Columbia en het stoomschip San Pedro bij Shelter Cove op de Californische ku.si i tikaar in aanvaring geweest De Columbia is gezonken; veel perso nen verdronken. De aanvaring had des nachts bij dikken mist plaats. De San Pedro, die met hout geladen was, sneed de Co lumbia in tweeën. Zij zonk binnen het kwaitier. Hat stoomschip Roanoke is met een aantal overlevenden van de Columbia, overgenomen van de San Pedro, alsmede m t groot aantal lijken, te San Francisco aangekomen. Het is nu vast gesteld, dat er 75 personen verdronken fijn De raad van bestuur van de Zwit- sersche spoorwegen heeft voorgoed be storen, een tweede tunnel door den Sim don te graven die met de bestaande evenwijdig zal loopen. De kosten worden op 34.6 millioen frs geraamd Volgens een bericht uit Belgrado heeft een Bulgaarsche bende een Ser vische bende verslagen, zich meester gemaakt van het Servische dorp Niko- dun, 9 huizen in brand gestoken, 3 inwoneis gedood en 3 kinderen ont voerd. De Daily Telegraph verneemt uit Tand/.jer: Gouverneur Rmeki, uit Al cazar Kebir, heeft van de regeering bevel ontvangen, om onverwijld met alle troe pen, die hij heeft, tegen den stam El Hemadsj op te rukken, daar de zending van den sjerif van Wazan om Maclean bevrijd te krijgen, mislukt is. Vannacht, zoo meldde een telegram van Zaterdag uit New York, is de tem peratuur nauwelijks beneden de 90 graden gedaald, na den geheelen dag boven de 100 graden te zijn geweest. De armen hebben vreeselijk geleden. 's Nachts bleven de parken voor de arme menschen open en duizenden slie pen in het gras, terwijl anderen, even eens ten getale van duizenden, de wer- ven en hoofden bevolkten, om een luchtje te scheppen. De paarden op straat vielen Donderdag telkens neer, ofschoon zij af en toe door brandweerlui werden nat gespotenZondag was het wat koeler. U t verschillende plaatsen van Rusland koujoii weder berichten van boeren- onlusten, 't Is weer een treurige reeks van landgoederen die geplunderd zijn, landheeren die vermoord zijn en huizen die in brand gestoken zijn. Vooral in het gouvernement Podolië is het erg geweest. Er hebben hier en daar bloe dige gevechten plaats gehad tusschen de boeren en de troepen. Dicht hij de Russisch-Oostenrijksche grens zijn vijf en twintig joodsche emi granten, waaronder negen vrouwen en vier kinderen, vermoord, terwijl twaalf and'ren erustig gewond werden. Zij werden in een bosch onverhoeds door landlieden overvallen. Op het hulpgeroep der joden kwamen Kozakken, die de roevers verjoegen, nog vóór zij de lijken hadden kunnen berooven. Men vond op de lijken geld en kaartjes voor de Vereenigde Staten. Uit Salem, Michigan, wordt dd. 20 dezer gemeld: Een pleiziertrein, waarmede een groot aantal beambten der Pere Marquette Spoorwegmaatschappij met vrouwen en kinderen naar Detroit werd vervoerd, is in botsing gekomen met een goede rentrein. Beide treinen werden vernield; 22 lijken zijn te voorschijn gebracht; men gelooft echter dat er nog een groot aantal onder de vernielde wagens be graven liggen. Er zijn vele gewonden en dooden, bijna allen mannen. De rechter van instructie van het hof der gezworenen te Petersburg heeft de instructie ten einde gebracht tegen oen vereeniging, die gevormd was met het doel. om den Keizer, grootvorst Nikolaj Nikolajewitsj en minister presi dent v'tolipin te vermoorden. Het hof heeft de stukken aan den auditeur militair van het militaire gerechtshof te Petersburg overhandigd, opdat de schuldigen volgens de krijgswet gevon nist kunnen worden. Tegen 25 personen, van wie er 20 in voorloopige hechtenis zitten, is rechtsingang verleend. Drie zijn verdwenen en niet meer ontdekt. Er