Hel Land van Heusden en Allena, de Langstraat en de Bommelerwaard. Openbare Verkooping Frailgewassen ANDEL, r HEI concurreerendst adres H. van Herwaarden, Engstraat 93, Heusden. UitgeverL. J. VEERMAN, Heusden. No. 2S3Q. Zaterdag 17 Augustus publiek verkoop8n: en a 's-BOSCH, St.-Jozefstraat alten/ HEUSDEN (N.B.) 81! LAHD VAK VOOR Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.00, franco per post zonder prijs verhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. 1907. Advertentiën van 16 regels 50 ct. Elke regel meer 7l/t ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdag avond ingewacht. BUITENLAND. Woensdag had te Antwerpen nabij het Centraal station, een treurig onge luk plaats. Twee hulpstokers van de Spoorweg Mij. werden, toen zij een der lijnen wilden oversteken, door een machine van een binnenkomende trein gegrepen. Eene hulpstoker werd verpletterd, terwijl de andere vreeselijk verwond naar het ziekenhuis werd gebracht, al waar hij overleed. Omtrent het te Marseille in een kof fer gevonden lijk komt thans een vol ledig licht. Mevrouw Goold heeft voor den rech ter van instructie bekend wat zij van den moord wi./t. Zij is er onschuldig aan, maar haar man is de dader. Hij heeft de daad bedreven in een oogen- blik van onverklaarbaren waanzin. Ik was op mijn kamer, vertelt mevrouw Goold, toen ik een angstkreet hoorde en ik liep naar de eetkamer waar het geluid van daan kwam. Daar zag ik het vrouwenlijk op den grond liggen en mijn man, geheel bedekt met bloed. Ik viel flauw en toen ik weer bijkwam was mijn eerste gedachte naar het Ca sino loopen om alles te vertellen. Maar ik deed het niet, ik wilde mijn man niet aanbrengen. Ik hielp mijn man, het lijk weg te dragen. Ik was dol van angst en ben naar mijn kamer gegaan en heb niets meer gezien. Toen mijn nicht 's avonds thuis kwam, vertelden wij dat haar oom bloed opgegeven had. Den volgenden dag ging mijn nicht naar Roquebrune en waren wij alleen thuis. Goold heeft het lijk toen stuk gesneden. Ik heb hem er niet bij ge holpen. Hij deed het in de badkamer. Ik geloof dat hij Emma gedood heefl met een dolk of met een Turksch mes. Ik heb een deel van haar kleeren ver brand; de andere kleeren zijn in den koffer gevonden. Mevrouw Goold beweert, dat Emma bij haar gekomen was om geld te leen te vragen en dat Goold haar in een aanval van waanzin gedood heeft. Het laatste bericht is, dat Goold een bekentenis heeft afgelegd. Zijn verhaal van het gebeurde komt overeen met dat van mevrouw Goold. Hij alleen is de schuldige. Emma Liwey was bij hem gekomen om geld te leenen, en toen hij dat verzoek niet wilde inwilligen begon Emma hem uit te schelden voor al wat leelijk was. Toen was Goold zich niet meer meester. Hij greep een jachtmes en stak de scheldende dame pardoes dood. Hebzucht was bij hem geheel buiten spel geweest. Voor de zooveelste maal heeft thans de jury van het departement Seine een verzoekschrift gezonden aan den pre sident der republiek, met den wensch, dat de doodstraf behouden moge blij ven en toegepast worden, op grond van de overweging, dat de misdadig heid toeneemt in Frankrijk en dat deze toeneming samengaat met de verzach ting van de straffen. De Etna is sedert twee dagen in dikke rookwolken gehuld, die 's nachts een rossen gloed geven, als teeken van groote werkzaamheid van den krater. De bevolking in den omtrek is zeer ongerust. Antoinette Guertillon, een 8 jarig meisje, te Parijs, is na eenige dagen zoek geweest te zijn, ongedeerd weer bij haar ouders teruggekeerd. Het kind weigert echter hardnekkig iets te ver tellen omtrent de oorzaak van haar verdwijning. Men veronderstelt, dat ze meegenomen is door iemand, die zich op haar ouders wilde wreken en haar op allerlei wijzen bang heeft gemaakt, om