gebeurtenissen in bet Zuiden te wijten rijn aan het optreden van den minis ter-president, besluit den heer Clemen ceau in staat van beschuldiging te stellen." Anni Geskescb, een tooneelspeelster van 22 jaar, heeft zich gisteren te Ber lijn verhangen. Zij was uit Dusseldorp gekomen, waar haar moeder en haar verloofde wonen, om met het Kleine Theater te onderhandelen. Den tweeden dag na hare aankomst, kreeg zij in Berlijn een aanval van gewrichts-reu- matiek. Zij ging eiken dag naar een dokter, maar vond geen genezing wat niet verwonderlijk lijkt voor iemand die met reumatiek blijft doorloopen. Uit wanhoop heeft het meisje zich toen in hare kamer aan de kachel opgehangen. Uit Brody wordt geseind, dat een her berg op den landweg in de nabijheid van de Russisshe grensstad Radziwilof gisteren door 14 kozakken werd over vallen. Deze barbaren plunderden voorts het huis van een graanhandelaar, doodden dezen en zijn vrouw, verwondden hun ouden, bij hen inwonenden vader en sloegen een zwager de beide handen af. Zij staken vervolgens het huis in brand en gingen op de vlucht. Twee kozakken werden op Oostenrijksch grondgebied in hechtenis genomen. De Burgemeester der Gemeente Heus- den brengt ter openbare kennis, dat op Dinsdag, den 2 Juli aanstaande, van des morgens acht tot des namiddags vijf uren, de stemming zal geschieden ter vervulling van twee plaatsen in den Gemeenteraad, ter vervulling der va caturen wegens gewone aftreding van de heeren C. J. de Jongh en L. J. Mos- tertman. De candidaten, in alphabetische volg orde, zijn: de Jongh, C. J. de Mol, L. Veerman, L. J. Tevens wordt de aandacht gevestigd op artikel 128 van het Wetboek van Strafrecht, luidende: „Hij die opzettelijk zich voor een ander uitgevende, aan eene krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven ver kiezing deelneemt, wordt gestraft met .gevangenisstraf van ten hoogste één jaar." Heusden, den 25 Juni 1907. De Burgemeester voornoemd, HONCOOP. l*t»aMtsel|jk Nieuws. ♦HEUSDEN, 29 Juni. De jaarlijksche vergadering van leden der classis Heusden der Ned. Herv. Kerk heeft Woensdag jl. plaats gehad onder voorzitter schap van Ds. Tjalma pred. te Veen. Aan wezig waren 16 predikanten en 14 ouder lingen. Door de plaats gehad hebbende verkiezingen is het classicaal bestuur nu als volgt samengesteld. Ds. G. Tjalma p. te Veen, praeses; sec. B. C. Koolhaas p. te Genderen; H. Visch p. te Sleeuwijk scr.; sec. Ds. G J. Montijn p. te Alrakerk; Ds. J. C. Locher p. te Waspik; sec. L. P. Louwe Kooiman p. te Baardwijk; J. B. Benders p. te Giessen c. a. sec. L. H. B. E Dierkens p. te Besoijen; N. Klaassen p. te Dussen; sec. J. C. v. d. Hoff p. te Drunen, Ds. C. J. Montijn p. te A lm kerk; sec. P. Hage p. te Doeveren; J. de Kok ouderling te Wijk; sec. J. Oer- lemans o. te Drongelen; A. v. d. Hoeven o. te Sprang; sec. J. Ph. Redert o. te Andel A. Redert o. te Raamsdonk; sec. J. Ver schoor o. te Giessen; H. Vischp.Sleeuwijk quaestor; sec. Ds. C. J. Montijn p.teAlm- kerk. Over de ter consideratie toegezonden voor- loopige reglementswijzigingen werd besloten te adviseeren I, II, III, IV, V en VI vast te stellen en wel V met deze wij ziging dat het getuigschrift moet worden verleend na examen door 't Class. Bestuur, waaronder de in te schrijven student ressorteert. Onder I werden eenige der samenhangende wij zi- gingen anders voorgesteld, terwijl bij II het voorstel der zendingsconferentie onlangs te Amsterdam gehouden, gesteund werd. Tevens werd een commissie benoemd om een clas8icale zendingsconferentie voor te berei den en tot leden dier commissie benoemd