hebben allerlei vage geruchten geloopen, dat koning Peter van plan zou zijn afstand te doen van den troon ten behoeve van zijn zoon en dat hij zich ergens in Hongarije in het parti culiere leven zou gaan terugtrekken. Op een desbetreffende vraag van een vertegenwoordiger der NeueFreie Presse heeft koning Peter door zijn kabinets chef laten verklaren, dat hij nooit er aan gedacht heeft afstand te doen van den troon, waarop hij door den een- stemmigen wil van het Servische volk geroepen was. Hij voegde er nog aan toe, dat hij de toekomst met het grootste vertrouwen tegemoet zag. De correspondent van de Daily Mail te Ta> dzjer geeft verslag van een on- derh »ud met Moelai Taib, den sjerif van W ,ui, over zijne reis naar Raisoeli. Ik Raisoeli niet gezien, zeide hij maar mijne zending is niet mislukt' (Men weet dat in een Reuter-telegram van een volslagen mislukking is gespre ken.) De stammen hebben den eed van trouw aan den Sultan afgelegd, en waren volkomen bereid, om den Kmas-stam (onder welken Raisoeli kampeert) aan te vallen. Ik heb op twee uur afstands van kaïd Mac Lean gekampeerd en aan Raisoeli een boodschap gezonden. Hij weigerde met mij te onderhandelen „Gij zijt een goed man, antwoordde hij, maar na mijne vroegere ondervindingen zal ik nooit Marokkanen bij onderhandelin gen vertrouwen. De een of andere Eu- ropeesche mogendheid moet mij het gouverneurschap over de bergstammen waarborgen en mij tegen aanvallen vrij waren. Dan zal ik Sir Harry Mac Lean loslaten en geen losgeld vragen". De tent van Mac Lean, zoo vertelde Moelai Taib, is omringd door een gordel van Raisoeli's getrouwe aanhangers., terwijl de Kmas-stam daar weer omheen gelegerd is. Daar Raisoeli op zijn stuk bleef staan en ik de naburige stammen had gepelst, kon ik niets meer doen en ging henen. Moelai Taib dacht nog dat Raisoeli heimelijk aanmoediging vindt bij stille vijanden van Mac Lean in de omgeving van den Sultan. Het laatste nieuws, dat te Tandzjer over Mac Lean ontvangen is, zegt, dat Raisoeli, wel ver van zijn gevangene te laten ontsnappen, hem thans zoo treng bewaakt, dat alle gemeenschap tusschen Mac Lean en de buitenwereld opgehouden heeft. De altijd weer opkomende geruchten van de gevangenneming van Raisoeli en Mac Lean, beiden door de Kmas, worden niet bevestigd. Het magzen heeft boodschappers naar de Kmas gezonden. De stam heeft deze boodschappers goed ontvangen, en hun verzekerd, dat zij den Sultan getrouw zijn en dat de leden van den stam, als de regeering het vraagt, hun dien sten beschikbaar zullen stellen. Terwijl de kroonprins van Roemenië door een kleine Rumeensche stad tuf- tufte, is hij door een boer gesteenigd en gewond. De Prins zette den boer na, pakte hem en leverde hem over aan de politie. Uit Parijs werd Dinsdag geschreven De jury van de Seine heeft heden Soleilland, den verkrachter en moorde naar van het meisje Erbelding, ter dood veroordeeld. Een afschuwelijke atmosfeer heerschte in de donkere en leelijke zaal van het gezworenenhof het was niet alleen door de benauwende hitte en warme menschenlucht der dicht opeengepakte menigte, het was veel meer door de immoreele atmosfeer, het schouwspel der menschen, hun hou ding en gezichten, hun aanwezigheid zelf, opgetuigde actrices, de vrouwen der magistraten en hare vriendinnen tot bijna tusschen de zetels der rech ters en achter in de zaal advocaten die giegelende vrouwen ophijschen het was erger en vooral veel stuitender dan bij het beruchte carnevalproces van Gallay en Merelli; het geldt hier een afschuwelijke misdaad, in de misdadig ste omstandigheden op een meisje van 12 jaar gepleegd en het is enkel een ontaarde perversiteit