Staten-V erkiezingen. zich voortdurond aan boord van het koningsjachtAmalia, hetgeen aanleiding geeft tot vele onverkwikkelijke oordeel vellingen. Het gerucht gaat, dat de genen, die in hechtenis zijn genomen, naar de Afrikaausche kolonies zullen worden gedeporteerd. Uit Lissabon wordt gemeld, dat de minister-president den Koning heeft voorgesteld strenge maatregelen tegen de onruststokers te nemen, doch de Koning weigerde hiertoe mede te wer ken. Deze houding van den Koning maakte op de bevolking een uitsteken den indruk. Volgens een Havas-telegram uit Lis sabon, zal het kabinet Franco spoedig vervangen worden door een kabinet uit koningsgezinde paitijen onder lei ding van den conservatief Vilhema, oud-minister. Men hoopt daarmede het land genoegdoening te geven. In Duitschland heeft het Vrijdag hard gestormd, geregend en geonweerd. Te iïalle leek het feestterrein waar de Duitsche sch( rpschuttersvereenigingen zouden schijfschieten, na den storm, op een puinhoop. Ook op de kermis woeien honderden kramen tegen den grond. Een aantal menschen liepen kwetsuren op. In de Elbe bij Maag denburg zijn vier werklieden, die op een steiger aan een brug werkten, ver dronken. Bij Brunsbüttelkoog is een scheepje volgeloopen. De schipper, zijne vrouw en twee kinderen zijn verdron ken. Zondagnacht is aan de electrische geleiding van den Centraalspoorweg te New-York boven op een viaduct, kort sluiting ontstaan. Tot op een afstand van een halve mijl was het ijzerwerk electrisch geladen. Groote vlammen schoten langs de rails voorbij. Al het ijzer- en koperwerk smolt weg en droop op de straten. Voortdurend werden ontploffingen gehoord totdat het der brandweer gelukte den stroom af te sluipen. De Deutschland van de Hamburg- Amerika-lijn, is Zaterdag te New York aangekomen. Het schip was een dag te laat, wegens het aan boord uitbreken van ernstige relletjes. De bemanning die, nog als gevolg van de staking te Hamburg, uit zeelieden van verschil lende nationaliteit was samengesteld, kreeg ongenoegen, dat zoo hoog liep, dat een Engelsch stoker een aanval deed op een machinist. De woesteling sloeg om zich heen met een rood gloeiende pook. De eerste machinist, die den man tot kalmte wilde brengen, werd ook in 't nauw gebracht, totdat de stoker ten slotte met een ijzeren bout werd neergeveld. De opwinding onder de schepelingen had door het gebeurde een bedenkelijke hoogte be reikt, zóó, dat vijftig stokers het werk staakten, totdat hun de verzekering was gegeven, dat zij weer mee naar Duitschland zouden worden terugge nomen. De mannen vreesden n.l. in New York te zullen worden ontslagen. De Engelsche overste Burnleij Camp bell heeft de reis om de wereld in 40 dagen en 19'^ uur volbracht. Den 3en Mei vertrok de reiziger met de boot van Liverpool naar Quebec, vandaar ging 't per spoor naar Vancou ver, met de boot naar Jokohama en Wladiwostok, en met den Transsiberi- schen spoorweg over Moskou naar Oos tende, en t >en naar Dover, waar hij den 13en dezer aankwam. In de Japan- sche zee raakte zijn schip op een een zame rots. Bij vloed kwam het schip echter weer Yrij en het kon de reis voortzetten, zoodat hij te Wladiwostok nog zijn trein haalde. Zijn uitgaven bedroegen in het geheel f 1800; betrekkelijk weinig, maar hij had dan ook zoo min mogelijk bagage meegenomen, tezamen niet meer dan een 50 K.G. Het onaangenaamste deel van de reis vond hij de treinrit door Siberië, door het aanhoudende stoppen en vooral door de stof. De reis was bij zonder meegeloopen; telkens vond hij de aansluiting. Hij