Koning Eduard heeft Arthur Lynch, die in 1903 te Londen veroordeeld is ter zake van hoogverraad, wegens de rol die hij in den Boerenoorlog had gespeeld, begenadigd. Woensdag werd uit Johannesburg gemeld Het Kroon-hotel te Boksburg is gis teravond door dynamiet vernield. De ontploffing werd in heel Johannesburg gehoord. Een aantal gasten werden een eind weggeslingerd, zonder ernstig ge- woud te worden. Ook de hoofdbuis der waterleiding van de Simmer Jack-mijn werd met dynamiet vernield de pijpen zijn gespleten en verbogen. Een later bericht luidt: Er zijn nog meer dynamietaanslagen gepleegd, die een gevoel van angst hebben doen ont staan. Twee bussen dynamiet ontploften met ontzettende kracht dichtbij de schacht van de Casson-mijn; er werd geen schade door aangericht. Ook is er een mislukte poging gedaan om een schacht van de Nieuw Modderfontein mijn te vernielen. GistereD werd bericht, dat ook het Vulfoishotel in Boksburg door een ont ploffing verwoest is, waarbij drie perso nen gedood en vele gewond werden. De directeur van het hotel ontdekte 10 dezer meer dan 100 bussen dynamiet in een bijgebouw. Uit San Diego (Californië) wordt d.d. 11 dezer gemeld: De officier, die het bevel voert over het fort Rosecrans, meldt, dat er een Japanner is gearresteerd, die teekenin- gen van bet fort maakte. Hierop staat een zware straf. Het gebeurde veroorzaakte groote op winding en verbittering. De Ameri- kaansche inwoners hielden vijandige betoogingen in de Japansche wijken. De Japanners uit de omliggende streken, bevreesd voor hun leven, vluchten in grooten getale naar de stad. Nadere telegrammen uit San Diego melden, dat de Japanner die aldaar in hechtenis werd genomen, een officier van het Japansche leger is. Hierdoor wordt het gebeurde zekerlijk niet on schuldiger. Het voorval doet de in Ca lifornië heerschende verbittering van de Amerikanen jegens de Japanners toenemen, terwijl de aldaar wonende Japanners door een paniek bevangen, bij honderden vluchten, uit vrees dat de Amerikanen hun geweld zullen aan doen. De toestand is ernstig. De Amerikaanscheyegeeringdoetgroo- te bestellingen van steenkolen in Wales. Een enkele bestelling liep over 40,000 ton. De kolen moeten met daarvoor gecharterde schepen dadelijk naar de Filippijnen gezonden worden. Te Newcastle, in Nieuw Zuid Wales, zyu ook groote bestellingen gedaan. De kolen moeten van daar naar zekere plaatsen aan de westkust van Zuid-Ame rika gezonden worden. In de gevangenis te Radomsk in Rus sisch Polen zijn de gevangenen onder ling hevig slaags geweest. Zij gingen elkander met messen te lijf. De bewa ker durfde niet tusschenbeide komen. Drie dokters moesten in allerijl ontboden worden om de gewonden te verbinden. Een der gevangenen is reeds aan de bekomen wonden bezweken. Te Odessa is de fabriekseigenaar Levin met revolverschoten vermoord door werklieden, die hij ontslagen had. Te Elisabetgrad is een patroelj e agenten door een gewapende bende aangevallen. Er ontstond een verwoed gevecht, waar bij de aanvallers het onderspit dolven. Twee agenten schoten er echter het leven bij in. In een bosch bij Riga is het ontklee- de lijk eener vrouw gevonden, die blijk baar met revolverschoten gedood was. illeuws. HEUSDEN, 13 Juli. Op het j.l. Zondag te Ammerzoden ge houden bloemencorso, uitgeschreven door de wielerclub „Ammerzoden Vooruit", waaraan verschillende wielerclubs deel namen, behaalde de heer A. van Hooff, uit Haarsteeg, den tweeden prijs, met zijn keurig versierd rijwiel, voorstellende „Lo hengrin in de Zwaan". Den vervaardiger, de heer J. Engelen