dat het te eeniger tijd wel tot een oor log tusschen Japan en de Vereen. Sta t» n zal komen. De President heeft gewei- g rd hem in audiëntie te ontvangen ©uier voorwendsel, dat hij geen tijd heeft. Eergi teren heeft te Parijs een jury van apachen, het schuim der maat schappij, dat voor geen moord terug deinst, een kameraad, zekeren Pain- blanc, die van verraad aan de politie werd beschuldigd, tot verbauning ver oordeeld. Er werd 30 francs bijeenge bracht om hem naar Brussel te ver huizen en daarna bleef de bende nog eenigen tijd bijeen. Door drank verhit geraakte de jury weldra aan het twis ten en haar voorzitter, bekend onder den bijnaam „de schrik van den Fau bourg Montmartre", verweet aan Pain- blanc zijn verraad. Deze trok een dolk en stootte dien zijn tegenstander in het hart, zoodat de dood weldra volg de. Een artillerist ontwapende den moordenaar, die vervolgens door de politie werd gearresteerd, maar zijne schuld ontkent. Dat zal hem echter niet baten, want ditmaal hebben al zijne kameraden tegen hem getuigd. De correspondent van de Matin te Casablanca seinde Woensdag dat de Mooren de Franschen feitelijk in de stad van de landzijde omsingelen en belegeren. Dat lijkt wel bedenkelijker dan 't is, maar 't vergt groote waak zaamheid. Generaal Drude is dan ook eenigszins ongerust. Hij is dag en nacht in de weer. Er zijn te weinig troepen, zegt de correspondent en te weinig ge schut. Naar de Times uit Tandzjer verneemt, bevindt de sultan te Fes zich, volgens berichten van daar, in een netelige stel ling. De oelema's prediken den heiligen oorlog tegen de ongeloovigende sultan acht zijn troon en zelfs zijn leven be dreigd, als bij daartegen in gaat. Uit Leipzig en Marburg en van den Harz komen berichten van zwaren storm en sneeuw, met feilen hagelslag. Op den Broeken zijn van een hotel 450 ruiten ingehageld. In Mexico schijnt men vrees te koes teren voor het spoedig uitbreken van een algemeenen oorlog in Midden-Ame- rika. Guatamala en San Salvador zouden dan vechten tegen Honduras en Nica ragua. In de dyramietfabriek te Ddmitz, aan de Elbe, hebben Donderdagmorgen vroeg eenige hevige ontploffingen plaats ge had, waardoor veel schade werd veroor zaakt. De luchtdruk van de ontploffingen was zoo sterk, dat op bijna drie uur af- stands ruiten gebarsten zijn. Een aan tal bijgebouwen van de fabriek zijn er door vernield en verderop hebben vele huizen schade geleden. Een later bericht geeft van de ver woesting uitvoeriger beschrijving. In Dömitz is in enkele straten geen ruit heel geblevenvele daken zijn afgerukt. In de dorpen Pansendorf en Klein- Schmölen is 't nog erger; alle daken zijn er afgerukt. Vrijdagavond heette het, dat er 12 lijken geborgen waren (de meeste slachtoffers zullen wel uit elkaar geslagen zijn), maar het aantal omgekomen werklieden is nog niet vast gesteld kunnen worden. De wet van 16 Juli 1907 (Stbl. no. 222), die in de Staatscourant van j.l. Zaterdag is afgedrukt en alle tiend pliehtigheid opheft, treedt eerst op 1 Januari 1909 in werking, op een paar artikelen na, die terstond van kracht worden. Tot die artikelen behoort in de eerste plaats het voorschrift van art. 1 al. 2 „Tiendpliehtigheid kan niet meer wor den gevestigd". En dan de belangrijke artikelen 83 en 84, aan het slot der wet voorko mende. Daarin wordt bij vrijwillige opheffing van tiendpliehtigheid vóór 1 Jan. 1909 aan den heffer van Rijks wege een premie toegekend van 4 pet. van den afkoopprijs, indien deze op bij Koninklijk besluit te bepalen wijze doet blijken dat die prijs te goeder trouw is overeengekomen en niet overmatig is. De tiendplichtige kan dan verlangen dat de