britsche stoomboot „Hilburn" strandde 17 April op een rots in de Roode Zee. Uit lïodeida wordt thans gemeld, dat Arabieren op 29 April het schip overvielen en geheel leegplunder den. De bemanning is ontkomen en kwam te Hodeida aan, waar ze den Britschen consul van het gebeurde onderrichtte. Dadelijk daarop is een kanonneerboot afgezonden en van de Porte is geëischt, dat ze de schuldigen zal straffen. Men meldt uit Petersburg: De krijgs raad te Riga, die acht gevangenen ter dood veroordeelde, hield zijn zitting met gesloten deuren. In strijd met de wet, werd zelfs de familie der beschuldigden niet toegelaten. De verdedigers mochten geen lange redevoeringen houden. De veroordeeling had plaats zonder dat er pleidooien gehouden waren. Een der advocaten, die een pleidooi wilde hou den, werd uit de zaal verwijderd. Ofschoon de staking van het zeevolk in Frankrijk voor geëindigd is verklaard wil het in Duinkerken, Nantes, la Ro- chelle, Toulon en vooral in Bordeaux voor het meerendeel nog van geen toe geven weten. Het Engelsche comité voor hervor mingen vau den Kogostaat zal alle krachten inspannen, om inlijving van dien staat bij België te verhinderen, indien niet alle grondslagen worden in acht genomen, die in de acte van Ber lijn zijn neergelegd. Te San Francisco heeft Woensdag middag een aardbeving plaats gehad, die 10 seconden duurde; de richting was Noord-Zuid. Er werd echter geen schade toegebracht. BËkfrlMDH I KINO. Verkiezing voor den Gemeenteraad. De Burgemeester der Gemeente Heusden brengt hiermede ter openbare kennis, dat op Dindag, den 25 Juni a.s., zal plaats heb- bpn de verkiezing van twee leden van den Gemeenteraad, dat op dien dag, van des voormiddags negen tot des namiddags vier uren, ter secretarie der Gemeente bij den Burge meester kunnen worden ingeleverd: als bedoeld in artikel 61 der Kieswet en artikel 10 der Gemeentewet. Deze opgaven moeten inhouden den naam, de voorletters en de woonplaats van den candidaat en onderteekend zijn door ten minste vijf (5) kiezers, bevoegd tot deel neming aan deze verkiezing en behoorende tot het district waarvoor de candidaatstel- ling geschiedt. De inlevering dezer opgaven moet ge schieden persoonlijk door één of meer der personen, die de opgave hebben ondertee kend. De candidaat kan daarbij tegen woordig zijn. Van de inlevering wordteen bewijs van ontvangst afgegeven. Formulieren, voor de opgaven bovenver meld, zijn ter secretarie dezer Gemeente kosteloos verkijgbaar van den 11 Juni 1907 tot en met den dag der verkiezing. De Burgemeester brengt hierbij in herin nering artikel 151 der Kieswet, luidende als volgt: Hij, die eene opgave, als bedoeld in ar tikel 51 inlevert, wetende dat zij is voor zien van handteekeningen van personen, die niet bevoegd zijn tot deelneming aan de verkiezing, waarvoor de inlevering ge schiedt, terwijl zonder die handteekeningen geen voldoend aantal voor eene wettige opgave zou overblijven, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste drie maan den of eene geldboete van ten hoogste hon derd twintig gulden. Met gelijke straf wordt gestraft hij, die wetende dat hij niet bevoegd is tot deel neming aan de verkiezing, eene voor die verkiezing ter inlevering bestemde opgave, btdoeld bij artikel 51 heeft onderteekend. Heusden, den 7 Juni 1907. De Burgemeester voornoemd, HONCOOP. PlitttUcliik Nieuws. WERKENDAM. De Ger. kerk A, heeft een beroep uitgebracht op ds. R. Smeding te IJsselmonde. Woensdag 11. maakte de knapen - vereeniging, die indertijd door de jonge- lingsvereeniging Andréas is opgericht, een rijtoer naar Breda, onder leiding van den heer R. v. d. Pol. 