heeft geen extra- treinen of booten gebruikt. Dezer dagen zag de stationschef te Aalborg, in Denemarken, een trein, die daar stoppen moest, snel voorbijrijden, en op de locomotief worstelden machi nist en stoker met elkaar. De machi nist, die acht jaar geheel onthouder was geweest, had zich bedronken en was woest geworden. Ten slotte werd de stoker dan razenden machinist de baas en kon hij den trein tot stilstaan brengen, voor er nog een ongeluk ge beurde. In den trein zaten o. a. 500 kinderen. Het stoomschip Santiago, van de Pa- cific-maatsehappij, heeft ten Noorden van Kaap Corral schipbreuk geleden; twee der opvarende werden gered, de overigen zijn, naar verluidt, omge komen. De geheimraad baron Buschoden te St. Petersbhrg is met 6 revolverschoten door zijn eigen zoon vermoord. De moordenaar werd oogenblikkelijk in hechtenis genomen. Men gelooft, dat hij krankzinnig is. Als grond voor zijn daad geeft hij op, dat zijn vader, naar zijn meening, tot niets deugt in deze wereld. De broeder van den moordenaar houdt zich als politiek uitgewekene in Zwitserland op. Moord en roof blijven in Rusland aan de orde van den dag. Te Odessa is door een werkman een bom geslingerd naar den directeur eener raffinaderij. De directeur bleef onge deerd. De dader wondde twee zijner vervolgers en joeg zich daarna een kogel door het hoofd. In dezelfde plaats is in een particu liere school een bom ontploft die op een der lessenaars gelegd was. De stof felijke schade is aanzienlijk, maar daar de school leeg was, toen de ontploffing plaats had, zijn er geen persoonlijke slachtoffers te betreuren. In een der straten van Lodz is het lijk van een werkman gevonden. Op zijn borst die met kogels doorboord was, was een papier gehecht met de woorden„voor verraad". Te Tiflis deden twee keurig gekleede jonge mannen, in een elegant rijtuigje gezeten, een tramwagen stoppen, ter wijl zij den conducteur met den dood bedreigden, ingeval hij weigerde. Ver volgens lieten zij alle reizigers uitstap pen, behalve een, die pas aan het sta tion een bedrag van 1500 roebel geïnd had. Zij ontnamen hem zijn geld en gingen er daarna in hun rijtuig van door. Te Belelno in Polen hebben roovers een pastoor vermoord. Daarna beroof den zij hem van alles wat hij bij zich had en maakte zich uit de voeten. Een Parijsch blad maakt melding van het gerucht, dat er muiterij uitge broken is op den Franschen kruiser Victor Hugo, die nu uit Amerikaansche wateren op weg is naar Madera, en de muitelingen den gezagvoeder van het schip, kapitein-ter-zee Nayel, in zee gegooid hebben. Uit Berlijn wordt gemeld, dat de heelkundige prof. Maximilian Schüler zich, bij onderzoekingen in zijn labo ratorium naar kanker, met de kwaal besmet heeft. Het besluit, dat de Engelsche regee ring Maandag in het Lagerhuis voor gesteld heeft, luidt: „Ten einde deD wil van het volk, uitgedrukt door zijn verkozen vertegenwoordigers, tot zijn recht te laten komen, is het noodig, dat de macht van het andere Huis (het Hoogerhuis) om wetten, door dit Huis (het Lagerhuis) aangenomen, te wijzigen of te verwerpen, zoo bij de wet beperkt wordt, dat binnen den duur van een enkel Parlement voor de eind beslissing van het Lagerhuis de door slag verzekerd blijft." In den nacht van 24 Juni is bij Hart ford op de lijn New YorkHartford, een personentrein op een arbeiderstrein geloopen. Er kwamen 11 personen om, terwijl er 34 gewond werden. Veertien Italianen, behoorende tot den bond van de Zwarte hand, te Nieuw- Orleans, hebben een 8-jarigen jongen geroofd, voor