afkoopprijs van Rijkswege wordt voldaan, en dan rust op elk kadastraal perceel een „tiendrente" ten behoeve van het Riik, bedragende 5 44 pet. van het bedrag van den afkoopprijs, over elk der 30 jaren volgende op 1 Jan. 1909. Heeft geen vrijwillige opheffing plaats gehad, dan geschiedt de regeling der schadeloosstelling na 1 Jan. 1909 op de wijze in de wet bepaald. Men schrijft uit Zevenaar aan de Geld. Eergisteren middag hadden onze ma rechaussees het geluk de beruchte stroo- ners Hent en Jan Driessen onverwacht te overvallen. Beiden hadden resp. nog 3 en 10 maanden vrij logies van den staat tegoed. Wanneer men in aanmerking neemt, dat voor twee jaar 40 tot 100 politie mannen op de been zijn geweest om deze gevaarlijke sujetten te vangen, mag men gerust zeggen, dat dit voor onze marechaussees een buitenkansje is. De politie te Amsterdam heeft Don derdagmorgen een belangrijke arrestatie gedaan. Het was haar bekend geworden dat de beruchte Jaap Haleber, een reci divist, die zich aan tal van misdrijven te Rotterdam, Den Haag en Amsterdam heeft schuldig gemaakt, en in't bijzon der gezocht werd in verband met een diefstal te 's-Gravenhage in het voor jaar gepleegd, zich weer te Amsterdam ophield. Na lang zoeken mocht het haar gelukken Woensdagavond den ge zochte op te sporen, doch deze wist zich in een der zijstraten van de War moesstraat uit de voeten te maken. Don derdagmorgen omstreeks 5 uur verliet hij zijn schuilplaats en wilde reeds koers zetten naar het Centraal-Station, toen een agent van politie hem her kende en mede naar het bureau nam. Tevens heeft de politie aldaar de 23- jarige M. Sons aangehouden; deze, een berucht recidivist, heeft reeds meerma len wegens inbraak langen tijd in de gevangenis doorgebracht. Anderhalfjaar geleden werd hij uit een 5 jarige ge vangenschap ontslagen. Son trachtte nog over het dak te vluchten. De man is een boezemvriend en trouwe kame raad van den beruchten inbreker Jan Stubbe, welke zich thans, verdacht van braak te Rotterdam, in voorarrest be vindt. Wellicht gelukt het de recherche door deze aanhouding een draad in handen te krijgen, welke tot arrestatie van de verschillende betrokkenen kan leiden. Een bewoonster van de Adriaanstraat te Utrecht bemerkte eergisterenavond bij haar thuiskomst, dat het slot van de voordeur was veranderd tijdens haar afwezigheid. Bij onderzoek bleek dat de huisheer, wegens het niet betalen van de huur door de bewoonster, had zorg gedragen dat deze niet meer het huis kon binnengaan. Er zat niets anders voor haar op, dan onderdak te zoeken bij een familielid. Men meldt uit Tilburg: Toen Vrijdagmiddag de stoker van de ehemicaliën-fabriek des heeren W. in de Veldhovenstraat in de machine kamer kwam, vond hij daar het lijk van den directeur, den heer P. L., met verbrijzelden schedel op den grond lig gen. Men vermoedt, dat de heer L. met een der machines in aanraking is ge komen die hem den schedel verpletterde. Het lijk is naar het gasthuis overge bracht. Woensdagmorgen is nabij den Doel op de Schelde van de goederenboot William Egan 19 een vrouw over boord gevallen of gesprongen, en zeer vermoe delijk verdronken. De vrouw was in Antwerpen met haar beide kinderen door den kapitein uit medelijden aan boord genomen om haar te Hansweert, haar woonplaats, aan den wal te zetten. De kinderen zijn te Hansweert onder dak gebracht. Men meldt uit het kamp van Olden- broek aan de Avp. Sedert eenigen tijd vermisten officie ren en manschappen gouden voorwerpen. Eergisteren zag een korporaal een ander met een ring, dien hij al 4 maanden miste. Een onderzoek werd ingesteld, dat tot voorloopige in arreststelling