luk plaats en verloor Monoog Curezhin een paar vingers. Hij werd toen van zijn oodracht ontslagen. Vermoedelijk zal de ingechtenisne- ming van dezen Armeenschen bandiet belangrijke gegevens aan het licht bren gen over de organisatie en werkzaam heid der Hoetsjakisti Society, welke geheime vereeniging reeds tal van ern stige misdrijven op haar kerfstok heeft. Te Luggart een dorp in de buurt van Dublin, was een 21-jarig meisje Minnie Hunt genaamd, dat aan ver standsverbijstering leed, zoodat men haar onder toezicht stelde. Ongelukki gerwijze wist zij daaraan te ontkomen en klom zij op den kerktoren van het dorp. Men zag haar daar zitten, met de beenen over de borstwering van den trans, zoo gevaarlijk, dat zij elk oogen- blik dreigde er af te vallen. Heel het dorp liep te hoop, men schreeuwde het meisje toe, dat zij omlaag zou komen, maar zij antwoordde niet. Eerst toen men den toren wilde beklimmen waar schuwde zij, dat zij naar omlaag zou springen, zoodra iemand haar naderde. Een geheelen dag bleef zij daar zitten en niemand durfde in den toren klim men. Den volgenden morgen zag men haar niet meer. Nu waagde een man het voorzichtig naar boven te klimmen en hij vond het meisje dat tegen de borstwering lag te slapen, zoodat hij haar naaj beneden brengen kon. Zij is dadelijk naar een gesticht gebracht. Aangaande de staking in de haven van Antwerpen meldt het H. v. A. nog, dat de Antwerpsche Dokwerkersbond, met, naar het zegt, ongeveer 1000 leden en aangesloten bij het Verbond van Vakvereenigingen van Antwerpen, zich in de beweging heeft gemengd. Die bond schreef gisteren aan den burge meester, dat hij bereid was de twee dokwerkers af te zenden, die inde ge mengde commissie zouden zitten. Maar. gelijk men weet, staan de stakers er op, zelf bun vertegenwoordigers te kie zen, en die zij kiezen willen de patroons niet. En nu schijnt de groote strijd wel voor goed uitgebroken. Maar, men kan niet weten. Donderdag werkten in de haven ruim 1200 Engelschen. Gisteren zijn met ver chillende booten weer 600 vreemde dokwerkers aangekomen. Naar het Handelsblad, van Amster dam,meldt, zal de Hamburgsch-Ameri- kaansche lijn, volgens een daar tei stede ontvangen telegram, voorloopig geen goederen meer ter verscheping over Antwerpen aannemen. De Fédération maritime besloot gis teren den strijd tot het uiterste vol te houden, en stond 1,000,000 frs. toe om de kosten te dekken. Volgens een bericht uit Charleroi is in de mijn der Gouffre te Ch&telineau brand uitgebroken. De paarden zijn naar boven gehaald. Er bestaat groot gevaar voor ontploffingen en men verwacht dat het wel negen of tien maanden zal du ren vóór er weer in de mijn kan worden gewerkt. Uit vrees voor instortingen kan de mijn niet onder water gezet worden. Donderdagmiddag zijn er te Kingston op Jamaica twee scherpe aardschokken gevoeld. Er is een Reuter-telegram van Don derdag uit Lissabon, meldende dat er een bom ontploft is in de arbeiderswijk van de stad en dat daarbij twee personen gewond zijn. Een onderzoek, ingesteld naar deze ontploffing, heeft aan het licht gebracht, dat een samenzwering bestond om ko ning Carlos en den minicter-president van Portugal te vermoorden. Ziel van de samenzwering was een zekere Betten court, een student, die bezig was bom men t© vervaardigen toen er een ont plofte. Er zijn papieren gevonden op de kamer van Bettencourt, die tegen allerlei menschen verdenkingen wekten. Reeds zijn er dertig republikeinen in hechtenis genomen. De Frkf. Ztg. verneemt uit Stuttgart, dat met het oog op de hulp, die Engel- sche arbeiders telkens bij stakingen op het vasteland aan de patroons verlee- nen, het internatieonale congres van transportarbeiders besloten heeft daar krachtig tegen op te treden. Er zal een bijeenkomst van vertegenwoordigers van havenarbeiders in Engeland en op 't vasteland gehouden worden om tegen die hulp-verleening maatregelen te be ramen. PlaaUelUk Hieuwt. HEUS DEN, 24 Augustus. Dinsdag heeft de nieuw benoemde speler van het carillon, de heer A. Alt uit 's Gra ven lm-."