zeker te zijn van haar stilzwijgen. Een boer heeft nabij Nekla in Tosen bij 't ploegen een vreeselijke vondst gedaan. Hij ontdekte het lijk van een jongen man, met diepe insnijdingen in de heupen. Van daar tot aan het hoofd was de huid geheel afgetrokken, terwijl groote stukken uit het lichaam gesne den waren. Volgens papieren op het lijk gevonden, moet het de slagersgezel Adolf Hübner uit Saksen zijn. De Britsche regeering had aan den Duitsohen gezant te Londen beloofd, dat zij aan de Kaapsche regeering bevel zou zenden een eind te maken aan het optreden van het Kafferhoofd Morenga, ten einde een nieuwen opstand te voor komen. Morenga zou naar Upington worden gebracht, waar hem een verblijf zou worden aangewezen, ver van de Duitsche grens; weigerde hij, dan zou hij uit de Kaapkolonie worden gezet. Volgens een bericht van 15 dezer heeft Morenga, het aanzienlijke hoofd der Hotten totten, met 400 volgelingen de waakzaamheid der Kaapsche politie weten te verschalken, en is in Duitsch Zuid-West-Afrika binnengedrongen. Prof. Friederick Starr, hoogleeraar in de anthropologie aan de universiteit van Chicago, heeft zich op zeer op merkelijke wijze uitgelaten over de kan sen van de Vereenigde Staten in een mogelijken oorlog met Japan. Het is een enorme domheid ver klaarde Starr een groote Amerikaan- sche vloot naar den stillen Oceaan te sturen, want nu zal aan het licht ko men, hoe weinig deugdelijk onze ma rine is. De professor is er nl. heilig van over tuigd, dat de Japanners de Amerikanen leelijk klop zouden geven, wanneer het tot een oorlog kwam. Vooral over het Amerikaansche legei is Starr niet best te spreken. „Gelooft gij" zoo vroeg hij „dat ons leger met zijn 10,000 deserteurs per jaar, met zijn soldaten die klagen als hun voor ontbijt stok- visch wordt voorgezet, met zijn man schappen die aan groote marschen het land hebben en die klagen over hun lage soldij, ook maar de geringste kans zou hebben tegen Japansche soldaten Zooals Starr over de vechtwaarde van het Amerikaansche landleger oor deelt., oordeelen er wel meer. Maar slechts weinigen in de Vereenigde Sta ten zouden durven spreken. De beul in Engeland heeft werk ge had. Dinsdag hing hij Brinkley op, den gifmenger, en Donderdag mevr. Leslie James, d. i. de vrouw die zuige lingen, haar toevertrouwd, om 't leven bracht. Brinkley heeft kort voor ziju dood aan zijn advokaat een brief ge schreven, waarin hij zegt„Ik heb een eerlijk en sober leven geleid. Indien dus God 't wil, ben ik elk oogenblik bereid voor Hem te verschijnen. Ik ben onschuldig aan den dood van die arme menschen Leslie James, een welop gevoede vrouw van 44 jaar het was Donderdag juist haar verjaardag toonde zich daarentegen in een brief aan haar zuster vol berouw. Zij was bereid te sterven, zeide zij, en schreef: Nooit heb ik de schoonheid van het gezang van vogels en van zonneschijn zoo gewaardeerd als de laatste dagen. Op Glenahira Lodge, een landgoed van Lort Ash town bij Clonmel in Ier land, is een dynamiet- of buskruit-aan- slag gepleegd. Er waren den laatsten tijd onaangenaamheden voorgevallen over strooperijen en het afsteken van graszoden, en de bevolking had door het verstoren van fazantennesten, het in brandsteken van jachtstellingen enz. haar ontevredenheid reeds getoond. Dinsdagavond kwam Lord Ashtown voor de jacht op zijn landgoed, en den vol genden ochtend ontplofte er een bom onder zijn venster of op het raamkozijn gelegd. Er werd groote schade aange richt, maar niemand kreeg letsel. Volgens een telegram aan de N. Y. Herald uit Honoloeloe heeft een schoe ner daar bericht gebracht, dat het eiland Laysan verdwenen is. De schoener had er twaalf dagen naar gezocht. Er gaat nu een rijksstoomboot op af. Op het eiland woonden o. a. een aantal