van 2 kanonniers leidde, die verklaarden den ring te hebben gevonden, maar wier verklaringen niet klopten. Een korporaal is ook bij de zaak betrokken. vige ontploffing, waarbij mej. v. H. ernstig in het gelaat werd gewond haar hoofdhaar was geheel verschroeid. Per brancard is zij naar het Ziekenhuis te Zutphen vervoerd. Van haar woning zijn eenige ruiten gesprongen, deuren zijn geblakerd, en het muurwerk is op enkele plaatsen gescheurd. Omtrent het geheimzinnige geval te Amsterdam (zie ons vorig no.) verneemt de Tel., dat er bij de vrouw in de Go- vert Flinckstraat twijfel is ontstaan, of de brief wel van haar man afkomstig is, daar het schrift niet geheel en al op het gewone handschrift gelijkt. Eergisteren vertrok zij naar Duisburg, vanwaar de brief kwam, om daar ter plaatse een onderzoek in te stellen naar den schrijver, en om te zien, of dit haar man is. Uit Tiel wordt geschreven: De rivierpolitie, bestaande uit Rijks veldwachters, is weer ingesteld, wegens het lage water. De controle wordt hoofd zakelijk uitgeoefend op den diepgang der schepen. Het maximum is gesteld op 2.62 M. Een waarschuwingsbord is voor de stad opgesteld, de diepte der vaargeul aangevende als te zijn 2.65 M. Er zijn reeds eenige schepen aan den grond geraakt en eenige liggen hier stil, omdat zij, wegens te grooten diep gang, niet opvaren mogen. Men meldt uit den Haag: Dank zij de waakzaamheid van den politieagent, die Woensdagavond op het Nassauplein surveilleerde, mocht men er in slagen, een drietal beruchte in brekers, goede bekenden van de justitie, in te rekenen. De agent bemerkte n.l. aldaar een drietal personen, die hem verdacht voorkwamen en betrapte hen op een poging tot inbraak in een per ceel, gelegen aan bovengenoemd plein. Met inmiddels ingeroepen hulp slaagde hij er iu, de drie aangehoudenen over te brengen naar het bureau aan het Alexanderplein. Bij het langdurig verhoor, dat de commissaris van politie hen deed onder gaan, kwam aan het licht, dat zij den voorafgaanden nacht hadden ingebroken in een naburig perceel. Het daar door hen gestolene moet echter niet van zeer groote waarde zijn. Verder is, verdacht van heling of medeplichtigheid, in den loop van den dag, nog een vierde persoon aangehou den. Het katje van een alleenwonenden 80-jarigen grijsaard te Stongjesdijk (ge meente Mijnsheerenland) geraakte op de tramlijn, toen de tram van Klaaswaal in aantocht was. De arme man wilde zijn eenige huisgenoote redden met het ongelukkige gevolg, dat hij zóó ernstig gewond werd, dat hij na eenige uren is overleden. Men schrijft uit Eindhoven o. m. aan Het Volk: De nieuwe loonregeling, in groote overijling door de katholieke bestuur ders te Eindhoven aangenomen, wil den sigarenmakers toch maar slecht bevallen. Op het oogenblik zijn in 8 a 10 fabrieken weer kwesties. Fabrieks- vergaderingen, confereeren met pa troons, heen en weer geloop der arbei dersafgevaardigden, dat alles is weer als vóór de uitsluiting aan de orde van den dag. Het gemopper der sigarenma kers is vrij 'algemeen. In verband met de arrestatie van den 13-jarigen W. Dassen uit Grons- veld, naar aanleiding van den dood door een schot van het 8-jarige pleeg kind der familie Houben, verneemt de L. K. nog, dat het schot van het ge weer, dat zich iu het huis der familie H. bevond, spelenderwijze is afgegaan. Nadat de knaap door den rechter commissaris te Maastricht verhoord was, is hij weer op vrije voeten gesteld. De Zutph. Ct. zegt het bericht dat de vermiste korporaal der huzaren v. d. K., van Zutphen, te Luik zou ver toeven, van waaruit hij een brief gezon den heeft aan iemand te Zutphen, waarin hij mededeelde