-, voor het eerst zijn spel doen hooren, nadat we door het vertrek van zijn voorganger het eenige maanden zonder klokkenspel hadden moeten doen. Afgaande op wat we te hooren kregen, kunnen we voorloopig mededeelen,, dat de heer v. H. door een waardig opvolger is vervangen. Door de Kerkeraden der gecombineerde Hervormde Gemeenten van Heusden, Herpf en Oud-Heusden, is in eene vergadering gisteravond gehouden, toezegging van be roep als predikant dezer gemeente gedaan aan Ds. G. J. P. Ruysch van Dugteren, predikant te Oudenhoorn (classis Brielle). Door de alhier gestationeerde rijksveld wachters zijn in den nacht van 21 Augustus twee Woudrichemsche visschers verrast, terwijl ze bezig waren met drijfnetten te visschen zonder vergunning onder de ge meente Driel. WERKENDAM. Morgen hoopt in de Ger. Kerk A alhier, op te treden de Wel- Eerw. Heer Oussoren, predikant te Baarland. SLEEUWIJK. Door de feestvereeniging „Wilhelmina" alhier is tegen den 4en Sep tember a.s. een feest georganiseerd ter her denking van den verjaardag van H. M. de Koningin. Het programma luidt als volgt 12 uur. Opstelling voor het ringrijden op den Hoek, daarna afmarsch naar het feestterrein op de „Ottevangerhoeve." 12£ uur. Aanvang van het ringrijden. Een uur na afloop hiervan der volksspelen, welke bestaan in sprietloopen, kopslaaD, tonkruien, blaastrappen en hardloopen met hindernissen. 784 uur. Concert door de muziek ver eeniging „Wilhelmina", die ook 's middags hare medewerking heeft toegezegd. Men verzoekt ons mede te deelen, dat zoolang de uitvoer van vee van de vee markt te Gorinchem naar deze streken nog verboden is, met toestemming van den burgemeester des Maandags op een terrein bij de woning van den heer Sprengers alhier gelegenheid zal bestaan tot aan- en verkoop van vee. In de Ger. Kerk hoopt a.s. Zondag op te treden de heer B. Meijer, student. NIEUWENDIJK. De hit van de gebr. G. en H. v. A. uit Andel sloeg ophol. Bij den timmerman G. van A. trachtte men het dier tot staan te brengen, evenwel met 't gevolg dat de kar door de ruiten ging en achterover sloeg, zoodat de inzittenden er uittuimelden, waarbij H. van A. zich nog al bezeerde. Bij de publieke verkooping van fruit, werden de boomgaarden van den heer D. den Dekker uit Andel, alhier gelegen, te zamen verkocht voor f 510. KEIZERSVEER. Donderdagmorgen ge raakte op de Bergsche Maas de Thor, die van Waalwijk op Rotterdam vaart, in aan varing met een schip uit Waspik. Het vaartuig liep op de Thor in, zoodat van de boot de verschansing nog al beschadigd werd. GENDEREN. Heden ontving de Geref. Gem. alhier het teleurstellend bericht dat Ds. Wielinga te De Leek voor het door haar op hem uitgebracht beroep heeft be dankt. ZALT-BOMMEL. Door de politie werd heden gevankelijk naar Tiel overgebracht de werkman G. T., welke op de werf alhier diefstal heeft gepleegd, waarvan bereids volledige bekentenis is afgelegd. Hedenmiddag had in de Boschstraat een ongeval plaats dat buiten verwachting goed is afgeloopen. Twee zwaar beladen meel- karren van den heer K. uit Heerewaarden trokken door de Boschstraat, toen de last van de voorste begon te schuiven. De voerman van de tweede vracht hield zijn paard stil en schoot toe om te helpen. Het paard voor de tweede