KINDER MEEL. gewond en naar het ziekenhuis ge- 1 racht, waar zij gevangen gehouden worden. Nog een aantal andere per sonen werden gearresteerd en een boek met recepten benevens een voorraad scheikundige producten in beslag ge nomen. Omtrent de staking in de haven van Antwerpen valt niet veel bijzonders te melden. De Engelsche sjouwers, die aangevoerd werden om het werk der stakers over te nemeD, blijken geen vaklui te zijn en geven ook door hun gedrag reden tot velerlei klachten. De aanvallen, waaraan zij van de zijde der Antwerpenaars blootstaan en de manier, waarop zij die beantwoorden, zijn oor zaak, dat de kapiteins van verschillen de sleepbooten weigeren die lieden van en naar boord van de hun tot huis vesting dienende stoomboot Cambroman te brengen, omdat zij hun leven en dat van hun personeel niet in gevaar willen stellen. En zelfs een deel der bemanning van die boot moet van boord gevlucht zijn, omdat de Engelsche on derkruipers, die zich voortdurend aan drankmisbruik schuldig maken en on derling twisten en vechten, ook hen mishandelden. Het stakingscomité heeft biljetten onder hen verspreid met de raadgeving om naar Engeland terug te keeren. Volgens gerucht zullen er ook Duitsche arbeiders naar Antwerpen komen. Vier elevators zijn onder geleide der politie naar de nieuwe Noorder dokken gebracht om daar het werk der stakende graanlossers te verrichten. Volgens een telegram uit Odessa is daar gisteren een aantal buitenlanders in hechtenis genomen, die met de stoom boot Rostof uit Macedonië waren aan gekomen. Men vond in hun bezit veel ontplofbare stoffen, plannen van Odessa en andere steden, adressen van de hoog ste vertegenwoordigers van het gezag, een handeling voor het straatgevecht met geregelde troepen en voorts hand leidingen voor het bouwen van barri- kaden en vervaardiging van bommen. Onder de gearresteerden bevinden zich Armeniërs, Turken en Perzen. Een ander telegram uit Odessa meldt, dat daar vier anarchisten uit Varna in hechtenis zijn genomen, onder verden king dat zij de vermoording van den consul te Odessa in den zin hadden, om daardoor een inmenging van de groote mogendheden in de Macedonische aangelegenheden uit te lokken. De laatste berichten brengen nog eenige bijzonderheden over de beschie ting van Casablanca. Zoo verneemt de Times, dat de Fransche matrozen van de Galilee, de eerste troep die de stad binnenkwam, in een val liepen. Zoo dra de Franschen binnen waren geko men door de poort aan de zee, viel de poort dicht en de mannen stonden te genover een talrijke troep Marokkanen in uniform. De matrozen sloegen zich met de bajonet door de overmacht heen, velen doodende. De Tribune verneemt uit Tandzjer De Europeesche kolonie wordt steeds ongeruster. Maraboets, die in de inland- sche wijken den heiligen oorlog tegen Christenen en Joden predikten, zijn aanstonds in de gevangenis gezet. De Daily Mail verneemt uit Tandzjer Vele inwoners ontvangen brieven van stamgenooten in den omtrek, die hen uitnoodigen in de dorpen te komen, waar er samenkomsten worden gehouden om te spreken over de gebeurtenissen van Casablanca. De Fransche gezant te Tandzjer heeft den vertegenwoordiger van den Sultan kennis gegeven, dat Frankrijk de stad zou behandelen gelijk Casablanca wedervaren is, zoodra er Europeanen gedood worden. De berichten uit Marokko waren Vrijdag minder geruststellend. Mogador zou bedreigd worden, Mazagan gebom bardeerd. De nadere berichten omtrent hetgeen te Casablanca voorgevallen is zijn ook verre van geruststellend. Zes Fransche zeelieden zijn