's Avonds te 9$ uur kwam ze, na een genoeglijken dag te heb ben doorgebracht, in de gemeente terug. Thans heeft de Ger. jongelingsvereeniging ook het plan opgevat eene dergelijke ver een iging als bovenbedoeld op te richten en heeft daartoe gisteravond in de con sistorie der Ger. kerk A met ouders, die hunne kinderen daarvan lid wenschten te doen worden, eene vergadering gehouden. Liep eenigen tijd geleden het klets praatje, dat een der zonen van P. van den Heuvel, die in Rusland werken, was ver mist en bleek zulks later alles leugen en bedrog te zijn, thans weer doet het gerucht de ronde, dat een van hen, die in China werken, aan de pokken is gestorven. Gelukkig hebben de onderzoekingen tot op heden aan 't licht gebracht, dat ook dat weer overdreven is en moet L. van Elzelingen, die in lichten graad de pokken heeft gehad, aan de betere hand zijn. Men wachte zich toch in zulke dingen voor overdrijving, want men jaagt de fa milie op haar achtersten zolder en vaak onnoodig. SLEEUWIJK. Aan het hulppostkan toor alhier werd in de loop der maand Mei in de Rijks-postspaarbank ingelegd f 128.39, verdeeld over 35 inlagen. Terug betaald werd f 111. Zondag a.s. hoopt in de Geref. kerk alhier op te treden de weled. heer N. Pos- tema, theol. student. Alhier is gearriveerd de heer G. Duiser, die vóór 24 jaren van hier vertrok naar Amerika. De heer D. heeft zijn woon plaats in den staat Muskegon, waar zich zooveel Hollanders gevestigd hebbeD en waarheen hij over eenigen tijd weer hoopt te vertrekken. EETHEN. In de plaats van den heer J. Brandenhorst Dz., die als zoodanig be dankt heeft, is tot president-kerkvoogd alhier benoemd de heer 1). Brandenhorst Jz. ALMKERK. Bij de verkiezing van een heemraad voor den polder Zandwijk is in de plaats van den heer A. Z. Snoek ge kozen de heer J. van de Koppel. NIEUWENDIJK. In plaats van wijlen den heer J. de Jong, is tot voorzitter van 't waterschap „Den Duil" benoemd de heer Abr. de Jong. De spreekcel voor intercommunaal verkeer aan het telefoonkantoor wordt a.s. Dinsdag 11 Juni voor 't publiek openge steld. §taien-verkic7lngen. Behalve de in ons vorig no. ge noemden zijn nog bij enkele candidaat- stelling verkozen GELDERLAND. LIMBURG. In ons vorig nummer komt onder deze rubriek eene drukfout voor. Deze geheele rubriek is in zijn geheel over genomen uit de N. R. Ct. en daarin staat abusief P. L. Honcoop (Kath. aftr.). Deze toevoeging moet zijn (Prot. aftr.) zooals ieder begrijpen zal. ifiiiinenland. Twaalf jaren geleden vertrok de 20-ja- rige Harm v. d. B., te Hattum, zonder aan zijn militieplichten voldaan te hebben, naar Duitschland, waar hij al dien tijd is werkzaam geweest. In het vorig jaar zijn hem daar door een trein de beide beenen onder de knie afgereden, zoodat hij zich thans niet anders dan met behulp van twee kruk ken en dan nog moeilijk, bewegen kan. Na zijne genezing is hij van Duitschland overgebracht naar Enschedé en Hattum Hier ontdekte men, dat hij twaalf jaren geleden als deserteur was afgeschreven, waarin de gemeente-politie aanleiding vond, hem naar den krijgsraad in het 5e militie-arrondissement, te Leeuwar den, over te brengen. De krijgsraad heeft hem schuldig ver klaard aan desertie en veroordeeld tot 3 weken detentie, het minimum der straf, welke op dat misdrijf is gesteld, welk vonnis door het hoog militair ge rechtshof is geapprobeerd. De veroordeelde is niet in arrest ge steld en naar Hattum teruggekeerd. Vermoedelijk zal hij zijn straf niet on dergaan. Met bijna algemeene stemmen is door de stakende sigarenmakers te Gouda in beginsel besloten tot opheffing der staking bij de firma G. G. van der Post, en dit aan de patroons