Ds. van der Hoff te Drunen, Ds. Klaassen te Dussen, Ds. Koolhaas te Genderen, J. Oerlemana ouderling te Drongelen en J. Raams ouderl. te Almkerk. Met eene meer derheid van een paar stemmen werd het voorstel Pierson-Blauw gewijzigd aangeno men, terwijl een voorstel van de predikanten Koolhaas en Locher naar aanleiding van de Synod, circulaire over de Kinderwetten door alle leden ondersteund werd. Tot leden der commissie, die met de afgevaardigden van andere classen zullen onderzoeken tot welk practisch resultaat in deze provincie kan gekomen worden om de Diaconieën de taak te doen verrichten door de kinder wetten haar opgelegd, werden aangewezen Ds. Visch, te Sleeuwijk, Ds. Locher te Was- pik en Ds. Koolhaas te Genderen. Hierna werd de vergadering met dank zegging gesloten. A.s. Zondagmorgen 10 uur hoopt voor de Hervormde gemeente alhier op te treden, de weleerw. heer ds. Klaassen te Dussen. Door kerkvoogden der Hervormde gemeente is tot organist benoemd de heer F. Alt te 's-Gravenhage, thans in dezelfde betrekking te Voorburg. De R.K. meisjesschool is wegens ver schillende gevallen van keelaandoening voor eene week gesloten. Met genoegen kunnen wij thans constateeren, dat de grond, tot nog toe verhuurd aan de naaml. vennootschap maatschappij voor scheeps- en machinebouw „Bergsche Maas" alhier, thans definitief in eigendom is overgegaan. Dat hierdoor een stap in de goede rich ting is gedaan, zal wel door niemand be twijfeld worden en is eene regelmatige uitbreiding met zekerheid te verwachten; ieta waarop de tegenwoordige toestand vol doende wijst. Waren er aanvankelijk een 9 10 man werkzaam, dit aantal is nu reeds gestegen tot 36. Een woord van hulde kan onzen mede burger, den wakkeren directeur E. A. de Bruyn, niet onthouden worden. Zijne be kwaamheid geeft vertrouwen, getuige de vele en waarlijk flinke opdrachten aan de vennootschap toevertrouwd. Een 13-tal werklieden plaatsen thans een gasketel te Lisse; de volgende week ver trekt wederom eene andere ploeg naar Bodegraven, om een reservoir voor de waterleiding aldaar te plaatsen en af te leveren. Een stoomponton wordt eerstdaags op stapel gezet, waarmede dan tevens de nieuw bouw der schepen een aanvang neemt eri heden werd haar opgedragen den bouw van een nieuwen gasketel voor eene gemeente in Zuidholland. Dit alles wekt vertrouwen in de nieuwe onderneming, die in menig opzicht onze gemeente kan ten goede komen. De volgende studenten aan de Tech nische Hoogeschool te Delft worden gedu rende de aanstaande zomervacantie o.a. werkzaam gesteld als buitengewoon opzich ter J. G. Spengler, bij de werken tot ver betering van den bovenmond van het Heus den sche kanaal en oever voorziening langs de Bergsche Maas; J. C. Van Schaik, bij de werken aan het afwateringskanaal 'sHer- togenboschDrongelen; B. F. Frager, bij Jo UoC stoumgemaal aan den Nieuwendijk; en C. A. Eykman bij de werken der rivierverbetering bij Wou- drichem. WERKENDAM. In de eergisteravond gehouden raadsvergadering is tot onder wijzeres aan de o. 1. school in den Biesbosch met algemeene stemmen benoemd mej. Güthard, van Koog a. d. Zaan, no. 1 der voordracht, waarna aan den heer G. van Oord een gedeelte Kasloot in erfpacht werd uitgegeven tegen fl.50 per jaar. In de Ger. Kerk A alhier, hoopt Zondag a.s. op te treden de weleerw. heer Visscher, predikant te Bergambacht. Gister werden door het gemeente bestuur eenige onderhoudswerken besteed. Die van de o. 1. scholen en de straten wer den aangenomen door F. Kramer C.Dz- voor f809 en die van de bewaarschool, de meubelen, bruggen en haven door J. van Loon