misschien ge dood, in de joodsche wijken zou door de Kabylen schrikkelijk geplunderd en gemoerd zijn. Men vraagt zich met spanning af, in hoeverre de uitbarsting van Mohammedaansch fanatisme zich zal verbreiden. Dit zou den toestand zeer verergeren en Frankrijk in een moeilijken toestand plaatsen. Een wer kelijke Marokkaansche expeditie wil Frankrijk niet. Dit zou op het oogen- blik een onderneming zijn, waarvan noch het einde, noch de verwikkelin gen, noch de kosten, noch het voordeel te voorzien zouden zijn. Toch zou Frankrijk niet ongaarne van de hui dige omstandigheden gebruik maken om zonder verwikkelingen en zonder groote onkosten zijn overwicht in Marokko te bevestigen. Een correspondent van de Daily Mail is de eenige Engelsche verslaggever, die de beschieting van Casablanca heeft bijgewoond. Hij schrijft in een telegram uitvoerig wat hij gezien heeft. De gru welen, die vóór de beschieting in de stad voorvielen, zegt hij, waren erger dan de slachting, die de beschieting teweeg bracht. Hij weigert in bizon der heden verslag te doen van de wreed heden, die de woeste Kabylen in de Joden-wijk bedreven. Uit het Engelsche consulaat zag hij vele Joden dood slaan en vele Marokkaansche vrouwen weg halen en mishandelen. Op groote schaal werd er geplunderd zonder onderscheid waar. Bij den algemeenen moord bleven alleen de Engelschen gespaard. Een bende plunderde de Marokkaansche staatsbank en maakte 3000 pond buit. De Tribune vernam Vrijdag uit Tand zjer: De Andzjera's naderen de stad. Men hoort schieten. De onrust is groot. Kaap Juby is 30 Juli aangevallen door een rooversbende, bestaande uit mannen van de stammen Aitoer jasa en Ait djemal. Er zijn verscheiden soldaten van het garnizoen gedood en de overigen zijn gevangen genomen. De winkels zijn geplunderd en de voor raden geroofd. De gouverneur is in een bootje ontkomen, naar het eiland fort Moula Ainin. Een karavaan die uit Adrar op weg was naar kaap Juby is door roovers aangevallen en gedwongen terug te keeren. Kaap Juby ligt een heel eind zuide lijker dan Marokko en is Fransch ge bied. De bevolking heeft daar in de buurt echter veel overeenkomst met die van Marokko, en het is zeer waarschijnlijk, dat de gebeurtenissen te Marakesj en Casablanca samenhangen met dezdn aan val op Kaap Juby. Kaap Juby ligt in de buurt van de woonplaatst des groo- ten too venaars Ma el Ainin. Deze fana tieke profeet heeft ook bij Casablanca gewerkt in den laatsten tijd. Itirmenland. De correspondent van de N. R. Ct. te Batavia seinde gisteren. Opnieuw is een afdeeling infanterie in Mori door de bevolking vermoord. Een voorloopig bericht spreekt van het sneuvelen van 2 officieren en 45 dwang arbeiders. Uit den Haag meldt men Blijkens een uit Nederlandsch-Indië ontvangen telegram zijn bij een over valling van patrouilles in Tomori (Ter- nataansch gedeelte van Oost-Celebes) gesneuveld twee officieren 9 Europee sche en 22 Inlandsche militairen bene den rang van officier. Over deze overvalling seint de be richtgever van het Hdbl. te Batavia „Te Makassar is bericht ontvangen, dat de dekkingsgroep bij den wegaan leg in het binnenland te Toemboekoe, nabij de golf van Tomori, is overvallen. De groep bestond uit twee officieren en 45 man. Allen zijn gesneuveld." En nader „De patrouille werd tijdens de berei ding van het eten overvallen door een bende van 600 man. Bij de vluchtenden werden de hielpeezen doorgehakt, daar na werden ze gruwelijk afgemaakt." Het vanwege den minister van land bouw, nijverheid en handel ingestelde onderzoek naar de mijn