mede te deelen. Tevens zal aan hen worden gevraaga of allen (dus ook de uitgeslotenen zon der uitzondering) wederom aan 't werk kunnen gaan en wanneer. De vrees be staat toch, dat er enkelen zullen zijn, die niet weder zullen worden aangeno men, die dus als slachtoffers zullen zijn te beschouwen en in dat geval zou waar schijnlijk een nieuwre stemming over het voorstel der patroons moeten plaats hebben door de stakers en uitgeslotenen. Men schrijft aan de N. R. Ct. In de laatste jaren wordt de haring- visscherij veel Noordelijker uitgeoefend dan in vroeger jaren. Van Lerwick uit gaat men meest naar het noordelijker gelegen Baltasound, waar men een bij zonder groot soort haring pleegt te vangen. Mocht daar nog geen haring aanwezig zijn dan blijft het grootste deel der Helandsche vloot daar wach ten en een enkele waagt zich steeds verder, daar waar men den walvisch- vaarder nog wel eens ontmoeten kan, en in de meeste gevallen wordt deze visscher beloond met een goede vangst. Blijft de haring langer uit dan men mocht verwachten, dan keert menig visschersvaaituig terug naar Lerwick om te vernemen of er rapporten zijn van schepen welke elders wel visscherij hebben ontmoet en de schipper doet met deze mededeelingen zijn voordeel. Lerwick is alzoo een druk station voor de Hollandsche vloot, want ook die schepen komen daar binnen, die kleine reparatiën moeten ondergaan, of die en dat geschiedt heel vaak voor het herstellen van het stoomspil de visscherij moesten verlaten. De belangen van de reeders werden daar steeds behartigd door Engelsche agenten, die daarvan een niet gering profijt haddeu. De onkosten-rekeningen waren enorm hoog, en voor luttele herstellingen aan de schepen die nog onvoldoende werden aangebracht, kreeg men groote bedragen te betalen. Om nu betere controle te verkrijgen op wat ginds aan de schepen wordt gedaan door de Engelsche firma's, en om beter de visschers in te lichten bij voorkomende moeilijkheden bij desertie en dergelijke, in één woord om een persoon te hebben, die voor reeders en visschers optreedt tegenover anderen en om berichten over en weer te kun nen overbrengen van de reederij en het schip daarvoor vertrok de heer H. Dirkzwager van Scheveningen naar Lerwick en hij zal daar de belangen behartigen van de reederij en. De heer Dirkzwager gaat daarheen op last van 58 Scheveningsche, 22 Katwijker en 4 Maassluische reederij en, en heeft daar het toezicht op de 368 schepen dier reederij en, die te Lerwick mochten komen. De arbeider B., te Winschoten, is gisteren in de jenever gestikt. Hij laat vrouw en kinderen onverzorgd achter. Een jong Nederlander reed met den trein van Nieuwe-Schans naar Olden burg. Hij wilde in Duitschland werk zoeken en had al zijn overgespaarde geld, ongeveer f 500, bij zich. Onder weg kwamen er twee personen bij hem in den waggon, en al spoedig was een gesprek aangeknoopt. De jonkman had daarbij de onvoorzichtigheid aan zijn reisgenooten niet alleen het doel zij nerreis te vertellen, maar hun ook te spreken over het Nederlandsche geld, dat hij bij zich had en nu in Duitschland zou wisselen. Een zijner reisgenooten verklaarde zich terstond bereid hem bij dit laatste behulpzaam te zijn en nam het Neder landsche geld van hem over voor een bankbiljet van 1000 Mark, dat hij loe- vallig bij zich had. De niets kwaads vermoedende jongeling was zeer ver heugd, dat hij op zoo gemakkelijke wij ze van de moeite van het wisselen was ontheven. Minder verheugd was hij echter, toen hij bij zijn aankomst te Oldenburg ontdekte, dat het bankbiljet van 100 J Mark niets anders was dan een gewoon reclame-biljet 1 De oplichters hadden zich