alhier, komt hiervoor allen lof toe. Het werk aan den z.g. stroombreker, het eilandje in de Bergsche Maas, dat met het eiland Nederhemert verbonden moet worden, vordert goed. Reeds is aan de zuidzijde een doorloopendedijk aangebracht, die het een met het ander verbindt. Een zandzuiger werpt daarachter geregeld grond, zoodat weidra alles één geheel zal zijn. Tot ons genoegen vernemen wij, dat de jongejuffrouw Stal alhier op heden slaagde bij het overgangsexamen v. d. H. B. School eerste tot tweede studiejaar. Haast huis aan huis heerscht hier kink- of slijmhoest. Over 't algemeen ver toont de ziekte geen kwaadaardig karakter> hoewel de kleintjes er toch veel Iaat van ondervinden. Vooral onder de jongeren komt hij zeer veel voor, zoodat op de be waarschool en andere inrichtingen van on derwijs de lagere klassen veel absenten tellen. Ook in de aangrenzende gemeenten moeten de gevallen legio zijn. De heer W. C. Stal alhier is door den heer Commissaris der Koningin herbenoemd, als lid der Gezondsheids-Commissie geze teld te Heusden. A. s. Maandag des voormiddags ten 10 ure zal hier ter stede eene tusschen- tijdsche keuring van springstieren worden gehouden. WERKENDAM. Woensdag 11. werden aan de Hoogere Burgerschool te Gorinchem o. a. bevorderd: van de le naar de 2e klasseC. de Graaf, C. A. Koonings en A. A. Mussert; van de 3e naar de 4e klasse: C. Baggerman. Allen onze gelukwenschen. Vertrokken in de laatste paar weken weer eenige personen naar Rosario en Egypte, de volgende week gaan er ook eenigen naar China. Zondag a.s. hoopt in de Ger. Kerk A alhier op te treden de weleerwaarde heer Sybrandi, predikant te Zalt-Bommel. Aan de school met den bijbel alhier is tot onderwijzeres benoemd mej. B. H. van den Berg te Rijnsburg. 'tls thans bijna zoo goed als zeker, dat de bestaande gasfabriek in andere han den zal overgaan. SLEEUWIJK. In de Geref. kerk hoopt a.s. Zondagmiddag op te treden ds. Bosch uit Almkerk. VEEN. Was de stand der St. Jans of zilveruitjes de laatste weken uitstekend, thans is de laatste dagen deze geheel ver anderd, wijl ze door den worm zoodanig is aangetast, dat ze op sommige plaatsen voor een derde gedeelte weggevreten zijn. 'tls wel jammer, daar dit den eigenaar veel schade berokkent. De landbouwer K. uit Wijk had Woensdag een ongeluk, dat ernstige ge volgen had kunnen hebben. Bij het uit rijden der veer poort had hij het ongeluk te vallen, met het gevolg, dat hij een ge deelte van den beladen wagen over zijn lijf kreeg. Hoewel hem zulks veel pijn be zorgde, kon hij toch zijn reis naar huis vervolgen. AALST. Bij de Donderdag gehouden herstemming voor een lid van den raad is gekozen de heer W. van Ooijen. AALBURG. Door de wachtmeester uit Heusden werden Donderdagmorgen de ge broeders A. W. en J. v. H., oud 15 en 14 jaar, gehaald en overgebracht naar het Groot Zieken-Gasthuis te 's Bosch en ter beschikking der Regeering gesteld. Een voorbeeld voor andere ondeugende kinderen. EETHEN. Als een bewijs, dat de ooft bouw hier goed en overvloedig is kan dienen, dat de heeren J. Branderhorst en M. Smits, alhier hun fruit respectievelijk voor f 3300,en f 2000,hebben verkocht. NIEUWENDIJK. In de Geref. Kerk zal hier a.s. Zondag optreden de Heer W. Veder, cand. te Rotterdam. ALMKERK. In de Herv. Kerk hoopt a.s. Zondag namidd. op te treden ds. Klaas- sen uit Dussen. WIJK. Hoe gevaarlijk het is kinderen alleen in huis te lateii bleek hier deze week weder. Terwijl de huisgenooten afwezig waren wist de zes-jarige G. S. een doosje lucifers te bemachtigen en begon hiermede te spelen. Hij schijnt echter wel