wiens loslating zij een som eischten van 24,000 dollar. Het lijk van den jongen is teruggevonden. Hij was gewurgd en daarna in stukken gehakt. Men heeft 9 personen in hech tenis genomen, o. a. een vróuw, die een bekentenis aflegde en de overigen verried. De bevolking is verbitterd, zoodat men vreest voor een lynchpartij. Te Denton, in Maryland, heeft, bij de begrafenis van een neger, een buik spreker, zelf ook een neger, groote ont steltenis veroorzaakt door, terwijl de lijkkist in den kuil zakte, als uit de diepte met grafstem de woorden te la ten klinken: „Laat mij zachtjes neer!" De doodgraver, lijkbedienaars en de familie en vrienden vluchtten en alge meen was de ontzetting. Later kwam het spel uit en de buikspreker werd in hechtenis genomen. Uit New York komt bericht van een jongen, die zestig tanden in vijf rijen in den mond heeft. De tandarts heeft er al heel wat getrokken, maar dan kwamen er lustig nieuwe op, twee voor een. De jongen kan moeilijk eten. Tel kens bijt hij zich op de tong. BEkiiiDiiiiiiir;. Burgemeester en Wethouders van Heusden In aanmerking nemende, dat zich verscheidene gevallen van kinkhoest in de gemeente voordoen; Herinneren de ingezetenen aan het bepaalde in Art. 124 der Algemeene Politie-Verordening, luidende als volgt: „Het hoofd van een huisgezin is ver plicht de bij hen inwonende kinderen van de in Art. 122 bedoelde inrichtingen (scholen, daaronder begrepen bewaar- en kleinkinderscholen) te houden: Overtreding van dit verbod wordt gestraft met een geldboete van ten hoogste f 25. HEUSDEN, den 22 Juni 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De SecretarisDe Burgemeester. H. J. VAN EGGELEN. HONCOOP. BMaatseJyk ieu HEUSDEN, 26 Juni. Als vervolg op het bericht omtrent het treurig ongeval, overkomen aan baron van Wassenaer van Hoekelom (zie ons vorig nummer onder Binnenland), vernemen wij nader, dat de arm is moeten geamputeerd worden. Verder dat de getroffene is de vroegere burgemeester van Nederhemert, die, zoowel in zijne vroegere gemeente als daarbuiten, de algemeene sympathie genoot. Een inwoner van hier, W. Vos, die reeds meermalen met „de Schans" kennis maakte, had nu weder een vonnis om daarna, wegens herhaalde dronkenschap, voor eenige maanden naar Ommerschans te worden opgezonden. Hij préfereerde echter naar Duitschland uit te wijken en kwam „stikum" Zaterdag eens naar zijn gezin kijken. Al bleef hij nu ook overdag veel in huis, toch waagde hij zich eens op straat en werd nu terstond ingerekend en doorgezonden om zijn straf en verder verblijf in de ko lonie te ondergaan. Voor de verkiezing, op 2 Juli a. s., voor twee leden van den gemeenteraad zijn als candidaten gesteld, in alph. volgorde, de heeren C. J. de Jongh, L. de Mol en L. J. Veerman. WERKENDAM. Donderdagavond ten 7£ ure hoopt de raad dezer gemeente te vergaderen. De onderwerpen ter behandeling zijn: Benoeming onderwijzeres en adres van den heer G. van Oord, in zake de Kasloot. Bij enkele candidaatstelling is in de vacature, in den raad ontstaan door het bedanken van den heer F. Kramer C.Dz., gekozen de heer W. Kieboom. Voor de periodieke verkiezing van 4 leden zijn candidaat gesteld de heeren J. de Klerk, T. de Klerk, M. J. Meijer, G. van Oord, C. J. Visser en J. Visser Az. *HERPT. Commissionairs trachtten reeds nu al de zwarte bessen op te koopen en bieden reeds van 17 tot 20 cent. Met het delven der nieuwe aard appelen wordt door enkelen een begin ge maakt. De opbrengst is vrij goed. De kwa liteit van die op hooge grond geteeld is goed, die op