die al die vrouwen hier als naar een theater heen gedre ven heeft. Noch de president van het hof noch het openbaar ministerie heb ben iets gedaan om de waardigheid der terechtzitting op te houden. Ge durende een schorsing wordt de houding van het publiek een ongenblik van zóó wilde rumoerigheid, dat even veront waardigde stemmen opgaan. Het publiek geeft zijn instemming te kennen als de doodstraf geëischt wordt. Onder ver warde opschudding en instemming ein digt de zitting. Buiten het gerechtgebouw staat een groote menigte die eveneens rumoerig en instemmend is. Men zal zich herrinneren dat van de misdaad van Soleilland de groote beweging tot behoud ran de doodstraf dagteekent. De belangrijke vraag is thans of Soleilland werkelijk ter dood gebracht zal worden. PlnaUeliik üieuwi. HEUSDEN, 24 Juli. Tot ons genoegen vernemen wij, dat de Naaml. Venn. Mij. voor scheeps- en ma chinebouw „Bergsche Maas" alhier, met den dag in uitbreiding t >oneemt. Op het oogenblik toch is het personeel reeds tot 45 personen gestegen en is haar ook weder den bouw opgedragen van een lichter, groot 240 ton laadvermogen voor een firma te Rotterdam. Naar wij vernemen hoopt a.s. Zon dag, 's morgens half tien en 's avonds half zes, in de Geref. Kerk alhier op te treden de weleerw. heer Ds. J. v. d. Linden, pred. te 's-Gravenhage. Z.eerw. was leeraar van 18801882 bij de toen genaamde Chr. gerf. kerk alhier. Bij Kon. besluit van 19 dezer zijn be noemd: in de provincie Noord-Brabant: tot heemraad van het waterschap hetNieuw- land van Altena, A. Middelkoop, te Alm- kerk en P. H. van Baasbank, te Werken dam; in het bestuur van het waterschap de Hooge Maasdijk van Stad en Lande van Heusden c a tot dijkgraaf P. L. Hon- coop alhier en tot heemraad J. van Dove- ren van Andel, te Wijk en H. van Laar hoven te Oud-Heusden. WERKENDAM. Onderstaande circu laire is in de gemeente verspreid, en geeft de voordeelen van gasverbruik weer. Even als bij de waterleiding is direct aansluiten aan te bevelen, want als men er later toch toe overgaat, moet men de installatiekosten zelf betalen. Helder, Juli 1907. Aan de ingezetenen van Werkendam. Met deze vragen wij voor het volgende uwe aandacht: Door den raad der gemeente Werken dam is aan ons concessie voor een steen- kolengasfabriek verleend. Indien zich nu een voldoend aantal verbruikers aanmelden, dan zullen wij spoedig tot stichting der fabriek overgaan. Met het oog op de plan nen is het echter noodig, dat wij nu reeds weten, hoeveel verbruikers er ongeveer zul len komen. Daarom vragen wij u, of u gasverbruiker zult worden, in welk geval u omstaand biljet gelieve in te vullen. Ten zeerste hopen wij, nu door ons een betere verlichting zal worden ingevoerd, dat onze pogingen gesteund zullen worden, door groote toetreding. Ook te Werkendam kan dan een gas fabriek bestaan, daar in meerdere gemeen ten, evengroot, ja zelfs in kleinere, gasfa brieken zijn. Aldaar stelt men dit zeer op prijs, het geen blijkt uit het volgende: In 1906 is te Schagen (3000 inwoners) een gasfabriek gebouwd, en begonnen met ongeveer 200 verbruikers, zijn er nu bijna 400. Dergelijke voorbeelden zijn er meer, doch ook bij u zal wel het groote nut eener gasfabriek bekend zijn. Daardoor heeft men: le. Een prettiger, zindelijker, gemakke lijker en niet duurder verlichting dan thans. 