wat dicht met een lucifer bij de gordijnen voor het raam te zijn gekomen, want deze vatten plotseling vlam. Nu scheen de jongeheer toch tot besef van zijn daad te komen, want hij zette zoo'n vervaarlijke keel op, dat de buren verschrikt kwamen toege- loopen en den brand, die ontstaan was, nog in zijn begin konden blusschen. NEDERHEMERT. Door de Commissaris der Koningin in Gelderland is met ingang van 1 Juli, voor den tijd van 5 jaren, her benoemd tot lid der Gezondheidscommissie, waarvan de zetel is gevestigd te Zalt-Bom mel de heer G. C. van der Kolk te Neder- hemert. Toen de gemeenteveldwachters J. v. d. Steenhoven en H. Wijnstekers Zaterdag nacht op surveillance waren, ontdekten zij onraad aan de steenkolenloods van het stoomgemaal aan de Rietschoof. Bij nader onderzoek betrapten zij zekeren D. v. O. op heeterdaad wegens diefstal van steen kolen uit genoemde loods. Tegen den dader werd proces-verbaal op gemaakt. Ook werd nog verbaliseerd J. F. v. W. aldaar, wegens zonder acte of vergunning visschen in de rivier de Maas en wel met bedwelmend lokaas z. g. koekoe korrels. Door de activiteit der politie zullen aan zulke overtredingen en diefstallen paal en perk worden gesteld. De prijs der vroege aardappelen is de laatste week beduidend gestegen, door veel vraag naar Duitschland. Velen zijn dan ook druk bezig met rooien. De „school meesters", die algemeen wegens hun slap heid in kwaden reuk stonden, gaan voor f 3 per H.L. naar Pruisen. Betere kwali teiten brengen het zelfs tot f 4. WOUDRICHEM. Naar men schrijft, wa ren de uitkomsten der zalmvisscherijen op de Waal, de Merwede en de Lek in de laatste 8 dagen zeer bevredigend. In het traject van Tiel tot Woudrichem werden 84 zalmen gevangen, bij Gorinchem {66, te Hardinxveld 21 en te Ammerstol 175 stuks. De besomming aan andere rivier en poldervisch was eveneens vrij loonend. De visschers bemachtigden 10 steuren, die van f 35 tot f 184 per stuk opbrachten en bovendien eenige honderden ponden paling. Zalm is thans vrij laag in prijs, f 0.80 1.10, aal 2025, paling 4550, snoek 2024, snoekbaars 3638, zeelt 2630, baars 1518, bliek 1316, voorn 69 cent, alles per half K.G. Tot groote blijdschap onzer gemeente maakt ds. Gobius du Sart Zondagmorgen bekend, dat Z.E. voor het beroep naar Groningen heeft bedankt. Bij de gisteren gehouden herstem ming voor den gemeenteraad verkreeg de heer Joh. Bax, a.-r. (aftr.) 89 en de heer M. A. Baks (1.) 119 stemmen. Alzoo ge kozen de heer M. A. Baks. AN DEL. Een timmerman was op een vlot werkzaam aan de sluis. Door het open draaien der sluisdeuren ontstond zoo'n sterken stroom, dat het vlot kantelde en de man te water geraakte; hij had echter de tegenwoordigheid van geest zich aan het vlot vast te houden en kon daarom nog bijtijds gered worden. Donderdag 25 Juli hoopt de alhier bestaande zangvereeniging Crescendo met hare zustervereeniging uit Giesen, benevens de muziekvereeniging „Andelsch fanfare corps", een boottocht naar Nijmegen te maken. Gisteren is hier een begin gemaakt met het plukken der zwarte bessen. De verkoopers ontvangen 16 cent per K.G., wat een zeer bevredigende prijs is. Onze geachte dorpsgenoot de Heer M. den Dekker heeft aan de Universiteit te Utrecht met gunstig gevolg Doctoraal examen in de rechten afgelegd. ZALTBOMMEL. Over den veehandel in Gelderland wordt geschreven Ook in de laatste dagen was de aanvoer aan markten niet groot, een gevolg van de drukte door den hooioogst, welke door de vele regens langer duurt dan gewoonlijk. Overigens ondergingen de prijzen weinig verandering. De biggen en ook