lagere gronden staan laten nog wel te wenschen over. De prijzen zijn voor 't begin laag. HEDIKHUIZEN. Van hier en uit den omtrek zijn Maandag weer 14 personen naar Argentinië vertrokken, om aldaar werkzaam te zijn aan de nieuwe haven werken te Santa-Fé. De gunstige berichten, die kwamen van hen die reeds 't vorig jaar derwaarts zijn vertrokken, werkten mede dat nog meerdere zijn gegaan. ALMKERK. Bij enkele candidaatstel ling zijn hier de aftredende raadsleden herkozen. SLEEUWIJK. Tot leden van den raad alhier zijn herkozen de heeren A. van 't Sant en A. Sigmond. WAALWIJK. Onze burgemeester K. A. M. Ridder van de Schueren is met ingang van 8 Juli a.s. benoemd tot burgemeester te Bemmel, met een gelijktijdig eervol ont slag als burgemeester dezer gemeente. WIJK. De heer D. Roeland, vroeger als onderwijzer in deze gemeente werkzaam, is benoemd tot hoofd der openbare Lagere School te Nieuwveen (Z.-H.) Tot lid van de commissie tot We ring van Schoolverzuim is door den ge meenteraad benoemd, de Heer A. de Waal, onderwijzer alhier. Bij dezer dagen gehouden verpach ting van h joigras zijn buitengewoon hooge prijzen besteed. Men kan aannemen dat het hooi gepacht is tegen den prijs van f 20.per 500 K.G. De handel in nieuwe aardappels is tamelijk levendig, doch de prijzen zijn sterk gedaald. Bleef vroeger de prijs gedurende de eerste weken op ongeveer f 5.thans wordt er voor schoolmeesters niet meer dan f 3,per H.L. besteed. De uitkomst is redelijk, de qualiteit is tamelijk goed. BAARDWIJK. De werkzaamheden aan het kanaal Den BoschDrongelen zijn druk aan den gang. Op verschillende plaatsen tusschen Drongelen en hier ziet men ver schillende ploegen polderwerkers bezig met graafwerk en 't vervoeren van zand voor het ophoogen van den bestaanden ouden en het leggen van de nieuwe dijken. Een spoorbaan ligt van Drongelen tot aan den berm in den Overlaat; daarover vervoert een locomotief materialen en zandwagens. De provinciale weg aan het begin van den Overlaat is opgebroken ter plaatse, waar de brug gelegd moet worden en een nood weg, waarnaast de tramrails zijn aangebracht, vervangt den ouden weg. Het zal echter nog wel een tijdje duren, eer die noodweg zoo goed zal zijn als de opgebroken weg was; een groot gedeelte er van bestaat uit losse grint, zoodat voerlui van zwaar be laden karren daar alles behalve op hun gemak zijn. Voor het overige is het wel aardig eens een kijkje te komen nemen. OUD-HEUSDEN. Den tuinier A. B., op 't Kasteeltje alhier, werd de vorige week gerechtelijk de huur opgezegd. In woede ontstoken, nam hij een zeis en maaide alles, o. a. erwten, salade, aardappelen enz. tot den grond af. De verwoesting in den mooien hof is verschrikkelijk. SPRANG. Bewogen met 't lot van het arme schoenmakersgezin Varossieau, dat verleden Donderdag bij den brand al zijn meubeltjes verloor, heeft iemand voor die familie eene collecte langs de huizen ge houden, die, behalve een goed bed met toebehooren en vele kleedingstukken, on geveer nog honderd gulden aan contanten opbracht. Bij 't uitgraven van wit zand op het zoogenaamde „Slagveld" onder Loonopzand, heeft men weer onderscheiden stukken van oude wapenrustingen, sporen, enz. gevonden- Herkozen tot leden van den gemeen teraad, bij enkele candidaatstelling, de heeren Meijer, burgemeester, Barth. Ver hoeven en Maurits Vos Denisz. GENDEREN. Bij de Dinsdag plaats gehad hebbende verkiezing voor twee leden van den gemeenteraad werden de aftredende leden W. M. Branderhorst en L. v. d. Beek Jzn. herkozen. Het is echter nog niet