Japan ners. De gevallen van cholera nemen in Rusland voortdurend toe. Men vreest eene uitbreiding der ziekte in do dor pen, waar geen enkel doctor in de na bijheid woont, zoodat de besmettelijke ziekte vrij zou kunnen voortwoekeren en zich onmetelij k uitbreiden. Wel neemt het Roode Kruis maatregelen tegen de cholera, maar ze zijn nog zeer onvol doende. Te Samara zijn uit Wogasten berichten over vele verdachte gevallen binnengekomen. Zelfs te Petersburg zijn al officieele gevallen van cholera gecon stateerd. De correspondenten van de Köln. Zeitung en van de Daily Mail te Cas- sablanca geven feitelijk de Franschen de schuld voor de gebeurtenissen welke den 5en en de volgende dagen aldaar hebben plaats gehad. Die van de Köln. Ztg. schrijft: De indruk, dien ik bij alle onpartij dige ooggetuigen heb opgedaan, is ge heel in strijd met de meedeelingen door het Fransche gezantschap te Tandzjer verspreid. Eenstemmig wordt het optreden van den gezagvoerder der Galilee die zonder noodwendigheid met zijn zwakke krijgsmacht de landing vóór de aan komst van het eskader ondernam en hierdoor het grootste deel der stad aan plundering overleverde, en de slachting van talrijke Arabieren en Joden ver oorzaakte als de schuld van het ver lies aan menschenlevens en eigendom men beschouwd. Dat niet grooter ramp en dat niet de slachting van alle Europeanen te betreuren is, is vooral te danken aan den Duitschen consul Maensz, die, ge steund door den Engelschen consul Madden, den zeer jongen Franschen con sul Neuville verhinderde, op 1 Augus tus toen de stad vol Arabieren was, het belachelijke aantal van 30 soldaten voor het Fransche consulaat en 12 soldaten voor elk ander consulaat aan land te brengen. De stad was rustig en de Arabieren van 't binnenland waren weg, toen, in den nacht van 4 op 5 Augustus, het Duitsche consulaat onvoorziens door het Fransche werd verwittigd, dat op 5 Augustus 'a morgens een „indrukwek kende" troep mmacht zou landen. De op staanden voet verwittigde Duitsche kolonie vlood, om haar leven, bijeen in het huis van Brandt. In steê van een indrukwekkende" krijgsmacht ontscheepten de Franschen 75 mande stadspoort stond open, en werd niet gesloten, zooals de Franschen zeggenvolgens al de Arabieren, al de passagiers aan boord der Aikadia, die op de reede lag, en volgens al de Eu ropeanen, werd het eerste schot door de Franschen gelost. Dan stormden de Fransche matrozen naar het Fransche consulaat, alle Ara bieren neerschietend die zij onderweg ontmoetten. Tegen 11 uur kwamen de Fransche kruiser Du Chayla en de Spaansche kan- nonneerboot Don Alvaro de Bazan, die mede aan be chieting deelnamen en tegen 1 uur brachten deze ook matro zen aan land. En intusschen heersch- ten in het niet bezette deel der stad moord, plundering en gewelddaden. De meeste buizen van Europeanen werden geplunderd en de Duitsche post en de woning van den Duitschen consul to taal leeggeroofd. De hier wonende Duitschers, Engel schen en Spanjaards eischen van Frank rijk schadeloosstelling voor de door het optreden der troepen geleden schade. Het telegram uit Tandzjer aan het Berliner Tageblatt beschuldigt de Fran sche troepen met geweld te zijn bin nengedrongen in Duitsche handels huizen. Vele joden, die uit Casablanca het binnenland ingevlucht waren, zijn in de stad teruggekeerd. Zij vertellen, dat de vier machtigste kaids in 't Zuiden zich verbonden hebben om een groote macht bijeen te brengen en de vreem delingen aan te vallen. Het heet nu weer dat Raisoeli met Mac Lean naar de binnenlanden ont komen is en daar den heiligen oorlog preekt. De Daily Mail verneemt uit Tand zjer: Raisoeli heeft den Engelschen gezant een ultimatum gestuurd, waarin het heet, dat, worden zijn eischen niet da delijk ingewilligd, hij