de dragende varkens waren wat minder in prijs; vette varkens waren willig, zoo ook jonge paarden, scha pen en kalveren. De prijzen waren als volgt: vet vee 1ste kwaliteit 72 74 ct., 2de kwaliteit 63 66 ct. per K.G., melkkoeien f 150 f 212, neurende f 135 k f 230, guste f170 k f210, pinken f 60 f 125, kalveren f 14 f 32, vette 55 60 ct., vette varkens voor in- landsch gebruik 57 58 ct., voor Engeland 52 53 ct. per K.G., biggen f5 ÈL f 9, drachtige zeugen f 50 f 70, drachtige gelten f 35 f 48, schottelingen f20 f25, schapen f 16 f 28, luxe-paarden, f 400 f 620, werkpaarden 1ste kwaliteit f 300 S, f 410, 2e kwaliteit f 180 f 260, twee-en- een-halfjarige f 300 f325, anderhalf jarige f 200 tl f250 per stuk. Naar wij vernemen, had eergisteren een knecht van de Bossche boot op Utrecht het ongeluk aan den wal aldaar zijn arm te breken, doordien een zware kist daarop te recht kwam. Naar het ziekenhuis aldaar vervoerd, achtte de dokter het noodig den man tot het ondergaan der vereischte operatie bui kennis te maken en onder die behandeling is deze overleden. Prov. N. Br. Ct. VERSLAG van het verhandelde in de Gemeenteraadszitting van Woudrichem van Maandag 8 JuM. Na de gebruikelijke opening door den voorzitter worden de notulen gelezen en goedgekeurd. Ingekomen stukken. Van Ged. Staten: goedkeuring der af en overschrijvingen, volgens besluit der vorige vergadering. Van het Provinciaal bestuur een kennis geving, dat over 1907 een bijzondere sub sidie is verleend voor het onderwijs groot f 800.—. Van zijne ex. de Commissaris der Ko ningin te 's Hertogenbosch, er tot lid van den centralen gezondheidsraad voor den tijd van 5 jaren is benoemd den heer W. C. Stal. Van den heer Johs. Waarts, vroeger on derwijzer, thans in Militairen dienst om betaling van salaris, waarvoor in werke lijkheid geen diensten gepresteerd zijn ge worden, op grond hiervan wees de raad het verzoek van de hand. Van den opzichter van den Waterstaat te Heusden een schrijven over het vischwater op de Bergsche Maas, er reeds gezorgd is voor een oploop voor de zegenvisscherij, en er ook volgens zijn gedaan onderzoek bij visschers niet voor hen te wenschen overblijft. Van den heer Eerstaanwezend Ingenieur te Gorinchem, een reeks van voorschriften en bepalingen, over het gebruik der nieuwe Militaire pomp op het plein, met het oog op al die bepalingen en kosten, wordt de behandeling hiervan uitgesteld tot de vast stelling der gem. begrooting dienst 1908. Zonder discussie wordt besloten tot de onbewoonbaar verklaring eener woning be- hoorende aan den heer J. Struick Cz. wijk A no. 109. De bespreking geldleening werd in korte trekken afgedaan. De directie der rijkspost spaarbank kan wegens het weinige aanwe zige geld niet leenen, terwijl de Maatschap pij van Gem. crediet niet goedkooper kan bedienen als de aanbieding die de gem. is aangeboden, redenen waarom aan Ged. Sta- sen op nieuw de goedkeuring op het lee- ningsplan zal worden aangevraagd. Niets meer te behandelen zijnde, wordt de vergadering gesloten. Ilinneiiland. De Eerste Kamer heeft het Arbeids contract aangenomen met 29 tegen 15 stemmen. Donderdag is door de Eerste Kamer het wetsontwerp tot afschaffing der tienden met 23 tegen 1 stem aange nomen. Door den minister van Landbouw, nijverheid en handel is vastgesteld een in de Stct. no. 160 medegedeeld regle ment voor het rijksbureau tot onder zoek van handelswaren. Daaruit blijkt o. a. Het bureau is gevestigd te Leiden in het pharmaceutisch laboratorium van de rijksuniversiteit aldaar. De onderzoekingen geschieden koste loos, tenzij door den