natuurlijk reeds uit de voeten gemaakt. Een berichtgever schrijft aan het Hbld. Bij een rondvraag in een Raads zitting van een Noordhollandsche ge meente, vroeg een der Raadsleden of geen maatregelen konden getroffen worden, dat een geneesheer, die gesub sidieerd wordt door drie gemeenten, ontslagen werd. De man kwam in ab- normalen toestand bij de patiënten zijn vrouw en kinderen waren juist gevlucht, terwijl de justitie hem ook reeds onder haar cliëntèle mocht reke nen. Ergerlijke staaltjes werden daarbij medegedeeld maar ook, dat de ge neeskundige inspecteur verklaard had dat de man niet ontslagen kon worden. Praktijk bezit hij niet meer, maar ge niet wel traktement der gezamenlijke gemeenten. Echter leidt het geen twijfel of de gemeenschappelijke burgemeesters zul len den dokter wel ontslaan op grond dat zij hem beschouwen als gemeente ambtenaar. Of dit mogelijk is, zal nader blijken, maar af keu rings waardig is ze ker, dat de gemeente waar de dokter eerst stond, en wist wie deze was, gun stige referenties gaf, om zichzelf ge schikt van hem te kunnen ontdoen. De Prov. Gron. Crt. schrijft: Toen eergisteravond om half negen de tijd voor het afhalen der kleinen had geslagen, bleef er aan de kinder bewaarplaats aan het Damsterdiep te Groningen een jongetje van om en bij de twee jaar achter. De directrice, het er voor houdende dat de moeder zich ietwat zou verlaat hebben, bleef wach ten, maar toen om 10 uur nog niemand was komen opdagen om den kleine n;iar huis terug te voeren, werd er geïnformeerd aau de slaapstee van Visser op de Heerepoortendrift, waar de ouders van het kind verblijf houden. Daar kreeg men echter geen gehoor, zoodat men genoodzaakt was het knaapje dien nacht in de bewaarplaats te hou den. En ook gisteren heeft de moeder het kind niet weggehaald, maar belooft het gisteravond te komen halen. De „liefhebbende" ouders van dit arme kind schijnen gaarne van de „zorg" daarvan ontheven te willen worden, zoodat hier, naar het ons voor komt, alle reden zijn voor den voogdij raad om het kind aan betere handen toe te vertrouwen. Nog voor kort heb ben deze ontaarde ouders blijk gegeven van hun groote liefde voor het kind. Op een avond in de Groninger ker mis nl. heeft de moeder het kind op een stoep aan het Zuiderdiep neergezet en is zelf gaan kermis vieren. Toen ze daarna door de politie werd opge spoord, was ze zoo beschonken dat men haar het kind niet weer durfde toe vertrouwen, terwijl de vader die het aanvankelijk had aangenomen, het den volgenden dag terug zond met de bood schap, dat hij er niet voor zorgen kon. De vrouw heeft acht jaar geleden ook reeds een ander kindje, een meisje van een jaar, te vondeling gelegd. Dit kind en nog een jonger broertje van bijna 8 jaar zijn thans nog onder de hoede dezer menschen. Of ze er liefde rijk en teeder worden verzorgd, mag ten zeerste worden betwijfeld. Naar de N. Gr. Ct. verneemt, heeft de voogdijraad zich reeds over het lot van het kindje ontfermd, en het onder de hoede gesteld van de Katholieke Vereeniging „Liefdewerk voor Kinder bescherming" te Groningen. Men meldt uit Aruin aan de L. C. Daar het zoogenaamd armhuis wordt afgebroken, moet een viertal daarin wonende gezinnen, te zamen tellende 27 zielen, een ander onderkomen zoe ken. Konden ze het vorig jaar geen woning vinden wegens woningnood, waarom de armvoogden het op afbraak verkochte gebouw nog een jaar lieten staan, thans staan er nog een zevental arbeiderswoningen ledig. Het opmer kelijke van dit geval is, dat de eigenaars dier woningen ze niet aan die gezinnen willen verhuren, niettegenstaande één hunner een solieden borgtocht heeft en de andere