kar liep achteruit, de wielen kwamen in de goot, de last schoot naar achter en het paard werd gelicht, als een visch aan den hengel. De tweede last kwam terecht voor de groot© spiegelruit van den banketbakker v. H.weinig scheelde het of deze ruit was verbrijzeld. WIJK. Woensdagmiddag zagen wij twee rijkspolitie-ambtenaren uit Heusden met twee ponnie-paarden over den weg drij vende naar de schutskooi alhier, die zij on beheerd op den weg hadden gevonden. Dus opgepast ponnie-boeren. De wielrijder A. H. bad het ongeluk met zijn fiets in de wetering te rijden, en kon niet anders dan met veel moeite uit zijn benarden toestand worden gered. De fiets was totaal vernield. Het aanbod der verschillende fruit- soorten is thans groot; de handel daarbij levendig, en de prijzen vrijgoed. Men besteedt thans voor suikerperen f4.— f4.75, Dirkjesperen f4.— a f4.75, fijne tafelperen f 5.a f 6.appelen f 4.50 a f 6.50 per H.L. Kroosjes 25 a 30 ct., perziken f2.a f3.en abrikozen f0.90 a f 1.10 per honderd, en morellen 20 a 25 ct. per pond. Het 4-jarig zoontje van D. B. had bij het spelen het ongeluk te vallen, met het noodlottig gevolg een arm te breken. Dr. Schmidz uit Veen verleende genees kundige hulp. WOUDRICHEM. De uitkomsten der zalmvisscherijen op de Waal, de Merwede en de Lek waren in de laatste 8 dagen vry bevredigend. In het traject van Tiel tot Woudrichem werden 73 zalmen gevangen, te Gorinchem 78, te Hardinxveld 150 en te Ammerstol 15; De besomming aan andere rivier- en poldervisch was minder loonend, vooral van paling. Zalm deed f 0.901.20, St. Jacobjes f 1,001.45, aal 2225, paling 5060, snoek 2225, snoekbaars 3840, zeelt 28 32, baars 1820, bliek 1315, voorn 7 10 ct., alles per K.G. Over den veehandel in Gelderland wordt thans geschreven: In rundvee was de handel slap, vooral in melkvee ging weinig om. België neemt scherpere maatregelen nu het mond- en klauwzeer zich meer en meer uitbreidt, zoodat de handel met dat land op het oogenblik niets te beteekenen heeft. Varkens werden verzonden naar Frank rijk en Engeland, waardoor de prijs dezer dieren nog altijd goed blijft., v Jonge paarden zijn zeer duun; Vette scha pen waren iets minder in prijs.v-: De prijzen waren als volgt: vet vee 1ste kwaliteit 70 72 ct., 2de kwaliteit 61 63 ct. per K.G., melkkoeien f 140 f 210, neurende f 135 S, f 205, guste f 150 f165, pinken f 60 f 100, kalveren f 14 k f 27, vette 57 a 58 ct., vette varkens voor in- landsch gebruik 54 S, 55 ct., voor Engeland 52 53 ct. per K.G., biggen f7 f 10, drachtige zeugen f 55 f 72, drachtige gelten f 40 f 52, schottelingen f 20 f 32, schapen f 14 f 26, luxe-paarden, f *20 f 615, werkpaarden 1ste kwaliteit f 300 si f 420, 2e kwaliteit f 180 a f 250, twee-en- een-halfjarige f 300 if 350, anderhalf jarige f 200 i f250 per stuk. Xtlnnenland. In de algemeene vergadering van den Bond van arbeiders in het visschers- bedrijf is, naar Het Volk meldt, be sloten aan de directies der visscherijen deze wenschen kenbaar te maken le. op enkele visscherijen bet loon met f 1.25 te verhoogen, zoodat dit ge lijk wordt met dat op andere vissche rijen van dezelfde directie. 2e. dat van 1 Januari af tot den tijd dat het visschen begint, f 5 per week wordt uitbetaald. 