minister van land bouw, nijverheid en handel anders wordt bepaald. Aan onderzoekingen, door het bureau gedaan, en aan antwoorden van het zelve op gedane vragen wordt slechts openbaarheid gegeven, voor zoover daar toe door of vanwege den minister van landbouw, nijverheid en handel mach tiging wordt verstrekt en in elk geval zonder vermelding van de namen der aanvragers. Tot nadere beschikking is belast met de inrichting van en het toezicht op bovenvermeld bureau, de heer dr. H. P. Wijsman, hoogleeraar aan de rijks universiteit te Leiden, en bepaald, dat het bureau zal worden geopend op 15 Juli a.s. De laatste trein van Maastricht naar Roermond is gisterenavond op een over weg nabij Eek met een rijtuig in aan raking gekomen, tengevolge waarvan drie personen licht gewond werden. Zij zijn met denzelfden trein naar Roermond vervoerd. Woensdagochtend omstreeks elf uur heeft er in een benedenhuis in de Witte de Withstraat te Rotterdam een geweldige gasontploffing plaats gehad, vermoedelijk tengevolge van een defect aan de gaskachel in de badkamer, ge legen op de eerste verdieping achter. De bewoonster, mevrouw A. V. v. H., viel in die kamer tegen den grond, maar kwam met den schrik vrij. Een groot aantal ruiten aan de achterzijde van het huis zijn gesprongen en verder is er nog vrij wat schade aangericht. Uit Rijssen wordt aan de Zw. Ut. geschreven Zooals gemeld is, konden, toen de staking bij de firma Ter Horst Co. hier eindigde, niet alle werklieden weer geplaatst worden en dezen waren dus genoodzaakt elders werk te zoeken. Zoo trok ook zekere t. H. met zijn gezin naar Greven, Duitschland om daar werkzaam te zijn op een fabriek. Deze man, voor ruim 3 weken vertrokken, is daar op een treurige wijze om 't leven gekomen. Toen hij Woensdag hielp aan het op- hijschen van een stoomketel, brak een kettingde meeste arbeiders, het gevaar ziende aankomen, konden nog bijtijds op zij springen, maar t. H. struikelde en werd onder 't neervallende ge vaarte verpletterd. De ongelukkige laat een vrouw met twee jeugdige kinderen achter. Gisterennacht is ingebroken bij de winkeliers J. v. d. S. en J. M. Ie Hoe ven bij Rozendaal. Een groote hoeveel heid manufacturen en galanteriën zijn ontvreemd. Waarschijnlijk hadden de inbrekers een voertuig bij zich om de gestolen goederen te vervoeren. Alhoe wel direct een uitgebreid onderzoek is ingesteld, heeft men van de daders nog geen spoor. Men meldt uit 's-Gravenhage: Maandagavond was met den post trein voor Rotterdam ook een zak ver zonden, bevattende brieven en aange teekende stukken voor Delft. Na aan komst van dien zak bleek spoedig, dat daaruit stukken werden vermist. De begeleidende beambte, door de admi nistratie van het Haagsche postkantoor in verhoor genomen, beweerde van niets te weten en ook toen de hulp der po litie was ingeroepen, bleef deze be ambte bij zijn bewering, dat hij den zak had afgeleverd, zooals hij dien had ontvangen. Echter stond toen reeds vast, dat niemand anders dan deze be ambte de vermiste stukken kon hebben verduisterd. Een commissaris van politie, inmid dels geroepen, gelastte daarop zijn over brenging naar het politiebureau. Bij zijn fouilleering werd daar op hem ge vonden een bedrag van bijna f 17,700, zijnde op enkele guldens na het bedrag dat met een der aangeteekende stukken was verzonden. Toen baatte natuurlijk geen ontken nen meer. Uit de bekentenis van den dader, zekeren G., een gehuwd man, vader van 2 kinderen, die reeds eenige jaren aan het postkantoor alhier werkzaam was, bleek het volgende In den trein had hij het touwtje, waarmede