worm ziekte van de in de Limburgsche steenkolenmijnen werkzaam zijnde arbeiders (ongeveer 2500), is thans nagenoeg afgeloopen. Over de resultaten is men in het be treffende mijndistrict zeer tevreden. Dank zij de doortastende maatregelen ter bestrijding dezer ziekte door het staatstoezicht op de mijnen genomen en de medewerking door de mijndirecties en arbeiders verleend, bedraagt het ge tal der mijnwormdragende arbeiders ten opzichte van het geheele aantal arbei ders, dat onder den grond is werkzaam gesteld, thans nauwelijks 2 percent. Ongeveer 3 jaar geleden, toen de mijn- wormziekte in de Tweede Kamer werl ter sprake gebracht, bleken bij een al gemeen onderzoek vanwege den Centra- len Gezondheidsraad ingesteld, 20 üt 25 percent mijnarbeiders mijn wormen bij zich te hebben. In de Nederlander lazen we 't vol gende Is het de gewoonte, dat de militairen in de verschillende garnizoensplaatsen bij gelegenheid van de verjaardag van II. M. de Koningin-Moeder geen dienst hebbenhet garnizoen te Willemstad heeft op dien dag op last van den waar- nemenden Garnizoens-Commandant, lui tenant J. A. Musgert een militairen marsch van vier ure gemaakt, waarbij verschillende soldaten hun voeten moe ten stukgeloopen hebben. Inzake de erfgooiers-kwestie heeft Bussum een „Nieuwere" partij gefor meerd. Opgericht is namelijk eene „Vereeniging van on- en minvermo gende Erfgooiers", welke trachten wil te komen tot verkoop van de gronden en tot verdeeling van de opbrengst. In een ledigen coupé van een der buitenlandsche treinen van den Staats spoor is te Utrecht een oude kous ge vonden, waarin zich een buitenlandsche geldswaarde van ongeveer f 500 bevond. Maandagavond is onder de gemeente Oost en West Souburg een 15-jarige jongen uit Vlissingen door een hem onbekenden jongen van ongeveer ge lijken leeftijd, zonder eenige aanlei ding, met een mes in de borst gesto ken. De verwonde jongen werd te Souburg eerst geneeskundig hehandeld en keerde daarop naar Vlissingen te rug, waar hij weer dadelijk onder ge neeskundige behandeling moest worden gesteld en waar bij de politie aangifte van het gebeurde werd gedaan. De marechaussee is er Woensdag in geslaagd den dader op te sporeneen jongen uit Middelburg. Deze werd met de verwonde geconfronteerd en bekende toen de mishandeling te hebben ge pleegd. De toestand van den verwonden jon gen is verre van gunstig. Men meldt uit den Haag: De heer J. A. Roijer, chef van de afdeeling kunsten en wetenschappen aan het ministerie van binnenlandsche zaken, heeft uit Zwitserland bericht ontvangen, dat zijn oudste zoon bij een bergbeklimming om het leven is ge komen. De op zoo noodlottige wijze om het leven gekomen jongeman was een veelbelovend student in de medi cijnen, die binnenkort te Leiden zijn doctoraal-examen zou doen. Donderdagochtend werd korporaal v. d. K., van het 5e eskadron te Zut- phen op het appél vermist. Deze kor poraal had nog kazernearrest wegens het jongste desertiegeval. Op het ar- tilloriepark zijn een stalbuis en stal- broek gevonden. Van de vermissing is kennis gege ven aan de politie, daar een ongeluk niet is uitgesloten. Te Wagenberg (N.