2e. een betere en goedkoopere straatver lichting, 3e. steeds gelegenheid tot koken, zoowel overdag als 's nachts en geen last van wal mende petroleumstellen of rookende kachels en alle warmte wordt benut, daar door uitdraaien het verbruik dadelijk ophoudt: Om van andere geriefelijkheden niet te spreken. Gasverbruikers elders, waardeeren de voordeelen zoodanig, dat het gasverbruik steeds belangrijk grooter wordt/ Bij een prijs van 10 cent per cub.M. voor lichtgas, kost een zeer groot licht per uur ongeveer 1 cent; kleinere lichten na tuurlijk minder, terwijl bij een prijs van 7 cent per cub.M. voor kookgas men 1 Liter water kan koken voor 1/5 1/6 cent. Om het gas ook onder het bereik van werkmans-gezinnen te brengen, zullen wij muntgas invoeren, waarbij leiding aanleg (ook binnenshuis), lichten en een kook- toestel geheel kosteloos wordt gegeven, en waarbij men voor één 2$ centstuk ruim 2 uur een zeer groot licht kan branden. Om de installatiekosten te beperken van den gewonen verbruiker, zullen wij aan hen die zich direct opgeven, de aansluiting kosteloos geven. Nog deelen wij mede, dat gas veel min- minder gevaarlijk is dan petroleum. Wij vertrouwen dat de gedane mededee- lingen u aanleiding zullen geven zich direct op te geven, doch in elk geval is het noodig dat er 150 a 200 verbruikers dade lijk komen. Hoogachtend, F. C. Bakker. J. Spruit. Zaterdag 11. werd het schoonmaken der binnenhaven besteed. De uitslag was als volgt: A. J. van Herwijnen f149, C* de Boon f 137.37 en B. A. Ippel f80. SLEEUWIJK. De landbouwvereeniging „Werkendam en omstreken" is voornemens een algemeene vergadering te houden Dins dag 30 Juli, 's avonds te 7 uur, bij mej. Wink. Punten van behandeling: 1. Huishoudelijke zaken. 2. Rekening en verantwoording over 1906/7. 3. Begrooting over 1907/8. 4. Benoeming bestuursleden. Aan de beurt van aftreding zijn de heeren B. Dekker, M. J. Meijer en W. de Waard. 5. Verslag der verschillende commissiën. 6. Uitloting 8 aandeelen van het stieren fonds. 7. Rondvraag en sluiten. Door tusschenkomst van den heer A. Sigmond, hopen de leerlingen uit de twee hoogste afdeelingen der beide open bare scholen in deze gemeente, een uit stapje te maken naar de diergaarde te Rotterdam. Onze vroegere dorpsgenoot, de heer J. T. H. Hofman, laatst hoofd der school te Uitdam, is in gelijke betrekking benoemd aan de zuiderschool te Oostzaan. Zaterdag j.l. had de tweejarige A. S4 het ongeluk in een diepen put met water te vallen. Gelukkig vond de moeder haar spoedig en kon haar bijtijds redden. ANDEL. Hoe gevaarlijk het spelen met de wipplank is, bleek hier gisteravond weer eens.' Terwijl eenige kinderen er zich mee vermaakten, kwam het 8-jarig doch tertje van den heer R. zoodanig te vallen, dat de arm gebroken bleek, terwijl een kleiner ventje met den vinger tusschen de plank raakte en dien ook heel erg bezeerde. Ingevolge besluit van den gemeente raad wordt aan den kantoorhouder van het hulptelegraafkantoor alhier eene jaar lij ksche tractementsverhooging van f 30 toegekend. Woensdag 31 Juli hoopt de zang- vereeniging „Heb de waarheid en den vrede lief", van hier uit eene plezierreis te maken. Per boot gaat de reis naar Nijmegen en van daar per spoor naar Arnhem. WIJK. Met den pluk en handel der vroege peren, z.g. „Janbazen", is hier reeds een begin gemaakt. Er wordt f5 per H.L. besteed. Ook met het noten plukken is men reeds aan den gang, welke hier in groote houten vaten, met zout ingepakt, naar Engeland verzonden worden. Hiervoor wordt op 't oogenblik f 6 per H.L. betaald. VEEN. Met het plukken van fruit is reeds een begin gemaakt. Zaterdag zijn reeds per beurtschipper Aaldijk de eerste peren, de zoogenaamde „Janbazen", naar Rotterdam verzonden. Er wordt besteed van f6 tot f7 per H.L. De opbrengst is vrij goed, hoewel ze niet groot van stuk zijn. Maandag had alhier een ongewone gebeurtenis plaats. De woning van de wed. v. R., welke van gemeentewege zou gerepa reerd worden, begon onverwachts in elkaar te zakken. Gelukkig was er volk aanwezig, zoodat de 80-jarige bewoonster er nog uit gehaald kon worden. 