dat hij de man is geweest die de 51 huzaren tot de- sertie heeft aangehitst, beslist tegen te kunnen spreken. De heer B., opzichter der fortificatiën te Amsterdam, die eenigen tijd vermist werd en wiens spaarbankboekje voor eenige dagen in de Oude Plantage te Rotterdam werd gevonden, is thans weder in zijn woning teruggekeerd. De weduwe Pieters te Drachten is Woensdag 101 jaar geworden. De oude vrouw is nog kras en opgewekt en mag zich, voor haar zeldzaam hoogen leeftijd in een goede gezondheid verheugen. Zij heeft twee dochters, die resp. 70 en 68 jaar oud zijn. Te IJmuiden vond de politie een kind van den halknecht M. door de stiefmoeder op zolder opgesloten. Het kind, dat daar drie weken moet hebben gezeten, was vreeselijk vermagerd. Mejuffrouw v H., te Eefde, bij Zut phen, gewoon 's morgens het benzine reservoir, staande in den kelder voor de verlichting van haar woning te vul len, had gisterenmorgen de on .'oorzicb- Donderdagavond omstreeks halfelf had aan het Kanaal, ter hoogte van de Atjehstraat in den Haag, een droe vig ongeluk plaats. De 30-jarige me vrouw B., wonende aan den Pomp- Stationsweg, werd daar door een auto mobiel, komende van de hoogte achter de algemeene begraafplaats, overreden. De ongelukkige vrouw, voor dood op genomen, overleed tijdens het vervoer per raderbaar naar haar woning. De chauffeur van de auto verklaardde de dame niet te hebben gezien, doordat juist een andere machine passeerde, voor welke hij had moeten uitwijken. Hij bemerkte eerst door den hevigen schok, dat er een ongeluk had plaats gehad en stopte onmiddellijk. De poli tie stelt een onderzoek in of hier aan een noodlottigen samenloop van om standigheden, dan wel aan roekeloos heid van den bestuurder moet gedacht worden. l*luaUe9Hk \ieuus. HEUSDEN, 17 Augustus. Wanneer we aan de Prins Hendrik-kade tigheid, daarbij een brandende kaars alhier staan en de beweging en de beweging zien van te gebruiken. Er ontstond een vrij he- stoombooten en vaartuigen, dank komt by ons meermalen den wensch op te weten vanwaar dat honderdtal schepen per dag komt en waarheên zijne bestemming is. Wat voor ons vreemd is, is voor den varensgast in menig opzicht geen geheim. Zoo deelde ons heden een schipper, die op de aankomst van een der passagiersbooten wachtte, de naam van elke boot mede, met zijn bestemming. Nu kwam een sleep bootje, gevolgd door vijf zwaar geladen schepen. Hij wees ons aan hoe twee der schuiten zeer diep met cokes geladen zijn en hoe zich tusschen de vóór- en achter lading eene stal bevindt, bij de eene met twee, bij de andere met vier paarden, die met den kop naar den wal gericht zijn. Dat zijn coke3, die te Amsterdam geladen worden en voor België, ook wel voor Frank rijk bestemd zijn. Die vaartuigen worden getrokken tot Maastricht meteen sleepbootje en dan gaan de paarden aan wal. Door Bel gië worden op de Maas geen sleepbootjes met gevolg toegelaten. De schipper en zijn knecht bestijgen nu elk een paard, moeder de vrouw gaat aan het roer en de paarden trekken bij afwisseling van 's morgens 6 tot 's middags 6 uur. Na 6 uur wordt het vervoer belet. Volgens onze zegs man blijft zoo'n vaartuig twee maanden en langer weg, voor het zijne lading heeft gelost en weêr in Amsterdam is. Al pra tende wees hij ons op afkomende eveneens getrokken vaartuigen. Die vervoerden turf- strooisel en komen uit Helenaveen. Ook die hebben eene stal, elk met 4 paarden en worden door de Zuid Willemsvaart tot aan den Bosch, met paarden getrokken en ver der gesleept. Inmiddels kwam de Bossche boot en onze conversable schipper vertrok. Wij deelen (nu het in den komkommer tijd toch niet overvloeit