-Br.) is het 2-jarig zoontje van de wed. de R. waarschijn lijk al spelende onder een of ander voertuig geraakt. Een voorbijganger zag het kind liggen, wien.s hoofdje bijna geheel verpletterd was. De dokter kon slechts den dood constateeren. Te Vriescheloo (Gr.) woedde Woens dag een groote veenbrand. Tachtig dag werken droge turf hadden door onbe kende oorzaak vlam gevat. Aan blus- schen viel niet te denken. Donderdag morgen was de geheele turfvoorraad tot asch verteerd. De turf, toebehoorende aan de heeren Kremer, Rookmaker c. s. te Bellingwolde, was gedeeltelijk ver zekerd. Woensdag en Donderdag zij n ook de drie andere lijkjes van de bij het on geluk op de IJmuider pier verdronken jongens, aan het Noorderstrand aldaar aangespoeld. Gisterenmiddag werd door eenige jon gens uit het water van de Oude Gracht, achter de Twijnstraat, te Utrecht, het lijkje van een pasgeboren kind opge haald; het was gewikkeld in kranten papier en verkeerde in verregaanden staat van ontbinding. De jongens brach ten hun vondst naar het politiebureau in de Agnietenstraat. Het reizigers-vervoer met de mail booten der maatschappij „Zeeland" te Vlissingen is dit jaar bijzonder druk en is nog nooit zoo groot geweest. Er zijn dit jaar reeds ruim 5000.passagiers meer vervoerd dan in hetzelfde tijdvak van 1906. Te Son en Breugel, bij Eindhoven, heeft Maandagnacht noodweer gewoed. Een 1000-tal ruiten zijn vernield, groe pen boomen van 14 stuks ganseh ont worteld en middendoor geknakt als riet, wel 100 in het geheelpannen, schoor- steenen en stukken van daken lagen overal verspreid. Wel 150 vogeltjes werden op den grond gevonden. Het volk meende dat de wereld ver ging. Onder de bakkersgezellen op de En- schedésche broodfabriek der firma Fran ke en Ter Weele, is thans een actie gaande, welke van zeer ernstigen aard kan worden. De reden daarvan is aldus: Door de firma werd verklaard, dat zij zich wegens overproductie genoodzaakt zag, een ar beider te ontslaan. Om geen schijn van partijdigheid op zich te laden, liet de firma onder de jongstgekomen arbeiders Nordkof en Ten lleggeler loten, wie ontslag zou krijgen. Het lot was laatstgenoemde ongun stig, doch noodgedrongen namen de andere arbeiders genoegen met deze zonderlinge wijze van handelen. Echter werd eenige dagen later den meestersknecht Lubbers meegedeeld, dat hij zonder enkele gegronde re den terug zou worden gezet tot bakker, en in zijn plaats zekere Van der Meulen zou worden aangesteld. De arbeiders namen met deze wijze van doen geen genoegen en verklaar den om zeer bijzondere reden, met Van der Meulen niet te willen werken. De firma bleef echter haar standpunt handhaven, met gevolg, dat alle bak kers het werk met 14 dagen hebben opgezegd. Daar de broodbezorgers zich met de bakkers solidair hebben verklaard, laat het zich aanzien, dat de firma Franke en Ter Weele zeer waarschijnlijk haar fabriek zal kunnen sluiten. Uit Enschede wordt aan het Vad. gemeld De bakkers-actie bij Franke en Ter- weele is geëindigd, daar de meesters knecht Luebbers gehandhaafd blijft. Een vreeselijk ongeluk is Donderdag avond omstreeks kwart na zes nabij het Roode Hek te Schiedam gebeurd. Een 5-jarig kereltje, Jan van der Stap, die dicht bij de ouderlijke woning nabij het Roode Hek speelde, zag zijn moeder aankomen en liep haar tege moet, daarbij de rails van de electriscbe tram overstekende. Ongelukkigerwijze struikelde hij en viel juist op het oogenblik, dat een tram zou passeeren. Wel remde de wagenbestuurder uit alle macht, maar het onheil kon niet vooj komen worden, de wielen gingen over de beentjes en sneden die formeel af, terwijl ook een armpje zoo goed als afgereden werd. Wat de moeder gevoelde, die daar haar jongste kind zoo deerlijk zag ver minken, moet ontzettend zijn geweest, met geweld moest zij worden naar huis gebracht, waar zij letterlijk als een waanzinnige moest worden in bedwang gehouden. Het ongelukkige ventje werd door een man op de armen genomen en