bekend of de heer W. M. Branderhorst zijn her benoeming wel zal aannemen. FRIESLAND. GRONINGEN. NOORDHOLLAND. OVERIJSEL. UTRECHT. ZEELAND. Ook de vrijzinnige meerderheid in Friesland is nu verloren gegaan. De herstemmingen hebben de winste aan de socialisten bezorgd. Eén hunner partijgenooten trad af de heer van der Zwaag in Schoterland zes komen er in de Staten terug: vijf uit Schoter land en één uit Leeuwarden. Leeuwarden en Franeker zonden vroeger reeds ieder een sociaal-democraat naar de Staten vergadering, zoodat de S. D. A. P. daar nu door een achttal leden vertegen woordigd zal zijn. In Leeuwarden kwamen de vijf af tredende vrijzinnigen met vier socialis ten en één antirevolutionair in her stemming; behalve de zoo even ver melde socialist, zijn vier der vrijzinnige candidaten verkozenin Franeker, waar de vrijzinnigen met de kerkelijken het lot moesten werpen, zijn de vrijzinnigen in de meerderheid gebleven; en in Schoterland, waar het ging tusschen vier aftredende vrijzinnigen en vier socialisten de heer van der Zwaag was bij eerste stemming verkozen zijn de vier socialisten uit de bus ge komen. De Friesche Statenvergadering wordt nu aldus samengesteld: 22 vrijzinnigen, 20 kerkelijken, 8 socialisten. Deze laat- sten geven dus in het vervolg den doorslag. In Noord-Holland hebben de vrij zinnige partijen eenige zetels aan de socialisten moeten inruimen. Amsterdam III, waar twee liberalen aftreden, zal voortaan door twee socialisten worden vertegenwoordigd. De liberalen hebben het bij de herstemming afgelegd. Am sterdam IX heeft eveneens een vrij zinnige voor een sociaal-democraat ver ruild. De andere Noord-Hollandsche dis tricten waar herstemming was, blijven wat zij waren. In Helder won de vrij zinnige candidaat het tegen den heer Staalman. Ook Overijsel gaf den socialisten winst. Te Enschede traden af: een liberaal, een anti-revolutionair, een sociaal-de mocraat. Voortaan zal het een anti revolutionair en twee sociaal-democraten in de staten hebben. In de Staten van Overijsel zullen dus 20 liberalen, 25 kerkelijken, en 2 sociaal-democraten zijn. Als derde in den bond, heeft Utrecht aan de sociaal-democraten één zetel in de Staten-vergadering bezorgd. In Utrecht II traden twee rechter mannen af, en één vrijzinnig-democraat. Daar voor komen in de plaats twee kerke lijken en één socialist. De eenige vrij zinnig-democraat uit de Ujirechtsche Staten is hiermee uitgeworpen, en door een socialist vervangen. Middelburg bezorgde aan de liberalen in Zeeland één plaats meer in de Sta tenvergadering. Het district wordt nu in den vervolge in stee van door twee anti-revolutionairen en een liberaal, door twee liberalen en één anti-revolu tionair vertegenwoordigd. Itiiuienland. Het wets-ontwerp tot toekenning van voorschotten aan de Maatschappij tot exploitatie van tramwegen (lijn Gouda- Schoonhoven) is gisteren in de Tweede Kamer met 33 tegen 29 stemmen ver worpen. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een afzonderlijk wetsontwerp, waarbij de quaestie van het blijvend gedeelte der militie opnieuw aan het oordeel der Staten-Generaal wordt onderworpen en daaromtrent, met volledige toelich ting van de zaak, zoowel met betrek king tot het beginsel als tot de wijze van uitvoering, een beslissing wordt voorgesteld in den geest van het Ka binet. Bij dit wetsontwerp wordt in de begrooting voor 1907 de wijziging ge bracht, welke nog voor dit jaar noodig wordt, tengevolge van de vermindering van het blijvend gedeelte bij de militie tot een getal, waarmede met