van nieuws) deze onze ontmoeting mede. Mogelijk zal het bij andere bezoekers van „ons strand" den lust opwekken om voortaan ook iets nauw keuriger toe te zien naar hetgeen de Berg- sche Maas passeert. Gisteren werden ons enkele zwarte aardappelen aangeboden, door den land bouwer J. van Gammeren te Herpt geteeld. Volgens zijne mededeeling ontving hij er een vorig jaar een paar als curiosum van een bekende, die zeide, dat ze van China af komstig waren. Hij plaatste ze in den grond en verkreeg een paar goed beladen struiken. De aardappel heeft uit- en inwendig de zelfde kleur, n.l. zeer donker violet; ook zouden ze, volgens den zegsman, smakelijk zijn; hoewel er wel eenige overwinning toe noodig zal zijn om ze te eten. Ons zouden ze er te griezelig uitzien. Door den Minister van Waterstaat is onderhands opgedragen aan den Heer K. A. van Rijswijk, aannemer te Heusden, het bouwen van een Post- en telegraafge- bouw te Klundert, voor de som van f29.100. Nu men zich al meer en meer toe legt op de oefening met postduiven, ge beurt het ook enkele malen dat ze den koers kwijt raken en afgemat de reis moe ten onderbreken. Dit was ook het geval met eene duif die gisteren bij E. Schreu- ders alhier belandde en gemerkt was F L 46. Het liefdewerk door mevrouw Bosch Verhagen ondernomen, ten einde door de opbrengst van prikkaarten de kas van het Diakonessenhuis der Ned. Herv. gemeente alhier, te stijven, is schitterend geslaagd. Een bedrag van ruim f 610 kon voor dit doel worden afgedragen. Voor hetzelfde doel mocht de kerkeraad van den heer S. Verhagen alhier nog eene gift ontvangen van f 200. Verder schonk de diaconie van Oud-Heus- den nog f 50 en verblijdde die van Herpt het met f 25. WERKENDAM. Door den kolenbond is de bouw van een loods gegund aan Gebrs. Van Loon C.Dzn. voor f 891. Morgen hoopt in de Geref. Kerk A alhier op te treden de WelEerw. Heer Akkerhuis, predikant te Ruhrort. NIEUWENDIJK. Hier is de fanfare „Crescendo" druk bezig gelden in te zame len om bij gelegenheid van den verjaardag onzer koningin een feest te organiseeren. Naar men ons mededeelt loopt dit best ran stapel en zal dus het plan wel tot uitvoering komen. De dienstbode uit „Uitspanning" geraakte in de pompsloot, doch kwam met den schrik en een nat pak vrij. GIESSEN. In de Geref. Kerk alhier hoopt Zondag namiddag op te treden Ds- J. Osinga uit Werkendam. SLEEUWIJK. Zondag namiddag hoopt in de Geref. Kerk alhier op te treden Ds. Goedbloed van Nieuwendijk. Donderdagmorgen is onder den wal alhier gezonken een houten tjalk, schipper C. Hoefnagel uit Waalwijk. Het vaartuig was lek geworden door het stooten op een krib. De lading bestaande uit baksteen is wel, het schip zelve niet verzekerd. GENDEREN. Tot verwachter der gem. Heesbeen c. a. met woonplaats Genderen is benoemd B. Tj. Wilstra, thans reserve tramconducteur te Lemmer. VEEN. Donderdag had de verpachting plaats van weischaren op den uiterwaard „de Zaaiwaard" onder Aalst. Gemiddeld werd per weischaar f23 betaald. Deze prijs is hoog te noemen, daar vroeger slechts f 12 f 15 per schaar werd betaald. De pachter heeft dan het recht zijn vee tot staltijd te weiden. ZALTBOMMEL. Diasdagavond wilde mej. G. een harer huisdieren in een schuur tje opsluiten, toen plotseling de grond onder haar voeten wegzakte en zij in een diepen put terecht kwam. Tot de borst in 't water, bleef zij gelukkig op de armen hangen. Op haar hulpgeroep snelde de heer G. toe, en in den donker niet wetende wat plaats had, schoot bij ook in den put. Gelukkig vond hij met de voeten een steunpunt en wist toen met inspanning van alle krachten zijn echtgenoote er uit te werken, waarna