naar het tramhuisje gebracht, waar spoedig een dokter verscheen, die zijn onmid- delijke overbrenging naar het zieken huis gelastte. Het knaapje was reeds bij het op nemen geheel bewusteloos en is niet meer tot bewustzijn gekomenbij aan komst aan het ziekenhuis stierf het. Een buurvrouw, die de afgesneden beentjes zag liggen, raapte die op, om ze naar huis te brengen, maar zij viel flauw, nog vóór ze het huis had be reikt; later zijn die ook naar het zie kenhuis gebracht. I*laal«el(ili iIIcuwn. ♦HEUSDEN, 10 Augustus. Een dekknecht van de stoomboot van hier op Rotterdam, bezocht gisteren aldaar de markt om een mes te koopen, toen hij tot de onaangename ontdekking kwam, dat hij zijne portemonnaie miste, met f 5,51, die hem vermoedelijk aldaar was ontrold. Aan den heer Huisman, directeur van het post- en telegraafkantoor alhier, is we gens gezondheidsredenen een verlof van drie maanden toegestaan. De pontonniers schijnen binnenkort weer een oefeningstocht langs de Maas te zullen houden. Althans de vorige week vertoefden, in verschillende plaatsen langs de rivier een aantal officieren van dat corps uit Dor drecht, om opmetingen te doen voor een oefeningstocht. SLEEUWIJK. Donderdagavond tegen acht uur ontstond door onbekende oorzaak in een schuur van den landbouwer G. B. brand, die weldra oversloeg op de woning en deze geheel in asch legde. Ook de boe- renstelling van den landbouwer P. J. en de woning van den arbeider J. v. D. wer den mede een prooi der vlammen. Eerst tegen elf uur was men den brand meester en kon de spuit uit de Werken, die met die uit Sleeuwijk de belendende gebouwen had trachten te behouden, inrukken. De spuit uit dit deel moest echter nog tot 's morgens 5 uur werkzaam blijven. Van den landbouwer B. is nog een geit en een varken in de vlammen omgekomen. Naar wij vernemen, wordt de schade door eerst genoemde landbouwers geleden, grooten- deels door assurantie gedekt, doch van den arbeider v. D. was niets verzekerd. Voor hem is de schade dan ook groot. ALMKERK. Van C. van Drunen is een tweejarig kind in een sloot vlak voor de ouderlijke woning verdronken. Pogingen om de levensgeesten op te wekken waren helaas vruchteloos. GENDEREN. Met algemeene stemmen is tot herder en leeraar bij de Geref. Kerk alhier beroepen, de Weleerw. Heer Ds. J. D. Wielenga te De Leek. EETHEN. Ds. W. van Asch, predikant bij de Ned. Herv. Gem. alhier, hoopt 1 October a. s. als zoodanig zijn zilveren jubileum te vieren. Hij aanvaardde de Evangeliebediening den 22en Februari 1880 te Giessen-Nieuwkerk waar hij tot zijn vertrek naar hier werkzaam was. BENEDEN LANGSTRAAT. In den hooi- handel komt meer beweging; vooral naar het oude hooi bestaat sterke vraag. Van het nieuwe hooi is men in de persen nog niet zeer gediend. Men besteedt voor het overjarige hooi f 14,50 f 15, voor het nieuwe f 11,50 f 12 per 500 kilogram. WOUDRICHEM. Naar men schrijft, wa ren de uitkomsten der zalmvisscherijen op de Waal, de Merwede en de Lek in de laatste 8 dagen zeer bevredigend. In het traject van Tiel tot Woudrichem werden 96 zalmen gevangen, by Gorinehem 129 te Hardinxveld 290 en te Ammerstol 101 stuks, waaronder 19 St. Jacobjes. Boven dien bemachtigden de visschers 2 steuren, die te zamen f 202 opbrachten. De besom ming aan andere rivier- en poldervisch was minder loonend. Zalm is thans vrij laag in prijs, en deed f 0.90—1.15, St. Jacobjes f 1.10—f 1.35 aal 2025, paling 5055, snoek 2023, snoek baars 3840, zeelt 2831, baars 16—20, bliek 1215, voorn 610 cent, alle3 per half K.G. BOMMELERWAARD. De levering