het grootste gedeelte der huurpenningen niet alleen kunnen, maar ook willen voldoen bij vooruit betaling. Thans kampeeren ze vlak bij het tramstation in de open lucht. Twee gezinnen hebben van oude planken eene soort tent gemaakt. De meubels staan buiten en het middagmaal wordt onder den blooten hemel gekookt. Het heeft veel van een zigeunerkampje. Diep treurig bij zulk weer als thans. Men meldt uit Loosduinen aan de Tel.: Op het nieuwe terrein der Loosduin- sche groenten veiling werd Woensdag middag een ruw tooneel afgespeeld. Een koopman was het terrein ontzegd door het bestuur. Om zich daarover te wreken, kocht de man een aantal mist hoorns van de grootste soort en liet die alle tegelijk brommen. Koopen was toen onmogelijk. De vertoornde kooplui en tuindersknechts vernielden toen die voorwerpen en het gebouw, waarin ze geplaatst waren. De huurder van den tuin, wearop ze stonden, die toebehoort aan bedoelden koopman, werd, evenals zijn broeder, afgeranseld. De burge meester had intusschen in een spoed vergadering den raad bijeengeroepen. In enkele minuten was toen een politie verordening voorgesteld, behandeld, aangenomen en bij klokgelui afgekon digd. De politie kreeg hierbij macht proces-verbaal op te maken tegen ieder, die zulk een leven maakt bij scholen, vergaderingen en verkoopingen, dat daardoor het onderwijs, de vergadering of de verkooping onmogelijk wordt gemaakt. Verder heeft zij het recht de voorwerpen, waarmee het geweld wordt gemaakt, in beslag te nemen. Met deze verordening snelde de politie naar het tooneel van den strijd en hierop kon de veiling voortgezet worden. Men herinnert zich de geruchtma kende berooving, eenige weken geleden gepleegd, toen een looper van de Kon. Fabriek van Werktuigen, plotseling zijn portefeuille met 55 mille vermiste. Het onderzoek in deze zaak, wordt nog steeds ijverig voortgezet. Daarbij isgebl-ken, dat het lang niet zeker is, dat de por tefeuille is ontrold, zooals de oude loo per meent, maar dat hij de „bom" hier of daar heeft laten liggen. Met zeker heid is het niet uit te maken, en bij gebrek aan aanwijzingen is het onder zoek uiterst moeilijk. Intusschen zijn reeds een paar per sonen, die een bankbiljet van f ÏOC-O wisselden zooals men weet, bevatte de portefeuille o. m. 50 bankbiljetten van die kwaliteit! in verhoor geweest, maar zonder resultaat. Tevergeefs wordt nog gezocht naar een man, die in een zaak aan den Vijgendam een bankbil jet ter wisseling aanbood. Dit biljet werd toen niet gewisseld, waarop de man ylings verdween. Gezien echter het groote tijdsverloop, wordt de kans op een uit/isschen dezer historie met den dag geringer. Te Vlodrop was Woensdagmorgen een ploeg werklieden bezig met het uitgra ven van zand. Opeens viel een gewel dige massa naar beneden. Driemannen werden onder de aarde bedolven. Twee hunner konden nog tijdig bevrijd wor den. De derde was, toen hij na veel inspanning opgehaald werd, reeds over leden. Naar aanleiding van het ontslag, dat dezer dagen aan een aantal werklieden aan de Hembrug tegen 1 Augustus werd aangezegd, hebben zich de heeren Troel stra, van Vliet, Nolting en Pastoors tot den minister van oorlog gewend. Ofschoon het ontslag zal moeten wor den gehandhaafd, zoo worden door bo vengenoemde personen pogingen in het werk gesteld voorloopig een wachtgeld te krijgen. Nabij Goor is Donderdagmorgen een wachteres met een kind door een snel trein overreden. Omtrent dit ongeluk meldt de Zw. C.: De vrouw van den sein wachter Wijn bergen, die met dezen bewakingspost belast is, ontwaarde dat het kind van haar schoondochter tusschen de rails liep en wilde dit terugtrekken, met