C.Dz. voor f401. Het verfwerk der Ned. Herv. Kerk is voor f560 gegund aan wed. C. Buurman H. D. Buurman en A. M. van den Heuvel. WIJK. Alhier wordt reeds handel ge dreven in zwarte en roode bessen, die ge leverd moeten worden zoodra ze rijp zijn. Voor zwarte besteedt men prijzen van 15 tot 20 cent per K.G., terwijl van de roode enkele partijtjes verkocht zijn tegen 10 cent per K.G. Bij de rupsenplaag, die hier en daar in vruchtboomen en vooral ook in doorn heggen nogal tamelijk erg is, komt nog een andere, die door de landbouwers niet minder gevreesd wordt, nl. het z.g. bederf in de uien. De stengels worden geel en verdorren, terwijl de ui zelf gedeeltelijk verrot. Op sommige perceeltjes was het al zoo erg, dat de eigenaars besloten ze om te doen. ALMKERK. Door de Provinciale Sy node der Geref. kerken is ds. W. Bosch alhier, benoemd tot curator der Theolog. school te Kampen. Onze geachte dorpsgenoot de beer J. Bosch, heeft te Utrecht met gunstig ge volg propaedeutiseh examen in de genees kunde afgelegd. SLEEUWIJK. A.s. Zondag hoopt in de Geref. kerk op te treden ds. Rispen, uit Oenkerk. HEESBEEN. Tot onderwijzeres in handwerken voor meisjes aan de openbare lagere school alhier is benoemd mejuffr. L. de Moor te Heusden. GENDEREN. Thans kunnen wij me- dedeelen, dat de heer W. M. Branderhorst zijne benoeming tot lid van den Baad dezer gemeente heeft aangenomen en dat na on derzoek der geloofsbrieven de Raad in zijne op 27 dezer gehouden vergadering tot toe lating der herbenoemden besloot. VEEN. Tot leden van den gemeente raad alhier, zijn herkozen de heeren C. Blankere Az. en C. Blankere Jz. De in deze gemeente gehouden col lecte voor den Gewapenden Dienst heeft opgebracht f 4,00. HERPT. Herkozen tot leden van den gemeenteraad de heeren A. J. van Greven- broek en J. Verhoeven. GAMEREN, 26 Juni. Door B. en W. werd heden aanbesteed het bouwen van twee lokalen aan de openbare school. Ingeschreven als volgt: Th. Blom te Z.-Bommel f 9425 J. van Wijk te Wijk 9388 M. van Ooijen te Gameren 9278 H. Kerstjes te Z.-Bommel 5) 90C0 Joh. Mets te 8962 A. J. v. Boort te 8897 W. F. Snijders te Nieuwaal 8866 F. Willigen te Gameren 8799 P. Bijl te Herwijnen 8799 Joh. Kentie te Woudrichem 8790 H. van Eek te Gameren 8770 Begrooting was f 8780. ♦GAMEREN. Bij enkele candidaatstelling zijn tot raadsleden herkozen: L. G. Tim mer en H. A. Spiering. NEDERHEMERT. Tot candidaten van de verkiezing van twee leden van den ge meenteraad, zijn gesteld de heeren E. M. Smits, (aftr.) A. Bokker (aftr.) en H. Straver. BOMMELERWAARD. Over het geheel genomen zijn de hooilanden aanmerkelijk minder dan de weiden, waarop toch het gras ook al begint te verminderen. Tengevolge van de nachtvorsten en de blijvende koude is de graswortel niet kun nen ontwikkelen, zoodat op het hooiland geen zware snede kan verwacht worden. Daar het onkruid de gelegenheid had zich te verspreiden, zal dit ook wel invloed uitoefenen op het gehalte van het hooi. Ook de ooftboomen zullen niet die resul taten geven, welke men er in den beginne van mocht verwachten. Het koude weer en rupsenplaag werkten hiertoe samen. GIESSEN. Tot notabel in het bestuur der Ned. Herv. Kerk is in de plaats van wijlen P. J. 