'tls maar goed, dat zoo'n krot, welke den naam van woning niet verdient, ge heel opgeruimd wordt. SPRANG. Maandagmiddag 12 uur brak alhier aan het Kaatsheuvelsche pad brand uit in het huis, bewoond door C. de Cloe en in eigendom behoorende aan den heer H. van Dortmond te Kaatsheuvel. Het per ceel brandde geheel uit. De inboedel werd gedeeltelijk gered. De oorzaak van den brand wordt gezocht in een gebrek aan den schoor steen. De inboedel is verzekerd. Het huis niet. De correspondent van de N. R. Ct. te Batavia seinde Zaterdag: Een patrouille onder luitenant Sie- burgh overviel 10 dezer de schuilplaats van een vijandelijken maradia, die sneuvelde. De voortvluchtige maradias van Madjene en Pemboewang kwamen in onderwerping. De maradia van Tjin- rana werd door roovers vermoord. De redactie teekent hierbij aan Het bovenstaande telegram heeft be trekking op gebeurtenissen in Mand- har, (Celebes). Zooals men zich zal herinneren werd in den nacht van 6 op 7 Juni 1906 de kampong Madjene overvallen en kon de controleur Ketting Olivier zich nog juist door een overhaaste vlucht red den. De maradia van Madjene had den voorafgaanden 4en Juni een verlof van drie dagen naar Pemboewang gekre gen. Toen nu des avonds van den 5en het eerste bericht over een voorgeno men aanval kwam, riep de controleur dat hoofd terug. Deze verzuimde echter aan dien last gevolg te geven. Hij ver dween spoedig, toen de Siboga in zicht kwam, naar kampong Adolang, die on geveer 6 uur het binnenland in ligt. Ook de maradia van Pemboewang vluchtte. In de maand Augustus van het vo rige jaar werd bekend, dat die hoof den zich ophielden te Maloenda in de omgeving van den roover en slaven handelaar Rammang Pakasiba. Het be stuur gelastte hun toen schriftelijk zich binnen 7 dagen te komen onderwer pen. Ook aan dezen last voldeden zij niet, maar vluchtten het binnenland in, nadat in den nacht van 26 op 27 Augustus een mislukte poging in het werk gestold was om hen bij verrassing in handen te krijgen. Met den maradia, die gesneuveld is blijkens bovenstaand, telegram, is wel licht bedoeld de maradia van Alloe, een staatje 7 uur benoorden Madjene gelegen, een der hoofdaanleggers van meergenoemde overvalling. Ook Tjinraua behoort tot Mandhar; de vermoorde maradia had weinig ge zag. Meer dan een jaar is er dus noodig geweest om de hoofden, die schuldig staan aan de overvalling van Madjene, in handen te krijgen. De 2de luitenant G. J. Sieburgh, die dit succes verkreeg, is reeds sedert het midden van het vorige jaar op Celebes aan het werk. De minister van landbouw heeft in verband met het in de provincie Zuid- Holland en een deel der provincie Noord-Holland heerschend mond- en klauwzeer als zijn oordeel te kennen gegeven, dat de veetentoonstelling van de in de maand September te 's-Hage te houden nationale en internationale landbouwtentoonstelling, door de Hol- landsche Maatschappij van landbouw georganiseerd, niet zal kunnen door gaan. Naar aanleiding van deze mededee- ling zal het hoofdbestuur der Holland- sche Maatschappij van Landbouw dezer dagen vergaderen ten einde hierom trent eene beslissing te nemen. De overige afdeelingen der tentoon stelling blijven gehandhaafd. Het zijn de volgende: zuivel (boter en kaas), paarden, pluimvee, bijen, zaden en pro ducten, fruit en groenten, staatszorg voor den landbouw, nieuwe vindingen, hoefbeslag, heideontginning, boschcul tuur, grondverbetering en zoetwater- visscherij. Zaterdag was de laatste dag van den wapenstilstand, waarin door werkgevers en werknemers van de Rotterdamsche