3e. dat voor nacht- en overwerk loon wordt uitgekeerd. Verder kwam de Zondagsrust ter sprake. Besloten werd om elke actie daarvoor te steunen en als de visscherijen weer worden verpacht, er bij den staat op aan te dringen, dat de visscherijen stil moeten liggen van Zaterdagavond 6 uur tot Maandagmorgen 6 uur. Van de directies is dit nu nog niet te ver wachten. Men zal tevens bij den staat aandringen op betere arbeidsvoorwaar den bij de verpachting. Een der lezers van de N. Ct. schrijft aan dat blad: In sommige bladen lees ik dat, vol gens het gevoelen van ervaren boeren, het gebruik van zout voor de koeien een voorbehoudmiddel is tegen mond en klauwzeer. Dit geeft mij aanleiding dit bericht aan te vullen met hetgeen de inlanders in Oost-Indië toepassen bij het ont staan der ziekte. Zij behandelen de zieke koeien met zout en wel door de tong, nadat deze zoover mogelijk uit> mondholte is getrokken, krachtig in wrijven met grof keukenzout, hetgesn, naar ik vernam veel succes had. De toepassing van zout zal bij de heer- sehende ziekte zeker niet schaden. En nu het succes daarvan in verschillende klimaten is gebleken, acht ik het niet ondienstig daarop de aandacht te ves tigen. Men schrijft aan het Hdbl;f De burgemeester van de'gemeente Bergen doet al zijn besoom van het dorp eene goede verbinding met Bergen aan Zee te verkrijgen/Zoo heeft hij eenige dagen geleden geheel voor eigen rekening een „lorriedienst" in het leven geroepen, die vreemdelingen en dorps bewoners voor 5 cent tot vlak bij zee brengt. Primitiever vervoermiddel zal er in heel Nederland wel niet te vinden zijn, doch iedereen is den burgemeester dankbaar, dat hij het publiek in de gelegenheid stelt voor zoo'n klein bedrag op gemakkelijke wijze aan zee te ko men. Met de „lorrie" kunnen wel 30 per sonen tegelijk vervoerd en ze loopt op bepaalde tijden vijf maal per dag over de glimmende lijnen van staal. Een zeildoek beschermt de passagiers tegen regen en wind. Het vervoermiddel heeft al tot heel wat gelach aanleiding gegeven en er zal van de 1300 personen, die in 14 dagen tijds zijn veivoerd, wel niemand zijn, die dezen typischen„ lorrierit" ooit zal vergeten. Iedereen is blijde, dat hij bestaat en maakt er gaarne gebruik van, al was het aleen maar om der curiositeits wille. Uit Harlingen meldt men: Kapitein Robertson, gezagvoerder van het Engelsche stoomschip Talisman, van Leith alhier aangekomen, rappor teert, dat Donderdag door den loodsaf- baler buitengaats in de Noordzee werd °pgevischt het lijk van een dame, naar gissing ongeveer 40 jaar, gekleed in zwarten japon en grijze kousen. Het bjk had vermoedelijk niet langer dan 4 a 5 dagen in zee gelegen. Een nieuwe, of althans minder ge bruikelijke manier om te stelen hebben m de Groothertoginnelaan te 's Gra- venhage een paar „heeren" toegepast. Zij kwamen per rijtuig, schelden aan een woning aan, vernam* n, dat meester niet thuis en mevrouw boven was en zonden de meid met een boodschap naar de vrouw des huizes. Deze vol deed daaraan, de heeren keken eens rond, laadden twee rijwielen op het rijtuig en toen de dienstbode weer be neden kwam, vond zij niemand meer. De politie te Rotterdam heef,t proces verbaal opgemaakt tegen de worstelaars G. E., een neger uit West7Indië, en W. v. R., te Utrecht woonachtig, we gens het toebrengen van zwaar licha melijk letsel aan J. V. uit Haarlem, en H. J. H., wonende in de Sophia- straat aldaar, bij het worstelen in een tenJt op de kermis te Rotterdam. Van beide laatstgenoemden, die in het zie- kenhuis^verpleegd worden en wier toe stand ernstig is, zijn de nekspieren ge scheurd. Armen en beenen van beiden zijn ri^g steeds verlamd. Terwijl eenige werklieden Woensdag op het terrein Zorgvliet, in den Haag, bezig wareii\om den Muziektempel af te breken, is ~de^e plotseling ingestort. Omtrent dit ongbval meldt de N. R. Ct.: Vijf werklieden waren onder toezicht van een opzichter den geheelen ochtend bezig geweest om dehxmuziekkoepel af te breken. Toen'het ongeluk gebeurde, was de opzichter juist deUta«Jin om ge reedschappen