't Hooft gekozen: Arnoldus't Hooft P. Jz. en tot Diaken bij de Ned. Herv. Gem. Adriaan 't Hooft. Beiden hebben zich deze benoeming laten welgevallen. Heden zijn alhier de aftredende ge meenteraadsleden G. Bietheuvel en G. Ver hoeven bij enkele candidaatstelling als zoo danig herkozen. DOEVEREN. Door stemgerechtigde in gelanden is tot voorzitter van het water schap „de Binnenpolder van Doeveren" gekozen de heer D. Vos. DRONGELEN c. a. De heeren J. Oer- lemans en A. Timmermans, die als ge meenteraadsleden aan de beurt van aftreding waren, zijn bij eenige candidaatstelling herbenoemd. MEEUWEN c. a. Onze aftredende raads leden, de heeren D. van Buuren en J. L. Sprong, zijn beiden bij eenige candidaat stelling als zoodanig herbenoemd. Rtinnenland. In de gisteren gehouden zitting van de Tweede Kamer is het wetsontwerp betreffende het onderzoek naar het vader schap, met 67 tegen 18 stemmen aau- genomen. Blijkens een aan het ministerie van koloniën uit Nederlandsch-Indië ont vangen telegram zijn in den nacht van 7 op 8 dezer eenige Atjehers met blanke wapens binnengedrongen in het bivak Seudoe (Leupoeëng), waarbij sneuvelden drie en gewond werden zwaar drie en onbeduidend een man, alle inlandsche militairen beneden den rang van offi cier. Twee geweren model '95 gingen verloren. Eene patrouille uit Pantonleubeuë werd in den nacht van 16 op 17 dezer in het marschbiv ak Keudébawang (Idits- joet) aangevallen door een bende met blanke wapens. Gesneuveld is één, ge wond werden licht acht en onbeduidend één, alle inlandsche militairen beneden den rang van officier; bo\ endien licht gewond een dwangarbeider. Twee ge weren model '95 gingen verloren. Gisterennacht is de ontslagen direc teur P. van de stroocartonfabriek Wil- helmina te Oudepekela naar Duitsch- land uitgeweken. Men spreekt van een tekort van f 100,000. De heer H. Brouwers, candidaat-no- taris te Vaals, heeft concessie aange vraagd voor het ontginnen van steen kolen en andere delfstoffen in een mijnveld ter oppervlakte van circa 1700 hectaren en gelegen onder de gemeenten Simpelveld, Bocheltz, Wittem en Vaals. Zaterdag werd gemeld, dat wegens het weigeren der gegadigden om 10 pet. ongelden te betalen bij eene gras verpachting te Zwartenberg onder Ze venbergen deze tot nader moest worden uitgesteld, thans deelt men mede, dat de "boeren opnieuw besloten hebben geen ongelden te betalen, met het ge volg, dat de notaris heeft toegegeven. De notaris heeft de 10 pet. nu ten laste der verpachters gebracht. De Haagsche rechtbank heeft in de zaak van Simon Polak, die terecht stond terzake van den aanslag op den minis ter van Justitie, gelast dat het onder zoek zal worden hervat, en heeft be noemd tot deskundigen om in deze zaak een onderzoek in te stellen en rapport aan de Rechtbank uit te brengen: le dr. C. Winkler, hoogleeraar te Amster dam 2e dr. L. Bouman, geneesheer- dir. van hetkrankzinnigengesticht „Bloe- mendaal" onder Loosduinen, en 3e J. v. d. Kolk, geneesheer-directeur van het geneeskundig gesticht voor krankzin nigen „Endegeest" te Oestgeest. Door oplettendheid van den machi nist is Woensdag de eerste trein van Rotteidam naar Rozendaal een groot gevaar ontsnapt. Even voorbij Ouden bosch lag een dwarsligger over de rails. De machinist kon nog tijdig stoppen. De politie onderzoekt het geval. Woensdagavond is aan den kunstweg EnschedeOldenzaal in de buurtschap Lonneker, het lijk gevoi den van J. G., ontsnapt uit Veenbuizen en afkomstig uit Denekamp. Omtrent de oorzaak van 's mans dood vei keert men in het onzekere. Misdaad schijnt niet buiten gesloten. Uit Stavenisse meldt men van eer gisteren Bij hevigen Z.W. wind is hedenmor gen de tweemast ijzeren aak van schip per Rooms uit Dussen, komende van België en bestemd naar Holland, met twee andere schepen gesleept wordende, tengevolge van het breken van den staaldraad op het Keeten onder deze gemeente naar den wal gedreven en op het eind van een steenen berm ge worpen. Het schip