havenarbeid werd toegestemd, opdat in dien tijd een commissie zou kunnen trachten, een vaste overeenkomst tot stand te brengen, teneinde alzoo door minnelijk overleg een bevredigende re geling te treffen. De afgeloopen week heeft de commissie permanent verga derd, Zaterdag bijna den geheelen dag. In elke vergadering bleek duidelijk dat beide partijen een minnelijke oplossing der kwestie zouden toejuichen, werden wederzijds concessiën gjdaan, tot heden zonder definitief resultaat. In een Zaterdagavond gehouden ver gadering die gepresideerd werd door mr. Reepmaker, secretaris van de Ka mer van Koophandel en o. a. werd bij gewoond door een deputatie der Duit- sche inporteurs, is besloten den wapen stilstand 4 dagen te verlengen (tot en met Donderdag). De elevators gingen Maandag weer aan het werk voor die inporteurs, die genegen zijn op die manier te ont vangen. Men meldt uit Vechel aan de 's-Hert. Ct.: Zaterdagn.m. omstreeks drie uur ont stond een hevige brand in den Erkel- kamp, nabij de sluis, waardoor twee huizen, bewoond door zes gezinnen, in een minimum van tijd in asch ge legd werden. De brand nam zoo snel toe, dat de arme bewoners bijna niets konden redden. De kleederen, die zij aan hadden, waren nog al hun bezit. In het huis, dat het eerst door de vlammen werd aangetast, lagen twee kinderen te bed en de deur was op slot, wijl de ouders van huis waren. De buren hebben de arme kleinen nog met groote moeite gered. Drie woningen waren laag verzekerd, echter geen enkele inboedel, zoodat hier onderstand wel noodzakelijk is. De brandweer was wel ter plaatse, doch kon niets uitrichten. De brand ontstond aan een hooimijt, die naast den gevel stond en de oorzaak is on bekend. Uit Oosterhout wordt aan dit blad gemeld: 5 arbeiderswoningen, een schuur, de sigarenfabriek van den heer Sick en een schoen magazijn zijn hier afge brand. De brand ontstond Zaterdagavond om vijf uur en woedde tot half negen. Daar er geen water was, kon men geen gebruik maken van de brandweer. Een varken en een geit kwamen in de vlammen om. Uit Nijmegen meldt men: Maandagmorgen is er onder Heumen een oude boerin door een automobiel, waarvan de bestuurder een Amerikaan was, overreden. De vrouw is, kort na dat ze in het Canisius Ziekenhuis alhier was opgenomen, overleden. Op de scheepswerven van de firma C. van der Giessen en Zonen te Krim pen aan den IJsel is Maandagmorgen een werkstaking uitgebroken. Ongeveer een 400 man staken. Volgens de Zutph. Crt. is Zondag onder Vaassen een verpleegde van de bedelairskolonie De Ganzenemmer welke met minder goede bedoelingen de woning van den daglooner B. was binnengedrongen, door dezen uit zelf verdediging gedood. Maandagmiddag kwam de justitie uit Zutpheu, vergezeld van een geneesheer, waarbij gebleken is, dat de dood ver oorzaakt is, doordat een geweer diep in de oogkas is geduwd, waardoor een bloeduitstorting onder hersendruk ont stond. De verdachte B. heeft bekend, dat hij bij ongeluk met een oud geweer naar den verslagene heeft gestooten, toen er ruzie ontstaan was tusschen hem en twee verpleegden van de bede laarskolonie. Toen het ongeluk geschied was, heeft B. den ongelukkige op een stoel gezet en daar kalmpjes laten doodbloeden. Eerst twee uur later werd de politie gewaarschuwd en een dokter gehaald. De andere verpleegde was er intusschen vandoor gegaan en herinnerde zich bij het gerechtelijk onderzoek niets meer. Natuurlijk speelt de sterke drank weer een hoofdrol in dit drama. Uit Oldenzaal schreef men Zondag Hedenmorgen had tusschen hier en Losser, nabij de halte Bethelem, op de

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1907 | | pagina 2