door wederkeerige hulp ook de heer G. op 't droge kwam. Uit het hedenmorgen ingesteld onder zoek bleek de kruin van een meters die pen onbekenden put weggezakt. Beiden bleken aan een groot gevaar ontsnapt. POEDEROIJEN. Alhier en ook te Brakel en Zuilichem werden eenige bietenverbou wers, die op participatie hadden gecon tracteerd met de suikerfabriek „Hollandia" te Gorinchem, aangenaam verrast, daar hun door den heer J. Hasselman Jz., agent voor genoemde fabriek, een winstaandeel ten bedrage van ruim vijftig cent per duizend kilogram geleverd gewicht kon worden uitbetaald; voorzeker een buiten kansje, waarop niet meer werd gerekend. WIJK. Met genoegen vermelden wijdat de fanfare „Oefening en Uitspanning" alhier, directeur de heer Tj. Jonkers te Veen, Woensdag op een concours van Harmonie- en Fanfaregezelschappen te Zeist gehouden, in de afdeeling voor Fanfaren die niet langer dan 3 jaar bestaan den 2n prijs, een zilveren medaille behaalde. Aan de corpsen, die zich in deze afdee ling lieten hooren, werd de le prijs niet toegekend. Eere aan het gezelschap, dat nog zoo kort bestaande, met zulk een overwinning uit den strijd kwam. Ook mag een woord van hulde aan den bekwamen directeur, die zijn corps in zulk een korten tijd tot die hoogte wist te brengen, niet achterwege blijven. HERPT. Door de Rijkscommissie tot aankoop van hengstveulens voor het Rijks- hengstveulendepót te Bergen-op-Zoom zijn deze week alhier aangekocht bij den heer J. C. van Bokhoven een veulen voor f300 en bij den heer M. Buijs een voor f 325. DUSSEN. In de vergadering van de algemeene synode der Ned. Herv. Kerk op 14 Aug. j.l. werd onder meer besloten, de Hervormde Gemeente alhier f 100 toe te staan uit de generale kas, ter voorziening in geestelijke behoeften, benevens f 400, voor het bouwen of herstellen van kerk of pastorie; het laatste bedoelt voornl. de vergrooting van het kerkgebouw in den Z.-Hollandschen polder. De handel in schapen is dezer da gen zeer levendig; men besteedt van f 16 tot f 19 voor lammeren. Dezer dagen vierden J. Ansens en zijne echtgenoote den dag, waarop zij voor 50 jaren in het huwelijk getreden waren. Het ontbrak het gelukkige echtpaar dien dag niet aan belangstelling; 's avonds werd het door de fanfare „Wilhelmina" eene serenade gebracht. Wij wenschen hun bei den nog een langdurig samenzijn toe. Bij den landbouwer P. van Drunen op Koningshoeve is voor een li-jarig veu len te vergeefs f350 geboden. BIESBOSCH. Het dorschen van kool zaad is hier geëindigd. De opbrengst beliep 30 35 H.L. per bunder. Dit product is duur en wordt tot f 16 per H.L. verkocht. BAARDWIJK. Maandagmorgen heeft alhier een ernstig ongeluk plaats gehad. De huisschilder J. van R., wonende Maijweg alhier, voor werkzaamheden te Baardwijk vertoevende, zou aldaar behulp zaam zijn bij een trouwpartij, toen hij een hevigen trap van het paard van een der rijtuigen kreeg tegen het onderlijf. Terstond werd geneeskundige hulp inge roepen en bleek de toestand zéér ernstig. Zijn vrouw, die op 't vernemen van 't ongeluk naar Baardwijk was vertrokken, moest haren kinderen dan ook Dinsdag avond berichten, dat hun vader stervende was, na enkele uren kwam bericht dat hij overleden was. De overledene was een oppassend werk man, 52 jaar oud. WOUDRICHEM. De uitkomsten der zalmvisscherijen op de Waal, de Merwede en de Lek waren in de laatste 8 dagen zeer bevredigend. In het traject van Tiel tot Woudrichem werden 81 zalmen gevan gen, te Gorinchem 76 en te Ammerstol 64, waaronder 21 St. Jacobjes. De besom ming aan andere rivier- en poldervisch

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1907 | | pagina 2