werd bij ebbe heen en weer geslingerd en had het zwaar te verduren. Het was gelukkig, waar voor men aanvankelijk vreesde, niet lek geslagen, maar de hooge stortzeeën wierpen stroomen water naar binnen. Pogingen om de bemanning, schipper, vrouw en twee knechts, van het schip te halen, mislukten. Toen de wind wat minder hevig was geworden gelukte het den opvarenden, met eigen boot den vasten wal te bereiken, en ook, om het huisraad te bergen, dat door nat was geworden. Het schip en de uit lijnzaad en lijn koeken bestaande lading waren verze kerd, het huisraad niet. In den namiddag, met den vloed, is de aak vlot gekomen en naarZijpe ge sleept. In de Nieuwsbode, een halfwekelijksch blad, dat door de firma Morks <fc Geuze te Dordrecht wordt uitgegeven en ge durende de gedeeltelijke staking van het personeel der zetterij in halven omvang verschijnt, is thans de mede- deeling opgenomen, dat de firma tot dusverre gewacht heeft met het aan vullen van het personeel, doch voor- nomens zijn om binnenkort in verband met verschillende door hen ontvangen aanbiedingen van werkkrachten, de opengevallen plaatsen aan te vullen. Zij heeft zich tot dusver bereid ver klaard om, indien de werklieden, welke den arbeid hebben neergelegd, aange boden om weder bij haar in dienst te treden, ernstig in overweging te nemen in hoeverre zij hen tegemoet kan ko men. Zij meent daarmee redelijkerwijze alles te hebben gedaan wat van haar verwacht mag worden. Ook wordt nog gemeld, dat de druk kerij met eenige vertraging haar werk blijft leveren en de Dordrechtsche Be- stuurdersbond de stakers niet openlijk steunt. Men schrijft uit Utrecht aan Het Volk Door den directeur-generaal der Staats spoor is bepaald dat voortaan 10 uur op de bovenbouw-werkplaats te Utrecht zal gewerkt worden. Tot nog toe werd ll1 's uur per dag gewerkt. Hetzelfde dagloon zal worden uitbe taald. 'n Man te Breda, die, blijkens een bord, ter hoogte van z'n maagstreek aangebracht, stekeblind was, en zoo van de plublieke weldadigheid leefde, had nog iets op z'n kerfstok bij de politie. Toen deze hem daarvoor zocht, trof ze hem aan in 'n café, waar hij juist 'n keurige carambole maakte op het biljart. Uit Amsterdam meld men De politie heeft Woensdag opnieuw een inval gedaan in de Club de Bien- faisance in de Vondelstraat, die dezen winter geruimen tijd gesloten was, maar tegen het voorjaar weder geopend werd. Behalve een 6-tal Fransche croupiers werden een 25-tal leden gearresteerd. Men meldt uit 's-Gravenhage Omstreeks 11 uur Vrijdagavond werd men plotseling opgeschrikt door het vernemen van de tijding, dat opnieuw brand was ontstaan in de Alexanders Kazerne aldaar. Ditmaal was de brand uitgebroken in de vleugel van hot ge bouw aan de zijde van de Timorstraat en weder, evenals de vorige maal, in een hooizolder. De vlammen sloegen terstond hoog op, zoodat al aanstonds de aandacht op den brand was geves tigd. Weldra was dan ook een stoom- brandspuit ter plaatse, na eenigen tijd door een tweede stoomspuit gevolgd. De uitgestrektheid van den brand was grooter dan de vorige maal. Vele paarden sloegen op hol, doch werden spoedig gegrepen. Terstond zijn de paar den, die zich in de stallen onder het aangetaste gedeelte bevonden, daaruit verwijderd en in veiligheid gebracht op het Plein 1813 en in de manége in de Borneostraat. De vermoedelijke oorzaak van den brand is het broeien van hooi. Door het energiek optreden van de brandweer hoopt men, dat de brand geen verdere uitbreiding zal krijgen. De hooizolder is uitgebrand. Het laat zich thans (een half uur na midder nacht) aanzieD