Je halen. Vermoed wordt, dat door het opgraven van de noofd- bogen het betongevaarte dat ï^uirn 12 meters hoog was, zijn steun heeft ver loren en door het rukken uit hel .ver band was gescheurd. De werklieden hebben blijkbaar niet vermoed, dat het gevaarde daardoor reeds zoodanig ver zakt was, dat voor instorten gevaar dreigde. Althans op het oogenblik dat de schelpvormige koepel ineenstortte, moeten twee werklieden zich bovenop den koepel bevonden hebben, en de drie anderen, er onder. Plotseling scheurde het bovengedeelte van de betonschelp en met donderend geraas stortten de beide helften ineen, in hun val medesleurend en bedel ver d onder puin en betonmassa's de vijf werklieden. Een der werklieden die boven op den koepel had gezeten, werd bij het voorovervallen van het gevaar te een eind weggeslingerd en viel in het vrije veld. Zijn toestand is 't minst ernstig. Maar de toestand van zijn ka meraden, die onder de ineengestorte kap lagen, was allertreurigst. Het op ruimen van de betonmassa's waarbij brandweermannen en personeel van de gemeentewerf, geholpen door vel® rappe handen, ijverig werkzaam waren,eischte ontzaglijk veel mobite, maar bovendien ook groote zorg en behoedzaamheid in het belang van de bedolven, om hulp roepende werklieden. Door het schoren met palen en het gebruik -maken van windassen, slaagde imen er ten slotte in een deel van het puin'-' waaronder de slachtoffers bekneld lagen, weg te ruimen. Een ontzetten- den aanblik leverden vier opgegraven ongelukkigen op. Zij hadden ernstige hoofdwonden, en van een der mannen waren de beide beenen verbrijzeld, ter wijl een ander een zware bout dwars door het lichaam was gedrongen. Zij leefden echter nog, en een 'Aer genees- heeren meende zelfs, dat nog niet alle hoop op levensbehoud behoefde te wor den opgegeven. In allerijl werden de drie zwaarst verwonden naar Bronovo vervoerd, ter wijl ziekenverpleegsters een ander hoogst ernstig verwonden naar het gemeente ziekenhuis brachten. De vijfde werkman lag nog altijd diep in het zand onder zware brok stukken beton, verward in dik staal draad, bedolven. Wel werd onafgebro ken getracht hem er onder vandaan te halen, maar de hoop hem levend te voorschijn te brengen, verflauwde allengs en werd ten slotte opgegeven. De algemeene opinie was, en zij bleek later maai al te zeer waarheid te be vatten, dat de ongelukkige, die met bet hoofd omlaag in den zandgrond zat, reeds lang gestikt was. Toen 't na geruimen tijd werkens gelukt was dezen werkman te voorschijn te bren gen, kon een dokter slechts den dood constateeren. Deze ongelukkige, een werkman van een goede dertig jaar, laat een vrouw met acht kinderen achter. Volgens de laatste berichten is de toestand van de vier gekwetste werk lieden bevredigend. De werkman, die in het ziekenhuis is opgenomen, heeft het rechterbeen en eenige ribben gebroken, een arm ontwricht, en zal bovendien het ge bruik van een oog moet missen^ In de vergaderingen van de comité's van de Vredesconferentie circuleeren lijsten voor giften voor de slachtoffers van het ongeluk. Op een lijst hebben do vertegenwoor digers van eenige groote mogendheden reeds voor flinke bedragen geteekend. Aan den Kranenburgerweg in Den Haag heeft een politieagent uit het Ververschingskanaal een kinderlijkje opgehaald. De politie heeft een onder zoek ingesteld. Uit Maastricht wordt gemeld: In de gemeente Nieuwenhagen is een achtjarig meisje aangerand. Het meisje is door een messteek in de buik levens gevaarlijk gewond; De dader is aange houden en heeft gedeeltelijk bekend. Een jongmensch uit Voorschoten is op de hoogte van Den Deyl door eenige onverlatm