Mac Lean zal brengen op een plaats, waar alle legers van Europa hem niet kunnen bereiken Alvast heeft Raisoeli Mac Lean verder het gebergte in gebracht. De Engelschendie met zooveel vreugde te keer gaan over de onthul lingen in zake de toestanden in de Amerikaansche vleeschpakkerijen, kun nen ook eenige leerrijke oogenblikken hebben na lezing van bet jaarlijksch rapport van de fabrieksinspecteurs. In het bijzonder wordt geklaagd over de jamfabrieken. „Met enkele uitzon deringen" wordt van alle jamfabrieken in Engeland gezegd, dat zij onzindelijk zijn. De vloeren lijken op „gekarnde boter". De lokalen, waarin de flesschen gewasschen worden, hebben een zware, warme atmosfeer en het verblijf daarin wordt haast onmogelijk gemaakt door den stank van het waschwater in de waschtanken. Het water in die wasch- tanken wordt ongeveer eenmaal per week ververscht. De potten en flesschen worden daar gewasschen in een donkere, kwalijk riekende soep. Een inspectrice zag in een jamfabriek, in een lokaal waar zoetigheden gemaakt worden, festoenen van zware, zwarte spinragdraden, welke draden eveneens te vinden waren in de gangen, wasch- en bewaarplaatsen, die, evenals de vloe ren, overal met vuil en afval bedekt, bewezen, dat de meest elementaire maat regelen van zindelijkheid verwaarloosd worden Men hoort dikwijls beweren, dat de Engelsche jams een zekere lekkere smaak bezitten, welke de Nederlandsche jams missen. Men heeft nooit recht kunnen uit leggen waaraan die bijzondere smaak lag. Een vermoeden rijst nu of die smaak ook in verband staat met Zou het niet verstandiger zijn in Ne derland Nederlandsche jams te eten? ADVERTENTIEN. Notaris KERKHOVEN, te Werkendam, zal Woensdag 21 Augustus 1907, des nam. G uur precies, in het Café KIEBOOM, te VAou- drlchem Het FRUITGEWAS uit de boomgaarden: onder Uitwijk, van de dames v. Eeten onder Wouclricliem, van notaris mr. H. Scholten en van den heer A. Naaijen onder Werkendam, van Mevrouw de KlerkSigmond en van Mej. G. A. Sigmond en nabij Werkendam van den heer A. Wink. Alles breeder bij biljet omschreven. N. V. Maatschappij voor Scheeps- en Machinebouw, 55 „iJUilU-OUXlU 5 Tel. Interc. Nr. 1 Tel. adres, Bergmaas. Belast zich met de uitvoering van alle soorten Ijzerwerken, reparatiën, enz. op elk gebied. op Dinsdag 20 Augustus ÏOOJ, 's namiddags Ai uur in de herberg van B. BOUMAN. Aotaris LODDER. a 4) v s 4 4> a s 9 5 9 9 9 A 9 X «N if S - De van ouds bekende gesmeed stalen van af f2.met volledige garantie. Strijkers 1 Geel 5, rood 6 ct. Wetsteenen I Boomen f Band. BATSEN, RIEKEN, BOITEN, KLEISPADEN enz. Aanbevelend, Wed. W. 6. VAAGS, Haven, WAALWIJK. •v SB m 3 B g«ar Marmer- en Steenhouwerij. Best adres voor Graf monumenten en Schoorsteenmantels. Specialiteit in fijne llarmer- en Hardsteenwerkeu. Wijksche poort HEUS0EN. Ik noteer heden Versche Meikaas 35 ct. p. pond Belegen Meikaas 40 Fnike Komijnen 20 Ten alle tijde verkrijgbaar ver sche Eieren tegen inkoopsprijs. Verder beveel ik mij beleefd aan met het leveren van alle soorten Koloniale W aren tegen de meest concurreerende prijzen. Vraag ook steeds mijne prima Koffie- en Theesoorten. Heden ontvangen Nieuwe Hollandsche Haring. IS BIJ Voorhanden alle soorten DAIViES-, HEErtEN- en KINOES-GR00MWERK, alsmede alle soorten eenvoudig werk en Zomerartikelen. Uet wel op: SOLIDE en NIET met papier opgevuld, daarom later GOED te repareeren. Verder voorhanden alle soorten chroomsmeer voor het onderhouden van SCHOENWERK, stalen platvoetveeren, gummi en legvelien Tevens beveelt hij zich beleefd aan voor alle Maat- en Reparatiewerk. wii'iiiwüm in illnU ft ülf U Alp Fruitgewas. VAN TE - ft m 'm U ft - HfVr Teekeningen op aanvrage 4* gratis.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1907 | | pagina 5