dat men den brand bin nen een uur meester is. Uit Goedereede schreef men eergis teren De heer C. C. V., rijks-ontvanger te Oirschot, sedert enkele dagen alhier gelogeerd ten huize van zijn vader, den heer C. A. V., wethouder, reed heden- namiddag om half vijf per motorfiets in de richting Stellendam. Aan 't eind van den Ouden Dijk wilde hij een rij tuig passeeren, en kwam met den voor stang van de fiets in volle vaart tegen een aldaar aan den slootkant geplaatste houten leuning aan, die in tweeën spleet; de heer V. sloeg over het stuur van zijn fiets heen en werd in een betrek kelijk diepe sloot geslingerd. Aan hoofd en beenen zwaar gekneusd, is hij bewusteloos in het rijtuig van J. M., die zich daar bevond, naar de ouderlijke woning vervoerd. Er schijnt voor 't oogenblik geen levensgevaar te bestaan. Omtrent een in den nacht van 24 op 25 dezer te Beets gevonden lucht ballon meldt men aan de L. Ct., dat deze in zeer gehavenden toestand werd aangetroffen. Ruim twee uur in den nacht hoorde men bij het hoofd der school wel eenig gekraak, doch schreef dit toe aan den stormwind, die door de hoornen gierde. Bij het ontwaken ontdekte men echter, dat er op de school vreeselijk was huisgehouden. Spoedig daarna kwamen eenige lieden met het bericht, dat er in de nabijheid een luchtballon was neergekomen, naar gissing pl.m. 30 meter in omtrek. De mand, die nog aan het netwerk beves tigd zat, had men uit het kanaal ge trokken. Het net was van den ballon afgescheurd en deze lag deerlijk geha vend er naast op een stuk land. In de mand werd niets gevonden, alleen zat aan den rand nog een stuk van een horlogeketting. Van den eigenaar daar van was nergens een spoor te ont dekken. In het veld was de ballon reeds door de turf geslingerd en had daar een paar rijen vernield. Door den geweldigen storm opgedre ven, is hij van daar op het schoolge bouw terecht gekomen, heeft een schoor steen gedeeltelijk weggeslagen en mee getrokken over het schoolgebouw, zoo dat die aan den anderen kant van het gebouw in den tuin lag. Van de drie bliksemafleiders, op het schoolgebouw aanwezig, was één geheel afgebroken en een anderen in tweeën gebroken. Een stukje van het net lag nog bij den schoorsteen. Hier is zeker het laatste gas ontsnapt en even verder is hij in het kanaal blijven zitten, nadat de mand nog een eind langs den wal was gesleept. Van bestuurder of bestuurders is ook uit den omtrek nog niets vernomen. De windrichting was Z.W. Op den ballon staat in drukletters: E. J. en C 165 en met potlood was op het taf geschrevenManche Appendice. Men meldt uit 's-Gravenhage: Hoewel de inbrekers niet het gering ste spoor hadden achtergelaten en aan vankelijk niet de minste aanwijzing be stond, is het gelukt de hand te leggen op de vermoedelijke daders van de in braak, in den nacht van 15 op 16 dezer gepleegd in het bij-post- en telegraaf kantoor aan de Parkstraat, alhier. Maandag is zekere A. S., uit Delft, te Antwerpen aangehouden, terwijl te Brussel daarna zekerheid werd verkre gen, dat twee anderen medeplichtig waren, die, eveneens naar België uit geweken, inmiddels weer naar Neder land waren teruggekeerd en thans ook zijn aangehouden. Op de aangehoudenen werd nog een belangrijk deel van het gestolen geld gevonden. De aangehoudenen zijn buitengewoon gevaarlijke misdadigers, goede beken- den der justitie en hebben reeds lang- durige gevangenisstraffen ondergaan, i Het onderzoek werd in hooge mate be moeilijkt door de omstandigheid, dat Stemming roor den Gemeenteraad. JJ 5)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1907 | | pagina 2