zekerheid kan worden volstaan, om in de eischen van den dienst, met inbegrip van de kadervorming, te voorzien. Die wijziging is ten deele het ge volg van een vermindering, voor zoo verre zij veroorzaakt wordt door het onder de wapenen houden van een ge ringer aantal manschappen, dan waarop in de begrooting voor 1907 is gerekend, ten deele van een verhooging, voor zooverre de beschikking gevraagd wordt over een bedrag, noodig tot het treffen van voorzieningen, welke met de be perking van het blijvend gedeelte ver band houden. Bij zijne voorstellen tot beperking van het blijvend gedeelte, wordt de minister van Oorlog, wat het beginsel betreft, geleid door dezelfde overwe gingen, welke bij zijn ambtsvoorganger voorzaten, en welke nog eens worden saamgevat. Gelijk eenigen tijd geleden werd medegedeeld, had de minister van bin- nenlandsche zaken zich tot de Gedep. Staten der onderscheidene provincieën gewend met de mededeeling, dat hij wenschte over te gaan tot het instellen van een onderzoek naar de bedeeling in geld en in natura ten behoeve van armen boven den leeftijd van 65 jaren. Alvorens echter dat onderzoek in te stellen, wenschte de minister het ge voelen der genoemde colleges te ver nemen, omtrent de uitvoerbaarheid van zijn voornemen. De hierop van deze colleges ingeko men antwoorden zijn echter van dien a. als die kinderen lijdende zijn aan kinkhoest, mazelen, besmettelijke oog ziekte, pediculosis (luis), besmettelijke huid- of haarziekte of open tuberculose b. als zich bij zijne huisgenoten kwaad aardige mazelen hebben geopenbaard". Leeuwarden. Gekozen Rengers, Eysin- ga, Bloembergen, Velstra, (allen aftr. liber.) en Dekenga, s.-d. Franeker. GekozenS. Brandsma, v.- d. aftr., A. Draaisma de Vries, 1. aftr., S. Hannema, 1. aftr., J. H. van ILa- rinxma, 1. en P. Peereboom, 1. aftr. Schoterland. GekozenE. de Haan, K. de Jong, L. de Jong en v. d. Vogte allen s.-d. Groningen. GekozenFeith, 1. aftr., Romkes, 1. aftr., Rugge, s.-d. en van Starkenborgh, 1. aftr. Oude Pekela. GekozenH. Knigge, s.-d, aftr., F. Boels, a.-r. aftr., J. Heeres, 1. aftr. en C. F. Boelken, 1. Winschoten. Gekozen Dieters, 1. aftr. Ebels, v.-d. aftr. en Kenter, s.-d. Zuidhorn. Gekozen: Schuringa, 1. aftr. en Mansholt, v.-d. Hoogezand. GekozenD. L. de Koe, 1. Appingedam. Gekozen: Nieland, v.-d. Bouwes, a.-r., Drukker, v.-d., en v. d. Hoop c.-li. Bedum. GekozenBeishuizen, s.-d., Dijkhuis, 1. aftr., Elema, 1. aftr., en Timmer, 1. Amsterdam II. GekozenD. Goed koop en Mr. Smeenge, beiden 1. Amsterdam III. GekozenF. M. Wi- baut en Pothuis, beiden s.-d. Amsterdam V. Gekozen: Wijnmalen, 1. en Ingenohl, v.-d., beiden aftr. Amsterdam VIII. Gekozen: Mr.Fabius, a.-r., aftr. Amsterdam IX. GekozenKetelaar, v.-d., aftr. en Vliegen, s. d. Haarlem. Gekozen't Hooft en v. d. Mersch, beiden 1. Haarlemmermeer. Gekozen Van Mee- telen, a.-r. Helder. Gekozen: Zur Mühlen, 1. Zaandam. GekozenDe Boer en Ferf, beiden 1. Zwolle. Gekozen: De Herder, v.-d., aftr. en Loehuis, 1. Enschede. GekozenBennink, s.-d., aftr., Elhorst, a.-r., aftr. en Tijhof, s.-d. Markelo. GekozenHeiligersig en Ter Horst, beiden 1., aftr. Utrecht 1. GekozenMr. G. H. ten Bolhuis, 1., aftr., F. H. Coblijn, 1., aftr., J. H. Th. O. Kettlitz, 1. en mr. D. Ragay, 1., aftr.). Utrecht II. GekozenH. van Andel, a.-r., aftr., jhr. mr. C. A. J. van Sasse van Ysselt, r.-k. en mr. M. Mendels, s.-d. Middelburg. GekozenJhr. van Tey- lingen, 1., aftr., Mr. Sprenger, 1. en Van Voorthuysen, a.-r.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1907 | | pagina 2