aangerand in den nacht, terwijl hij op zijn rijwiel uit Den Haag kwam. Na hem zonder eenige aanleiding deerlijk mishandeld en zijn fiets bescha digd te hebben, is hij, door een ander geholpen, naar huis gegaan, waar hij bloedend aankwam. De namen der struik- roovers zijn bekend. Uit Enschedé meldt men: De stucadoorspatroons hebben beslo ten niet in te gaan op de laatste voor stellen der stakende gazellen. Depatroons namen reeds 10 ufeuwe knechts aan. In verband met de staking is de po litie alhier met 10 rijksveldwachters versterkt. Naar wij vernemen, heeft de directie der Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen een dienstorder aan het personeel verzonden, waarin er op gewezen wordt, det de treinenloop te genwoordig veel te wenschen overlaat en dat verbetering dringend noodig is. De directie geeft toe, dat de hoofdaan leiding hiertoe ligt in het drukke rei- zigersvervoer, doch zegt, dat het per soneel niet ten allen tijde alles doet om de vertraging te beperken. Men meldt ons uit Hilversum Woensdagnacht zijn er negen hekken, afsluitende kampen op de Hilversum- sche Meent, doorgezaagd en weggebro ken, waardoor het vee overal kon komen. Naar wij vernemen, neemt het hoofd bestuur de verantwoordelijkheid dezer daad niet op zich, temeer daar op de vergadering van Juli besloten is geen actie of daden voorloopig te stellen, terwijl de erfgooiers, die individueel optreden, daarvoor de geheele verant woordelijkheid zelf dragen en niet op den steun kunnen rekenen van het hoofdbestuur. Woensdagmorgen, aldus meldt het Hrl. Dgbl., vervoegde zich ten kantore van de kaashandelaars Heil aan het Donkere Spaarne te Haarlem een per soon, zich noemende E. B., reiziger voor den heer Wegerwijs, handelaar in kaas enz., winkel en kantoor houdende Kloveniers Burgwal 98 te Amsterdam, voor wien hij een partij kaas bestelde tot een bedrag van f 800, om die zoo spoedig mogelijk te verzenden door tusschenkomst van het Kaarseladeveer. De heer Heil bedankte voor de be stelling en zou voor de spoedige ver zending zorg dragen. Daar hem echter de zaak eenigszins verdacht voorkwam, is hij naar Am sterdam getogen om een onderzoek in te stellen, waarbij hem is gebleken, dat de heer Wegerwijs geen bestelling van ksas had gedaan maar dat voortdurend misbruik van zijn naam werd gemaakt, terwijl hij niet woonachtig is Klove niers Burgwal 98 maar 38. No. 98 is een ledige kelder. E. B. heeft zich bij herhaling aan het Kaar seladeveer vervoegd met de vraag, of de kaas van Heil bezorgd was. Het signalement van den man is: oud omstreeks 40 jaren, flink gebouwd, zwarte snor, gekleed met donker colbert costuum en deukhoed. Men zij dus voor deze flesschentrek- kerij op zijn hoede. De Donderdagavond ten raadhuize te Rotterdam gehouden conferentie, heeft, naar de N. R. Crt. meldt, den stoot gegeven tot de heropening van de besprekingen over het in de haven aldaar hangende geschil tusschen werk gevers en werknemers in zake de ele vatorskwestie. Op advies van den burgemeester zul len de verschillende categorieën in het havenbedrijf ieder in eigen kring nog maals van gedachten wisselen over de mogelijkheid om tot een schikking te komen, om daarna zoo mogelijk in een gecombineerde vergadering van belang hebbenden tot een eindbeslissing te geraken. In den nacht van 16 op 17 dezer hebben twee Duitschers hun voorloopig© gevangenis te Oud-Vroenhoven (Lim burg) weten te ontvluchten. Toen Za terdagmorgen, als naar gewoonte, de veldwachter den menschen hun ontbijt kwam brengen, waien de logés verdwe nen. Van de brits hadden ze een tweetal

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1907 | | pagina 2