het gevolg, dat ze door den trein overreden werden, het kind op de plaats dood bleef en zij spoedig overleed. Het „Dagel. Nieuws- en Advertentie blad" (Groningen) schrijft: Wees gerust, lezer, Frans Rosier zwerft niet rond in onze stad. Hij zit, gelijk men weet, in het Rijkskrankzinnigen gesticht, te Medemblik, als niet toere kenbaar individu. Maar er is hier, naar wij vernemen, een schrijven van zijn hand gekomen, flink en duidelijk. Het is gericht aan den heer B. Jacobs, alhier, uitgever van den bekenden humoristi- schen scheurkalender en bevat niets minder dan een juiste oplossing van een van de maandelijks in dien kalender voorkomende prijsraadselsZoodat Haar- lemsche Frans in aanmerking kwam voor een prijs. Uit Tiel meldt men: De besturen der vrijzinnige kiesver- eeniging, de r.-k. kiesvereeniging, der antirevolutionaire kiesvereeniging, der afdeeling Tiel van den Vrijzinnig-De in ocratischen Bond en der afdeeling Tiel van de S. D. A. P. hebben een schrijven aan de drukkers en couran tiers te dezer stede gericht, om voortaan bij verkiezingen geen ongeteekende cir culaires te drukken of naamlooze ad- vertentiën te plaatsen. De stakende veldarbeiders te Finster- wolde hebben de regeling, door 15 hun ner Dinsdagavond ontworpen, in hoofd zaak goedgekeurd in een Woensdag gehouden vergadering, welke bezocht was door ongeveer 250 personen. Alleen werd deze wijziging aangebracht dat het loon in de maanden Augustus en September 15 cent per uur zal bedragen. De loonlijst, die aan de landbouwers zal worden overgelegd, zal bevatten de minimumloonen, ingaande met het be gin van den zichttijd. In de vergadering der arbeiders werd er nog op gewezen, dat sommige bur gers de stakers niet hebben gesteund in den langdurigen strijd; bakkers en winkeliers daaronder vallende, zullen niet worden begunstigd. Te Woldendorp zijn de partijen niet tot overeenstemming gekomen. In eene vergadering van landbouwers zijn be stuursleden van de afdeeling van Pa trimonium en van de organisatie der veldarbeiders ontboden en is door de patroons eene loonsregelingaangeboden. De arbeiders wenschen die niet aan te nemen, omdat zij meenen, dat daarmee niet de minste verbetering wordt ver kregen. Zij zijn voornemens de kwestie ongeveer 5 weken te laten rusten, om dan als de maaiers en hooiers van Friesland terug zijn andermaal met de landbouwers te overleggen. De zicht en bindtijd is dan zeer kort bij en de arbeiders verwachten, dat de landbou wers dan bereid zouden zijn, eenige ver hooging van loon toe te staan. In het gezin H. te Beverwijk doet zich een geval van vergiftiging voor. Waarschijnlijk tengevolge van het ge bruik van groentesoep zijn thans 8 per sonen ernstig ongesteld. Men schrijft uit Rotterdam Van het bestuur van den Zeelieden- bond is bij de reeders ingekomen een schrijven, waarbij zij zich bereid ver klaren, de staking op te heffen, indien de reeders vóór 1 Aug. een concept monsterrol willen ontwerpen, regelende den arbeidstijd en het overwerk en voor Maandag aanstaande bereid zijn in over leg met het bestuur de respectieve gage voor de zeelieden vast te stellen, daar bij niet terugkomende op de reeds Za terdag gedane concessie van twee gul den verhooging. Te Stoppeldyk viel gisterenmiddag Opgaven van Candidaten, RuurloA. D. P. V. van Löben Seis, A. R. (aftr.) en J. P. Vemer, R. K. (aftr.) Heerlen: H. D. J. M. Savelberg, R. K. (aftr.) en P. D. M. Beckers, R K. (aftr.). Meerssen: graaf R. J. M. M. A. de Geloes, R.-Kath., (aftr.); G. H. H. Cor- ten, R.-Kath., (aftr.); J. Kleuters, R.- Kath., (aftr.). Verbetering.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1907 | | pagina 2