van zilveruitjes is thans in vollen gang. De opbrengst is boven verwachting goed te noemen. Per H.L. (pl. m. 60 K.G.) wordt 3| 4 gulden besteed. AALBURG. Zondagmiddag nam Ds. Boekestein afscheid van onze gemeente met eene prediking waaraan ten grondslag lag Num. 6 22 en verv. Een talrijke schare, zoo van hier als elders woonde deze plechtigheid bij, aan het einde der godsdienstoefening werd de leeraar toegesproken door den consulent Ds. Koolhaas, van Genderen, waarop de gemeente hem toezong Ps. 121 4. GAMEREN. Gisteren had alhier een treurig ongeval plaats. De landbouwer P. Soer, zou met zijn leege kar op eene kade een voer hooi passeeren met het gevolg dat de kar omsloeg en S. er onder terecht kwam, en bijna onmiddellijk dood bleef, de overige personen welke ook op de kar zaten kwamen er zonder ongelukken af. S. Laat een talrijk gezin achter. ANDEL. De rekening dezer gemeente over het dienstjaar 1906 bedraagt, zooals ze door den Raad voorloopig is vastgesteld, in ontvangst f 9795,07£ en in uitgaaf f 6145.1H alzoo een batig slot van f 3649,96. HERPT. Door den Rijksveearts den Heer Hilwig te Heusden, is onder het vee van de Wed. Adrian. Buijs, mond- en klauw zeer geconstateerd. Maatregelen worden genomen om uitbreiding der ziekte tegen te gaan. Dit is het eerste geval in het Land van Heusden en Altena. 't Is te hopen voor de veehouders dat het bij dit geval blijft. NIEUWENDIJK. In de Geref. Kerk alhier zal a. s. Zondagavond optreden de Heer A. Thiele, theolog. student, uit Vrij- hoeve-Capelle. Een dochtertje van J. C. O. viel in het buitengat vlak voor de bermsluis, doch ze werd door den zandschipper J. Colijn gered. LAND VAN ALTENA. De gevreesde ziekte in de aardappelen begint zich hier op vele plaatsen te vertoonen. Bij sommigen is 't al erg. GORINCHEM. Wegens het heerschen van het mond- en klauwzeer heeft de Minister van Landbouw, enz. een besluit uitgevaar digd, waarbij het houden van markten van herkauwende dieren en varkens met ingang van 7 dezer is verboden. Aan Z.Exc. is, in verband met dit be sluit, een door 250 personen geteekend request verzonden, met verzoek om wegens de onberekenbare schade welke het aan de Gorinchemsche burgerij zal toebrengen, op dit besluit terug te komen. Om den Minister over den toestand in deze streek geheel in te lichten, en te pogen hem tot andere inzichten te brengen, waren gisteren bij Z. Exc. op audiëntie de heeren mr. N. G. Pierson, afgevaardigde der 2e Kamer voor ons districtR. F. C. de Bruyn, burgemeester; mr. J. W. van der Poel, sec retaris der afd. „Gorinehem v. d. Holl. Mij. van Landbouw" en M. C. de Korver, lid van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken. Welkvoedse! roor KinderenenZieken. Burgerlijke Staml. Werkendam, van 2 tot 9 Aug. Geboren: Anna Maria, d. v. C. H. Biesheuvel en C. SchoonMaarten, z. v. D. Klop en T. Schmidt. Andel, over de maand Juli. Geboren: Jan, z. v. Gerrit Verwijs en Geertrui Willemina AldersJan Frede- rik, z. v. Govert Crielaard en Cornelia Leske Pieterse. Nederhemert, over de maand Juli. Geboren Cornelia Wilhelmina, d. v. E. H. Smits en M. van Heemskerk; Jan, z. v. L. van Wijk en B. Hobo; Cornelis Pieter, z. v. J. D. van den Oever en W. v. Rees. Aanbestedingen. 21 Aug. Min. van Waterstaat, het maken van wer ken tot verbetering van den IJssel bij Kampen. Raming f 18.6*-. 26 Aug. Prov. bestaar van Utrecht, het maken en inhangen van twee nieuwe beneden-schntdeuren voor de KonioginnesluU te Vreeswjjk. Raming 10.855.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1907 | | pagina 2