de zak is dichtgebonden en waaraan een gelakte label is vastge maakt, doorgesneden en aldus de zak geopend. Vervolgens had hij daaruit twee aangeteekende stukken met bij- behoorenden geleidebrief genomen en dezen geopend. Het eene stuk bevatte een som van f17.700 aan baukpapier en nog andere geldswaardige papieren; het andere bevatte geen geldswaarden, en is door hem met de enveloppe van het eerste stuk uit den trein geworpen. Daarna heefi hij de doorgesneden eind jes touw weer aaneengebonden en aldus den zak weer dichtgemaakt. De weggeworpen stukken zijn tot nu toe, ondanks ijverig zoeken, nog niet teruggevonden. Te Rotterdam heeft de ontrouwe be ambte een der biljetten van f 100 ge wisseld en is toen weer naar Den 1 laag teruggekeerd, om zijn dienst op het postkantoor te hervatten. Hij is thans ter beschikking van de justitie gesteld. Woensdag werd uit Haarlem gemeld: Men zal zich herinneren dat voor een week of wat in een nacht op acht plaatsen tegelijk te Bloamendaal werd ingebroken. Het vermoeden viel toen op een als heer gekleed per.-.oon, waarvan het signalement werd opgegeven aan de politie te Haarlem. De inspecteur Koker aldaar kreeg dit ter surveilleering en op de zomer kermis in de Bron meende hij zijn man te hebben gevonden in een per soon, die daar goeden sier maakte in het gezelschap van een dame. Hij kwam tot de ontdekking dat het tweetal tijdelijk woonde in de Groote Hout straat, en gister is de mijnheer gear resteerd, toen hij op straat kwam. Daarvoor hadden twee inspecteurs post gevat aan het Verwulft en twee rechercheurs aan de Peuzelaarssteeg. Toen hij, buiten komende, de in specteurs zag staan aan het Verwulft, wilde hij vluchten, d'och liep nu juist den rechercheurs in handen. Op hem werden gevonden bankbil jetten, een doosje plak- en postzegels; doch achter den spiegel in het perceel in de Houtstraat inbrekerswerktuigen. De man geeft op te heeten Rudolf Cornelis Walther. Hij werd ter beschik king van de justitie gesteld, daar hij ook verdacht wordt van inbraak te Leiden, Schoten en Haarlemmermeer. Toen Donderdagmorgen de politie van Bloemendaal het lokaal inspecteerde, waarin de te Haarlem gepakte inbreker Walther was opgesloten, vond zij den vogel gevlogenHij had twee tralies van zijn cel doorgevijld en was dus blijkbaar niet goed gefouilleerd ge worden. Dat heel de politie in Noordholland aan den arbeid is gezet om hem weer te grijpen is natuurlijk, want het moet reeds vast staan dat hier een hoogst gevaarlijk persoon was gevat, die be hoorde tot een internationale bende. Te Haarlem bezocht hij nog al veel een café op het Kennemerplein, vlak bij het station, en daar kwamen dan een drietal vreemdelingen, Hongaren dacht men, hem spreken. Hij betaalde daar steeds met papieren geld, zoodat moest gewisseld worden. Nader wordt uit Haarlem gemeld: Het is met verwondering dat men gadeslaat door welk gaatje de inbreker heeft weten te ontkomen. Het gat is niet grooter dan 251/» bij 30 c.M. breed en hoog en ligt daarbij nog 2 Meter boven den grond, zoodat de inbreker om daaruit te komen den bril van het privaat heeft noodig ge had om er bij te klimmen. Het staat vrijwel vast, dat hij in zijn pogingen om te ontkomen hulp heeft gehad van buiten, want des mor gens om ÏO1^ uur werd hij bij Velzen in de nabijheid van Velzeroord ontdekt door den jachtopziener Broek, die toen een wedloop met hem aanging over aardappellanden, schuttingen en door boschjes en toen opende de zich noe mende Walther een daxnesparapluie en

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1907 | | pagina 2